تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 8 از 14 اولاول ... 456789101112 ... آخرآخر
نمايش نتايج 71 به 80 از 138

نام تاپيک: کوچ اساسی به سمت اپن سورس

حـــــرفـه ای sudotux's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2006
    محل سكونت
    OpenSource

پيش فرض

یه چیزی به نظرم رسیده که فکر کنم عاقلانه است که یه قانون این شکلی باشه، البته هنوز مجوز گنو روکامل نخوندم، اگه درست نیست ممنون می شم بهم بگید.

اگر نرم افزاری اوپن سورس باشد و به صورت تجاری یا رایگان عرضه شده باشد، اگر کسی یا تیمی بخواهد با تغییرات آن را به صورت یه توزیع تجاری یا رایگان عرضه کند، باید با تولید کننده اولیه آن به توافق برسد(یعنی تولید کننده اولیه رو راضی کنه مثلا حق انتشارشو بخره یا اگه می خواد توزیع رو تجاری بیرون بده به صورت توافقی یه درصدی از هر محصول رو به اون بده یا مثلا کل پشتیبانی رو به اون تولید کننده اولیه محول کنه یا ... )
    نکته : البته در یه مورد تقریبا مطئنم، که اگه یه توزیع رایگان را تغییر بدی، باید اون را رایگان عرضه کنی (فکر کنم قبلا یه جایی خوندم یا کسی گفته در همین فروم)ولی خب تو این مورد هم ممکنه اون تولید کنندگان اولیه راضی نباشند و نخوان براشون رقیب ایجاد شه.
    ببین دوست من داری اشتباه می کنی ! وقتی یک توزیع یا برنامه به صورت اپن سورس و رایگان منتشر میشه به این معنی هست که سازندگان آن توزیع یا برنامه این مسئله رو قبول کردند که برنامه آنها ممکن است در آینده مورد تغییراتی قرار بگیره و دیگه مسئله توافق و این حرفا مطرح نیست !

نکته دیگه این هست که وقتی یک برنامه اوپن سورس و رایگان به اندازه کافی قدرتمند باشه دیگه کسی یا گروهی پیدا نمیشه که بخواد اون برنامه رو گسترش بده. به عنوان مثال برنامه های K3B یا Amarok در میزکار kde اینقدر قدرتمند هستند که شاید کمتر کسی توانایی اینو داشته باشه که ایده های جدیدی مطرح کنه و این برنامه ها رو به گونه ای گسترش بده که تفاوت چشمگیری با نسخه اصلی خود داشته باشند. و اگر نسخه ای رو که شما تغییر میدی به اندازه کافی قدرتمند و متفاوت نباشه با استقبال بسیار کمی رو به رو خواهد شد و به مرور طرفدارانش را از دست خواهد داد. مثلا همین توزیع Linux Mint که بر اساس Ubuntu درست شده تفاوت های خاصی با اوبونتو نداره به جز اینکه کدک های مولتی مدیا به صورت پیش فرض در اون نصب شده و یکی دو تا برنامه و منوی جدید اضافه شده. واگر شما نگاه کنی میبینی که توزیع های خانواده اوبونتو کماکان از محبوبیت و طرفداران زیادی برخوردار هست هر چند که نسخه های اخیر این توزیع مشکلات و ناپایداری هایی نیز داشته !!

پس اینجوری نیست که فکر کنی زمانی که یک برنامه یا توزیع به صورت اوپن سورس منتشر میشه همه به طرفش حمله می کنند تا از سورسش برای گسترش اون استفاده کنند !

اگر جایی از صحبت های من ایراد داشت, اساتید محترم لطفا تذکر بدند.

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Apr 2008

پيش فرض

ببین دوست من داری اشتباه می کنی ! وقتی یک توزیع یا برنامه به صورت اپن سورس و رایگان منتشر میشه به این معنی هست که سازندگان آن توزیع یا برنامه این مسئله رو قبول کردند که برنامه آنها ممکن است در آینده مورد تغییراتی قرار بگیره و دیگه مسئله توافق و این حرفا مطرح نیست !

نکته دیگه این هست که وقتی یک برنامه اوپن سورس و رایگان به اندازه کافی قدرتمند باشه دیگه کسی یا گروهی پیدا نمیشه که بخواد اون برنامه رو گسترش بده. به عنوان مثال برنامه های K3B یا Amarok در میزکار kde اینقدر قدرتمند هستند که شاید کمتر کسی توانایی اینو داشته باشه که ایده های جدیدی مطرح کنه و این برنامه ها رو به گونه ای گسترش بده که تفاوت چشمگیری با نسخه اصلی خود داشته باشند. و اگر نسخه ای رو که شما تغییر میدی به اندازه کافی قدرتمند و متفاوت نباشه با استقبال بسیار کمی رو به رو خواهد شد و به مرور طرفدارانش را از دست خواهد داد. مثلا همین توزیع Linux Mint که بر اساس Ubuntu درست شده تفاوت های خاصی با اوبونتو نداره به جز اینکه کدک های مولتی مدیا به صورت پیش فرض در اون نصب شده و یکی دو تا برنامه و منوی جدید اضافه شده. واگر شما نگاه کنی میبینی که توزیع های خانواده اوبونتو کماکان از محبوبیت و طرفداران زیادی برخوردار هست هر چند که نسخه های اخیر این توزیع مشکلات و ناپایداری هایی نیز داشته !!

پس اینجوری نیست که فکر کنی زمانی که یک برنامه یا توزیع به صورت اوپن سورس منتشر میشه همه به طرفش حمله می کنند تا از سورسش برای گسترش اون استفاده کنند !

اگر جایی از صحبت های من ایراد داشت, اساتید محترم لطفا تذکر بدند.
    دوست عزیز، خیلی ممنون از توضیحاتت ،اینها قبول، اما اگه اوپن سورس و تجاری بود چی ؟ یه همچین قانونی ( که گفتم ) وجود داره ؟
    Last edited by Love it; 17-05-2008 at 15:32.

حـــــرفـه ای taia's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2005
    محل سكونت
    چو ایران نباشد تن من مباد

پيش فرض

چرا که نه! مثال اون سیستم مک هست که اپن سورس هست ولی شما صرفا می تونید از کدها برای آموزش و یا اطلاع از نحوه ی کار سیستم استفاده کنید، ولی شما حق تولید سیستم با آن کدها رو ندارید، این هم مجوزی هست که این شرکت برای خود دارد.
    گرچه بی ربط هست! ولی برای اولین بار از نوع ابتکار مایکروسافت خوشم اوومد!
    ببینید:
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Apr 2008

پيش فرض

چرا که نه! مثال اون سیستم مک هست که اپن سورس هست ولی شما صرفا می تونید از کدها برای آموزش و یا اطلاع از نحوه ی کار سیستم استفاده کنید، ولی شما حق تولید سیستم با آن کدها رو ندارید، این هم مجوزی هست که این شرکت برای خود دارد.
    پس اگه اینطوره که حله، جوابم رو گرفتم، فقط این که می گی این هم مجوزی هست که این شرکت برای خود دارد، مگه این مجوز ها توسط گنو یا بنیاد لینوکس یا یه مرجع ناظر تدوین نمی شوند ؟ آیا هر فرد یا شرکت خاصی می تونه بیاد و یه قانون جدید ارائه بده ؟
    بازم ممنون
    Last edited by Love it; 17-05-2008 at 22:56.

حـــــرفـه ای sudotux's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2006
    محل سكونت
    OpenSource

پيش فرض

آیا هر فرد یا شرکت خاصی می تونه بیاد و یه قانون جدید ارائه بده ؟
    فکر می کنم همین طور باشه !! همونطور که مایکروسافت برای خودش یک مجوز داره به اسم Microsoft Software License Terms یا MSLT

حـــــرفـه ای rootnt's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2005
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

گرچه بی ربط هست! ولی برای اولین بار از نوع ابتکار مایکروسافت خوشم اوومد!
    ببینید:
    کد:
    کد:
    taia جان فکر کنم این صفحه هه مشکل داره
    هیچی توش نیست

حـــــرفـه ای m a j r i x's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2005

پيش فرض

taia جان فکر کنم این صفحه هه مشکل داره
    هیچی توش نیست
    مشکلی نداره
    فقط باید پلاگین فلش پلیر ۸ به بالا نصب باشه

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Apr 2008

پيش فرض

فکر می کنم همین طور باشه !! همونطور که مایکروسافت برای خودش یک مجوز داره به اسم Microsoft Software License Terms یا MSLT
    خیلی ممنون.

سوال : اینجا رو ببینید، ورداشتن vb مایکروسافت رو تغییرش دادن و تحت لینوکس کردنش، این یعنی چی ؟ دزدیدن ایده ؟
    کد:
    نمی دونم چرا فکر می کنم اوپن سورس همون شکستن قفله، همون تکثیر غیر مجازه، اما یه عنوان قانونی بهش دادن، البته این قضایا تو غیر اوپن سورس ها هم هست، شایدم بیشتر، اما من فکر می کردم تو اوپن سورس از این خبرها نیست، دارم اشتباه می کنم ؟، تو رو خدا واضح بگید، بابا من می خوام به آدما احترام بزارم، نمی خواهم دسترنج کلی آدم رو 1000 تومان بخرم، چکار کنم ؟
    از همگی ممنون.
    Last edited by Love it; 18-05-2008 at 23:40.

حـــــرفـه ای taia's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2005
    محل سكونت
    چو ایران نباشد تن من مباد

پيش فرض

نمی دونم چرا فکر می کنم اوپن سورس همون شکستن قفله، همون تکثیر غیر مجازه، اما یه عنوان قانونی بهش دادن، البته این قضایا تو غیر اوپن سورس ها هم هست، شایدم بیشتر، اما من فکر می کردم تو اوپن سورس از این خبرها نیست، دارم اشتباه می کنم ؟، تو رو خدا واضح بگید، بابا من می خوام به آدما احترام بزارم، نمی خواهم دسترنج کلی آدم رو 1000 تومان بخرم، چکار کنم ؟
    از همگی ممنون.
    دوست عزیز، بابا ما این همه توضیح دادیم، شما تازه می گی اپن سورس کرک کردن هست؟!
    شما این اختیار رو دارید هنگامی که یک نرم افزار رو ساختید زیر یک مجوز کار کنید( در مورد اون سوالتون ببنید شرکتهای بزرگ که با کامپیوتر بزرگ شدند مثل مکینتاش یا مایکروسافت اینها مجوز هم ساختند ولی الآن آنقدر مجوز هست که دیگه نیاز به طرح جدید نباشه) اگر اپن سورس رو انتخاب کنید، خودتون موافقت کردید که همه از کدهای شما یا استفاده کنند یا اینکه حداقل آگاه باشند! این که آخه اسمش دزدی نیست! من اگه در خونم رو باز بزارم بگه بیاید تو خونمون رو ببنید و اگر خواستید از وسایل من استفاده کنید این که دزدی نیست!
    ولی مثلا مایکروسافت اعلام کرده من نه میگم چطوری سیستمم کار می کنه و نه کسی حق کپی برداره حالا اگه کسی کپی کنه دزدی هست! مثل اینکه شما در خونتون رو ببندی، بعد یکی بیاد وسایل شما رو استفاده کنه!

در اپن سورس قفلی وجود نداره که شکسته بشه!
    اتقاقا من این ترم درسی پاس کردم به نام اخلاق کامپیوتر(computer moral & ethics) در یک جاییش گفته بود اخلاق هکرها این هست که اگر همه چیز باز باشد دیگه هکی وجود نداره! وقتی سیستمی باز هست! دیگه کرکش چیه!
    امیدوارم مفهوم رو گرفته باشید
    Last edited by taia; 19-05-2008 at 16:13.

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Apr 2008

پيش فرض

شما این اختیار رو دارید هنگامی که یک نرم افزار رو ساختید زیر یک مجوز کار کنید( در مورد اون سوالتون ببنید شرکتهای بزرگ که با کامپیوتر بزرگ شدند مثل مکینتاش یا مایکروسافت اینها مجوز هم ساختند ولی الآن آنقدر مجوز هست که دیگه نیاز به طرح جدید نباشه) اگر اپن سورس رو انتخاب کنید، خودتون موافقت کردید که همه از کدهای شما یا استفاده کنند یا اینکه حداقل آگاه باشند! این که آخه اسمش دزدی نیست! من اگه در خونم رو باز بزارم بگه بیاید تو خونمون رو ببنید و اگر خواستید از وسایل من استفاده کنید این که دزدی نیست!
    ولی مثلا مایکروسافت اعلام کرده من نه میگم چطوری سیستمم کار می کنه و نه کسی حق کپی برداره حالا اگه کسی کپی کنه دزدی هست! مثل اینکه شما در خونتون رو ببندی، بعد یکی بیاد وسایل شما رو استفاده کنه!
    دوست عزیز، من منظورم کپی از یه نرم افزار اوپن سورس نیست، منظورم اینه که چرا vb مایکروسافت رو ورداشتن کردن تحت لینوکسش، این vb برای مایکروسافته، من فکر می کردم تو اوپن سورس دیگه خبری از این کار ها نیست، ولی حالا می بینم که هست، نمونش همون لینک بالا، نمونش خیلی از نرم افزار های اوپن سورس که از نمونه های ویندوزی (با ایده اونها) ساخته شده، منظورم اینه، در ضمن اینکه اینقدر سوال می پرسم به خاطر اینه که می خواهم واقعا اساسی برم به سمت اوپن سورس، می خوام بشناسمش تا به دیگران هم درست معرفی بکنم.
    خیلی ممنون

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •