تبلیغات :
فروشگاه کیف و گارد موبایل
تعمیر هارد
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
دستگاه جوجه کشی
[ سفارش آگهی متنی ]

+ جواب دادن به اين بحث
نمايش نتايج 1 به 10 از 10

نام تاپيک: تعادل

 1. #1
  آخر فروم باز soldier's Avatar
  تاريخ عضويت
  May 2006
  پست ها
  2,505

  پيش فرض تعادل

  سلام

  خیلی به این موضوع علاقه دارم

  اگر زحمتی نیست در این مورد مطالبی بزارید...

  پیشاپیش ممنونم...

  موفق باشی


 2. #2
  پروفشنال Like Honey's Avatar
  تاريخ عضويت
  Jun 2007
  محل سكونت
  IRAN
  پست ها
  604

  پيش فرض

  سلام

  خیلی به این موضوع علاقه دارم

  اگر زحمتی نیست در این مورد مطالبی بزارید...

  پیشاپیش ممنونم...

  موفق باشی

  منظور شما از تعادل چه نوع تعادلی است؟

 3. #3
  آخر فروم باز soldier's Avatar
  تاريخ عضويت
  May 2006
  پست ها
  2,505

  پيش فرض تعادل فیزیکی

  مي‌دانيم اگر برآيند نيروهاي وارد بر يك ذره صفر باشد جسم در حال تعادل است . در اين صورت جسم يا ساكن است يا در روي خط راست حركت يكنواخت دارد .
  اگر جسم گسترده باشد و نيروهاي وارد بر آن همرس باشند و برآيند آن ها صفر باشد باز هم جسم در حال تعادل خواهد بود . به تعادل اجسام ساكن تعادل استاتيكي و به تعادل اجسام متحرك تعادل ديناميكي مي گويند
  لازم به تذكر است اگر جسمي ساكن باشد و حالت سكون تداوم داشته باشد ، جسم در حالت تعادل شمرده مي‌شود . در موردي كه سكون جسم لحظه‌اي ، مثلا در نوسان وزنه‌ي متصل به فنر در دو انتهاي مسير براي يك لحظه سرعت جسم صفر مي‌شود ولي جسم درحال تعادل نيست ، يعني برآيند نيروها صفر نيست

 4. #4
  آخر فروم باز soldier's Avatar
  تاريخ عضويت
  May 2006
  پست ها
  2,505

  پيش فرض آزمايش سکه‌هاي در حال تعادل روي خط کش

  ديدکلي


  تعادل يکي از مهمترين موضوعات مورد بحث چه در علم فيزيک و چه در مباحث مهندسي است. مطابق قوانين فيزيک ايجاد تعادل شرايطي دارد. در اين آزمايش بر آنيم وجود تعادل را در يک سيستم شامل يک خط کش با سکه‌هايي که روي آن هستند، را ارضا کنيم. اين آزمايش تساوي گشتاورهاي ساعتگرد و پاد ساعتگرد حول مرکز جرم ، آنچه شرط دوم تعادل است، را نمايش مي‌دهد.


  شرايط تعادل

  شرايط ايجاد تعادل در يک سيستم اين است که اولا برآيند نيروهاي وارد بر جسم نسبت به مرکز جرم آن صفر باشد. ثانيا برآيند گشتاورهاي وارد بر جسم حول هر محور ثابتي در دستگاه مرکز جرم برابر با صفر باشد، که حالت اول بيان کننده آن است که در تعادل ، حاصل جمع مولفه‌هاي نيروهاي خارجي در امتداد هر يک از سه جهت دو به دو عمود بر هم ، برابر با صفر است. حالت دوم مي‌گويد در حالت تعادل بايد حاصل جمع مولفه‌هاي گشتاورهاي اعمالي بر روي يک جسم ، در امتداد هر يک از سه جهت دو به دو عمود بر هم ، برابر با صفر باشد.

  شرط دوم تعادل ، از نحوه انتخاب مبدا و محورهاي مختصات براي محاسبه مولفه‌هاي گشتاورها ، مستقل مي‌باشد. اگر گشتاورهاي خالص برابر با صفر باشد، مولفه‌هايش در صورت هر نوع انتخاب محورهاي x ، y و z برابر با صفر خواهند بود. از طرفي براي يک جسم در حال تعادل ، نحوه انتخاب مبدا مختصات ، به منظور ساده کردن محاسبات مربوط به گشتاورهاي جسم نمي‌باشد. زيرا اگر حول يک مبدا خاص (Z=0) ، گشتاور نيرو صفر باشد (برايند گشتاورهاي اعمال شده برابر صفر باشد) ، حول هر نقطه ديگري در دستگاه مرجع نيز برابر با صفر خواهد بود.

  وسايل لازم


  1. يک عدد خط کش پلاستيکي
  2. چند تا سکه
  3. يک تکيه گاه (مانند يک مداد)
  4. يک قطعه مثلثي شکل کوچک که مي‌تواند تکيه گاه بهتري نسبت به مداد باشد. زيرا امکان نوسانهاي بزرگتري را براي خط کش فراهم مي‌آورد.

  شرح آزمايش

  خط کش پلاستيکي را روي تکيه گاه قرار داده و آن را در مرکزش به حالت تعادل در آورید. یک سکه را در یک طرف تکیه گاه روی خط کش و دو سکه را در طرف دیگر آن قرار دهید. دو سکه مزبور باید به جای اینکه روی هم باشند، مجاور هم قرار گیرند، تا دوتا بودنشان بطور آشکار دیده شود. تعادل زمانی حاصل خواهد شد که شما فاصله تک سکه تا تکیه گاه را دو برابر فاصله مرکز جرم دو سکه تا تکیه گاه کنید. چون از آنجایی که گشتاور عبارت است از حاصلضرب خارجی فاصله در نیرو (τ=r×f) و نیروهای اعمالی بر سیستم ما هم فقط شامل وزن سکه‌ها است، برای برقراری تعادل باید گشتاور ایجاد شده در حول تکیه گاه توسط تک سکه با گشتاور ایجاد شده حول تکیه گاه توسط دو سکه برابر باشد.

  گشتاور اعمالی توسط تک سکه در راستای محور Z بوده و مقدار آن برابر mgx خواهد بود و گشتاور اعمالی توسط دو سکه باز در راستای محور Z بوده و مقدار آن برابر2mgx می‌باشد. بنابر قانون دوم تعادل mgx+2mgx=0 است. پسx=2x است، یعنی باید فاصله تک سکه تا تکیه گاه دو برابر فاصله مرکز جرم دو سکه تا تکیه گاه باشد. می‌توانید آزمایش را برای تعداد بیشتری از سکه‌ها در مکانهای متفاوت انجام دهید و نشان دهید که برای رسیدن به تعادل باید مجموع گشتاورهای ساعتگرد با مجموع گشتاورهای پاد ساعتگرد مساوی باشد. انجام آزمایش با استفاده از خط کش شفاف این امکان را ایجاد می‌کند تا فاصله هر یک از سکه‌ها تا تکیه گاه به آسانی قابل مشاهده باشد. چون نمی‌خواهید نگران گشتاور وزن خط کش باشید، اطمینان حاصل کنید که مرکز آن روی تکیه گاه باشد.

  اما می‌توانید در ابتدا وزن خط کش را برحسب سکه‌ها تعیین کنید. بدین ترتیب که خط کش را روی تکیه گاه بلغزانید، تا زمانی که آن قسمت از وزن که به گرانیگاه اعمال می‌شود، با سکه‌ای در طرف دیگر تکیه گاه به تعادل برسد. آنگاه می‌توانید با در نظر گرفتن گشتاور وارده از طرف گرانیگاه خط کش در معادله گشتاور ، تکیه گاه را در هر جایی قرار دهید. البته ناگفته نماند که در این آزمایش شرط اول تعادل ، یعنی صفر بودن برآیند نیروها حول مرکز جرم برقرار است. در اینجا سه نیرو وجود دارد که شامل وزن تک سکه ، وزن دو سکه و نیروی عکس العمل سطح که از تکیه گاه به میله وارد می‌شود، است که این نیرو در خلاف جهت دو نیروی حاصل از وزن سکه‌ها است و برآیند کل این نیروها صفر خواهد بود  آزمایش با یک خط کش ناهمگن

  در آزمایش فوق صرفا به خاطر همگن بودن سطح مقطع ، گرانیگاه خط کش در وسط آن قرار داشت. یک تغییر جالب عبارتست از تعویض خط کش با یک میله باریک شده که سطح مقطع ناهمگن دارد که آن را از مقوای ضخیمی به شکل مثلث به قاعده 2.5 سانتیمتر و ارتفاع 20 سانتیمتر تهیه می‌کنیم. در این حالت گرانیگاه میله باریک شده مزبور ، در نقطه‌ای به فاصله 3.1 طول قسمت ضخیم قرار دارد، مطلبی که با بررسی اینکه میله کجا به تعادل می‌رسد، به آسانی قابل درک است.

 5. #5
  آخر فروم باز soldier's Avatar
  تاريخ عضويت
  May 2006
  پست ها
  2,505

  پيش فرض تعادل

  دیدکلی
  ساختار یک ساختمان باید چنان باشد که در اثر عوامل مختلف نظیر طوفان ، زلزله و... فرو نپاشد. پایه‌های یک پل معلق ، باید آنچنان محکم باشد که تحت تاثیر وزن پل و بار ترافیکی روی آن خراب نشود. یک اتومبیل طوری طراحی می‌شود که بر اثر تغییر جهت ناگهانی و یا افزایش سرعت از هم نپاشد.

  در کلیه این نوع مسائل ، طراح با این مساله درگیر است که این سازه‌ها باید تحت نیروها و گشتاورهای ناشی از اعمال نیروها معیوب نشوند. در چنین مسائلی دو سوال در نظر است. اول اینکه چه نیروها و گشتاورهایی بر جسم مورد نظر اعمال می‌شوند؟ و دوم اینکه ، با توجه به طرح و نوع مواد مورد استفاده در آن ، آیا جسم تحت تاثیر این نیروها و گشتاورها معیوب می‌شود ، یا نه؟
  تعادل مکانیکی

  شرایط تعادل مکانیکی

  برای آنکه یک جسم در تعادل مکانیکی باشد، باید برآیند نیروهای وارد بر آن و همچنین برآیند گشتاورهای وارد بر آن حول هر محور ثابتی در سیستم مرکز جرم ، صفر باشد.
  تعادل استاتیکی

  شرایط تعادل استاتیکی

  برای آنکه یک جسم در تعادل استاتیکی باشد، باید علاوه بر اینکه باید برآیند نیروهایی وارد بر آن و نیز برآیند گشتاورهای وارد بر آن حول هر محور ثابتی در سیستم مرکز جرم صفر باشد (تعادل مکانیکی) ، باید هم سرعت مرکز جرم و هم سرعت زاویه‌ای حول هر محوری در دستگاه برابر با صفر باشد.
  انواع تعادلهای مکانیکی و استاتیکی

  صرف نظر از انواع مکانیکی و یا استاتیکی ، تعادل بر سه قسم است.
  تعادل پایدار

  یعنی هر تغییر مکانی از این موقعیت ، منجر به نیروی بازگرداننده‌ای می‌شود که تمایل به بازگرداندن ذره به موقعیت تعادلش را دارد. در این حالت انرژی پتانسیل حداقل است. به بیان دیگر وقتی می‌گوییم جسم در حال تعادل پایدار است که برای تغییر موقعیت آن یک عامل خارجی بر روی آن کار انجام دهد و این امر منجر به افزایش انرژی پتانسیل آن ‌شود.

  اما این امر تنها در مورد ذراتی است که در حال حرکت انتقالی هستند. اما برای وجود تعادل باید جسم تعادل دورانی داشته باشد. برای مثال یک مکعب را که از یک وجهش بر روی یک میز افقی در حال سکون است، در نظر بگیرید. مرکز ثقل در مرکز سطح مقطع مکعب است.

  فرض کنید چنان نیرویی بر روی مکعب اعمال کنیم، که مکعب بدون لغزش ، حول محوری در امتداد یکی از یالهایش دوارن کند. در این حالت ، مرکز ثقل بلند می‌شود و لذا بر روی مکعب کار انجام می‌شود، که این امر باعث افزایش انرژی پتانسیل مکعب می‌گردد. اگر نیرو برداشته شود، مکعب تمایل به بازگشت به موقعیت اولش را خواهد داشت. پس موقعیت اولیه تعادل پایدار است.
  تعادل ناپایدار

  یعنی هر تغییر مکانی از این موقعیت ، منجر به نیرویی می‌شود، که تمایل به راندن ذره به نقطه‌ای دورتر از موقعیت تعادلش را دارد. در این حالت برای تغییر موقعیت ذره ، نیاز به انجام هیچ کاری توسط عامل خارجی ، بر روی آن نمی‌باشد. در این شرایط انرژی پتانسیل حداکثر است. کار انجام شده برای تغییر مکان جسم ، باعث کاهش انرژی پتانسیل می‌شود.

  برای ارضا شرط تعادل دورانی ، فرض کنید مکعب بگونه‌ای دوران داده شود، تا بر روی یکی از گوشه‌هایش قرار گیرد. مکعب مجددا در حال تعادل خواهد بود. این موقعیت ، تعادل ناپایدار به نظر می‌رسد. زیرا حتی اعمال یک نیروی افقی جزئی ، باعث دور شدن مکعب از این موقعیت ، همراه با کاهش انرژی پتانسیل می‌شود.
  تعادل خنثی

  در این حالت ذره می‌تواند بدون تحمل یک نیروی راننده یا یک نیروی بازگرداننده به میزان جزئی تغییر مکان یابد. در این حالت انرژی پتانسیل ثابت است. در مورد شرط تعادل دورانی ، یک کره واقع بر سطح یک میز که تحت تاثیر یک نیروی افقی قرار دارد را در نظر بگیرید. انرژی پتانسیل کره در مدت این تغییر مکان ثابت است و در صورت برداشتن نیروی اعمالی ، سیستم تمایل به حرکت در هیچ جهتی را ندارد.

  • نقطه زین اسبی :
   گاهی یک ذره ممکن است از نقطه نظر یک مختصه ، در حال تعادل پایدار و از نقطه نظر مختصه‌ای دیگر در حال تعادل ناپایدار باشد. به چنین نقطه‌ای زین اسبی گوییم. برای مثال یک مکعب که بر روی یکی از یالهایش در حال توازن است، می‌توان در حالت تعادل ناپایدار در نظر گرفت، هر گاه یک نیروی افقی ، عمود بر یالش ، بر روی آن اعمال شود. همچنین می‌توان آن را در حال تعادل ناپایدار در نظر گرفت، هر گاه یک نیروی افقی موازی با یالش بر روی آن اعمال شود.
  تاثیر طرح و نوع مواد تشکیل دهنده جسم در حفظ تعادل جسم

  جامدات مرکب از اتمهایی هستند که با هم تماس مستقیم ندارند.اتمها دارای میله‌های محکمی نیستند که بتوانند نزدیک هم قرار بگیرند. پس ابر الکترونی آنها می‌تواند تحت اثر نیروهای خارجی شکل بگیرند، یا تغییر شکل دهند. در یک جامد اتمها توسط نیروهایی که بسیار شبیه به نیروهای فنری عمل می‌کنند، به یکدیگر متصل می‌باشند.

  ثابتهای فنری موثر بسیار بزرگ نمی‌باشند، به نحوی که برای تغییر فاصله ، نیاز به اعمال نیروی بزرگی دارند. یک استوانه جامد را در نظر بگیرید. برای ایجاد تغییر بر روی آن ، می‌توان آن را از دو انتها کشید و یا آن را با اعمال یک نیروی افقی به سویی هل داد. یا می‌توان آن را با اعمال نیروهایی به صورت یکنواخت در کلیه جهتها فشرد. در هر سه حالت ، تنش ، که در ارتباط با نیروهای اعمالی می‌باشد و کرنش یا یک نوع تغییر شکل ایجاد می‌شود.

  در حالت کلی تنش و کرنش متناسبند. اگر تنش بیش از حد الاستیک ماده ، افزایش یابد. ابعاد جسم به صورت دائمی تغییر پیدا می‌کند و بعد از برداشتن تنش ، به حالت اولیه‌اش باز نمی‌گردد. در این حالت جسم فرو می‌پاشد. در کشش یا فشردگی ساده ، تنش به صورت نیرو تقسیم بر سطحی که نیرو بر آن اعمال می‌شود و کرنش یا تغییر شکل به صورت یک کمیت بدن دیمانسیون aL/L ، یا تغییر جزئی در طول جسم تعریف می‌شود.
  Last edited by soldier; 09-12-2007 at 10:58.

 6. #6
  آخر فروم باز soldier's Avatar
  تاريخ عضويت
  May 2006
  پست ها
  2,505

  پيش فرض آزمایش مرکز ثقل

  چگونه می توان با استفاده ازروش های علم فیزیک مرکز ثقل یک خط کش را تعیین کرد؟
  وسایل مورد نیاز

  • یک خط کش
  • یک وزنه (یا سنگ)


  شرح آزمایش

  خط کش را طوری در دست بگیرید که هر یک از دو انتهای آن روی یک انگشت باشد. سپس انگشتان را به هم نزدیک کنید تا به هم برسند. دو انگشت شما زیر نقطه ی مرکز ثقل به هم می رسند.
  وزنه (یا سنگ) را با نوار چسب به نقطه ای دلخواه از خط کش ببندید و آزمایش را با دو انگشت تکرار کنید. محل وزنه را تغییر داده و آزمایش را تکرار کنید. دو انگشت شما همیشه در زیر نقطه ی مرکز ثقل به هم می رسند.


  چه اتفاقی به وقوع پیوسته است؟

  مرکز ثقل خط کش نقطه ایست که شما می توانید آن را روی یک انگشت بطور متعادل نگهدارید. هنگامیکه خط کش را با دو انگشت نگه داشته اید، غالبا یک انگشت (آن که به مرکز ثقل نزدیک تر است) نسبت به انگشت دیگر اندکی وزن بیشتری متحمل می شود. وقتی انگشتان را به هم نزدیک تر می کنید، آن انگشتی که وزن کم تری را حمل می کند، راحت تر و سریع تر حرکت می کند. حرکت دو انگشت بطور متناوب با هم جابجا می شود تا اینکه در مرکز ثقل، جایی که هر دو به یک مقدار وزن را تحمل می کنند، به هم برسند.

 7. #7
  آخر فروم باز soldier's Avatar
  تاريخ عضويت
  May 2006
  پست ها
  2,505

  پيش فرض نحوه تعیین گرانیگاه

  گرانیگاه جسم نقطه‌ای است که وزن کل جسم به آن نقطه وارد می‌شود.

  دید کلی

  زمین هر ذره از جسم را بسوی خود می‌کشد، به عبارت دیگر هر ذره از جسم دارای وزن است و یک جسم طوری رفتار می‌کند که گویی وزن کل آن به یک نقطه وارد می‌شود که همان گرانیگاه است. گرانیگاه همواره در یک نقطه معین نسبت به جسم باقی می‌ماند، با اینکه ممکن است ارتفاع آن از زمین تغییر کند و بردار نیروی وزن جسم همیشه از آن نقطه می‌گذرد. گرانیگاه جسمی که شکل منظم دارد، ماده تشکیل دهنده جسم منتظمی که چگالی یکنواخت دارد بطور یکنواخت در آن پخش شده است و گرانیگاه در مرکز هندسی جسم قرار دارد. اما گرانیگاه یک جسم الزاما در داخل آن نیست. در زیر چند مورد در این خصوص آورده شده است:


  • گرانیگاه یک خط کش یک متری با ضخامت یکنواخت در 50 سانتیمتری آن یعنی در وسط خط کش قرار دارد.
  • یک صفحه مقوای مستطیلی یا تخته سه لایه با ضخامت کم و یکنواخت ، محل تقاطع قطرهای مستطیل محل گرانیگاه است.
  • در یک قرص نازک با ضخامت یکنواخت گرانیگاه در مرکز قرص واقع است.
  • گرانیگاه سطح یک مثلث که جرم روی آن بطور مشابه توزیع شده روی محل تلاقی میانه‌ها است.
  • گرانیگاه سه میله متشابه که تشکیل یک مثلث می‌دهند در محل تقاطع نیمسازهای مثلثی است که از اتصال اوساط میله‌ها بدست می‌آید.
  • گرانیگاه یک جسم به شکل قوسی مشابه به زاویه مرکزی α روی شعاع نیمساز قوس و به فاصله (R Sin(α/2)/(α/2 از مرکز قوس می‌باشد (R شعاع قوس است).
  • گرانیگاه یک جسم متشابه شکل هرم روی خطی است که از رأس به گرانیگاه سطح قاعده وصل شود و سه چهارم (4/3) طول این خط از رأس فاصله دارد.
  در کل گرانیگاه یک جسم متشابه که دارای مرکز یا محور تقارن باشد روی مرکز یا محور یا صفحه تقارن است.

  نحوه مشخص کردن محل گرانیگاه

  به عنوان مثال یک صفحه مقوایی مثلث شکل را در نظر بگیرید، این صفحه را در طول یکی از خطوط سنگین روی لبه تیز یک چاقو تکیه بدهید، به حالت توازن در خواهد آمد. گشتاور نیروهای سنگین متمایل به چپ توسط گشتاورهای نیروی سنگین متمایل به راست خنثی می‌شوند و این امر از تقسیم کردن سطح مثلث به تعدادی نوار کنار هم بوضوح ملاحظه می‌شود. هر نوار بر خط وسط تکیه می‌کند و لذا به حالت تعادل در می‌آید. اگر مثلث را در گرانیگاه بر نوک یک سوزن تکیه بدهید این مثلث حالت تعادل به خود می‌گیرد، زیرا که گرانیگاه همان نقطه تقاطع خط سنگینی است. پس هر جسمی دارای یک گرانیگاه است که غالبا مرکز جرمی نامیده می‌شود.

  اینک می‌خواهیم محل این مرکز را مشخص کنیم. بدین منظور ، جسم را در یک دستگاه مختصات قرار می‌دهیم و آنرا بر لبه تیزی که موازی با محور y باشد طوری تکیه می‌دهیم که توازن پیدا کند، در این صورت گشتاورهای نیروهای سنگین متمایل به چپ و راست یکدیگر را خنثی می‌کنند. پس گرانیگاه باید بر صفحه قائمی قرار گرفته باشد که از لبه تیز عبور می‌کند.

  روش تجربی برای تعیین گرانیگاه

  جسم را به رشته‌ای آویزان کنید و آن قدر منتظر بمانید تا جسم به حالت تعادل در آید، در این صورت گرانیگاه جسم در امتداد خط شاقولی و در محلی زیر نقطه آویزش باید واقع شده باشد. اینک این خط راست را در جسم نشانه گذاری کنید و همین آزمایش را با یک نقطه آویز دیگر جسم تکرار کنید، بدین نحو یک خط راست جدید که خط راست قبلی را قطع می‌کند بدست می‌آید، نقطه تقاطع گرانیگاه جسم است. آنچنان که در مورد یک حلقه یا یک کره تهی دیده می‌شود، این گرانیگاه همچنین می‌تواند بیرون از جسم قرار گیرد.

 8. #8
  آخر فروم باز soldier's Avatar
  تاريخ عضويت
  May 2006
  پست ها
  2,505

  پيش فرض تعادل در سواركاري

  یک مطلب برای ورزشکاران در مورد تعادل...

  هر موجودي داراي مركز ثقلي است و تعادل هر موجودي با هماهنگي اين مركز ثقل با زمين حفظ مي شود و خط عمود فرضي رسم شده از مركز ثقل بر زمين خط ثقل ناميده مي شود . هر جسمي داراي فقط يك مركز ثقل است و از اين مركز به زمين هم فقط يك خط بنام خط ثقل عمود مي شود . هر موجودي با تكيه بر نقاط اتكاء مختلفي تعادل خود را حفظ مي كند . يك صندلي بر روي چهار پايه و يك اسب بر روي دو دست و دو پا و يك سواركار با نشستن بر روي اسب در حاليكه دو استخوان نشيمن و محل اتصال آنها در تماس با زين است حفظ تعادل مي كند و چنانچه اين تعادل بر هم بخورد ، موجود به حالت نامتعادل تغيير وضعيت مي دهد و هنگاميكه موجودي به حركت در ميآيد مركز ثقل او تغيير مي كند . در حالتهاي خاص از اجسام و يا وضعيت سوار بر روي اسب اين مركز ثقل مي تواند خارج از جسم قرار بگيرد . مانندگوي توخالي ، حلقه آهني و يا سواري به هنگام مسابقات اسب دواني و يا پرش .
  سواركاري كه به درستي بر روي اسب مستقر مي شود مركز ثقل او تقريبا عمود بر مركز ثقل اسب مي شود و در هر حالتي كه اسب به خود مي گيرد حفظ ثقلي او منطبق است بر خط ثقل اسب و اين در حالتي است كه اسب ايستاده و يا روي سطحي صاف حركت مي كند و هر يك از حركتهاي اسب ، به مانند آوردن سر به بالا و يا بردن به پائين و هر نوع انحناء بدن به راست يا چپ مركز ثقل او را تا اندازه اي تغيير مي دهد و مربي اسب (سواركار) موظف است ثقل خود را در همه حالتها با ثقل اسب هماهنگ كند و فقط در اين صورت است كه اسب وزن سوار را به راحتي تحمل كرده و سوار هم حداكثر بهره برداري را از قدرت اسب مي نمايد .
  تجسم اين حالت موقعي امكان پذير است كه با كوله باري بر پشت حركت مي كنيد و يا انتهاي ميله اي را بر نوك انگشت قرارداده و سعي مي كنيد در حال حركت آنرا حمل كنيد . به هنگام حمل وسيله اي بايد به جلو خم شوند تا بتوانند به راحتي حركت كنيد .
  سواركار بايد به هنگام حركت اسب به جلو ، هماهنگ با سرعت اسب ، مركز ثقل خود را به سمت جلو ( جهت حركت اسب ) متمايل كند تا حدي كه مقداري جلوتر از مركز ثقل اسب قرار بگيرد و براي حفظ اين حالت بايد در حالت تعادل كامل در زين قرار گرفت ، يعني با اسب حركت كرده يا حركتهاي اسب را تعقيب كند .
  اگر ثقل سوار از ثقل اسب عقب بماند ، فقط حمل مي شود سواركار بايد ابتداء ثقل خود را با اسب هماهنگ كند و سپس نشست خود را بر روي سه نقطه اتكاء تنظيم نمايد و حفظ اين دو حالت هماهنگ با هم امكان پذير نيست .
  پس بايد يكي را برگزيد كه حالت نيم نشست را بوجود مي آورد در اين حالت سوار خود را به جلوي زين كشيده با پائين دادن پاشنه ها بيشتر اتكاء را بر روي رانها و پهناي ساق مستقر مي كند . در حركتهاي آرام (قدم ، يورتمه و چهار نعل جمع ) اين تضاد چندان مشهود نيست ولي اين مشكل عدم هماهنگي ثقل را در سوارهاي مبتدي و يا بدرستي آموزش نديده به وضوح مي توان ديد .
  هماهنگي سواركار با اسب به هنگام اسب دواني و يا پرش كه سواركار ثقل خود را كاملا به جلو مي كشد ، نمايش نيست ، بلكه كمكي است به اسب براي بهبود دويدن و يا بهتر پريدن .
  بهر حال از گستردگي بحث تعادل تا به همين جا بسنده كرده و اضافه مي كنيم كه ، سواركار ابتدا اسب را كمك مي كند تا متعادل و متوازن حركت كند و هر چه مراحل آموزش پيشرفته تر مي شود ، اين هماهنگي بيشتر شده و تا به جائي مي رسد كه سوار قادر مي شود به نفع حركت دلخواه خود تعادل اسب را بر هم زده و او را با ثقل خود هماهنگ كند.

 9. #9
  آخر فروم باز soldier's Avatar
  تاريخ عضويت
  May 2006
  پست ها
  2,505

  پيش فرض مركز ثقل جزء باقي‌مانده از برش

  خوب این هم یک سوال در مورد همین موضوع

  اگر از وزن و مركز ثقل جسمي آگاه بوده و مركز ثقل و وزن جزئي را كه از آن مي‌بريم نيز بدانيم، مركز ثقل جزء باقي‌مانده را مي‌توانيم بدست آوريم.
  سؤال
  در يك قرص مدور به قطر 18 سانتي‌متر، سوراخي مدور به قطر 6 سانتي‌متر ايجاد مي‌كنيم.
  مركز سوراخ در فاصله‌ي 4 سانتي‌متري از مركز قرص است.
  مكان مركز ثقل جزء باقي‌مانده را پيدا كنيد.

 10. #10
  آخر فروم باز soldier's Avatar
  تاريخ عضويت
  May 2006
  پست ها
  2,505

  1 دو مطلب در مورد تمرین تعادل فیزیکی (تکواندو و بازی بچه ها)

  مطلب اول : تمرین تکواندو باعث تعادل فیزیکی و چابکی می شود


  این هم یک مطلب دیگر برای ورزشکاران...


  نتایج تحقیقات نشان می دهد: تمرین تکواندو به بهبود سلامتی، تعادل فیزیکی و چابکی در افراد کمک می کند. نتایج تحقیقات علیرضا رستم زاده از دانشگاه علوم انتظامی دانشکده پلیس که در مقاله ای به بررسی عوامل رشد و بازدارنده تکواندو در ایران، پرداخته است ، می افزاید: به وسیله تمرین تکواندو، شخص به روحی از خود گذشتگی و استقامت دست یافته ودر رویارویی با مشکلات اجتماعی، اعتماد به نفس پیدا می کند.
  در این مقاله آمده است، در طی قرون اخیر روشها، فنون و هنرهای رزمی به سرعت در تمام نقاط جهان گسترش یافته اند و امروزه در اکثر کشورها ، ورزش تکواندو حتی بیشتر از مبدا شکل گیری آن رشد کرده است.
  اصولاً منشا همه سبک ها و هدف کلی آنها یکی است، از این رو همان طوری که از نام این هنر پیداست تمام حرکات برای رزم آوری آفریده شده اند، زیرا تکواندو یکی از سبک های غنی و زیر بنای هنرهای رزمی است که در خاور دور، مخصوصاً کشور کره از پیشرفت زیادی برخوردار بوده است و این ورزش رزمی در سال 1927 توسط نمایندگان کره ای به مردم ایران معرفی شد.
  در این مقاله آمده است: اصولاً ماهیت اصلی تکواندو، یک ورزش رزمی با مبارزه آزاد است که از دست ها و پاهای غیر مسلح برای دفاع در مقابل حریف استفاده می شود و به دو صورت دفاعی و حمله است که حتماً می تواند برای ضد حملات نیزدر مقابل حریف به کار برده شود.
  پژوهشگر خاطر نشان کرده است، گرچه کتاب های بسیاری در مورد فنون دفاع از خود موجود است، ولی هنرجویان از نامفهوم بودن این کتابها شکایت داشته و معتقدند که اجرای عملیات از روی چنین کتابهایی غیر ممکن است. همچنین آموزش آماده سازی بدن قبل از هر نوع ورزش ضروری است،چرا که بدون یک نرمش کافی نرم کننده ، اجرای تکنیک های تکواندو نتیجه منفی و صدمات بدنی ناشی از نداشتن انعطاف بدنی به دنبال خواهد داشت.
  رستم زاده با اشاره به برشماری عوامل موثر دیگر در کاهش رویکرد به ورزش رزمی اظهار داشته است: عدم تبلیغات مناسب ، همه جانبه و فراگیر در این رشته و عدم تهیه وسایل کمک آموزشی ، تجهیزات پیشرفته و عدم استفاده ازاساتید مجرب و نیزعدم استفاده و کارایی اغلب تکنیک ها در مبارزات و مسابقات و کاربرد تعدادی کمی از روش ها و تکنیک ها برای کسب امتیاز در مبارزات و مسابقات از عوامل مهم است.
  با این وجود تلاش وبرنامه ریزی، مدیریت و سازماندهی صحیح و با تشکیل انجمن های تکواندو در مدارس و دانشکده ها درایجاد شوراهای فنی و کمیته های تخصصی و تبلیغات مناسب و تهیه بولتن های جذاب از مسابقات آسیایی و جهانی ، می تواند تا حدودی باعث رشد و اعتلای این ورزش در بین جوانان و علاقه مندان به ورزشهای رزمی شود.
  مطلب دوم : تكامل و پيشرفت فيزيكي به كمك بازي: بالا رفتن و حفظ تعادل


  كودكان دوست دارند مهارت جديد راه رفتن را به كار گرفته و آنرا براي كارهاي پيچيده تر و در موقيعت هاي جديد (مثلا بالا و پايين رفتن از راه پله ها) مورد استفاده قرار دهند. حفظ تعادل بر روي كُندِه درخت يا يك تكه چوب، راه رفتن روي ديوار كوتاه باغ يا روي جدول كنار خيابان وقتي كه دستش را گرفته ايد، براي آنها هيجان انگيز است؛ همينطور بالا رفتن از هر چيزي كه موجب شود آنها احساس كنند از اندازه طبيعي خود كمي بزرگتر شده اند نيز مي تواند آنها را به هيجان آورد.
  در واقع، كودكان به طور ذاتي علاقه دارند از چيزهاي مختلف بالا بروند و اين تمايل ممكن است والدين آنها را (كه چنين انتظاري از كودك خود ندارند)، شگفت زده كند. ممكن است اولين نشانه هاي استعداد ورزشي آينده كودك يك ساله را زماني مشاهده كنيد كه از دسته هاي قفسه هاي آشپزخانه استفاده كرده بود براي اينكه خود را به بالاي كابينت ها برساند. البته استفاده از بازيهاي مربوط به حفظ تعادل يا بالا رفتن، به شرطي مناسب است كه فضا و محيطي امن براي كودك فراهم كنيم تا او بتواند در امنيت كامل به تمرين مهارتهايش بپردازد و در عين حال از موقعيتهاي خطرناك (مانند شيب تند راه پله هاي سيماني) كه مناسب سن او نيست، دور نگه داشته شود.
  وسايل زمين بازي كه تركيبي از پله و نردبان با سرسره و ميله ها يا كُندِه هاي درختان (كه مي توان بر روي آنها به تمرين حفظ تعادل پرداخت) هستند، براي تمرين اين مهارتها توسط كودكان، مكانهايي مناسب و ايده آل هستند. اما شما مي توانيد در داخل خانه نيز كودك خود را سرگرم كنيد: يك سرسره كوچك با چند پله هم براي كودك شما كافي و مناسب است؛ يا اينكه مي توانيد چند بالش بزرگ را وسط اتاق، روي هم قرار دهيد تا كودك شما بتواند نقش "پادشاه قلعه" را بازي كند. يا مي توانيد سرودهاي كودكانه اي درباره "بالا و پايين" به او ياد بدهيد.
  اگر كودك شما مشتاق بالا رفتن و حفظ تعادل است، او احتمالا از جلسات رقص يا حركات موزون بچه هاي كوچك لذت خواهد برد؛ اما با پهن كردن تعدادي پتوي نرم در كف اتاق نشيمن و قرار دادن چند جعبه مقوايي بزرگ هم مي توانيد همانقدر شادي و هيجان را براي كودك خود فراهم كنيد. جعبه ها را در يك رديف قرار دهيد تا "پلي بر روي رودخانه خروشان" باشد؛ يا آنها را در وسط اتاق پخش كنيد تا "راه پله هاي سنگي در وسط باتلاق" باشند. اگر به همراه كودك خود به جايي مي رويد، اجازه دهيد تا از يك ديوار كوتاه به عنوان طناب بندبازي اش استفاده كند، البته مي تواند از دست شما هم براي حمايت بيشتر، كمك بگيرد.

+ جواب دادن به اين بحث

جواب سريع جواب سريع


* چنانچه از قبل در انجمن ثبت نام کرده اید و دارای نام کاربری هستید ، ابتدا وارد سایت شوید ( این فرم مخصوص ارسال پاسخ توسط کاربران میهمان است )
همچنین با داشتن اکانت گوگل ( جی میل ) میتوانید از لینک بالای سایت استفاده کنید و سریعا در سایت وارد شوید

پایتخت ایران چه نام دارد ؟

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

 • شما می توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
 • شما می توانید پاسخ ارسال کنید
 • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
 • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
 •