تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 2 از 7 اولاول 123456 ... آخرآخر
نمايش نتايج 11 به 20 از 69

نام تاپيک: سلام.سوال فلسفی

پروفشنال cityslicker's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زیر همین سقف خاکستری

پيش فرض

دوست عزیز این سوال سوالی هست که ملا صدرا مطرح کرد هنوز هم توی دانشگا ه ها در موردش بحث و تبادل نظر میشه

پروفشنال c0dest0rm's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2007

پيش فرض

ببین دوست من!
    در قدرت ملاصدرا شکی نیست ( هر چند که من شنیدم این سوال از مسیحیت نشات میگیره)
    ولی دلیل نمیشه که ایشون اشتباه نکنه! و همچنین دلیل نمیشه که من نتونم ردش کنم!
    ببینید! من ادعایی در برابر ملاصدرا ندارم! ولی حرفم اینه که اسم و رسم و اعتبار دلیل صحت سخن نیست.
    مگه ارسطو نمی گفت زمین مرکز کائناته؟ ارسطو که کم کسی نیست! ولی گالیله نه رو گفت زمانی که هنوز اسم و رسمی نداشت.
    به نظر من مشکل اینه که اول باید دید سوال درسته یا نه، بعد دنبال جواب بود.
    و متاسفانه این سوال در زمینه ای مطرح شده که معمولا مردم به خودشون اجازه نمیدن ( همه نه ها! به کسی بر نخوره!) در موردش فکر کنند (منظورم خدا و توانایی هاشه.( ناتوانی که نداره!)
    ) چون میترسند گناه کرده باشند به همین دلیل سریع دنباله فکرشون رو میبرن. یک سری هم تعصباتشون اجازه نمیده حتی 2باره سوالو بخونن! یک استغفرالله میگن و میرن!
    پس بیاین ببنیم خودمون چی داریم رو کنیم. اگر درست بود بقیه یاد میگیرن، اگر ناقص بود ،کاملش کنیم و اگر غلط بود اصلاح.
    صرف اینکه آینشتاین گفت زمان منحنی هست دلیل نمیشه که من دنبال رد کردنش نباشم! میشه؟

آخر فروم باز soldier's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2006

پيش فرض

بابا این دیگه چه مسخره بازی هست

وقتی رفتی اون دنیا ازش بپرس... اما متاسفانه

ندانسته از این دنیا میری :d (یه دفه ناراحت نشی ها. شوخی بود)

بجای اینکه فکر کنی میتونه خلق کنه یا نه

دنبال مطالب مفید باش

آخر فروم باز capitan black's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    NEVER LAND

پيش فرض

به فكر فرو ميرويم!!

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Apr 2007
    محل سكونت
    tEhRaN

پيش فرض

این سوال فلسفی و اهلش باید در موردش بحث کنند
    ولی اگه از ما میخواهی با علم ناقصمون سریع جواب میدیم اره خدا هرکاری میتونه بکنه .

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Aug 2007

پيش فرض

این که جاش این جا نیست ولی: کلا تا حالابه این سوال به دو شکل جواب داده شده:

1) خدا قادر مطلقه ولی این مساله که گفتین به قدرت مطلق احتیاج داره در حالیکه سنگ نا توانه یعنی نا توانی از سنگه که نمی تونه به این درجه از قدرت برسه ولی اگه سنگی به این قدرت برسه یعنی قادر مطلقه و معنی اش اینه که اون سنگ خدا ست پس دیگه سنگ نیست. بنابراین ناتوانی از سنگه که ظرفیت این قدرت رو نداره.

2) این مساله که گفتین ممتنعه الوجوده. در واقع ما باید تعریف قادر مطلق رو بدونیم قادر مطلق یعنی کسی که تمامی کارهای ممکن الوجود رو بتونه انجام بده ولی کارهای ممتنعه الوجود رو انجام نمی ده. در واقع بله خدا نمی تونه این کارر رو بکنه ولی این مساله تناقضی باقادر مطلق بودن خدا نداره.
    حالا من در همین حد بلدم ولی کاملا محتمله شما هیچ کدوم از این جوابهارو نپذیرید. باتشکر.

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زیر همین سقف خاکستری

پيش فرض

1) خدا قادر مطلقه ولی این مساله که گفتین به قدرت مطلق احتیاج داره در حالیکه سنگ نا توانه یعنی نا توانی از سنگه که نمی تونه به این درجه از قدرت برسه ولی اگه سنگی به این قدرت برسه یعنی قادر مطلقه و معنی اش اینه که اون سنگ خدا ست پس دیگه سنگ نیست. بنابراین ناتوانی از سنگه که ظرفیت این قدرت رو نداره.

2) این مساله که گفتین ممتنعه الوجوده. در واقع ما باید تعریف قادر مطلق رو بدونیم قادر مطلق یعنی کسی که تمامی کارهای ممکن الوجود رو بتونه انجام بده ولی کارهای ممتنعه الوجود رو انجام نمی ده. در واقع بله خدا نمی تونه این کارر رو بکنه ولی این مساله تناقضی باقادر مطلق بودن خدا نداره.
    حالا من در همین حد بلدم ولی کاملا محتمله شما هیچ کدوم از این جوابهارو نپذیرید. باتشکر.
    دوست عزیز شما صحبت های قابل بحثی رو جلو کشیدید
    این سوال به تناقض ممکن الوجود و واجب الوجودی نیست به اینه که میتونه
    آره پس حالا که میتونه یه سنگ بیافرینه که نتونه بلندش کنه

می دونم خودمم دچار خلا میشم ولی این سوال گاهی شاید یه صبح تا شب فکرم رو مشغول می کنه

حـــــرفـه ای Moh3en_DDD's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2005
    محل سكونت
    1391

پيش فرض

خدا ميتونه مثل خودش رو خلق كنه يا نه
    این قشنگ تره

پروفشنال c0dest0rm's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2007

پيش فرض

با سلام بر شما دوست عزیز!
    من عمیقا مخالفم.
    شما از یک طرف میفرمائید که خدا قادر مطلقه و از طرف دیگه یک ناتوانی براش تعریف میکنید!
    اگر قادر مطلق هست، پس این ناتوانی چیه؟!
    شما فرمودید که بتونه کارهای ممکن الوجود رو جواب بده، ولی به نظر من این عبارت فقط یک مفر هست! هر جا که نتونستیم توجیح کنیم، میتونیم بگیم که ممتنع الوجوده! اما باز در آخر این فرار می رسیم به این که خدا نمیتونه این کارو انجام بده چون ممتنع الوجوده، چون ممتنع الوجوده نمیتونه انجام بده، نمیتونه انجام بده چون ممتنع الوجوده!!!
    ببینید! این پاسخ یک سیکل معیوب داره! هیچ وقت از این چرخه بیرون نمیایم!!
    من هنوز معتقدم سوال غلطه!
    شاد و تندرست باشید!

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زیر همین سقف خاکستری

پيش فرض

سلام دوست خوبم این رو که جواب داده شده

خدا شریک نمی پزیرد پس خدا مثل خودش را نمی آفریند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •