تبلیغات :
تبلت لنوو
فروشگاه کیف و گارد موبایل
تعمیر هارد
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
دستگاه جوجه کشی
[ سفارش آگهی متنی ]

+ جواب دادن به اين بحث
صفحه 1 از 5 12345 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 44

نام تاپيک: همه چیز در مورد نوشابه!!

 1. #1
  حـــــرفـه ای
  تاريخ عضويت
  Jan 2007
  محل سكونت
  تهران
  پست ها
  1,561

  5 نوشابه و بدن ما


  تاثیر نوشیدن نوشابه گازدار پس از یک ساعت

  ده دقیقه ی اول: ده قاشق شکر به بدنتان اضافه می شود (معادل مقادری که در یک روز نیاز دارید.)......

  20 دقیقه بعد: کبد هجم زیاد شکر را به چربی تبدیل می کند. ....

  40 دقیقه بعد: کافئین کاملا جذب می شود و کبد شکر بیشتری را به خون می فرستد که در نهایت در مغز باعث رفع خواب آلودگی می شود. .....

  45 دقیقه بعد: قسمت خوشگذارنی در مغز تحریک می شود، همان کاری که هروئین می کند. ....

  60 دقیقه بعد: اسید فسفوریک با کلسیم، منیزیم و روی در روده کوچک ترکیب می شود و باعث بالا رفتن متابولیسم می شود. بعد شما احتیاج به ادرار پیدا می کنید که به این وسیله کلسیم، منیزیم، روی، سدیمی و آبی که برای ساختن استخوان ها و دیگر نیازهای بدن مورد نیاز است با ادرار دفع می شود. حالا تمام آب موجود در نوشابه را به علاوه ی تمام موادی که برای ساختن استخوان و دندان لازم است و قبل از خوردن نوشابه در بدن داشتید دفع کرده اید. پس از این دفع حالت رخوت ایجاد می شود و شما احساس نیاز به شیرینی بیشتر می کنید!  مضرات نوشابه هاي گازدار

  1- پـوسيدگي دندانها: تمام نوشابه هاي گازدار خاصيت اســيدي داشته و سبب فرسايش ميناي دندانها ميگردند. همچنين ميزان قند بالاي اين گـونه مـحــصولات پوسيدگي دندانها را تسريع ميكنند.

  2- چاقي: نوشابه هاي گازدار عمدتا از آب تصفيه شده، افزودنيهاي مصنوعي و شكر تصفيه شده تهيه ميگردند. بنابراين فاقد هرگونه ارزش تغذيه اي بوده و تنها به خاطر ميزان قند بالايشان داراي كالري زيادي ميباشند كه سبب چاقي در فرد مصرف كننده ميگردند. در نوشابه هاي رژيمي نيز جاي شكر معمولي از آسپارتام استفاده ميكنند كه در ضمن آنكه يك ماده اشتها آور ميباشد براي سلامتي نيز مضر بوده و مصـرف آن ميگرن، سرگيجه و كاهش توان حافظه را بدنبال دارد.

  3- سوء تغذيه: افرادي كه به مصرف نوشابه هاي گازدار اعتياد دارند و از طرفي كه اين محصولات موجب كاهش اشتها ميگردند بنابراين فرد معتاد تنها به مصرف نوشابه هاي گازدار روي آورده و دچار سوء تغذيه ميگردند.هنگامي كه شما در بطري يك نوشابه گازدار را ميگشاييد بلافاصله حبابها و گازهاي موجود در آن به بيرون جهيده وظاهر ميگردند.گاز اينگونه محصولات بسبب وجود اسيد فسفريك و دي اكسيد كربن در تركيباتشان ميباشد كه سبب اسيدي گشتن اينگونه محصولات نيز ميگردند.PH نوشابه هاي گازدار بين 2.5 تا 3.5 ميباشد كه موجب پديد آمدن محيطي اسيدي در معده ميگردند. در كل مسير سيستم گوارش تنها معده قادر به مقاومت در برابر چنين محيط اسيدي ميباشد. اما در ديگر اعضاي سيستم گوارش بدن مانند دهان، گلو و مري در پي مصرف نوشابه هاي گازدار محيط اسيدي ناهنجاري ايجاد ميگردد. چراكه مخاط دهان، گلو و مري بسيار در برابر اسيد حساس و آسيب پذير ميباشند. اسيد فسفريك موجود در اين نوشابه ها نيز با رقابت با اسيد هيدروكلريك معده عملكرد صحيح معده را تحت تاثير قرار ميدهد. هنگامي كه معده ناكارآمد ميگردد غذاي مصرفي گوارش نيافته باقي مانده و سبب سوء هاضمه و نفخ ميگردد. افرادي كه از زخم معده و
  سوزش سر سينه رنج ميبرند بايد از مصرف نوشابه هاي گازدار جدا خودداري كنند.

  4- تاثير بروي كليه ها: هنگامي كه ميزان اسيد فسفريك خون افزايش مي يابد كليه ها قادر بدفع سريع آن نميباشند بنابراين فشار مضاعفي بروي كليه ها تحميل ميگردد. مصرف نوشابه هاي گازدار سبب ميگردد تا كلسيم از استخوانها برداشته شده و درون خون جريان يابد اين امر موجب رسوب كلسيم اضافي در كليه ها گرديده كه در نهايت منجر به سنگ كليه ميگردد.

  5- تاثير بروي پوست: خون اسيدي بروي عملكرد گلوتايتون تاثير ميگذراد. گلوتايتون يك آنزيم با خاصيت آنتي اكسيداني ميباشد. علاوه بر آن نوشابه هاي گازدار فاقد هرگونه مواد معدني و ويتامين ميباشند. افرادي كه نوشابه مصرف ميكنند معمولا مصرف آب ميوه، شير و حتي آب را كاهش ميدهند و بدن خود را از ويتامينها و مواد معدني كه براي سلامتي پوست ضروري ميباشند محروم ميسازند. بنابراين پوستشان بيشتر دچار چين و چروك ميگردد.

  6- تاثير بروي استخوانها: اسيد فسفريك موجود در نوشابه هاي گازدار ماده اي بسيار سمي ميباشد. در صنعت از اسيد فسفريك بعنوان سختي گير آب استفاده ميگردد. به اين طريق كه اسيد فسفريك سبب زدودن كلسيم و منيزيوم از آب سخت ميگردد. اسيد فسفريك در بدن نيز داراي عملكرد مشابهي ميباشد. يعني يون كلسيم را از استخوانها بر داشته و پوكي استخوانها را سبب ميگردد.

  7- تاثير كافئين: به نوشابه هاي گازدار عمدا كافئين افزوده ميگردد تا ايجاد اعتياد و وابستگي در مصرف كنندگان خود كنند. كافئين موجود در نوشابه هاي گازدار با سرعت بيشتري نسبت به ديگر نوشيدنيهاي حاوي كافئين مانند قهوه و چاي جذب بدن ميگردد. كافئين سبب برهم خوردن نظم خواب گرديده، علايم پيش از قاعدگي را تشديد كرده و سبب كم آبي در بدن ميگردد.
  به خاطر داشته باشيد كه بيماريها يك شبه پديدار نميگردند بلكه در طي سالها بر اثر پيروي از رژيمهاي غذايي نامناسب ايجاد ميگردند.بنابراين مصرف نوشابه هاي گازدار را به حداقل ممكن رسانده و در عوض به نوشيدن آب وآب ميوه هاي طبيعي روي آوريد. هرگاه هم كه هوس مصرف نوشابه هاي گازدار را كرديد حتما از ني استفاده كنيد تا از تماس مستقيم نوشابه با دندانها خودداري كرده باشيد.

 2. 3 کاربر از majid-ar بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند 3. #2
  Banned Satrikon's Avatar
  تاريخ عضويت
  Jan 2006
  محل سكونت
  تهران
  پست ها
  620

  پيش فرض

  ممنون از مطلب جالبتون
  ولی دلیل نمیشه ما 2 روز 1 بار هم نوشابه نخوریم!
  بابام دیگه نوشابه نمیگیره(شکلک گریه)
  اینا رو هی میگن ما رو از نعمت نوشابه محروم میکنن!

 4. این کاربر از Satrikon بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است


 5. #3
  حـــــرفـه ای
  تاريخ عضويت
  Jan 2007
  محل سكونت
  تهران
  پست ها
  1,561

  11 نوشابه های الکلی

  تــمـام الـكل هـا دارای ایـن خواص می بـاشنـد:
  1- الكل در دمای اتاق یك مایع شفاف میباشد.
  2- چـگالی الكل از آب بیشتر بوده و سریـعتـر ازآب تبخیر میگردد. این ویژگی الكل را تقـطیر پذیرمیكند.
  3- الكل بسهولت در آب حل میشود.
  4- الكل قابل اشتعال میباشد.

  روشهای تولید الكل متفاوت میباشد:

  1- از تخمیر حبوبات و میوه ها (مانند آبجو)
  2- از تقطیرحبوبات و میوه ها (مانند ودكا، ویسكی، جین)
  3- از تـغـییر شـیمیایی در سوختـهای فسـیلی هـمچـون گاز، زغال سنگ و نفت ( الكل صنعتی )
  4- از تركیـب شیـمیـایی مـنوكســید كربن و هیدروژن (مانند متانول و الكل چوب).

  الـكـل موجود در مشروبات الكلی از نوع اتیل الكل (اتانول) می بـاشد. مـیـزان اتـانـول در برخی مشروبات الكلی این چنین است:
  آبجو: 4 الی 6 درصد
  شراب: 7 الی 15 درصد
  شامپاین: % 8 الی 14 درصد
  مشروبات الكلی تقطیر شده همچون جین، ودكا، ویسكی:40 الی 95 درصد

  نحوه جذب الكل در بدن

  پـس مـصرف الـكـل در حـدود 20 درصـد آن از طـریق معـده جذب شده و 80 درصد مابقی در روده كوچك جـذب بـــدن میگردد. سرعت جذب الكل و میزان قدرت مست كنندگی آن به عوامل زیر بستگی دارد:
  1- پر و خالی بودن معده: چون بیشتر الكل مصرفی ازطـریــق روده كوچك جذب بدن میگردد، بنابراین اگر مـعـده شـما از غذا پر باشد، دریچه معده برای هضم غذا بـستـه شـده و عبـور الـكل بـه روده كــوچك كند می گردد و مـدت بیشتری الكل در معده باقی میماند.

  2- وزن بدن: هـر چه فرد وزنش بیشتر باشد، دیرتر تحت تاثیر الكل قرار میگیرد زیرا الكل پس از ورود به جریان خون در آب كل بدن حل شده و در واقع توزیع میگردد. بـنـابـراین افراد سنگین وزن تر به خاطر آب بیشتر در بدنشان، دیرتر تـحت تاثیر الكل واقع میشوند.

  3- چربی بدن: به علت آنكه الكل قادر به حل شدن در چربی نمیباشد، هـر چـه مـیزان چربی بدن بیشتر باشد، فرد بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد. عـكس مـوضـوع نـیز صـدق میكند افراد عضلانی دیرتر تحت تاثیر قرار میگیرند.

  4- جنـســیت: زنـان زودتـر از مـردان تـحـت تـاثـیـر قــرارمی گیـرند حـتـی اگـر وزنشـان بـرابر باشد. علت آن این اسـت كـه میـزان چـربـی بــدن زنان بیشتر از بدن مردان میباشد. همچنین بافت عضلانی در زنان كمـتر از مردان اسـت. زنـان هـمچنین فاقد آنزیم تجزیه كننده الكل بوده(دی هیدروژناز) كه به عنـوان سـد محـافظ در معده عمل كرده و نقش تجزیه الكل را بعده دارد. همچنین زنانی كه از قرصهای ضد بارداری استفاده می كنند، بیـشتر تحت تاثیر الكل هستند بـه عـلت آنـكـه قرصـهای ضـد بارداری متابولیسم الكل را كاهش میدهند.

  5- غلظت الكل: هر چه غلظت الكل بیشتر باشد، جـذب آن بیـشتـر و سـریـعتر است.

  6- سرعت نوشیدن، محـیط مـصرف (خانه، میـهمانـی، محل كار)، خـستگی ( چون كبد آنزیم كمتری تولید میكند)، نوع مشروب (مشروبات گازدار جذب الكل را افزایش میدهند) نیز در سرعت جذب الكل و تاثیر آن، موثر میباشند.

  7- اگر الكل همراه با دیگر قرصهای روانگران (اكستازی) مـصرف گـردند قدرت سركوبگری الكل افزایش یافته و میتواند بسیار خطرناك باشد.

  8- افراد الكلی: افرادی كه بطور مستمر الكل مصرف می كنند، نسـبـت به آن مقاومت پیدا كرده و در واقع بدنشان به مصرف الكل سازگاری پیدا می كند. بـنابـراین بـرای ایـجاد حالت مستی به الكل بیشتری نیاز دارند زیرا:
  كبدشان در پی سازش، آنزیم تجزیه كننده بیشتری ترشح میكند فعالیت نورونهای دستگاه عصبی و مغزشان افزایش می یابد راه های دفع الكل، اثرات زیانبار كوتاه مدت و بلند مدت...

  راه های دفع الكل
  الكل از 4 طریق دفع میگردد:
  كـلیـه 5 درصـد الـكل را از طریق ادرار از بـدن خارج می كند ششـهـا 5 درصـد الـكـل را از طـریـق بـاز دم خـارج می كنند مقدار بسیاراندكی از طریق تعریق دفع میگردد قسمت اعظم الكل توسط آنـزیمـهای كـبد اكسید شـده و به اسـیـد استـیـك، دی اكسید كربن و آب تبدیل می گردد
  بطور متوسط یك انسان معمولی قادر است 15 میلی لیـتـر الـكل را در طـی یـك ساعت دفع كند.

  میزان غلظت الكل خون
  با اندازه گیری میزان الكل موجود در خون فرد میتوان تعیین كـرد چه میزان فرد تحت تاثیر الكل می باشـد. در زیــر حالات ایجاد شده در فرد بر اساس میزان درصد الكل درون خون بیان گردیده است:
  مرحله نشاط آور (%0.12-0.03): افزایش اعتماد بنفس و شجاعت فرد، فرد پر حرف تر و اجتماعی تر می شـود، دقـتـش كـاهش مـی یـابد، چـهره افـروخته، قضاوتش مختل می گردد، معمولا اولین جمله ای كه به ذهنش میـرسـد را بـیان میكند، در حركات ظریف مانند نوشتن دچار مشكل می شود.
  مـرحله برانگیختگی (%0.25-0.09): خـواب آلـوده، در درك و بـخـاطـــر آوردن موضوعات گذشته دچار مشكل می گردد، واكـنش وی در بـرابـر مـحركات كاهش می یابد، حركات بدن ناهماهنگ می شـود، بـیـنایـی مخـتـل مـی شــود. حـس چشایی و شنوایی كاهش می یابد.
  مرحله سرگشتگی (%0.30-0.18 ) : فرد گیج و مـبهوت است، شـایـد نـدانـد كجاست و مشغول چه كاریست، سرگیجه دارد و تلوتلو می خـورد، بـیـش از حد احـساساتی، خشن و یـا مـهربان مـی گـردد، خـواب آلـوده اسـت و درد را دیـرتـر احسـاس میكند، حركات ناهماهنگ است، قادر به گرفتن شیئ كه به سـمتـش پرتاب میگردد نیست.
  مرحله بهت (%0.4-0.25): قادر به حركت نیست، به محـركات واكنش نشان نمی دهد، قادر به نشستن و ایستادن نیست، استفراغ می كند، مـمكن است بیهوش گردد.
  مرحله كما (%0.50-0.35): فرد بیهوش است، احساس شدید سرما،تنفس كم عمق و آهسته میگردد، ضربان قلب كاهش می یابد، امكان مرگ وجود دارد.
  مرحله مرگ: میزان 0.50 درصد و یا بیشتر الكل در خون سبب مرگ می گردد.

  اثرات كوتاه مدت الكل بر بدن
  ارتـباطهای بین سلولهای عصبی تداخل كرده و فــعـالـیـت گـذرگاه های مـحـرك عـصبـی را ســركـوب و گـذرگاه هـای بازدارنده عصبی را افزایش می دهـد. در كـل یك سركوبگر دستگاه عصبی می باشد. اتساع مردمك چشم، افزایش ضـربان قـلب، بـی خـوابـی، تـهـوع و اسـتفراق، سرگیجه،احـساس بـی قـراری، خستـگی و اضطراب، جـریـان خـون ســطحی افزایش یافته كه موجب تعریق بدن میـشود امـاجریان خون عضلانی را كاهش داده و موجب درد عضلانی میـگردد. اعتـماد بنفس و شجاعت فرد افزایش می یـابـد.
  كنترل رفتاری كاهش یافـتـه و مـمـكن اسـت فرد دست به عملی زده و یا حرفی بزند كه بعدا پشیمان گردد. فرد اجتماعی تر می شود. تـعادل بدن كاهش می یابد، قوه تشخیص فرد كاهش می یابد، واكنش های كند به محركات. چـون سبب دفع آب بدن میگردد، ایجاد تشنگی و نیاز به دفع ادرار افزایش مییابد. مـیـدان دیـد فرد كاهش یافته و گویی دچار نزدیك بینی می گـردد و تنـها اشـیـاء و افراد نزدیك بخود را دیده و به آنها توجه میكند.

  اثرات بلند مدت(افراد الكلی)
  از دست دادن حافظه، تغییر شخصیت، اختلال در سیستم عصبی،مشكلات پوسـتـــی، اسهال، سوء تـغـذیـه، مشـكـلات مـالی و خـانـوادگـی، رفتـار خـشونت آمـیــز، اضـطـراب و افسردگی شدید، آسیب به مخاط بینی، آسیب دائمی به كبد و مغز، سرطان سیـنه، حنجره، لب و مری، سقط جنین، ناباروری، بی میلی جنسی، زخم معده، فشـار خــون بالا و سكته قلبی، كم خونی، تورم كبد، اختلال در سیستم ایمنی بدن،خود كشی.
  نكته: در صورت مسمومیت فرد به الـكل، نه نـوشیـدن قـهـوه و یـا دوش آب سـرد و دیــگر اعمال كارساز نمی بـاشد. تـنها زمان نیاز است تا الكل بطور كامل از بدنشان دفع گردد. این زمان معمولا 10 ساعت بطول می انجامد. در صورت مصمومیت شدید حتما بیمار را به بیمارستان منتقل كنید.
  در پایان به خاطر بسپارید كه الكل یك سم میباشد و نه یك نوشیدنی نشاط آور.

 6. #4
  حـــــرفـه ای
  تاريخ عضويت
  Jan 2007
  محل سكونت
  تهران
  پست ها
  1,561

  پيش فرض

  نوشابه های رژیمی تهدیدی برای سلامت

  بر اساس گزارش پژوهشگران نوشیدنیهای گازدار- حتی انواع رژیمی آنها- میتوانند خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و دیابت را افزایش دهند.  آنها متوجه شدند بزرگسالانی که در روز یک یا چند نوشیدنی گازدار مینوشند، 50% بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به مشکلات متابولیکی (سوخت و سازی) مانند جمع شدن چربی بیش از حد در اطراف کمر، کاهش میزان کلسترول خوب، فشار خون بالا و موارد دیگر، خواهند بود. دکتر راماچاندران واسان (Ramachandran Vasan)از دانشکده طب دانشگاه بوستون میگوید:" هنگامی که شخصی به مشکلات متابولیکی مبتلا میشود خطر ایجاد بیماری قلبی یا سکته در وی افزایش یافته و حتی امکان ابتلا به دیابت نیز وجود خواهد داشت."

  تحقیقات قبلی نشان میداد که مصرف نوشیدنیهای گازدار مملو از قند به افزایش خطر مضاعف ابتلا به بیماری قلبی کمک میکنند اما به گفته دکتر واسان و همکارانش، نوشیدنیهای رژیمی هم در این رابطه موثرند.

  این تحقیق بر روی حدود 6000 مرد و زن میان سال انجام گرفته است که این عده بیش از 4 سال تحت نظر و مطالعه بوده اند. آنهایی که در روز یک یا چند نوشیدنی گازدار مصرف میکرده اند، 31% بیش از دیگران در خطر چاقی مفرط بوده اند و خطر افزایش دور کمر آنها-که بیش از وزن بالای پراکنده در کل بدن مشکلات قلبی به بار می آورد- 30 % بیشتر شده است.

  افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا و قند خون بالا نیز در این عده 25% افزایش یافته و 32% نیز در معرض کاهش شدید کلسترول خوب خون قرار گرفته اند. محققان سپس به بررسی گروه کوچکتر داوطلبانی پرداختند که اطلاعات مربوط به مصرف نوشیدنی گازدار معمولی و رژیمی در آنها را در اختیار داشتند. در کل، افرادی که در روز یک یا چند نوشیدنی گازدار رژیمی یا معمولی مصرف کرده بودند، 50 تا 60 درصد بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات متابولیک هستند.

  به گفته واسان :" یافته های ما درباره نوشابه رژیمی بسیار جالب توجه است". او میگوید افرادی که نوشیدنی گازدار –معمولی یا رژیمی - مینوشند، دارای الگوهای غذایی یکسانی هستند. " معمولا این دسته از افراد تمایل بیشتری به غذاهای پرکالری داشته، چربیهای اشباع شده و چربیهای ترنس زیادی مصرف میکنند، کم ورزش میکنند و تحرک اندکی دارند."

  واسان میگوید که چند تئوری درباره تاثیر نوشابه های رژیمی بر افزایش خطر ابتلا به مشکلات متابولیکی وجود دارد. " یک امکان میتواند این باشد که نوشابه رژیمی شیرین است و شخص با نوشیدن چیزی شیرین، شرایط بدنی و ذائقه شخص را بیشتر به سمت خوردنیهای شیرین سوق میدهد."

  "همچنین نوشیدنی رژیمی، مایع است و هنگامی که هنگام غذا مایعی نوشیده میشود، شخص را به اندازه مواد جامد سیر نمیکند." رنگ کاراملی بعضی از نوشیدنیها نیز نقش مهمی ایفا میکند. به گفته واسان رنگ کاراملی در آزمایش با حیوانات موجب تورم بافت بدن میشود. "اینها تئوریهایی هستند که ما بررسی نکرده ایم."

  او افزود در حالی که تحقیق رابطه میان مصرف نوشیدنی گازدار و بالا رفتن خطر ابتلا به مشکلات متابولیکی را تایید میکند، اما نمیتواند ثابت کند که نوشیدنیهای مذکور دلیل اصلی این مشکلات هستند.

  او میگوید:" قبل از اینکه مردم عادات غذایی خود را تغییر دهند، ما باید تحقیقات دیگری انجام داده و ببینیم که آیا این الگوها تکرار میشوند یا خیر. علاوه بر این از دانشمندان علم تغذیه میخواهیم به انجام تحقیقات تکمیلی بپردازند تا به ما در زمینه درک این موضوع که چرا نوشابه های گازدار موجب افزایش خطرات متابولیکی میشود، کمک کنند." انجمن قلب آمریکا که این گزارش را منتشر نموده است اعلام کرده است که مردم باید بدانند که این تحقیق ثابت نمیکند که نوشابه رژیمی موجب نارسایی و بیماری قلبی میشود و چنین گفت که با وجود نتایج این تحقیقف بازهم مصرف نوشیدنی رژیمی از نوع پر قند و کالری آن بهتر است.


  منبع:w w w.farya.com/id/1956

 7. این کاربر از majid-ar بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است


 8. #5
  آخر فروم باز AaVaA's Avatar
  تاريخ عضويت
  Jun 2007
  محل سكونت
  این روزا دنیا واسه من از خونمون کوچیکتره ...
  پست ها
  1,213

  پيش فرض خطرات نوشابه های گازدار

  نتيجه تحقيقاتي كه در سال 2001 در آمريكا انجام داد نشان داد كه آمريكايي ها حدود 61 بيليون دلار در سال 2001 هزينه خريد نوشابه هاي گاز دار نمودند. اين در حالي بود كه در شركتهاي توليد كننده حدود 15 بيليون گالن در اين مدت توليد نوشابه داشتند.


  همين آمار نشان داد كه بطور متوسط هر آمريكايي 1.5 قوطي نوشابه معمولي در روز مصرف مي كند. بعنوان مثال بطور قطع مشخص شد كه پسر هايي كه سن آنها بين 12 تا 19 مي باشد بطور متوسط 2 قوطي سودا در روز مصرف مي كنند و دختر ها حدود يك چهارم كمتر. مشكل اصلي آن است كه خوردن يك قوطي سودا حدود نيمي از قند مورد نياز روزانه افراد را تامين مي كند در حالي كه فرد اصلا" متوجه اين موضوع نمي شود. در واقع اگر بخواهيم درك بهتري از اين موضوع داشته باشيم مي توان گفت كه براي پسرهاي 12 تا 19 ساله خوردن سودا معادل مصرف روزانه 15 قاشوق چاي خوري شكر و براي دختر ها معادل 10 قاشوق چاي خوري در ايالات متحده مي باشد.

  مشكل بزرگي كه مصرف نوشابه هاي ملايم (غير الكلي) بوجود مي آورد به اينجا ختم نمي شود، افرادي كه به مصرف اين نوشابه ها روي مي آورند مصرف شير و فرآورده هاي مشابه آن را كاهش مي دهند. به گونه اي كه امروزه جوانان آمريكايي بيش از دو برابر مصرف شير از نوشابه هاي ملايم استفاده مي كنند. همين امر باعث مي شود كه جوانان آمريكايي كه اين نوشابه ها را مصرف مي كنند حدود يك پنجم كمتر از آنهايي كه اين نوشابه ها را مصرف نمي كنند كلسيم به بدنشان برسد. اين موضوع بخصوص براي دختران جوان كه نياز به كلسيم زياد دارد مي تواند مشكل ساز باشد.

  نوشابه هاي ملايم به دليل داشتن كالري بالا و شكر باعث چاقي و پوسيدگي دندان نيز مي شوند. همچنين قند موجود در اين نوشابه ها براي بيماران مبتلا به ديابت بسيار خطرناكتر از ساير كربو هيدرات ها مي باشد. تحقيقات همينطور نشان مي دهد كه نوشابه هاي ملايم گازدار (انواع كولا) يكي از مهمترين منشاء هايي است كه توليد سنگ كليه مي كند.

  نكته قابل توجه ديگر در انواع اين نوشابه ها آن است كه كارخانجات سازنده به هر دليل مواد افزودني مانند كافئين يا حتي داروهاي اعتياد آور به اين نوشابه ها اضافه مي كنند تا افراد به مصرف آنها عادت كنند. تحقيقات يكي از موسسات بهداشتي آمريكا نشان مي دهد علت اصلي فروش بالاي برخي از اين نوشابه ها وجود بيش از حد اين مواد در آنها مي باشد.
  كمي فكر كنيد و ببينيد امروز چند نوشابه گازدار نوشيده ايد؟ كودكان شما چطور؟ مقدار متوسط مصرف نوشابه هاي غير الكلي و گازدار (سودا) بسيار بالا است اما اين دليل نميشود كه شما قبل از برداشتن يك ليوان سودا به اين حقايق توجه نكنيد.


  هر قوطي نوشابه گازدار معادل 10 قاشق شكر، 150 كالري و 55-30 ميلي گرم كافئين دارد و غرق در رنگهاي مصنوعي است. اين مقدار شكر، كالري و مواد افزودني مضر، در يك محصول كه هيچ ارزش غذايي ندارد، نگران كننده است. به علاوه تحقيقات نشان داده است كه انواع نوشابه هاي گاز دار بيماريهايي چون پوكي استخوان، چاقي، پوسيدگي دندان و بيماريهاي قلبي را تشديد ميكنند. اما با تمام اينها يك چهارم مصرف ساليانه نوشيدني ها را انواع سودا تشكيل ميدهد.

  نوجوانان و كودكان، هدف بازار اين نوشيدنيها هستند. در 10 سال گذشته مصرف نوشابه هاي غير الكلي و گازدار در كودكان آمريكايي دو برابر شده است.اين آمار به دليل سود جويي مدارس كه با بستن قراردادهاي كلان مدرسه را پر از ماشينهاي خودكار فروش سودا ميكنند باز هم بالاتر رفته است. اخيرا در بعضي ايالات قانوني براي منع استفاده از سودا و نوشيدنيهاي مشابه در مدارس به اجرا در آمده است.

  بياييد نگاهي به مواد اصلي تشكيل دهنده يك قوطي سودا بياندازيم:

  اسيد فسفريك : اين ماده موجب كاهش توانايي بدن در مصرف كلسيم ميشود كه منجر به پوكي استخوان و سستي دندانها شده و اسيد كلريدريك موجود در معده را خنثي ميكند كه موجب سوئ هاضمه و جذب ناقص مواد غذايي ميشود.

  قند : سازندگان نوشيدنيهاي غيرالكلي بزرگترين مصرف كننده قند تصفيه شده هستند. اين يك امر اثبات شده است كه قند ميزان انسولين خون را بالا ميبرد و منجر به افزايش فشارخون و كلسترول، بروز بيماريهاي قلبي، ديابت، افزايش وزن و پيري زودرس ميشود. بيشتر انواع سودا، بيش از 100 درصد مقدار قند مورد نياز روزانه را تامين ميكنند.

  آسپراتام Aspartame : اين ماده شيميايي در سوداهاي رژيمي به عنوان جانشين قند به كار ميرود و بيش از 90 عارضه جانبي دارد. از جمله مي توان به تومور مغزي، معلوليت جنين، ديابت، عدم تعادل احساسي و بروز حمله هاي صرع اشاره كرد. بعلاوه، زماني كه آسپراتام مدت زيادي در فضاي گرم نگهداري شود به متانول تبديل ميشود. الكلي كه ميتواند به فرم آلدئين يا اسيد فرميك مبدل شده كه از عوامل سرطان زا هستند.

  كافئين : نوشيدنيهاي كافئين دار موجب بروز اضطراب، فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم يا تپش قلب و بالا رفتن مقدار كلسترول خون ميشوند. ويتامينها و مواد معدني را ميسوزانند و موجب مشكلات بارداري و سرطان ميشوند.

  در نهايت بايد گفت كه مصرف نوشيدنيهاي غيرالكلي گاز دار يا ساده، علاوه بر داشتن مضرات فراوان، اشتهاي افراد را براي مصرف مواد غذايي مفيد مانند سبزيجات، پروتئينها، لبنيات و ساير مواد مغذي از بين ميبرند. ترك عادت مصرف اين نوشيدنيها ساده ترين راه به سوي سلامتي است. اگر ترك اين عادت برايتان مشكل است، ميتوانيد مدتي از آب معدنيهاي گازدار استفاده كنيد و كم كم مصرف آنها را نيز قطع كنيد. فراموش نكنيد كه بهترين راه حفظ سلامتي استفاده هرچه بيشتر از مواد غذايي طبيعي است.

 9. #6
  آخر فروم باز ghazal_ak's Avatar
  تاريخ عضويت
  Sep 2007
  پست ها
  1,260

  10 همه چیز در مورد نوشابه!!

  وقتی یک نوشابه می‌خورید، چه اتفاقی می‌افتد؟

  10 دقیقه بعد: 10 قاشق چای‌خوری شکر وارد بدن‌تان می‌شود. می‌دانید چرا با وجود خوردن این حجم
  شکر دچار استفراغ نمی‌شوید؟ چون اسید فسفریک، طعم آن را کمی می‌گیرد و شیرینی‌اش را
  خنثی می‌کند.
  20 دقیقه بعد: قند خون‌تان بالا می‌رود و منجر به ترشح ناگهانی و یک‌جای انسولین می‌شود. کبدتان شروع می‌کند به تبدیل قند به چربی تا قند خون، بیشتر از این بالا نرود.
  40 دقیقه بعد:حالا دیگر جذب کافئین کامل شده؛ مردمک‌های‌تان گشاد می‌شود، فشار خون‌تان بالا می‌رود و در پاسخ به این حالت، کبدتان قند را به داخل جریان خون رها می‌کند. گیرنده‌های آدنوزین مغز حالا بلوک می‌شوند تا از احساس خواب‌آلودگی جلوگیری کنند.
  45 دقیقه بعد: ترشح دوپامین افزایش پیدا می‌کند و مراکز خاصی در مغز، که حالت سرخوشی ایجاد می‌کنند، تحریک می‌شوند. این همان مکانیسمی است که در مصرف هروئین منجر به ایجاد سرخوشی می‌شود.
  بعد از 60 دقیقه:اسید فسفریک موجود در نوشابه، داخل روده کوچک، به کلسیم، منیزیم و روی می‌چسبد. متابولیسم بدن افزایش پیدا می‌کند. میزان بالای قند خون و شیرین‌کننده‌های مصنوعی، دفع هرچه بیشتر کلسیم را از طریق ادرار باعث می‌شوند.
  مدتی بعد:کافئین در نقش یک داروی مدر (ادرارآور) وارد عمل می‌شود. حالا دیگر کلسیم و منیزیم و رویی که قرار بود جذب بدن شود، بیش از پیش از طریق ادرار دفع می‌شود و به همراه آن مقادیر زیادی آب، سدیم و دیگر الکترولیت‌ها نیز از دست می‌رود.
  مدتی بعدتر:کم‌کم آن غوغایی که در بدن‌تان ایجاد شده بود فروکش می‌کند و نوبت به افت قند می‌رسد. در این مرحله یا خیلی حساس و تحریک‌پذیر می‌شوید یا خیلی کرخت و بی‌حال. حالا دیگر تمام آن آبی را که از طریق نوشابه وارد بدن خود کرده بودید، دفع کرده‌اید؛ آبی که می‌شد به جای اسید و کافئین و شکر، حاوی مواد مفیدی برای بدن‌تان باشد. تا چند ساعت بعد اثر کافئین هم از بین می‌رود و شما هوس یک نوشابه دیگر می‌کنید.

  نوشابه‌خورترین ملت جهان
  سرانه مصرف نوشابه‌های گازدار در ایران ۴۲ ليتر است. با مقایسه این آمار با آمار دیگر کشورهای جهان به این نتیجه وحشتناک می‌رسیم که ما در سرانه مصرف نوشابه‌هاى گازدار مقام اول را در جهان پیدا کرده‌ایم. برای این که بیشتر وحشت کنید، بد نیست بدانید که:
  1) ميانگين مصرف نوشابه‌هايگازدار در دنيا براي هر فرد 10 ليتر است.
  2) در بيست سال اخير، مصرف نوشابه هاى گازدار در كشور، نزديك به ۱۵ درصد رشد داشته است.
  3) در طی این بیست سال، مصرف شير و لبنيات، تنها حدود يك دهم درصد رشد كرده است.
  4) سرانه‌ مصرف لبنيات در ايران كمتر از يك سوم استاندار جهاني است.
  5) طبق آمار، ۹۰ درصد كودكان ۲۴ ماهه تا ۱۲ ساله کشورمان، روزانه حداقل يك بار پفك و نوشابه مصرفكرده‌اند.
  6) 25 درصد از كودكان ايرانى به نوعی با سوءتغذيه دست‌به‌گریبانند.
  7) یک‌سوم از مرگ‌ومیرهای کشور به علت بیماری‌های قلبي‌عروقي است كه یکی از عوامل اصلي بروز آن، تغذيه غلط است

 10. این کاربر از ghazal_ak بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است


 11. #7
  Banned
  تاريخ عضويت
  Apr 2007
  محل سكونت
  هرجادلم پربكشه
  پست ها
  1,456

  11 نوشابه خطرناك است


  آیا میدونید که همین نوشابه که هر شب بدون اون شام نمیخوریدن چقدر ضرر برای شما بخصوص خانم ها داره ؟
  پوکی استخوان در خانم ها :
  وجود گاز نوشابه باعث میشه که مواد غذایی خاصی از جمله کلسیم در معده و روده جذب نشن و کمبود این مواد غذایی باعث برور پوکی استخوان بخصوص در خانم ها میشه. اسید فسفریك (یا فسفات) كه می ‌توانید نام آن ‌را روی بسیاری از بطری‌های نوشابه ببینید، وقتی وارد بدن می ‌شود باعث خروج كلسیم از استخوان و در نتیجه پوكی استخوان می‌ گردد .
  بی اشتهایی:
  همچنین وجود کافئین در نوشابه باعث ایجاد نوعی اعتیاد به مصرف نوشابه میشه که باعث میشه مصرف نوشابه فرد زیاد بشه و باعث بروز سوء تغذیه در فرد میشه .همچنین وجود کالری زیاد نوشابه باعث میشه که فرد دچار سیری زودرس بشه ومیل به غذای کمتری داشته باشه و سوء تغذیه فرد بدون اینکه خودش حس کنه افزایش پیدا میکند.
  بالا بردن فشارخون:
  یکی دیگه از بدی های نوشابه آوردن فشار خون است. فشار خون که اکثر مردم فکر میکنند فقط از طریق قهوه و چای بالا میره ، با نوشابه چند برابر بیش از چای و قهوه بالا میره و برای خانم ها هم بیش از آقایون خطر داره.
  تخریب دندان ها:
  نوشابه به دلیل داشتن كربوهیدرات (همان قند خودمان!) و اسید (به ویژه اسید فسفریك) روی مینای دندان ها خیلی تاثیر بدی میذاره و باعث خردگی اونا میشه. برای اینکه تا جای ممکن این یکی رو کنترل کنید نوشابه رو بهتره با نی و همراه غذا بنوشید و زیاد در دهان نگه ندارید . در ضمن نوشابه روی دندان بچه ها تاثیرات خیلی زیاد تری داره . پس بچه ها رو به نوشابه عادت ندین.
  قند خونتان بالا میرود:
  یک مطالعه که روی 50 هزار زن انجام شد، نشان داد که مصرف روزانه یک بطری یا بیشتر نوشابه، خطر ابتلا به دیابت را در مقایسه با کسانی که کمتر از یک بطری در ماه نوشابه مصرف می ‌کنند، 80 درصد افزایش می ‌دهد.
  چاقی:
  هر بطری نوشابه به طور متوسط 20 قاشق چای خوری شکر دارد. مصرف این مقدار شکر باعث افزایش کالری دریافتی و در نتیجه ایجاد چاقی می‌ شود. تحقیقات نشان داده است که مصرف 355میلی ‌لیتر نوشابه در روز خطر چاقی را در کودکان تا 60 درصد افزایش می ‌دهد و حتماً شما هم می‌ دانید، افرادی که از کودکی چاق می ‌شوند، در آینده خیلی سخت ‌تر می ‌توانند خود را لاغر کنند

 12. این کاربر از راه كوير بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است


 13. #8
  آخر فروم باز hossein_dig's Avatar
  تاريخ عضويت
  Jul 2006
  محل سكونت
  تهــــــــــــــرون
  پست ها
  1,749

  پيش فرض

  من از مخالفان نوشابه هستم اصلا باهاش حال نمی کنم ولی بعضی وقتا میخورم باید تو هر چی حد رو نگه داشت .
  دوغ حالش بیشتر مفید تر هم هست ولی بعضیا بجایی آب هم نوشابه مبخورن !!.شاید باهاش چای هم دم میکنن .دی

 14. این کاربر از hossein_dig بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است


 15. #9
  داره خودمونی میشه mgl_para's Avatar
  تاريخ عضويت
  Apr 2008
  محل سكونت
  خونمون...!
  پست ها
  84

  پيش فرض

  يه توصيه دارم :
  براي اينكه متوجه بشيد نوشابه چقدر براي دندونها ضرر داره و چه اسيد كم نظيريه ، يه ليوان نوشابه رو روي سنگ توالت ويا روشوئي (چون كاملا سفيدو قابل مشاهده ست ) بريزيد و مشاهده كنيد كه چطور جرمها رو ميبره ...!!!
  حالا ما اين جرمگير توالت رو ميخوريم ...

 16. #10
  آخر فروم باز Boye_Gan2m's Avatar
  تاريخ عضويت
  Aug 2006
  محل سكونت
  Road 2 Hell
  پست ها
  1,216

  پيش فرض خطرات نوشابه

  وقتی یک نوشابه می‌خورید، چه اتفاقی می‌افتد؟
  10 دقیقه بعد: 10 قاشق چای‌خوری شکر وارد بدن‌تان می‌شود. می‌دانید چرا با وجود خوردن این حجم شکر دچار استفراغ نمی‌شوید؟ چون اسید فسفریک، طعم آن را کمی می‌گیرد و شیرینی‌اش راخنثی می‌کند.
  20 دقیقه بعد: قند خون‌تان بالا می‌رود و منجر به ترشح ناگهانی و یک‌جای انسولین می‌شود. کبدتان شروع می‌کند به تبدیل قند به چربی تا قند خون، بیشتر از این بالا نرود.
  40 دقیقه بعد: حالا دیگر جذب کافئین کامل شده؛ مردمک‌های‌تان گشاد می‌شود، فشار خون‌تان بالا می‌رود و در پاسخ به این حالت، کبدتان قند را به داخل جریان خون رها می‌کند. گیرنده‌های آدنوزین مغز حالا بلوک می‌شوند تا از احساس خواب‌آلودگی جلوگیری کنند.
  45 دقیقه بعد: ترشح دوپامین افزایش پیدا می‌کند و مراکز خاصی در مغز، که حالت سرخوشی ایجاد می‌کنند، تحریک می‌شوند. این همان مکانیسمی است که در مصرف هروئین منجر به ایجاد سرخوشی می‌شود.
  بعد از 60 دقیقه: اسید فسفریک موجود در نوشابه، داخل روده کوچک، به کلسیم، منیزیم و روی می‌چسبد. متابولیسم بدن افزایش پیدا می‌کند. میزان بالای قند خون و شیرین‌کننده‌های مصنوعی، دفع هرچه بیشتر کلسیم را از طریق ادرار باعث می‌شوند.
  مدتی بعد: کافئین در نقش یک داروی مدر (ادرارآور) وارد عمل می‌شود. حالا دیگر کلسیم و منیزیم و رویی که قرار بود جذب بدن شود، بیش از پیش از طریق ادرار دفع می‌شود و به همراه آن مقادیر زیادی آب، سدیم و دیگر الکترولیت‌ها نیز از دست می‌رود.
  مدتی بعدتر: کم‌کم آن غوغایی که در بدن‌تان ایجاد شده بود فروکش می‌کند و نوبت به افت قند می‌رسد. در این مرحله یا خیلی حساس و تحریک‌پذیر می‌شوید یا خیلی کرخت و بی‌حال. حالا دیگر تمام آن آبی را که از طریق نوشابه وارد بدن خود کرده بودید، دفع کرده‌اید؛ آبی که می‌شد به جای اسید و کافئین و شکر، حاوی مواد مفیدی برای بدن‌تان باشد. تا چند ساعت بعد اثر کافئین هم از بین می‌رود و شما هوس یک نوشابه دیگر می‌کنید.
  Last edited by Boye_Gan2m; 04-06-2008 at 14:33.

 17. این کاربر از Boye_Gan2m بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است


+ جواب دادن به اين بحث

جواب سريع جواب سريع


* چنانچه از قبل در انجمن ثبت نام کرده اید و دارای نام کاربری هستید ، ابتدا وارد سایت شوید ( این فرم مخصوص ارسال پاسخ توسط کاربران میهمان است )
همچنین با داشتن اکانت گوگل ( جی میل ) میتوانید از لینک بالای سایت استفاده کنید و سریعا در سایت وارد شوید

پایتخت ایران چه نام دارد ؟

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

 • شما می توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
 • شما می توانید پاسخ ارسال کنید
 • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
 • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
 •