تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 12 از 105 اولاول ... 289101112131415162262 ... آخرآخر
نمايش نتايج 111 به 120 از 1044

نام تاپيک: سوالات در زمینه باغبانی

پروفشنال hamidma's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2005

پيش فرض

خوب هر چند هنوز جواب سوال قبلم رو کسی نداده من سوالات جدیدم رو می پرسم امیدوارم دوستان از دست من خسته نشده باشند و راهنمایی کنند.

يه سوالي كه براي من بعد از خوندن بخش ابياري كتاب " باغباني عملي " پيش امده اين هست كه در كتاب ذكر شده كه بايد درختها را هر 7 تا در10 روز يكبار ابياري كرد.
    اما من وقتي كه بيش از يك روز بين ابياري درختهاي توت و انگور وقفه آبياري ايجاد مي كنم احساس مي كنم كه درخت دچار مشكل شده است.
    در ابتدا كه درخت انگور رو تازه كاشته بودم هر سه روز اب مي دادم و اصلا رشد نداشت درخت انگور و از زماني كه هر روز ابياري مي كنم درخت وضعيت بهتري دارد. در ضمن من در مورد گل هاي رز هم كه از باغبان پرسيدم عنوان كرد كه بايد هر روز اب داده شود.
    جناب امين رخ هم زحمت كشيدند و در مورد ابياري گياهان زينتي و در گلدان توضيح كامل دادند حالا به نظرتون من براي ابياري باغچه چي كار بايد بكنم؟ هر از چند روز يكبار؟ ايا شيوه استفاده از انگشت كه در با ان سوارخي ايجاد كنيم ( اقاي امين رخ در مورد گياهان زينتي عنوان كردند) در اين مورد هم مناسب هست؟

راستي من در باغچه مقداري بذر ريحان سبز و بنفش رو كاشتم ولي بعد از مدتي متوجه شدم اون چيزي كه رشد كرده است خار دارد و با بررسي بيشتر متوجه شدم كه اصلا بذرهاي ريحان رشد نكرده اند و انچيزي كه رشد كرده احتمالا نشاهاي " كنار" بايد باشد. چون مقدار زيادي كنار در اوايل سال روي باغچه ريخته بود و در خاك مونده بود احتمالا در حال حاضر زمينه رشد مساعد براي انها ايجاد شده است و رشد كرده اند .
    حالا سوال من اين است كه بذرهاي ريحان چي شده است؟ ايا با وجود اينكه الان زمان كاشت ريحان هست و بايد رشد كند به علت برتري كنار بر بذر ريحان اين مشكل ايجاد شده است و ايا اينكه اصلا بعدا انها رشد خواهند كرد؟

با تشكر فراوان

پروفشنال amin_rogh's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت
    بلژيک

پيش فرض

خوب هر چند هنوز جواب سوال قبلم رو کسی نداده من سوالات جدیدم رو می پرسم امیدوارم دوستان از دست من خسته نشده باشند و راهنمایی کنند.

يه سوالي كه براي من بعد از خوندن بخش ابياري كتاب " باغباني عملي " پيش امده اين هست كه در كتاب ذكر شده كه بايد درختها را هر 7 تا در10 روز يكبار ابياري كرد.
    اما من وقتي كه بيش از يك روز بين ابياري درختهاي توت و انگور وقفه آبياري ايجاد مي كنم احساس مي كنم كه درخت دچار مشكل شده است.
    در ابتدا كه درخت انگور رو تازه كاشته بودم هر سه روز اب مي دادم و اصلا رشد نداشت درخت انگور و از زماني كه هر روز ابياري مي كنم درخت وضعيت بهتري دارد. در ضمن من در مورد گل هاي رز هم كه از باغبان پرسيدم عنوان كرد كه بايد هر روز اب داده شود.
    جناب امين رخ هم زحمت كشيدند و در مورد ابياري گياهان زينتي و در گلدان توضيح كامل دادند حالا به نظرتون من براي ابياري باغچه چي كار بايد بكنم؟ هر از چند روز يكبار؟ ايا شيوه استفاده از انگشت كه در با ان سوارخي ايجاد كنيم ( اقاي امين رخ در مورد گياهان زينتي عنوان كردند) در اين مورد هم مناسب هست؟

راستي من در باغچه مقداري بذر ريحان سبز و بنفش رو كاشتم ولي بعد از مدتي متوجه شدم اون چيزي كه رشد كرده است خار دارد و با بررسي بيشتر متوجه شدم كه اصلا بذرهاي ريحان رشد نكرده اند و انچيزي كه رشد كرده احتمالا نشاهاي " كنار" بايد باشد. چون مقدار زيادي كنار در اوايل سال روي باغچه ريخته بود و در خاك مونده بود احتمالا در حال حاضر زمينه رشد مساعد براي انها ايجاد شده است و رشد كرده اند .
    حالا سوال من اين است كه بذرهاي ريحان چي شده است؟ ايا با وجود اينكه الان زمان كاشت ريحان هست و بايد رشد كند به علت برتري كنار بر بذر ريحان اين مشكل ايجاد شده است و ايا اينكه اصلا بعدا انها رشد خواهند كرد؟

با تشكر فراوان
    سلام
    دوست عزیز.من که از جواب دادن به سئوالات شما لذت میبرم و حتما سایر دوستان باصفای پس سی ورلدی ما هم که همشون دوستان خوبی هستند همین عقیده را دارند. اگر گاهی کمی تاخیر پیش میاد شرمنده چون گاهی وقت کمی تنگ هست و فرصت پیش نمیاد. بهر صورت امید وارم که تونسته باشم در کنار سایر دوستان به شما هر چند کم ،کمکی کرده باشم .
    در مورد انگورتون باید بگم که فکر میکنم که با توجه به شرایط آب و هوایی این مسئله طبیعی هست و شما کمی زیاده حساس شده اید. اگر به عکسی که در پست اول از انگورتان داده اید نگاهی بیاندازید متوجه تغییر آن حتی در این مدت کوتاه 4 ماهه میشوید.حال انگورتان خوب است.نگران نباشید.
    در مورد آبیاری باغچه باید بگم که آن روش برای گلدان کاربرد دارد نه برای باغچه .فاصله زمانی و نحوه آبیاری باغچه کاملا بستگی به بافت خاک دارد.اگر چنانچه که بافت خاک شما بیشتر رسی باشد ،پس از انجام ابیاری خاک کاملا گلی شده و تمام منافذ خاک از آب پر میشود.اگر خیسی خاک مدت زیادی بطول بیانجامد و منافذ امکان خالی شدن و در واقع نفس کشیدن پیدا نکند منجر به خفگی ریشه خواهد شد.خوب حالا اگر اجازه بدهید که خاک کاملا خشک بشود، بهمان دلیل رسی بودن خاک ،خشک شدن خاک منجر به ظهور سله خواهد شد که در صورت پیشرفت باعث پاره شدن ریشه ها خواهد شد.ضمن اینکه ریشه قادر نیست که سلامت و حیات خود را به این صورت حفظ کند و ( ببخشید که نمیتونم خوب توضیح بدهم) و در واقع ریشه در محل فضای خالی شده یا همون سله بسته شده یک حالت هرس ریشه طبیعی پیدا خواهد کرد.در نتیجه بخش عمده ای از تارهای کشنده و یا بخش فعال ریشه را از دست خواهد داد.خوب از این حرفها نتیجه میخوام بگیرم که بافت خاکی که شما دارید و فکر میکنم 90 در صد رسی هست مثل چوب دو سر طلا هست. اگر زیاد آب بدین یه مشکل داره و اگر کم آب بدین یه مشکل دیگه داره! بهتری حالت اینه که فواصل آبیاری را طوری تنظیم کنید که هیچکدام از این مشکلات پیش نیاد و شما بهترین کسی هستید که میتونید با آزمایش کردن به نتیجه مطلوب برسید نه هیچ کس دیگه.
    اگر خاطرتون باشه قبلا به شما توصیه ای کردم در مورد اضافه کردن کمی شن و یا ماسه و همینطور مواد آلی مثل خاک برگ و کود دامی.این مواد درصد هوموس خاک شما را افزایش میدن و در واقع یک حامل موقت آب و مواد غذای برای گیاه در خاک میشوند.یعنی آب و مواد غذایی را به خود جذب میکنند و کم کم در اختیار ریشه ها قرار میدن.ضمن اینکه با این عمل به نفس کشیدن خاک و سبک شدن بافت خاک هم کمک میکنه.
    در مورد بذور ریحان هم فکر میکنم که احتمالا بذر هاتون خراب بوده. دوباره از جای دیگه بذر بخرید و بکارید انشاالله که سبز میشه.
    موفق باشید. امین رخ

3. این کاربر از amin_rogh بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jun 2005

پيش فرض

با تشکر فراوان از توضیحات شما دوست گرامی
    راستش رو بخواهید در مورد ترکیب خاک باغچه ، من یه مقداری ماسه ساختمانی تهیه کردم و در اطراف انگور به صورت امتحانی با خاک مخلوط کردم. ولی نکته مهم این بود که
    1- من تا حداکثر عمق ده سانتی رو تونستم این کار رو انجام بدهم و تا همین عمق هم برخی اوقات به ریشه می خوردم که احتمالا ریشه انگور بود.
    2- ایا این 10 تا 20 سانتی متر با وجود اینکه به ریشه ها ضربه می زنه کار درستی هست؟ و یا باید خاک باغچه رو کلا عوض کنم که اونهم با توجه به اینکه گیاهانی کاشته ام امکان پذیر نیست.

توضیحاتتون رو در مورد خاک بسیار مفید بود . من خودم مطالعاتی با توجه به توصیه هایی که شما فرمودید کرده ام و تنها مشکلات من همون دو موضوع هست که اگر شما راهنمایی بفرمایید واقعا ممنون می شم.

با تشکر فراوان

راستی اگر فرصت کردید و نظرتون رو هم در مورد تاپیکی دیگه ای که من درمورد گیاهان سازگار با جنوب زده ام بدهید واقعا ممنون می شم با توجه به اینکه شما هم این اهالی سالها بوده اید

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

پروفشنال amin_rogh's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت
    بلژيک

پيش فرض

با تشکر فراوان از توضیحات شما دوست گرامی
    راستش رو بخواهید در مورد ترکیب خاک باغچه ، من یه مقداری ماسه ساختمانی تهیه کردم و در اطراف انگور به صورت امتحانی با خاک مخلوط کردم. ولی نکته مهم این بود که
    1- من تا حداکثر عمق ده سانتی رو تونستم این کار رو انجام بدهم و تا همین عمق هم برخی اوقات به ریشه می خوردم که احتمالا ریشه انگور بود.
    2- ایا این 10 تا 20 سانتی متر با وجود اینکه به ریشه ها ضربه می زنه کار درستی هست؟ و یا باید خاک باغچه رو کلا عوض کنم که اونهم با توجه به اینکه گیاهانی کاشته ام امکان پذیر نیست.

توضیحاتتون رو در مورد خاک بسیار مفید بود . من خودم مطالعاتی با توجه به توصیه هایی که شما فرمودید کرده ام و تنها مشکلات من همون دو موضوع هست که اگر شما راهنمایی بفرمایید واقعا ممنون می شم.

با تشکر فراوان

راستی اگر فرصت کردید و نظرتون رو هم در مورد تاپیکی دیگه ای که من درمورد گیاهان سازگار با جنوب زده ام بدهید واقعا ممنون می شم با توجه به اینکه شما هم این اهالی سالها بوده اید

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    دوست عزیز سلام
    به این نکته توجه بفرمایید که اسم مصالح ساختمانی با خودش نخاله و نا خالصی رو بهمراه میاره.اگر خاطرتون باشه قبلا هم بشما گوشزد کرده بودم که ماسه رو بهتر هست که از کنار کارون تهیه کنید( چون فکر میکردم که ساکن اهواز هستید).در مورد عمقش هم لازم نیست که خیلی مته به خشخاش بزارید چون به مرور زمان خودش به خاک نفوذ خواهد کرد.در مورد ایراد خسارت به ریشه هم باید مراقب باشید.نظر شما کاملا درست هست.تعویض خاک جز در مواردی که اطمینان 100 در100 دارید که بافت و محتویات خاک برای گیاه مضر هست توصیه نمیشه و در سایر موارد فقط باید نسبت به اصلاح خاک به طرقی که قبلا عرض کردم اقدام کنید.
    اون تاپیک رو دیدم، جالب هست. موفق باشید.

تاريخ عضويت
    Jun 2005

پيش فرض

دوست عزیز سلام
    به این نکته توجه بفرمایید که اسم مصالح ساختمانی با خودش نخاله و نا خالصی رو بهمراه میاره.اگر خاطرتون باشه قبلا هم بشما گوشزد کرده بودم که ماسه رو بهتر هست که از کنار کارون تهیه کنید( چون فکر میکردم که ساکن اهواز هستید).در مورد عمقش هم لازم نیست که خیلی مته به خشخاش بزارید چون به مرور زمان خودش به خاک نفوذ خواهد کرد.در مورد ایراد خسارت به ریشه هم باید مراقب باشید.نظر شما کاملا درست هست.تعویض خاک جز در مواردی که اطمینان 100 در100 دارید که بافت و محتویات خاک برای گیاه مضر هست توصیه نمیشه و در سایر موارد فقط باید نسبت به اصلاح خاک به طرقی که قبلا عرض کردم اقدام کنید.
    اون تاپیک رو دیدم، جالب هست. موفق باشید.
    با تشکر فراوان
    شما درست می فرمایید ناخالصی که زیاد هست. ولی چشم به توجه به راهنمایی شما دقیقا عمل خواهم کرد

تاريخ عضويت
    Jun 2005

پيش فرض

ببخشید شاید این سوالم یه مقدار با باغبانی فرق داشته باشه ولی خوب زیاد هم بی ربط نیست.
    من خیلی علاقمند هستم که در باغچه ام محیطی رو فراهم کنم که پرنده های مختلف بومی اینجا مثل گنجشک و بلبل و .. در باغچه ام باشند. البته به خاطر درخت کهن سال این اتفاق زیاد می افته و من بسیار از حضورشون لذت می برم.
    ولی نکته این هست که من تا حالا دو تا لانه گنجشک (پرنده ) درست کرده ام و در باغچه یکی در ارتفاع بالا و دیگری در پایین قرار داده ام ولی از حضور پرنده ها به هیچ وجه دراین لانه ها خبری نیست.

به نظرتون من چی کار باید بکنم که اعتماد این پرنده ها جلب بشه و به لانه ها سر بزنند؟

تاريخ عضويت
    Jun 2005

پيش فرض

با سلام و عرض احترام خدمت دوستان گرامي و مخصوصا اقاي امين رخ و AavaA كه با پاسخهاشون به سوالاتم من رو شرمنده خودشون مي كنند.

چند روزي هست كه به صورت جدي دارم در مورد " مباني باغباني" مطالعه مي كنم. درسته كه در دوره تحصيل در راهنمايي و دبيرستان يه چيزهايي در مورد گياهان خونده بودم ولي خوب مي شه گفت كه بيشترشون رو فراموش كرده بودم.
    اين بخش از باغباني خيلي نظرم رو به خودش جلب كرده هست. اين كه بدونيم با چي طرف هستيم و اصول و قوانينش چي هست خيلي به باغباني و پرورش گياهان به ما كمك خواهد كرد.

در اين بخش موضوعات تئوريك جالبي هست. اقليم و رشد گياه ـ نامگذاري گياه شناسي و تشريح و فيزيولوژي و ازدياد گياه از اين مباحث هست.
    در بخش تشريح و فيزيولوژي گياهان براي من چند سوال ايجاد شده هست كه ممنون مي شم كه دوستان من رو راهنمايي كنند.

1- در مورد تفاوت تك لپه اي ها و دو لپه اي ها عنوان شده بود كه بيشتر تك لپه اي ها به صورت كپه اي هستند. مي شه در مورد اين اصطلاح " كپه اي " توضيح بدهيد.
    2- در مورد جوانه ها گفته شده كه جوانه ها به سه گروه تقسيم مي شوند: 1- جوانه رويشي2- جوانه گل و 3 - جوانه مركب. و اينكه جوانه رويشي داراي برگ يا برگها و گاهي يك محور روياني است. جوانه گل شامل ياخته هاي اوليه يك يا چند گل و معمولا بزرگتر از جوانه رويشي هست و جوانه مركب توانايي توليد محور ساقه و گل را دارد.

اما سوال من اين هست چگونه مي شود اين سه نوع رو از هم تشخيص داد؟ درست هست كه هر كدام تفاوتهايي مثل برگ و ... دارند ولي وقتي يه جوانه در روي يه ساقه گياه ايجاد مي شود و بسيار كوچك هست چگونه مي توان تشخيص داد كه كدام يك از اين جوانه ها ست؟
    اين سوال من چند دليل دارد يك براي قلمه زدن فكر مي كنم مهم باشد كه ما تشخيص بدهيم از كدام نوع بايد استفاده كنيم و ديگر در هرس كردن.( شايد هم من اشتباه مي كنم و اصلا جوانه با جوانه در قلمه زدن و هرس كردن تفاوتي نداشته باشد ) . به هر حال چگونه مي شود از همان اول تشخيص داد كه كدام يك از دسته جوانه ها ست؟

خوب بهتر هست كه من سوالاتم در اين مورد رو در چند بخش مطرح كنم تا دوستان براي پاسخ گويي دچار زحمت نشوند.

با تشكر فراوان

تاريخ عضويت
    Jun 2005

پيش فرض

شاید بهتر بود که من این سوالم رو در بخش گیاه شناسی قرار می دادم. ولی به هر حال چند روز دیگه هم منتظر پاسخ شما دوستان خواهم ماند.

با تشکر

تاريخ عضويت
    Jun 2005

پيش فرض

خوب من سوالاتم رو ادامه می دهم امیدوارم که دوستان عزیز به سوالاتم پاسخ بدهند( هر چند که تا حالا هیچ سوالی رو بدون پاسخ نگذاشته اند)

راستش من امروز یه شاخه از یه درخت به نام شیشه شور رو که حالت تازه ای هم داشت رو از درخت جدا کردم و در لیوان اب برای ریشه دادن گذاشتم.

حالا سوالم این هست که ایا این شاخه ریشه خواهد زد. ( مثل پوتوس ) با توجه به اینکه الان تابستان هست ؟ و یا اینکه قلمه ها فقط در زمستان جواب می دهد.

و سوال کلی تر ایا من می تونم در مورد درختهای زیتون و انار و گل کاغذی نیز در حال حاضر ( تابستان و شهریور ماه ) مانند همان شیوه گیاه پوتوس قلمه بسازم و بعد بکارم.

با تشکر فراوان

تاريخ عضويت
    Jun 2005

پيش فرض

خوب دیروز تقریبا یه مقدار به خاطر اشتباهی که کرده بودم جا خوردم.
    دیروز که کتابی در مورد خاک شناسی و اصلاح خاک می خوندم متوجه شدم که اضافه کردن ماسه شسته به باغچه بسیار کار اشتباهی بوده است.
    اون چیزی که من از این کتاب متوجه شدم ماسه در واقع دارای سنگریزه هایی به طول 0.2 میلی متر باید باشد و اصلا ماسه شسته که در اون سنگ ریزه تا حدود نیم سانتی متر و بعضا بیشتر هم هست ( ماسته شسته) در واقع غیر حاصل خیزترین محیط کشت هستش .

از یه باغبان هم که پرسیدم ایشون تایید کرد که باید ماسته بادی اضافه می کردم.( ذرات خاک تا 0.2 میلی متر) . متاسفانه باغبان قبلی که ازش سوال کردم مثل اینکه اصلا باغبان نبوده چون تاکید کرد که ماسه بادی اضافه نکنم.

راستش رو بخواهید یه مقدار با این تکثیر واژه ها قاطی کرده ام.
    در خود کتاب اصلاح خاک هم اول خاک رو به سه دسته شن و رس و ... تقسیم کرده بود که در فصلهای بعدی اصلا واژه شن حفظ شده بود و از واژه ماسه استفاده شده بود.
    حالا واقعا موندم که بالاخره کار درست کدوم هست؟ از چه ماده ای باید استفاده کنم؟

امیدوارم اقا امین رخ به داد من برسه. هر چند ایشون تاکید کرده بودند که از کنار کارون بیارم ( چون فکر می کردند که ساکن اهواز هستم ) و تا اونجایی که من از کنار دریا و رود خونه یادم هست ماسه کنار دریا همون باید ماسه بادی باشه.

از اقا امین رخ و هر کدوم از دوستان که می تونند راهنمایی کنند ممنون میشم.

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •