تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 2 از 2

نام تاپيک: آموزش فارسی سازی افزونه های وردپرس

حـــــرفـه ای Jalal's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2006
    محل سكونت
    تهران و حومه

پيش فرض آموزش فارسی سازی افزونه های وردپرس

++ راهنمای فارسی سازی افزونه های وردپرس به صورت استاندارد ! یک مدتی بود میخواستم آموزش فارسی سازی افزونه های وردپرس را بنویسم میگفتم هنوز زود است ( بنظر خودم الان هم زود است ) ، با توجه به اینکه هنوز هم زود است ولی به در خواست شما آموزش ماهیگری به شما میدهم تا اینکه به شما دوستان هر از چند گاهی ماهی بدهم !! امیدوارم کمک کوچکی کرده باشم به وردپرس فارسی .
    برای فارسی سازی افزونه ها چندین برنامه وجود دارد در اینجا ما آموزش را بر اساس برنامه [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] جلو میبریم زیرا این برنامه نسخه فارسی دارد و ما هم برای احترام به زبان فارسی از این برنامه استفاده میکنیم و کار با آن ساده است و در آخر چندین ابزار متفاوت را نیز معرفی میکنیم !! البته بدون برنامه هم میشود انجام داد که کلی دنگ فنگ دارد اما شدنی است و در مواردی که مشکلات فضایی پیش آید ، میشود از آن استفاده کرد . مرجع این آموزش مستندات خود وردپرس (ع) است و … البته به نظر شخصی خودم احتیاجی به این کار من نیست اما ترجیح دادم که این کار را بکنم و مقداری تجربیات نیز به ان افزودم که این شده دست پخت ما !!! در کل باید بگم اگر ایرادی یا … میبینید در نظرات مربوط به همین پست قرار دهید تا …

دیباچه : برای انجام این کار باید تقریبا تمامی رشته های متنی ( با توجه به هدف شما ) را پیدا کنید و ترجمه کنید !! معمولا در افزونه های استاندارد این رشته ها در دو تابع به نام های ” __ ” و ” _e ” قرار دارند این دو با هم اندکی تفاوت دارند که برای کار ما مهم نیست و در افزونه های غیر استاندارد از این توابع به این شکل استفاده نشده است که در آخر یک روش من در آوردی که البته ۱۰۰% هم کار میکند به شما معرفی میکنم برای فارسی سازی آنها !!
    برای شروع کار ، به این روش عمل میکنیم :
    ۱- برنامه [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] را اجرا میکنیم ( نسخه فارسی آن را ) !
    ۲- برای پروژه یک نام انتخاب کنید ( ترجیحا نام خود افزونه + پسوند ” -fa_IR ” ) .
    ۳- به منوی ” پرونده ” رفته و گزینه ” پوشه جدید … ” را انتخاب کنید.
    ۴- در فیلد ” نسخه و نام پروژه ” نامه را که در مرحله ۲ انتخاب کردید را وارد میکنید . مثلا اگر نام افزونه شما zxo۰۰۳ است نام ما میشود zxo۰۰۳-fa_IR میشود .
    ۵- در فیلد ” مجموعه نویسه ” گزینه ” utf-۸ ” را انتخاب میکنید .
    ۷- دیگر گزینه های این برگه اختیاری است .
    ۶- در برگه مسیر ها در فیلد ” مسیر پایه ” آدرس افزونه روی هارد خود را بدهید مثلا

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

۷- در همان صفحه بر روی کلید ” مورد جدید ” کلید کنید و در آنجا آدرس را دوباره وارد کنید و در آخر کلید enter را فقط یک بار فشار دهید .
    ۸- به برگه کلید واژه ها رفته و در آنجا نیز بر روی کلید ” مورد جدید ” کلید کنید و عبارت ” __ ” را وارد کنید ( ۲ تا زیر خط پیوسته).
    ۹- در برگه پیشین دوباره روی کلید ” مورد جدید ” کلید کرده و این بار ” _e ” را بنویسید .
    ۱۰- حالا بر روی کلید تائید کلید کنید .
    ۱۲- نام و پوشه ذخیره سازی فایل های زبان را مشخص میکنید ( توصیه میکنم همان نام که در مرحله ۲ انتخاب کرده اید را وارد کنید ) .
    ۱۱- شروع به ترجمه میکنید ، در آخر هنگامی که ترجمه تمام شد گزینه ذخیره را انتخاب میکنید ، در اینجا خود برنامه دو فایل با نام مورد نظر شما با پسوند های ” *.mo ” و ” *.po ” ایجاد میکند ، که فایل mo همان فایل زبان است که افزونه از آن استفاده میکند !! البته توصیه میکنم شما وجدان نشان دهید و فایل po را هم منتشر کنید تا اگر کسی خواست ترجمه را بنا بر خواسته خویش شخصی سازی کند بتواند ، محل قرار گیری این دو فایل در پوشه اصلی افزونه است ، توصیه میکنم نام پوشه را هم تغییر ندهید و مثلا به آن کلماتی همچون Persian و یا farsi و یا … اضافه نکنید علت ان را متوجه میشوید در ادامه آموزش.
    ۱۱- هنگامی که کار ترجمه شما تمام شد باید به داخل فایل اصلی افزونه رفته در این هنگام سه حال پیش می آید .
    ۱۱-۱- در این موقع شما دستور زیر را در اولین خط فایل اصلی افزونه اضافه میکنید:

کد:

توجه کنید به جای عبارت plugin-name-fa_IR نام فایل ترجمه افزونه را انتخاب میکنید. این روش روشی است که من توصیه نمیکنم اما در مواردی هم چاره ای نیست . بیشتر سعی کنید اگر در خود افزونه از دستور load_plugin_textdomain استفاده نشده است از این روش استفاده کنید. اگر این دستور وجود دارد سعی کنید به روش شماره ۱۱-۳ کار را انجام دهید .
    ۱۱-۲- در این روش در خود فایل اصلی فزونه دستور زیر وجود دارد :
    کد:

کد:

این دستور یک دستور شرطی است ، به این مفهوم که اگر فایل زبانی وجود دارد که با زبان انتخاب شده در فایل wp-config.php همخوانی دارد ( پسوند fa_IR دارد فایل ترجمه شما ) از آن فایل برای نمایش استفاده میکند . این روش همانگونه که پیدا است یک روش شرطی است و فقط هنگامی که در وردپرس فارسی ساز نصب شده باشد و یا به صورت دستی خط شماره ۱۷ آن ویرایش شده باشد و به جای خط زیر :

کد:

از خط زیرین استفاده شده باشد :
    کد:

آنگاه افزونه به صورت خودکار متون درون افزونه را با توجه به ترجمه شما و فایل زبان به فارسی نمایش میدهد . در این دستور شرطی عبارت plugin-name معرف نام افزونه است بدون عبارتی همچون -fa_IR و یا Persian و یا farsi و یا … و عبارت بعدی آدرس پوشه ای است که افزونه در آن به دنبال فایل زبان میگردد . در این مواقع که افزونه از این دستور استفاده کرده است شما نیازی به دستکاری در کد افزونه ندارید و فقط کافی است که فایل های زبان فارسی افزونه را که با پسوند *.mo است و در آن از قائده نام گذاری نام فایل + عبارت -fa_IR استفاده کرده اید را داخل پوشه که آدرس آن در بالا مشخص شده است قرار دهید ، حال در هنگام استفاده از افزونه ، متون آن به زبان فارسی نمایش داده میشود . از محاسن این روش این است که کاربران فقط با به روز شدن افزونه باید فایل زبان را در پوشه مربوطه به ان وارد کنند و نیازی به هیچ تغیری در کد های افزونه ندارند.
    ۱۱-۳- این حالت هنگامی پیش می آید که دستور load_plugin_textdomain وجود دارد در این حالت بهتر است این دستور را پاک کرده !! و به جای آن از دستور زیر استفاده کنید.

کد:

این دستور یک دستور شرطی نیست !! پس دقت لازم را مبذول دارید ، در این هنگام شما باید فایل زبان را در پوشه اصلی برنامه قرار دهید ، در دستور بالا به جای عبارت plugin-name نام افزونه و به جای عبارت plugin-name آدرس plugin-name-address نام پوشه خود افزونه که فایل های زبان در ان قرار دارد را می نویسید .
    ۱۱-۴ – مواردی دیگری هم هست که خود افزونه را مشاهده میکنید که به صورت پیش فرض قابلیت نمایش به چند زبان را دارد ، در این موارد فقط کافی است که فایل زبان با پسوند mo را در کنار آنها قرار دهید .
    ۱۲- کار تموم است اما شما اگر وارد صفحه فعال سازی افزونه شوید با توضیحات و نام انگلیسی افزونه مواجه میشوید ، در این حالت با فعال سازی افزونه شما با یک افزونه فارسی مواجه میشوید اما توضیحات صفحه مدیریت افزونه ها هنوز انگلیسی است ، برای این که مطلب را کامل کرده باشم این یکی را هم میگم ، برای فارسی سازی اول یک ویرایشگر متنی ساده مثل Notepad ( نه برنامه Word احتیاج دارید البته بنده توصیه نمیکنم از ابزار آلات بیلی استفاده کنید اما اگر ابزار های بعدی که معرفی میکنم در دسترس نبود این ابزار کار شما را راه میاندازد .) و یا ویرایشگر فوق العاده مثل PSPad editor و یا notepad++ و یا غیره احتیاج دارید . خوب حالا فایل اصلی افزونه را در ویرایشگر مورد نظر باز کرده معمولا در خط ۵ یا ۶ عبارتی به نام Description وجود دارد حال شما میتوانید جملات رو به روی آن را ترجمه کنید و به جای آنها بنویسید البته در آنجا کار های دیگری نیز میتوانید انجام دهید در اخر کار هم توجه نماید که در حالت UTF-۸ کار کرده باشید و فایل را ذخیره کنید .

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

2. 3 کاربر از Jalal بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Oct 2009

پيش فرض

سلام

میشه لطف کنید و آموزش ویرایش یه فایل زبان رو هم قرار بدید؟

من می خوام تو وردپرس (بادی پرس) انگلیس بعضی از کلمات رو ویرایش و یا حذف کنم.

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •