تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 5 12345 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 47

نام تاپيک: لایه والانس

پروفشنال SuB's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2006
    محل سكونت
    سابستان

پيش فرض لایه والانس

سلام
    تعریف لایه والانس چیه؟
    چطوری لایه والانس رو برای یه عنصر تشخصیص بدیم؟
    تعداد الکترونهای لایه والانس رو چطوری مشخص کنیم؟

داره خودمونی میشه گوسفند's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    گیلانستان

پيش فرض

علیک السلام.
    آخرین لایه هر ماده رو لایه والانس گویند.
    از روی تعداد ایزوتوپاش.
    نمیشه این کارو انجام داد.

آخر فروم باز dariushiraz's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2007
    محل سكونت
    شیراز

پيش فرض

سلام
    تعریف لایه والانس چیه؟
    چطوری لایه والانس رو برای یه عنصر تشخصیص بدیم؟
    تعداد الکترونهای لایه والانس رو چطوری مشخص کنیم؟
    هر عنصر از الکترون تشکیل شده است و لایه هایی در اطراف هسته ( پروتون ) وجود دارد که الکترونها در آنها قرار می گیرند و به دور هسته می چرخند.هر لایه گنجایش تعداد معینی الکترون را دارد و به آخرین لایه در واقع بیرونی ترین لایه که از هسته بیشترین فاصله را دارد لایه والانس می گویند.الکترونهای این لایه در واکنش های شیمیایی شرکت می کنند.

ترتیب پر شدن الکترونها به این صورت است که ابتدا 2 الکترون در لایه اول قرار می گیرد.اگر عنصر ما هلیوم باشد مثلا 2 الکترون والانس داریم اگر هیدروژن باشد 1 الکترون داریم.سپس 8 الکترون در لایه بعدی قرار می گیرد.تعداد این الکترونها همان جواب شما است و به همین ترتیب.

یا حق.

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Aug 2007

پيش فرض

لایه والانس که لایه ظرفیت خودمونه .برای یه عنصر هم (در حالت پایه) بایداز عدد اتمی اش استفاده کنیم. وگرنه همه ایزوتوپ های یه عنصر تو حالت پایه آرایش الکترونی یکسان دارند. عداد الکترونهاش هم از عدد اتمی اش و به طبع جایگاه اش تو جدول تناوبی در می آد. البته بعضی موارد هم هست که پر شدن لایه ها یه خورده تبصره داره. ولی با دقت به اونه قابل پیش بینیه. البته نظریه اشتراک جفت الکترون لایه ظرفیت خیلی کارا نیست . اربیتال ملکولی باز بهتره هر چند حدس زدن یه اربیتال ملکولی برای ملکول پیچیده سخته و استفاده از پیوند ظرفیت معمول تره. حالا اگه غلط گفتم شرمنده از شیمی زیاد خوشم نمی آد.

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Aug 2007

پيش فرض

برای دونستن ترتیب پر شدن هم از قاعده هوند و قاعده کولوچسکی (4s قبل از 3d) استفاده می شه.

پروفشنال SuB's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2006
    محل سكونت
    سابستان

پيش فرض

هر عنصر از الکترون تشکیل شده است و لایه هایی در اطراف هسته ( پروتون ) وجود دارد که الکترونها در آنها قرار می گیرند و به دور هسته می چرخند.هر لایه گنجایش تعداد معینی الکترون را دارد و به آخرین لایه در واقع بیرونی ترین لایه که از هسته بیشترین فاصله را دارد لایه والانس می گویند.الکترونهای این لایه در واکنش های شیمیایی شرکت می کنند.

ترتیب پر شدن الکترونها به این صورت است که ابتدا 2 الکترون در لایه اول قرار می گیرد.اگر عنصر ما هلیوم باشد مثلا 2 الکترون والانس داریم اگر هیدروژن باشد 1 الکترون داریم.سپس 8 الکترون در لایه بعدی قرار می گیرد.تعداد این الکترونها همان جواب شما است و به همین ترتیب.

یا حق.
    من این‌ها رو برای کنکور می‌خوام.

شما لطف کنید و برای عناصر با عدد اتمی 18 به بعد برام مثال بزنید. چون هیدروِن و هلیم که یه لایه بیشتر ندارند.
    Last edited by SuB; 05-09-2007 at 20:50.

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Aug 2007

پيش فرض

قاعده کولوچسکی: الکترون وارده زیرلایه ای می شه که n+l کمتری داره ولی در صورت برابر بودن مثلا 3dو5s اولویت با n هست. یعنی 3d.
    اصل آفبا:الکترونها در یک زیر لایه در هر اربیتال دارای اسپین یکسان اند (یعنی اول تا نیمه پر شدن زیر لایه همه با یک اسپین می آیند.)
    یه مسئله دیگه هم اینکه اگر انتقال الکترون به زیر لایه d یاf از زیر لایه با تراز انرژی کمتر باعث پر یا نیمه پر شدن زیر لایه بشه این انتقال انجام میشه مثل کروم یا مس.
    نکته آخر هماینکه الکترون همیشه از آخرین لایه اصلی کم می شه. یعنی 4s زودتر از 3d خالی می شه.
    مثال:Mn25:1s2/2s2/2p6/3s2/3p6/4s2/3d5
    (نیمه پر شدن)Cr24 :1s2/2s2/2p6/3s2/3p6/4s1/3d5
    قاعده کولوچسکی: الکترون وارده زیرلایه ای می شه که n+l کمتری داره ولی در صورت برابر بودن مثلا 3dو5s اولویت با n هست. یعنی 3d.
    اصل آفبا:الکترونها در یک زیر لایه در هر اربیتال دارای اسپین یکسان اند (یعنی اول تا نیمه پر شدن زیر لایه همه با یک اسپین می آیند.)
    یه مسئله دیگه هم اینکه اگر انتقال الکترون به زیر لایه d یاf از زیر لایه با تراز انرژی کمتر باعث پر یا نیمه پر شدن زیر لایه بشه این انتقال انجام میشه مثل کروم یا مس.
    نکته آخر هماینکه الکترون همیشه از آخرین لایه اصلی کم می شه. یعنی 4s زودتر از 3d خالی می شه.
    باز هم اگه سوالی هست در خدمتیم.

پروفشنال SuB's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2006
    محل سكونت
    سابستان

پيش فرض

باز هم اگه سوالی هست در خدمتیم.
    به غیر از قاعده کولوچسکی بقیه رو خودم بلد بودم.
    اما من فقط جواب سوال اول رو گرفتم. در مورد طرز تعیین لایه والانس و الکترونهای لایه والانس چیزی نگفتید!

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Aug 2007

پيش فرض

ببین باید آرایش الکترونی رو بنویسی . لایه آخر مثل 4 یا 3 که هنوز کاملا پر نشدن لایه والانس اند. مثلا الکترونهای لایه والانس برای (گوگرد)S الکترونهای لایه ظرفیتش می شه:3s2/3p4 اینهم بگم که چون توی کنکور شما اینها رو برای پیوند های کوالانسی می خواید ( نافلز-نافلز) گروههای اصلی رو بلد باشین کافیه. یعنی s1,s2و p1 ...p6 چون اینها تو این پیوند شرکت دارند ( تورو خدا گیر ندید پیوند کووالانسی توی s1,s2 چیه به هر حال هیدروژن هست.)
    من کلا نوشتنم نامفهومه اگه باز هم مسئله ای هست در خدمتم.
    Last edited by yugioh; 06-09-2007 at 01:11.

پروفشنال SuB's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2006
    محل سكونت
    سابستان

پيش فرض

ببین باید آرایش الکترونی رو بنویسی . لایه آخر مثل 4 یا 3 که هنوز کاملا پر نشدن لایه والانس اند. مثلا الکترونهای لایه والانس برای (گوگرد)S الکترونهای لایه ظرفیتش می شه:3s2/3p4 اینهم بگم که چون توی کنکور شما اینها رو برای پیوند های کوالانسی می خواید ( نافلز-نافلز) گروههای اصلی رو بلد باشین کافیه. یعنی s1,s2و p1 ...p6 چون اینها تو این پیوند شرکت دارند ( تورو خدا گیر ندید پیوند کووالانسی توی s1,s2 چیه به هر حال هیدروژن هست.)
    من کلا نوشتنم نامفهومه اگه باز هم مسئله ای هست در خدمتم.
    سلام
    من کلاً با عناصر اصلی مشکل ندارم. مشکل من با فلزهای واسطه هست.
    طبق تعریف، برای عناصر واسطه مثلاً تناوب چهارم، لایه والانس همون 4s هست. اما دبیران و کتابهای کنکور چیز دیگه‌ای می‌گویند. در نتیجه تعداد الکترونهای لایه والانس متفاوت میشه.
    طبق کتاب شیمی 2 تالیف بهمن بازرگان، تعداد الکترونهای لایه والانس برای گروههای 1 تا 11 برابر شماره گروه و برای گروههای 12 تا 18 برابر رقم یکان شماره گروه هست.
    اما طبق تعریف، برای تمام عناصر واسطه، تعداد الکترونهای لایه والانس 1 یا 2 است!

طبق تست‌هایی که من حل کردم، توی کنکور بیشتر تعداد الکترونهای لایه والانس رو می‌خواند و یا با هم مقایسه می‌کنند. توی بعضی از تست‌ها عناصر واسطه رو هم مطرح می‌کنند و اینجاست که من نمی‌دونم به کدوم ساز برقصم!؟!!

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •