تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 3 از 18 اولاول 123456713 ... آخرآخر
نمايش نتايج 21 به 30 از 180

نام تاپيک: ◄◄ اتــــــاق مـــــــثــــــلـــــــثـ ــــات ►►

آخر فروم باز mahdi bg's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2006
    محل سكونت
    مشهد

پيش فرض اتاق مثلثات

سلام
    معادل sin و cos بر حسب tan چی میشه
    ممنون

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Jul 2006

پيش فرض

منبع:مثلثات جیبی گاج(مهندس علی منصف شکری)

موفق باشید.

اگه نباشه جاش خالی می مونه mohammadkhajoo's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2006

پيش فرض اونایی که در زمینه ی تثلیت زاویه کار کردن بیان تو (با هم فکر کنیم!!)

سلام دوستان
    کسی از دوستان راه حلی برای این مسئله ی پیچیده پیدا کرده !!
    کمک کنید تا با هم حل کنیم

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Jul 2006

پيش فرض

سلام دوستان
    کسی از دوستان راه حلی برای این مسئله ی پیچیده پیدا کرده !!
    کمک کنید تا با هم حل کنیم
    تا اونجا که من میدونم جواب نداره،اما برای حالت خاص(مثل نود درجه)جواب داره.

حـــــرفـه ای mehdi_7070's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2005

پيش فرض

یک کتاب انتشارات مدرسه در این زمینه چاپ کرده . می تونید اون را مطالعه کنید .
    من قبلا خیلی کنجکاو بودم که چه جوری هست این قضیه ... میگم ، بیشتر کنجکاوی بود!!
    یک سری روش هایی هم پیدا کردم که وقتی چند تا از اساتید بررسی کردند ، دیدند که خطا داره . خودم هم با کامپیوتر روش ها را امتحان کردم و در بعضی زوایا تا یک درجه خطا داشت .
    اخبار چند وقت پیش گفت که یک دانش آموز ایرانی اثبات کرده .
    یک مصاحبه هم خیلی وقت پیش با یک نفر (که متاسفانه اسمش یادم نیست ، فقط یادم هست سنشون زیاد بود) توی مجلات اطلاعات هفتگی چاپ شده بود که ایشون گفته بود روش هایی برای اثبات اون پیدا کرده .

+ توی انجمن سرچ کنید :
    تثلیث زاویه

تثلیث زاویه از مسائل قدیمی و حل ناشده ریاضی است.

بزرگان ریاضی در طی دوران براحتی می‌توانستند با کشیدن نیمساز، هر زاویه دلخواه را به دو بخش برابر قسمت کنند، ولی در سه قسمت کردن کمان عاجز بودند. بنابراین تثلیث یا سه بخش کردن زاویه یکی از مسائل عهد باستان گردید.

با آشنایی در حد مثلثات دبیرستانی می‌شود ثابت کرد این مسئله ‌که جزء مسئله‌های طرح شده در شاخه ساختمان‌های هندسی است با کمک پرگار و ستاره (خط‌کش غیر مدرج) قابل حل نیست. ولی با حل یک معادله درجه ۳ ساده می‌توانیم دریابیم که بی‌نهایت زاویه وجود دارد که با کمک ستاره و پرگار قابل تثلیث است، از جمله زاویه‌های ۹۰ درجه یا ۴۵ درجه؛ و بی‌نهایت زاویه وجود دارد که با کمک ستاره و پرگار قابل تثلیث نیست، از جمله زاویهٔ ۶۰ درجه. بنابراین، زاویهٔ ۶۰ درجه را نمی‌توان، به کمک پرگار و خط‌کش، به سه بخش برابر تقسیم کرد.

تثلیث زاویه، به همراه تربیع دایره، تضعیف مکعب و چندضلعیهای منتظم محاط در دایره از مسائل سه‌گانه عهد باستان است طی قرن‌ها حل نشده باقی‌مانده بود.

با وجود اثبات امکان ناپذیری حل این مسئله و مسئله‌های مشابه با استفاده از ستاره و پرگار، عده‌ای تلاش می‌کنند این مسائل را حل کنند. در اصطلاح ریاضی‌کاران ایرانی، این عده نوابیغ نامیده می‌شوند.
    تضعیف مکعب

تضعیف مکعب از مسائل باستانی ریاضیات است. یونانیان و قبل از آن‌ها هندیان این مسئله را می‌شناختند. صورت مسئله این است:

«فقط با به‌کار بردن ستاره و پرگار، مکعبی بسازید که حجم آن دوبرابر حجم مکعبی داده شده باشد.»

ثابت شده است که این مسئله جوابی ندارد[نیاز به ذکر منبع].

این مسئله به همراه تثلیث زاویه و تربیع دایره از مسائل مورد توجه نوابیغ بوده است.

حـــــرفـه ای mofidy1's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2005
    محل سكونت
    زنجان

پيش فرض

با سلام

دوستان عزیز من، پرونده ی این قضیه سالهاست که بسته شده. در دروس دانشگاهی مربوط به رشته ی ریاضی و در درسی به نام نظریه گالوا یکی از قضایایی که ثابت می کنند همین امکان ناپذیری تثلیث زاویه با استفاده از خط کش و پرگار است. (اگر مطالب مربوط به اثبات آن احتیاج به قضایای پیشرفته ای در جبر نداشت آن را در همین جا برایتان ثابت می کردم.) بنابر این یقین بدانید چنین چیزی ممکن نیست و وقت خود را بیهوده تلف نکنید. اگر کسی هم چنین ادعایی کرد مطمئن باشید که روش اثبات او نادرست است حتی اگر نتوانید اشکالی در اثباتش بیابید.

موفق باشید.

17 اسفند 1386

حـــــرفـه ای mehdi_7070's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2005

پيش فرض

با سلام

دوستان عزیز من، پرونده ی این قضیه سالهاست که بسته شده. در دروس دانشگاهی مربوط به رشته ی ریاضی و در درسی به نام نظریه گالوا یکی از قضایایی که ثابت می کنند همین امکان ناپذیری تثلیث زاویه با استفاده از خط کش و پرگار است. (اگر مطالب مربوط به اثبات آن احتیاج به قضایای پیشرفته ای در جبر نداشت آن را در همین جا برایتان ثابت می کردم.) بنابر این یقین بدانید چنین چیزی ممکن نیست و وقت خود را بیهوده تلف نکنید. اگر کسی هم چنین ادعایی کرد مطمئن باشید که روش اثبات او نادرست است حتی اگر نتوانید اشکالی در اثباتش بیابید.

موفق باشید.

17 اسفند 1386
    خیلی ممنون جناب آقای مفیدی از توضیحاتتون

امکان ناپذیزی "تربیع دایره" ، "تضعیف مکعب" و "چند ضلعی های منتظم محاط در دایره" هم اثبات شده؟

تاريخ عضويت
    May 2006
    محل سكونت
    مشهد

پيش فرض محاسبه مقدار sin

سلام
    چطوری مقدار توابع سینوسی مثل زیر رو بدست می آورند
    مثال

که مقدارش میشه

ممنون

اگه نباشه جاش خالی می مونه mohammad96's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007

پيش فرض

سلام!
    اين جور محاسبات از روابط بين مجموع ، تفاضل، دوبرابر و يا نصف زواياي معلوم الحال (30،45،60 درجه) در توابع مثلثاتي بدست ميان. مثلا همين مثالي كه زديد سينوس نصف 30 درجه است كه با استفاده از فرمول :

بدست مياد و جوابش هم ميشه:

نه اوني كه ذكر كرديد.

دو تا فرمول مهمي كه فرمولهاي مفيد ديگه از اونا بدست ميان هم :

با سپاس!

تاريخ عضويت
    May 2006
    محل سكونت
    مشهد

پيش فرض

سلام

سلام!
    اين جور محاسبات از روابط بين مجموع ، تفاضل، دوبرابر و يا نصف زواياي معلوم الحال (30،45،60 درجه) در توابع مثلثاتي بدست ميان. مثلا همين مثالي كه زديد سينوس نصف 30 درجه است كه با استفاده از فرمول :

بدست مياد و جوابش هم ميشه:

نه اوني كه ذكر كرديد.

دو تا فرمول مهمي كه فرمولهاي مفيد ديگه از اونا بدست ميان هم :

با سپاس!
    جواب رو مطمئن هستم
    ولی دقیقا نمی دونم بین رادیکال ها مثبته یا منفی
    ولی مطمئن هستم جوابش اون میشه(فرمت کلی جواب)

من مشکلم این است که هر چی فکر کردم نفهمیدم از چه
    فرمول مثلثلتی اونو بدست آوردن
    (نمی تونید حدس بزنید از چه فرمولی بدست آمده؟)

در هر صورت ممنون

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •