تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 7 از 14 اولاول ... 34567891011 ... آخرآخر
نمايش نتايج 61 به 70 از 138

نام تاپيک: کوچ اساسی به سمت اپن سورس

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Apr 2008

پيش فرض

taia و Hosein-mec
    خیلی خیلی ممنون، حالا متوجه شدم.

من در مورد فلسفه اوپن سورس یه مقدار فکر کردم و در صفحه ی اول هم در این مورد سوالی پرسیدم و در همان صفحه taia زحمت کشیده و جواب هم داده، اما باز هم سوالی در مورد اوپن سورس برام پیش اومده : تمام مزایا و حتی معایبش(مثل اینکه یادگیری و کار با اون تقریبا سخته) درست، اما اینطوری اگه یه برنامه نویس کلی زحمت بکشه و یه برنامه بنویسه( مثلا یه برنامه اختصاصی برای یه سازمان) و اونوقت برنامه رو به صورت اوپن سورس ارائه کنه، بعد از این ارائه اگر کس دیگه ای به اون برنامه احتیاج داشته باشه دیگه نمی ره اون رو بخره، بلکه بدون پرداخت قیمت از اون شرکت یا فرد دیگه ای که قبلا برنامه رو خریده، می گیره و اگر هم پولی بده این پول تو جیب برنامه نویس ما نمی ره، و اینجا اون شرکت سود می کنه، و بعد از یک مدتی اینکار اینقدر ادامه پیدا می کنه که دیگه کسی سراغ اون برنامه نویس برای نوشتن همون برنامه یا خریدش نمی ره و فقط ممکنه برای سفارشی کردن به اون رجوع بکنه . اگه توضیح بدید ممنون می شم.

این سوال و جوابم در صفحه ی اول :
    در مورد فلسفه اپن سورس سوالی دارم که هر طور حساب می کنم می بینم فایده اپن سورس این هاست : توزیع سریع، عیب یابی سریع، رایگان بودن در اغلب موارد، سفارشی کردن آن و ... اما به هر حال این به تولید کننده اولیه صدمی می زند چرا که ممکن است مثلا کسی یک توزیع تجاری را بخرد و آن را تقویت کند و بعد رایگان برای مثلا دانلود قرار دهد، درمورد این توضیح دهید.
    جواب taia : ببینید اگر نرم افزاری زیر کدباز منتشر شود یعنی قوانین رو پذیرفته، اگر نرمافزاری رایگان نباشد شما حق توسعه و عرضه ی رایگان اوون رو ندارید مگر اینکه کلا مورد استفاده عوض شود.

نکته مهم : شاید دو تا سوال یه جور باشه، اما این واسه اینه که منظور این دوستمون رو خوب متوجه نشدم اینکه اگه مورد استفاده عوض شه دیگه ایرادی نداره، خوب در مثال من هم ممکنه این اتفاق بیفته و باز هم کسی که ضرر می کنه اون فرد یا افراد برنامه نویس یا شرکت خاص هست.

حـــــرفـه ای sudotux's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2006
    محل سكونت
    OpenSource

پيش فرض

درباره فلسفه اپن سورس و کد باز بودن بحث خوبی در تاپیک زیر صورت گرفته. فکر می کنم با خوندن این تاپیک به جواب بیشتر سوالاتت برسی !

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Apr 2008

پيش فرض

درباره فلسفه اپن سورس و کد باز بودن بحث خوبی در تاپیک زیر صورت گرفته. فکر می کنم با خوندن این تاپیک به جواب بیشتر سوالاتت برسی !

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    بحث رو خوندم، قانع نشدم، ولی به این نتیجه رسیدم که نرم افزارهای اوپن سورس زمانی ضرر تجاری نداره که افراد زیادی از سراسر دنیا رو اون کار کنه و اگر عده ی کمی به صورت متمرکز روی اون کار کنن، قاعدتا در زمینه تجاری مشکل پیدا می کنند، البته هنوز مجوز گنو رو دقیق مطالعه نکردم، امیدوارم با خوندن اون نظرم عوض شه.
    از شما و همه ی کسانی که سوال های من رو جواب دادند و خواهند داد متشکرم. امیدوارم جبران بنمایم.

کاربر فعال MP3 Player sastwhc's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2006

پيش فرض

بحث رو خوندم، قانع نشدم، ولی به این نتیجه رسیدم که نرم افزارهای اوپن سورس زمانی ضرر تجاری نداره که افراد زیادی از سراسر دنیا رو اون کار کنه و اگر عده ی کمی به صورت متمرکز روی اون کار کنن، قاعدتا در زمینه تجاری مشکل پیدا می کنند، البته هنوز مجوز گنو رو دقیق مطالعه نکردم، امیدوارم با خوندن اون نظرم عوض شه.
    از شما و همه ی کسانی که سوال های من رو جواب دادند و خواهند داد متشکرم. امیدوارم جبران بنمایم.
    نه دوست من وگرنه کمپانی هایی مثل رد هت و... مندریوا ...کورل ...پاپی. . . ;کلا شرکتهای پشتیبانی و توسعه کار تجاری با تیمهای توسعه و پشتیبانی نمیکردند و این همه سال هم دوام نمیآوردند

حـــــرفـه ای rootnt's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2005
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

به نظر من بهتره که مجوز ها رو بخونید و مقایسه کنید
    مثل انتخاب دین
    مثلا gpl . bsd و... و مجوز ویندوز هم هست
    خودم هم می خوام همین کار رو کنم

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Apr 2008

پيش فرض

نه دوست من وگرنه کمپانی هایی مثل رد هت و... مندریوا ...کورل ...پاپی. . . ;کلا شرکتهای پشتیبانی و توسعه کار تجاری با تیمهای توسعه و پشتیبانی نمیکردند و این همه سال هم دوام نمیآوردند
    من هم فکر می کنم بیشتر نیاز مالی اینها از طریق پشتیبانی تامین میشه. که اون هم با سود مثلا مایکروسافت که هم فروش بالا داره و هم پشتیبانی، قابل قیاس نیست. من نمی گم اوپن سورس بده، می گم برای موقعی خوبی که افراد زیادی در مدت زمان کم روش وقت بزارند و نهایتا حتی رایگان اون رو وارد بازار کنند . در ضمن من خودم دوست دارم از فلسفه اصلی این کار سر بیارم وگرنه برای کسی مثل من که دیگه حالم از استفاده از نرم افزار های غیر قانونی و دزدی بهم می خوره چاره ای نیست جز خرید قانونی اونها با قیمت بالا و البته سخت به خاطر اینکه به راحتی در دسترس نیست و دوم اینکه پناه بردن زیر چتر نجات اوپن سورس.
    ممنون
    Last edited by Love it; 15-05-2008 at 14:10.

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Apr 2008

پيش فرض

به نظر من بهتره که مجوز ها رو بخونید و مقایسه کنید
    مثل انتخاب دین
    مثلا gpl . bsd و... و مجوز ویندوز هم هست
    خودم هم می خوام همین کار رو کنم
    حتما این کار رو می کنم البته زبانم اونقدر قوی نیست که بتونم اونها رو به صورت انگلیسی بخونم اما سعی می کنم ترجمه هاشو گیر بیارم. ممنون

حـــــرفـه ای taia's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2005
    محل سكونت
    چو ایران نباشد تن من مباد

پيش فرض

من هم فکر می کنم بیشتر نیاز مالی اینها از طریق پشتیبانی تامین میشه. که اون هم با سود مثلا مایکروسافت که هم فروش بالا داره و هم پشتیبانی، قابل قیاس نیست. من نمی گم اوپن سورس بده، می گم برای موقعی خوبی که افراد زیادی در مدت زمان کم روش وقت بزارند و نهایتا حتی رایگان اون رو وارد بازار کنند . در ضمن من خودم دوست دارم از فلسفه اصلی این کار سر بیارم وگرنه برای کسی مثل من که دیگه حالم از استفاده از نرم افزار های غیر قانونی و دزدی بهم می خوره چاره ای نیست جز خرید قانونی اونها با قیمت بالا و البته سخت به خاطر اینکه به راحتی در دسترس نیست و دوم اینکه پناه بردن زیر چتر نجات اوپن سورس.
    ممنون
    ببینید، اولا مثلا همون مایکروسافت، شما می دونید روی خیلی از سیستمهاش نه تنها سود نکرده هنوز که با توجه جریمه هایی هم که سالانه می شود بسیار ضرر کرده، چرا؟ بخاطر مقوله ی کرک!
    ببینید وقتی نرم افزاری رایگان هست، بدین معنی نیست که کسی نشسته و اوون رو طراحی کرده و بعد هم خوشحال داده بیرون البته هست نرم افزارهای سبک و غیر حرفه ای که اینگونه بوده اند، ولی اصولا یک تیم طراحی تحت حمایت یک شرکت اینکار را انجام میده و اصولا موفقیت یک بسته می تونه زندگی شما رو تامین کنه چرا که مثلا openoffice الآن در خیلی از توزیع ها بسته اصلی هست و شرکتهایی که به صورت حرفه ای از این بسته استفاده می کنند برای خدمات خود بیشتر هزینه می پردازند! شما به عنوان یک کاربر خانگی زیاد مهم نیست براتون سیستمتون را توسط روشهایی که توی فرومها گفته میشه درست کنید! ولی برای یک شرکت بزرگ که امنیت براش مهم هست، روشهای فرومی که خیلیهاشون در حالی که مشکل رو حل می کنند هزاران مشکل غیر قابل مشاهده مانند مشکلات امنیتی درست می کنند کار عاقلانه ای نیست! پس اوونها با پرداخت به شما از پیشتیبانی کاملا حرفه ای شما بهره می برند، و این تامین هزینه ی شماست، ولی مثلا مایکروسافت با هر سی دی کرک شده ی ویستا (الان من قیمت ویستا رو نمی دونم) مثلا 300$ ضرر می کنه! یعنی خود ایران کافی هست که مایکروسافت بترکه!
    ولی شرکتهایی که رایگان کار میکنند روی کاربران عادی (که این می تونه معنیش هزینه های سنگین برای کاریران تخصصی باشه) حساب نمی کنند.
    در کل همونطور که در صفحه ی قبل گفتم، بسیار گونه های مجوز داریم، که یک شرکت می تونه با توجه به اعتبار و سیاست هاش یکی از اوونها رو انتخاب کنه.
    Last edited by taia; 15-05-2008 at 20:23.

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Apr 2008

پيش فرض

ببینید، اولا مثلا همون مایکروسافت، شما می دونید روی خیلی از سیستمهاش نه تنها سود نکرده هنوز که با توجه جریمه هایی هم که سالانه می شود بسیار ضرر کرده، چرا؟ بخاطر مقوله ی کرک!
    اول اینکه پس چرا این کمپانی ها محصولاتشون رو اوپن سورس نمی کنند! دوم اینکه کدوم جریمه ها!
    سوم اینکه چند ماه پیش تو یه فروشگاه یه xp دیدم که اینطور که فروشنده می گفت و روی جلد هم نوشته بود، مایکروسافت اون را برای کشور های جهان سوم که اسم هاشون رو هم روی جلد نوشته بود( ایران، مصر،آذربایجان و ... ) زده بود، نکته ی جالب اینجا بود که وقتی قیمت رو پرسیدم گفت 13 هزار تومان، شایدم 14 هزار تومان، به هر حال هر چی قیمتش بود کمتر از بیست هزار تومان بود و من خیلی تعجب کردن که چرا قیمتش اینقدر کمه، تازه وقتی پرسیدم چه محدودیت هایی داره گفت : اجازه ساخت بیشتر از سه تا اکانت رو نمیده، نمیدونم فروشنده راست می گفت یا نه، شایدم اشتباه می کرد چون اگه درست یادم باشه نسخه pro هم بود، به هر حال می خوام این رو بگم که این ایده ی خوبیه که کمپانی ها نرم افزار هاشون رو در کشور های فقیر با قیمت پایین تر عرضه کنند و در کشور های ثروتمند با قیمت عادی.
    دوست عزیز، خیلی خیلی ممنون از اینکه وقت گذاشتی و توضیح دادی.
    Last edited by Love it; 16-05-2008 at 15:51.

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Apr 2008

پيش فرض

یه چیزی به نظرم رسیده که فکر کنم عاقلانه است که یه قانون این شکلی باشه، البته هنوز مجوز گنو روکامل نخوندم، اگه درست نیست ممنون می شم بهم بگید.

اگر نرم افزاری اوپن سورس باشد و به صورت تجاری یا رایگان عرضه شده باشد، اگر کسی یا تیمی بخواهد با تغییرات آن را به صورت یه توزیع تجاری یا رایگان عرضه کند، باید با تولید کننده اولیه آن به توافق برسد(یعنی تولید کننده اولیه رو راضی کنه مثلا حق انتشارشو بخره یا اگه می خواد توزیع رو تجاری بیرون بده به صورت توافقی یه درصدی از هر محصول رو به اون بده یا مثلا کل پشتیبانی رو به اون تولید کننده اولیه محول کنه یا ... )
    نکته : البته در یه مورد تقریبا مطئنم، که اگه یه توزیع رایگان را تغییر بدی، باید اون را رایگان عرضه کنی (فکر کنم قبلا یه جایی خوندم یا در همین فروم کسی گفته ) ولی خب تو این مورد هم ممکنه اون تولید کنندگان اولیه راضی نباشند و نخوان براشون رقیب ایجاد شه.
    Last edited by Love it; 16-05-2008 at 16:29.

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •