تبلیغات :
تبلت لنوو
فروشگاه کیف و گارد موبایل
تعمیر هارد
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
دستگاه جوجه کشی
[ سفارش آگهی متنی ]

+ جواب دادن به اين بحث
صفحه 1 از 15 1234511 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 146

نام تاپيک: ◄◄ تاپیـــــک جـــــامـــــع انـــــواع ســــرطــــان ها ►►

 1. #1
  حـــــرفـه ای Marichka's Avatar
  تاريخ عضويت
  Sep 2005
  محل سكونت
  تهران
  پست ها
  5,665

  پيش فرض ◄◄ تاپیـــــک جـــــامـــــع انـــــواع ســــرطــــان ها ►►

  سرطان پوست چيست؟

  پوست بزرگترين عضو بدن و وظيفه آن ذخيره چربى، خنك نگه داشتن بدن و ساختن ويتامين D در بدن است و بدن را از عفونت، نور، از دست رفتن آب و ساير مايعات و جراحت حفظ مى كند.
  سرطان پوست بيمارى اى است كه در آن سلول هاى بدخيم از بافت پوست نشات مى گيرند و به طور نامنظم و فزاينده اى تكثير و به طريقى از سيستم ايمنى و دفاعى بدن عبور مى كنند بدون اينكه موجب عكس العمل تدافعى و تهاجمى در سيستم ايمنى بدن شوند. مهمترين عامل پيشتاز و مستعد سرطان پوست، جهش در DNA سلول بر اثر اشعه ماوراى بنفش است كه منجر به شروع تراريختى سلول و سرطانى شدن آن مى شود.
  با توجه به نوع سلول پوستى كه دچار تراريختى و سرطان شده است اشكال مختلفى از سرطان پوست وجود دارد كه هركدام نشانه ها و عوارض خاص خود را دارند. شايع ترين اشكال سرطان پوست عبارتند از:

  ۱- سرطان سلول هاى بنيانى يا پايه
  ۲- سرطان سلول هاى فلسى
  ۳- سرطان سلول هاى ملانوسيست يا ملانوما

  سرطان سلول هاى بنيانى
  سرطان سلول هاى بنيانى شايع ترين نوع سرطان پوست به شمار مى آيد و نسبت به ديگر اشكال سلول هاى سرطانى پوست خطر كمترى دارد. سرطان سلول هاى بنيانى كه در پايه اپيدرم (لايه خارجى پوست) قرار دارند سرعت رشد كم و آرام داشته و به ندرت گسترش مى يابند.
  سبب شناسى سرطان سلول هاى بنيانى پوست عبارت است از: در معرض تابش نور شديد آفتاب قرار گرفتن بدن از جمله صورت، گوش ها، گردن، سر، شانه ها و پشت، تماس با مواد شيميايى مانند آرسنيك و مواد راديواكتيو، جراحت هاى باز، سوختگى، خالكوبى و واكنش هاى حساسيتى نسبت به واكسن.
  افرادى كه پوست و موى روشن و چشم آبى، سبز و خاكسترى دارند و همچنين اشخاصى كه مشاغل آنها در فضاى باز است و به طور متوالى در معرض نور آفتاب هستند نيز از خطر بالاترى براى ابتلا به سرطان سلول هاى بنيانى پوست برخوردارند.

  علائم هشدار دهنده سرطان بنيانى پوست
  زخم هاى بازى كه خونريزى در آن پس از سه هفته يا بيشتر ترميم نيافته باشد، لكه سرخ يا حساسيتى كه ممكن است حالت خشكى، درد و يا خارش داشته و بهبود نيابد، برآمدگى شفافى كه به رنگ صورتى، قرمز و سفيد است و يا در افراد با پوست هاى تيره به رنگ قهوه اى و سياه نمايان و گاهى با خال اشتباه گرفته مى شود، لكه صورتى كه با حاشيه برآمده و فرو رفتگى خشك، در مركز آن همراه است. در اين مورد با رشد لكه، رشته هاى نازك رگ هاى خونى ممكن است بر سطح آن ايجاد شود.

  سرطان سلول هاى فلسى پوست
  سرطان سلول هاى فلسى دومين شكل شايع سرطان پوست به شمار مى رود كه مى تواند تمام بدن از جمله لايه هاى مخاطى را دربرگيرد.اكثر اشكال سرطان سلول هاى فلسى مدت ها به لايه اپيدرم محدود مى ماند و در صورت درمان نشدن به لايه هاى زيرين پوست سرايت كرده و بافت هاى ديگر را مورد تهاجم قرار مى دهد.در معرض تابش نور شديد آفتاب قرار گرفتن اعضاى بدن مانند صورت، گردن، اطراف گوش ها، پوست سر بدون پوشش مو، دست، شانه، پشت بدن و لب پايين دهان از جمله علل ابتلا به اين نوع سرطان است.زخم هاى باز، تابش اشعه ايكس و تماس با مواد شيميايى مانند آرسنيك و فرآورده هاى نفتى از ديگر عوامل ابتلا به سرطان سلول هاى فلسى پوست است. درمان توسط داروهاى سركوب گر سيستم دفاعى بدن احتمال ابتلا به اين نوع سرطان پوست را افزايش مى دهد. نشانه هاى ابتلا به اين نوع سرطان در موارد بسيار معدودى در پوست هاى سالم ديده شده است كه محققان آن را ناشى از عوامل ژنتيك تلقى مى كنند.

  علائم هشدار دهنده سرطان سلول هاى فلسى پوست
  رشد ضايعه زگيل مانند كه حالت خشكى پيدا و خونريزى كند، لكه فلس مانند با حاشيه نامنظم كه ممكن است حالت خشكى و خونريزى داشته باشد، زخم بازى كه خونريزى داشته و يا خشك شده و براى مدت طولانى بهبود نيافته باشد، وجود توده اى برآمده كه مركز آن فرو رفته و خونريزى كند. چنين توده اى ممكن است سريع بزرگتر شود.

  سرطان ملانوما
  سرطان ملانوما رشد بدخيم سلول هاى ملانوميسم است. اين سلول ها رنگ دانه تيره پوست، مو، چشم و خال هاى بدن را توليد مى كنند. از اين رو تومورهاى ملانوما اكثراً قهوه اى و يا سياه است. ولى در موارد معدودى نيز سرطان هاى ملانوم رنگ دانه توليد نكرده و به رنگ پوست صورتى، قرمز و يا بنفش ظاهر مى شوند.
  ملانوما از خطرناك ترين انواع اشكال سرطان پوست به شمار مى رود. اين نوع سرطان اگر زود تشخيص داده شود درمان ۱۰۰ درصد آن امكان پذير است. اما چنانچه حالت تهاجمى پيدا كرده و به ساير بافت هاى بدن سرايت كند درمان آن امكان پذير نخواهد بود.

  اشكال سرطان هاى ملانوم
  ملانوم سطحى
  اين نوع ملانوم به صورت لكه اى مسطح و يا كمى برآمده با حاشيه نامنظم ظاهر مى شود. اين لكه ممكن است به رنگ هاى قهوه اى، سياه، قرمز، آبى و يا سفيد نيز ظاهر شود.

  لنتيگو ماليگنا
  لنتيگو ماليگنا مانند ملانوم هاى سطحى نزديك به سطح پوست رشد مى كند و همراه با سايه هاى برنزه، قهوه اى و يا قهوه اى تيره همراه است. اين سرطان كه به آهستگى رشد مى كند، ممكن است به ملانوم لنتيگو ماليگنا كه حالت تهاجمى دارد تبديل شود.

  ملانوم اكرال لنتيجينوس
  ملانوم اكرال لنتيجينوس قبل از اينكه لايه هاى عميق تر پوست را در بر بگيرد، ابتدا به طور سطحى رشد مى كند. اين نوع ملانوما با ساير اشكال ملانوم متفاوت است زيرا به شكل سايه هاى سياه و يا قهوه اى زير ناخن ها، كف پا و يا كف دست نمايان مى شود. اين نوع سرطان از شايع ترين اشكال ملانوما در بين سياه پوستان آمريكايى و آسيايى است و از جمله نادرترين اشكال ملانوما در بين سياه پوستان آفريقايى است.

  ملانوم گره اى
  ملانوم گره اى معمولاً جنبه تهاجمى داشته و زمانى تشخيص داده مى شود كه سطح آن برآمده شده است. رنگ اين گره ها اكثراً سياه و بعضى اوقات آبى، خاكسترى، سفيد، قهوه اى، برنزه، قرمز و يا همرنگ پوست است. اين نوع سرطان معمولاً در تنه، پا، دست افراد مسن و بر روى سر مردان ديده مى شود. اين نوع سرطان شديدترين و تهاجمى ترين نوع سرطان ملانوم است.

  الگوهاى درمانى سرطان پوست
  تظاهرات بالينى سرطان پوست در هر شخص متفاوت است از اين رو تعيين درمان مناسب بستگى به سن، وضعيت بدن، سابقه طبى بيمار، پيشرفت بيمارى، سازگارى بدن بيمار با دارو و الگوهاى مختلف درمانى دارد. در مجموع الگوهاى درمانى سرطان پوست عبارتند از:
  جراحى: برداشتن بافت بدخيم و كمى از بافت سالم پوست كه روش معمول الگوى درمانى سرطان پوست است به اشكال مختلف انجام مى شود و عبارتند از:

  كرايوتراپى: يا استفاده درمانى از سرماى شديد براى تخريب بافت. در اين روش ضايعه بدخيم با استفاده از نيتروژن مايع منجمد شده و در نتيجه آن سلول هاى سرطانى نابود شده و از بين مى روند.خشكاندن و تخريب بافت هاى سرطانى از طريق جريان الكتريكى پر فركانس.
  كورتاژ يا پاك كردن سطح مبتلا به بيمارى با استفاده از كورت (وسيله قاشقى شكل) در اين روش جراح ضايعه بدخيم را تراشيده و به وسيله كورت پاك و تميز مى كند.
  پيوند پوست كه بر روى بستر پوست آسيب ديده ناشى از جراحى و برداشتن توده سرطانى حاصل شده انجام مى گيرد.درمان ليزرى كه به وسيله پرتو نورى ليزر، سلول هاى سرطانى برداشته شده و از بين مى روند.

  جراحى ميكروگرافى مه:
  در اين روش ضايعه سرطانى با كمترين صدمه به بافت سالم برداشته مى شود و طى آن جراح با استفاده از ميكروسكوپ مقطع بافت سرطانى را مورد بررسى قرار مى دهد تا به طور كامل از نابودى سلول سرطانى اطمينان حاصل كند.

  راديوتراپى: الگوى درمانى ضايعه سرطانى با استفاده از اشعه يونيزان كه منجر به انهدام سلول هاى سرطانى و كوچك شدن اندازه ضايعه سرطانى مى شود.

  شيمى درمانى: استفاده از داروهاى شيميايى منجر به انهدام سلول هاى سرطانى پوست مى شود. براى درمان سرطان پوست سه نوع شيمى درمانى وجود دارد: ۱- شيمى درمانى موضعى: استعمال لوسيون يا كرم بر روى پوست است كه منجر به انهدام سلول هاى بدخيم مى شود. در اين روش كرم و لوسيون هاى شيميايى كه معمولاً حاوى اسيد تريكلرو- استيك هستند روى پوست قرار داده مى شوند (نبايد روى پوست ماليده شود)

  ۲- شيمى درمانى بالينى كه داروهاى شيميايى از طريق خوراكى يا تزريق وريدى و يا داخل عضلانى تجويز مى شود.

  ۳- شيمى درمانى الكتريكى:
  استفاده از الگوى شيمى درمانى توام با ارتعاشات الكتريكى جهت مهاركردن رشد فزاينده سرطان پوست.

  پرتودرمانى: فوتوديناميك تراپى استفاده از رنگ و نور است. در اين شيوه رنگ به داخل يك وريد تزريق و سپس در تمام بدن منتشر مى شود. بعد از چند روز، اين رنگ فقط در سلول هاى بدخيم باقى مى ماند. سپس با تابش نور قرمز رنگ ليزرى رنگ درون سلول سرطانى نور را جذب مى كند و منجر به عكس العمل فوتو شيميايى كه مخرب سلول ها است مى شود.درمان بيولوژيكى يا ايمونولوژيك كه مشتمل بر بازسازى، تحريك، هدايت و تقويت سيستم طبيعى دفاعى بدن بيمار است و با استفاده از آنتى بادى و هدايت سيستم دفاعى خود بيمار جهت مبارزه با سرطان صورت مى گيرد. استفاده از عواملى مانند اينترفرون سلول هايى كه فعاليت ضد تومورى مستقيم دارند و آنتى بادى هاى مونوكلونال كه اثرات تداخل بقاى سلول را دارند رشد سرطان را كاهش مى دهد.سرطان پوست يكى از شايع ترين و در عين حال قابل پيشگيرى ترين سرطان ها است. اكثر اشكال سرطان پوست در نقاط برهنه بدن مانند صورت، دست، ساعد و گوش ايجاد مى شود از اين رو پوست بايد در برابر اشعه خورشيد محفوظ بماند و كرم هاى ضدآفتاب مناسب كه فاكتور محافظت در برابر آفتاب آنها (SPF) پانزده يا بيشتر است توصيه مى شود.

  نويسنده: على دوستى
  منبع: پايگاه زيست شناسي ايران


 2. این کاربر از Marichka بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است 3. #2
  حـــــرفـه ای Marichka's Avatar
  تاريخ عضويت
  Sep 2005
  محل سكونت
  تهران
  پست ها
  5,665

  پيش فرض

  نگاه اجمالی
  بافتهای بدن به دنبال آسیب یا خسارت دیدن در اثر فرسودگی طبیعی سلولها بطور دائم ترمیم و با سلولهای جدید جایگزین می‌گردند. بنابراین بطور کلی ، رشد و ترمیم بسته به نیازمندیهای بدن بطور دائم روی می‌دهند. اندام‌های خاصی می‌توانند از نظر اندازه بزرگ شوند (هیپرترومی) یا تعداد سلولهایشان را افزایش دهند (هیپرپلازی) و این در صورتی است که کار خواسته شده از آن اندام بیش از ظرفیت آن باشد. تومورها دارای انواع مختلف هستند.

  تومورهای خوش‌خیم
  تومورهای خوش‌خیم به آهستگی و به صورت تصاعدی رشد کرده و به بافتهای دیگر تهاجم نمی‌نمایند. این تومورها روی بافتهای مجاور فشار وارد می‌کنند. ولی رشدشان ممکن است پس از مدتی قطع شود و آنگاه بدون تغییر باقی می‌مانند. سلولهای تومورهای خوش‌خیم معمولا شبیه به سلولهای بافتی که از آن بوجود آمده‌اند می‌باشند. با برداشتن کامل این تومورها با عمل جراحی دیگر عود نمی‌کنند. معمولا طول عمر بیمار را کوتاه نمی‌کنند.

  البته وجود تومورهای خوش‌خیم در محلهای خاصی ممکن است کشنده باشد. زیرا ممکن است این تومورها در کار یک اندام حیاتی دخالت نمایند. تومورهای خوش‌خیمی که در مغز بوجود می‌آیند خارج کردن کامل آنها غالبا مشکل یا غیر ممکن است و بنابراین فشار ناشی از این تومورها که در داخل کاسه سر به ساختمانهای مجاور وارد می‌شود ممکن است باعث مرگ گردد.
  تومورهای بدخیم
  تومورهای بدخیم بطور تصاعدی رشد کرده و اگر جلوی رشدشان گرفته نشود به طرق مختلف باعث مرگ بیماری می‌گردند. این تومورها سریعا رشد کرده و سلولهای تشکیل‌دهنده آنها از سلولهای تومورهای خوش‌خیم کمتر تمایز یافته‌اند. به عبارت دیگر این تومورها تمایل دارند که همانند بافت جنینی که از آن عضو اصلی (قبل از سرطانی شدن) توسعه پیدا کرده باشند. تومورهای بدخیم غالبا به سایر بافتها انتشار یافته و برداشتن موضعی تومور در اطراف خط قطع کردن تومور می‌باشد.


  انتشار تومورهای بدخیم با تهاجم مستقیم به بافتها مجاور و همچنین با تشکیل تومورهای ثانویه که متاستازها Metastases نامیده می‌شوند. در اندام‌هایی که دور از محل تومور اولیه می‌باشند، صورت می‌گیرد. متاستازها بطور خیلی شایع در غدد لنفاوی ، ریه‌ها ، کبد ، استخوانها ، غدد فوق کلیوی ، کلیه‌ها و مغز یافت می‌شوند. تومورهای اصلی به عنوان رشد اولیه شناخته شده و متاستازها رشدهای ثانویه نامیده می‌شوند.
  انتشار تومورها
  انتشار لنفاوی
  سلولهای تومور در داخل عروق لنفاوی مجاور رشد کرده و از یکدیگر جدا شده و به غدد لنفاوی آن منطقه منتقل می‌شوند، که در آنجا ممکن است رشد ثانویه روی دهد. رشد ثانویه ممکن است در نهایت غده لنفی را نابود ساخته و مجددا به داخل عروق لنفاوی راه یافته و از طریق سیستم لنفاوی به سمت جلو پیشروی می‌نماید.
  انتشار عروقی
  سلولهای تومور ممکن است به مویرگها یا وریدهای محلی حمله کرده و از طریق جریان خون به سمت جلو حمل شوند. این سلولها در شبکه‌های مویرگی سایر اندامها مستقر شده و آنگاه رشد ثانویه ممکن است صورت گیرد. سلولهای تومور که وارد شاخه‌های ورید باب می‌شوند تمایل به مستقر شدن در کبد دارند.

  سلولهایی که وارد وریدهای سیستماتیک می‌شوند تمایل به استقرار در ریه‌ها دارند. به هر حال ، برخی از سلولهای تومور ، از طریق مویرگهای ریوی عبور کرده و ممکن است رشد ثانویه را در سایر بافتها ایجاد کنند. سلولهای بدخیم ناشی از تومورهای اولیه ریه ممکن است به همین طریق وارد گرش خون سیستماتیک شده و رشدهای ثانویه را در بافتها دیگر تشکیل دهند.

  انتشار توسط مهاجرت
  سلولهای تومورهایی که دارای یک پرده سروزی می‌باشند ممکن است از آن جدا شده و روی قسمتهای دیگر آن پرده کاشته شوند. به عنوان مثال ، کارسینوم تخمدان ممکن است به این طریق در سرتاسر حفره صفاق پخش شود. تهاجمات موضعی و انتشار متاستاتیک تومورهای بدخیم ، خارج ساختن کال آنها را فوق‌العاده مشکل می‌سازد. سرعت رشد تومورهای بدخیم بطور قابل توجهی فرق می‌کند. ولی بطور کلی ، هرچه سلولها کمتر تمایز یافته باشند، تومور سریعتر رشد می‌کند.

  تومورهای بدخیم ممکن است در ابتدا هیچ علامت کلینیکی نداشته باشند ولی با پیشرفت رشد ، تحلیل رفتن عضلات و آنمی شدید از علائم شایع می‌باشد. مرگ ناشی از تومورهای بدخیم بدلایل مختلفی روی می‌دهد ولی عوارضی از قبیل پنومونی یک دلیل شایع این مرگها می‌باشد. تومورهای داخل مجاری گوارشی با ایجاد انسداد می‌توانند باعث مرگ گردند. و یا ندرتا مرگ در اثر نارسایی کبد به خاطر وجود متاستازها در آن روی می‌دهد. تومورهایی که در مغز قرار دارند معمولا به خاطر اعمال فشار روی مغز باعث مرگ می‌گردد.

  منبع: سايت آموزشي رشد

 4. #3
  حـــــرفـه ای Marichka's Avatar
  تاريخ عضويت
  Sep 2005
  محل سكونت
  تهران
  پست ها
  5,665

  پيش فرض

  سرطان‌ ريه‌ )

  رشد بافت‌ بدخيم‌ در ريه‌. اين‌ بيماري‌ لوله‌هاي‌ نايژه‌اي‌ و ريه‌ها را درگير مي‌سازد. سرطان‌ ريه‌ به‌ حنجره‌، كبد، مغز، استخوان‌ها و كليه‌ها گسترش‌ يافته‌ و بزرگسالان‌ (معمولاً سنين‌ 70-40 سال‌) از هر دو جنس‌ را مبتلا مي‌سازد. سرطان‌ ريه‌ شايع‌ترين‌ عامل‌ مرگ‌ ناشي‌ از سرطان‌ بوده‌ و ميزان‌ بروز آن‌ باز هم‌ در حال‌ افزايش‌ است‌. اين‌ بيماري‌ تقريباً به‌طور انحصاري‌ با سيگار كشيدن‌ در ارتباط‌ است‌


  علايم شايع)
  سرفه‌ مقاوم‌
  خلط‌ كه‌ ممكن‌ است‌ حاوي‌ خون‌ باشد
  خس‌خس‌
  درد سينه‌
  خستگي‌ و ضعف‌
  كاهش‌ وزن‌
  درد شانه‌، بازو يا استخوان‌ها
  گاهي‌ بدون‌ علامت‌  علل)

  سيگار كشيدن‌
  آلاينده‌هاي‌ هوا
  نامشخص‌ (در برخي‌ موارد)
  تماس‌ با آزبستوز
  گسترش‌ سرطان‌ از نواحي‌ ديگر بدن‌ به‌ ريه‌
  پنومونيت‌ ميان‌بافتي‌ مزمن‌
  تماس‌ با گاز رادون


  عوامل افزايش دهنده خطر)
  سن‌ بالاي‌ 60 سال‌
  استعمال‌ دخانيات‌. احتمال‌ بروز سرطان‌ ريه‌ در يك‌ فرد سيگاري‌ 22 برابر افراد غيرسيگاري‌ است‌.
  تماس‌ محيطي‌ با آزبستوز، اورانيوم‌، نيكل‌، كرومات‌ها، بيس‌كلرومتيل‌اتر يا آلاينده‌هاي‌ هوا


  پيشگيري)
  دوري‌ از آلاينده‌ها. استفاده‌ از ماسك‌ محافظ‌ در صورت‌ تماس‌ شغلي‌ با آلاينده‌ها.
  عدم‌ استعمال‌ دخانيات‌. از آنجا كه‌ سال‌ها طول‌ مي‌كشد تا در اثر سيگار كشيدن‌ سرطان‌ ريه‌ ايجاد شود، افراد سيگاري‌ در هر زمان‌ مي‌توانند اقدام‌ به‌ ترك‌ سيگار كرده‌ و خطر بروز سرطان‌ ريه‌ را به‌طور قابل‌توجهي‌ كاهش‌ دهند.
  اقدام‌ به‌ ارزيابي‌ منظم‌ وضعيت‌ سلامتي‌ كه‌ در صورت‌ مصرف‌ زياد سيگار عكس‌ ساده‌ ريه‌ را نيز ممكن‌ است‌ شامل‌ شود.
  بررسي‌ محيط‌ خانه‌ از نظر وجود گاز رادون‌


  عواقب مورد انتظار)
  اين‌ بيماري‌ بدون‌ جراحي‌ در حال‌ حاضر غيرقابل‌ علاج‌ محسوب‌ مي‌گردد. تنها 25% تومورها با جراحي‌ قابل‌ برداشت‌ هستند. با اين‌ حال‌، علايم‌ اين‌ بيماري‌ قابل‌ تسكين‌ يا كنترل‌ است‌. ميزان‌ زنده‌ ماندن‌ بيماران‌ پس‌ از 5 سال‌ كمتر از 10% است‌.

  عوارض احتمالي)
  گسترش‌ مخرب‌ تومور به‌ ساير نواحي‌ بدن‌، از جمله‌ مغز
  كلاپس‌ ريه‌ (روي‌ هم‌ خوابيدن‌ بافت‌ ريه)‌
  تجمع‌ مايع‌ در ريه‌


  درمان)
  بررسي‌هاي‌ تشخيصي‌ ممكن‌ است‌ شامل‌ آزمايش‌ خون‌، آزمايش‌ خلط‌، برونكوسكوپي‌ (استفاده‌ از يك‌ وسيله‌ بصري‌ با چراغي‌ در نوك‌ آن‌ كه‌ از داخل‌ ناي‌ عبور داده‌ شده‌ و وارد برونش‌ها مي‌گردد)، نمونه‌برداري‌ (برداشت‌ مقدار كوچكي‌ از بافت‌ يا مايع‌ براي‌ بررسي‌ آزمايشگاهي‌)، سي‌تي‌ اسكن‌، و آزمون‌هاي‌ عملكرد ريه‌ باشد.
  مراحل‌ درماني‌ بسته‌ به‌ ميزان‌ گسترش‌ تومور تعيين‌ مي‌شود.
  اگر سرطان‌ در مراحل‌ اوليه‌ باشد، جراحي‌ برداشت‌ كل‌ ريه‌ (پنومونكتومي‌) يا قسمتي‌ از ريه‌ (لوبكتومي‌) ممكن‌ است‌ توصيه‌ گردد.
  اشعه‌درماني‌ و داروهاي‌ ضدسرطان‌ براي‌ متوقف‌ كردن‌ گسترش‌ تومور يا تخريب‌ سلول‌هاي‌ سرطان‌ ممكن‌ است‌ توصيه‌ شود.  داروها)
  براي‌ درد خفيف‌، مصرف‌ داروهاي‌ بدون‌ نسخه‌ نظير استفامينوفن‌ يا آسپرين‌ احتمالاً كفايت‌ مي‌كند.
  داروهاي‌ ديگري‌ جهت‌ درد شديدتر، تهوع‌ يا اضطراب‌ ممكن‌ است‌ تجويز شود.


  فعاليت)
  فعاليت‌ در حد توان‌. در صورت‌ انجام‌ جراحي‌، از سرگيري‌ فعاليت‌ را بر اساس‌ توصيه‌ پزشك‌ انجام‌ دهيد.

  رژيم غذايي)
  رژيم‌ خاصي‌ نياز نيست

  در اين شرايط به پزشك خود مراجعه كنيد)
  اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌ تان داراي‌ علايم‌ سرطان‌ ريه‌ باشيد.
  بروز موارد زير پس‌ از جراحي‌ يا در طي‌ درمان‌ دارويي‌: درد غيرقابل‌ تحمل‌ تهوع‌ يا استفراغ‌ بي‌خوابي‌
  اگر دچارعلايم‌ جديد و غيرقابل توجيه شده ايد‌. داروهاي‌ تجويزي‌ ممكن‌ است‌ با عوارض‌ جانبي‌ همراه‌ باشند.

  منبع: درمانگران ايران

 5. #4
  آخر فروم باز Boye_Gan2m's Avatar
  تاريخ عضويت
  Aug 2006
  محل سكونت
  Road 2 Hell
  پست ها
  1,216

  پيش فرض

  سرطان‌ رحم‌
  uterine cancer

  توضيح‌ كلي‌
  سرطان‌ رحم‌ عبارت‌ است‌ از سرطان‌ آندومتر (پوشش‌ داخلي‌ رحم‌). معمولاً زنان‌ يائسه‌ 60-50 ساله‌ را مبتلا مي‌سازد.
  علايم‌ شايع‌
  مراحل‌ ابتدايي‌:
  خونريزي‌ يا لكه‌ بيني‌ به‌ ويژه‌ پس‌ از مقاربت‌ جنسي‌. غالباً 12 ماه‌ يا بيش‌ از 12 ماه‌ پس‌ از توقف‌ فعاليت‌ قاعدگي‌ رخ‌ مي‌دهد. ممكن‌ است‌ قبل‌ از خونريزي‌ يا لكه‌ بيني‌، ترشح‌ آبكي‌ يا داراي‌ رگه‌هاي‌ خون‌ از مهبل‌ وجود داشته‌ باشد.
  بزرگ‌ شدن‌ رحم‌. گاهي‌ توسط‌ توده‌اي‌ چنان‌ بزرگ‌ است‌ كه‌ از خارج‌ لمس‌ مي‌شود.
  مراحل‌ بعدي‌:
  گسترش‌ به‌ ساير اعضا كه‌ باعث‌ درد شكمي‌، درد قفسه‌ سينه‌ و كاهش‌ وزن‌ گردد.
  علل‌
  ناشناخته‌. به‌ نظر مي‌رسد باچندين‌ عامل‌ مساعدكننده‌ كه‌ در قسمت‌ عوامل‌ افزايش‌ دهنده‌ خطر ذكر شده‌ است‌، مرتبط‌ باشد.
  عوامل‌ افزايش‌دهنده‌ خطر
  ديابت‌ شيرين‌
  چاقي‌
  فشارخون‌ بالا
  استفاده‌ از استروژن‌ بدون‌ استفاده‌ همزمان‌ از پروژسترون‌
  سابقه‌ خانوادگي‌ سرطان‌ پستان‌ يا تخمدان‌ سابقه‌ پوليپ‌هاي‌ رحم‌، چرخه‌هاي‌ قاعدگي‌ بدون‌ تخمك‌ گذاري‌ يا ساير علايم‌ عدم‌ تعادل‌ هورموني‌
  تأخير يائسگي‌
  پيشگيري‌
  هر 12-6 ماه‌ تحت‌ معاينه‌ لگن‌ قرار بگيريد.
  براي‌ هرگونه‌ خونريزي‌ يا لكه‌ بيني‌ پس‌ از يائسگي‌ تحت‌ مراقبت‌ پزشكي‌ قرار بگيريد.
  عواقب‌ مورد انتظار
  با تشخيص‌ و درمان‌ زودهنگام‌ 90% از بيماران‌ حداقل‌ 5 سال‌ زنده‌ مي‌مانند. در بيماران‌ مسن‌تر و وقتي‌ تأخير يائسگي‌ وجود داشته‌ باشد، پپش‌ آگهي‌ بدتر است‌.
  عوارض‌ احتمالي‌
  گسترش‌ كشنده‌ سرطان‌ به‌ مثانه‌، مقعد و اعضاي‌ دوردست‌.
  درمان‌

  اصول‌ كلي‌
  آزمون‌ها تشخيصي‌ ممكن‌ است‌ متعدد باشند كه‌ در ابتدا براي‌ تشخيص‌ سرطان‌ و سپس‌ براي‌ مشخص‌ كردن‌ هرگونه‌ گسترش‌ به‌ ساير اعضاي‌ بدن‌ (مرحله‌ بندي‌) انجام‌ مي‌پذيرند. اين‌ آزمون‌ها مي‌توانند شامل‌ آزمون‌هاي‌ آزمايشگاهي‌ خون‌، پاپ‌اسمير، آزمون‌هاي‌ كاركرد كبد، راديوگرافي‌ قفسه‌ سينه‌. سي‌تي‌ اسكن‌، ماموگرافي‌، تنقيه‌ باريوم‌، ام‌آرآي‌، سونوگرافي‌ مهبل‌، بيوپسي‌ آندومتر و اتساع‌ و كورتاژ باشند.
  درمان‌ به‌ وسعت‌ بيماري‌ بستگي‌ دارد و مي‌تواند شامل‌ تركيبي‌ از موارد زير باشد: جراحي‌، پرتوتابي‌، هورمون‌ درماني‌ و شيمي‌ درماني‌.
  ممكن‌ است‌ روان‌ درماني‌ يا مشاوره‌ به‌ خاطر افسردگي‌ توصيه‌ گردد.
  داروها
  داروهاي‌ ضد سرطان‌ از جمله‌ داروهاي‌ كورتيزوني‌
  هورمون‌ درماني‌
  فعاليت‌
  پس‌ از درمان‌ به‌ محض‌ بهبود علايم‌، فعاليت‌هاي‌ طبيعي‌ خود را از سر بگيريد. در بيشتر موارد هر وقت‌ ممكن‌ بود، بايد فعاليت‌ جنسي‌ طبيعي‌ پس‌ از درمان‌ از سر گرفته‌ شود.
  رژيم‌ غذايي‌
  رژيم‌ غذايي‌ خاصي‌ ندارد ولي‌ حتي‌ اگر به‌ خاطر پرتوتابي‌ يا دارو درماني‌ اشتهاي‌ خود را از دست‌ داده‌ باشيد، از يك‌ رژيم‌ غذايي‌ كاملاً متعادل‌ استفاده‌ كنيد. مكمل‌هاي‌ ويتاميني‌ و معدني‌ كمك‌كننده‌ هستند.
  در اين‌ شرايط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نماييد
  اگر خود يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌تان‌ علايم‌ سرطان‌ رحم‌ را داشته‌ باشيد.
  اگر پس‌ از جراحي‌ موارد زير رخ‌ دهند:
  ـ خونريزي‌ بيش‌ از حد (خيس‌ شدن‌ نوار بهداشتي‌ يا تامپون‌ حداقل‌ يك‌ بار در ساعت‌)
  ـ علايم‌ عفونت‌ مثل‌ تب‌، دردهاي‌ عضلاني‌ و سردرد
  اگر شما دچار علايم‌ جديد و غير قابل‌ توجيه‌ شده‌ايد. داروهاي‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممكن‌ است‌ عوارض‌ جانبي‌ ايجاد كنند

  منبع : پایگاه اطلاعاتی پزشکان ایران
  Last edited by Boye_Gan2m; 23-04-2007 at 21:53.

 6. #5
  آخر فروم باز Boye_Gan2m's Avatar
  تاريخ عضويت
  Aug 2006
  محل سكونت
  Road 2 Hell
  پست ها
  1,216

  پيش فرض

  شرح بیماری


  سرطان‌ کبد عبارت‌ است‌ از یک‌ تومور بدخیم‌ (سرطانی‌) که‌ از بافت‌ کبد منشأ می‌گیرد. در کبد سرطان‌هایی‌ نیز یافت‌ می‌شوند که‌ از نقاط‌ دیگر منشأ گرفته‌ به‌ کبد گسترش‌ یافته‌اند. سرطان‌ کبد معمولاً در ارتباط‌ با یک‌ بیماری‌ زمینه‌ای‌ در کبد مثل‌ سیروز کبد رخ‌ می‌دهد. این‌ سرطان‌ در هر دو جنس‌ به‌ وجود می‌آید، اما در مردان‌ شایع‌تر است‌.


  علایم‌ شایع‌  • وجود یک‌ توده‌ سفت‌ در قسمت‌ بالایی‌ در سمت‌ راست‌
  • کاهش‌ وزن‌ و بی‌اشتهایی‌ بدون‌ توجیه‌
  • ندرتاً زردی‌ چشم‌ها و پوست‌
  • احساس‌ ناراحتی‌ در شکم‌ که‌ شبیه‌ حالتی‌ است‌ که‌ انگار ماهیچه‌ دچار کشیدگی‌ شده‌ باشد.
  • پایین‌ افتادن‌ قندخون‌ (ضعف‌، تعریق‌، گرسنگی‌، لرزش‌ و سردرد)
  • تب‌
  • وجود مایع‌ در شکم‌؛ بزرگ‌ شدن‌ [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
  • مستعد شدن‌ به‌ خونریزی‌ گوارشی‌ و سایر جاها


  علل‌  • وجود سیروز از قبل‌ در کبد. در حدود 50% بیمارانی‌ که‌ سرطان‌ کبد دارند از قبل‌ از آن‌ دچار سیروز بوده‌اند.
  • عفونت‌ هپاتیت‌ B یا C
  • عفونت‌ احتمالی‌ با ویروس‌های‌ آهسته‌


  عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر  • سابقه‌ هپاتیت‌؛ الکلی‌ بودن‌
  • مصرف‌ قرص‌های‌ تنظیم‌ خانواده‌ (ضد حاملگی‌)
  • استفاده‌ از استروییدهای‌ آنابولیک‌ توسط‌ بعضی‌ از ورزشکاران‌ برای‌ افزودن‌ بر حجم‌ عضلات‌
  • مناطق‌ خاص‌ جغرافیایی‌. سرطان‌ کبد خصوصاً در آفریقای‌ جنوبی‌ و آسیای‌ جنوب‌شرقی‌ شایع‌ است‌.


  پیشگیری‌

  عواقب‌ مورد انتظار  • این‌ بیماری‌ در حال‌ حاضر لاعلاج‌ است‌. تنها تعداد کمی‌ از بیماران‌ تا 5 سال‌ پس‌ از جراحی‌ زنده‌ می‌مانند. اما علایم‌ را می‌توان‌ تخفیف‌ داد یا کنترل‌ نمود و البته‌ تا به‌ حال‌ چندین‌ مورد بوده‌اند که‌ بدون‌ دلیل‌ مشخص‌ بهبود یافته‌اند.
  • تحقیقات‌ علمی‌ در زمینه‌ علل‌ و درمان‌ این‌ سرطان‌ ادامه‌ دارند، بنابراین‌ امید می‌رود که‌ درمان‌های‌ مؤثرتری‌ ابداع‌ شوند و نهایتاً بتوان‌ این‌ سرطان‌ را معالجه‌ کرد.


  عوارض‌ احتمالی‌

  درمان‌
  اصول‌ کلی‌

  داروها  • برای‌ ناراحتی‌ خفیف‌ می‌توان‌ از داروهایی‌ مثل‌ استامنیوفن استفاده‌ نمود. در صورت‌ نیاز، داروهای‌ ضد درد قوی‌تری‌ تجویز خواهند شد.
  • داروهای‌ ضد سرطان‌ تاکنون‌ نتایج‌ خوبی‌ نداده‌اند.


  فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری


  تا حدی‌ که‌ قدرتتان‌ اجازه‌ می‌دهد فعال‌ بمانید.


  رژیم‌ غذایی‌


  رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود. الکل‌ ننوشید.


  درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟  • اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ سرطان‌ کبد را دارید.
  • اگر علایم‌ خونریزی‌ ظاهر شوند، خصوصاً خونریزی‌ از دستگاه‌ گوارش‌. این‌ علایم‌ عبارتند از استفراغ‌ خونی‌ یا استفراغی‌ که‌ حاوی‌ ماده‌ سیاه‌ رنگ‌ شبیه‌ دانه‌های‌ قهوه‌ باشد، وجود خون‌ در اجابت‌ مزاج‌، یا اجابت‌ مزاج‌ سیاه‌رنگ‌ و قیری‌
  منبع : پایگاه اطلاعاتی پزشکان ایران

 7. #6
  پروفشنال Bl@sTeR's Avatar
  تاريخ عضويت
  Nov 2005
  محل سكونت
  زیر دست نازی ها
  پست ها
  584

  پيش فرض بر اسا س آخرين اطلاعات به دست آمده

  دانشمندان چيني ژن جديدي يافته‌اند كه به گفته آنها از ابتلاي چيني‌ها به انواع بيماري سرطان جلوگيري مي‌كند.

  بنا به نوشته روز دوشنبه روزنامه "جوانان چين"،دانشمندان اين ژن را پس از انجام آزمايش‌هاي مختلف بر روي "دي ان آي"نزديك به ‪ ۱۰‬هزار نفر از مردم چين در مدت شش سال يافته‌اند.

  " دونگ شين لين " از متخصصان آكامي علوم پزشكي چين نام اين ژن جديد را " سي آ اس پي ‪ " ۸‬عنوان كرد.

  وي افزود :اين ژن براي جلوگيري از ابتلاي انسان به انواع سرطان از جمله سرطان سينه نيز موثر است.

  سرطان يكي از مرگبارترين بيماري‌هاي جهان است و شمار قربانيان آن در سراسر جهان تا سال ‪ ۲۰۰۵‬ميلادي به ‪ ۵۰‬ميليون نفر رسيد.

  تشكر مطالبتون واقعا خوبه

 8. #7
  آخر فروم باز Boye_Gan2m's Avatar
  تاريخ عضويت
  Aug 2006
  محل سكونت
  Road 2 Hell
  پست ها
  1,216

  پيش فرض

  سرطان پروستات


  علت سرطان پروستات

  علت آن دقیقا مشخص نیست. اما زمینه ژنتیکی (سیاه پوستان آمریکا بیشتر مبتلا می‌شوند) ، عوامل هورمونی (شانس بروز سرطان پروستات با گذشت سن بالا می‌رود و ممکن است به علت تغییرات هورمونی حاصله نظیر کم شدن مقدار آندرسترون و یا افزایش مقادیر سرمی استروژن و استرادیول باشد) ، [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] (مصرف زیاد چربی با ایجاد تغییر در متابولیسم کلسترول و استروئید ، شانس بروز سرطان را افزایش می‌دهد. مصرف سبزیجات یا رنگدانه‌های سبز و زرد یک اثر حفاظتی از بروز سرطان پروستات دارد) ، عوامل شیمیایی سرطان زا (تماس با عوامل شغلی و محیطی شانس بروز سرطان را بیشتر می‌کند، شغلهایی که شانس بروز سرطان را بیشتر می‌کنند شامل کارگرانی که با کودها ، بافتنیها و لاستیک سر و کار دارند، تماس با بطریهای حاوی کادمیوم و [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] (با مشاهده ویروس در بافت سرطانی پروستات توسط [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ) را در بروز سرطان پروستات موثر می‌دانند.

  علایم بالینی

  ممکن است علامت خاصی دیده نشود. علایم انسدادی معمولا زودتر بروز می‌کند و شامل تکرر ادرار ، احتباس ادرار و کاهش قطر و فشار جریان ادرار است.

  درمان

  رادیوتراپی که ممکن است بوسیله کاشت املاح طلا در پروستات یا قرار دادن مواد رادیواکتیو ید دار در داخل پروستات یا تابش اشعه با ولتاژ بالا توسط منبع خارجی صورت گیرد.

  دارو درمانی

  مطالعات آندوکرینی نشان داده که کم کردن آندروژنها منجر به آتروفی سلولهای اپیتلیال آن می‌شود و آندروژن در بیضه و غدد فوق کلیوی تولید شده و درمانهای آندوکرینی به صورت زیر است.

  • حذف منبع تولید آندروژی.
  • مهار گونادوترپین هیپوفیز.
  • کاهش ساخت آندروژن.
  • جلوگیری از تاثیر آندروژن بر روی بافتها.

  مصرف فلوتامید (اولکسین) ، داروهای خوراکی مهار کننده آندروژن ، جدیدترین درمان دارویی کانسر پروستات است. هورمون آزاد کننده گونادوتروپین (آنالوگهای لوپرولید ، گاسرلین استات) نیز گاهی در درمان بکار می‌رود. این عوامل ترشح یا عملکرد آندروژنها را که سبب تحریک و رشد [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] است، مهار می‌کند. گاهی به بیمار استروژن می‌دهند (دی اتیل استیل بسترون) و با مهار آزاد سازی گونادوترپین هیپوفیز مقادیر سرمی تستوسترون را کاهش می‌دهند. از داروهای شیمی درمانی می‌توان به سیلکوفسفامید (سیستوکسان) ، 5 فلوئور و اوراسیل استراموستین فسفات ، دوکسور و بی سین هیدروکلراید (آدریامایسین) و سیتومایسین c (موتامایسین) اشاره کرد.

  درمان جراحی

  جراحی شامل پروستاتکتومی ترانس یوترال و پروستاتکتومی رادیکال است. پروستاتکتومی ترانس یوترال برای تومورهای خوب دیفرانسیه با حجم کم یا به عنوان یک عمل تسکینی برای رفع انسداد انجام می‌شود و در واقع یک آدنکتومی است از بافت جدید و پروستات حقیقی و کپسول فیبروتیک آن را خارج نمی‌کنند. پروستاتکتومی رادیکال از طریق پرینه یارتروپیک انجام می‌شود و محتویاتی مانند تمام غده پروستات ، کپسول بیرونی ، وزیکول سیمینالها ، مقاطعی از وازود فرانها و قسمتی از گردن مثانه خارج می‌شود.

  منبع: دانشنامه رشد

 9. #8
  آخر فروم باز Boye_Gan2m's Avatar
  تاريخ عضويت
  Aug 2006
  محل سكونت
  Road 2 Hell
  پست ها
  1,216

  پيش فرض

  سرطان مری
  دیدکلی

  در ایالات متحده آمریکا 80 تا 90 درصد موارد سرطان قابل انتساب به مصرف زیاد [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] و سابقه طولانی مدت استعمال سیگار است. وقوع سرطان مری را به خوردن سایر مواد کارسینوژن مثل نیتریتها ، مخدرهای دود شده ، سموم قارچی در سبزیجات ترش شده و نیز آسیب مخاطی ناشی از حبوبات فیزیکی طویل المدت نظیر چای داغ ، تنگیهای ناشی از تشعشع و آشالازی (اختلال حرکتی عضله مری) هم نسبت داده‌اند.

  علایم بالینی

  علایم کلی در قسمت عمده بیماران دیسفاژی پیشرونده (اشکال در بلع) به صورت کاهش وزن در مدت کوتاه می‌باشد. دیسفاژی ابتدا مربوط به مواد غذایی جامد است و به تدریج پیشرفت نموده مشمول غذاهای نیمه جامد و حتی مایع نیز می‌گردد. احساس توده و برجستگی در گلو و بلع دردناک ، درد انتشار یابنده به سینه یا پشت ، رگورژیتاسیون (بالا آمدن غذای هضم شده بدون زور و فشار) غذای هضم نشده همراه با [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] و به دنبال آن سکسکه که ممکن است با استفراغ و پنومونی آسپیراتیو (التهاب لایه‌های ریه) همراه باشد، از دیگر علائم این بیماری است.

  تشخیص

  تشخیص در 95 درصد موارد بوسیله ازوفاگوستروئودنوسکوپی همراه با بیوپسی (نمونه برداری از بافت زنده) داده می‌شود.
  سایر روشهای تشخیصی شامل
  برونکوسکوپی ، مدیاستینوسکوپی ، اسکن توموگرافی کامپیوتری قفسه صدری و شکم می‌باشد که در صورت وسعت گسترش تومور به مدیاستن و عقده‌های لنفاوی پاراآئوتیک انجام می‌شود.

  درمان

  پیش آگاهی بیماران مبتلا به کارسینوم مری وخیم است. به همین جهت بسیاری از پزشکان معالجه خود را منحصر به کنترل بیماری می‌نمایند. جراحی تمام تومور (ازوفاکتومی) تنها در 40 درصد موارد مسیر بوده و سلولهای تومورال باقیمانده کرارا در حاشیه ناحیه بریده شده ، وجود دارند. نتایج شیمی درمانی با مخلوطی از داروها مشتمل بر سیس پلاتین در 30 تا 60 درصد بیماران درمان شده ، موفقیت آمیز می‌باشد. اقدامات درمانی مشتمل بر شیمی چند دارویی ، رادیوتراپی به عنوان راه درمانی اولیه است که به تنهایی یا به دنبال اقدام به رزکسیون جراحی نیز صورت می‌پذیرد.

  برای بیماران لاعلاج که تومورهای مری با جراحی قابل رزکسیون نیست، معالجه دیسفاژی ،
  سو تغذیه و فیستول به مری عملکرد عمده‌ای محسوب می‌شود. روش تسکین این عوارض وابسته به سرطان دیلاتاسیون مکرر توسط آندوسکوپ ، انجام جراحی به منظور گاستروستومی یا ژوژنوستومی به منظور رساندن مایعات و غذا به مریض و وارد کردن یک پروتز پلی ونیل برای از میان بردن مواد غذایی از کنار تومور می‌باشد. به نظر می‌رسد سوزاندن آندوسکوپ تومورهای مسدود کننده توسط [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] امید بخش ترین این روشها است.

  منبع: دانشنامه رشد


 10. #9
  Banned Kolubive's Avatar
  تاريخ عضويت
  Jul 2005
  محل سكونت
  Dangerzoneِ
  پست ها
  779

  11 سرطان ریه

  سرطان ریه چیست ؟

  سرطان ریه شایعترین علت مرگ ناشی از سرطان در مردان و زنان به حساب می آید. به نظر می رسد. که شیوع آن در بعضی نژداها نظیر مردان سفید و آفریقایی - آمریکایی کمتر باشد.

  بطور کلی 2 نوع سرطان ریه وجود دارد.  علل سرطان ریه چیست ؟

  اصلی ترین علت بروز سرطان ریه سیگار کشیدن می باشد. دود سیگار بیش از 4000 نوع ماده شیمیائی دارد که اغلب آنها سرطان زا می باشند. هر وسیله دیگری نظیر پیپ یا قلیان نیز شرایطی مشابه سیگار دارد.  هر چه مدت زمان استفاده از سیگار و مقدار مصرفی آن در روز بیشتر باشد، شانس بروز سرطان نیز بالاتر خواهد بود.اما در صورت قطع سیگار سالانه شانس بروز سرطان بطور قابل
  ملاحظه ای کم خواهد شد، بطوریکه بعد از 10 سال از ترک آن شانس ابتلا به 3/1 تا نصف مورادیکه هنوز سیگار می کشند،خواهد رسید. بعلاوه ترک سیگار منجر به کاهش قابل ملاحظه سایر بیماریهای وابسته به سیگار نظیر بیماریهایی قلبی سکته مغزی، آمفیزم و برونشیت مزمن خواهد شد.

  بعلاوه باید گفت که بسیاری از مواد شیمیایی موجود در سیگار برای کسانیکه بطور غیر مستقیم در معرض آن قرار دارند می تواند خطرناک باشد و منجر به بروز سرطان ریه شود.

  در ایالات متحده بنظر می رسد که دومین علت بروز سرطان ریه گاز رادون می باشد. این گاز به راحتی می تواند از جداره خانه ها، و از طریق لوله ها و فاضلاب شهری انتشار پیدا کند و از آنجایی که فرد نمی تواند این گاز را ببیند یا بوی آن را حس کند، تنها راه ارزیابی فرد با این گاز ، اندازه گیری آن می باشد. تماس با رادون همراه با کشیدن سیگار به میزان قابل ملاحظه ای شانس ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد.

  علت دیگر بروز سرطان ریه تماس با مواد شیمیایی موجود در محیطهای کاری می باشد. از این میان آزبستوز ، از جمله مواد شناخته شده در این گروه است. اما علاوه بر آن به مواد دیگری نظیر اورانیوم ، آرسنیک و بعضی مشتقات نفتی نیز باید اشاره شود. زمانیکه تماس های شغلی همراه با سیگار کشیدن باشد، شانس ابتلا به سرطان ریه چند برابر خواهد شد.

  سرطان ریه برای رشد نیاز به مدت زمان زیادی دارد. اما تغییراتی که در ریه ایجاد می شود تقریباً از همان ابتدای تماس با مواد سرطان زا شروع می شود. بالافاصله بعد از شروع تماس یکسری سلولهای خاص در داخل پوشش جداره مجاری هوایی قرار می گیرند. این سلولها غیرطبیعی بوده و در صورت ادامه تماس سلولهای بیشتری پدید می آیند و زمینه برای ایجاد سرطان فراهم می شود.

  سرطان ریه چگونه قابل تشخیص می باشد ؟

  در مراحل اولیه این سرطان هیچگونه علامتی ایجاد نمی کند. معمولاً زمانی که علایم ظاهر می شوند ، سرطان در مراحل پیشرفته است. علایم سرطان ریه شامل : سرفه مزمن ، خشونت صدا، خلط همراه با خون،کاهش وزن و کاهش اشتها، تنگی نفس تب بدون هیچ علامت مشخص ، خس خس ، تکرر بیماریهایی نظیر برونشیت یا ذات الریه و درد قفسه سینه می باشد.

  این علایم در سایر بیماریهای ریوی نیز ممکن است وجود داشته باشد. بنابراین در صورت وجود این علایم می باید به پزشک مراجعه نمود تا علت آن مشخص شود. زمانیکه فرد برای معاینه مراجعه می کند، پزشک سؤالات متفاوتی در مورد تاریخچه پزشکی فرد و نیز تماس با مواد سرطان زا را از وی خواهد کرد، بعلاوه وی بیمار را معاینه نیز می کند. اگر بیمار دارای سرفه های خلطی باشد، خلط باید از نظر وجود سرطان بررسی شود. بعلاوه ممکن است عکسبرداری از قفسه سینه یا سی تی اسکن نیز به منظور شناسایی هرگونه حالت غیر طبیعی در ریه ها درخواست شود. بعلاوه ممکن است به منظور مشاهده مستقیم مجاری تنفسی و ریه ها و نمونه گیری یا بیوپسی از تومور از وسیله ای بنام برونکوسکوپ، نیز استفاده شود. تمامی موارد مذکور از جمله راههایی است که برای تشخیص سرطان ربه مورد استفاده قرار می گیرد.

  ممکن است از نوع خاصی سی تی اسکن استفاده شود که در آن می توان سرطانهای بسیار کوچک که شانس درمان بالاتری دارند را مورد شناسایی قرار داد. مجموعه مطالعات انجام شده برروی روشهای تشخیصی نشاندهنده کارایی آن در تشخیص زود هنگام سرطانها، حتی باندازه های کوچک می باشد.

  در صورت تشخیص سرطان باید تستهای دیگری نیز انجام شود تا مشخص شود که آیا سرطان به سایر نقاط بدن گسترش یافته است یا نه. این اطلاعات به پزشک کمک می کند تا بهترین روش درمانی را انتخاب کند. این تستها شامل سی تی اسکن ، ام آر آی و اسکن استخوان می باشند.

  سرطان ریه چگونه درمان می شود؟

  نوع درمانی که برای سرطان ریه انتخاب می شود بر اساس نوع سرطان ، اندازه تومور ، محل آن و وسعت آن و وضعیت عمومی مریض، متفاوت می باشد. چندین روش درمانی وجود دارد که
  می تواند به تنهایی یا بصورت ترکیبی مورد استفاده قرار بگیرند که شامل موارد ذیل است.

  جراحی : در این روش در مراحل اولیه سرطان کاربرد دارد. نوع جراحی به محل تومور بستگی دارد. بعضی از سرطانها بعلت اندازه و محل خاصی که دارند قابل در آوردن با جراحی نیستند.


  پرتو درمانی : در این روش ها از پرتوهای X پر انرژی برای کشتن سلولهای سرطانی استفاده می شود. این روش می تواند در ترکیب با شیمی درمانی یا جراحی مورد استفاده قرار گیرد. با استفاده از این روش می توان درد و انسداد راههای هوایی را تسکین داد.

  شیمی درمانی : در این روش از داروهای خاص برای مقابله با سرطان استفاده
  می شود. این داروها از طریق رگ قابل تزریق می باشند. اما فرمهای خوراکی آن نیز قابل هستند. این روش می تواند همراه با جراحی مورد استفاده قرار بگیرد.

  بعلاوه در مراحل پیشرفته سرطان به منظور تسکین علایم قابل استفاده است. در تمامی مراحل سرطان سلول کوچک نیز می توان از این روش استفاده نمود.

  ·چگونه می توان از سرطان ریه جلوگیری نمود؟

  - اگر شما سیگاری هستید، آنرا ترک کنید.

  - اگر شما سیگاری نیستید در محیط کار یا محیطهای عمومی عاری از آلودگی با دود سیگار یا هرگونه آلاینده قرار بگیرید.

  - از وجود دود سیگار در خانه پرهیز کنید.

  - اگر شما در محیطهای کار با گرد و غبار و بخارهای مختلف در تماس هستید در مورد نحوه حفاظت خود سؤال کنید.

  - هرگز سیگار نکشید چرا که در صورت کار در محیط های آلوده شانس ابتلای شما بسیار زیادتر خواهد بود

 11. #10
  Banned Kolubive's Avatar
  تاريخ عضويت
  Jul 2005
  محل سكونت
  Dangerzoneِ
  پست ها
  779

  پيش فرض سرطان روده بزرگ

  سرطان روده بزرگ چیست ؟

  در این بیماری سلولهای سرطانی در داخل بافت روده شروع به تکثیر می کنند. اگر چه این سرطان از جمله معمولترین سرطانهای بشر به حساب می آید اما بدلیل بهبود روشهای غربالگری و تشخیصی ، تعداد موارد جدید این بیماری و مرگ ناشی از آن بطور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.

  این بیماری در هر سنی بروز می یابد اما میزان بروز در سن بالای 50 سال بیشتر است. زمانیکه در مراحل اولیه تشخیص داده می شود. این سرطان درمانپذیر است اما تشخیص آن در این مراحل هیچگونه علامتی ندارد.


  روده برزگ بخشی از سیستم گوارشی شامل مری، معده، روده های بزرگ و کوچک
  می باشند. روده باریک از انتهای معده شروع شده و به روده بزرگ ختم می شود و سپس روده بزرگ نیز از آنجا تا محل مقعد ادامه می یابد، روده بزرگ شامل دو بخش است. بخش اول اصطلاحاً کولون نامیده می شود. که حدود 180 سانتی متر طول دارد. بخش دوم نیز راست روده است که طول آن به 15 تا 25 سانتی متر می رسد.

  · عوامل خطر

  عوامل زیر ممکن است شانس ابتلا به سرطان روده بزرگ را در فرد افزایش دهد.

  سن: اکثر افراد مبتلا به این بیماری سن بالای 50 سال دارند اما این بیماری در هر سنی اتفاق می افتد.

  رژیم غذایی: بین این بیماری و رژیم غذایی پر از چربی و پر انرژی و کم فیبر، رابطه مستقیم وجود دارد.

  پولیپ ها: این بیماری بصورت رشد توده های خوش خیم در جدار روده تعریف می شود که معمولاً بعد از سن 50 سالگی شایع است . بنظر می رسد که در این ساختار شانس ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد.

  تاریخچه شخصی : کسانیکه قبلاً سرطانهای روده بزرگ داشته اند یا خانمهایی که مبتلا به سرطان تخمدان، رحم، یا پستان بوده اند. شانس بیشتری جهت ابتلا به این بیماری دارند.در حال حاضر در بعضی از موارد این سرطان، ژنهای مسؤول شناسایی شده اند. لذا قبل از بروز سرطان، چنین افرادی را از نظر حامل ژن بودن مورد بررسی قرار می دهند.

  کولیت اولسروز : در این بیماری پوشش جدار روده بزرگ دچار لتهاب شده است.افراد مبتلا به این بیماری شانس بیشتری جهت ابتلا دارند.

  · علائم و نشانه ها

  علائم این بیماری ممکن است شبیه به سایر علائم نظیر عفونتها، بواسیر و بیماریهای التهابی روده باشد. بنابراین مراجعه به پزشک به منظور ارزیابی بهتر، لازم و ضروری می باشد. از آنجایی که در مراحل اولیه این بیماری با موفقیت قابل درمان است. در صورت مشاهده هر کدام از علائم زیر به پزشک مراجعه نمائید.

  -وجود هرگونه تغییر در عادات دفعی روده نظیر اسهال، یبوست یا کاهش قطر مدفوع که بیش از یک روز طول بکشد.

  -خونریزی از راست روده یا وجود خون در مدفوع

  -دردهای قولنجی معده

  -استفراغ

  -ضعف و خستگی

  - یرقان و زردی پوست یا صلبیه ( سفیدی چشم )

  در بعضی از موارد ممکن است فرد مبتلا به سرطان بوده اما هیچگونه علامتی نداشته باشد. بنابراین غربالگری در افراد پر خطر مثل افراد بالای 50 سال ضروری می باشد.

  · غربالگری و تشخیص

  استفاده از روشهای غربالگری معمولی در بیمارانی که هرگونه فاکتور خطری داشته باشند یا اینکه علائم مذکور را داشته باشند توصیه می شود.

  از جمله روشهای تشخیصی که برای غربالگری این سرطان مورد استفاده قرار می گیرد.
  می توان به آزمایشات ذیل اشاره نمود.

  معاینه راست روده: در این معاینه پزشک با انگشت خون راست روده را معاینه می کند تا وجود هرگونه مورد را بررسی کرده و در صورت وجود مواد در داخل راست روده آنها را از نظر آغشته بودن با خون مورد بررسی قراردهد.

  پروکتوسکوپی : در این روش از طریق دستگاههای خاصی بصورت مستقیم داخل راست روده و قسمتهای تحتانی روده بزرگ مورد مشاهده قرار می گیرد. از طریق این روش نیمی از سرطانها قابل تشخیص هستند. در این روش ممکن است بیمار احساس فشار کند اما دردی را احساس نخواهد کرد.

  کولونوسکوپی: از طریق این روش نیز با ابزارهای خاصی، مشاهده کلی روده بزرگ و راست روده ممکن می شود. در این حالت نیز فرد دردی را احساس نخواهد کرد.

  در صورت وجود هرگونه توده در طول این قسمتها نیاز است که بخشی از توده برداشته شود تا در زیر میکروسکوپ از نظر وجود بافت یا سلولهای سرطانی مورد بررسی قرار گیرد. این عمل را بیوپسی می نامند.

  پیش آگهی و درمان سرطان روده، به مرحله بیماری ( به این معنا که سلولهای سرطانی فقط بافت پوششی روده را یا تمامی جدار آنرا را درگیر کرده اند) و شرایط سلامتی عمومی فرد بیمار بستگی دارد.

  بعد از درمان به منظور اندازه گیری نوعی آنتی ژن در خون آزمایش خون داده شده و عکسبرداری انجام می گیرد تا مشخص شود که آیا سرطان عود کرده است یا خیر.

  · مراحل سرطان

  عود سرطان به معنای برگشت دوباره آن بعد از درمان می باشد. ممکن است عود دوباره در روده بزرگ یا سایر قسمتهای بدن نظیر کبد یا ریه رخ دهد. اگر عود بصورت درگیری تنها یک ناحیه از بدن باشد باید جراحی انجام شود. اما در صورت درگیری بیش از یک ناحیه و انتشار سرطان در قسمتهای مختلف بدن ممکن است از روشهای دیگری نظیر شیمی درمانی یا رادیوتراپی استفاده شود.

  · روشهای درمانی

  بطور کلی سه روش درمانی جهت درمان سرطان روده بزرگ وجود دارد که شامل جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی است. روش دیگر درمانی نیز وجود دارد که در آن از روشهای بیولوژی برای درمان استفاده می شود. البته استفاده از این روشها در حد مطالعات بالینی است.

  جراحی : جراحی شایعترین روش درمانی در تمامی مراحل سرطان به حساب می آید. این روش به طرق مختلف انجام شده و براساس نظر پزشک و مرحله سرطان، روشهای جراحی متفاوت می باشد.

  عوارض جانبی جراحی : عوارض جانبی جراحی به محل تومور و نوع جراحی بستگی دارد. معمولاً در چند روز اول بعد از جراحی بیمار احساس ناراحتی دارند ولی معمولاً درد با دارو قابل کنترل می باشد. مدت زمان بهبود بعد از عمل جراحی از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است.

  پرتو درمانی : در این روش از اشعه X با انرژی بالای برای کشتن سلولهای سرطانی و کوچک نمودن اندازه تومور استفاده می شود. تولید اشعه می تواند خارج از بدن و بوسیله ماشینهای خاص یا در داخل بدن و از طریق موادی که تولید کننده اشعه هستند، صورت گیرد. پرتو درمانی به تنهائی یا همراه با جراحی و شیمی درمانی انجام می گیرد.

  عوارض جانبی پرتو درمانی : شایعترین عوارض جانبی پرتودرمانی شامل خستگی ، واکنش پوستی در محل برخورد اشعه با پوست و کاهش اشتها می باشد. بعلاوه ممکن است این روش منجر به کاهش گلبولهای سفید خونی که از بدن در برابر عفونتها محافظت می کنند شود. بعضی از این عوارض قابل کنترل و قابل درمان هستند و در بسیاری از موارد این عوارض دائمی نمی باشند.

  شیمی درمانی: این روش از داروها به منظور کشتن سلولهای سرطانی استفاده می شود. اکثر داروهای ضد سرطانی بصورت تزریق داخلی در بدن یا داخل عضلات مورد استفاده قرار می گیرند. اما بعضی دیگر نیز به فرم خوارکی قابل مصرف هستند. شیمی درمانی یک روش درمانی سیستمیک به حساب می آید به این معنا که دارو از طریق جریان خون به هر قسمتی از بدن می رود تا سلولهای سرطانی را بکشد. در این روش داروها به صورت دوره ای تجویز می شوند. یعنی دوره درمانی با یک دوره استراحت ادامه می یابد و بعد از آن از نو دروه درمانی شروع می شود. در صورتیکه سلولهای سرطانی کبد را درگیر کرده باشند،می توان دارو را مستقیماً به شریانهای تغذیه کننده کبد تزریق نمود.

  بعد از آنکه جراح تمامی سلولها و بافت سرطانی را از طریق جراحی برداشت، یک دوره شیمی درمانی نیز داده می شود تا سلولهای سرطانی باقیمانده نیز در صورت وجود از بین بروند.

  عوارض جانبی شیمی درمانی : داروهای شیمی درمانی معمولاً سلولهای با سرعت تکثیر بالا را مورد هدف قرار می دهند. از آنجایی که در بدن علاوه بر سلولهای سرطانی بافتهایی نظیر سلولهای خونی، بافت پوششی سیستم گوارشی و سلولهای فولیکول مو نیز از سرعت تکثیر بالایی برخوردار هستند، لذا ممکن است این بافتها نیز مورد هدف داروهای شیمی درمانی قرار بگیرد. در نتیجه عوارض جانبی شامل : عفونتها ، خستگی، ریزش موی موقتی، زخمهای دهانی و یا سایر علایم است.

  از جمله مهمترین عوارض جانبی داروهای شیمی درمانی کاهش کلی سلولهای خونی
  می باشد. از آنجایی که داروهای شیمی درمانی مغز استخوان را به شدت تحت تأثیر قرار می دهند، ممکن است کم خونی (بصورت کاهش انرژی انجام کارها)، کاهش پلاکتهای خونی ( بصورت خونریزی) یا کاهش گلبولهای سفید ( بصورت افزایش استعداد ابتلا به عفونتها ) ایجاد شود.

  معمولاً همه کسانی که از این روش درمانی استفاده می کنند به تمامی این علائم مبتلا نمی شوند. به علاوه در طی دوره استراحت و بعد از قطع درمان تمامی این علایم برطرف می شوند.

  درمانهای بیولوژیکی : در این روش ، بدن به تنهایی در برابر سرطانها مقابله می کند. در این روش از موادی استفاده می شد که توسط بدن یا اینکه در آزمایشگاهها ساخته می شوند تا مکانیسمهای طبیعی دفاعی بدن در برابر بیماریها جهت دهی ، تقویت و حفظ شوند. نام دیگر این روش ایمنی درمانی می باشد.
  Last edited by Kolubive; 26-04-2007 at 11:37.

+ جواب دادن به اين بحث
صفحه 1 از 15 1234511 ... آخرآخر

جواب سريع جواب سريع


* چنانچه از قبل در انجمن ثبت نام کرده اید و دارای نام کاربری هستید ، ابتدا وارد سایت شوید ( این فرم مخصوص ارسال پاسخ توسط کاربران میهمان است )
همچنین با داشتن اکانت گوگل ( جی میل ) میتوانید از لینک بالای سایت استفاده کنید و سریعا در سایت وارد شوید

پایتخت ایران چه نام دارد ؟

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

 • شما می توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
 • شما می توانید پاسخ ارسال کنید
 • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
 • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
 •