تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 3 123 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 23

نام تاپيک: گرانش در ماه چگونه است ؟

آخر فروم باز soldier's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2006

پيش فرض گرانش در ماه چگونه است ؟

سلام

هنوز من متوجه نشدم. توی کره ی ماه نیروی گرانش چقدر هست

و همچنین فشار هوا. و پرش در اونجا چطوره؟ آدم رو هوا میمونه و گرانش بر اون اثر نمیکنه؟

اگر توضیح بدید ممنون میشم....

موفق باشید

حـــــرفـه ای Mohammad Hosseyn's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

توی کره ی ماه نیروی گرانش چقدر هست
    منظور چیه ؟ خوب از نظر ریاضی ثابت گرانشی اونجا کمتره

و همچنین فشار هوا
    ماه جو نداره ... پس فشار هوا هم نداره !!

و پرش در اونجا چطوره؟
    خیلی آسون می پرید ... خیلی به سمت بالا می رید ... تا حدی که ممکنه برگشتنتون جند دقیقه طول بکشه ... تعادلتون زود بهم می خوره و ممکنه وقتی خوردید زمین کمونه کنید !!!!

آدم رو هوا میمونه و گرانش بر اون اثر نمیکنه
    کی گفته اثر نمی کنه !!! کی گفته رو هوا می مونه ؟! اثرش خیلی کمتر از اونیه که تو زمین می بینیم اما صفر نیست .

سوال دیگه ای ؟؟؟

موفق باشید .

تاريخ عضويت
    May 2006

پيش فرض

سلام

بی وزنی چه وقت اتفاق میوفته؟

+ منظور از حالت شناور چیه؟

فعلآ این سوالات به ذهنم رسید.

موفق باشید

حـــــرفـه ای مرتضی nvcd's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2006
    محل سكونت
    بابل

پيش فرض

بی وزنی زمانی اتفاق می افته که نیروی جاذبه ای به شما وارد نشه.

حالت شناور هم در جاذبه های بسیار کم که کشش نیرو کمه به وجود میاد.. یعنی جاذبه اونجا کاملا صفر نیست.

نیروی گرانش تو سطح ماه یک ششم سطح زمینه. در نتیجه اگه شما توی کره ماه بایستی احساس می کنی راحتر می تونی به هوا بپری و وزنت زیاد به نظر نمیاد..

تاريخ عضويت
    May 2006

پيش فرض

خیلی ممنون

اما بی وزنی چه موقع برای فضانوردان اتفاق میوفته.

آخه امکان نداره که هم بی وزنی و هم شناور باشند.

تو سایت تبیان نوشته که چون فضانوردان در حال سقوط هستند بی وزن میشوند و به کف سفینۀ فضایی سقوط نمی کنند.

ولی در سایت دیگه نوشته حالت شناور هستند و راه رفتن در آنجا سخته. پس کدوم درسته؟

این خیلی منو گیج کرده : شناور و بی وزنی دو چیز متفاوت هستند. ولی نمیدونم کدوم چه موقع برای

فضانوردان اتفاق میوفته.

موفق باشید

حـــــرفـه ای Mohammad Hosseyn's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

آخه امکان نداره که هم بی وزنی و هم شناور باشند.
    کی گفته ؟ برعکس ... این دو با هم اتفاق می افتن .
    شما وقتی وارد آب می شه و خودتون رو رو آب شناور می کنید حالت بی وزنی بهتون دست نمی ده ؟

خوب تو فضا هم همینه . حالا تو فضا علت شناوری ، نبود جاذبه و به دنبال اون نبود وزن هست .

تو سایت تبیان نوشته که چون فضانوردان در حال سقوط هستند بی وزن میشوند و به کف سفینۀ فضایی سقوط نمی کنند.
    این که یه چیز دیگست . این زمان تست برای فضانوردان هست که قبل از سفر به فضا باید این تست رو انجام بدن . که طی اون یه هواپیمایی تا ارتفاع زیادی بالا می ره و بعد به سرعت حالت سقوط می گیره( یه چیزی شبیه این بود ! دقیقا یادم نماد ! ) و به همین خاطر حالت شناور بودن اتفاق می افته .

چه ربطی به سفینه داره .

این خیلی منو گیج کرده : شناور و بی وزنی دو چیز متفاوت هستند. ولی نمیدونم کدوم چه موقع برای

فضانوردان اتفاق میوفته.
    یه بار دیگه می گم ... این دو در پی هم اتفاق می افتن . وقتی بی وزن بشی دیگه نیرویی نیست که از بلند شدن پاهات جلوگیری کنه و هر طوری که بخوای می تونی حرکت کنی و محدودیتی نداره .

امیدوارم متوجه شده باشی .

تاريخ عضويت
    May 2006

پيش فرض

سلام

خیلی ممنون بابت پاسخ. اما یک چیز دیگه همه علت بی وزنی چیه؟

اینقدر جاذبه کمه که نزدیک به صفر هست. اما صفر نیست؟

یا جاذبه هست. ولی علت بی وزنی ، سقوط هست. طبق نوشته تبیان که پایین کپی کردم!

برای فضانوردان چه اتفاقی می افتد؟ خب ، آنها در مدار اطراف زمین هستند. گردش بی پایان زمین بارها و بارها تکرار می شود. مدار ، مسیر خاصی است . مسیری که در آن فضانوردان مدام در حال سقوط به طرف زمین هستند. اما طوری قرار می گیرند که گویی زمین مدام از آنها دور می شود ( زمین گرد است. ) به این ترتیب در مدار باقی می مانند. درست است ! سفینۀ فضایی ، فضانوردان ، وسایل سفینه و هر چیز دیگری ، همگی در یک مدار در حال سقوط به طرف زمین هستند و به طرزی سقوط می کنند که هرگز به زمین برخورد نمی کند.
    موفق باشید

کـاربـر بـاسـابـقـه zahedy2006's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2007
    محل سكونت
    صفحه 8140 کتاب زندگی ...

پيش فرض

با اجازه آقای محمد حسین
    جاذبه ماه یک ششم زمین است پس مثلا اگه شما یک توپ را در زمین از فاصله یک متری رها کنید در عرض 1 ثانیه به زمین می رسد و در ماه در عرض 6 ثانیه. (امیدوارم تفاوت را بر روی اجسام درک کرده باشید.)
    نیروی گرانش با شتاب خود را به ما نشان می دهد.

مورد دوم: انیشتین ثابت کرده که جسم در حال سقوط (به صورت آزاد) مانند یک جسم بدون تاثیر جاذبه است.
    یعنی اگر مثلا شما با سرعت خیلی بالا سقوط کنید انگار جاذبه بر شما وارد نمی شود. (البته اگه به چیزی نخورید - خنده)
    اگه فیلم 4 شگفت انگیز را دیده باشید اونجایی که اون مرد سنگی هم سوار آسانسور میشه و اون حرکت نمی کنه اون آتشی می گه (یا داریم خیلی سریع حرکت می کنیم یا اصلا حرکت نمی کنیم. ) چون در حالت برعکس شتاب بالا رفتن احساس نمی شود.

این قضیه سایت تبیان: من کاملشو نخوندم ولی فکر کنم منظورش این باشه:
    ماه یا هر سفینه در حال گردش دور زمین به خاطر گردشش روی زمین نمی افته. چون اگه ثابت بایستد جاذبه زمین آنرا به طرف خودش می کشد اما اگر حرکت کند نیروی جازبه با نیروی عکس العمل خنثی می شود.

توجه کنید که این عکس العمل ، نیروی گریز از مرکز نیست (اصلا این نیرو وجود ندارد)
    اگه یک نوپ را به نخ ببندید و بچرخانید توپ از شما دور می شود اما اگر نخ را پاره کنید توپ به صورت مماس روی مسیر دایره ای که می چرخید دور می شود نه به صورت عمود روی دایره
    بذار روی عکس بگم.

در عکس مسیر مشکی مسیر دور شدن توپ از شماست نه مسیر قرمز (یعنی سرعت توپ آنرا از شما دور می کند نه نیروی گریز از مرکز)
    این همان اتفاقی است که برای فضانوردان در سفینه می افتد آنها هم دور می شوند هم نزدیک به زمین اما در حال تعادل هستند.

اگه توضیح روان تری خواستید بپرسید

داره خودمونی میشه mass0ood's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2007

پيش فرض

دوست عزیز(آقا محمد حسین خان)، ثابت گرانش که تغییر نمیکنه )
    این به دلیل جرم ماه هست که از جرم زمین به مراتب کمتر هستش.
    فرمول نیروی گرانش هم اینه : F = (G.M.m)/r^2 که G همون ثابت گرانشه، M جرم سیاره و m جرم شئ و r فاصله ی شئ از مرکز سیاره است.

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Jan 2006
    محل سكونت
    127.0.0.1

پيش فرض

بی وزنی زمانی اتفاق می افته که نیروی جاذبه ای به شما وارد نشه.
    تا اونجایی که من میدونم ، در هر کجای جهان که بایستیم ، از طرف تمامی ذرات جهان به ما نیروی جاذبه ای از طرف اون ذرات وارد میشه ، اما برایندشون هم دیگرو یا خنثی میکنه و یا این نیرو رو بسیار کم میکنه که تقریبا برابر صفر هست (ولی صفر نیست!) ولی تو محاسبات چون عدد بسیار کوچکی هست و تاثیری در جواب نداره ، برابر صفر قرار میدهند...

مثلا من الان روی کره زمین هستم ، اما ماه و خورشید و اورانوس و حتی کیبوردی که دارم روش تایپ میکنم به من نیروی جاذبه وارد میکنه و سعی میکنه من رو به طرف خودش بکشه ، اما بیشترین نیرو رو ، نیروی گرانشی زمین به من وارد میکنه و بقیه رو خنثی میکنه!

این حرف اشتباه هست؟!

صفحه 1 از 3 123 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •