تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 2 از 12 اولاول 123456 ... آخرآخر
نمايش نتايج 11 به 20 از 115

نام تاپيک: گــلــخــانــه

آخر فروم باز ghazal_ak's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007

پيش فرض اسكلت گلخانه

اسکلت بخشی از گلخانه است که پوشش پلاستيکی يا شيشه ای را نگه میدارد. اسکلت گلخانه بايد محکم و سبک بود و در عين حال ارزان و با دوام باشد و تا حد امکان سايه کمتری داشته باشد. در حال حاضر اسکلت گلاخنه را بيشتر با آهن گالوانيزه و يا آلومينيم می سازند و در بعضی موارد از چوب هم استفاده میشود که هم ارزانتر است و هم ساخت آن آسانتر است، ولی اين اسکلتها زود می پوسند و در ضمن برای استحکام بيشتر بايد از قطعات چوبی ضخيمتری استفاده کرد که اين امر سبب کاهش نفوذ نور آفتاب بداخل گلخانه می گردد.

در حال حاضر دو نوع گلخانه رواج دارد:

1- گلخانه دو طرفه 2
    - گلخانه کوآنست

در گلخانه های دو طرفه ديوارهای جانبی عمودی هستند و سقف آنها حالت مثلثی دارد. در گلخانه کوآنست از کمانهای لوله ای يا چوبی (بيشتر لوله های فولادی) استفاده می شود در اين روش کمانها را که دارای قوسی حدود 180° هستند بموازات هم و بفواصل مشخص (1.5-3.5 m) در زمين فرو می کنند و کمانها بوسيله تيرهای افقی که در امتداد طولی گلخانه قرار دارند بهم اتصال می يابند و مستحکم می شوند. فاصله تيرهای افقی که بطور موازی در روی کمانها قرار گرفته و اولين کمان را به آخرين کمان وصل می کنند، 100-150 cm است. به اين ترتيب يک فضای درونی بزرگ و واحد بوجود می آيد. برای پوشاندن گلخانه کوآنست معمولاً از پلاستيک استفاده می کنند. بدين منظور در فواصل بين لوله های افقی و بفاصله 25-30cm سيمهای گالوانيزه به موازات لوله های افقی نصب می کنند که برای پوشش پلاستيکی سطح مناسبی بوجود می آورند و پس از پوشاندن گلخانه با پلاستيک تعدادی از همين سيمها روی پوشش پلاستيکی نصب می شوند تا پوشش گلخانه مستحکم تر شود.

در هنگام ساخت گلخانه بايد نکات زير را در نظر گرفت:

1. اگر سطح گلخانه خيلی وسيع باشد کنترل درجه حرارت و تهويه آن مشکل می باشد. لذا بهتر است سطح کشت در واحدهای کوچک و جداگانه 300-500 m2 تفسيم شود.

2. ارتفاع داربستی که بوته های خيار به آن بسته می شود حدودm 2 است. بنابراين ارتفاع ديواره های جانبی گلخانه بايد حداقل 2 m باشد

3. شيب سقف بايد به اندازه ای باشد که استحکام کافی داشته باشد و آب باران و برف را روی خود نگه ندارد. از طرفی اگر ارتفاع خيلی باشد فضای اضافه گلخانه بيشتر شده و هزينه گرم کردن آن افزایش می يابد. لذا شيب را بايد حدود 25-30% گرفت. البته در گلخانه کوآنست بدليل انحنای سقف اين مشکل تا حدود زيادی رفع می شود.

4. در بعضی مواقع لازم است که هوای گلخانه را خارج کنيم و چون هوای گرم سبک است و معمولاً زير سقف می ايستد بهتر است در سقف گلخانه دريچه هايي تعبيه شود که در مواقع لازم اين دريچه ها باز شده و هوای گرم خارج شود. در گلخانه های کوآنست باز و بسته کردن اين دريچه ها مشکل است. لذا در ديواره های جانبی گلخانه و به فاصله 1-1.5 m از سطح زمين دريچه هایی را جاسازی می کنند و در مواقع لزوم آنها را باز می کنند. در ضمن در دو انتهای گلخانه و در نزديکی سقف دو پنکه (فن) قرار می دهند که هوای گرم زير سقف را خارج کنند.

5. برای اينکه در هنگام ورود به گلخانه با باز کردن در ورودی هوای گلخانه بطور ناگهانی عوض نشود بعد از در ورودی يک اتاقک کوچک تعبيه می شود که ابتدا وارد اين اتاقک می شويم و سپس به در اصلی گلخانه می رسيم و با باز کردن آن وارد فضای گلخانه می شويم.

6. در محاسبات گلخانه ها معمولاً وزن برف را در نظر نمی گيرند. چون برف در اثر گرمای گلخانه آب می شود. ولی در مناطقی که خطر ريزش برف سنگين وجود دارد بايد پس از بارش گلخانه را گرم کنيم اين برف سريعاً آب شود. در غير اينصورت و بخصوص در گلخانه های دوطرفه خطر خوابيدن سقف وجود دارد.

7. معمولاً گلخانه های دو طرفه که دارای ديواره های جانبی عمودی هستند در برابر باد به شکل مانع عمل می کنند و لذا بادهای شدید به آن خسارت میزنند. ولی گلخانه های کوآنست به دليل قوسی شکل بودن جريان باد را ملايم می کنند. به علاوه گلخانه های کوآنست به دليل انحنايي که دارند برف و باران را روی خود نگه نمی دارند و آب را به راحتی جاری می کنند. لذا در بيشتر نقاط جهان استفاده از گلخانه های کوآنست عموميت بيشتری يافته است.

کـاربـر بـاسـابـقـه amin2000's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2007
    محل سكونت
    Maelstorm

پيش فرض

ممنون
    ای کاش پست هاتون رو توی این تاپیک میدادید تا مرجع کاملی میشد:
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

آخر فروم باز ghazal_ak's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007

پيش فرض

ممنون
    ای کاش پست هاتون رو توی این تاپیک میدادید تا مرجع کاملی میشد:
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    اول كه جستجو كردم چيزي نداده بود بعد كه تاپيك و زدم اون يكي تاپيك وديدم
    به dianella عزيز گفتم كه منتقلش كنه ولي خب هنوز نشده

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Jun 2008

پيش فرض طراحی دریچه های اتوماتیک درگلخانه

دریچه های اتوماتیک در گلخانه تولید سبزی وصیفی چگونه طراحی واحداث می شود و در افزایش تولید چقدرموثر است

5. این کاربر از e110 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Banned
    تاريخ عضويت
    Jul 2008

پيش فرض

کسی درباره ی درآمد کاشت صیفی جات در گلخانه و درآمد آن(هر هکتار سالانه کاشت گوجه یا خیار) حدودا و نه دقیق چقدر داره؟

7. این کاربر از faranakparsi1 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

در آغاز فعالیت beytallah's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2008

پيش فرض کشاورزی

چند مقاله درمورد خزانه کشت میخواستم.متشکرم

9. این کاربر از beytallah بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه green house's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2008
    محل سكونت
    karaj

پيش فرض گلخانه خیار

کسی درباره ی درآمد کاشت صیفی جات در گلخانه و درآمد آن(هر هکتار سالانه کاشت گوجه یا خیار) حدودا و نه دقیق چقدر داره؟
    سلام
    من گلخانه دار هستم.
    در شرایط متعادل از 1000 متر مربع گلخانه 20 تن خیار در یک دوره کشت بهاره میشه برداشت کرد که کاملا بسته به شرایطه .

11. این کاربر از green house بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

اگه نباشه جاش خالی می مونه khezr132's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2008
    محل سكونت
    زير آسمون

پيش فرض

سلام دوست خوبم ،green house عزيز
    آقا من يه تجربه اي كسب كردم كه البته در مقياس كوچك به درد ميخوره.از آفات مهم و سمج و خطرناكي كه شما حتما با اون آشنايي داريد ، يكي عسلكه و يكي هم كنه دونقطه اي .عسلك منو بيچاره كرده .با دسيس مبارزه كردم ، از دانيتول استفاده كردم ،مالاتيون ميزنم ، آقا فايده نداره كه نداره.تقريباحدود 65 تا 70 درصد و از بين ميبره . دانيتول هم اول همه كنه ها بي حركت شدن و من فكر كردم كار تموم شد اما دوباره كه با لوپ نگاه كردم در كمال تعجب ديدم اول بالغ ترها به حركت افتادن و بعد پوره ها هم فعال شدن و شايد 30 تا 40 درصد اثر كرده بود. يه حشره كش سبز اتك كه مخصوص حشرات بالداره رو برداشتم و روي چندتا برگ تست كردم و ديدم درجا و در همون لحظه همه آفات بيحركت شدن كه اين از خواص پيروتروئيدهاست .فكر ميكردم كه موقتي باشه و دوباره فعال بشن، در كنترل بعدي فقط كنه هاي كاملا بالغ و اون هم در حالت فلج دست و پا ميزدن و از نتيجه كارش من كاملا راضي هستم.
    نتيجه اخلاقي اي بحث :
    آقا خودتون رو اذيت نكنين و از سموم خطر ناك در منزل استفاده نكنيد . اتك واقعا تكه

13. این کاربر از khezr132 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه green house's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2008
    محل سكونت
    karaj

پيش فرض

سلام دوست خوبم ،green house عزيز
    آقا من يه تجربه اي كسب كردم كه البته در مقياس كوچك به درد ميخوره.از آفات مهم و سمج و خطرناكي كه شما حتما با اون آشنايي داريد ، يكي عسلكه و يكي هم كنه دونقطه اي .عسلك منو بيچاره كرده .با دسيس مبارزه كردم ، از دانيتول استفاده كردم ،مالاتيون ميزنم ، آقا فايده نداره كه نداره.تقريباحدود 65 تا 70 درصد و از بين ميبره . دانيتول هم اول همه كنه ها بي حركت شدن و من فكر كردم كار تموم شد اما دوباره كه با لوپ نگاه كردم در كمال تعجب ديدم اول بالغ ترها به حركت افتادن و بعد پوره ها هم فعال شدن و شايد 30 تا 40 درصد اثر كرده بود. يه حشره كش سبز اتك كه مخصوص حشرات بالداره رو برداشتم و روي چندتا برگ تست كردم و ديدم درجا و در همون لحظه همه آفات بيحركت شدن كه اين از خواص پيروتروئيدهاست .فكر ميكردم كه موقتي باشه و دوباره فعال بشن، در كنترل بعدي فقط كنه هاي كاملا بالغ و اون هم در حالت فلج دست و پا ميزدن و از نتيجه كارش من كاملا راضي هستم.
    نتيجه اخلاقي اي بحث :
    آقا خودتون رو اذيت نكنين و از سموم خطر ناك در منزل استفاده نكنيد . اتك واقعا تكه

سلام khezr132 عزیز

از بین سمهای رایجی که در بازار وجود داره تقریبا من اکثرشونو تو گلخونه در سطح وسیع برای تعدادی از محصولات گلخانه ای از جمله خیار گوجه فرنگی توت فرنگی وگلهای زینتی مثل گل مریم استفاده کردم سمی که بیشترین اثرو بر روی اکثر آفات مکنده داره (متاسیستوکس) و بهترین سم برای انواع کنه مخصوصا کنه دو نقطه ای( آبامکتین ) هست .ولی مشکل عمده هردو این سموم کارنس بالاشونه ولی با توجه به اینکه هیچ کدوم از سموم رایج در ایران به اندازه این سموم موثر نیستند عملا چاره ای جز استفاده از اینها نداریم .

حشره کشهای خانگی چون از ترکیبات نفتی هستند برای گیاهان مضر هستند و روی برگ یک لایه چرب روی برگ تشکیل میده و تا حدودی روی روزنه ها رو میپوشونه و در کار تبادل روزنه ها اختلال ایجاد می کنه و در کل مناسب نیست .

15. 2 کاربر از green house بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Jan 2009

پيش فرض

سلام قزال خانم
    ممکنه راهنماییم کنین من در تراس آپارتمان در دو باکس جدا گانه تعدادی تخم خیار و گوجه فرنگی کاشتم ولی هرکدوم 2 - 3 سانت سبز میشن و دو برگی و بعد هم پژمرده و از بین میرن میشه راهنمائی کنیین تشکر می کنم .برای من یک پیام اومد که شما پاسخ دادین ولی من پاسخ شمارو نمی بینم لطفا راهنمائی کنین ممنون میشم
    Last edited by عبدی حسن; 16-02-2009 at 06:47.

17. این کاربر از عبدی حسن بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •