تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 9 از 9

نام تاپيک: Microsoft Windows Recovery Console

Banned Kolubive's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2005
    محل سكونت
    Dangerzoneِ

پيش فرض Microsoft Windows Recovery Console

Recovery Console

Recovery Console ابزاری Text-Based ا ست (شبیه محیط MS DOS) که توسط مایکروسافت برای رفع برخی از مشکلات ویندوزهای 2000 و XP استفاده می شود. به توصیه مایکروسافت بهتر است که قبل از استفاده از Recovery Console ازSafe Mode و گزینه های Start-up استفاده شود و در صورتی که این ابزارها قادر به رفع مشکل نبودند از Recovery Console استفاده شود. از Recovery Console زمانی استفاده می شود که ویندوز به خوبی شروع بکار نمی کند یا اینکه اصلا بالا نمی آید.

عملیاتی که می توان در Recovery Console انجام داد عبارتند از:

دسترسی به Root Folder ، Windows Folder و تمامی پوشه های زیر مجموعه آن.
    دسترسی به Removable Media (مثل فلاپی درایو و سی دی درایو).
    کپی فایل از Removable Media به دیسک سخت.
    نکته: عکس این مطلب صادق نیست یعنی؛ امکان کپی فایل از دیسک سخت به دیسکت یا سی دی وجود ندارد.

تغییر نام، حذف و ایجاد فایلها و پوشه ها.
    ایجاد، حذف و فرمت پارتیشن های دیسک سخت.
    تعمیر Boot Sector, Master Boot Record و فایل Boot.ini
    Extract کردن فایلهای فشرده شده در آرشیوهای .cab بر روی دیسک سخت.
    فعال/غیرفعال کردن سرویس های ویندوز.

برای انجام عملیات فوق در Recovery Console از یکسری دستورات استفاده می شود که لیست این دستورات در پایان همین نوشته آورده شده است.

اجرای Recovery Console:

برای اجرای Recovery Console باید از سی دی نصب ویندوز XP و یا از دیسکت های بوت ویندوز XP (6 عدد دیسکت) استفاده کرد.

در صورت استفاده از سی دی نصب ویندوز XP باید ابتدا سیستم با سی دی نصب ویندوز بوت شود.

در صفحه "Welcome to Setup" سه گزینه به کاربر نشان داده می شود:

To set up Windows XP now, press ENTER.
    To repair a Windows XP installation using Recovery Console, press R.
    To quit setup without installing Windows XP, press F3.

در این صفحه باید گزینه دوم که مربوط به Recovery Console هست را انتخاب کنید.

بعد از فشردن کلید R یک محیط Text-Based با زمینه سیاه ظاهر می شود و پیغام زیر نمایش داده می شود:

Microsoft Windows XP Recovery Console.

Recovery Console provides system repair and recovery functionality.

Type EXIT to quit Recovery Console and restart the computer.

1: C:\WINNT

Which Windows XP (or 2000) installation would you like to log onto

<To cancel, press ENTER>?

در این مرحله باید شماره ویندوزی که قصد تعمیر آن را دارید در جلوی علامت ? تایپ کنید. در صورتی که بیش از یک ویندوز (ویندوزهای بر پایه تکنولوژی NT – مثل 2000, 2003, XP و نه ویندوزهای 95, 98, Me) بر روی سیستم نصب باشد در لیست فوق تمامی ویندوزهای فوق و مسیر نصب شان نشان داده خواهد شد و شما می توانید شماره ویندوز مورد نظر خود را انتخاب کنید. در مثال بالا فقط یک ویندوز( بر پایه تکنولوژی (NT در درایو C پوشه WINNT نصب شده است.

بعد از انتخاب ویندوز مورد نظر برای Log-in شدن به آن ویندوز باید کلمه رمز حساب Administrator را وارد کنید. در صورتی که این کلمه رمز را سه بار غلط وارد کنید بصورت اتوماتیک از Recovery Console خارج خواهید شد!

بعد از انجام تمامی مراحل فوق خط فرمان Recovery Console ظاهر می شود (در مثال فوق: C:\WINNT> ) و شما می توانید فرامین مورد نظر خود را اجرا کنید:

با تایپ دستور HELP و فشردن کلید ENTER لیستی از دستوراتی را که Recovery Console پشتیبانی می کند، نمایش داده می شود.

بعد از پایان کار می توانید با تایپ دستور EXIT از Recovery Console خارج شوید. سیستم بطور خودکار ریست خواهد شد.

نصب Recover Console:

در صورت تمایل می توانید Recovery Console را بر روی دیسک سخت سیستم نصب کنید تا دسترسی به آن راحت تر صورت گیرد. برای این منظور:

سی دی نصب ویندوز XP را در داخل دستگاه قرار دهید.

در منوی Start گزینه Run... را انتخاب کنید و دستور زیر را تایپ کنید:

drive:\i386\Winnt32.exe /cmdcons

* بجای drive باید نام درایو CD ROM خود را تایپ کنید.

با انتخاب گزینه OK پنچره ای باز می شود که از شما می خواهد نصب Recovery Console را تایید کنید. با انتخاب گزینه Yes نصب Recovery Console شروع می شود. برای نصب Recovery Console به 7 مگابایت فضای خالی بر روی دیسک سخت نیاز دارید.

بعد از پایان نصب Recovery Console گزینه ای با عنوان "Microsoft Windows XP Recovery Console" به منوی بوت سیستم اضافه می شود و شما می توانید در هنگام راه اندازی سیستم انتخاب کنید که قصد وارد شدن به ویندوز را دارید و یا قصد اجرای Recovery Console.

مثال کاربردی 1: رفع مشکل بوت ویندوز XP بعد از نصب ویندوز 98:

در صورتی که ویندوز 98 بعد از ویندوز XP نصب شود، هنگام راه اندازی سیستم امکان انتخاب بین ویندوز XP و 98 وجود نخواهد داشت برای رفع این مشکل می توان ویندوز XP را دوباره نصب کرد (!!) یا آنکه از Recovery Console برای رفع مشکل استفاده کرد:

در داخل Recovery Console دستور BOOTCFG /ADD را وارد کنید.

دیسک سخت برای پیدا کردن ویندوزهای نصب شده جستجو می شود و سپس لیستی از ویندوزهای موجود بر روی دیسک سخت نمایش داده می شود. در صورتی که فقط ویندوز XP و 98 بر روی سیستم نصب باشند، در لیست مورد نظر ویندوز XP بعنوان سیستم عاملی که پیدا شده نمایش داده خواهد شد. شماره ویندوز XP را از لیست تایپ کنید.

در مرحله بعد، از شما خواسته می شود که عنوانی برای ویندوزی که جدیداً اضافه کرده اید انتخاب کنید. می توانید از هر عنوان دلخواهی استفاده کنید. مثلا "Microsoft Windows XP".

در مرحله بعدی، از شما خواسته می شود که سیستم عامل پیش فرض را انتخاب کنید. برای انتخاب ویندوز XP بعنوان سیستم عامل پیش فرض شماره آن (شماره 1) را وارد کنید.

بعد از انجام مراحل فوق می توانید با تایپ دستور EXIT از Recovery Console خارج شوید. بعد از ریست سیستم، منوی بوت که در آن دو گزینه برای انتخاب بین ویندوز XP و 98 وجود دارد نمایش داده می شود که می توانید ویندوز مورد نظر خود را انتخاب کرده و آن را اجرا کنید.

مثال کاربردی 2: رفع مشکل بوت ویندوز XP بعد از حذف ویندوز 98:

معمولا کاربرانی که از دو سیستم عامل استفاده می کنند، ویندوز 98 را بر روی درایو C و ویندوز XP را بر روی درایوی دیگر نصب می کنند. سپس پس از مدتی که نیازی به ویندوز 98 ندارد درایو C را فرمت می کنند تا ویندوز 98 و تمامی متعلقات آن حذف شود، اما بعد از فرمت شدن درایو C حتی ویندوز XP هم دیگر بوت نخواهد شد.

نکته ای که وجود دارد این است که درایو C بعنوان اولین پارتیشن دیسک سخت شامل Master Boot Record می باشد و بعضی از فایلهایی که وظیفه نمایش منوی بوت سیستم و همچنین راه اندازی ویندوز XP را دارند در این درایو کپی می شوند. Format کردن درایو C موجب حذف این فایلهای سیستمی می شود که در نتیجه آن امکان بوت شدن ویندوز XP هم وجود نخواهد داشت. این فایلها عبارتند از: NTDetect.com, NTLDR, Boot.ini .

برای باز گرداندن این فایلها می توانید وارد Recovery Console شده و دستورات زیر را بترتیب اجرا کنید:

COPY drive:\i386\ntldr/

COPY drive:\i386\ntdetect.com

BOOTCFG /rebuild

* بجای drive باید نام سی دی درایو خود را وارد کنید.
    _

2. 2 کاربر از Kolubive بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای mpsjavad's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2005
    محل سكونت
    ¤¤ بندرعباس ¤¤ ، ديار گرما ، شرجي و عشق

پيش فرض

با سلام ..

ممنونم دوست عزي از بابت اين اموزش خوب ...

در [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] فايل PDF هم به طور خيلي کامل و خوب توضيح داده شده !

4. این کاربر از mpsjavad بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Banned Kolubive's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2005
    محل سكونت
    Dangerzoneِ

پيش فرض

خواهش می کنم جواد خان

و ممنون از بابت Pdf

موفق باشید

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Sep 2006

پيش فرض

خیلی ممنون Kolubive جان .. خیلی مفید بود !!!

من یک مشکلی دارم میخواستم بدونم میشه با Recovery Console حلش کرد !!؟

یک کامپیوتر هست که دو تا هارد روشه , Maxtor 80Gig و Quantom 20Gig .
    که هارد 20 گیگ فقط درایو C هست و هارد 80 گیگ 6 تا درایوه(D,E,F,G,H,I) ..

من درایو C v رو فرمت کردم و با سی دس بوت ویندوز اکس پی اومدم بالا که ویندوز نصب کنم .
    هنگام نصب ویندوز پیغام اومد که درایو c با ویندوز نا سازگاره(Partition C Not Compatible With Windows ) و پایین این پیغام یک گزینه بود که نوشته بود 78 گیگ فضای خالی هست (78660 free Space) که من همین گزینه رو انتخاب کردم .......وای..... .....
    بعد از اینکه نصب ویندوز تموم شد تو My Computer فقط دو درایو D , C بود که ویندوز تو درایو D که 78 ' گیگ بود نصب شده... و بقیه درایو ها و اطلاعات نیست .
    مجبور شدم از اول پارتیشن بندی کنم !!

این دفعه دوباره همین مشکل برام پیش اومده !!!
    تمام اطلاعاتم خودبخود از بین رفت !!
    ایندفعه اصلا هیچ کاری انجام ندادم !! فقط سی دی ویندوز Xp بوتابل رو گذاشتم و اومدم ویندوز رو نصب کنم موقع انتخاب درایو برا نصب ویندوز همه پارتیشن های هارد 80گیگی پاک شده و فقط 80 گیگ فضا خالی نشون میده !!!

دلیل این مشکل چی میتونه باشه ؟؟
    دفعه دومه که اینجوری شده !! دفعه قبلی که از اول خودم پارتیشن بندی کردم و همه اطلاعاتم از بین رفت !!

خیلی حیاته !!! ....

Banned Kolubive's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2005
    محل سكونت
    Dangerzoneِ

پيش فرض

سلام ....

دوست عزیز ... امیدوارم از اطلاعاتت Back up داشته باشی ! در غیر این صورت من رو هم در غمت شریک بدون ...

عزیز دل شما چرا خودت رو اذیت میکنی ؟ 80 گیگ مگه کافی نیست واسه شما ؟ بهتره اگه از دو هارد میاستفاده ای (یعنی استفاده میکنی دی دوهارد همخون و جنس باشن !

به خاطر 20 گیگ ارزش نداره خودت رو درگیر مسائل متفرقه بکنی !

اما راههایی که به عقل ناقص من میرسه :

1-همونطور که اشاره کردی کوانتوم این مشکل رو ایجاد کرده ....پس شما اول کوانتوم رو به مادربورد وصل کن (فقط کوانتوم ) بعد هاردت رو فرمت سطح پایین کن _میتونی از سایت کوانتوم نرم افزار مربوطه رو تهیه کنی _ بعد دوباره مراحلی رو که رفتی از نو بگیر ....

شما واردتر از منی خودت میدونی موقعی که این مشکلا بوجود میاد باید ور بری باهاش !

2- مکستور رو نمیخواد فرمت سطح پایین کنی با همون فرمتر ویندوز بفرمتش (البته به صورت جدا )

اگه چیز دیگه ای به ذهنم رسید بازم بهت میگم
    در ضمن اساتید محترم در انجمن مربوطه خیلی کارشون درست تره از اونا هم یه راهنمایی بگیر (یه تاپیک ایجاد کن)
    موفق باشی عزیز

خداحافظ

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Sep 2006

پيش فرض

ممنون Kolubive جان !!
    خیلی لطف کردی ...
    مشکل اینه که کامپیوتر من نیست !! واسه یکی از آشناهامونه که هر از گاهی میاد واسش ویندوز نصب میکنم ...
    آلآن دفعه دومه .... ولی با کمک مقاله شما جون سالم به در بردم !!!!
    بعد از اینکه پارتیشنها پرید رفتم توی Recovery Console بعد فرمانهای Fixboot -- Fixmbr --- CHKDSK رو اجرا کردم!! وقتی کامپیوتر رو ریست کردم ..... عرق سرد روی پیشونیم خشک شد !!! سیستم اومد بالا با همه پارتیشن ها !!!

ممنون از مقاله خوبتون !!

پس مشکل از هارد قدیمی هست ؟
    من اونو بر دارم درست میشه ؟

Banned Kolubive's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2005
    محل سكونت
    Dangerzoneِ

پيش فرض

برش ندار ! پرتش کن از پنجره بیرون !!

عزیز دل با کامپیوتر باید مثله یه موجوده زنده رفتار کنی !!!!!

بهش برسی بهت میرسه در غیر این صورت پدری از ادم در میاره که ....

موفق و سلامت باشی

خداحافظ

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Sep 2006

پيش فرض

حتما ... همین کارو میکنم ...

فکر میکنم با فرمان FixMBR درست شد و دوباره ویندوز و پارتیشن ها اومدن ...
    یعنی Master Boot Record پاک شده و یا مشکل داشته !!

اصلا این MBR چی هست و چیکار میکنه و چی اطلاعاتی روش ثبت میشه ؟

با تشکر ...

Banned Kolubive's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2005
    محل سكونت
    Dangerzoneِ

پيش فرض Master Boot Record

سلام ...

توضیحات زیادی در مورد MBR توی انجمن هست برای مثال :

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    از ویکی پدیا :

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •