تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 2 از 7 اولاول 123456 ... آخرآخر
نمايش نتايج 11 به 20 از 67

نام تاپيک: يك معماي 1400 ساله

Banned
    تاريخ عضويت
    Jan 2007
    محل سكونت
    2deep4u

پيش فرض

ببين عزيزم :
    ميگه سهم پسر معادل سهم دو دختره درنتيجه اگه ما حرفx را براي سهم دختر و حرفy را براي سهم پسر تعريف كنيم خواهيم داشت :

y = 2x

بعد ميگه سهم دو دختر به بالا برابر 3/2 كل ارثيه است . حالا اگه ما حرف I را براي كل ارثيه قرار بديم با توجه به رابطه بالا مي تونيم بنويسيم :

3x = 2/3 I

2x + x = 2/3 I

y + x = 2/3 I

به همين ترتيب اگه دخترها چهار نفر باشند بازم 3/2 كل ارثيه سهمشون ميشه

4x = 2/3 I

2x + x + x+ = 2/3 I يا

y + x+ x = 2/3 I

2x + 2x = 2/3 I

y + y = 2/3 I

اما در اينجا هنوز يه سئوال ديگه باقي مي مونه:

اگه دو دختر(=يه پسر) داشتيم سهمشون چقدره؟
    نصف؟
    دو ثلث؟
    چقدر؟
    ممنون ازت فهمیدم حالا
    من که زیاد چیزی از توجیه نمیفهمم منتظر جواب پی پی هستم.
    ممنون

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Jul 2006

پيش فرض

سلام.
    1- نباید به معنی "فــ" اعتماد کرد."فــ" برای عرب ها مثل تکه کلام می ماند...یعنی اون جوری که شما ازش برداشت کردی،93% برداشت نمی کنن و اون رو "بنابراین" یا "با این حساب" ترجمه نمی کنن...

2- یعنی شما می خواهید بدانید سهم 2 دختر چقدر از کل سهمیه است؟
    می گین سهمه 2 دختر معادل یک پسر هستش..خوب تا اینجا پسر رو بی خیال می شیم و به محاسبه همه چی بر حسب دختر می پردازیم...
    گریز!!!: نفهمیدم چی شد؟؟شما تو خط آخر محاسبه تون توی پست 9 چی کار کردید؟؟
    وقتی که نوشتید y=2x،خوب وقتی y+y=2/3I شد،y=2/6I و در نتیجه سهم دو دختر می شه 1/3 کل ارثیه دیگه؟؟
    یا من بد صورت سوال رو فهمیدم یا شما اشتباه کردی؟؟
    اگه من بد فهمیدم،لطف کنید منظم تمام اطلاعات داده شده رو بنویسید(یعنی یه تابع چند دستوری آپلود کنید)
    ممنون

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Oct 2007

پيش فرض

1- نباید به معنی "فــ" اعتماد کرد."فــ" برای عرب ها مثل تکه کلام می ماند...یعنی اون جوری که شما ازش برداشت کردی،93% برداشت نمی کنن و اون رو "بنابراین" یا "با این حساب" ترجمه نمی کنن...
    از اينكه در پاسخ تأخير داشتم منو ببخشد؛ راستش رفته بودم سفر و امكان پاسخ دادن برام وجود نداشت.

اگرچه هدف اصلي ما در اينجا حل مسئله ارث به كمك ابزار و روشهاي رياضي است ، اما از آنجا كه متن اصلي به زبان عربي نگاشته شده و از هيچ علامت رياضي در آن استفاده نگرديده است ، براي برگدان آن به زبان رياضي ناچاريم گريزي هم به دستور و قواعد زبان عربي بزنيم.
    براي حرف « فاء » معاني متعددي تعريف كرده اند كه البته گاهي هم بصورت زائده مي آيد اما اينكه 93 درصد جور ديگري آن را حمل كرده اند ، به فرض صحت ، نمي تواند هيچ دليلي بر رد ادعاي من باشد هرچند بنده نيز اصرار ندارم كه حتماً آنچه مي گويم درست است.
    من در اينجا فقط دارم يك فرضيه و تئوري را مطرح مي كنم كه ممكن است درست باشد يا نباشد. آنچه مي تواند فرضيه بنده يا فرضيه هاي ديگر در باره مسئله ارث را تأييد يا ابطال نمايد يك برهان و دليل محكم رياضي است و ديگر هيچ و من دنبال يك چنين برهاني هستم .
    آيا اين برهان و دليل محكم وجود دارد يا معماي ارث از بنياد واهي وغلط است؟

2- یعنی شما می خواهید بدانید سهم 2 دختر چقدر از کل سهمیه است؟
    می گین سهمه 2 دختر معادل یک پسر هستش..خوب تا اینجا پسر رو بی خیال می شیم و به محاسبه همه چی بر حسب دختر می پردازیم...
    گریز!!!: نفهمیدم چی شد؟؟شما تو خط آخر محاسبه تون توی پست 9 چی کار کردید؟؟
    وقتی که نوشتید y=2x،خوب وقتی y+y=2/3I شد،y=2/6I و در نتیجه سهم دو دختر می شه 1/3 کل ارثیه دیگه؟؟
    یا من بد صورت سوال رو فهمیدم یا شما اشتباه کردی؟؟
    اگه من بد فهمیدم،لطف کنید منظم تمام اطلاعات داده شده رو بنویسید(یعنی یه تابع چند دستوری آپلود کنید)
    ممنون
    اگر نظري به آيه 176 سوره نساء بيندازيد مي بينيد كه در آنجا سهم خواهر متوفي برابرنصف ارثيه تعيين شده ، سهم برادر او نيز نصف كل ارثيه در نظر گرفته شده و بعد سهم دو خواهر برابر دو سوم ارثيه ميت مشخص شده است. مي بينيم وقتي سهم دو خواهر مشخص مي شود ، مي گويد اگر برادر و خواهر با هم بودند همين دو سوم را مي برند منتهي به نسبت دو (براي برادر) به يك(براي خواهر). بنا براين به كمك نسبت مذكور به هيچ روي نمي توان سهم كل برادران و خواهران را از ما ترك محاسبه نمود بلكه كاربرد آن فقط براي موقعي است كه اصل سهم مشخص شده باشد؛ به عبارت ديگر اول بايد بدانيم چه سهمي به برادر خواهر ميت مي رسد تا بعد آن را به نسبت دو به يك بينشان تقسيم كنيم.
    به همين ترتيب وقتي قرآن مي گويد بيش از دو دختر 3/2 ارث مي برند ما فقط مي توانيم اين سهم را به نسبت دو به يك بين دخترها و پسرها تقسيم كنيم و از آن نمي توانيم سهم دو خواهر را مشخص كنيم .
    ما مي توانيم بنويسيم :

3x= 3/2 I

2x + x = 2/3 I

اما از معادلات فوق نمي توانيم سهم دو دختر را مشخص كنيم چرا كه در اينصورت سهم مذكور با افزايش تعداد دخترها كاهش خواهد يافت و چيز مطلقي نيست.
    حقيقت اين است كه قرآن سهم دو دختر (يا يك پسر) را به طور صريح مشخص نكرده و در اين باره هركس هرچه گفته تنها يك فرضيه و احتمال است. اگرچه در حال حاضر مذهبيون سهم دو دختر را 3/2 در نظر مي گيرند ولي هيچ دليل قانع كننده اي براي آن ندارند. به همين ترتيب عده اي نيز معتقدند سهم دو دختر بايد نصف ارثيه باشد كه باز هم دليلي نمي توان بر آن اقامه كرد.
    شخصاً بر اين باورم كه قرآن از روي قصد سهم دو دختر را بيان نكرده و معتقدم اين يك سر نخ كليدي است كه نهايتاً به حل معما منجر خواهد شد.
    اگر شما بخواهيد عددي را به عنوان سهم الارث دو دختر معرفي كنيد چه عددي خواهد بود و آن را چگونه بدست مي آوريد؟

4. این کاربر از peeya بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Jul 2006

پيش فرض

از اينكه در پاسخ تأخير داشتم منو ببخشد؛ راستش رفته بودم سفر و امكان پاسخ دادن برام وجود نداشت.

اگرچه هدف اصلي ما در اينجا حل مسئله ارث به كمك ابزار و روشهاي رياضي است ، اما از آنجا كه متن اصلي به زبان عربي نگاشته شده و از هيچ علامت رياضي در آن استفاده نگرديده است ، براي برگدان آن به زبان رياضي ناچاريم گريزي هم به دستور و قواعد زبان عربي بزنيم.
    براي حرف « فاء » معاني متعددي تعريف كرده اند كه البته گاهي هم بصورت زائده مي آيد اما اينكه 93 درصد جور ديگري آن را حمل كرده اند ، به فرض صحت ، نمي تواند هيچ دليلي بر رد ادعاي من باشد هرچند بنده نيز اصرار ندارم كه حتماً آنچه مي گويم درست است.
    من در اينجا فقط دارم يك فرضيه و تئوري را مطرح مي كنم كه ممكن است درست باشد يا نباشد. آنچه مي تواند فرضيه بنده يا فرضيه هاي ديگر در باره مسئله ارث را تأييد يا ابطال نمايد يك برهان و دليل محكم رياضي است و ديگر هيچ و من دنبال يك چنين برهاني هستم .
    آيا اين برهان و دليل محكم وجود دارد يا معماي ارث از بنياد واهي وغلط است؟

اگر نظري به آيه 176 سوره نساء بيندازيد مي بينيد كه در آنجا سهم خواهر متوفي برابرنصف ارثيه تعيين شده ، سهم برادر او نيز نصف كل ارثيه در نظر گرفته شده و بعد سهم دو خواهر برابر دو سوم ارثيه ميت مشخص شده است. مي بينيم وقتي سهم دو خواهر مشخص مي شود ، مي گويد اگر برادر و خواهر با هم بودند همين دو سوم را مي برند منتهي به نسبت دو (براي برادر) به يك(براي خواهر). بنا براين به كمك نسبت مذكور به هيچ روي نمي توان سهم كل برادران و خواهران را از ما ترك محاسبه نمود بلكه كاربرد آن فقط براي موقعي است كه اصل سهم مشخص شده باشد؛ به عبارت ديگر اول بايد بدانيم چه سهمي به برادر خواهر ميت مي رسد تا بعد آن را به نسبت دو به يك بينشان تقسيم كنيم.
    به همين ترتيب وقتي قرآن مي گويد بيش از دو دختر 3/2 ارث مي برند ما فقط مي توانيم اين سهم را به نسبت دو به يك بين دخترها و پسرها تقسيم كنيم و از آن نمي توانيم سهم دو خواهر را مشخص كنيم .
    ما مي توانيم بنويسيم :

3x= 3/2 I

2x + x = 2/3 I

اما از معادلات فوق نمي توانيم سهم دو دختر را مشخص كنيم چرا كه در اينصورت سهم مذكور با افزايش تعداد دخترها كاهش خواهد يافت و چيز مطلقي نيست.
    حقيقت اين است كه قرآن سهم دو دختر (يا يك پسر) را به طور صريح مشخص نكرده و در اين باره هركس هرچه گفته تنها يك فرضيه و احتمال است. اگرچه در حال حاضر مذهبيون سهم دو دختر را 3/2 در نظر مي گيرند ولي هيچ دليل قانع كننده اي براي آن ندارند. به همين ترتيب عده اي نيز معتقدند سهم دو دختر بايد نصف ارثيه باشد كه باز هم دليلي نمي توان بر آن اقامه كرد.
    شخصاً بر اين باورم كه قرآن از روي قصد سهم دو دختر را بيان نكرده و معتقدم اين يك سر نخ كليدي است كه نهايتاً به حل معما منجر خواهد شد.
    اگر شما بخواهيد عددي را به عنوان سهم الارث دو دختر معرفي كنيد چه عددي خواهد بود و آن را چگونه بدست مي آوريد؟
    عجــــب !!!
    پس قضیه پیچیده تر از این حرف ها است!
    اون کسی که جبر رو اختراع کرد نتونست حلش کنه...ولی من به خودم اعتماد دارم!

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Oct 2007

12

عجــــب !!!
    پس قضیه پیچیده تر از این حرف ها است!
    اون کسی که جبر رو اختراع کرد نتونست حلش کنه...ولی من به خودم اعتماد دارم!
    خرابم رفیق!!!!
    هستم تا آخر!
    من که از هرچی عمومی غیر ادبیاته متنفرم اما حالا اون 3 آیه رو می خونم!
    از اينكه آخرت تا همينجا بود واقعاً متأسفم
    اما از همينكه تا اينجا با من همراه بودي كمال تشكر را دارم

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Oct 2007

پيش فرض

همانگونه كه قبلاً عرض كردم ، راجع به مقدار سهم دو دختر اقوال مختلفي وجود دارد : عده اي مي گويند 3/2 و جمعي ديگر نيز به عدد 2/1 معتقدند. اما در اينجا يك نظريه ديگر نيز وجود دارد كه مي گويند شخصي به اسم نظام در كتاب خود ( النكت) از يكي از صحابه پيامبر نقل كرده است. در اين نظريه سهم دو دختر به صورت ميانگين سهم يك دختر(2/1) و سهم سه دختر(3/2) تعريف شده است كه مي شود 12/7 يا به قول او : «سه دانگ و نيم ».
    بنده نيز به همين عدد 12/7 معتقدم اما فعلاً دليل محكمي براي اثبات آن ندارم جز چيزي كه در زير مي آيد:
    اگر تمام اعدادي را كه در آيات ارث به عنوان سهام ورثه آمده اند جمع آوري كرده و بعد اعداد مشابه را حذف نموده و ما بقي را از كوچك به بزرگ كنار هم قرار دهيم به دنباله زير خواهيم رسيد :

3/2 2/1 3/1 4/1 6/1 8/1

بطوري كه مي توان ديد ، دنباله عددي فوق داراي يك سري ويژگيي مي باشد كه يكي از آنها به صورت زير است :
    كسرهاي 3/1 و 4/1 كه در وسط دنباله قرار دارند به نحوي مولد اعداد كسري ديگر مي باشند : به اين ترتيب كه اگر آنها را در عدد 2 ضرب كنيم دو كسر سمت راست و اگر بر 2 تقسيم كنيم دو كسر سمت چپ حاصل مي شوند. حال اگر اين دو عدد را با هم جمع كنيم به عدد 12/7 مي رسيم كه در واقع ميانگين دو كسر 2/1 و 3/2 مي باشد.
    دنباله فوق همچنين داراي يك ويژگي بارز است كه اگر عدد 12/7 در آن قرار گيرد اين ويژگي از بين خواهد رفت و من فكر مي كنم يكي از دلايلي كه به سهم دو دختر اشاره نشده حفظ همين ويژگي بوده است .
    آيا كسي مي تواند بگويد ويژگي مورد نظر كدام است؟
    آيا كسي وجود دارد كه حقيقتاً تا آخرش با من باشد؟

8. این کاربر از peeya بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Jul 2006

پيش فرض

از اينكه آخرت تا همينجا بود واقعاً متأسفم
    اما از همينكه تا اينجا با من همراه بودي كمال تشكر را دارم
    عزیز جمله من رو که تا آخر نخوندی که!!
    گفتم:
    ......اون کسی که جبر رو اختراع کرد نتونست حلش کنه...ولی من به خودم اعتماد دارم!
    بی دقتیا!!

داره خودمونی میشه wh_ghost's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2007

پيش فرض

من که هنوز تو کفم!!!! در ظاهر آسونه ولی....!

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Oct 2007

پيش فرض

بنده باور كرده ام كه در مسئله تقسيم ارث نتنها هيچ خطاي رياضي اتفاق نيفتاده است بلكه واضع آن براي بيان اين مسئله از يك زبان رياضي ويژه ، شگفت انگيز و در عين حال ساده استفاده كرده است.
    آري اين معماي كهن حل شدني است اما چه كسي قابليت حل آن را پيدا خواهد كرد؟
    اگرچه ارزش حل اين معما با ارزشهاي مادي قابل مقايسه نيست و نمي توان مبلغي براي آن تعيين كرد اما بنده بي مقدار در حد وسع خودم براي كسي كه بتواند آن را بطور كامل حل كند يك ميليون تومان جايزه تعيين مي كنم و قسم مي خورم اين مبلغ نا چيز را در اسرع وقت به او پرداخت نمايم.
    در اين راه هركس به حل كامل معما نايل نشود ولي موفق شود نكاتي از آن را كشف نمايد ، جايزه اي متناسب با كشف خود دريافت خواهد كرد.
    به عنوان مثال من فرض كرده ام سهم دو دختر(يا يك پسر) بايد ميانگين سهم يك دختر و سه دختر باشد. البته اين فرض براي اعتبار گرفتن نيازمند دليل و اثبات است و من هرچه بتوانم دلايل بيشتري بر آن اقامه كنم ، اعتبار آن را افزايش داده ام. دليلي كه من براي فرض فوق مي آورم ( كه مي توان از آن به عنوان يك نكته حائز جايزه ياد كرد) به قرار زير است .
    اعداد سهام ارث در قرآن شش تا هستند كه عبارتند از :

3/2, 2/1, 3/1, 4/1, 6/1, 8/1

ريشه اين كسرها دو كسر 3/1 و 4/1است و در واقع چهار كسر ديگر را همين دو كسر توليد مي كنند . همانگونه كه قبلاً گفتنم ، اگرچه قرآن به شش سهم اشاره كرده است اما در اينجا سهم هفتمي نيز وجود دارد كه بنا به دلايل نامعلومي از ذكر آن امتناع شده است. با توجه به فرض بنده ؛ اين سهم بايد بين سهم يك دختر(2/1 ) و سهم سه دختر(3/2) قرار داشته باشد كه مي شود 12/7 . حال كه ريشه اعداد سهام ارث دو كسر 3/1و 4/1مي باشند آيا اين دو كسر مي توانند عدد هفتم را نيز توليد كنند؟

3/2= 2* 3/1
    6/1= 2/ 3/1
    2/1= 2* 4/1
    8/1= 2/ 4/1
    12/7= 4/1+3/1
    آيا كسي مي تواند دليل ديگري بياورد كه نشان دهد عدد هفتم همان12/7 است؟
    آيا مي توان به طريق رياضي اين موضوع را ثابت كرد؟

اگر شش سهم ارث را در مخرج مشتركشان(24) ضرب كنيم دنباله زير حاصل مي شود كه ريشه آن دو عدد 3 و 4 مي باشد :

16, 12, 8, 6, 4, 3

جمله هاي اين دنباله دو به دو مضاربي از عدد 7 هستند.
    اين دنباله همچنين مي تواند نشان دهنده يك خط باشد كه معادله آن اينچنين است :

Y = 4/3 x

اعداد 3 و 4 در مساحي ، مخصوصاً در قديم ، كاربرد فراوان داشته اند.همچنين مردم قديم براي اين دو عدد تقدس ويژه اي قائل بوده اند مخصوصاً اينكه مجموع آنها مي شود 7 .

در اينجا خدمت آن دسته از دوستاني كه علاقه مند به موضوع فوق هستند عرض مي كنم ؛ اگرچه مسئله ارث يك جواب بيشتر ندارد اما متأسفانه مسلمانها بر سر آن اتفاق نظر نداشته و هر فرقه اي فقط جواب خود را مي پسندد و به آن عمل مي كند و اصلاً معلوم نيست حق با چه كسي است.
    در اين ميان آيا راهي وجود دارد كه نشان دهد حق با كي است؟
    اگر چنين راهي پيدا شود آنگاه مسئله ارث بطور كامل حل شده و راز اين معماي كهن بر ملاء شده است.
    پس هدف اين است : پيدا كردن قاعده اي كه به كمك آن بتوان جواب درست را از غلط تشخيص داد.
    چنين قاعده اي يقيناً وجود دارد و من فكر مي كنم خداوند راه رسيدن به آن را نشان داده باشد :
    او مي خواهد ما از خود سئوال كنيم : سهم دو دختر چه عددي است و چگونه بدست مي آيد؟
    با وجود اينكه خداوند مي توانست خيلي راحت به اين سهم نيز اشاره كند چرا آن را معرفي نكرد؟
    چرا پروردگار شش عدد را گفت و از ذكر عدد هفتم خود داري كرد؟
    همانگونه كه گفتم : بر داشت افراد از آيات ارث متفاوت بوده و هركس به گونه اي مسئله را حمل نموده است .دو ستان مي توانند جواب اهل تسنن (و فرقه هاي وابسته) به مسئله ارث را به كمك اين نرم افزار بدست آورند :

[http://members.aol.com/IslamicSoftware/irthie.htm

در اين باره هركس به توضيحات اضافي نياز داشت بنده در خدمت خواهم بود. در ضمن اين نرم افزار بصورت آفلاين نيز كار مي كند.
    همچنين اگرعزيزانم عبارت "احكام ارث" را در اينترنت جستجو كنند مي توانند به جوابهاي شيعه به اين مسئله برسند.
    بنده نيز برداشت خود را به صورت يك جدول در آورده ام كه مي توانيد آن را از آدرس زير دانلود كنيد:
    http://uploadcenter.nsd.ir/files-images/fGr51090.gif

12. این کاربر از peeya بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

در آغاز فعالیت behnam_maghz's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2007

پيش فرض

بابا گه مثلا 2 تا دختر باشن و 1 پسر و شما بايد كل ارث رو تقسيم بر 4 كنيد (هر دختر يكي حساب ميشه و هر پسر 2 تا پس مسشه 4 تا)
    حالا از اين 4 قسمت 2 تاش مال پسره 2 تاشم مال هر كدوم از دخترا
    اينجوري هميشه سهم پسر 2 برابر دختره به همين سادگي
    اگه 5 تا د باشه و 8 تا پ كل ارث تقسيم بر (2*8 + 5‌) يعني 21 ميشه . اونوقت به هر پسر 2 قسمت و به دخترا 1 قسمت ميرسه !!
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •