تبلیغات :
فروشگاه کیف و گارد موبایل
فروش تان را به طور باورنکردنی افزایش دهید رازی که کمتر کسی بیان می کند.(کاملا رایگان)
تعمیر هارد
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
دستگاه جوجه کشی
[ سفارش آگهی متنی ]

+ جواب دادن به اين بحث
نمايش نتايج 1 به 5 از 5

نام تاپيک: جمع آوری و نگهداری حشرات

 1. #1
  آخر فروم باز AaVaA's Avatar
  تاريخ عضويت
  Jun 2007
  محل سكونت
  این روزا دنیا واسه من از خونمون کوچیکتره ...
  پست ها
  1,213

  پيش فرض جمع آوری و نگهداری حشرات

  ● جمع‌آوری، نگهداری و كار با نمونه

  هر متخصص حشره ‌شناسی ، در حین انجام تحقیقات صحرایی مجبور به صید كردن نمونه‌ها و كار با آنهاست. این كار معمولاً شامل جمع‌آوری و نگهداری نمونه‌ها با روش‌های خاصی است كه عمدتاً، و گاهی اوقات تنها روش‌هایی هستند كه برای مطالعه گروه خاصی از بندپایان به كار می ‌روند. این روش‌ها برای گروههای مختلف حشرات و همچنین در نقاط مختلف، متفاوت هستند. بنابراین ، در ذیل به شرح برخی از نكات اساسی در این مورد می ‌پردازیم.

  ● اصول جمع‌آوری نمونه و كار با آن

  ▪ لوازم جمع‌آوری


  این وسایل از ساده ‌ترین ابزار، از قبیل توری ‌های حشره‌شناسی و لوله‌های صید ، تا تله های بسیار تخصصی كه برای اهداف خاصی به كار می ‌رود ، متفاوتند. نمونه‌گیری عبارتست از جمع‌آوری نمونه‌ها با یك روش استاندارد به منظور انجام مطالعه كمّی ، كه در آن می ‌توان از ابزار بسیار متفاوتی استفاده نمود. انواع مختلف تله‌ها برای صید حشرات به منظور انجام تحقیقات خاص به كار رفته‌اند. برخی از آنها حشرات را به صورت انفرادی و از طریق مكانیكی به دام می ‌اندازند )مثل تله‌های مكنده) ، در حالیكه سایرین با استفاده از مواد جلب كننده از قبیل نور، دی ‌اكسیدكربن و یا بوی بدن میزبان آنها را صید می كنند.

  توری ‌های حشره‌شناسی دستی معمولاً شامل یك كیسه ساخته شده از توری ‌های دارای سوراخ ‌های ریز هستند كه به دور یك قاب دایره‌ای متصل گردیده است. این قاب از جنس آلومینیوم بوده و طوری طراحی شده كه می ‌توان در موقع عدم استفاده ، آن را از هم جدا نمود. هدف صید ، مشخص كننده نوع مناسب توری است. در مورد پشه ها، كار با كیسه‌های توری سفید راحت تر است ، در حالی كه برای جمع‌آوری پروانه‌ها توری سیاه طرفدار بیشتری دارد.

  وسیله جمع‌آوری مهم دیگر آسپیراتور است. این وسیله انواع مختلفی دارد. آسپیراتورها وسایل ساده، ولی مؤثری هستند كه حشرات كوچك را از طریق مكیدن به داخل ، صید می ‌كنند. عمل مكش هوا هم توسط دهان فرد جمع‌آوری كننده و هم با وسایل حبابی شكل پلاستیكی صورت می ‌گیرد. در برخی موارد هم فَن‌های كوچكی كه با نیروی باتری كار می ‌كنند ، این عمل را به عهده دارند.

  ساده‌ترین نوع آسپیراتور، یك لوله شیشه‌ای یا پلاستیكی شفاف به طول حدود ۲۵ سانتیمتر است كه یك توری بر روی یك انتهای آن قرار گرفته و بر روی توری یك لوله بلند قابل انعطاف متصل شده است. انتهای دیگر لوله پلاستیكی قابل انعطاف در دهان فرد جمع‌آوری كننده قرار می ‌گیرد و با عمل مكش هوا، حشرات را می ‌توان به سادگی درون لوله شیشه‌ای كشید.

  حشرات كوچك مثل پشه‌خاكی ‌ها و میدج‌های Culocoides را می ‌توان از طریق الكتریسیته ساكن كه در لوله‌های پلاستیكی ایجاد می ‌شود، به آنها چسباند و جمع‌آوری نمود؛ به ویژه این كار را می ‌توان با لوله‌های ساخته شده از جنس پلی استیلن شفاف به خوبی انجام داد.

  ▪ كشتن و نگهداری نمونه‌ها

  مهمترین نكته‌ای كه باید در حین كشتن و نگهداری نمونه مد نظر داشت ، ویژگی ‌هایی است كه برای تشخیص آن به كار می ‌روند. عدم توجه به این نكته در هر یك از مراحل اولیه می ‌تواند تعداد زیادی از نمونه‌هایی را كه به دقت جمع‌آوری شده‌اند ، غیر قابل استفاده سازد. به عنوان مثال ، پشه‌ها نباید در مایعات نگهداری شوند و یا توسط آنها جمع‌آوری گردند؛ زیرا فلس‌هایی را كه بدن و بال‌هایشان را پوشانده از دست خواهند داد و این كار، تشخیص آنها را تقریباً غیر ممكن می ‌سازد. همچنین كیفیت نمونه در بسیاری از حشرات و سایر بندپایان در صورتی كه گذاشته شوند تا بمیرند ، پایین خواهد آمد.

  برای شناسایی یا ذخیره طولانی مدت به صورت نمونه‌های مورد استفاده در شناسایی سایر نمونه‌ها ( نمونه‌های مرجع ) ، باید آنها را از طریق تماس دادن با یكی از تركیبات كشنده استاندارد ، كشت. این مواد شامل استات اتیلن ، اتر، تتراكلرواتان و كلروفرم هستند كه می ‌توان آنها را روی یك تكه پنبه ریخت و پنبه آغشته را به همراه نمونه در یك بطری یا لوله شیشه‌ای گذاشت. حشرات را می ‌توان از طریق سرما دادن ( فریز كردن ) نیز كشت ( اگر چنین امكاناتی در شرایط صحرایی وجود داشته باشد ). راه دیگر برای كشتن نمونه‌ها، استفاده از گرمای شدید نور آفتاب است. لاروها را می ‌توان با انداختن در الكل كشت. افراد بالغ بندپایان كوچك را نیز می ‌توان در الكل یا به صورت مونته در لام نگهداری نمود. لاروهای بزرگ دوبالان ( مثل لارو مگس‌های موسیده یا كالیفوریده) را به خوبی در آب جوش می ‌توان كشت. نمونه‌ها در آب جوش شكل خود را حفظ می ‌كنند و چروكیده نمی شوند.

  بخار حاصل از مایعات كشنده بر روی دیواره‌های بطری‌ها و لوله‌های مرگ، به ویژه در شرایط گرم نواحی گرمسیری، باقی می ‌ماند و رعایت این نكته مهم است كه نمونه‌ها به محض مردن باید برای سوزن زدن از شیشه مرگ خارج شوند. نمونه‌ها باید بلافاصله پس از مرگ ، اندازه ‌گیری و سوزن زده شوند و یا به روش دیگری ذخیره گردند تا از چروكیده و یا شكننده شدن زیاد آنها جلوگیری به عمل آید. این عمل به ویژه در مورد هر نمونه‌ای كه در معرض كلروفرم قرار گرفته، باید انجام شود؛ ‌چون این ماده كشنده به سرعت بدن حشرات را سفت و شكننده می ‌سازد.

  سه روش اساسی نگهداری كه به صورت عمومی مورد استفاده‌اند ، عبارتند از: خشك ، غوطه ‌ور در مایع و مونته در لام.

  مراقبت از كلكسیون‌های حاوی حشرات سوزن زده شده در برابر آفات و قارچ‌ها، به ویژه در نواحی گرمسیری ممكن است كار مشكلی باشد. برای این كار باید مراحلی طی شود كه اولین آنها مطمئن شدن از نگهداری نمونه‌ها در جعبه‌هایی است كه تا حد امكان در برابر نفوذ هوا عایق باشند. بدین منظور جعبه‌های مخصوصی ساخته شده‌اند كه توصیه می ‌كنیم از آنها استفاده گردد. كیپ بودن درب این جعبه‌ها، مانع از ورود آفات به داخل جعبه و از بین رفتن نمونه‌ها می ‌شود. آغشتن جعبه با قارچ ‌كش (مثل مرتیولات) معمولاً برای جلوگیری از كپك زدن نمونه كافی است، اما برای حفاظت بیشتر در مكان‌های به شدت نمور و مرطوب، هر جعبه نگهداری را می ‌توان به صورت محكم و كاملاً عایق، در یك جعبه پلاستیكی حاوی مقداری سیلیكاژل پیچید. یك حشره ‌كش ( از قبیل دیكلرووس) كه در جعبه‌ای در داخل یك بلوك پلاستیكی كه در قسمتی از جعبه ثابت شده، پاشیده می ‌شود؛ می ‌تواند بسیار مؤثر باشد. اما این كار باید به صورت مرتب تكرار گردد.

  ● اطلاعات مربوط به نمونه

  نمونه‌های فاقد برچسب ارزشی ندارند. بنابراین هر نمونه باید دارای برچسب‌هایی كه اطلاعات مربوط به محل و زمان صید نمونه در آن درج شده،‌ باشد.

  اطلاعات جغرافیایی ، باید شامل كشور، بخش كشور ( استان، ‌ناحیه یا شهرستان )، جهت‌یابی با ذكر خصوصیاتی از قبیل نام روستا، رودخانه، ارتفاع محل و … باشد.

  اطلاعات برچسب باید ارائه كننده تاریخ صید بر حسب روز، و همراه نمونه باشند. یعنی به سوزنی كه نمونه خشك مونته شده به آن متصل است ، الصاق گردند؛ یا در زیر ویال‌ها ( در مورد نمونه‌هایی كه به صورت مایع نگهداری می ‌شوند) قرار گیرند و اگر نمونه‌ها به صورت لام میكروسكوپی مونته شده باشند ، به لام‌ها چسبانده می ‌شوند.

  ● ارسال نمونه‌ها از طریق پست

  در صورتی كه برای تشخیص نمونه نیاز به یك متخصص باشد ، و یا برای سایر مقاصد ، از قبیل ارسال نمونه برای قرار گرفتن در یك كلكسیون مرجع ، می ‌خواهید آن را از طریق پست ارسال نمایید؛ نیاز به بسته‌بندی خاصی می ‌باشد. متأسفانه بسیاری از نمونه‌ها به صورت شكسته شده یا با خسارت‌های غیر قابل جبران به مقصد می ‌رسند. این امر تقریباً بیشتر به خاطر بسته‌بندی نادرست و ضعیف آنها می ‌باشد، تا به خاطر اهمال و بی ‌دقتی در سرویس‌های پستی. از خسارت دیدن نمونه می ‌توان با رعایت احتیاطات ساده‌ای جلوگیری به عمل آورد.
  نمونه‌های موجود در مایعات باید در داخل ویال‌های پلاستیكی یا شیشه‌ای كه دارای یك درب پیچ ‌دار هستند، ارسال شوند و نباید در لوله‌هایی كه با چوب پنبه یا قطعات پلاستیكی مسدود شده‌اند، قرار گیرند. در صورتی كه ویال‌های شیشه‌ای به دقت بسته‌بندی شوند، امنیت آنها به اندازه انواع پلاستیكی است، اما از هر نوعی كه استفاده می ‌شود، درپوش‌هایشان باید با چسب بسته شوند، تا خطر تراوش مایع و خشك شدن محتویات لوله كاهش یابد.

  از ظروف چوبی توخالی موجود در بازار می ‌توان برای پست كردن ویال‌های با اندازه‌های مختلف، استفاده نمود. هر ویال باید در داخل این لوله‌ها با نوارهای دستمال كاغذی كه در اطراف آن چپانده می ‌شود، در جای خودش فیكس شود تا نمونه‌ها در حین انتقال تكان نخورند و بدن آنها متلاشی نشود.

  برای ارسال پستی حشراتی كه به صورت خشك سوزن زده شده‌اندی، باید آنها را در یك جعبه محكم و تانشو، لاستیكی یا چوبی كه آن هم به نوبه خود در یك كارتن بزرگتر قرار می ‌گیرد، بسته‌بندی كرد. تقریباً همه خسارتی كه به نمونه‌های سوزن زده شده در پست وارد می ‌شود، در اثر فقدان یا ضخامت كم و ناكافی بسته‌بندی اطراف آن‌ها و جعبه محتوی نمونه می ‌باشد. حداقل ضخامت ۸ سانتیمتر از ماده بسته‌بندی نرم (مثل پلاستیك حباب‌دار)، یا پشم چوب باید در اطراف هر سطحی حتی یك جعبه نمونه كوچك ، و بیشتر برای جعبه‌های ذخیره بزرگ مورد استفاده قرار گیرد.

  فضای بین نمونه‌هایی كه به صورت سوزن زده شده ارسال می ‌شوند ، باید طوری تنظیم شود كه اگر نمونه‌ها به صورت تصادفی در حین حمل و نقل بچرخند ، با یكدیگر برخورد نكنند. یك قطعه پنبه باید در گوشه جعبه قرار داده شود تا قطعات شكسته شده بدن نمونه‌ها در آن گیر كنند و به بقیه صدمه نزنند.

  محتویات بسته ارسال شده ، به صورت متداول روی سطح خارجی آن یا روی هر فرم لازم به صورت نمونه برای مطالعه علمی ؛ فاقد ارزش تجاری” باید نوشته شود. این كار باعث می ‌شود كه در موقع بازرسی گمرك ، جعبه را باز نكنند و محتویات آن آسیب نبیند.

  منبع: تهیه کننده : علی لایق


  موزه جانورشناسی دانشکده علوم _دانشگاه آزاد اسلامی مشهد


 2. #2
  Banned
  تاريخ عضويت
  Sep 2005
  پست ها
  1,276

  پيش فرض

  ممنون مطالب مفیدی بود دوست داشتم در این مورد بدونم

 3. #3
  آخر فروم باز AaVaA's Avatar
  تاريخ عضويت
  Jun 2007
  محل سكونت
  این روزا دنیا واسه من از خونمون کوچیکتره ...
  پست ها
  1,213

  پيش فرض

  اینم یه تصویر از اتاله ی پروانه


  Last edited by AaVaA; 14-09-2007 at 22:30.

 4. #4
  اگه نباشه جاش خالی می مونه IcY's Avatar
  تاريخ عضويت
  Feb 2007
  محل سكونت
  در آن خلوتگه تاريك و خاموش
  پست ها
  422

  پيش فرض

  منم یه مطلب در مورد نگهداری تو مایع پیدا کردم که میذارم:

  نگهداری حشرات در مایعات:
  هر نوع حشره ای را می توان در مایع نگهداری کرد .حشرات را میتوان بطور موقت تا موقعی که برای سنجاق کردن آنها پیدا شود در مایع ذخیره کرد و بیشتر جمع آوری کنندگان ذخیره مجموعه خود در مایع را به خشک انبار کردن آنها در پاکتها یا بسته ها ترجیح می دهند.با وجود نمونه های نگهداری شده در مایعات معمولا به آسانی آنهایی که سنجاق شده یا در پولک مقوایی مونتاژ شده قابل بررسی نیستند و بطور کلی هر حشره ای که میتواند خشک نگهداری شود بایستی در سنجاق و یا پولک مقوایی مونتاژ شود.
  نمونه هایی که نگهداری آنها در مایعات روش استاندارد نگهداری است عبارتند از:
  1- حشرات نرم تن(مثلا یکروزه ها-بال موداران-بهاره ها-دوبالان کوچک و غیره)که اگر سنجاق شده و در جریان هوا خشک شوند چروکیده شده و پیچ وتاب بر می دارند.
  2-تعداد زیادی از حشرات کوچک که هر گاه در لا میکروسکپی مونتاژ شوند بهتر می توان جزییات آنها را بررسی کرد(مثلا: شپشها-ککها-تریپسها-پادمان-و غیره).
  3-لاروها و اکثر پوره های حشرات.
  4-دیگر بندپایان غیر از حشرات.
  مایع همگانی مصرفی برای نگهداری حشرات و دیگر بندپایان آلکل اتیلیک(70-80 در صد)است.اگر برخی مواد دیگر به آلکل اضافه شوند برای نگهداری و تثبیت نسوخ نمونه ها بهتر است.متداولترین تغییرات در آلکل اتیلیک بشرح زیر است:
  محلول هود Hoods solution :
  آلکل اتیلیک 80-70 درصد 95 سانتیمتر مکعب
  گلیسیرین 5 سانتیمتر مکعب

  محلول کال Kahles solution
  محلول آلکلی بوءن Alciholic bouins solution
  آلکل اتیلیک را می توان بعنوان عامل کشنده برای بیشتر حشرات و دیگر بند پابان مصرف نمود ولی برای لارو حشرات بعنوان کشنده رضایت بخش نیست.عوامل کشنده متداول برای لارو ها عبارتند از:
  مخلوط کا آد KAAD mixture
  مخلوط گزا XA mixture :
  آلکل اتیلیک 95 درصد 50 سانتیمتر مکعب
  گزیلن 50 سانتیمتر مکعب

  آگر کاآد مصرف شود مقدار کروزن بایستی برای لاروها ی تن نرم مانند لارو مگسها کاهش داده شود.لاروهایی که با هر یک از این مخلوطها کشته می شوندپس از نیم تا 4 ساعت آماده انتقال به آلکل هستند.و باید الکل در چند روز اول تعویض گردد چون الکل با مایعات بدن حشراتی که داخل آن هستند رقیقتر می شود.


  از کتاب روشهای جمع آوری و نگهداری و بررسی حشرات .برگردان : دکتر حسن ملکی میلانی دانشیار دانشگاه تبریز.صفحه 64 تا صفحه 68 کتاب.

  منبع:
  توسط محمد آروین

 5. #5
  حـــــرفـه ای wichidika's Avatar
  تاريخ عضويت
  Jul 2009
  پست ها
  10,594

  پيش فرض ساخت سبك‌ترين تور جمع‌آوري حشرات در كشور

  سبك ‌وزن‌ترين تور جمع‌آوري حشرات به وزن 360 تا 450 گرم توسط يك مبتكر نميني ساخته شد.


  عليرضا نظري نمين در گفت‌و‌گو با خبرنگار علمي ايسنا، سبكي اين وسيله را موجب سهولت كار با آن عنوان و خاطرنشان كرد: تور جمع‌آوري حشرات در علم حشره‌شناسي بسيار مهم بوده و تنها وسيله انفرادي براي شكار آفات و حشرات توسط محققان است.
  وي گفت: سبك وزن‌ترين تور پيش از اين توسط شركت آمريكايي به وزن 640 گرم ساخته شده بود كه تور ايراني بسيار سبك وزن‌تر و مستحكم‌تر از آن است.
  تور ايراني قادر به تحمل محكم ترين ضربات به بست حلقه و دسته خود بوده و تنها تور در جهان است كه در عين سادگي مي‌تواند ضرباتي با قدرت 65 تا 150 كيلوگرم را با سرعت 1.2 متر در 0.5 ثانيه تحمل كند.
  نظري نمين خاطرنشان كرد: حلقه اين تور از فولاد فنري با روكش لاستيكي ساخته شده كه همين روكش لاستيكي باعث ارتجاعي شدن حلقه هنگام ضربات وعدم شكستگي و يا خم شدن آن خواهد شد.
  وي گفت: ارتفاع اين تور با دسته كوتاه 100 و با دسته بلند 150 سانتي‌متر است. قطر حلقه آن هم 35 سانتي‌متر و طول كيسه تور 80 سانتي‌متر است. اين تور با دسته كوتاه 360 گرم و با دسته بلند 450 گرم وزن دارد. قيمت اين تور كه سبك وزن‌ترين تور حال حاضر جهان محسوب خواهد شد بسيار پايين تر از نمونه‌هاي خارجي است.
  نظري نمين، خاطرنشان كرد: با حمايت فرمانداري شهرستان نمين كه از توليد صنعتي اين تورها هم استقبال كرده، سوزن‌هاي اتاله حشرات كه از مهمترين ملزومات تحقيقاتي حشره شناسي در بخش رده بندي حشرات است و همچنين بيش از 20 نوع محصول دانش بنيان ديگر در اين شهرستان به توليد صنعتي رسيده است.
  انتهاي پيام

+ جواب دادن به اين بحث

جواب سريع جواب سريع


* چنانچه از قبل در انجمن ثبت نام کرده اید و دارای نام کاربری هستید ، ابتدا وارد سایت شوید ( این فرم مخصوص ارسال پاسخ توسط کاربران میهمان است )

پایتخت ایران چه نام دارد ؟

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

به اشتراک بگذارید

به اشتراک بگذارید

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

 • شما می توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
 • شما می توانید پاسخ ارسال کنید
 • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
 • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
 •