تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 12 از 20 اولاول ... 28910111213141516 ... آخرآخر
نمايش نتايج 111 به 120 از 193

نام تاپيک: مرجع کامل مراحل چاپ کتاب از تایپ تا چاپ

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Jan 2012

پيش فرض

سلام simorgh عزیز،با تشکر از در اختیار گذاشتن اطلاعات بسیار باارزشتون در مورد مراحل چاپ کتاب.من واستون پیغام گذاشتم امابهتره توی این بحث جواب بدید تا بقیه هم بتونن استفاده کنن.من تصویرساز کتاب کودک هستم ودارم یه سری 10تایی کتاب قصه تصویرسازی میکنم.البته الان فقط 1کتابشودرست کردم ومیخوام اگه بهترباشه کتاباروتک تک وارد بازار کنم.من تجربیات زیادی ندارم با توجه به سن کمم. میخواستم چندتا سوال ازتون بپرسم.
    1.واسه کتاب قصه هم مراحل گرفتن شابک درکتابخانه ملی ومجوزگرفتن ازارشادبایدبه همون ترتیبی که گفتین انجام بشه؟
    2.بعد ازآمادگی کامل کتاب، برای چاپش نمی خوام با انتشارات کار کنم.می خواستم ببینم از این دو روشی که انتخاب کردم کدومش به صرفه تره:
    الف : بدم چاپخانه واسم چاپ کنه (در این صورت مثلا واسه اولین کتاب که 7 برگ (14 سفحه ) داره البته جلد رو حساب نکردم، با تیراژ مثلا 2000تا با قیمت 2000تومان پشت جلد چقدر درآمدمه؟ و چقدر باید به چاپخانه بدم؟ )
    ب : خودم یه پرینتر لیزری رنگی A3 در حدود 2 میلیون بگیرم و خودم چاپ کنم.
    کدوم یکی به صرفه تره؟

3.به نظرتون تیراژ برای چاپ اول کتاب قصه چقدر باید باشه؟
    4. برای پخش کتاب در کشور باید چکار کنم؟
    5. اگه بخوام به خارج از کشور کتابمو بفروشم و حق چاپ هم مال خودم باشه باید چکار کنم؟
    واقعا ممنون میشم اگه به سوالام جواب بدین

در آغاز فعالیت hiha_music's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2012

پيش فرض

سلام سیمرغ عزیز

ممنون بابت تمام مهربونی ها و دلسوزیهات

تمام نوشته هاتو بدون هیچ وقفه ای خوندم

مطالبی که نوشتی برای من بسیار بسیار مفید و کاربردی بود.

3. این کاربر از hiha_music بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Feb 2012

پيش فرض

سلام و ممنون از سيمرغ عزيز من دارم مجموعه شعري رو جمع ميكنم كه بزودي و با كمك خدا چاپ خواهم كرد دنبال اطلاعاتي ميگشتم كه بتونه بهم كمك كنه .با سرچ تو گوگل مطالب خوبي پيدا كردم از جمله اين جا.مطالب ديگه اي هم پيدا كردم كه فكر كنم بدرد بقيه بخوره كه با منبعش ميزارم.

---------- Post added at 02:04 AM ---------- Previous post was at 02:01 AM ----------

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    مراحل آماده سازي يك كتاب براي چاپ به صورت زير است:
    1.تاليف ترجمه يا گردآوري توسط نويسنده
    2.تايپ ويراستاري و صفحه آرايي
    3.مراحل اخذ مجوز شامل شابك،فيپا،مجوز چاپ از ارشاد(كه خود نيز شامل دو حالت ميشود اول طي تمامي مراحل توسط نويسنده كه به ناشر مولف معروف است و دوم طي تمامي موارد توسط ناشر)
    4.چاپ كتاب(ليتوگرافي.چاپ صفحات داخلي.چاپ جلد.سلفون جلد.صحافي)

شما پس از اتمام كار و تدوين منطقي مطالبتان بايد مقدمه اي مناسب براي اثر خود بنويسيد و فهرست(بدون شماره گذاري)تهيه كنيد و پس از ويراستاري نسخه نهايي را براي صفحه آرايي آماده كنيد.
    پس از صفحه آرايي،كتاب براي طي مراحل قانوني اخذ مجوز چاپ آماده است.
    .................................................. .................................................. ........
    اخذ مجوز به صورت ناشر مولف:
    در اين حالت طي تمام مراحل به عهده نويسنده است و در قسمت فيپاي كتاب يا همان شناسنامه اثر در قسمت ناشر به جاي نام ناشر نام نويسنده درج ميشود.براي اخذ مجوز كتاب به ترتيب زير عمل كنيد
    1.دريافت شابك:
    شابك شناسه اي است 13 رقمي كه براي هر كتاب صادر ميشود و اختصاصي همان كتاب است.
    يك نسخه پرينت سيمي شده از كتاب خود را به همراه كپي مدارك شخصي به خانه كتاب واحد فيپا تحويل داده و شابك كتاب خود را پس از 48 ساعت تحويل ميگيريد.
    موسسه خانه کتاب ابتدای خیابان انقلاب بین فلسطین و صبای جنوبی طبقه اول واحد شابک
    تلفن:66414991

2.دريافت فيپا:
    فيپا يا همان شناسنامه كتاب شما كه تمام مشخصات كتاب تو اون ذكر ميشه و براي گرفتن مجوز لازمه.براي دريافت فيپا دو راه وجود داره اول اينكه كپي اثر رو به صورتpdf وwordروي سي دي به همراه مدارك و برگه شابك به صورت حضوري تحويل واحد فيپاي كتابخانه ملي ايذان بدين و بعد از حدود يك هفته فيپاي اثر رو تحويل بگيرين.ويا اينكه در سايت كتابخانه ملي ايران opac.nlai.ir در قسمت درخواست عضويت حقيقي ثبت نام كنيد و پس از چند روز با نام كاربري و رمز عبور كه تحويل ميگيريد وارد سايت شده و با شماره شابك درخواست فيپا كنيد دقت كنيد در تمام مراحل درخواست فيپا طبق راهنماي سايت درست عمل كنيد زيرا هرگونه اصلاح نياز به نامه نگاري دارد.(2 سال پيش كه من اين كار رو كردم كلي پيگيري كردم تا تونستم نام كاربري بگيرم الان نميدونم سرعت عملشون چجوريه)
    آدرس: تهران، بزرگراه شهيد حقانی، بعد از ایستگاه مترو ميرداماد، خروجی كتابخانه ملی تلفن:88644000 داخلي 3104 واحد فيپا
    3.دريافت مجوز چاپ:
    بعد از دريافت شابك و فيپا نوبت به دريافت مجوز چاپ ميرسه كه احتمالا طولاني ترين مرحله كاره. يك نسخه پرينت سيمي شده از اثر رو كه فيپا نيز تو اون اعمال شده باشه به همراه pdf نسخه نهايي اثر روي سي دي به همراه پرينت جداگانه از فيپا رو به وزارت ارشاد واحد ثبت اثر تحويل ميدين و خودتون زحمت ميكشين و ميشينين پشت سيستم و اثر رو ثبت ميكنين مراقبت باشيد هرگونه اشتباهي تو اين مرحله ممكنه چند وقتي كارتونو عقب بندازه.(دفعه اول من خودم كم مونده بود ...)
    بعد يه شماره پيگيري ميگيريد و يه شماره تماس هم بهتون ميدن كه بتونين تلفني پيگيري كنيد.بعد از چند وقت مجوز كتابتون آماده ميشه و بعد از دريافت مجوز ميتونين اقدام به چاپ كنيد و پس از چاپ 4 نسخه از كتاب رو به واحد اعلام وصول تحويل ميدين و بعد از 2 روز بعد از اومدن اعلام وصول به شما اجازه پخش داده ميشه.
    البته ممكنه كه به اثر، اصلاحي بخوره كه شما موظفيد اصلاحات خواسته شده رو انجام بدين و دوباره نسخه نهايي اصلاح شده رو تحويل بدين تا مجوز چاپ صادر بشه.طول مدت زمان صدور مجوز از 1روز تا n متغيره وبه موضوع بستگي داره.موضوعات علمي سريعتر مجوز ميگيرن.
    بعد از دريافت مجوز چاپ بايد اقدام به چاپ اثر كنيد كه براي اينكار ميتونيد به چاپخانه مراجعه كنيد در صورتي كه تجربه كافي نداريد اين كار رو به تنهايي انجام ندهيد. جزئيات چاپ يك كتاب بعد از گرفتن مجوز،از ليتوگرافي تا صحافي رو بعدا توضيح خواهم داد.
    توجه كنيد كه چاپ كتاب با اين روش معايبي داره 1.تو پخش به مشكل ميخوريد.پخشي ها اين گونه كتابها رو به سختي ميگيرن و كتابفروشيها هم از نويسنده به سختي كتاب ميگيرن. چرا؟ نميدونم 2.كتابتون تو نمايشگاه بين المللي قرار نميگيره.3.چون از جزئيات چاپ اطلاعي نداريد ممكنه تو چاپ اثر به مشكل بربخوريد و كتابتون كيفيت پاييني پيدا كنه.
    .................................................. .................................................. ........

اخذ مجوز و چاپ توسط ناشر:
    در اين حالت تمام مراحل دريافت مجوز و چاپ كتاب از صفحه آرايي تا چاپ اثر توسط ناشر انجام ميشه.دقت كنيد كه حتما با ناشري كه براي اين كار انتخاب ميكنيد قرارداد ببنديد و 15 روز پس از عقد قرارداد از ناشر شماره شابك،فيپا و شماره پيگيري ارشاد رو درخواست كنيد تا از به جريان افتادن كارتون مطمئن بشويد.حتما نمونه كارهاي قبلي ناشر رو ببينيد و از كيفيت كار مطمئن بشيد.

انواع قرارداد با ناشر:

١ ـ حق تألیف:
    در این نوع قرارداد ناشر با شما قرارداد بسته و درصدی از قیمت پشت جلد ضربدر تیراژ را به عنوان حق تألیف به شما پرداخت می­کند. این نوع قرارداد را ناشران بیشتر با کسانی می­بندند که شناخته شده و کتابهایشان پرفروش باشد.
    این نوع قرارداد می­تواند برای بعضی از افراد جذاب باشد زیرا نه هزینه­ ای پرداخت می­کنند و نه در پخش نقشی دارند ولی چنانچه فروش کتاب خوب باشد این افراد ضرر می­کنند. چنانچه به فروش کتاب خود مطمئن هستید زیر بار این نوع قرارداد نروید. در این نوع قرارداد حق چاپ همیشه برای ناشر محفوظ می­ماند.

٢ ـ مشارکت:
    در این نوع قرارداد هزینه­های چاپ بین ناشر و نویسنده تقسیم شده و سود فروش نیز به همان نسبت بین ناشر و نویسنده تقسیم می­شود.

٣ ـ واگذاری کتاب:
    شما با این قرارداد کتاب خود را با دریافت مبلغی برای همیشه به ناشر واگذار کرده و هیچگاه هیچ مبلغ دیگری دریافت نکرده و حق چاپ کتاب خود را نخواهید داشت.

٤ ـ سرمایه ­گذاری مولف:
    در این حالت مولف تمام هزینه­ ها را پرداخت کرده به صورتی که هزینه­ های چاپ را به عنوان حق نشر به ناشر می­پردازد. تمام سود این فروش در این نوع قرارداد متعلق به مولف است.

.................................................. .................................................. ..........

سايزهاي كتاب:

قطع کتاب
    اندازه
    سلطانی
    49×34
    رحلی
    28/5×21
    وزیری
    23/5×17
    رقعی
    21×14/5
    خشتی
    22×21/5
    جیبی
    14/5×10
    پالتویی جیبی
    21×10/5

طرح جلد
    به نظر بسیاری از صاحبنظران این مرحله از اهمیّت بسزایی برخوردار است. داشتن یک طرح جلد مناسب می­تواند تا حدود زیادی به موفقیّت یک کتاب کمک کند. هزینه کردن بر­ روی طراحی جلد یک کتاب نوعی سرمایه­گذاری است. یک طرح جلد ضعیف می­تواند یک کار بسیار خوب را در کنج انبارها نگهدارد. طرح جلد کتاب شما همانند ویترین برای یک مغازه است. پس در انتخاب طرح جلد و طراحی آن دقت کنید. در طراحی جلد یک کتاب باید به قطع کتاب و عطف آن با توجه به تعداد صفحات کتاب، توجه داشته باشید.

روش­های چاپ کتاب
    کتاب پس از صدور مجوز چاپ وارد مراحل چاپ می­شود. روش­های مختلفی برای چاپ کتاب وجود دارد که شما می­توانید هریک از آن­ها را برای چاپ کتاب خود انتخاب نمایید.

1 ــ چاپ دیجیتال:این روش مناسب چاپ با تیراژ پایین است و در آن نیازی به فیلم و زینک (لیتوگرافی) نیست. چنانچه قصد چاپ زیر 200 جلد را دارید این روش مناسب است. توجّه داشته باشید این روش برای چاپ با تیراژ بالاتر مقرون به صرفه نیست.

2 ــ ریسوگراف: دستگاه ریسوگراف، دستگاهی شبیه دستگاه کپی در مقیاس بزرگتر است.چاپ با دستگاه ریسوگراف ارزانتر تمام می­شود ولی دارای کیفیت بسیار پایینی است.

3 ــ چاپ اُفست: بهترین روش چاپ کتاب، چاپ اُفست است. چاپ اُفست دارای کیفیت مطلوبی است و برای تیراژهای بالا (500 عدد به بالا) بسیار مقرون به صرفه است.

ادامه مطالب بزودي...........

منبع: [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

5. این کاربر از eli_naz0111 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Feb 2012

پيش فرض

[تاريخ:۸ تیر ۱۳۸۷] ~ [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ، [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ، [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که یک مدیر، همکار یا یک دوست برای چاپ کتابی که تألیف کرده است از شما راهنمایی خواسته باشد.
    فرض ما بر این است که کتاب رسیده در یکی از قطع های استاندارد چاپ پالتویی، رقعی، وزیری، رحلی، خشتی و یا … (در [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] اندازه همه قطع های ذکر شده را عرض می کنم) قرار دارد. مراحل دریافت مجوز ارشاد به شرح زیر است:
    دریافت [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] :
    اولین قدم دریافت شابک از اداره شابک است. به طور معمول ناشران شابک را به صورت گروهی از اداره شابک دریافت می کنند. به این ترتیب برای هر کتاب رسیده یکی از شماره های شابک دریافتی را اختصاص می دهند و پس از تکمیل فرم شابک ( جدولی که برابر هر شماره شابک نام کتاب چاپ شده قرار گرفته است) را به انضمام کتاب های چاپ شده به شابک ارائه می نمایند. اما برخی از ناشران که مجوز نشر ندارند، به صورت موردی از اداره شابک، شماره شابک را دریافت و در کتاب درج می نمایند. این ناشران نیز بعد از چاپ کتاب، باید ۵ نمونه از کتاب را به اداره شابک تحویل دهند.
    دریافت [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    بعد از درج شماره شابک در شناسنامه کتاب، پرینت کتاب (صفحه آرایی شده) به همراه سی دی و فرم تکمیل شده درخواست فهرست نویسی به کتابخانه ملی تحویل داده می شود. به طور متوسط فیپا یک هفته تا ۱۰ روز بعد از ارائه به متقاضی تحویل داده می شود. متقاضی باید همه اطلاعات فیپای دریافتی را در صفحات اولیه کتاب (جایی که برای شناسنامه در نظر گرفته شده است) درج کند.
    دریافت [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] :
    سی دی کتاب، نسخه پرینت کتاب (که اطلاعات فیپا در آن قید شده) به همراه پرینت جلد برای گرفتن مجوز به اداره کتاب وزارت ارشاد تحویل داده می شود. بسته به موضوع کتاب، پس از یک هفته تا ۲ ماه بعد از تحویل، مجوز کتاب در اختیار متقاضی قرار می گیرد. گاهی اوقات مواردی در کتاب جهت اصلاح به اطلاع متقاضی می رسد و پس از درج یا حذف تغییرات مجوز کتاب صادر می شود.
    چاپ:
    ناشر پس از گرفتن مجوز، به چاپ کتاب اقدام می کند. بعد از دریافت مجوز، ناشر حق هیچ گونه دخل و تصرفی در محتویات کتاب ندارد. تیراژ و صفحات و سایر موارد آمده در شناسنامه باید با دقت مورد نظر قرار گیرد. گاهی اطلاعاتی از فیپا یا شناسنامه در چاپ حذف می شوند که بعد از مطابقت ارشاد، ناشر موظف است اطلاعات حذف شده را در کتاب درج نماید.
    اعلام وصول:
    پس از چاپ کتاب، ناشر ۱۰ نسخه از کتاب چاپ شده را جهت دریافت اعلام وصول به ارشاد تحویل می دهد. با دریافت اعلام وصول پروسه اداری چاپ یک کتاب پایان می پذیرد.
    تجدید چاپ:
    اگر ناشر بخواهد کتابی را تجدید چاپ کند، در صورتی که در کتاب تغییراتی اعمال نشده باشد، مجوز چاپ بدون سیر مراحل فوق و تنها با گرفتن مجوز ارشاد ( که سریعا به متقاضی تحویل می شود) انجام می شود. اما اگر ناشر قصد اعمال تغییرات محتوایی در متن کتاب داشته باشد، باید همه مراحل بالا را پشت سر بگذارد.

منبع:haghverdi.com

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Jul 2008

پيش فرض

مسایلی که کاربر eli_naz مطرح کرده قبلا تشریح شده و نیازی به دوباره گویی آنها نیست،

به دوستان پیشنهاد می کنم مطالب مرجع چاپ کتاب همین تالار را از ابتدا به دقت بخوانند که هم کاملتر است هم با زوایا و ریزه کاریها و حیله گیریهای ناشران آشنا می شوند.

ضمنا نیازی هم به برخی مطالب و لینکهای مطرح شده که برخی افراد در اینجا قرار می دهند تا بازدید کننده مرجع چاپ به خارج از این سایت هدایت و به سمت قرارداد بستن با انتشارات... هدایت می کند نیست. فریب نخورید! حتی در همین جا!
    Last edited by simorgh14; 30-04-2012 at 13:00.

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Mar 2011

پيش فرض

دوستان عزيزي كه تمايل به دريافت اين كتاب را دارند به ايميل زير پيام بدهند تا پي دي اف كامل كتاب البته به صورت رايگان به آدرس ايميلشون فرستاده بشه.

Last edited by naser noruzifard; 02-04-2012 at 21:10. دليل: اصلاح

9. این کاربر از naser noruzifard بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Jul 2008

پيش فرض

ویژه نمایشگاه کناب!!!!

نمایشگاه نزدیک است، شما می خواهید هر طرو شده کتاب به نمایشگاه برسد و در آنجا دیده شود، اما زمان کافی ندارید!!

اکنون چه باید کرد؟

1- گرفتن فیپا و شابک، باید به سرعت انجام شود، اگر با ناشری کار می کنید، خودتان پیگیر کار شوید.

2- بلافاصله بعد از فیپا برای گرفتن مجوز اقدام کنید، و پیگیر امور اداری باشید.

3- همزمان با امور اداری طرح جلد را انجام دهید و صحفه بندی را کامل کنید

4- با استفاده از چاپ دیجیتال، 100 جلد به سرعت چاپ کنید و بر مبنای میزان فروش نمایشگاه ، تیراژ نهایی را تعیین نمایید

5- خودتان شخصا به نمایشگاه بروید، و آمار فروش کتاب را بگیرید.

11. این کاربر از simorgh14 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

در آغاز فعالیت آسان نشر's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2012

پيش فرض

خوشبختانه چندی است که فرصت انتشار کتاب های فارسی و ... توسط ر [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] در کشور آمریکا فراهم آمده است. بدین ترتیب نویسندگان عزیز می توانند بدون هر گونه دغدغه ای کتاب خود را با این روش در سطح جهانی منتشر و توزیع نمایند.
    کلیه امور مربوط به اخذ شابک بین المللی، صفحه آرایی، طرح روی جلد، معرفی به وب سایت ها و فروشگاه های زنجیره ای محصولات فرهنگی نیز در کوتاه ترین زمان ممکن و با هزینه بسیار مناسب برای نویسنده انجام می شود و در مقابل پرداخت آن هزینه نویسنده کلیه حقوق مادی و معنوی کتاب خود را برای خود حفظ می نماید.
    نکته مهم اینکه شرکت آمازون این امکان را برای نویسندگان و هنرمندان عزیز فراهم آورده است که متن کتاب و یا طرح جلد را به طور کامل با کمترین هزینه ممکن مورد اصلاح و تغییر قرار دهند.
    درضمن نویسندگان می توانند از یک صفحه اختصاصی در وب سایت [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] بهره مند شده و حق مولف حاصل از فروش خویش را به صورت چک بانکی به شکل ماهانه دریافت نمایند.
    آسان نشر امیدوار است که در خدمت نشر جهانی هنر ایرانی باشد.
    با آرزوی بهترین ها برای شما

9 رنجنامه يك نويسنده

جناب مديريت لطف كنيد اين مطلبو حذف كنيد
    Last edited by نويسنده رنج كشيده; 02-05-2012 at 19:53.

پيش فرض

جناب مديريت لطف كنيد اين مطلبو حذف كنيد
    Last edited by نويسنده رنج كشيده; 02-05-2012 at 19:53.

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •