تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 20

نام تاپيک: آیا شما چیزهایی رو که در موردِ پیدایشِ نفت در کتابهایِ درسی نوشته شده باور میکنید ؟؟؟؟

كاربر فعال اتومبیل، متفرقه، سبک زندگی MOHAMMAD_ASEMOONI's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زمین پهناور خدا

پيش فرض آیا شما چیزهایی رو که در موردِ پیدایشِ نفت در کتابهایِ درسی نوشته شده باور میکنید ؟؟؟؟

ممنون از حضورتون

دوستان , شما باور میکنین چیزهایی رو که تو کتابهایِ درسیِ مدرسه و دانشگاه در موردِ نحوۀ پیدایش نفت نوشته شده ؟؟؟؟؟

منظورم همون مطالبی هست که میگه : نفت موادِ ناشی از فرایندِ شیمیائیِ تجزیه شدنِ بعضی از انواعِ جانداران هست !!!!!!

تا حالا راجع به این مسئله فکر کردین ؟؟؟؟

آیا با عقل جور در میاد که صدها ملیون بشکه نفت که در یک حوزۀ نفتی جمع شده , باقیموندۀ یه مشت جانور باشه که یبدیل شدند به صــــــــــــــــــــــــ دها ملیون بشکه نفت ؟؟؟؟؟

من که هر جور فکر میکنم میبینم یه جایِ کار میلنگه

صدها ملیون بشکه نفت در یک جا جمع بشه !!!!! . اینهمه نفت , از بقایایِ چقدر جانور میتونه درست بشه ؟؟؟؟؟

چجوری ایــــــــــــن همه جانور در یک جا گرد هم جمع شدند و با همدیگه هم مردند تا بتونند این همه نفت رو درست کنند ؟؟؟؟!!!!!

راستش من یه جورایی به این مطالب که تو کتابهایِ درسی نوشته شده خیلی زیاد شک دارم و احساس میکنم که سرمون رو کلاه گذاشتند از همون دهها سال پیش تا نتونیم خودمون پِی به این راز ببریم و یه روزی نفت بسازیم به صورتِ تجارتی ( تولید انبوه )

شما چی ؟؟؟

به نطرتون با عقل جور در میاد که این همه جانور یکدفعه دور هم جمع بشن و با هم در یکجا بمیرند و اینهمه نفت از تجزیۀ بدنشون درست بشه ؟؟؟؟

درود بر همگی شما دوستان

2. 3 کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه msshamraz's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2009
    محل سكونت
    T A B R I Z

پيش فرض

دوست عزیز نخست اینکه نفت انواع مختلف دارد . و هر نوع از ماده آلی متفاوت ساخته شده و دوم اینکه فرضیه جدیدی پدید آمده که منشا نفت را معدنی میداند نه آلی .

ولی فرضیه آلی بودن مواد قدرتمند تر است .

شما تا چه حد کتاب های نفت شناسی یا زمین شناسی نفت را مطالعه کردید ؟

4. 4 کاربر از msshamraz بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زمین پهناور خدا

پيش فرض

سلام

تشکر از حضورتون

بنده قبل از نوشتن این تاپیک , به چند تا سایت تخصصی و علمی سر زدم اما دیدم همه یه چیز میگن !!!

دو نظریه که شما هم ذکرشون کردین

اما همون اولی که در بیشتر جاها از جمله کتابای درسی نوشته شده و مردم هم قبول کردند ( آلی ) !!!!! از نظریه ی دوم غیر منطقی تره

در سیاره فکر کنم اورانوس اقیانوسهایی از متان وجود داره .

اونجا که اصلا قابل زیست نیست که جانواران در اون زندگی کرده باشند و بعد هم تبدیل به گاز شده باشند

توجه داشته باشین که بنده اصلاً قصد ندارم که کسی رو قانع کنم که حرفِ من صد در صد درسته

منظور بنده اینه که چیزهایی که در این مورد نوشته شده با عقل و منطق جور در نمیاد

و من فکر میکنم منشأ نفت و گاز کره زمین از هر چی باشه , از بقایای جانداران نیست

هر چی جاندار روی زمین هست رو هم اگر جمع کنند نمیشه باهاش نفت و گاز یک حوزه نفتی رو درست کرد اونوقت این همه نفت و گاز تو دنیا رو میگن از تجزیه ی بدن جانوران هست !!!!!

6. این کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Aug 2009
    محل سكونت
    T A B R I Z

پيش فرض

سلام

تشکر از حضورتون

بنده قبل از نوشتن این تاپیک , به چند تا سایت تخصصی و علمی سر زدم اما دیدم همه یه چیز میگن !!!

دو نظریه که شما هم ذکرشون کردین

اما همون اولی که در بیشتر جاها از جمله کتابای درسی نوشته شده و مردم هم قبول کردند ( آلی ) !!!!! از نظریه ی دوم غیر منطقی تره

اونجا که اصلا قابل زیست نیست که جانواران در اون زندگی کرده باشند و بعد هم تبدیل به گاز شده باشند

توجه داشته باشین که بنده اصلاً قصد ندارم که کسی رو قانع کنم که حرفِ من صد در صد درسته

هر چی جاندار روی زمین هست رو هم اگر جمع کنند نمیشه باهاش نفت و گاز یک حوزه نفتی رو درست کرد اونوقت این همه نفت و گاز تو دنیا رو میگن از تجزیه ی بدن جانوران هست !!!!!

دوست من ذغالسنگ از چه چیز به وجود آمده ؟
    خب مردم چین چند میلیارد هستند ؟ و اولین سوختی که استفاده می کنند از چیست ؟

بیشتر ذغالسنگ دنیا در زمان کربنیفر پدید آمده و در این زمان مقدار گیاهان به بیشترین حد خود رسیده بود . به خاطر همین نامش را کربنیفر گفتند که کربن زیادی تولید شد .

در سرتاسر جهان ، سالانه 2.9 میلیارد تن زغال سنگ یا سوخت معادل آن به هدر می رود.
    بیشترین نفت دنیا در زمان سنوزوئیک ساخته شده به دلیل اینکه در این زمان میزان موجودات ریز اقیانوسی به حد انفجار رسیده بودند .

بهتره این مقاله ساده را مطالعه کنید .
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

8. 4 کاربر از msshamraz بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زمین پهناور خدا

پيش فرض

با سلامي دوباره

ميبخشين كه دير جواب رو نوشتم

تشكر از مطالبي كه نوشتين و حضورتون در اين گفتگوي علمي

أأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأ أأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأ أأأأأأأأأأ

شما قطعا مستحضر هستين كه نفت در اعماق مختلفي وجود داره .

از 10 - 15 متر تا حدود 10 كيلومتر

چطوري اين جانداران كه تبديل به نفت شده اند اينقدر عمق محل مرگشون با هم تفاوت داره ؟؟؟

تاريخ عضويت
    Aug 2009
    محل سكونت
    T A B R I Z

پيش فرض

چطوري اين جانداران كه تبديل به نفت شده اند اينقدر عمق محل مرگشون با هم تفاوت داره ؟؟؟

ممنون از شما @};-
    ...
    دوست من توضیح دادن این مطالب کمی طولانی هست ولی باید به زمین شناسی عمومی تا حدودی آشنا باشید و به ویژه چینه شناسی و رسوب شناسی را بشناسید تا راحتر بتوانید این موضوع را درک کنید .

نفت همیشه در لایه های رسوبی تشکیل میشود و نه در آذرین و یا دگرگونی و اصلا احتمالا تشکیل در این لایه ها غیر ممکن است . و لایه های رسوبی هم از نامشان پیداست که توسط آب و رسوب شدن مواد ایجاد میشوند . و این مواد می توانند از گل و رس و اندام موجودات زنده و ... باشند .
    موجودات خاص اقیانوس و دریاها هر کدام در عمق خاصی غذای خود را بدست می آورند و عمق اقیانوس و دریا هم در همه جا یکی نیست و وقتی موجودی بمیرد یا توسط جانور دیگر خورده میشود و یا رسوب می کند و تجزیه میشود و تنها راه باقی ماندن این است که سریع توسط رسوبات بعدی پوشیده شود . که در این صورت امکان تشکیل نفت وجود دارد . و در دوران های زمین شناسی زمین ثابت و مثل گذشته نیست و فرایندهای تکتونیکی خود باعث کوهزایی و خشکی زایی میشوند و فرسایش و هوازدگی هم نقش مهم دارند که این باعث میشود که محلی که نفت در آن تشکیل میشود متفاوت باشد .
    البته نفت انواع مختلف دارد و هر نوع در عمق خاصی پدید می آیند و مراحلی را میگذرانند تا به تکامل برسند .

البته دوستانی که در زمینه نفت تخصص دارند بهتر میتوانند پاسخ شما رو بدهند .

11. 4 کاربر از msshamraz بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز Sharim's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2007
    محل سكونت
    A Stairway To Heaven

پيش فرض

سلام دوستان .
    ممنون از msshmraz عزیز که توضیحات خوبی رو دادند .
    دوست من توضیح دادن این مطالب کمی طولانی هست ولی باید به زمین شناسی عمومی تا حدودی آشنا باشید و به ویژه چینه شناسی و رسوب شناسی را بشناسید تا راحتر بتوانید این موضوع را درک کنید .
    کاملا درسته .
    خدمتتون عرض کنم ، فرآیند تشکیل نفت خیلی مفصل تر از یک برداشت ساده هست که در حد کتاب های دبیرستان و حتی دوره کارشناسی گفته میشه ، به طوری که کتاب هایی چند صد صفحه ای در باره تک تک بخش های مربوط به فرآیند تشکیل نفت نوشته شده ، کتاب مبانی زمین شناسی نفت حدود 1000 صفحه داره ! اما اگر بخوام به طور بسیار مختصر و جزیی خدمتتون عرض کنم ، باید بگم که ، اولا نظریه منشاء ارگانیکی نفت ، بسیار قوی تر از نظریه منشاء معدنی اون هست .
    دلایل محکمی برای این نظر موجود هست که مثلا :
    حضور ایزوتوپ کربن 13 با نسبت مشابه در نفت خام و ترکیبات آلی
    حضور پورفیرین ها در ترکیبات نفتی با ترکیب و ساختار کاملا مشابه با پورفیرین موجود در خون و کلروفیل گیاهان
    و فعالیت نوری نفت ها که تنها در کانی هایی مانند کوارتز و سینابر دیده میشود و در نفت ها و وجود دارد که به فیتوسترین گیاهی و کلسترین جانوری نسبت داده میشود و ...
    از مهمتر ین این دلایل هسنتد .

درزمین شناسی بسیاری اوقات درک پدیده ها بسیار سخت و دشوار هست . اما همواره مساله ای وجود داره ، که عظمتش تمام این سختی ها رو در خود هضم میکنه و اون زمان زمین شناسی هست ! این زمان به قدری بزرگه که هر چیزی در اون شدنیه ، درکی که شما از 100 ملیون سال دارید چی هست ؟ 100 ملیون سال بخش بسیار کوچکی از تاریخ زمین رو تشکیل میده . سازند های نفتی ایران ما در همین حدود و یا بیشتر سن دارند پس انتظار نداشته باشید درک بزرگی این حجم ذخایر نفتی کار ساده ای باشه .

به عنوان مقدمه این تعاریف رو باید بدونید :
    سعی میکنم ساده و خلاصه بگم

سنگ منشاء : به سنگی گفته میشود که شرایط و توانایی تولید اولیه نفت را داشته باشد و پختگی را پشت سر گذاشته باشد .در مورد سنگ منشاء مواردی مانند عناصر متشکله ، توانایی آن عناصر برای تولید هیدرو کرین ، نحوه انتقال و مهاجرت
    هیدروکرین و خروج هیدروکربن مورد اهمیت می باشد .

سنگ مخزن : سنگی متخلخل و تراوا که قابلیت ایجاد یک تله نفتی را داشته باشد .

سنگ پوشش : سنگی غیر قابل نفوذ که روی سنگ مخزن را می پوشاند

مهاجرت :
    مسیری که نفت پس از تشکیل تا مخزن طی میکند .

کروژن :
    ماده اولیه تولید هیدروکرین و به نوعی ماده حد واسط بین مواد آلی و نفت .

Toc
    : درصد مواد آلی موجود در سنگ .

واقعا نمیدونم چطور توضیح بدم ، چون کمی مطالب پیچیده و تخصصی هست . به طور ساده هم که میشه همون چیزی که توی سایت ها خوندید !!
    ولی در کل ماده آلی به همراه رسوبات در کف اقیانوس ها انباشته شده و توسط رسوبات بعدی به اعماق بیشتر راه پیدا میکنه ، در این مرحله ، با اعمال فشار و حرارت لایه های فوقانی رسوبات سنگی شده و مرحله دیاژنز رو پشت سر میگذارن . در این مرحله سنگی که تشکیل شده میتونه یک سنگ منشاء هیدروکربنی باشه ، این رو هم بگم ، فکر نکنید خود موجودات زنده مثلا اسب ها و فیل ها و ... نفت رو به وجود آوردن ، منظور از ماده آلی پلانکتون ها و میکرو ارگانیسم ها هستن وحتی ماهیان هم نقش مهمی ایفا نمیکنن ، و این مطلب هم مهمه که یک سنگ منشاء آهکی با Toc (غنای ماده آلی) 2 % یک سنگ منشاء خوب به حساب میاد ! یه عنوان مثال سازند کژدمی که از منابع مهم نفتی زاگرس هست ، و غنای ماده آلی در اون باور نکردنی و شگفت انگیزه ، 3.5 تا 11 درصد ماده آلی داره و این یعنی خیلی زیاد ! یا سازند گرو در زاگرس 1 تا 2 درصد ماده آلی داره .
    بعد از این مرحله ماده آلی به کروژن تبدیل میشه و طی فرآیند هایی که اون ها رو فاکتور میگیریم ،پس از فرآیند پختگی سنگ منشاء ، کروژن بعد از چند مرحله به گاز بیوژنیک ، نفت در 65درجه و 2000 متر و گاز حرارتی در 165 درجه و بیش از 3000 متر (البته با دخالت عوامل متعدد این اعداد به شدت متغیرند) تبدیل میشه .
    در این جا سنگ منشائ نقش خودش رو انجام داده ، ذرات نفت به دلیل فشار لایه های فوقانی به بالا رانده میشوند (بسیار به کندی و ذره ذره) این ذرات نفت به هم می پیوندند و بسته به این که عامل دوم وجود داشته باشد یا خیر ، میتوانند یک مخزن نفتی را بسازند یا نسازند !!

شیل ها ، آهک ها ، مارن ها و ... میتوانند سنگ های منشاء خوبی باشند .

عامل 2 : سنگ مخزن : برداشت نفت از درون سنگ منشائ امکان پذیر نیست زیرا ذرات بسیار ریز نفت در لابلای مناقذ میکروسکوپی سنگ پراکنده اند ، اما اگر در بالای لایه سنگ منشا یک لایه متخلخل مثلا کنگلومرا یا ماسه سنگ وجود داشته باشد ذرا نفت میتوانند در آن ذخیره شده و گرد هم آیند ! و در این صورت بسته به این که عامل سوم وجود داشته باشد یا خیر ، میتوانند یک مخزن نفتی را بسازند یا نسازند !!

عامل 3 : باید روی سنگ مخزن یک لایه نفوذ ناپذیر وجود داشته باشد تا از خروج هیدروکرین به بالا و رسیدن به سطح یا ... جلوگیری کند ، بسته به ساختار های مختلف مخازن مختلفی وجود دارند مثلا مخازن نفتی تاقدیسی بسیار مناسب بهره برداری هستند ، اگر لایه ها مستقیم و فاقد چین خوردگی باشند ماسه های نفتی را به وجود می آوزند .

پس از تمام این مراحل چنان چه هیچ گونه فعالیت ماگماتیسم ، گسل خوردگی ، و ... در محل عمل نکند این مخزن نفتی باقی می ماند . علت وجود نفت در اعماق مختلف به مقدار و فاصله مهاجرت نفت و عوامل ثانویه مثل کوهزایی ها مرتبط است ، به عنوان مثال در دشت خوزستان و زاگرس چین خورده در عمق حدود 4000 متری به سازند آسماری میرسیم که نفت خیز است اما کمی بالاتر در لرستان ، همین سازند را بر روی زمین می بینیم . یا در جاهایی دیگر چشمه های نفتی یا کوه های سوزان (گاز ) را میبینیم (مثل رامهرمز) که سنگ مخزن به سطح رسیده . علت این اختلاف عمق ، چین خوردگی ناشی از کوهزایی زاگرس است !

اگر خیلی علاقه مند هستید میتونم کتاب های کاملی رو در این زمین به شما معرفی کنم .

نمیدونم تا چه حد تونستم توجیهتون کنم ، اگر سوالی هست بفرمایید ، در خدمتم .

چجوری ایــــــــــــن همه جانور در یک جا گرد هم جمع شدند و با همدیگه هم مردند تا بتونند این همه نفت رو درست کنند ؟؟؟؟!!!!!

فرآیند تولید نفت اصلا دفعتا نیست و در طول حیات در کره زمین وجود داشته یعنی چیزی حدود 1 ملیارد سال ! و حتی همین الان هم که ما این جا نشستیم این چرخه همچنان در حال انجامه ، اما بنا به دلایلی از نظر زمانی ما فقط به بخشی از تولیدات این چرخه که مربوط به شرایط خاصی میشده دسترسی داریم .

علت وجود متان در اورانوس ذات گازی اون هست ، یعنی روز اول از تجمع غبار گازی اولیه تشکیل شده . اگر شنیده باشید به 4 سیاره آخر منظومه شمسی گفته میشه سیارات گازی یا سیارات خارجی و به 4 تای داخلی میگن سیارات داخلی یا زمینی یا سنگی ! در مورد این پدیده صحبتی نیست چون واضحه .

به نظرم اگر اطلاعاتمون در یک زمینه کامل نباشه نمیتونیم بگیم یک مساله منطقی هست یا نیست . به نظر من کاملا منطقی هست این قضیه . و اتفاقا تنها منشاء منطقی برای نفت و گاز همین مواد آلی هستن . شما میدونید در هر سانتی متر مکعب از آب اقیانوس 100 هزار میکرو ارگانیسم وجود دارند و در هر سانتی متر مکعب از خاک این رقم از این هم بیشتر هست ؟!

صحبت آخرتون اصلا علمی نیست . شما اکسیژن هوا رو در نظر بگیرید . تمام اکسیژن جو که الان تمام موجودات زنده هوازی از اون تنفس میکنن حاصل فعالیت یک خانواده از باکتری ها و فقط یک خانواده از باکتری ها به نام سیانو باکتری ها هست . اون وقت تجمع کل موجودات زنده نمیتونن یک مخزن نفتی رو بسازن ؟!
    Last edited by Sharim; 05-11-2010 at 00:08. دليل: افزودن توضیحات

13. 7 کاربر از Sharim بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jul 2007
    محل سكونت
    A Stairway To Heaven

پيش فرض

راستی برای این که یک نمونه از عجایب زمین شناسی رو مثال زده باشم تا متوجه بشید چقدر عجایب در این دنیا وجود داره :

فکر میکنید بیشترین مقدار آب در کره زمین در کجا ذخیره شده ؟ حدس بزنید !

15. 3 کاربر از Sharim بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای shabe.saket's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Lost Island

پيش فرض

واللا به نظر نمیاد غیر از اقیانوس ها، جایی بیشتر آب داشته باشه. ابرها که نمیتونن. منابع زیرزمینی هم فکر نکنم به اون حد حتی بتونن نزدیک بشن.
    ما میگیم اقیانوس ها.
    حالا جواب چیه؟ خدا میدونه چیو میخوای بگیا!

17. این کاربر از shabe.saket بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jul 2007
    محل سكونت
    A Stairway To Heaven

پيش فرض

حالا بگذارید دوستان باز هم حدس بزنن ، بعد جواب رو میگم ...

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •