تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 20 1234511 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 193

نام تاپيک: مرجع کامل مراحل چاپ کتاب از تایپ تا چاپ

داره خودمونی میشه parsinet's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2007

11 مرجع کامل مراحل چاپ کتاب از تایپ تا چاپ

سلام ...

در این قسمت داشتم دنبال مطالبی در مورد مراحل چاپ یک کتاب از تایپ تا چاپ و مراحل گرفتن شابک و صفحه آرایی و ابعاد چاپ یا همون ( قطع ) و نحوه قرارداد با ناشر و چگونه یک ناشر خوب پیدا کنیم و هزینه چاپ
    می گشتم که دیدم بطور پراکنده مطالبی نوشته شده .
    حالا از دوستانی که در این زمینه تخصص و اطلاعاتی دارند دعوت میکنم که این تاپیک پربار کنند تا مرجع و راهنمایی باشه برای دوستانی که چاپ کتاب رو برای اولین بار می خوان تجربه کنند .
    ممنون

2. 5 کاربر از parsinet بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه parsinet's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2007

پيش فرض

از سروران گرامی در این زمینه کسی اطلاعاتی نداره که بطور جامع اینجا بزاره ؟

4. این کاربر از parsinet بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Jul 2008

پيش فرض

درود!

من اینجا راهنمایی می کنم،هر چند که از این موضوع 150 روز گذشته و کسی پاسخ نداده! باشد که آیندگان برایم خدا بیامرزی بفرستند!

در مورد مراحل چاپ کتاب:

هفت خان رستم!

ببین دلاور، اول کتاب باید بره با کتابخانه ملی، در اونجا بهش شماره شابک میدن و ثبت میشه... و شما قلبتون پر از خوشحالی میشه... .... اول شاید بهت بگن که این کار یک هفته تا 10 روز بیشتر نیست... اما اگر شد یک ماه... برادر عزیزم مبادا از کوره در بری و حرفی بزنی بهشون که برات دردسر درست کنند!

اما این پایان ماجرا نیست دلاور... باید کتاب رو ببری اداره ارشاد که مجوز بهت بدهند... اونجا بستگی داره کتابت چی باشه برادر... و اونوقت با گوشت استخوانت معنی "آزادی بیان و عقیده" را می فهمی ... اگر خدای نکرده کتابت سیاسی یا تاریخی باشه.. ممکنه تا هفت ماه طول بکشه!! شایدم بیشتر!! و بعد هم بگن:برو عمو جون پی کارت! ما به این کتاب مجوز نمیدیم!! این کتاب برای نظام مضر است!!
    حالا تو هی بگو حاجی رییس! من هشت ماه معطل موندم!! خودم برای این مملکت کلی کار کردم و.....خلاصه هی بگی:

محض رضای خدا
    به من نگو بی وفا!!

میبینی که هیچ تاثیری نداره!اداره ارشاده دلاور! نه برگ چغندر! اصلا تقصیر ماست که این کتابتو نفرستادیم فلان سازمان امنیتی پدرتو در بیارن!! تا دیگه اینجا نیای پر رویی کنی!!تجاوز فرهنگی میکنی پدرسوخته؟!!!

و شما هاج و واج به خودت بد میگی که: عجب غلطی کردم کتاب چاپ کردم!! من که منظوری نداشتم!
    البته اگر پارتی داشته باشی یک ماجرای دیگست!

خب برادر ، البته اگر کتابت مثلا آشپزی باشه از این خبرها نیست!

دلاور،ای کسی که هوس کردی پا به عرصه چاپ کتاب بذاری!!بدون و آگاه باش که ناشرین این مملکت، بر اساس گفته نویسندگان و منابع موثق خاک وطن، مشتی استعمارگرند!! ظالم و ستم پیشه!!

برادر! دلاور! اگر میگی من دروغ میگم، زنگ بزن بهشون بگو چند درصد میدن، میگن 7 درصد!!آره عزیزم

به این میگن عدالت!

دلاور باید اینو بدونی که یک نویسنده در ایران بیمه نداره وای یک کارگر بیمه داره!! و این یعنی ارزش برای قلم و اندیشه!!

خب دلاور الان مجوز گرفته شده و شما می خوای به ناشر شیطون بلا و ناقلا و کلاهبردار پول بدی....

دو راه وجود داره دلاور:

-چاپ دیجیتال :

این چاپ برای مستضعفین است!کیفیت پایین و سرعت بالا و تیراژ کم مثلا 200 عدد

-چاپ افست
    این چاپ برای مستکبرین است!

تیراژ بالا و کیفیت بالا و قینت بیشتر و....

حالا سوال این است:

تیراژ کتاب چقدر باید باشد؟

ببین دلاور ! باید ببینی واقعا کتابت چقدر مخاطب داره و خواهان داره

همه که استاد دانشگاه نیستن که بتونن یک مزخرفی به نام کتاب بدن چاپ کنند و بعد داشنجوهای بدبخت را وادرا کنند که از اون کتاب بخرند! و جالب توجه اینکه ترجمه کتابشونو بدن به دانشجوهاشون و بعد به نام خدشون توی بازار بدهند!

آره برادر!

یک ناشر یکبار به من گفت بسیاری از کتابهای دانشگاهی مال اون کسانی نیست که اسمشون پشت جلده!! ولی خب
    آونها با همین کارها میشن عضو هیات علمی و .....

بگذریم برادر!!

بدون و آگاه باش کهبعد از اینکه کتابت را تایپ کردی باید صحفه بندی بشه و فاصله خطها درست بشه!! تا آماده طبخ نهایی بشه!!

و خب اینها هزینه داره

در مور قرارداد با صنف ناشر باید بدونید که د و نوع قرار داد وجود دارد:

-قرارداد مستضعفین:

در این نوع قرارداد ناشر میاد کتابو میبینه و بعد اگر دید خوبه خودش سرمایه گذاری میکنه و به شما هم 7 در صد میده

-قرارداد سرمایه گذاری ار مولف:

مولف میاد و سرمایه گذاری میکنه و .....

حالا برادر عزیز، اگر بازم سوالی داری بگو...

دوست عزیزم، من این صحبتها را خودمانی مطرح کردم ولی این را بدون که پشتش تجربیات زیادی است

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Aug 2006

پيش فرض

برو با یه ناشر قرارداد ببند خودتو راحت کن
    درصد بهت میدن راحت

بسته به موضوع 15 تا 20 هم میدن

تاريخ عضويت
    Jul 2008

پيش فرض قرارداد!!

و اما بعد، اینک در ادامه ماجرا به بحث ویژه قرارداد با ناشر می پردازیم

1-پخش و شبکه توزیع:

بدان و آگاه باش ای برادر دلیر که اگر خود روی به ارشاد و مجوز گیری و کتاب ثیت کنی و به چاپخانه دهی، باز هم مساله عمده ، پخش کتاب است

حکایت:
    روزی روزگاری ، شخصی بود مقاله نویس، در یکی از مجلات معتبر ،یک لغتنامه تهیه کرد و خودش دنبال مجوز دوید و کتاب را با تیراژ چاپ کرد ولی نتوانست پخش کند!!

در نتیجه قطار قطار کتاب جلوی چشمش ماند!! از اینگونه نویسندگان بسیارند!!

پخش کتاب مساله مهمی است!!پس باید با ناشری قرارد بست که بتواند خوب پخش کند!!

2-با چه ناشری قرارداد ببندم؟

حکایت:

روزی روزگاری شخصی از روی اینترنت و در سایت ایستگاه ناشری را پیدا کرد،با شخصی به نام بهزاد که رییس آن انتشارات بود ،قرارداد بست....

بهزاد از خود تعریف بسیار کردی و مرتب گفتی " انتشارات ما" چنین است و چنان است و در چین و ما چین مطرح است و نرخهایس از همه جا ارزانتر است و....

اما جالب آن بود که دراین به اصطلاح انتشارات،هیچ کس کار نمی کرد جز همان برادر بهزاد !!ولی او مرتب می گفت :
    انتشارات ما!!
    از نظر فارسی، ما معمولا برای بیش از یک نفر به کار میرود.بهزاد جان، خود را استا دانشگاه معرفی میکرد و میگفت صبحهها کار دارد و نمی تواند جواب تلفن بدهد!!( عجب انتشارات معتبری!!) و اینها بعد از عقد قرارداد معلوم شد که این موجود بی وجود، چه جانور موذی بود!!

می خواست پول بگیرد، یک مشت کارهای مثل گرفتن مجوز انجام دهد، و بعد پخش را گردن نویسنده بدبخت بیندازد!!" بروید چند استاد دانشگاه پیدا کنید تا برای کتاب شما مشتری پیدا شود!!" تا آن موقع کتاب شما در انباری است!!

به هر حال!

ای دوست بدان و آگاه باش که ناشر معتبری که در صد کمتر دهد، به از ناشر غیر معتبری که کتاب راهی انبار کند

و اما بعد:

اندر حکایت چاپ: بدان و آگاه باش که ناشرین نرخی که میدهند برای چاپ ، از نرخ اصلیش گرانتر است بسی بسیار!!، و حال اینکه بتوانی ناشری را گیر باوری که حاضر شود چاپ در چاپخانه که تو بشناسی انجام شود و نرخ چاپ کمتر آید... که این البته از تصورات است و اینکه ممکن شود به دست خدا و همت توست!!

اینها که همه نبشتم ، رنجنامه یک نویینده و ما حصل کلاههایی که سرش رفته،........

در هر حال، در قضیه انتخاب ناشر، اگر ناشر معتبر باشد، بعدها خودت استفاده خواهی کرد. اگر کتاب توسط انتشارت ناقوس منتشر گردد ، شما روی همین می توانید تبلیغ کنید ، اما انتشارات "سکینه خانم کتاب چاپ کن" و همسر و یا انتشارات حسنک کجایی و یا انتشارات جیک جیک خانم شیطون بلا و قد قد خانم نا قلا و یا انتشارات بزبز قندی.... و ز این جور انتشارت ، بدان و آگاه باش اگر کتاب به دست اینان دادی و اینیان بعد در صحفه بندی کتاب ماندند و گفتند: اوا خاک عالم!! این کتاب تخصصی است خودوتن بیایید انتشارات درستش کنید صحفه آرایی را!!!

و اگر تو مثلا در جواب بگویی: خب شما که نمی تونستید می خواستید کار را قبول نکنید!!

آن منشی شیرین ادا، و آن ابلیس ننه گدا وآم منشی هفت رنگ آرایش کرده به سبک گودزیلا، که جلوی خودت چیزی میگوید و پشت سرت چیزی دیگر، گوید: باشه مشکلی نیست خودمون درستش میکنیم!!و البته در ته دل گوید: چنان کتابی برات چاپ کنم که......

، وقتی کتاب چاپ شد خواهی دید که فونتهای که خواستی این نیست و اصلا کتاب در هم و بر هم است پول را هم که قبلا داده ای و.....

هشدار:اگر سرمایه گذاری از خودت است به صورت سه مرحله ای پول بده، یعنی یک قسط قبل از چاپ و بقیه بعد از چاپ....

در هر حال ، این نبشته، یا رنجنامه یک مولف بود و یا رهگشای یک سائل، این بود که بود و هر چه می دانستم و در توان داشتم به یاد امد نوشتم،

از خواننده محترم التماس دعا دارم!!

[/right]
    [/left]

تاريخ عضويت
    Jul 2008

پيش فرض چاپ و پخش

ای عزیز!

بدان و آگاه باش که در این خان ، یعنی خان پخش، بسی ترفندها هست که باید نیک بدانی...

طرح جلد

ای عزیز!
    بدان و ،آگاه باش که برای طرح روس جلد، عموما دو حالت کلی وجود دارد:

اگر ناشر شما یک ناشر معتبر است و کتابت در زمره یک سری از کتابهای یک ناشر است، مثلا سری آموزشهایicdl در اون صورت طرح جاد نیز به صورت یک شکل برای یک سری کتبها خواهد بود. مثل آموزشهایicdl مجتمع فنی تهران

و حالت دیگر آن است که یک انتشاراتی مانند انتشارات "زبل خان" و یا انتشارات شنگول و منگول و یا حبه انگور و از این دست، آنگاه باید کاملا آگاه باشی و بدانی که طرح جلد مناسب خیلی مهم است

چرا؟

ای برادر!آنگونه که خود نیک دانی، در این روزگاران دوشیزگان بی شوهر بالای 30 مدرک گرفته از دانشگاه آزاد و امثالهم،که به دنبال شوهر میگردند خود را بزک میکنند و عکسها در سایتها می نهند و در کمین شوهر هستند..

کتاب شما ، ازیرا که با یک نشار غیر معتبر چاپ شده نیز چنین است، پندار که در یک کتابفروشی بین آن همه ناشر معتبر و گردن کلفت، کتاب شما باید چگونه خود را نشان دهد؟آیا غیر از این است که باید طرح جلد آن طوری باشد که دیگران را چون دوشیزه ای که خواستگار را خام میکند بر خود جذب کند؟

این نکته از آن گفتم تا بدانی و عمل کنی....

دگر بار تاکید می کنم که ناشر در پیتی ماییه نکبت است و کاستی...حکایت:

شبی به بهزاد تلفن کردی و به او گفتی که برای طرح جلد ، کتابی را از روی اینترنیت انتخاب کردم، او گفت که با گرافیستی کار می کند که به اینترنت وصل نمی گردد از ترس ویروس!!( جل الخالق!)

بوی گفتی که ای بهزاد ! شماره این گرافیست را بده
    گفت
    نمی شود
    گفتم ایمیل بده
    گفت
    نمی شود

این از نتایج نکبت بار کار با ناشر در پیتی است!

دیگر کارها برای فروش بهتر همانا ارتباط خوب با خوانندگان است، ایجاد وبلاگی و یا سایتی و ......

برای پخش فروش بهتر ، ارسال رایگان کتاب به کتابخانه ها و..... مفید است.

هان ای برادر! بدان و آگاه باش که مساله حقوق مولف، بسیار خطرناک است !! تا فرصتی دیگر و مجالی دیگر....

تاريخ عضويت
    Jul 2008

پيش فرض حقوق مولف

ای عزیز!

بدان و آگاه باش که از مهمترین خانها و مراحل، همانا مسئله حقوق مولفین و یا به قول فرنگیون، کپی رایت است

حکایت:

روزی از روزها داروغه ای نویسنده ای را احضار کرده، نویسنده به دادگاه رفته در آنجا عکاسی خشمگین دید.

عکاسی باشی، عکسی از کتاب به وی نشان دادی و گفتی این عکس را من برای اولین بار گرفته ام و این عکس مال من است و ثبت شده است و حقوق معنوی آن از آن من.....

داروغه حق به عکاس داد و رای بر منع پخش و فروش کتاب...

هر آنچه نوسنده التماس کرد اثر نبخشید و قاضی فرمود: ای پدرسوخته! مالکیت معنوی سرقت میکنی باید تعهد بدهی!! و خسارت بدهی!!و چنین کنی!!...و چنان کنی

آنگاه که کتابی چاپ شود همه هزینه ها شود و ممنوع چاپ گردد، همانا جنون به نویسنده دست نمی دهد؟!!

این حکایت از آن گفتم تا بدانی که مملکت آنقدرها خر تو خر نیست و مواظب اعمال خویش باشی...

نصیحت:

هرگز سعی کن در چاپ کتاب با کسی شریک نشوی و نویسندگی کتاب را خودت انجام بده

قدما گفته اند: اگر شریک خوب بود خدا برای خودش شریک میگرفت!!

ای برادر!اگر چنانچه خواستی چنین کنی دقیق مشخص کن که قسمتهای کتاب توسط که نوشته شده اند و فصلهای کتاب توسط چه کسی کار شده اند

اگر کتابی نبشتی مشتمل بر 500 صحفه با دیگری، و 300 تو نبشتی و 200 دیگری، و ناگهان کارتان به هم خورد پس از گرفتن مجوز مثلا به خاطر شرایط مالی...و اینکه حریف خواست زرنگی کند و....لعنه الله علی قوم الظالمین جمیعا...

آنگاه آگر به اداره ارشاد روی از برای کسب تکلیف، تو را خواهند گفت:

چون معلوم نیست و قابل اثبات نیست که این 300 صحفه را تو نبشتی، پس حق استفاده از آن را نداری!!

و اگر چنین کنی، و حریف از تو شکایت کند، به مجازات کیفری و جریمه محکوم می شوی،و مجازات ختنه به شکل سنتی در انظار عموم ملت ایران!! با ذغال داغ و تیغ سلمانی!!در میدان آزادی !!

زیرا که کتاب در این حالت مثل ملک مشاع است!!

در حکایت ضعف حقوقی و قوانین این ملک حرف بسیار است و لکن این تاپیک نه مجال آن است...

سیمرغ حکیم، همه خواستخ بود که این بحث در آخر ماه رمضان، با سه پاسخ تمام کند، اما از برای راهنمایی اکمل، رای بر آن گرفت که در روز عید فطر این پاسخ را هم اضافه کند،تا چه مقبول افتد.. ان شالله که مورد رضای حق تعالی، خالق کون و مکان باشد و گره گشای مخلوق .....ان شالله!

عید فطر را هم به همه هموطنان و جمیع مسلمین از طرف سیمرغ حکیم، تبریک عظیم، عرض می شود!اسعد الله ایامکم
    Last edited by simorgh14; 01-10-2008 at 11:35.

کـاربـر بـاسـابـقـه jamshidjap's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2006
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

دوستان لطفاً در مورد استانداردهاي تايپ و فرمت بندي کتاب و انتخاب فونتش مطلبي اگه دارين بزارين

ممنون

11. این کاربر از jamshidjap بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

کـاربـر بـاسـابـقـه jamshidjap's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2006
    محل سكونت
    تهران

11

دوستان لطفاً در مورد استانداردهاي تايپ و فرمت بندي کتاب و انتخاب فونتش مطلبي اگه دارين بزارين

ممنون

13. این کاربر از jamshidjap بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jul 2008

پيش فرض

باز هم درود!

میلاد حضرت امام موسی کاظم را شادباش عرض می کنیم!

در باب تبادل تجربیات نشر کتاب،اخیرا سیمرغ حکیم، به یاری خدای علیم، سایتی را پیدا کرد که اطلاعات پر سود دارد، نقل می کنم:( همانا این تالار، کثر الله امثاله جمثعا،از برای تبادل اطلاعات و تجربیات است، پس من نیز علاقه داشتم که موضوع پر گهر تر و پر بارتر تا چه مقبول افتد، امید که مورد رضایت حضرت حق باشد.)

هان ای پسر! بدان و آگاه باش، که در لینک زیر اطلاعاتی بس قیمتی است که همانا تو را به خواندن سفارش می کنم

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

هشدار: این اطلاعات، صرفا نقل قول است! و من صرفا این مطالب را از سایتی که لینکش داده شده نقل قول کرده ام، مطالب مفیدی دارد، نویسنده مطالب برای انتشارات ناقوس کتاب می نوشته است. ولی قرارداد با این انتشارات، توسط شخص من، رد یا تایید نمی شود. بسته با شرایط قرارداد دارد. ولی در کل، با اطلاعاتی که من از نحوه برخورد ناشرین و مراکز پخش صاحب شهرتی مثل ناقوس، سها دانش، علوم پویا و........ دارم، قراردادهایی که نویسنده هزینه چاپ را پرداخت می کند را به هیچ عنوان توصیه نمی کنم! موارد زیادی پیش آمده که این ناشرین و در صد قابل توجهی از دیگر ناشران، حق نویسنده ای را که خود سرمایه گذاری کتاب را انجام داده،پایمال کرده، و در پرداختها بد حسابی کرده اند.

در بهترین حالت، مثلا حتی اگر به شما گفته شود سود فروش کتاب شما در یک چک شش ماهه داده می شود، اگر مثلا هم داده بشود، یعنی شما شش ماه پول خود را مثل یک وام بدون سود در اختیار ناشر گذاشته اید!! توجه داشته باشید که این فقط شما نیستید که با انتشارات کار می کنید! فقط در صورتی با ناشر کار کنید که حق التالیف را موقع نوشتن قرارداد نقد پرداخت کند.

ضمنا در ادامه این مباحث خواهید دید که شما هیچ احتیاجی به ناشر برای چاپ کتاب ندارید و می توانید به صورت ناشر مولف کتاب را با تیراژ پایین، از زیر صد جلد گرفته تا پانصد جلد، به راحتی چاپ کنید و مجوز بگیرید.

و اما تعدادي سوال و جواب كه مي تواند مفيد باشه

1. چند روش برای عقد قرارداد کتاب وجود داره؟

قراردادهای کتاب رو می شه به سه روش کلی تقسیم کرد: قرارداد مشارکتی، قرارداد درصدی، قرارداد واگذاری

2. قرارداد مشارکتی یعنی چی؟
    یعنی که با نسبتی توافقی همراه با ناشر کتاب برای چاپ اون سرمایه گذاری کنین و بعداز چاپ تعدادی از تیراژ رو به عنوان سهم مشارکت و حل التالیف/الترجمه دریافت کنین. در این حالت معمولا امتیاز کتاب در اختيار خودتون هست و می تونید برای تجدید چاپ اون هر اقدامی که دوست دارین انجام بدین

3. قرارداد درصدی یعنی چی؟

[COLOR=darkblue][B]یعنی درصدی از تیراژ ضربدر قیمت پشت جلد در هر نوبت چاپ به عنوان حق الزحمه شما پرداخت میشه. مثلا اگه یه کتاب 4000 تومانی با تیراژ2000 نسخه چاپ شده
    باشه و قرارداد شما 10 درصد باشه، اونوقت حق الزحمه شما فقط برای اون نوبت چاپ میشه هشتصد هزار تومان
    در قرارداد درصدی، معمولا کتاب برای همیشه پیش ناشر می مونه ولی در صورتی که ایشون نسبت به چاپ کتابی که بازار به اون نیاز داره کوتاهی کنه، مولف می تونه طی یه نامه کتبی کتاب رو از انتشارات پس بگیره. از طرفی ناشر حق نداره بدون اجازه مولف کتاب رو به کس دیگه ای واگذار کنه
    در بازار امروز مولف/مترجمهای تازه کار معمولا با قرار داد 4 یا 5 درصد وارد بازار می شن و طی چند مرحله کتاب کار کردن با توجه به اعتباری که به دست میارن، این میزان رو افزایش می دن... برای افراد با سابقه این عدد چیزی در حدود 8 تا 10 درصد خواهد بود.
    برای افراد استثنایی - مثل من - قرارداد زیر 15 درصد یعنی آبرو ریزی

4. قرارداد واگذاری یعنی چی؟

یعنی با دریافت یک صدقه توافقی کتابتون رو برای همیشه به ناشر واگذار می کنین و هیج حقی نسبت به چاپهای بعدی نخواهید داشت.
    ناشر های زیادی به همین شیوه سوپر میلیونر شدن

5. اگه نخواهیم کتابی رو با همکاری یه ناشر چاپ کنیم چه باید کرد؟
    روشی هست که در اون شما می تونید خودتون کل پروسه دریافت مجوز برای چاپ یک کتاب رو پی گیری کنید. در صورتی که کتاب تایید شد، شما می تونید خودتون

سرمایه گذاری کرده و نسبت به چاپ کتاب اقدام کنید. در این حالت توی فیپا - فهرست نویسی پیش از انتشار - و شناسنامه کتاب، مولف/مترجمی که شما باشین به عنوان ناشر قید میشه
    نیازی به توضیح نیست که امتیاز کتاب در این حالت دست خودتون باقی می مونه و به جای حداکثر 10 درصد، اگه فروش خوبی داشته باشین می تونین تا 40 درصد از مبلغ پشت جلد ضربدر تیراژ رو به دست بیارین

6. چاپ یک کتاب به چقدر سرمایه گذاری نیاز داره؟
    کاملا بستگی داره به نرخ نون در اون روز. با توجه به نوسان قیمتها میزان سرمایه لازم برای چاپ یک کتاب متغیره
    با توجه به قیمت کاغذ - که در هنگام نوشتن این مطلب- حدود بندی 8000 تومان هست
    چاپ یه کتاب 500 صفحه ای با قطع وزیری در تیراژ 2000 نسخه به حدود دو و نيم میلیون تومان سرمایه نیاز دارد

7. قطع های کتاب کدوم ها هستند؟
    جیبی: انواع اندازه های عجیب و غریب و کوچک
    پالتویی: مثل جیبی با این تفاوت که کتاب یه خورده کشیده تر میشه
    رقعی: 21در 16سانتیمتر
    وزیری: 25 در 16 سانتیمتر
    خشتی: قطع های مربعی دلخواه - اندازه طول و عرض کتاب معمولا نزدیک به هم هستند
    رحلی: 25 در 32 سانتیمتر
    سلطانی: 50 در 32 سانتیمتر
    و بعضی قطع های خیلی بزرگتر هم هست که زیاد مرسوم نیست ... مثل یه چیزایی توی مایه های دفاتر طلاق و ازدواج

8. یک کتاب خوب در زمینه کامپیوتر معمولا چند صفحه باید باشه؟
    یک کتاب خوب در زمینه کامپیوتر معمولا باید یک کتاب خوب باشه تعداد صفحات اصلا مهم نیست
    یک کتاب خوب 100 صفحه ای می تونه هر سه ماه یه بار تجدید چاپ بشه اونم در تیراژ 5000 نسخه
    اما یک کتاب بد 1500 صفحه ای می تونه چند سال روی چاپ اول باقی بمونه و بعد سر از کارخانه کارتون سازی دربیاره و خمیر بشه
    همینطور بر عکس و حجم اصلا مهم نیست

9. پروسه تولید یک کتاب شامل چه قسمتهایی هست ؟
    ترجمه/تالیف، تایپ و حروفچینی، بازخوانی اول، غلط گیری و صفحه آرایی، بازخوانی دوم، ویرایش فنی، ویرایش ادبی، بررسی پرینت نهایی، صدور مجوز پیش از انتشار،

لیتوگرافی، چاپ متن، چاپ جلد، صحافی، ترخیص از چاپخانه و ورود به جنگلی به نام بازار کتاب ایران
    Last edited by simorgh14; 12-08-2011 at 12:58.

صفحه 1 از 20 1234511 ... آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •