تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 3 از 105 اولاول 12345671353103 ... آخرآخر
نمايش نتايج 21 به 30 از 1044

نام تاپيک: سوالات در زمینه باغبانی

پروفشنال amin_rogh's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت
    بلژيک

پيش فرض

با سلام دوباره

دوست عزیز من در مورد اصلاح خاک باغچه چه کاری باید انجام بدهم؟ اضافه کردن ماسه به خاک؟ استفاده از کود خاص؟

در ضمن ایا منظور از ماسه همون ماسه ای است که در کارهای ساختمانی استفاده می شود؟
    ماسه ای که در کارهای ساختمانی مصرف میشه معمولا با ناخالصی و یا نخاله های ساختمانی همراه هست.اگر بتونید از ماسه ای که کنار کارون هست مخصوصا از اونایی که از لایروبی بدست اومده استفاده کنیدعالی هست.
    اما نه اینکه باغچه را پر از ماسه کنید ها! فقط به خاک اضافه کنید.مقدارش در مجموع اگر یک سوم حجم کل خاکتون بشه بهترین هست.البته با در نظر کرفتن کود دامی که به خاک اضافه خواهید کرد.کود دامی پوسیده خوب هست لازم نیست دنبال چیز خاصی بگردید.اگر کمپوست هم در اختیار داشته باشید خیلی عالی هست.
    . صد البته که همگان میدانند که این دستورات به واقعیت نمی پیوندند! چون خیلی ایده الیستی هست که خاکتون دقیقا به نسبت های یک سوم از ماسه رس کود و مواد آلی تشکیل شده باشه!شمافقط سعی کنید که خاکتون رو به شرایط ایده آل نزدیک کنید.
    موفق باشید.

2. این کاربر از amin_rogh بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت
    بلژيک

پيش فرض

راستی انجیر بود یا انگور؟

حـــــرفـه ای Vmusic's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2006
    محل سكونت
    vmusic.ir

پيش فرض

برگ انجیر !!

درخت انجیر که نام علمی آن فیکوس (Ficus) می‌باشد از خانواده (Moracee) موراسه است و دارای ۶۰۰ گونه می‌باشد که اغلب انواع آن وحشی یا زینتی هستند مانند درخت معروف به درخت کا ئوچو (فیکوس الاستیکا) که هم زینتی است و هم صنعتی. فیکوس بنگالنسیس و فیکوس رلیگیوزا انواع زینتی این گیاه می باشند که در تزئینات و به عنوان گیاه آپارتمانی مصرف زیاد دارند.
    انواعی که در باغبانی از نظر مصرف میوه آن مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از فیکوس کاریکا ، فیکوس پالماتا و فیکوس پودوکاریکا. فیکوس کاریکا همان انجیر معمولی است که به عنوان میوه مورد استفاده قرار می‌گیرد. ولی فیکوس پالماتا و فیکوس پودوکاریکا بیشتر برای تلقیح انواع انجیر خوراکی کاشته می‌شوند.

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    برگ انگور !!

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    دیگه فکر کنم معلوم بشه کدومه !!

تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت
    بلژيک

پيش فرض

سلام مهندس
    دستت درد نکنه. میخواستم بدونم حمید جان امتحان کردن یا نه!عکسهای خوبی بود.حتما حمید جان هم استفاده خواهند کرد.
    ممنون
    ضمنا اسم رلجیوزا از همون واژه دین میاد. پس بهتره اگه جسارت نیست از ج استفاده شود.و کائوچو هم که اشتباه لپی بود.بیخیال!
    Last edited by amin_rogh; 23-05-2007 at 22:19.

پروفشنال hamidma's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2005

پيش فرض

دستتون درد نکنه که با راهنماییتون واقعا من رو شرمنده کردید. بله دوست عزیز انگور بود. از راهنماییتون در مورد اون حشره و خاک باغچه واقعا ممنونم. امیدوارم پست بعدیم شما رو زیاد اذیت نکنه چون خیلی زیاده.

تاريخ عضويت
    Jun 2005

پيش فرض

با عرض سلام خدمت شما
    بالاخره يك كتاب خيلي عالي در مورد باغباني به دست اوردم و كلي اطلاعاتم در اين زمينه بالا رفت. سوالات فراواني كه در مورد باغباني داشتم با خواندن كتاب برطرف و كمتر شدند. اسم كتاب " باغباني علمي" به تاليف لورا رايس و رابرت رايس و به ترجمه فرشاد امير اصلاني چاپ شركت انتشارات فني ايران هست.
    اين كتاب كه من گرفتم ويرايش چهارمش هست كه مربوط به دهه نود هستش.
    خوب از كتاب كه بگذريم اين باغچه هم براي شخصي به مبتدي من شده يه ازمايشگاه علمي . هر چند اولش فكر مي كردم به قول معروف هر چي سنگه واسه پاي لنگه " ولي بعد خوب به اين نتيجه رسيدم كه بد هم نيست و اين مشكلاتي كه پيش مي ياد خودش يه تجربه مفيد هست.
    بعد از اون مشكلي كه واسه دو درخت رز و درخت كنار كه پيش امده بود يه مشكل هم اضافه شده .
    جديدا يه دوستان تازه اي هم در باغچه من پيدا شده كه در پايين عكسش رو هم براتون گذاشتم.
    اين حشره كه به شكل ملخ سبز كوچك هستش هم به درخت شيپوري و هم به درخت انگور كلي اسيب زده البته به برگهاي اين دو درخت.

به نظر شما من چي كار بايد با اين حشرات بكنم ؟ از چه سمي بايد استفاده بكنم؟ ايا اصلا اين كار لازمه؟ و ايا خرجش مي ارزه؟

در ضمن يه خورده هم به باغچه رسيدم و برگهاي زرد درخت پيشكسوت باغچه رو " درخت كنار" رو بيرون ريختم . واقعا كه خدا به باغبونها صبر بده كه چه كار سختي دارند. همچنين سه تا از شاخه هاي اضافه درخت توت رو هم بريدم كه به قول شما شاخه اصلي تقويت بشه. همچنين هر چي گل اطلسي و ميمون هم كه داشتم همه رو از ريشه كندم چون زمان گل دهيشون تمام شده بود و همچنين باغچه خيلي در هم برهم بود. هر چند واسم سخت بود ولي به هر حال همه رو كندم . حالا باغچه يه مقدار شكل بهتري گرفته كه عكسش رو هم براي شما دوستان گرامي قرار داده ام.
    هر چند هنوز قسمت چپ باغچه كلي كار داره.
    ديگه تصميم گرفتم كه گلهاي يكساله در باغچه نكارم و فقط گل يا درختهاي چند ساله بكارم و فقط يه بخش كوچكي رو " به اصرار همسرم" به كاشت سبزي اختصاص بدم.

يه مشكل ديگه هم كه نمي دونم مشكله يا نه اينه كه از ابتداي بهار كه گلهاي رز تو باغچه گل دادند و بعد هم من بريدمشون ديگه گل ندادند( البته طبق نوشته اي در يك وب سايت اينترنتي كه گفته بايد بايد از نيم سانتي بالاي اخرين گل بريده بشه) البته گل محمدي چند تا غنچه زده كه اميدوارم اين حشرات عزيز ( زنبورها) اجازه بدهند كه اين گلها رو ديد. حالا واقعا موندم كه اين يه مشكله يا اصلا مشكل نيست. ايا گل دهي فقط يه بار در ساله يا اينكه با فاصله است؟

در ضمن من بذر چهار عدد گل رو هم خريداري كرده ام كه انها رو بكارم. گلهاي " لاله عباسي زرد و قرمز" و " كوكب يكساله الوان" و "شاه پسند" و " اهار پرپر الوان گل درشت ( خارجي )"

قصدم هم اين هستش كه اين گلها رو در گلدان پرورش بدهم چون فكر مي كنم كه با توجه به گرماي شديد بيرون اصلا مناسب كاشت در باغچه(گلهاي فصلي )نيستند( تجربه گلهاي اطلسي و ميموني ) همچنين مي خواستم با اين كار يه كار تازه رو خودم شروع كرده باشم. قصدم اينه كه اين بذرها رو ابتدا نشاء كاري بكنم و بعد به گلدان انتقالشون بدم.( البته بجز شاه پسند كه فكر كنم چند ساله هستش كه فكر كنم بايد به باغچه انتقالش بدم بعد از مدتي)

من براي نشاء كاري يه جعبه اي رو از يونوليت درست كرده ام كه بذرها رو با حفظ يه فاصله مناسب 5 سانتي مي كارم تا بعد از اينكه بذرها به صورت چند برگي در اومدن به گلدان انتقالشون بدم. البته خوب در راهنماي اين بذرها نوشته كه بايد سي سانتي فاصله باشه ولي خوب چون من در ابتداي رشد به گلدان انتقالشون مي دم فكر كنم اين فاصله فعلا كافي باشه. همچنين مي خوام كه اين نشاء كاري رو تو اتاق انجام بدم. حالا سوال من اينه كه ايا با توجه به توضيحاتي كه در مورد بذر ها و نحوه كارم گفتم ايا شيوه كارم درست هست و اصلا اين كار صحيح هست و نتيجه داره يا نه؟ چه نكات مهمتري رو بايد در مورد نشاء كاري در نظر بگيرم ؟ايا اصلا اين كار در اتاق امكان پذير هستش؟ قرار دادن اين بذرها در كنار هم ايا مشكلي ممكنه درست كنه؟
    بي صبرانه منتظر پاسخ شما هستم.

تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت
    بلژيک

پيش فرض

سلام. باغچه تون خیلی تمیز شده اما یکی از راههای حفظ رطوبت خاک جلوگیری از تبخیر بیش از حد است. ( در مورد این جمله کمی تامل کنید بعد ببینید راه حل چی توی چنته دارید)
    در مورد اون حشره فکر میکنم که استفاده از سموم حشره کش عمومی مفید هست اما این در تخصص مهندس جعفر عزیز خودمون هست چون ایشان گیاهپزشک هستند و حشره شناس هم هستند.
    در مورد گل محمدی باید بگم که ..نه.این ربطی به بریدن شاخه ها نداره. البته نه کاملا.بریده شاخه ها بهر صورت مقداری از انرژی رو صرف ترمیم و بازسازی خواهد کرد.اما حذف میوه ها( گلهایی که عمرشان تمام شده ) به گلدهی مجدد کمک میکنه. پس در فصل رشد بهتر هست که فقط گلهای پژمرده را حذف کنید نه شاخه ها را.لازم هست بگم که در اثر استفاده متداوم و زیاد کود اوره که تا بحال مصرف کرده اید موجبات رشد رویشی گلتان را بیش از رشد زایشی(گلدهی) فراهم کرده اید.
    Last edited by amin_rogh; 25-05-2007 at 00:44.

9. این کاربر از amin_rogh بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت
    بلژيک

پيش فرض

ببخشید باقی جوابتون رو الان میگم
    گلهایی رو که نام بردید همگی مناسب کاشت در هوای ازاد هستند و بخوبی با شرایط اب و هوایی انجا هم سازگارند.
    کاشت انها در داخل اتاق موفق نخواهد بود. طریقه ای که برای نشا کاری در پیش گرفته اید خوب هست ولی لازم نیست. میتوانید برای کاشت انها بطور مستقیم عمل کنید.مهمترین نکته این هست که نگذارید بذورتان خشک شوند و در حفظ رطوبت خاک بکوشید.و برای تامین فاصله بین گلها میتوانید بذور را با مقداری ماسه و یا خاک یا هر چیز دیگری که به افزودن حجم بذور در هنگام کاشت کمک کند مخلوط و سپس بذر پاشی کنید.
    موفق باشی

11. این کاربر از amin_rogh بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jun 2005

پيش فرض

با تقدیر و تشکر فراوان از راهنمایی شما

استاد و دوست عزیز
    در مورد اینکه مستقیم بکارم من قصدم اینه که با کاشتن این گلها در گلدانهای بزرگ طولی که حدود نیم متری هستند و عرض سی سانتی ( تقریبا) دارند حال و هوای داخل اتاق ها رو بهتر کنم و دیگه اینکه مواظبت بهتری اعمال کنم و یه تجربه مفید هم برام باشه.
    حالا با این صورت شما به نظرتون می تونم این کار رو در اتاق و در گلدان انجام بدهم یا اینکه جواب نمی ده و باید در فضای باز باشند؟

در مورد اون مشکل حشره ، راستش رو بخواهید خودم به ذهنم رسیده که با استفاده از حشره کش معمولی که واسه مورچه و دیگه حشرات استفاده می شه روی برگها بپاشم و بعد روی درخت ها و دورشون رو با تور پارچه ای با منفزهای ریز قرار بدم که هم جلوی ورود حشرات جدید رو بگیره و هم نور و هوای مناسب به گیاه برسه. شاید یه مدتی این کار رو بکنم این حشره های عزیز دست بردارند.

در مورد اینکه فرمودید که باید جلوی تبخیر رو بگیرم خوب علت اینکه من برگها رو گذاشته بودم که جمع بشوند همین بود که از تبخیر جلوگیری کنه ولی ظاهر باغچه و حیاط را بهم زده بود و محیط مناسبی واسه همه نوع حشره شده بود . حالا با این تفاصیر شاید منظور شما ایجاد چمن یا اینکه ایجاد یه سایبان باشه. درست متوجه شدم؟ می شه شما زحمت توضیحش رو هم بکشید؟

بی صبرانه منتظر پاسخ شما هستم اقای رخ عزیز
    با تشکر فراوان

حـــــرفـه ای Vmusic's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2006
    محل سكونت
    vmusic.ir

پيش فرض

خوب سلام دوستان عجب تاپیک با حالی شده !!
    خیلی کاربردی !!

یه چیزی در رابطه با سم پاشی بگم که تا اونجایی که می تونی سم پاشی نکن !!

هم برا حشرات مفید دیگه ضرر داره هم اینکه با اون هوای گرم باعث گیاه سوزی می شه !!

در رابطه با اون توری هم فکر نکنم با صرفه باشه !!

راسی ابیاری باغچه رو کی انجام می دی ؟

خوب ما 4 نوع ملخ داریم که زیاد واضح نبود این عکسه !!

این ملخ ها اولاش که مواد غذایی زیاده از همون برگا می خورن ولی اگه تعدادشون زیاد بشه کم بیارن هر چی دم دست باشه می خورن !!

اگه تعدادشون زیاده می تونی با طعمه مسموم یه جا جمع کنی بعد له کنی یا یه جوری نابودشون کنی !!

هرچه زودتر بهتر قبل از تخم گذاری !!

طعمه مسموم ( مخلوط سبوس + سوین ) البته طعمه مرطوبش خیلی بهتر از خشکه چون ملخ ها بهترجلب می شن پس وقتی داری تهیش می کنی رطوبتشم در نظر بگیر برا هر کیلو طعمه مسموم در حدود 0/4 تا 0/6 لیتر اب لازمه !!

سم های شیمیایی هم برا ملخ ها فنیتروتیون و دسیس متداوله ( که چون باغچه هسش همون طعمه مسموم خیلی بهتر !!

برا اطلاعات بیشتر می تونی رو هر کدوم از ملخ های زیر کلیک کنی !!

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

کاربردی شده این تاپیک ای شالا همین جوری پیش بره !!!

14. این کاربر از Vmusic بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •