تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1082 از 1129 اولاول ... 82582982103210721078107910801081108210831084108510861092 ... آخرآخر
نمايش نتايج 10,811 به 10,820 از 11285

نام تاپيک: كلوپ خودروهاي آمريكايي

ناظر خودروهای امریکایی camaro lt's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2009
    محل سكونت
    اهواز

پيش فرض

درود دوستان گرامی و بخصوص آقا بیژن عزیز
    مطمئن باشید اگر مطلب مناسبی برای نوشتن باشه، حتما منتشر خواهد شد، منتها گاهی به هر دلیل مورد و مطلب قابل عرضی نیست و بخاطر همین در کلوپ وقفه ای میافته و یا به قول شما سوت و کور میشه!

طی بارندگیهای هفته های گذشته، آب گرفتگی شدیدی در اهواز رخ داد و وضعیتی پیش آمد که برای بیشتر خودروها مشکلات تردد و عبور و مرور حادی بوجود آمده بود و صدمات زیادی به خودروهای امروزی بخصوص در برق و سیستمهای الکترونیکی آنها وارد شد از جمله سوختن ECU و خیس شدن داشبرد و صندلی ها و سیم کشی ها و ...که هرکدام بطور جداگانه باعث ایجاد دردسرها و هزینه های زیادی برای تعمیر و بازسازی میشه.

متاسفانه من هم در یک موقعیت بسیار بد گیر کرده بودم و ناچارا مجبور شدم از یک مسیر تقریبا زیاد آب گرفته عبور کنم که آب تقریبا تا لبه سپر میرسید و همین امر باعث ایجاد مشکلاتی شد که اتومبیلهای دیگه خاموش میکردن و آب داخل ماشینها نفوذ میکرد و صدمات زیادی به قسمتهای مختلف خودرو وارد میشد، ولی به لطف توان بالای موتور شورلت و بخصوص تعداد بیشتر سیلندر، از مهلکه عبور کردم و خطر رفع شد!

داستان خلاصه کنم، در اون موقعیت، چند مورد مشکل ساز بوجود آمده بود:

1. پروانه رادیاتور آب را به سمت موتور میپاشید و باعث خیس شدن سر شمع ها، درب دلکو و همچنین ورود آب به داخل دهانه کاربراتور شد که کار کرد موتور را بشدت مختل کرد.

2. اگزوز داخل آب قرار گرفته بود که باعث میشد خروج گاز با مانع روبرو شده و همین فشار زیادی به موتور وارد میکرد ( اینطور که دیدم موتور یک 206 منفجر و سیلندر و سرسیلندر ترک خورده بود که طبق گفته مکانیک، بخاطر فشار گاز خروجی که با مانع آب روبرو شده بود، و همچنین ورود آب به سیلندر و موتور از دهانه ورودی هوای موتور بوده)

3. دیسک و صفحه کلاچ در داخل آب فرو رفته و سطح تماس و اصطکاک بشدت کم شده و توان حرکتی موتور کاهش پیدا کرده بود.

4. حجم عظیم آب که خودش مانند یک دیوار مانع حرکت راحت اتومبیل می شد.

روز بعد بررسی کرده و متوجه شدم بلبرینگ کلاچ به صدا افتاده . البته از قبل صدای کمی داشت ولی ظاهرا گریسهای بلبرینگ در آب شسته شده و مشکل پیدا کرده بود.

قبلا در پیکان این وضعیت را تجربه کرده بودم و یک راه حل اینکه با استفاده از روغندان و گریس نسوز که نوک آچار بلند زده میشه، امکان روغنکاری و گریس زدن به بلبرینگ وجود داره، که از طریق محل دوشاخه کلاچ در گلدانی کلاچ است و با یک لامپ کوچک که به داخل گلدانی فرستادم، امکان دیدن بلبرینگ و انجام روغنکاری بهتر بوجود آمد.

فلش ،محل شیار بلبرینگ که روغن زده شد

سر لوله بلند روغندان یک لوله پلاستیکی که قابلیت کج و راست شدن داشته باشه زدم تا بهترین وضعیت روغنکاری بوجود بیاد

همچنین با استفاده از یک آچار دو سو بلند ، مقداری گریس نسوز در محل شیار زده شد البته چون دست به داخل گلدانی وارد نمیشه، انجام این کار بسیار وقت گیر و مشکل هست و چندان امکان گریسکاری کامل وجود نداره.

بعد از انجام این کارها، صدای بلبرینگ ( که موقع کلاچ گرفتن شنیده میشه) بسیار کمتر شد و فعلا نیازی به تعویض نیست.

در مورد ورود آب به دهانه کاربراتور مشغول ساخت لوله مناسب جهت نصب هستم و هر زمان آماده شد با تصویر توضیح میدم.

2. 9 کاربر از camaro lt بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Dec 2011

پيش فرض

سلام و عرض ادب خدمت دوستان عزیز

از خواندن مشکلات شهر علی آقا خیلی متاسف شدم . ماشینی که با اون همه زحمت جمع میشه چطور دچار مشکلات میشه.به هر حال امیدوارم هرچه زودتر مشکلات ماشین هم حل بشه.

و اما در مورد نمایندگی تویوتا محسنیان در خیابان دولت تهران(کلاهدوز فعلی)که یک جای لاکچری در کشور محسوب میشه!!!!!!!!!!!

در رابطه با نمایندگی تویوتا متاسفانه مطلب قابل عرضی نیست چون متاسفانه با اینکه اسم و رسم تویوتا و نمایندگی اون خیلی دهن پر کن هست ولی متاسفانه مدیریت نمایندگی در دست همان مکانیک های بی سواد کوچه بازاری هست و مشکلات عجیبی که در تعمیرات خودروها ایجاد میکنن واقعا عجیبه.

من به دلایلی همکاریم رو با نمایندگی تویوتا تموم کردم و دیگه اونجا نیستم .
    من همانطور که دوستان بنده میدونن کارهای فنی رو با دقت انجام میدم و اهل سمبل کاری نیستم ولی متاسفانه در نمایندگی تویوتا فقط باید سنبل کاری میکردم و این موضوع توسط مدیر اونجا دیکته میشد و نمیشد راه خودم رو برم!!!
    در واقع نیروهایی که اونجا بودن فقط بلد بودن که مثلا فیلتر بنزین لکسوس داخل باکه و چطور عوض میشه ولی دید عمیقی نسبت به کار فنی نداشتند و برای مثال وقتی صاحب یک لکسوس هزینه چند میلیونی رو متحمل میشد کسی که باک ماشین رو باز میکرد واشرهای نو رو کنار میگذاشت و با واشرهای کهنه مجدد قطعات رو نصب میکرد و دیگه فکر نمیکرد که بعدها نشتی بخارات سوخت و بنزین مشکل ایجاد خواهد کرد......

یا اینکه وقتی کسی ماشین رو میسپرد که مثلا لنت ها و تسمه های اون چک بشه امکان نداشت که مثلا لنت 70 درصد سالم رو عوض نکنن و لنت نو با قیمتهای نجومی رو نصب میکردند و لنتهای 70 درصد رو که یکسال دیگه هم کار میکرد رو عوض میکردن....
    یا در یک مورد که من یک تسمه دینام کمری رو عوض کردم و به خوبی رگلاژ کردم مسئول اونجا اومد و گفت تسمه شله!!! خلاصه به طور غیر مستقیم به من فهموند که اگه درست رگلاژ بشه که به این زودیها خراب نمیشه و باید بیش از حد استاندارد سفت بشه....خلاصه اونقدر تسمه رو سفت کرد که با اولین استارت تسمه شروع به پودر شدن کرد و صدای صوت میداد

خلاصه که از خرابکاریهاشون هرچی بگم کم گفتم
    البته از اینها که بگذریم نیروها رو تا چندین ماه بیمه نمیکردن(با اینکه روزی صد میلیون یا بیشتر درآمد اونجا بود!!!)

به نیروها حتی نهار نمیدادن(با اینکه تعداد مکانیک های نمایندگی به 15 نفر نمیرسید!!!)

از نیروها بیگاری میکشیدن به صورتی که ساعت کاری تا ساعت 5 بعد از ظهر بود ولی تازه ساعت 5 عصر که نیروها باید برای استراحت میرفتن 3 تا تویوتا برای جمع کردن جلوبندی میاوردن و تازه بیگاری کشیدن شروع میشد تا ساعت 11 یا 12 شب!! فردا هم از ساعت 7 صبح کار جدی دوباره شروع میشد...
    این موضوع باعث میشد اغلب نیروهای اونجا که سن و سال زیر 25 سال داشتن دچار دیسک کمر و درد زانو بودن و من مسن ترین مکانیک اونجا بودم و نکته اینجا بود که اونها به دلیل کم تجربگی نمیدونستن دارن با خودشون چکار میکنن....

در واقع اونجا میشد به خوبی برده داری نوین رو به چشم دید.سرمایه دار بودن چیز بدی نیست ولی نه به هر قیمتی...
    جالب اینجا بود که صاحبان اونجا از رانت استفاده کرده بودند و همزمان نمایندگی تویوتا هیوندا کیا رنو رو داشتند و در آمریکا زندگی میکردند.
    خلاصه جمیع این شرایط در کنار حقوق ناچیز اون کار باعث شد انگیزه ای برای کار در اونجا برام نمونه و خارج شدم...
    .
    .
    .
    .
    در حال حاضر مشغول اورهال یک دستگاه پژو 206 وی 8 با موتور TU5 هستم که تقریبا بیرنگه ولی یکسری کارها داره که دارم انجام میدم...
    از مصرف کم اون براتون بگم که شاید با توجه به اورجینال بودن همه قطعات اون این حالت رو داره و واقعا کم مصرفه.
    تمامی سیم کشی و سنسورها و موتور و گیربکس و ...اصل فرانسه هستن و تا جایی که اطلاع دارم تا سال 87 محصولات پژو در ایران از قطعات اصلی استفاده میکردن و این خودرو هم ساخت آخر سال 86 هست.
    موتور بسیار کم صدا و کم مصرف و قدرتمندی داره
    اگر مایل بودید پست هایی از کارهایی که براش انجام میدم رو براتون ارسال میکنم...

ارادتمند همه دوستان اهل فن

4. 9 کاربر از MJ1970 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال خودروهای آمریکائی kcnc's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2013

پيش فرض

مدتی بود بخار گیر شیشه عقب هنگام روشن شدن صدا می داد به همین منظور پیاده و اوراق کردم داخلش پر از گرد و خاک بود بعد از تمیز کردن و برسی زغال ها مقداری کمی گریس نسوز به دوسر محور آرمیچر زده و بستم الان بدون صدا کار می کنه .

- - - Updated - - -
    Last edited by kcnc; 26-01-2020 at 14:32.

6. 9 کاربر از kcnc بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Aug 2009
    محل سكونت
    اهواز

پيش فرض

تعویض بلبرینگ کلاچ ، روغن ، و اورینگ و کاسه نمد میل ماهکهای گیربکس دستی چهار دنده شورلت نوا " بخش 1 "

بعد از به صدا افتادن بلبرینگ کلاچ و روغن و گریس زدن، با اولین روشن شدن موتور و چند صد متر راه رفتن، صدا دوباره زیاد شد و دلیل اینکه به علت چرخش بسیار سریع بلبرینگ کلاچ، تمام روغنهایی که زده شده بود، خارج شده و مجددا صدا برگشت، بنابراین راهی جز تعویض بلبرینگ کلاچ وجود نداشت، همچنین بخاطر قاطی شدن آب با روغن گیربکس، روغن باید کامل عوض میشد، و در ادامه مشکل روغن ریزی از کاسه نمد و اورینگهای ماهک هم برطرف بشه.

در ابتدا زیر چرخ جلو چپ یک کنده درخت گذاشتم تا ارتفاع لازم برای کار در زیر ماشین بوجود بیاد. اگر چاله تعمیرگاه در اختیار دارید یا جک بالابر که کاملا ماشین را در ارتفاع مناسبی بالا ببره و بشه زیر اون ایستاد و کار کرد، بسیار عالی است، در غیر این صورت اگر از هر وسیله دیگه ای استفاده میکنید، حتما از استحکام و امنیت کامل مطمئن باشید. ترمز دستی کشیده و مانعی پشت چرخهای عقب هم گذاشته شد.

دوتا از پیچهای گشواره پنیون گاردان از سمت دیفرانسیل باز و گاردان پیاده شد

خار نگهدارنده کلیه لینکهای دنده به پایه شیفتر در آورده و لینکها از شیفتر جدا شد

سیم کیلومتر باز شد

لینک اتصال شیفتر به ماهک دنده عقب باز شد

پایه شیفتر بوسیله دو پیچ به گیربکس متصل شده. این دو پیچ را باز شد. نیازی به درآوردن کامل پیچها نیست و فقط باید از پایه باز بشه.

چهار عدد پیچ اتصال گیربکس به گلدانی باز شد

پیچهای پایه منبع اگزوز وسط به پل گیربکس و همچنین اتصال رابط این پایه با پل گیربکس باز شد

دو پیچ اتصال دسته گیربکس به گیربکس باز شد

چهار پیچ و مهره اتصال پل گیربکس به شاسی باز شد

با استفاده از یک جک سوسماری، کمی گیربکس را به سمت بالا برده، پل گیربکس پیاده شد

با استفاده از یک اهرم یا آچار، و قرار دادن در بین گیربکس و گلدانی، گیربکس از گلدانی جدا شده و به سمت عقب کشیده شد

برای جلوگیری از کج شدن و افتادن گیربکس، از یک جک دیگه در سمت جلوی گیربکس استفاده شد

گیربکس کاملا به عقب کشیده شده و شافت جلو از کلاپچ جدا شد

بعد از جدا شدن کامل گیربکس از کلاچ و گلدانی، جکها را به آرامی پایین آورده و گیربکس بیرون آورده شد

8. 7 کاربر از camaro lt بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Aug 2009
    محل سكونت
    اهواز

پيش فرض

تعویض بلبرینگ کلاچ ، روغن ، و اورینگ و کاسه نمد میل ماهکهای گیربکس دستی چهار دنده شورلت نوا " بخش 2"

پنیون کیلومتر هم روغن ریزی داشت که با باز کردن پیچ نگهدارنده و زبانه ، کل پنیون بیرون کشیده شد.

چرخدنده کیلومتر شمار هم بیرون آورده شد تا از نظر سلامت بررسی بشه

روغن ریزی اصلی بخاطر فرسودگی اورینگ پنیون بود که با اورینگ سالم تعویض شد. این نوع اورینگها به راحتی و با قیمت بسیار کم در تمام فروشگاههای اورینگ و کاسه نمد پیدا میشه و اگر هم نبود ، میشه با کمی جستجو در بازار یدکی اتومبیل، انواع اورینگهای مشابه از نظر سایز را که در بخشهای دیگه خودروهای مختلف استفاده میشه، بکار برد.

یک احتمال دیگه هم هست که روغن ریزی بخاطر فرسودگی کاسه نمد داخلی پنیون باشه که جلوی عبور روغن از بخش داخل و فضای مابین ساق چرخدنده کیلومتر و بدنه پنیون را میگیره.

در صورت خراب بودن این کاسه نمد، ممکنه روغن بواسطه چرخش چرخدنده کیلومتر و همچنین سیم کیلومتر، به سمت داخل روکش سیم کیلومتر کشیده شده و مثل پمپ روغن را به سمت سمت کیلومتر شمار بفرسته و گاهی در پرایدها ( مدلهای دارای سیم کیلومتر مکانیکی) دیدم که روغن تا پشت کیلومتر شمار رسیده و نشت کرده و روی کفش راننده ریخته شده!
    این کاسه نمد خیلی کوچک و ظریف ساخته شده و ظاهرا برای این مدل کم گیر میاد، البته من سالها قبل که نمونه مشابه را پیدا نکردم، از روش ابداعی دیگه ای استفاده کردم:
    کاسه نمد خراب شده را درآورده و با گرفتن روی شعله کم( مثل شمع) تمام بخشهای لاستیکی را سوزانده و تمیز کردم تا فقط طوقه فلزی بیرونی باقی باشه.
    بعد در بازار یک نمونه کاسه نمد که در حد و اندازه مناسب بود پیدا کرده و در داخل طوقه نصب کرده و سوار کردم و بخوبی کار میداد.
    در حال حاضر این کاسه نمد سالم بود و نیازی به تعویض نداشت.

بعد از تعویض اورینگ و بازدید کاسه نمد، پنیون دوباره روی گیربکس نصب شد

10. 8 کاربر از camaro lt بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Aug 2009
    محل سكونت
    اهواز

پيش فرض

تعویض بلبرینگ کلاچ ، روغن ، و اورینگ و کاسه نمد میل ماهکهای گیربکس دستی چهار دنده شورلت نوا " بخش 3 "

در این مرحله باید درب گیربکس باز بشه تا امکان تعویض اورینگ و کاسه نمد ، و همچنین بازدید کلی از داخل گیربکس بوجود بیاد.
    برای باز کردن درب گیربکس، بهتره اول پایه ها و لینکهای مرتبط با شافت ماهکها را باز کنیم. البته انجام این کار بعد از باز کردن درب گیربکس هم امکانپذیر هست، ولی چون پیچها معمولا خیلی سفت بسته شدن، بهتره که قبل از باز کردن درب، این بخشها باز بشه تا انجام این کار راحتتر صورت بگیره.
    توصیه میکنم قبل از باز کردن هر بخشی، قبلا عکس بگیرید و یا علامت گذاری کنید تا موقع بستن، دقیقا به همان وضعیت قبلی ببندید.

پایه لینکهای مرتبط با شافت ماهکها باز شد

در مرحله بعد، کلیه پیچهای درب گیربکس باز میشه و سپس با استفاده از لبه یک آچار دو سو، درب را باز کرده و از گیربکس جدا میکنیم.

این ماهک مربوط به دنده عقب ، و ساچمه قفل کننده این ماهک هست. ساچمه برداشته میشه

پشت درب گیربکس و ماهکهای دنده

فنر فشار دهنده ساچمه دنده عقب. از جای خودش برمیداریم تا موقع سوار کردن مجدد.

برای درآوردن شافت ماهک، کافیه کمی زبانه اهرم نگهدارنده را با انگشت به عقب بکشیم تا شافت آزاد بشه.

اورینگ روی شافت را در میاریم. این اورینگها مانع اصلی خروج روغن از گیربکس در این محل هستند

دوتا از شافتها دارای اورینگ هست، اما سومی دارای کاسه نمد است. کاسه نمد را با لبه آچار دو سو از محل خودش خارج میکنیم

روغن گیربکس را با بازکردن درب، تخلیه کرده و حالا باید اورینگها و کاسه نمد مناسب را تهیه و نصب کنیم. اگر واشر درب موقع بازکردن صدمه دیده بود ، باید تعویض بشه. چسب واشر ساز یا هر نوع چسب دیگه که حالت انعطاف پذیر داشته و در برابر روغن و حرارت مقاوم باشه ، مورد نیازه.

12. 8 کاربر از camaro lt بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Aug 2009
    محل سكونت
    اهواز

پيش فرض

تعویض بلبرینگ کلاچ ، روغن ، و اورینگ و کاسه نمد میل ماهکهای گیربکس دستی چهار دنده شورلت نوا " بخش 4 "

اورینگها به قیمت هر عدد 1000 تومان خریداری و بر روی شافت ماهکها نصب شد

کاسه نمد هم خوشبختانه در فروشگاه یدکی آمریکایی موجود بود به قیمت 8000 تومان و ظاهرا چون گیربکس دستی کمتر مورد استقبال هست، این کاسه نمد هم کم مصرف بود و تقریبا همیشه پیدا میشه.

برای نصب کاسه نمد، محل نصب را کمی با روغن یا گریس چرب میکنیم و بعد یک سنبه یا مهره بکس به اندازه دقیق محیط کاسه نمد انتخاب کرده و با استفاده از آن و زدن ضربات ملایم و کاملا عمودی، کاسه نمد را در جای خودش نصب میکنیم

قبل از نصب درب گیربکس، شافتها و ماهکهای گیربکس را مطابق قبل سوار میکنیم. بهتره که شافتها را کمی با روغن و یا گریس چرب کرده و با حرکت چرخشی و آرام در محل سوار بشه تا فشار زیادی به اورینگها و کاسه نمد وارد نشود و احیانا موقع سوار شدن ، حالت قیچی شدن و بریدگی پیدا نکنند.

همچنین قبل از نصب ماهک دنده عقب، ساچمه و فنر مربوط به ماهک دنده عقب را با گریس در محل خودش نصب میکنیم تا احیانا موقع سوار کردن درب گیربکس، از جای خودش حرکت نکند.

محل سوار شدن ماهکها را از قبل تعیین کرده و دقیقا در محل خودش بگذارید. ماهک بزرگ و کوچک هرکدام محل جداگانه ای داره

محل نصب ماهک بزرگ

محل نصب ماهک کوچک

ماهک دنده عقب بر روی درب گیربکس سوار شده

جهت جلوگیری از نصب اشتباه درب گیربکس، یک سوراخ در لبه درب و یک پین کوچک در لبه محل نصب درب گیربکس وجود داره که باید بر هم منطبق باشند

دور لبه محل نصب درب گیربکس را با لایه نازکی از چسب واشر ساز میپوشانیم و حدود 5 دقیقه صبر کنید تا چسب کمی حالت لاستیکی بگیره، سپس درب را به آرامی در جای خودش سوار کنید.
    دقت کنید ماهکها دقیقا در محل خودشان بر روی شافت دنده قرار بگیرند.

بعد از نصب درب گیربکس، پیچهای دور درب را بسته و کمی سفت میکنیم، و بعد از حدود یکساعت، مقدار بیشتری سفت کنید تا چسب حالت لاستیکی بیشتری به خودش گرفته باشه.
    بهتره که اجازه بدید چند ساعتی بگذره تا چسب کاملا به حالت واشر در بیاد و بعد روغن را در داخل گیربکس بریزید.

14. 8 کاربر از camaro lt بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Aug 2009
    محل سكونت
    اهواز

پيش فرض

تعویض بلبرینگ کلاچ ، روغن ، و اورینگ و کاسه نمد میل ماهکهای گیربکس دستی چهار دنده شورلت نوا " بخش 5 "

روغن مناسب برای این نوع گیربکس 75w85 معرفی شده ( در سایتهای آمریکایی) اما من قبلا از روغن 85w140 استفاده کردم چون شرایط آب و هوایی منطقه خوزستان بخاطر تابستانهای بسیار گرم، نیازمند روغنی هست که در تابستان و شرایط بسیار سخت کار، همچنان گرانروی خودش را حفظ بکنه، و به نوعی رِنج کاری بیشتری را در حرارتهای بالا پوشش بده و در حرارت بسیار زیاد حالت آبکی پیدا نکرده و ماندگاری خوبی در بین چرخدنده ها و بلبرینگهای گیربکس داشته باشه.

حجم روغن مورد نیاز 1.5 لیتر است که در حد یک بطری آب معدنی بوده و از این بطری ها میشه به عنوان مقیاس اندازی گیری استفاده کرد.

درب روغن گیربکس در کنار سمت راست تعبیه شده. البته در بعضی مدلها یک درب مشابه در فاصله کمی پایینتر از این درب وجود داره که برای تخلیه و همچنین تعیین سطح حداقل روغن درنظر گرفته شده که به نظر من نیازی نیست و وجود همان یک درب اصلی کافیست.

بعضی مدلهای دیگه هم پیچ تخلیه در زیر گیربکس دارند( مثل پیچ کارتل موتور) و یا یک پیچ اضافه در بالا برای سهولت ریختن روغن که البته به نظر من وقتی گیربکس روی ماشین نصب باشه، ریختن روغن از درب کنار ، راحتتر از درب بالا است.

هر زمان خواستید مقدار روغن داخل گیربکس را اندازه بگیرید، کافیه این درب را باز کنین و انگشت را در داخل محل درب وارد کرده و کمی به سمت پایین خم کنید. اگر نوک انگشت شما روغنی شد، یعنی مقدار کافیه و اگر نه، باید به اندازه لازم اضافه بشه ( با استفاده از پمپ یا لوله و قیف ) و همچنین در این حالت کیفیت و وضعیت روغن هم قابل بررسی است.

یکی از دلایل اینکه موقع باز بودن درب گیربکس، روغن را نریختیم، آزمایش این مقدار روغن در حد 1.5 لیتر بود که ببینم دقیقا تا چه سطحی از لبه این درب قرار میگیره؟

با استفاده از قیف، روغن به اندازه 1.5 لیتر در داخل گیربکس ریخته شد.

بعد از ریختن روغن، گیربکس را به حالت اولیه درآورده و کاملا تراز درآورده و مقدار سطح روغن با همان شیوه آزمایش کردم که کاملا دقیق بود و درب روغن را بستم.

برای تعویض بلبرینگ کلاچ، فنر و شش کلاچ از دوشاخه کلاچ جدا شد تا دوشاخه به راحتی قابل حرکت دادن باشه

با انجام این کار( و حتی بدون درآوردن فنر و شش کلاچ) بلبرینگ قدیمی را از محل خودش بر روی دوشاخه کلاچ، به صورت کشابی درمیاریم

بلبرینگ قدیمی و فرسوده

در این حالت میشه به راحتی دوشاخه کلاچ را از داخل گلدانی خارج کرد. کافیه که دوشاخه را از سمت داخل گلدانی به بیرون بکشید تا از خار نگهدارنده و تکیه گاه خودش در گلدانی جدا بشه.
    با درآوردن و بررسی دوشاخه از نظر سلامت و نداشتن فرسودگی زیاد و شکستگی و ترک، مقدار گریس نسوز به محل درگیری خار با تکیه گاه زده و سپس دوباره دوشاخه کلاچ در محل خودش سوار شد

بلبرینگ کلاچ خریداری شده از نوع اصل آمریکایی GREEN BEARING به قیمت 180.000 تومان. خوشبختانه یکی از اقلامی که قیمت کمتری نسبت به سال قبل پیدا کرده بود ( حدود 300.000 تومان) .
    کیفیت ساخت این نمونه بسیار بالا است و قبلا بلبرینگهای ترمیمی پلوس عقب را از همین مارک خریده بودم و کارایی بالایی داشتن.

دور بلبرینگ در محل اتصال به دوشاخه کلاچ و همچنین وسط بلبرینگ که در قیفی گیربکس سوار میشه را با گریس چرب میکنیم، سپس بلبرینگ جدید را درمحل خودش روی دوشاخه کلاچ سوار میکنیم.

در این مرحله گیربکس آماده نصب بر روی ماشین هست

16. 8 کاربر از camaro lt بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Aug 2009
    محل سكونت
    اهواز

پيش فرض

تعویض بلبرینگ کلاچ ، روغن ، و اورینگ و کاسه نمد میل ماهکهای گیربکس دستی چهار دنده شورلت نوا " بخش 6 "

نصب گیربکس مشابه پیاده کردن هست منتها چند نکته وجود داره که باید رعایت کرد تا نصب راحت و بی دردسر انجام بشه.
    موقع پیاده کردن مشکل کمتری وجود داره چون تنظیم خاصی لازم نیست، اما سوار کردن نیازمند دقت و حوصله است و اینکه گیربکس ثابت و بدون حرکت اضافی باشه، برای این منظور روی جک یک تخته نصب میکنیم تا سطح تماس گیربکس با جک بیشتر شده و احیانا به طرفین حرکت نکنه.

گیربکس را روی جک قرار داده و به زیر ماشین منتقل میکنیم،
    یک مورد مهم اینکه باید در بخش عقب گیربکس و محلی که گلدانی عقب و دسته گیربکس قرار داره، یک جسم مناسب مثل تخته یا مهره بکس قرار بدیم تا گیربکس تراز قرار گرفته و به عقب بر نگرده.

دلیل انجام این کار بجز متوازن نگه داشتن گیربکس، جلوگیری از ریختن روغن داخل اون به بیرون، از سمت انتهای گلدانی و کاسه نمد عقب هست، زیرا تا زمانی که گاردان نصب نشده باشه، این کاسه نمد نمیتونه آب بندی مناسبی برای جلوگیری از خروج روغن بوجود بیاره و اگر انتهای گیربکس به پایین منحرف بشه، روغن داخل گیربکس هم از این کاسه نمد خارج خواهد شد.

بعد از بالا بردن گیربکس و قرار گرفتن شافت ورودی در راستای محل نصب در صفحه کلاچ، گیربکس را به سمت جلو حرکت میدیم تا شافت وارد محل خودش بشه. در ابتدا قیفی جلوی گیربکس با بلبرینگ کلاچ درگیر شده و بلبرینگ بر روی قیفی نصب خواهد شد و همین نشان میده که آیا تنظیم درست انجام شده یا خیر؟

شاید گاها در مکانیکی ها دیده باشید که موقع نصب گیربکس یک اتومبیل، و برای جا زدن شافت در داخل کلاچ، مکانیک شروع به تکان دادن شدید و کج و راست کردن گیربکس میکنه که این حرکت کاملا اشتباه و غیر منطقی است و باعث صدمه زدن به بخشهای مختلف از جمله مجموعه کلاچ خواهد شد و احیانا تاب برداشته که باعث میشه موقع حرکت ابتدایی لرزش شدیدی به همراه داشته باشه.

تنظیم کردن هزار خاری شافت ورودی با صفحه کلاچ کار سختی نیست و تنها کاری که باید انجام بدید اینه که گیربکس را در وضعیت خلاص قرار بدید. در این حالت با چرخاندن یکی از شافتهای ورودی یا خروجی، شافت دوم هم به راحتی میچرخه. وقتی که در حالت خلاص قرار گرفت، گیربکس را تا جایی به سمت جلو حرکت میدیم که دیگه جلوتر نرفته و گیر بکنه.
    حالا شروع به چرخاندن شافت خروجی میکنیم و همزمان صدای برخورد و درگیر شدن هزار خاری شافت ورودی با مرکز صفحه کلاچ را در نظر میگیریم که در لحظه درگیر و هماهنگ شدن، این وضعیت مشخص شده و نشان میده هزارخاری هر دو بخش با هم متناسب و هم راستا شدن.

در این موقع کافیه که گیربکس به سمت جلو حرکت داده بشه منتها چون مقدار اصطکاک خیلی بیشتر شده، نیروی دست کافی نیست و باید از یک اهرم استفاده کنید و با تکیه دادن اهرم به انتهای گلدانی عقب و پل عرضی زیر اتاق، گیربکس را به راحتی به سمت جلو حرکت داده و اتصال کامل انجام خواهد شد.

بعد از این مرحله، کلیه بخشهایی که باز کرده بودیم را مجددا بسته و همه چیز را یکبار دیگه بررسی کرده و قبل از استارت زدن، وضعیت قرار گیری شیفتر دنده در تمام دنده ها را چک میکنیم تا از درگیر شدن نرم و روان همه دنده ها در جای خودشون مطمئن باشیم.

اگر موقع سوار کردن گیربکس به هر دلیلی مقداری روغن بیرون ریخت( از کاسه نمد گلدانی عقب) مقدار روغن را از همان دریچه سمت راست بررسی کرده و در صورت کم بودن، بوسیله پمپ یا لوله و قیف به آن اضافه کنید.

پایان

18. 7 کاربر از camaro lt بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال خودروهای آمریکائی kcnc's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2013

پيش فرض

انباره اگزوز پوسیده شده بود تو بازار بیشتر انباره اگزوزها را از ورق معمولی درست کرده و رنگ نقره ای زدن مال خود ماشین هم از این نوع بود بعد از پیگیری مکرر انباره اگزوز گالوانیزه گیر آوردم خوبی این نوع دراینه که به این زودی ها پوسیده نمیشن ،
    لوله اگزو در قسمتهایی که خم داشت بخصوص قسمتی که به انباره جوش شده پوسیدگی اش زیاد بود دلیلش اینه که اون قسمت بیشتر در معرض پاشش آب از چرخ قرار داره لوله های موجود در بازار ضخامت کمی دارند کافی یکی دو بار به مانع ای برخورد کنه در حالت خوش بینانه له میشه یا بد بینانه اش سوراخ میشه به همین دلیل به فکر ساخت لوله اگزوز با ضخامت ورق ضخیم افتادم
    بعد از تهیه لوله ضخیم باید قسمتهای خم میشد برای این منظوزاز زانو استفاده کردم
    لوله اگزوز(بعد از انباره وسط) ساخته شد

بعد از ساخت لوله و نصب انباره اگزوز به فکر حذف انباره وسط افتادم پیاده اش کرده و اتصالات مربوطه را با سنگ فرز برش داده و به لوله جوش دادم نکته ای که باید توجه داشت اینه که تمام خم ها باید درست عین لوله اگزوز فابریک باشه تا بدون درد سر سر جایشان قرار گرفته و بسته بشه البته میشه تغییراتی با آزمایش و خطا داد تا به نتیجه رسید

بعد از نصب و اتمام کار ماشین روشن شد انتظارم این بود که صدا زیاد بشه اما این طور نشد بلکه صدای یکنواخت و دلنشینی داشت حالا نوبت تست صدا در شهر و جاده بود در تست شهر شیشه ها رو پایین دادم صدای غیر متعارفی نمیاد
    در تست جاده وقتی که دنده تعویض میشه یه نمه صدا داخل اتاق میاد و بعد از تعویض صدایی شنیده نمیشه
    مزیت حذف انباره وسط اینه که مقداری نفس ماشین باز شده و همین طور مقداری شتاب زیاد شده و دیگه به سرعت کاه گیر نمی کنه و زیر ماشین خلوت شده.
    Last edited by kcnc; 10-02-2020 at 11:28.

20. 7 کاربر از kcnc بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 2 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 2 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •