تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

مشاهده نتيجه نظر خواهي: -

راي دهنده
0. شما نمي توانيد در اين راي گيري راي بدهيد
  • -

0 0%
  • -

0 0%
صفحه 2 از 13 اولاول 12345612 ... آخرآخر
نمايش نتايج 11 به 20 از 126

نام تاپيک: شوراي نگهبان قانون شماره 12

حـــــرفـه ای mehdi_7070's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2005

پيش فرض

كسي كه جواب سوال ما را نداد!
    من هم هيچ وقت از اين قوانين مصوب سر در نياورده ام :دي
    مثل نامه هاي قوه قضائيه و دادگستري كه به علت داشتن 120% كلمه عربي [!] من نمي فهمم چي به چيه!
    خوندن چند ده صفحه قانون كه آخرش هم نمي فهمي ، خيلي ضدحال هست . بنابراين به خوندن همين قوانين اول و دم دست اكتفا مي كنيم :دي

»
    نرم‌افزار عبارت است از مجموعه برنامه‌هاي رايانه‌اي، رويه‌ها، دستورالعمل‌ها و مستندات مربوط به آنها و نيز اطلاعات مربوط به عمليات يك سيستم رايانه‌اي كه داراي كاربري مشخص بوده و بر روي يكي از حامل‌هاي رايانه‌اي ضبط شده باشد.
    تبصره 1 - آثار و محصولات نرم‌افزاري نوشتاري، صوتي و تصويري كه با كمك نرم‌افزار پردازش شده و به صورت يك پديده مستقل تهيه و ارائه شود نيز مشمول اين آئين‌نامه خواهد بود.

» پدیدآورنده نرم افزار شخص یا اشخاصی هستند كه بر اساس دانش و ابتكار خود كلیه مراحل مربوط اعم از تحلیل، طراحی، ساخت و پیاده سازی نرم افزار را انجام دهند.

» استفاده از نرم افزارهای دیگر برای ایجاد نرم افزارهای سازگار و مكمل كه قابلیتها و ظرفیتها یا كاربری جدید ایجاد كند بلامانع است و نقض حقوق پدیدآورنده نرم افزارهای دیگر محسوب نمی شود مشروط بر اینكه پدیدآورنده نرم افزار سازگار و مكمل رضایت كتبی پدیدآورندگان نرم افزارهائی كه برای نخستین بار در ایران تولید و توزیع شده است را گرفته باشد.

» حقوق مادی و معنوی نرم افزارهای جدید كه به واسطه نرم افزارهای دیگر پدید می آید متعلق به پدیدآورنده نرم افزار جدید است.

» اشخاصی كه نرم افزاری را با تغییراتی كه عرفاً نتوان آن را یك نرم افزار جدید به حساب آورد، به نام خود ثبت، تكثیر، منتشر، عرضه و یا بهره برداری نمایند، حقوق پدیدآورنده نرم افزار یادشده را نقض كرده اند.

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

پروفشنال persiankitty's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2005

پيش فرض

تبصره يك يعني اگر مثلا با پريمير يكسري فيلم رو ويرايش كني به صورت يك پديده مستقل فارسي كني و عرضه كني بعني يك چيز جديد ساختي .
    پديد آورنده يعني برنامه نويس ، اما برنامه نويس ميتونه نرم افزار رو به سفارش كارفرما تهيه بكنه .
    يعني مثلا شما براي فارسي سازي برنامه ات از اكتيوايكس لوح نگار استفاده كني ، برنامه شما هم يك برنامه جديد هست . مثلا اگر از اون ساب كلاس كني و چهارتا چيز بهش اضافه كني .
    بعني اگر با دايركتور يك چيزي ساختي يا مثلا با شتاب فارسي ساز چيزي ساختي يا دورتر از اينها با تماشا ساز يا كتابساز چيزي ساختي ، حقوقش مال خودت هست نه شركتي كه نرم افزار اوليه توليد كردن نرم افزار دوم رو در اختيار گذاشته .
    مورد آخر بيشتر براي جلوگيري از Deface كردن نرم افزار بكار ميره ، يعني مثلا اگر كسي از فايلهاي من براي اضافه كردن روتينهاي آنتي اموليتور استفاده كنه و بگه كه قفل ساخته ، من ميرم ازش شكايت ميكنم چشمهاش رو هم در ميارم .
    در كل زياد اين ها رو جدي نگير ، خر تو خريه كه سگ صاحبشو نميشناسه . اي واي ،‌ بلانسبت .

تاريخ عضويت
    Aug 2005

پيش فرض

ممنون از توضيحاتت persiankitty عزيز ...

خدمت دوستان بايد عرض كنم كه چند روز پيش ، حدود يك ساعت درباره اين موضوع با persiankitty عزيز بحث و جلسه اي داشتيم .
    بعد از جلسه يك ابهامي براي من به وجود اومد كه براي ايشون فرستادم كه تا الان جوابي دريافت نكرده ام . منتظر بودم كه اين ابهام من رفع بشود كه خوب هنوز مونده!

خوب ، توي موارد تكميلي دو مورد را اشاره كرده بودم :
    1- نرم افزارهاي خارجي كه توسط يك شركت قفل گذاري مي شوند و عرضه مي شوند . مثل بازي هاي خارجي كه مستقيما و بدون هيچ تغييري عرضه شوند .

2- نرم افزارهايي كه بر پايه و اساس يك نرم افزار خارجي نوشته يا عرضه شود ، ولي محصول نهايي ، داراي تغييرات زيادي باشد .
    مثل بازي هايي كه دوبله يا فارسي سازي مي شوند .
    در همين راستا ، هخامنش عزيز نظرش را اين گونه اعلام كرد :
    در خصوص مورد بعدي هم به همين ترتيب اون شركت هم هزينه كرده و وقت گذاشته تا تغييرات رو ايجاد كرده
    در خصوص برنامه ها يا بازيهاي خارجي كه مهدي گفت بدون هيچ تغييري روشون قفلگذاري ميشه به نظرم اين برنامه ها رو حتما بايد كرك كرد تا شركتها رو به سمت نوآوري تشويق كرد.
    حالا قسمت هايي از اين قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای :
    » شرکتی که نرم‌افزار خارجی را در ايران به فارسی برگردانده است، آيا می‌تواند برای ثبت آن اقدام نمايد؟
    در صورتی که قابليت‌های جديدی را بر روی نرم‌افزار ايجاد کرده باشد می‌تواند برای ثبت آن اقدام کند.

» اشخاصی كه نرم افزاری را با تغییراتی كه عرفاً نتوان آن را یك نرم افزار جدید به حساب آورد، به نام خود ثبت، تكثیر، منتشر، عرضه و یا بهره برداری نمایند، حقوق پدیدآورنده نرم افزار یادشده را نقض كرده اند.
    يك نكته اي وجود داره درباره اين مورد دومي ... گفته : « اشخاصي كه نرم افزاري ... » ... يعني هر نرم افزار ... چه ايراني چه خارجي ... چون توي مثلا توي مورد سوم كه من گذاشتم ، دقيقا ذكر كرده كه ايران توليد شده ... من استدلالم اين بود كه اينجا منظورش عام هست .

خوب با اين جمع بندي ، من اين طور نتيجه گيري مي كنم كه صحبت هخامنش درست هست .

حالا يك سوال مهم وجود داره . چه طوري ما اين دو تا را تفكيك كنيم ؟!
    و اگر اين قفل ، يك قفلي باشه كه توي نرم افزارهاي ايراني هم استفاده بشه ، آيا اين درست هست كه يك راه كلي ارائه بشه ؟!

در پايان هم قسمتي از صحبت هاي persiankitty را براتون ميذارم :
    يكي از اشتباهاتي كه معمولا كركر ها انجام ميدن ، ارزش گذاري رو كار ديگران هست . من و شما مرجع قيمت گذاري و يا ارزش گذاري روي نرم افزارهاي ديگران نيستيم ، چه اون يك پك بابيلون باشه و چه يك محصول آموشي .
    اينكه يكي فقط لوگو فارسي كرده و يا فايل فارسي توي پروژه گذاشته و يا هر چيزي ... اين ارزش سنجي اش به عهده من و شما نيست .
    به نظرم بالاخره يك شركت اگر يك نفره هم باشه ... بايد حقوق همون يك نفر رو بده .. پس نميشه به حريم مقدسش تجاوز كرد ...

خوب شما ميتوني همين كار رو انجام بدي ؟
    ميتونيد دو تا سي دي دانلود كنيد و بعد براش والت بسازيد و توي بازار پخش كنيد و بعد پولاش رو از فروشنده بگيريد ؟
    فكر ميكنيد كه مثلا توليد استمپر و تكثير و .... هزينه نداره ؟
    اين صحبت ها باعث ميشه كه براي من يك ابهام ديگري به وجود بياد كه نتونم با قاطعيت اين جمله را قبول كنم : « خوب با اين جمع بندي ، من اين طور نتيجه گيري مي كنم كه صحبت هخامنش درست هست »

حـــــرفـه ای hakhamanesh's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2006
    محل سكونت
    اورجینال کی

پيش فرض

در خصوص عرايض خودم در خصوص اعمال تغييرات در برنامه هاي ديگر و وقت و هزينه اي كه در اين زمينه لحاظ شده من منظورم فقط نرم افزارهاي خارجي بود نه ايراني و حتم به يقين منظور قانون گذار هم همين بوده مثلا اگر من برنامه اي رو مينويسم تمام حقوق اون نرم افزار متعلق به من هست و كسي حق نداره بياد از ديتاهاي من استفاده كنه حتي اگر يك نرم افزار با تغييرات زياد و يا حتي بهتر از من ارائه بده اما با استفاده از ديتاهاي من.حق نداره اين كار رو بكنه.
    در خصوص قفلگذاري روي نرم افزار هاي خارجي من با يك سري از اونها مخالف صد در صد و با يك سري از اونها مشكل زيادي ندارم.اين براي من خيلي مسخره است كه يك نفر زحمت بكشه مثلا نرم افزار فتوشاپ رو بنويسه يه نفر ديگه زحمت بكشه اونو كرك كنه و بعد يه نفر ديگه بياد رو همون نرم افزار قفل بزاره براي فروش آخه اينم شد نوآوري اينم شد ايده.مشكلي با فروشش نيست اما قفلگذاري روي اون ديگه خيلي پر روييه (كل وقت و هزينه فقط نيم ساعت براي دانلود اون نرم افزار هست)
    اما حالا موردي كه باهاش مشكل زيادي ندارم اينه كه يه نفر بياد زحمت بكشه وقت و هزينه بزاره و مثلا 5 تا سيدي يا دي وي دي تولز به درد بخور از اينترنت جمع آوري كنه و بخواد اونو در اختيار مردم قرار بده خوب اين هيچي نباشه توش يه ايده هست و درش وقت و هزينه صرف شده طرف اومده با خودش فكر كرده گفته همه مردم كه اينترنت پرسرعت ندارن تا بتونن به نرم افزار هايي كه بهش نياز دارن دسترسي داشته باشن پس من كه دارم بيام كار مردم رو راحت كنم و برنامه هاي مفيد رو از اينترنت جمع آوري كنم و در اختيارشون قرار بدم.خوب در اينجا به نظرم اين بابا حق داره روي ايده و وقت و هزينه خودش قفل بزاره تا فردا يك عده از ايده اش سوء استفاده نكنن و سيديش رو كپي كنن به اسم خودشون بدن بازار و يه عده هم از وقت و هزينه اش.

تاريخ عضويت
    Aug 2005

پيش فرض

هخامنش جان !
    من هم با شما هم عقيده هستم ...
    منتهي من برداشتم از "نرم افزاري" عام بوده ... اگه ميخواست بگه خارجي ، خوب مي گفت خارجي!

امــا :
    حالا يك سوال مهم وجود داره . چه طوري ما اين دو تا را تفكيك كنيم ؟!
    و اگر اين قفل ، يك قفلي باشه كه توي نرم افزارهاي ايراني هم استفاده بشه ، آيا اين درست هست كه يك راه كلي ارائه بشه ؟!
    يعني بايد يك شوراي نگهبان باشه كه بررسي كنه اين سي دي توي كدوم دسته قرار ميگيره !! و آيا اصلا اين كار درستي هست ؟

اين برام مبهم هست.

به اضافه‌ي اينكه توي نقل قول ها آوردم كه : « اين ارزش سنجي اش به عهده من و شما نيست » و دقيقا نمي فهمم يعني چي و چرا ؟!

حـــــرفـه ای hakhamanesh's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2006
    محل سكونت
    اورجینال کی

پيش فرض

هخامنش جان !
    من هم با شما هم عقيده هستم ...
    منتهي من برداشتم از "نرم افزاري" عام بوده ... اگه ميخواست بگه خارجي ، خوب مي گفت خارجي!
    من فكر ميكنم قانونگذار اون لحظه خوابش ميومده و يادش رفته بنويسه خارجي چون هر آدمي اينو از نظر عقلي و منطقي روش فكر كنه خوب مشخصه كه كسي حق نداره از ديتاهاي من براي برنامه خودش استفاده كنه هر چند برنامه اش زمين تا آسمون هم با من فرق داشته باشه و شما بر روي تمام محصولات هم اين عبارت رو ميبينيد كه نوشته "كپي برداري از تمام و يا بخشي از اين نرم افزار موجب پيگرد قانوني ميگردد".حتم به يقين اگر همين الان ما بريم و از قانونگذار بپرسيم آيا اين جمله اي كه بر روي محصولات نرم افزاري مينويسند طبق قانون صحيح هست يا نه ميگه بله كسي حق نداره از تمام و يا بخشي از نرم افزاري كه شما ساختي كپي برداري كنه.اما اينكه چرا مثل بچه آدم تو قانون اينو روشن نكردن تنها جوابي كه ميشه براش آوارد اينه كه خيلي قوانين ديگه هم هست كه در قانون مبهمه.(چه قوانين سياسي چه اجتماعي چه اقتصادي).

تاريخ عضويت
    Oct 2005

پيش فرض

ياد يك جكي افتادم :‌ تفنگش خرابه ، فشنگ نداره ، من هم كه خوابيدم.
    ابهام شما نتيجه قاطي كردن دو تا چيز متفاوت هست. يك مقوله مربوط به قفل گذاري بود ،‌ كه يك سليقه شخصي است و يك مقوله مربوط به قفل شكني بود ، كه باز هم يك سليقه شخصي است و من مخالفم. اين دو تا رو وقتي با هم تركيب كنيد دچار ابهام مي شويد. يعني در مورد موضوعي كه صحبت كرديم ،‌ اصلا من حال نمي كنم قفل بگذارم ( چه بسا اگر ساعتي 25000 تومن منو نديد ،‌ اين كار كثيف رو هم انجام بدم ) . اما اين حال نكردن من دليلي نميشه كه اگر سوژه از هر قفل ديگري استفاده كرد برم و كپي اش كنم . مورد ارزش گذاري هم مربوط به اين موضوع بود كه اگر كرك بكني و بعدش بگي كه اين چون نمي ارزيد ،‌ گرون بود ، ارزون بود ، محتوا نداشت يعني داري روي كالاي ديگران قيمت ميگذاري ... اما اگر كرك بكني بگي كه تفريح مي كنم ، يا ميخوام چيزي ياد بگيرم منطقي هست ، بعدش هم موضوع اين بود كه كرك آري ، ريليز هرگز. يعني اين توجيه براي كساني كاربرد داره كه كرك منتشر مي كنند كه در غير اينصورت شما براي يادگرفتن ميتوني توي خونه با شلوار كوتاه زير كولر بشيني، يك ليوان شربت آلبالوي مشتي هم توي ليوان آبجوخوري كنارت بگذاري و هر چي كه داري و نداري كرك كني. در پايان كار هم بايد عرض كنم كه وظيفه شورا خيلي ساده است. وقتي براي ثبت نرم افزاري تشريف مي بريد، شورا به هيچ وجه كاره اي نيست ،‌ اونا مدارك رو از شما ميگيرند و بعد اگر دعواي حقوقي پيش اومد به عنوان مرجع ذيصلاح مدارك رو در اختيار دادگاه قرار ميدن. زياد به موضوع قانون پيله نكن، قانون بدون مجري بي فايده است. اگر به انتظار قانون بشينيد، پس حالا حالاها بايد صبر كنيد كه مسايل مربوط به اجراي قوانين حل بشه. در كمتر از يك روز ميشه اين كركرهاي ايراني رو شناسايي كرد، اما دلشون نميخواد و به من و شما هم دليلش مربوط نيست. در نهايت هم اينا يك مشت تئوري و نظريه پردازي شخصي هست، يك كمي هم تجربه برخورد با آدمها و روش ها مختلف همراهش وجود داره ، بهترين كار هم اين هست كه هر كسي خودش اين راه رو بره و تجربه خودش رو با اين تئوري ها مخلوط كنه و خودش تصميم بگيره يا تئوري خودش رو داشته باشه‌ ( مثلا تئوري سودا رو ازش بپرسيد) . حتي بعضي ها بر اين ايده هستند كه كرك كردن كه ديگه تئوري نميخواد ، اون هم درسته ... هر كس به هر دين و آييني ... به من چه ؟ به همين دليل هست كه ميگم ارزش گذاري روي جنس ديگران وظيفه من و شما نيست ، مگه من و شما دادستانيم ، يا رئيس اتحاديه خدمات رايانه اي هستيم يا اصلا كاربردهامون با كاربرد ديگران يكسان هست ؟ يا اصلا نظراتمون با همديگه يكي هست ؟
    اما خلاصه اش : اعتياد چيز بديه ، ترك كردنش هم موجب مرض و ناراحتيه ... بعضي اوقات اعتياد ترياك به اعتياد متادون تبديل ميشه ، اما تحول بزرگي بعد از ترك اعتياد در انسان ها به وجود مياد. نظر شخصي من در مورد ترك اعتياد به كرك و استفاده از اون اينه كه باعث تحول بزرگي در زندگي ما ميشه ، چون كرك سياهي رو به زندگي آدمها مياره ... ميخوايد باور كنيد ، نميخوايد به تخ....

تاريخ عضويت
    Aug 2005

پيش فرض

هخامنش جان! ممنون از توضيحاتت ...
    من هر چي اين قوانين را با هم تطبيق ميدم ، بيشتر ابهام پيش مياد ... همون اولش هم گفتم « من هم هيچ وقت از اين قوانين مصوب سر در نياورده ام :دي »

persiankitty جان ! درست ... من اومدم دو تا چيز متفاوت را قاطي كردم ... خيلي خوب! منتهي همون جوري كه براي مقوله قفل شكستن دلايلي براي خودتون داشتيد ، درباره مقوله ديگر هم لابد دلايل منطقي ديگري داريد ... حالا اگه به هر دليلي مايل به پاسخ دادن نيستيد ، مشكلي نيست ... شايد دليل ايراد فني باشه ... به من چه ؟!

در نهايت ، درباره موارد تكميلي دو حالت داريم :
    1- موارد 1 و 2 با هم در نظر گرفته بشه و كاري به ميزان تغييرات نداشته باشيم .
    2-
    بين موارد 1 و 2 تفاوت گذاشته بشه .
    شما با كدوم موافقيد ؟!

تاريخ عضويت
    Oct 2005

پيش فرض

1- موارد 1 و 2 با هم در نظر گرفته بشه و كاري به ميزان تغييرات نداشته باشيم .
    2-
    بين موارد 1 و 2 تفاوت گذاشته بشه .
    شما با كدوم موافقيد ؟!
    نظر سنجي بزنيد ، گزينه 2 رو انتخاب ميكنم. در كل تابحال قفل پيچيده اي روي مورد 1 قرار نداشته و احتمالا نخواهد داشت. دليلش هم خيلي ساده است ، برخلاف همه پيچيدگي هاي موجود ... صرف نميكنه

تاريخ عضويت
    Aug 2005

پيش فرض

نظرسنجي را گذاشتم براي پايان كار و الان پايان كار نيست!

بقيه دوستان كجا هستند ؟!

من فكر نكنم از اين جور موارد زياد داشته باشيم كه مثلا يك شركت بياد روي مثلا فتوشاپ قفل بذاره ... اطلاع دقيق ندارم ، اما فكر نكنم از اين موارد زياد باشه ...

يك مورد ديگه كه فراموش كرده بودم ، مساله فيلم ها هست ... مثلا كاربر ادعا كرده كه ويدئو كلوپ روي فيلم قفل گذاشته ...
    درباره كپي رايت فيلم ها هم اگه كسي اطلاعاتي داره توضيح بده ... چون استثنايي براش به ذهنم نمي رسه!!

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •