تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 2 از 5 اولاول 12345 آخرآخر
نمايش نتايج 11 به 20 از 42

نام تاپيک: شوخی با ریاضیات (جوکها، sms ها،کاریکاتورهاو خاطرات مرتبط با ریاضی) و ...

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Nov 2007

پيش فرض داستان

با اجازه از محضر پر برکت تمامی اساتید رشته ریاضی .

یه داستان براتون می ذارم امیدوارم خوشتون بیاد . من این داستان رو روزی شنیدم که می خواستم رشته ریاضی محض رو انتخاب کنم . امروز از انتخاب خودم خوشحالم .

یه آقایی که دکتری رشته ریاضی محض داشته هر چی دنبال کار می گرده بهش کار نمی دن . بعد از کلی تلاش متوجه میشه شهرداری تعداد رفتگر بی سواد استخدام می کنه . خلاصه مرد قصه ما خودش رو معرفی می کنه و مشغول به کار میشه . بعد از 2 - 3 ماه می گن باید همه در کلاسهای نهضت شرکت کنید . این بنده خدا هم شرکت می کنه . یه روز دبیر محترم در کلاس چهارم ایشون رو می بره پای تخته تا مساحت یک متوازی الاضلاع را حساب کنه ، هر چی فکر می کنه یادش نمیاد . توی این فکر بوده که انتگرال بگیره یا نه که می بینه همه دارن داد می زنن : انتگرال بگیر .

نتیجه اخلاقی : دکتری رشته ریاضی رفتگر می شه .

بازهم معذرت می خوام از محضر همه اساتید .

پیروز باشید.

چند نکته رو لازم دونستم که اینجا ذکر کنم ، مطلب بالا اتفاقی است که برای خود من افتاد . کسی که موضوع رو برام تعریف کرد جای پدر بزرگ من هستن و جالبه بدونید که خود ایشون دکتری ریاضی دارند همیشه با کسانی که ریاضی می خونن این شوخی رو می کنن .

متاسفانه مجبور شدم این مطلب رو برای اون عده ای که پیغام خصوصی برای من گذاشتن بنویسم ، فکر نکنید اگه چند سال ریاضی خوندید یا دنبال زیبایی های ریاضی بودید اسمتان ریاضیدان شده و می تونید یا حق دارید به همه چیز اعتراض کنید یا مثلا بگید "یعنی همه ریاضی دانها رفتگر هستن ؟" برای طرز فکر محدود این عده متاسفم ، هدف ریاضی درست فکر کردنه کاش یاد می گرفتیم بهتر فکر کنیم و به افکار عقاید و حتی یادگاری های ذهنی هم احترام بگذاریم .
    Last edited by behroozifar_s; 19-05-2008 at 14:38.

2. 2 کاربر از behroozifar_s بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Nov 2007

پيش فرض ادب ریاضی

در این قسمت سعی دارم قسمتهای جالب از زندگی ریاضیدانها رو براتون تهیه کنم . امیدوارم مورد توجه شما عزیزان قرار بگیره .

پیروز باشید .

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Nov 2007

پيش فرض اندازه گیری زمین !!!!

لابد میل دارید بدانید " اراتوستن " چگونه زمین را اندازه گیری کرد ؟

استدلال او چنین بود :

با توجه به اینکه دایره 360 درجه است ، پس اگر بتوانیم طول یک درجه آن را بر حسب " استاد " ( stade ) معین کنیم ( هر استاد برابر با 5/157 متر است ) پس عدد حاصل ضرب در 360 می شود . در واقع او از قضیه اندازه طول کمان یک درجه کمک گرفته بود .

پیروز باشید

5. این کاربر از behroozifar_s بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Nov 2007

پيش فرض پوانکاره و گیجی ؟!؟!

پوانکاره در گیجی با آمپر رقابت داشت به طوری که روزی ضمن گردش سبدی پر از بطری را عوضی از بساطی برداشت و به راه خود ادامه داد ، مدنهای مدید سبد را در دست داشت و مشغول تفکر بود .

و یا هنگامی که برای ماموریتی به خارج می رفت ، به جای پیراهن ، ملحغه رو تختی را همراه برد .

باید این نکته را اعتراف کرد که این شخص گیج و مبهوت ، چهره درخشان و فوق العاده ای در علم داشت و منبع پر قدرتی از نیروی تفکر .

پیروز باشید .

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Nov 2007

پيش فرض مذهب و فیثاغورث

اصول مذهب فیثاغورث این بود که چه چیزی مهمتر از عدد است و از توافق و هماهنگی ، چه عامل زیباتری وجود دارد ؟

و پیش خود خیال کردند که چون عدد مبدا هماهنگی موسیقی می باشد ، پس ممکن است مبدا و اساس بسیاری از چیزهای دیگر هم باشد و شاید اساس همه چیز .

پیروز باشید

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Nov 2007

پيش فرض آمپر و لوبیا

بسیاری از دانشمندان عشق مفرطی به حساب داشتند . " آمپر " دانشمند شهیر و عالم معروف فرانسوی ، در علاقه ای که به این قسمت داشته مشهور است . چنان که گویند قبل از این که ارقام را شناخته و قادر به نوشتن باشد ، با سنگریزه و لوبیا حساب های بس طولانی می کرده است .

نیز گویند ، در کودکی کسالتی عارض وی شد و برای این که فکرش راحت باشد ، مادرش او را از لوبیا های عزیزش جدا ساخته بود . آمپر لقمه نانی را که پس از 3 روز گرسنگی و پرهیز به وی داده بودند ، خرد کرد ، مشغول محاسبه خود گردید .

پیروز باشید

9. این کاربر از behroozifar_s بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Nov 2007

پيش فرض مرحوم موسی آذر نوش ( ریاضی دان معاصر ایرانی )

مطلب زیر خاطره ای است که خود مرحوم آذر نوش در مصاحبه با مجله ریاضی عنوان کرده اند . روحشان شاد .

تازه 2 ماه بود که سال اول متوسطه آن زمان شروع شده بود و من مدت این دو ماه به آموختن زبان فرانسه که جزء برنامه تحصیلی ما بود مشغول بودم .
    روزی به اتفاق پدرم به داروخانه ای مراجعه کردیم . پدرم می خواست الکل بخرد . دارو فروش در شیشه ای کوچک الکل پر کرد و روی آن نوشت ALCOOL . و شیشه را به من داد . در بین راه به پدرم گفتم که دارو فروش اشتباه نوشته چون این کلمه فرانسوی است و یک O دارد . پس از یک هفته به داروخانه مراجعه کردیم . او به داروساز گفت : " به تذکر پسرم توجه کنید که چه می گوید . " من ایراد را بیان کردم . دارو فروش گفت : " حق با پسر شماست من اشتباه نوشتم . "

بعد ها که به کلاس ششم رفتم و کتاب شیمی خوندم متوجه شدم که الکل با 2 تا O نوشته می شود .

آن وقت به حقارت خود و بزرگواری داروساز نزد پدرم پی بردم که نمی خواست غرورم آن زمان شکسته شود .

به قول شاعری: هر که بامش بیش برفش بیشتر

پیروز باشد .

11. 2 کاربر از behroozifar_s بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Nov 2007

پيش فرض ارشمیدوس

ارشمیدس (287-212 قبل از میلاد)
    ارشمیدس (Archimedes) از بزرگترین ریاضی دانان همه اعصار و به یقین بزرگترین آنها در عهد عتیق از اهالی شهر یونانی سیراکیوز واقع در جزیره سیسیل بود. وی در حدود سال 287 قبل از میلاد به دنیا آمد و در زمان غارت سیراکیوز به دست رومیان در سال 212 قبل از میلاد در گذشت.
    ارشمیدس پسر یک منجم بود و بخش قابل توجهی از زندگی خود را در مصر و نیز دانشگاه اسکندریه گذراند. مورخین رومی داستانهای بسیار جالبی را به او نسبت می دهند در این میان از همه آشنا تر توصیفاتی است که از تدابیر استادانه ارشمیدس برای کمک به دفاع از شهر سیراکیوز در مقابل محاصره ای که به وسیله سردار روم مارسلوس (Marcellus) رهبری می شد بود.
    اختراع ، ساخت و بهبود منجیق (وسیله پرتاب سنگهای بزرگ) را به او نسبت می دهند. منجیق های ساخت او دارای قدرت زیاد و برد قابل تنظیم بود و بسادگی توانایی هدف گیری کشتی های دشمن هنگامی که به خشکی نزدیک می شدند را داشت.
    همچنین این داستان که او از آینه های قوسی بزرگ برای به آتش کشیدن کشتی های دشمن استفاده می کرد به او منصوب می باشد.
    این گفته بسیار دقیق نیز از او می باشد : "جایی برای ایستادن به من بدهید تا زمین را بلند کنم". وی بر اساس همین گفته اقدام به حرکت دادن کشتی های سنگین با استفاده از قرقره های مرکب نمود. کاری که تا قبل از آن نیاز به تعداد زیادی کارگر داشت.
    بنظر می رسد که ارشمیدس از قدرت تمرکز بسیار بالایی برخوردار بود و برخی از رویاتهای جالب نیز به بی خبری او از دنیای اطراف مرتبط می شود، بخصوص هنگامی که مشغول فکر کردن راجع به مسئله خاصی بود.
    یکی از ماجراها مربوط می شود به سوء ظن پادشاهی - شاه هیرون - که می خواست بداند آیا در تاجی که برای او ساخته شده است به غیر از طلا از نقره هم استفاده شده است یا خیر. پادشاه برای اطمینان از ارشمیدس تقاضا کرد تا تاج را بررسی کند و داستان به آنجا کشید که ارشمیدس روزی در حمام توانست یکی از قوانین مهم فیزیک - هیدرواستاتیک - را کشف کند و در حالی که برهنه بود به خیابان دوید و گفت یافتم (Eureka)، یافتم.

جایی خواندم که مرگ ارشمیدوس این طوری اتفاق افتاد که در آن زمان به علت گرانی کاغذ این ریاضی دان مسائل و به خصوص منحنی های ریاضی را بر روی یک تشت پر شده از شن رسم می کرد تا امکان پاک کرد آن باشد . دقیقا یادم نیست که چرا اما می دونم که سربازان شاه وقتی به خانه او حمله می کنند یکی از سربازان به طور اتفاقی پاش رو روی نمودار تابع درجه 3 یی می ذاره که ارشمیدوس داشته رسم می کرده . ارشمیدوس هم ناراحت می شه و با خشونت می گه پات رو بردار . اون سرباز هر چی به ارشمیدوس میگه باید با من بیای ، ارشمیدوس توجهی نمی کرده و در افکار خودش بوده و داشته در مورد منحنی زیر لب حرف می زده . اون سرباز هم به این خیال که ارشمیدوس داره مقومت می کنه ، قلبش رو با یک نیزه پاره می کنه .

پیروز باشید .

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Nov 2007

پيش فرض ابتکار گوس

ابتکار گوس

در رياضيات آنچه كه مهم است فكر كردن، استدلال كردن و نتيجه گرفتن است . رياضيات راهي براي انديشيدن و روشي براي استدلال و درست فكركردن است . استدلال وسيلهاي است كه به كمك آن ميتوان از روي اطلاعاتي كه داريم حقايقي را كشف كنيم . البته رياضيات به تجربه و مشاهده نيز مربوط مي شود ولي قسمت اعظم آن همان انديشيدن، استدلال كردن و نتيجه گرفتن است. گوس رياضي دان آلماني ده ساله بود. روزي معلم از دانش آموزان كلاس خواست كه مداد و كاغذ بردارند و حاصل جمع اعداد 100 تا1 را به دست آورند. دو دقيقه نگذشته بود كه معلم گوس را ديد كه به كار ديگري مشغول است از او پرسيد : چرا مسأله را حل نمي كني؟ او جواب داد: تمام شد. معلم با ناراحتي گفت: اين غير ممكن است ولي كوس گفت: خيلي هم آسان بود
    اول چنين نوشتم : 100+99+98+97+...+3+2+1
    و بعد چنين: 1+2+3+...+96+97+98+99+100
    و جفت جفت از اول با آخر جمع كردم :
    101+101+101+...+101+101+101+101 بدين ترتيب 50 تا عدد 101 به دست آوردم كه حاصل جمع آنها
    ميشود 5050=101×50 پس حاصل جمع اعداد 1 تا100
    ميشود 5050

پیروز باشید

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Nov 2007

پيش فرض پارادوکس حرکت

پارادوکس حرکت!!

يک روز زنون از اهالی الئا يکی از فلاسفه بزرک يونان که شيفته پارادوکسها بود اعلام کرد :(( حرکت غير ممکن است. )) او استدلال کرد برای به هدف رسيدن يک پيکان, ان پيکان ابتدا بايد نصف مسافت را طی کند, سپس نصف مسافت باقيمانده را به همين صورت تا اخر;به طوری که به نظر ميرسد پيکان هرگز به هدف نخواهد رسيد(قضيه limit ).اما در واقع از انجا که مسافتها کوچکتر پی در پی کوتاهتر ميرسد به اين نتيجه ميرسيم که پيکان به هدف خواهد رسيد.

پیروز باشید

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •