تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 97 123451151 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 965

نام تاپيک: نگهداری از گلها و گیاهان آپارتمانی

پروفشنال amin_rogh's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت
    بلژيک

پيش فرض نگهداری از گلها و گیاهان آپارتمانی

اگر میخواهید گلدانهای سالم داشته باشید باید به چند نکته توجه کنید.اولین و مهمترین نکته این هست که گلهای آپاتمانی بطور طبیعی از روز اول که در داخل آپارتمان و در داخل خانه که وجود ندارند که!
    دوم اینکه ایجاد شرایط مناسب در داخل خانه برای گلهای متفاوت متفاوت هست و فراهم کردن این شرایط هم بسختی امکان پذیر هست.پس در نتیجه اغلب گلهای آپارتمانی( تاکید میکنم اغلب نه همه) پس از مدتی بسته بشرایط از چند روز تا چند ماه یا بیشتر و کمتر خراب میشوند و این طبیعی هست. اگر غیر از این باشه پس ما باغبون ها از کجا نون بخوریم!!!!!؟
    اگر علاقمند هستید که گلهای سالمتری داشته باشید و مدت بیشتری از گیاهان آپارتمانیتون در منزل لذت ببرین ... من چند تا نکته کاربردی عمومی برای نگهداری از گلدانها بلد هستم که اگر دوست داشته باشید در پستهای بعدی خدمتتون میگم.ولی برای جلوگیری از کسل کننده شدن هر بار یک کم میگم.
    در ضمن اگر کسی سوالی هم در زمینه گل و گیاه داره( کاربردی نه تئوری و کتابی) سوال کنه . اگر بلد بودم خوشحال میشم جواب بدم.

لطفا نظر بدین که اگر نکته ای رو میگم با توضیح و ذکر دلیل باشه یا فقط تیپ بدم؟ضمنا در نظر دارم از ذکر ارقام و اعداد شدیدا خودداری کنم. ممن
    ون
    Last edited by amin_rogh; 31-05-2007 at 20:02.

2. 2 کاربر از amin_rogh بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال hamidma's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2005

پيش فرض

سلام اقا امین
    تاپیک فوق العاده ای است. من بی صبرانه منتظر پیشنهادات شما در زمینه نگهداری گیاهان اپارتمانی هستم. به قول شما نکاتی کاربردی نه تئوریک.

در مورد فیکوس اگه نکته ای دارید ممنون می شم که بگید. من قصد دارم تا چند روز دیگه یدونه فیکوس (برگ پهن) بگیرم و تو خونه نگهداری کنم.

تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت
    بلژيک

پيش فرض

سلام
    نکته اول
    به حرفهای صد من یه غاز توجه نکنید! از کجا بفهمیم که حرفهای صد من یه غاز چی هستند؟ اگر توجه کنید وقتی که در مورد گلهاتون میپرسین از شما میپرسن که مثلا چقدر به گلتون آب میدین؟ اگر بگین هفته ای 1 لیوان میگن اوخ اوخ اوخ داری بیچاره رو میکشی! روزی یه لیوان آب بده! و اگر بگین روزی1 لیوان میگن اوخ اوخ اوخ داری بیچاره رو خفه میکنی میکشی! هفته ای یه لیوان آب بده! و اگر بگی گل نزدیک نور هست میگن دورش کن و اگر بگی از پنجره دور هست میگن به نور نزدیکش کن!و الخ...
    توصیه اول/ تا رسیدن به یک نتیجه- چه مثبت و چه منفی- مشاورتو ن و نحوه رفتارتون رو با گلدانتون تغییر ندین.
    چنانچه توصیه ها مفید باشن انشاااله نتیجه مثبت میگیرین و یا یا خدای نکرده برعکس.ولی از قاطی پاطی کردن دستورالعمل ها همیشه نتیجه منفی خواهید گرفت.

در مورد سوال حمید خان/مدیر محترم این انجمن در تاپیک زیر در مورد گیاهان بطور اخص مطلب گذاشته اند.
    من قصد دارم نکات عمومی کاربردی را از قبیل میزان ابیاری لازم - خاک - محل قرار گیری از نظر نور -و شرایط محیطی- تغذیه گلدان و این قبیل چیزها را برای دوستان تشریح کنم. علی ایحال اگه در تاپیک زیر جوابتون رو پیدا نکردید -که بعیده- بفرمایید تا عرض کنم.
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    موفق باشید.

5. 4 کاربر از amin_rogh بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت
    بلژيک

پيش فرض

خوب دومین نکته در مورد نحوه و میزان آبیاری هست.
    مشکل خیلی از دوستان این هست که چطور به گلدانشون اب بدن.از بالا یا از طریق پر کردن زیر گلدانی؟کی و چقدر؟
    درواقع مقدار آبیاری کاملا با توجه به شرایط محیط-محل قرار گرفتن گلدان- بافت خاک گلدان-اندازه گیاه و حجم ریشه متفاوت هست وحتی ممکن است که میزان آب مورد نیاز یک گلدان در یک محل با یک مکان دیگه (همان گلدان)کاملا متفاوت باشه.
    اصولی ترین راه این هست که اول از چند نکته کوچولو مطمئن شوید/
    1- مطمئن شوید که خاک موجود در داخل گلدان از نظر فیزیکی در شرایط خوبی هست.یعنی اینکه اگر دقت کرده باشید در بسیاری از مواقع خاک گلدان حالتی بهم میچسبد که بین دیواره گلدان و خاک کمی فاصله ایجاد میشود و در نتیجه مقدار زیادی از خاک بلافاصله از کناره های گلدان به زیرگلدانی هدایت میشود.
    2- پس از مدتی که عمل آبیاری انجام میشود در داخل خاک گلدان کانالهایی ایجاد میشود . با بهم زدن ملایم خاک بنحوی که ریشه ها اذیت نشوند از بروز این حالت جلوگیری کنید.در غیر اینصورت قبل از اینکه آب فرصت جذب بیابد از دسترس گیاه خارج شده و از گلدان خارج میشود.
    3- از باز بودن سوراخ کف گلدان مطمئن شوید.
    پس از اطمینان از موارد بالا گلدان را بخوبی سیرآب کنید و از دادن آب دریغ نکنید تا زمانی که مطمئن شوید که تمام ذرات خاک گلدانتان بخوبی خیس شده است.حتی میتوانید گلدان را در یک ظرف یا سطل آب برای مدت کوتاهی غوطه ور کنید تا نتیجه لازم بدست آید.
    سپس اجازه بدهید که آب اضافی از گلدانتان کاملا خارج شود.و آب موجود در زیر گلدانی را هم خالی کنید و از نگهداری آب در زیر گلدانی خودداری کنید.تا زمانی که دیگرآب از گلدان خارج نشود.
    حالا گلدان را به محل مورد نظر ببرید و تاریخ را ثبت کنید.میزان رطوبت را هر روز یا هر روز درمیان با فرو کردن انگشت در خاک کنترل کنید.وقتی که انگشت خود را در خاک فرو کرده و از خاک خارج کردیدبلافاصله به سوراخ ایجاد شده و سپس به انگشت خود نگاه کنید.اگر خاک خیلی خیس باشد سوراخ ایجاد شده بدون هیچگونه تخریب (بعد از خارج شدن انگشت) باقی میماند و طبعا انگشت شما هم گلی خواهد شد.
    اگر خاک خیلی خشک شده باشد دیواره های سوراخ بلافاصله شروع به ریزش خواهد کرد و انگشت شما هم تر نخواهد شد.
    اما زمانی که پس از بیرون آوردن انگشت از داخل خاک دیواره های سوراخ بدون ریزش حالت خود را حفظ کرد و انگشت شما هم گلی هم نشد( یعنی گل بدستتان نچسبید/اما احساس میکنیدکه خاک کمی رطوبت دارد و کمی خنک هست)بهترین موقع آبیاری مجدد هست.چقدر؟به اندازه ای که دوباره تمام خاک گلدان خیس شود
    پس از یکی دوبار انجام این کار میزان آب لازم و فاصله آبیاری را میتوانید بخوبی تعیین کنید.
    در پست بعدی راجع به آب گرم و سرد خواهم گفت
    تا بعد

7. 4 کاربر از amin_rogh بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال hamidma's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2005

پيش فرض

ممنون نکات جالبی بودند اقا امین رخ. یه سوال که من داشتم وقتی که گفته می شه که مثلا باید روزی دوبار یا یه بار برگ گیاهان زینتی رو تمیز کرد دقیقا این کار یعنی چی؟ همین که با ابفشان به برگها اب بزنیم کافیه یا باید با یه ابر یا دستمال تمیزشون کرد؟ مخصوصا در مورد پیچک که من دیروز گرفتم و قصد دارم تو ایوون خونم پرورشش بدم.

تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت
    بلژيک

پيش فرض

ممنون نکات جالبی بودند اقا امین رخ. یه سوال که من داشتم وقتی که گفته می شه که مثلا باید روزی دوبار یا یه بار برگ گیاهان زینتی رو تمیز کرد دقیقا این کار یعنی چی؟ همین که با ابفشان به برگها اب بزنیم کافیه یا باید با یه ابر یا دستمال تمیزشون کرد؟ مخصوصا در مورد پیچک که من دیروز گرفتم و قصد دارم تو ایوون خونم پرورشش بدم.
    سلام
    سوال خیلی خوبی هست.اگر کسی چنین توصیه ای کرد شما هم ازش بپرسید منظورش گل هست یا مثلا میخواسته بگه روزی دوبار مسواک بزنید و اشتباهی گفته روزی دوبار برگها رو تمیز کنید!!!!؟؟؟؟!!
    مع الوصف تمیز کردن برگ ها لازم هست اما نه روزی دوبار. هر از چند گاهی باید این کار رو انجام داد ولی فاصله زمانیش باز هم کاملا به محیط شما بستگی داره.
    تمیز کردن برگها اصولا به منظور های زیر انجام میشه /
    1- براقی و رنگ برگها و در نتیجه زیبایی آن بخوبی ظهور پیدا کند.
    2- تمیز کردن سطح برگ باعث جذب بیشتر نور و تسهیل تنفس از سطح برگ میشه.
    مواد تجاری زیادی برای براق کردن برگها وجود داره که به غلط توسط فروشنده گان بعنوان مواد شوینده برگ فروخته میشه.این مواد برای گلهای بریده و برای زیباتر جلوه دادن دسته گل ساخته شده اند نه برای گلدانها.و مواد موجود در آن بیشتر باعث بسته شدن روزنه ها میشه تا تمیز کردن برگها.
    همینطور از بکار بردن پارچه و دستمال و لمس برگها هم بپرهیزید.چون خسارات غیر قابل مشاهده و نا خواسته ای به برگها وارد میکنید.
    همیشه وقتی میخواهید کاری انجام دهید اول فکر کنید که طبیعت چگونه این کار را انجام میدهد.در اغلب اوقات به نتیجه مطلوب میرسید.در اینمورد هم استفاده از آب بتنهایی توصیه میشود. آب را به آرامی با یک اسپری یا آب پاش بر روی برگها بپاشید و این کار را تا جاری شدن آب و در نتیجه شسته شدن برگ ادامه دهید.
    همین!
    موفق باشید

10. این کاربر از amin_rogh بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت
    بلژيک

پيش فرض

خوب نکته بعدی در مورد این هست که آب سرد بهتر هست یاآب گرم؟
    برخی از دوستان علی الخصوص جنوبی ها در هنگام تابستان وقتی که برای خودشون از یخچال آب بر میدارند یه حالی هم به گلدانشون میدن و یک لیوان آب یخ هم گلدان را میهمان میکنند!لازم هست بگویم این کار صددرصد غلط هست.بهمون اندازه ای که دادن آب گرم غلط هست.
    بهترین حالت این هست که از آب ولرم( نه سرد ونه گرم)معمولی استفاده شود چون از نظر فیزیولوژیک ریشه ها بخوبی نمیتوانند آب سرد یا داغ را جذب کنند و آب تا قبل از اینکه در خاک به درجه حرارت مطلوب برسه قابل جذب نخواهد بود!
    در پست بعدی راجع به خاک گلدان و بعد از آن راجع به اندازه گلدان خواهم گفت.
    Last edited by amin_rogh; 02-06-2007 at 20:14.

12. این کاربر از amin_rogh بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

کـاربـر بـاسـابـقـه AB's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2005

10

طرز نگهداری بنجامبن هم بنویسین
    هر کاری کردم برگ ریختنش درست نشد

تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت
    بلژيک

پيش فرض

طرز نگهداری بنجامبن هم بنویسین
    هر کاری کردم برگ ریختنش درست نشد
    گل گفتی دوست من .بنجامین واقعا مکافاته.باید توضیحات زیادی بدم ولی چون سر کار هستم الان نمیتونم .فردا انشالله نکات مهمش رو براتون میگم.
    تا فردا

کـاربـر بـاسـابـقـه AB's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2005

11

گل گفتی دوست من .بنجامین واقعا مکافاته.باید توضیحات زیادی بدم ولی چون سر کار هستم الان نمیتونم .فردا انشالله نکات مهمش رو براتون میگم.
    تا فردا
    مرسی منتظرم.

صفحه 1 از 97 123451151 ... آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •