تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 32 از 73 اولاول ... 2228293031323334353642 ... آخرآخر
نمايش نتايج 311 به 320 از 722

نام تاپيک: کارت صدا و میکروفن خوب برای استودیو خانگی

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Jul 2009

4

سلام ...آقا vioman از قدیم گفتن حرف حساب جواب نداره چشم .هرچی شما بگین.....

من {آهنگسازی و تنظیم ) کار کودک انجام میدم 3 ارگ دارم2 تاش پورت usb و یکیشون وکال خیلی قوی داره که یک میکسر حرفه ای و یک ورودی میکروفن هم داره و خدایی کار منو عالی انجام مده. من از نرم افزارهای fl studio & audition میکنم .
    با این تفاصیر میخوام یک سیستم خوب با کارت صدای خوب تهیه کنم که بتونم 3 ارگ بهش وصل کنم و خروجی خوب داشته باشه .asio ساپورت کنه با نرم افزارهای که عرض کردم ست باش .پورت midi و ورودی میکروفن هم زیاد نیاز ندارم چون ارگ هامusb هستن و یک میکسر توپ هم دارام..

با توضیحهات شما بنظرم اینها خوب امدن و من اولی را نسبت به همه برای کار خودم مناسب تر دیدم ولی بازم نظر شما برام مهمه.
    m-audio audio phlie;2496
    m-audio audio lphie;192
    m-audio delta1010lt
    esi@julie ;192
    fast track pro

اگه قیمتش بین 150 تا250 باشه خوبه حال شما نسبت به استفادهای من چی پیشنهاد می کنید اگه چیز بهتر هم سرغ دارین و قیمتش بالا تر حرفی ندارم هرچی شما بگین همونو میگیرم.

راستی اگه زحمتی نیست بگین چه سیستمی ببندم از لحاظ cpu. ram. mainboard .power. case .که بتونم باهاش کار قابل قبولی انجام بدم.
    خوب فکنم 5% از سولامو پرسیدم ...........
    مرسی . امید وارم منو بخاطر پرحرفی ببخشید.

حـــــرفـه ای vioman's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2008
    محل سكونت
    روی سیم ر!

پيش فرض

سلام ...آقا vioman از قدیم گفتن حرف حساب جواب نداره چشم .هرچی شما بگین.....

من {آهنگسازی و تنظیم ) کار کودک انجام میدم 3 ارگ دارم2 تاش پورت usb و یکیشون وکال خیلی قوی داره که یک میکسر حرفه ای و یک ورودی میکروفن هم داره و خدایی کار منو عالی انجام مده. من از نرم افزارهای fl studio & audition میکنم .
    با این تفاصیر میخوام یک سیستم خوب با کارت صدای خوب تهیه کنم که بتونم 3 ارگ بهش وصل کنم و خروجی خوب داشته باشه .asio ساپورت کنه با نرم افزارهای که عرض کردم ست باش .پورت midi و ورودی میکروفن هم زیاد نیاز ندارم چون ارگ هامusb هستن و یک میکسر توپ هم دارام..

با توضیحهات شما بنظرم اینها خوب امدن و من اولی را نسبت به همه برای کار خودم مناسب تر دیدم ولی بازم نظر شما برام مهمه.
    m-audio audio phlie;2496
    m-audio audio lphie;192
    m-audio delta1010lt
    esi@julie ;192
    fast track pro

اگه قیمتش بین 150 تا250 باشه خوبه حال شما نسبت به استفادهای من چی پیشنهاد می کنید اگه چیز بهتر هم سرغ دارین و قیمتش بالا تر حرفی ندارم هرچی شما بگین همونو میگیرم.

راستی اگه زحمتی نیست بگین چه سیستمی ببندم از لحاظ cpu. ram. mainboard .power. case .که بتونم باهاش کار قابل قبولی انجام بدم.
    خوب فکنم 5% از سولامو پرسیدم ...........
    مرسی . امید وارم منو بخاطر پرحرفی ببخشید.
    دوست من سلام

طبق معمول باید شرمنده باشم بابت تاخیر
    راستش من این تاپیک رو با پاسخ کوتاه دنبال نمیکنم ، همین موضوع باعث میشه که گاهی اوقات مدت زمان بیشتری از تاریخ سوال تا جواب طی بشه
    باز هم عذر خواهی میکنم

راستش به نظر من کارت های PCI به عللی خاص بیشتر کار شما میان اما یک سری مشکلات باعث میشه که من پیشنهاد کنم رو به اکسترنال بیارید.

اما این میتون چند تا تبصره هم وجود داره
    اگر شما از میکسر استفاده میکنید و خروجی نهایی رو از میکسر میگیرید نیاز آنچنانی به کارتی با ورودی های بالا ندارید اما اگر تصمیم دارید که ورودی ها رو مستقیم به کارت صوت متصل کنید باید یک دستگاه اکسترنال مناسب تهیه کنید.
    دستگاه های اکسترنالی که به کار شما بیاد و کارایی بالایی داشته باشه بیش از قیمت مد نظر شما هزینه بر میداره.
    اگر شما لطف کنید نحوه ی معمول رکوردتون رو به من بگین بهتر میتونم بهتون کمک کنم

در مورد خرید سیستم هم بهتره که در بخش "مشاوره ی برای خرید" از دوستان متخصص که اطلاعات بروز در زمینه سخت افزار های عمومی دارند کمک بگیرید ، البته اگر سقف قیمت مد نظرتون رو بفرمایید بهتر شما رو راهنمایی میکنند.
    فقط به چند تا نکته توجه داشته باشید.
    سیستمی که برای کارهای صوتی بسته میشه باید یک سری خصوصیات داشته باشه.
    بالا بودن Level قطعات خیلی مهمه اما کیفیت قطعات هم در کار ما خیلی نقش داره...

باید پاوری تهیه کنید که کمترین نویز رو چه از لحاظ صدا و چه از لحاظ خروجی الکتریکی داشته باشه
    اگر پاور شما نویز خروجی داشته باشه این نویز مستقیم از طریق پورت های اتصال به کارت صورت میرسه و روی پروژه تاثر منفی زیادی میگذاره.

کیسی تهیه کنید که بشدت سایلنت باشه
    هرچقدر تعداد فن ها در کیس بیشتر باشه صدای کیس و نویز نهایی بیشتره ، پس بهتره از کیس های آلومینیومی استفاده کنید که نیاز به فن زیادی نداشته باشه و خود کیس نقش هیتسینک رو بازی کنه

رم و CPU و مین و قطعات اصلی هم که هرچقدر بالاتر باشه بهتره اما چون کارهای صوتی تک بعدی هستند نیاز به پروسس آنچنان بالا ندارند ، فقط رم رو بالا بگیرید و مادربورد رو با آینده نگری انتخاب کنید (تا راحت تر سیستم رو آپگرید کنید).

یکی از نیاز های دیگه که حتما خیلی کیفیت کار شما تاثیر گذاره پیدا کردن راهی برای اتصال کابل ارت هستش.
    اگر منطقه ی زندگی شما داری اتصال ارت باشه که هیچ اما اگر به اتصال ارت عمومی دسترسی ندارید به نحوی ابتکاری این اتصال تامین کنید تا حداقل نویز موجود در سیستم رو دفع کنید.

امیدوارم تونسته باشم کمکتون کنم
    منتظر پاسخ شما در زمینه ی نحوه ی رکورد و اتصال ها هستم

موفق باشید
    یا علی

3. این کاربر از vioman بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Jul 2009

پيش فرض نحوی ریکورد کارهای من

دوست و استاد عزیز سلام .
    این روزا مشکلات و گرفتاری آنقدر زیاد هست که کار درستی نیست از همدیگه انتظار غیر منطقی داشته باشیم .همین که جواب سوال منو دادین یک دنیا ارزش داره .خیلی خیلی ممنونم

من در حقیقت توسط ارگ آهنگو میسازم و بعد توسط نرم افزار audition ریتم و قطعاتی رو که تنظیم کردم و ساختم رو در کنار هم مگذارم و میکس میکنم . و بعد از export آهنگ ساخته شده دوبار توسط میکسر ارگ که خدای ازش راضی هستم وکال آهنگو ضبط میکنم و سپس با سانگ میکس و تنظیم میکنم و در نهایت دوباره
    export میکنم البته بشتره وقتها هم وکال و قطعات تنظیمی رو با هم میکس و export. میکنم . و به همین دلیل عرض کردم که mic & midi نیازی ندارم .امید وارم تونسته باشم خوب توضیح بدم..

vioman عزیز من نمی دونم که آیا مراحل ریکوردم و کارم درست هست یا نه چون هنوز تازه کارم و بی تجروبه و لی چیزی که هست اینه که کارهامو با کیفیت تا حدی قابل قبول تا حالا انجام دادم ..... البته بنظر خودم ولی میخوام این کیفیتو در حد بودجه ای که دارم به بهترن حد برسونم
    راستش vioman عزیز با تحقیقات و شرکت تو بحثو مناظرها توی سایتهای دیگه و پیشنهاد های دوستان به این نتیجه رسیدم که بهترن گزینه برای من fast track pro هستش .
    ولی بازم نظر شما برای من ارجعیت داره ....... هرچی شما بگین

بازم ممنون .من منتظر جوابتون هستم ...

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Feb 2009

پيش فرض

vioman جان خیلی ممنون از راهنماییت.
    اگر امکان داره یه روش دیگه هم که با 200 الی 300 بشه انجامش داد معرفی کن.
    کیفیت برام مهم هست و لی متاسفانه بیشتر نمی تونم هزینه کنم.

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Jul 2009

9

سنتور & گیتار
    با عرض سلام و خسته نباشید ؛
    من در ماه گذشته تمامی پست های موجود در این تاپیک را دانه به دانه خواندم و از پاسخ گویی حرفه ای شما متعجب گشتم.
    من قصد خواندن رپ روی بیت های موجود رو داشتم و با توجه به اینکه پولی در جیب نبود نتوانستم کارت صوتی بخرم.
    تصمیم گرفتم یک میکروفون goldstar dynamic ارزان قیمت بخرم به همراه یک تبدیل بزرگ به کوچک تا به چیپ ست صوتی مادربودر وصل بشه.
    اما صدا انتقال پیدا نکرد و باید جلوی میکروفون فریاد می زدم تا صدا به صورت ضعیف و نویز دار منتقل به سیستم بشه.
    حال تصمیم گرفتم یک کارت صوت تهیه کنم ؛ آیا کارت های صوتی اینترنال مانند اکسترنال از میکروفون های با ورودی بزرگ ساپورت می کند یا باید از تبدیل استفاده کنم ؟
    از چه کارت صوتی می تونم استفاده کنم تا بتونم روی بیت های آماده بخونم ؟ همچنین چه نرم افزار هایی رو برای این کار رپ شما پیشنهاد می فرمایید.
    با تشکر فراوان ؛ قربون شما
    یا علی

داره خودمونی میشه reza_hichi's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2009

پيش فرض

salam dostan
    bebakhshid english tipe kardam cafnet font farsi nadasht
    vioman khili az to mamnonam ke soal hay man ro javab dadi
    va eee soaal dighe dashtam soundcart firewire {creative audigy 2zs} che khososyati dare va aya fantom pawer ham dare? vache mic bekharam ba in sound cart mikhore

تاريخ عضويت
    May 2008
    محل سكونت
    روی سیم ر!

پيش فرض

vioman جان خیلی ممنون از راهنماییت.
    اگر امکان داره یه روش دیگه هم که با 200 الی 300 بشه انجامش داد معرفی کن.
    کیفیت برام مهم هست و لی متاسفانه بیشتر نمی تونم هزینه کنم.
    دوست من سلام

خیلی دلم میخواد که بتونم مدل مناسبی رو بهتون پیشنهاد کنم اما اگر واقعا نیاز به کیفیت مطلوب داشته باشید حداقل به میکروفون و کارت صورت مناسب نیاز دارید.

در مورد کارت که اصلا مدل های ارزون قیمت رو توصیه نمیکنم
    اما میشه میکروفون رو ارزون تر انتخاب کرد.

البته این ارزون انتخاب کردن میکروفون دلیل بر بد بودن دستگاه نیست اما باید منطقی بود ، یک میکروفون 60 هزار تومانی کیفیتی در حد یک میکروفون 200 هزار تومانی نداره

اینکه شما فقط نیاز به رکورد ویولن داشته باشید یا در کنار اون ساز های دیگه هم وجود داشته باشه خیلی مهمه

2 راه برای رکورد صدای ویولن وجود داره
    1-استفاده از پیک آپ مخصوص ویولن

2-استفاده از میکروفون های استاندارند

راه اول دنگ و فنگ کمتری داره ، اما یک پیک آپ خوب گرونه
    شاید بشه با 50 یا 60 هزار تومان یک پیک آپ تهیه کرد ، یا حتی ساخت اما کیفیتی در حد پیک آپ های استاندارد رو رو نداره

راه دوم یک کمی سخت تره و گرون تر!
    اما خوب استاندارد تره و دست شما برای گرفتن بهترین صدا بازه

وقتی پیک آپ روی ساز بگذارید مستقیم صدای ساز ضبط میشه ، این شرایط با یک ساز درجه 1 خوب جواب میده
    امکان اینکه سازهای مشقی و نیمه حرفه ای با این روش خوب جواب ندهند زیاده

پیشنهاد میکنم میکروفونی مثل C1 یا C3 بهرینگر یا مدل های مشابه اون از براند هایی مثل M-Audio یا یک داینامیک عالی (مثلا از براند Shur )(داینامیک رو کمتر توصیه میکنم) تهیه کنید بهمراه یک کارت اکسترنال مثل Fast Track Pro یا Firewire solo یا Lexicon Alppha و ...

میکروفون هایی که مثال زدم قیمت هایی زیر 80-70 هزار تومان دارند و کار شما رو تا حدود خیلی خیلی زیادی راه میندازند به شرطی که بصورت استاندارد رکورد انجام بدید.

کارت صوت های مثال زده شده هم کارت های خوبی هستند که قیمت هایی حدود 250 یا پایین تر دارند.
    دستگاهیی مثل فست ترک میتونه یک یا 2 level بالاتر I/o رو هم پشتیبانی کنه و اگر کارتون از لحاظ تراک سنگین نباشه براحتی بهترین کیفیت رو با کمترین تاخیر (با یاری ASIO 2 ) به شما میده.

اما یک تجربه ی شخی یا یک نکته

سعی کنید یک محیط 4 دیواری رو پیدا کنید (کمد دیواری ، اتاق کوچیک ، انباری خالی و ...)(حدود 2*3 یا 4.5 یا اندازی های نسبتا استاندارد مربع یا مستطیل شکل)

تا حد امکان از لوازم ساده برای آکوستیک کردن محیط استفاده کنید (در صفحات قبل بحث شده)

یک پایه ی مناسب هم برای برای میکروفون تهیه کنید و از این قانون برای فاصله ی میکروفون تا ساز پیروی کنید

برای ویلن و ویولا

برای ویلن سل و کنترباس

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

البته این فاصله ممکنه برای ساز های مختلف متفاوت باشه اما قانون کلی رکورد صدای سازهای زهی به همین شکله ، مگر در موارد استفاده از میکروفون های گان یا داینامیک.

باز هم اگر سوالی هست حتما بهم بگو
    در حدی که بتونم و بدونم کمکت میکنم

موفق باشی

9. 2 کاربر از vioman بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2008
    محل سكونت
    روی سیم ر!

پيش فرض

سنتور & گیتار
    با عرض سلام و خسته نباشید ؛
    من در ماه گذشته تمامی پست های موجود در این تاپیک را دانه به دانه خواندم و از پاسخ گویی حرفه ای شما متعجب گشتم.
    من قصد خواندن رپ روی بیت های موجود رو داشتم و با توجه به اینکه پولی در جیب نبود نتوانستم کارت صوتی بخرم.
    تصمیم گرفتم یک میکروفون goldstar dynamic ارزان قیمت بخرم به همراه یک تبدیل بزرگ به کوچک تا به چیپ ست صوتی مادربودر وصل بشه.
    اما صدا انتقال پیدا نکرد و باید جلوی میکروفون فریاد می زدم تا صدا به صورت ضعیف و نویز دار منتقل به سیستم بشه.
    حال تصمیم گرفتم یک کارت صوت تهیه کنم ؛ آیا کارت های صوتی اینترنال مانند اکسترنال از میکروفون های با ورودی بزرگ ساپورت می کند یا باید از تبدیل استفاده کنم ؟
    از چه کارت صوتی می تونم استفاده کنم تا بتونم روی بیت های آماده بخونم ؟ همچنین چه نرم افزار هایی رو برای این کار رپ شما پیشنهاد می فرمایید.
    با تشکر فراوان ؛ قربون شما
    یا علی
    دوست عزیز سلام

متاسفانه من در زمینه موسیقی رپ آشنایی چندانی ندارم اما شاید بتونم کمکتون کنم

اینکه میکروفون داینامیک شما نیاز به فریاد داشته باشه کاملا طبیعیه!
    میکروفون داینامیک به این شکل استفاده نمیشه ، شما حداقل باید یک آمپلی فایر برای این میکروفون تهیه کنید تا صدای اون رو تقویت کنه ، بعد صدای تقویت شده رو به ورودی صوتی مادربورد انتقال بدید تا صدای در خور شنیدن ضبط بشه
    البته اگر جمع قیمت یک آمپلی مناسب + میکروفونی که تهیه کردید نزدیک به یک میکروفن کندنسر میشه

اگر هم تصمیم دارید از کارت های صوت معمولی و PCI استفاده کنید باید بگم باز هم تغییری در روند کار شما پدید نمیاد ، مگر اینکه از کارت های حرفه ای PCI استفاده کنید که اون رو هم برای کار شما توصیه نمیکنم.

شما بفرمایید تا چه میزان میتونید هزینه کنید تا من در حد اطلاعاتم راهنماییتون کنم

تاريخ عضويت
    May 2008
    محل سكونت
    روی سیم ر!

پيش فرض

salam dostan
    bebakhshid english tipe kardam cafnet font farsi nadasht
    vioman khili az to mamnonam ke soal hay man ro javab dadi
    va eee soaal dighe dashtam soundcart firewire {creative audigy 2zs} che khososyati dare va aya fantom pawer ham dare? vache mic bekharam ba in sound cart mikhore
    دوست عزیز
    ازتون خواهش میکنم دیگه این کافی نت نرید!
    درج پست به زبان فارگیلیسی خلاف قوانین انجمن هستش

متشکرم
    دوست عزیز

کریتیو یک کارت خیلی خوبه اما بیشتر برای پخش صدا!

اگر کسی کارت کریتیو حرفه ای داشته باشه (مثل کارت مورد مثال شما ZS2 ) و از من بپرسه که چه کارتی برای رکورد بگیرم چیزی بهش پیشنهاد نمیکنم و ترغیبش میکنم که با همون کریتیو رکود کنه

اما اگر قصد خرید کارت حرفه ای برای رکود صدا دارید کریتیو رو از ذهنتون خارج کنید
    چون هم تخصص کریتیو رکورد حرفه ای نیست و هم اینکه محصولات حرفه ای اون زیادی گرونه!
    تازه محصولاتی مثل سری Audigy های حرفه ای کریتیو دیگه تولید نمیشه و بیشتر دست دوم اونها گیر میاد.

این دستگاه از طریق یک پورت مخصوص به کارت متصل میشه (یا فایروایر) و از فانتوم پاور هم پشتیبانی نمیکنه
    حداکثر سمپل این دستگاه هم 48 هستش.
    اونهایی که از قدیم این دستگاه رو دارند خیلی باهاش حال میکنند (خودم از طرفدارانشم) اما الان خریدش اصالا توصیه نمیشه چون صدها استاندارد و آپگرید جدید به کارت ها اضافه شده که این دستگاه از اونها بی بهرست

موفق باشید

تاريخ عضويت
    May 2008
    محل سكونت
    روی سیم ر!

پيش فرض

دوست و استاد عزیز سلام .
    این روزا مشکلات و گرفتاری آنقدر زیاد هست که کار درستی نیست از همدیگه انتظار غیر منطقی داشته باشیم .همین که جواب سوال منو دادین یک دنیا ارزش داره .خیلی خیلی ممنونم

من در حقیقت توسط ارگ آهنگو میسازم و بعد توسط نرم افزار audition ریتم و قطعاتی رو که تنظیم کردم و ساختم رو در کنار هم مگذارم و میکس میکنم . و بعد از export آهنگ ساخته شده دوبار توسط میکسر ارگ که خدای ازش راضی هستم وکال آهنگو ضبط میکنم و سپس با سانگ میکس و تنظیم میکنم و در نهایت دوباره
    export میکنم البته بشتره وقتها هم وکال و قطعات تنظیمی رو با هم میکس و export. میکنم . و به همین دلیل عرض کردم که mic & midi نیازی ندارم .امید وارم تونسته باشم خوب توضیح بدم..

vioman عزیز من نمی دونم که آیا مراحل ریکوردم و کارم درست هست یا نه چون هنوز تازه کارم و بی تجروبه و لی چیزی که هست اینه که کارهامو با کیفیت تا حدی قابل قبول تا حالا انجام دادم ..... البته بنظر خودم ولی میخوام این کیفیتو در حد بودجه ای که دارم به بهترن حد برسونم
    راستش vioman عزیز با تحقیقات و شرکت تو بحثو مناظرها توی سایتهای دیگه و پیشنهاد های دوستان به این نتیجه رسیدم که بهترن گزینه برای من fast track pro هستش .
    ولی بازم نظر شما برای من ارجعیت داره ....... هرچی شما بگین

بازم ممنون .من منتظر جوابتون هستم ...
    دوست خوب من سلام

امیدوارم حالتون خوب باشه

راستش من متوجه روند کامل کاری شما نشدم
    از طرفی همه کارهارو به ارگ ها انجام میدید و ارگ ها هم که با USB به سیستم متصل هستند.
    از طرف دیگه از نیاز خودتون به کارت صوت میگید

کارت صوت وقتی به کار شما میاد که تصمیم داشته باشید همه ی سگمنت ها و قطعات رو به سیستم متصل کنید و خروجی نهایی رو از کارت بگیرید.

به نظر من اگر قرار باشه یک کارت مثلا 200 هزار تومانی کیفیتی در حد خروجی ارگ شما بده اصلا صلاح نیست که هزینه کنید.
    اما اگر تصمیم دارید کیفیتی بیش از کیفیت های قبلی داشته باشید باید بیشتر هزینه کنید.

کارت فست ترک کارت خیلی خوبیه اما تا وقتی که کار تک لاین یا حداکثر 4 لاین باشه
    وقتی کار سنگین بشه ، تعدا تراک ها بالا بره یا حجم اونها زیاد بشه ، نه تنها فست ترک ، بلکه هیچ اینترفیس USB نمیتونه این سطح از کار رو پروسس کنه.

به نظر من برای کار شما کارت های Firewire مناسب تر هستند ، اگر هم فکر میکنید در آینده کارتون خیلی گستش پیدا میکنه یک کارت PCI حرفه ای تهیه کنید.
    اما یک فایروایر مناسب به راحتی تا سالها برای شما کار میکنه و مشکلی هم پدید نمیاره

با توجه به اطلاعاتی که تا اینجا از روند کاری شما دارم و با توجه به اینکه به MIDI نیازی ندارید فکر میکنم دستگاهی مثل TC-Electronic Konnket 6 براتون مناسب باشه

اگر تا الان فست ترک رو تهیه نکرید و هنوز در حال تحقیق هستید با یک کمی آینده نگری I/O های مورد نیاز خودتون رو بفرمایید (ورودی ها و خروجی های مورد نیاز با احتساب پیشرفت کار شما در چند سال آینده) تا من یه تحقیق موشکافانه انجام بدم و دستگاه های مناسب کارتون رو بهتون معرفی کنم

خیلی دلم میخواد بهترین انتخاب رو داشته باشید چون برای موسیقی کودک ارزش بسیار زیادی قائل هستم

زندگیتون پر نغمه

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •