تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 3 123 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 28

نام تاپيک: اشعار لالایی

اگه نباشه جاش خالی می مونه rafifar's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض اشعار لالایی

هر چی لالایی دیدید بذارید اینجا یه چند تا بلد باشیم بلاخره یه روز لازم می شه

شب بخیر ای آخرین امید من
    نذار تاریکی تو قلبت بشینه

چشاتو به روی شب آروم ببند
    تا چشای کوچیکت خواب ببینه

می دونم خواب ستاره می بینی
    خنده هات برای من غریبه نیست

با مداد نقره ای رو تن من
    همه آرزوهاتو بنویس

تو سرزمین خواب تو بوی تنهایی و غربت نمی آد
    توی کوچه های سبز اون صدای پای محبت نمی آد

فرصت موندن تو شهر خواب کمه
    چشتو به آسمون گره بزن

چشتو بذار تو جاده های شب نشین
    شب بخیر ای آخرین امید من .

اگه نباشه جاش خالی می مونه rafifar's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

برات قصه میگم تا که بخوابی
    دیگه اشکی نریز نکن بیتابی
    میگم حکایت بره و گرگه
    برات میگم که دنیا چه بزرگه
    بخواب ای کودک من گریه بسه
    از اشکای تو این قلبم شکسته
    نذار مروارید چشمات حروم شه
    لا لایی میخونم تا شب تموم شه
    لا لایی کن لالایی کن لالایی
    تویی که پاکترین خلق خدایی
    لالایی کن گل ناز قشنگم ملوس کوچیک مستو ملنگم
    لالایی کن بخواب بابا بیداره
    گل بوسه روی دستات میکاره
    لالایی کن بخواب ای نور چشما
    با تورنگ خوشی میگیره دنیا
    تا خواب ببینه شاهزاده قصه
    به روی اسب بالداری نشسته
    تو را میبره رو ابرای ابی
    تا رو ابرا به ارومی بخوابی
    لا لایی کن لالایی کن لالایی
    تویی که پاکترین خلق خدایی
    لالایی کن گل ناز قشنگم ملوس کوچیک مست و ملنگم .

آخر فروم باز sise's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2006
    محل سكونت
    Anywhere but here

پيش فرض

لالایی

یعنی تو این دوره زمونه کسی لالایی میگه هنوز؟
    .................................................. ..................................

لا لالایی گل لالا مهتاب اومده بالا موقع خواب حالا
    لا لالایی گل نی نی خوابهای خوب ببینی روی ابرها بشینی
    لالالالالالای به به لالا کن دیگه چشاتو ببند
    مامان خوبت پیشت میمو نه قصه می خونه دونه به دونه
    لای لای لاریلا لالای لاریلا لالای
    پیش پیش لا لا چشاتو ببنید فکر کن که رو ابرها نشستی بخواب دیگه موقع خواب

تاريخ عضويت
    Jun 2006
    محل سكونت
    Anywhere but here

پيش فرض

ّلا لا لا لا نخواب سودی نداره
    همون بهتر که بشماری ستاره
    همون بهتر که چشمات وا بمونه
    که ماه غصه اش نشه تنها بيداره
    لا لا لا لا نخواب باز هم سفر رفت
    نميدونم به کارون يا خزر رفت
    فقط دردم اينه مثل هميشه بدون اطلاع و بی خبر رفت
    لا لا لا لا نخواب ميدونه جنگه
    دست هر کی ميبينی يه تفنگه
    يه عمره دور چشماش گشتم اما نفهميدم که اون چشما چه رنگه
    لا لا لا لا نخواب زندونه دنيا سر ناسازگاری داره با ما
    بشين باز هم دعا کن واسه اون که ما رو اينجا گذاشت تنهای تنها
    لا لا لا لا نخواب اون راه دوره خدا ميدونه که حالش چه جوره
    توی خلوت ميگم اينجا کسی نيست خداييش که دلم خيلی صبوره
    لا لا لا لا نخواب تيره است چراغم مثل اتشقشان ميمونه داغم
    به جون گلدونا کم غصه ای نيست
    هزار شب شد هزار شب شد نيومد باز سراغم
    لا لا لا لا نخواب خواب که دوا نيست
    دل ديوونه داشتن که خطا نيست
    ميگن دست از سرش بردار نميشه اخه عاشق شدن که دست ما نيست
    لا لا لا لا نخواب تنها ميمونم کاش اون قدر چشماتو بدونم
    چرا چشمات پر خشم عزيزم مگه من مثل اون نامهربونم
    لا لا لا لا نخواب ماه رو نگاه کن
    من اسفند رو ميارم تو دعا کن
    بگو برگرده پيش ما بمونه کتاب حافظ رو بردار و وا کن
    لا لا لا لا نخواب سرما تو راهه هميشه عمر خوشبختی کوتاهه
    ميگن با يه فرشته اونو ديدن دروغه جون دريا اشتباهه
    لا لا لا لا نخواب تلخ جدايی کمر خم ميشه زير بی وفايی
    تو بيدار باش همه تو خواب نازن برای کی بخونم پس لالايی
    لا لا لا لا نخواب تنهايی زرده اگه طولانی شه مثل يه درده اگه چشم انتظار باشی که
    هيچی دروغ ميگی به دل که بر ميگرده
    لا لا لا لا نخواب اشکت زلاله مثل بارون پای نخل وصاله
    من و تو هم شب و هم قلب و کشتيم ولی اون چی ؟ چقدر اون بی خياله
    لا لا لا لا نخواب دنيا خسيسه واسه کم ادمی خوب مينويسه
    يکی لبهاش تو خوابم غرق خنده است يکی پلکاش تو خوابم خيسه خيسه
    لا لا لا لا نخواب عاشق يه سيبه هميشه سرخ و تب دار و غريبه
    تا اون بالاست رسيده است اما تنهاست پايين هم که بيوفته بی نصيبه
    لا لا لا لا نخواب اينجا سياهی پر اما تو تنگه قصه ماهی
    اونی که ما ها رو بيدار نگه داشت الهی خواب باشه حالا الهی
    لا لا لا لا نخواب تا اون بخوابه بشين انقدر تا که خورشيد بتابه
    زمونی که يقين کردم بيدار شد بخواب با ياد عکسی که تو يه قابه
    لا لا لا لا بخواب بيدار حالا ديگه بايد بخوابی پس لالالا بخواب
    ديگه تو ميتونی بخوابی
    ببين خورشيد اومد بالای بالا
    لا لا لا لا اين هم بود سرنوشتم
    اين از امروزم و اين از گذشتم
    نميخوابم تا تو برگردی يک روز
    منم خواب رو واسه اون روز گذاشتم
    نميخوابم تا تو برگردی يک روز
    منم خواب رو واسه اون روز گذاشت

تاريخ عضويت
    Jun 2006
    محل سكونت
    Anywhere but here

پيش فرض

پشت کلکینچه شیشته ماتو، لالایی!
    ده چشم بچه میایه خو ، لالایی!
    لالایی! لالایی!
    شازادی رویایی
    سر اسب نقرابی
    ده یک باغ واوایی
    لالایی!لالایی!لالایی!
    ناژ ناژم(ناز نازم) مشل(مثل) ماتو خو کده
    ده شل(سر) بالشت افتو خو کده
    مشل(مثل) ماتو ناژنین(نازنین) و نقره یی
    ده بین گهواله(گهواره) شو خو کده
    خوابکش طلایی
    لالایی لالایی!
    پشت پلک قهرمان ریزه گگ
    قصه ها بیدار میشن یک به یک
    قصه رنگین کمان و آبشار
    قصه گل های سرخ و شاپرک
    سل (سر) تا پا ژیبایی (زیبایی)
    لالایی!لالایی

تاريخ عضويت
    Jun 2006
    محل سكونت
    Anywhere but here

پيش فرض

نغمه های زنانه، نخستین و ساده ترین نمونه ی ادبیات شفاهی است که با گذشت زمان و دگرگونی شکل زندگی و فعالیت های زیستی و دلایل دیگر به نغمه پرداخته شده اند و درونمایه ی اصلی همهء این نغمه ها، پاکی، محبت، ایمان، عشق و صداقت است.
    لالایی ها اولین نغمه های زنانه هستند. با نگاهی دیگر مادران با خواندن لالایی در نقش های خواننده، آهنگساز و ترانه سرا ایفای نقش می کنند. سابقه ی پیدایش لالایی تا بدانجا دور است که هرگز نمی توان تاریخی برای آن معین کرد. شاید بتوان گفت که لالایی نخستین گونهء پیوند موسیقی و شعر است. نوای لالایی ها در همه جا، ساده، کوتاه، یکنواخت ( و در ایران اغلب در مایه ی آواز دشتی) است. اما محتوای سخن آنها یکسان نیست. بیشتر این ترانه ها بیان کنندهء جور زمانه، بیداد شوهر، تنگی معیشت، کار طاقت فرسا، مرگ بستگان، مرگ شوهر، آرزوهای مادر برای فرزند خود و ده ها موضوع دیگر در همین زمینه هاست. چنانکه از مضامین لالایی ها پیداست، شعر این ترانه ها تنها برای کودکان نبوده بلکه کودکان حکم سنگ صبور را داشته و گفتار لالایی ها حدیث نفس مادرها و دایه ها بوده است.
    لالایی، موسیقی مشترک تمامی زنان است. تمامی مادران ایران با زبان و لهجه های خود در لالایی ها منعکس کننده ی فرهنگ قوم خویش هستند.
    ترکمن ها به لالایی، " هودی" می گویند. در تعریف هودی آمده است: " هودی ها سخنان نغز، شیرین، کوتاه و موزونی هستند که برای آرام کردن و خواباندن کودک توسط مادر یا خواهر ، در کنار گهواره، خوانده می شوند. هودی ها آیینه ی تمام نمای آرزوها و آرمانهای زنان ترکمن است. با آین آوازهای غمین و شورهای حزین به آرزوهای درونی آنان می توان پی برد. هودی، طنین آرام و دلنشین دارد اما گاه غمین و گاه شادی بخش است. آنجا که غمین است نشان از آمال و آرزوهایی دارد که بدان نرسیده اند و یادآور سوزهای درونی اند. اما آنجا که شادی بخش است معمولا وعده و وعیدهایی به کودک می دهند.برایش کاخی مجلل و شکوهمند می سازند و کجاوهء عروسی راه می اندازند و گاه با شرط و شروطی کودک را می خوابانند. هودی ها معمولا در ابتدا با صدایی بلند خوانده می شوند تا به کودک بفهمانند که مادر با او و در کنار اوست، اما زمانی که کودک آرام به خواب می رود مادر نیز صدایش را آرام تر می کند."
    درباره ی دیگر نقاط ایران می توان گفت بخش قابل توجهی از موسیقی قوم قشقایی را لالایی ها تشکیل می دهند. در این منطقه بسیاری از ملودی های این لالایی ها به وسیلهء نی و سازهای دیگر نواخته می شود که بسیار محزون است. در کلیهء مناطق گیلان انواع مختلفی از گهواره سری ها و نوازش های ویژهء کودکان وجود دارد که به دلیل شتاب در ملودی از نوع گهواری سری های آوازی متمایزند. این گروه ترانه ها را زنان گیلانی می خوانند. در لرستان نیز گونه های مختلف لالایی دیده می شود.از لالایی های نزدیک به لهجهء تهرانی می توان این نمونه ها را برشمرد:
    لالالالا گل زیره
    دوپستانم پر شیره
    بابات رفته زنی گیره
    ننت از غصه می میره

لالالالا در درگوش
    ببر بازار مرا بفروش
    به یک من نون و سه سیر گوش
    بیا بنشین بخور خاموش

نمونه ی زیر در سوگ شوهر است:
    گلی از دست رفت و خار مانده ست
    به من جور و جفا بسیار مانده ست
    به دستم مانده طفل شیر خواری
    مرا این یادگار از یار مانده ست

سخن با معشوق مضمون این لالایی است:
    لالالالا گل راجانهء من
    بکش کفش و بیا در خانهء من
    اگر حرف بری از من شنیری
    بکش خنجر، بزن بر سینهء من

به جز لالایی ها در هر منطقه موسیقی های ویژهء زنان وجود دارد. شعر و آهنگ این ترانه ها از سالهای بسیار دور توسط دختران و زنان آن مناطق ساخته شده و طی نسلها تکرار شده است.این شعر ها و ترانه ها محملی برای زنان بوده تا آرزوها، آمال، خشمها و شادی های خود را منتقل کرده و با زبان موسیقی آن را به نسل بعد انتقال دهند. این ترانه ها در ساکنان لرستان، خراسان، گیلان و تالش، ایل قشقایی، بلوچستان و ترکمن بیشتر رواج داشته است.
    در میان ترکمنان چز لالایی شش نوع نغمه ی زنانه ی دیگر نیز وجود دارد از جمله لاله ها.
    لاله ها ترانه های غمناک سوزناکی هستند که دختران و نوعروسان ترکمن در شب های مهتابی گرد هم آمده، می خوانند. لاله ها حکایت از فغان های جانسوز دخترانی دارد که با وجود کم سن و سالی، قربانی تصمیم های نابجای خانواده ی خود شدند و تن به سرنوشتی شوم داده اند و عمری دراز در درد و رنجی جانکاه به سر بردند. خالقان و آفرینندگان واقعی این شعرهای سوزناک همان دختران و نوعروسان گمنامی هستند که نتواستند فریاد بکشند و در برابر کج خلقی ها و نابرابری های زمانه و ایل ناسازگار طغیان کنند.
    طبق روایات مردمی، لاله نام دختری است که بنا به تعصب قومی- طایفه ای، به اجبار پدر و مادر در عشق دلداده و یار خود ناکام مانده و طبق رسم ناخوشایند آن عصر به عقد فردی دیگر در می آید.لاله در دوری از یار و دیار خود و در جدایی از دلدادهء خود و یه یاد خاطرات کودکی، شعرهای سوزناکی را زمزمه می کند و با آن مویه سر می دهد و با گذشت زمان، ناله های سوزناک او به لاله تبدیل شده و الگویی برای دختران و نوعروسان بعد از خود می شود: " از روزنه و شکاف در مرا منگر و به من چشم ندوز. مرا به تو نمی دهند.... پس دلم را آتش نزن!"
    این ترجمه ی یک نمونه از اشعار غنایی ترکمن است:
    " به خاطر سیب و به خاطر انار گریستم و همین طور برای یاری مناسب. اگر از آنِ خود یاری مناسب نیابم، بسیار می گریم و از خدا می خواهم جان مرا بگیرد. ساعت طلایی در مچ سفید می درخشد. وقتی باد می وزد، موهایت می درخشد. هربار که تو را می بینم با تمام وجود به تلواسه می افتم. پاشنهء کفش تو به صدا در می آید و کوچه ای که تو از آن گذشتی چون گل می شکفد."." به گوشهء بال روسری بریده شده ام قندی بسته ام. به ابتدای جاده بیا که سخنم از قند هم شیرین تر است."....

(زنان موسیقی ایران از اسطوره تا امروز _ توکا ملکی)

تاريخ عضويت
    Jun 2006
    محل سكونت
    Anywhere but here

پيش فرض

لالا، لالا، گل پونه، گدا اومد در خونه، نونش دادیم بدش اومد، خودش رفت و سگش اومد

لالا، لالا، گلم باشی، تو درمون دلم باشی، بمونی مونسم باشی، بخوابی از سرم واشی

لالا، لالا، گل خشخاش، بابات رفته خدا همراش، لالا، لالا، گل فندق، ننه ات اومد سر صندوق

لالا، لالا، گل پسته، بابات رفته کمر بسته، لالا، لالا، گل زیره، چرا خوابت نمی گیره؟

که مادر قربونت میره

تاريخ عضويت
    Jun 2006
    محل سكونت
    Anywhere but here

پيش فرض

از یه لالایی که برای خیلی ها نستالوژیکه و هر شب ساعت ۹ از رادیو سراسری پخش می شد ، نمی شه گذشت:

گنجشک لالا، سنجاب لالا
    آمد دوباره مهتاب بالا
    لالالا لایی لا لالایی لا لا لالایی...
    لالالا لایی لا لالایی لا لا لالایی...
    گلدون خوابید مثل همیشه
    قورباغه ساکت، خوابیده بیشه
    گلدون خوابید مثل همیشه
    قورباغه ساکت، خوابیده بیشه
    لالا لایی لا لالایی لا لا لالایی...
    لالا لالالایی لا لالایی لا لا لالایی...
    جنگل لا لا لا لا
    برکه لا لا لا لا
    شب بر همه خوش، تا صبح فردا
    شب بر همه خوش، تا صبح فردا
    لالا لالالایی لا لالایی لا

لینک دانلود آهنگ: 1.6 Mb
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    Last edited by sise; 18-08-2007 at 14:21.

تاريخ عضويت
    Jun 2006
    محل سكونت
    Anywhere but here

پيش فرض

لالایی ،این آوازهاي ماندگار كه سينه به سينه نقل شده و از مادران ديروز به مادران امروز رسيده است ، شاید به این دلیل به این نام خوانده می شه كه از ديرباز اين آوازها را غلامان و دايگان ترك (ل‍له‌ها) براي كودكان مي‌خوانده اند.
    مادر با خواندن لالايی در حقيقت با کودک گهواره ای خود گفتگو می کند و اگر چه می داند که او سخنش را نمی فهمد اما همين قدر که کودک به او گوش فرا می دهد برايش کافی است. شعر های لالايی اگر چه بسيار ساده است و گاهگاهی هم از وزن و قافيه خارج می شود، اما از نظر درون مايه ی احساسی بسيار غنی و همو اره حامل آرزوهای دور و نزديک مادر است . بطور کلی لالايی ها در مضمون های مختلف به کار رفته اند:
    -لالايی هايی که مادر آرزو می کند کودکش تندرست بماند
    -لالايی هايی که مادر آرزو می کند کودکش بزرگ شود ، به ثمر برسد و روزی همسر بگيرد و او عروسی اش راببیند
    -لالايی هايی که مادر در آنها از نحسی کودک و از اينکه چرا نمی خوابد گلايه می کند . اين لالايی ها گاه لحنی ملامت بار و گاه عصبی و گاه طنز آميز داردو...بسياری از لالايی های کردی ، بلوچی ، آذری و ديگر نقاط ايران به سبب گويش محلی خود نگهدارنده ی زبان سر زمين خود هستند و واژگان و اصطلاحاتی که در آنها به کار رفته، قابل توجه است
    در بيشتر لالايی ها یی که کماکان برای ماآشناست ، مادر ضمن نوازش کودک به همه ی گل ها حتی گل قالی اشاره دارد:
    لالالالا گل خشخاش / بابات رفته خدا همراش ، لالالا لا گل گردو / بابات رفته توی اردو ،لالالالا گل نعنا / بابات رفته شدم تنها ،لالالالا گل پسته / بابات بار سفر بسته، لالالالا گل پسته / بابات رفته کمر بسته ،لالالالا گل زيره / بابات رفته زنی گيره ،لالالالا گل قالی / بابات رفته که جاش خالی ،لالالا گل سوسن / بابات اومدچشام روشن
    لالا، لالا، گل پونه / گدا آمد در خونه،نونش دادیم بدش اومد/ خودش رفت و سگش اومد، لالا، لالا، گلم باشی/ تو درمون دلم باشی ،بمونی مونسم باشی / بخوابی از سرم واشی ، لالا، لالا، گل خشخاش / بابات رفته خدا همراش ،لالا، لالا، گل فندق / ننه ات آمد سر صندوق، لالا، لالا، گل پسته / بابات رفته کمر بسه ،لالا، لالا، ،گل زیره / چرا خوابت نمی گیره ، که مادر قربونت میره
    لالايي‌ها در تاثير عوامل فرهنگ، اسطوره، دين و زيبايي‌شناسي، آرمان‌ها، اجتماع و سياست و بازرگاني هستند.
    در سال‌هاي پس از دوره مشروطه، لالايي در مقاصد سیاسی و بيان دردها و مشكلات اجتماعي به كارمی رفت، كه آغازگر آن نسيم شمال بود با سرودن:«بخواب اي دختر زيبا / بالام لاي لاي لالاي لاي لاي _ ميان مخمل زيبا / ... / بخواب اي طفل نوخيزم / نهال فصل پاييزم / ز چشمم خون همي ريزم ...»
    واما لالایی معروف احمد شاملو:«لالالاي لاي گل پونه / لالاي لاي / بابات رفته دلم خونه / لالاي لاي / بابات امشب نمي‌آيد / لالاي لاي / گرفتن بردنش شايد / لالاي لاي / بخواب آروم چراغ من / لالاي لاي / گل شب‌بوي باغ من / لالاي لاي / بابات شب رفته از خونه / لالاي لاي / كه خورشيد و بجنبونه / لالاي لاي.»
    واما آثاری که می تونید رد پایی از لالایی ها را دراون پیدا کنید:
    صادق هدايت - مجموعه اوسانه
    حسين كوهي كرماني - مجموعه هفتصد ترانه
    ابراهيم شكورزاده - پانصد و چهار ترانه روستايي خراسان
    كتاب لالا، لالا، گل لاله كه به كوشش شهلا شجاع دوست ، سهیلا تذهیبی
    كتاب لالا، لالا، گل شب بو - سروده شكوه قاسم‌نيا، افسانه شعبان‌نژاد، مصطفي رحماندوست، جعفر ابراهيمي، اسدالله شعباني و ناصر كشاورز

تاريخ عضويت
    Jun 2006
    محل سكونت
    Anywhere but here

پيش فرض

لولی یا لالایی بلوچی

مقدمه:

لالایی های بلوچی به صورت های گوناگون و در مناطق مختلف بلوچستان سروده می شوند نوای آهنگین این کلمات بر حسب سلیقه ،سن وسال،و منطقه ای که زن بلوچ در آن می زیسته به صورت شعر و آواز ساده ای در آمده است .وزن این آهنگها متغیر است پاره ای آرامش بخش و پاره ای یگر پر تب و تاب و مملو از شور و حال اند و به نظر نمی رسد که به سهولت کودک را به خواب فرو برند از آنجا که لالایی ها در حین اشتغال به کار خوانده شده اند جای تعجبی نیست که بسیاری از آنها از رویاهای روزانه و یا آرزوهای دور از دسترس مادران بلوچ در مورد آنچه کودک در آینده برای او انجام خواهد داد تشکیل می شد ند .حتی گاهی مادران به خواندن لالایی هایی پرداخته اند که کمترین ارتباطی با کودک و یا رابطه مادر و فرزند نداشته است .این آوازها احتمالاً آوازهای باب روز و یا آوازهای سنتی بوده که در مورد زنی و دلداده اش سروده شده است (لیکو)متن لالایی ها گاه بر حسب جنسیت فرزند مثلاً دختر یا پسر متفاوت بوده و مزیت وجود هر کدام در شعر یا لالایی حس می شود .

لولی:بلوچی زبان ءِشعری بهرءِِ تهءَ انچوش سِپَت ،سوت،نازینک لیکو گوں اے زبانءِ ادبءَ همگرنچ انت همے پیم چه شاعری بهرءِ ته یکے لولی انت ، انچوش که ماں پارسی ءَ لالایی گۉشگ بیت ماں اردوءُ هندی، لوری گوشگ بیت .لولی، چوش که نازینک ءَ انت که گونڈیں زهگ بزاں ننکانی واپینگءَ گوشگ بیت ، انچوش ماس وتی زهگءَ ماں گوانزگ یا زانانی سرءَ چنڈین انت همی لولی ءَ گوں وش تواری ماں زهگءِ وابینگءَ گون زیمریچیں توارءَ درشان کن اَنت ، لولی لول منی بچیگءَ ......،بچیگ منءَ هدایا داتگ ...........شاهین کادرءَ بکشانگ ، (وپسءُ واب ترا رودین ایت ......بے وابی ترا رنجین ایت )

لولی ءِ شعر ی بهرءِ تهءَ گیشتر ماتے مهرءِ رنگ په وتی زهگءَ چوش مات که هما واهگی دل ءَ داشتگءُ ماں وتی مرادءَ رس اتگ سر بوتگ آییءِ مراد آئی زهگ اِنت پروریں وشیں ءُ پاکیں لبز، مڑاداریں دلیرءُ بهادریں لبزانی کتاراں گوں زیمر ات همگرنچ کنت په وتی بچ توسیپءُ ستاءَ کارمرز کنت ، اے دمانءَ آئی ترانگانی بانزل مات دورسریں دیارءِ سیمسراں رهن بیان بنت ها جاهے که وتی بچءِ ورنایی ءُ مزن مردی ءَ مات دیوگاں ندارگ کنت .مات وتی زهگ ءَ هما پم که وتی هیالی لبزانی گالانی تهءَ توار هر جنت انچوش وتی زندماں ءَ آئیءَ گندگ لوٹیت ، که په آئیءِ آیوکین زندءَ وت ءَ آسودگ کنت وتی بهرءَ په زهگءِ امرءَ بکشایگ چکءُ پدنبیت همے مهرآوریں گالانی کتارءَ که چو نازینک ءِ پیم ز ایررچ انت آئی ءَ لولی ما گۉشیں.

صفحه 1 از 3 123 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •