تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 6 از 9 اولاول ... 23456789 آخرآخر
نمايش نتايج 51 به 60 از 90

نام تاپيک: چرا باید از گنو/لینوکس استفاده کنیم؟

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Feb 2008

پيش فرض

علاقه دارم با سیستم عامل دیگری کار کنم
    من خودم خیلی علاقه دارم با سیستم عاملهای دیگه کار کنم چه جدید و چه قدیمی.مثلا خیلی دوست دارم با Solaris
    کار کنم اما روی PC نصب نمیشه.من نمیتونم Mac رو نصب کنم چون مادربرد سیستم من Asus هست که تا اونجایی که میدونم نمیشه نصب کرد.من تعداد زیادی فایل و برنامه های Dos دارم که نمیشه تو خط فرمان ویندوز اونا رو اجرا کرد.

مطلب دیگه اینه که من کاربر ویندوز و معتاد به این سیستم عامل به شدت User Friendly هستم.پس چه راه حلی میمونه؟

جواب این سوال برای من ماشینهای مجازی و شبیه سازها بودند.به عنوان مثال من در ویندوز گهگاهی با خط فرمان کار میکنم و علاقه
    دارم به صورت Full Screen از آن استفاده کنم.در محیط XP به راحتی با زدن کلیدهای ALT+ENTER میتوان خط فرمان را
    تمام صفحه کرد.اما در ویندوز 7 امکان اینکار وجود ندارد.پس از تحقیق به شبیه ساز DOSBOX رسیدم.این شبیه سازمحیط سیستم عامل DOS ورژن 5 را شبیه سازی میکند یعنی برنامه های قدیمی DOS را میتوان اجرا کرد.(و یا بازیهای قدیمی)

من به Bash لینوکس نیز علاقه دارم.من از VirtualBox به عنوان ماشین مجازی استفاده میکنم.البته ظاهرا VMWare جامعتر است و منعطفترین این نرم افزارها QEMU میباشد.هنگامی که راجع به بوت تحقیق میکردم در ماشین مجازی به طور همزمان 3 لینوکس و Freebsd را
    نصب و تست کردم.

لینوکس اوبونتو میخواهد در دنیای لینوکسها جای ویندوز را بگیرد.لینوکس فدورا نیز کاملا حرفه ای و بی نقص است.
    اما من از لینوکس Parsix خیلی خوشم آمد.Debian هم که بیشتر لینوکسهای مطرح از کرنل آن استفاده میکنند
    مختص حرفه ایها و هکرها میباشد.

حرف من اینست که در ابتدا در داخل ویندوز با این سیستمهای عامل و نحوه نصب،پیکربندی و بوت آنها آشنا شوید.
    و نرم افزارهای معادل ویندوزی خود را در این محیطهای جدید پیدا و با آنها کار کنید.پس از آن در می یابید که به چه سیستمی علاقمندید وآیا اصلا میتوانید با سیستم عامل جدید کنار بیایید و خودتان میتوانید تصمصیم بگیرید.

------

بسیاری از کشورها به این نتیجه رسیدند که منافع ملی آنها ایجاب میکند که یک سیستم عامل ملی را طراحی کنند و در کشورهایشان آن را ترویج دهند.
    معمولا به جهت آنکه کرنل لینوکس متن باز است(و مزایای بسیاری دارد) اکثرا از کرنل لینوکس اصلی استفاده و سیستم عامل ملی خود را
    بر پایه آن طرح ریزی و ترویج میدهند.یه جایی خوندم اسپانیا این کار رو کرده.چین هم لینوکس Red Flag رو طراحی کرده و ...

اگر در کشور ما هم افراد دلسوزی بودند مطمئن باشید ما با لینوکس راحتتر بودیم تا ویندوز.فعلا استاندارهای علمی و
    تکنیکی یانکیها در کشور ما حرف اول رو میزنه و طبیعتا ویندوز سروری میکنه.

2. 2 کاربر از Ahmad24 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای taia's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2005
    محل سكونت
    چو ایران نباشد تن من مباد

پيش فرض

آنتی ویروس میخواد؟

--
    فکر کنم برای کار با سیستم عاملی جدید به سمت مک برم بهتر باشه...
    مک سیستمی هست که کاملا یکپارچه طراحی میشه، یکی از عللی که باعث پایداری و سرعت مک میشه انطباق کامل سخت افزار و سیستم عامل هست، یعنی طراحان سخت افزار را مشخص می کنند و برای اون سیستم عامل طراحی می کنند. این باعث 2 اتفاق میشه، اول خود سیستم های اپل دارای کارایی خاصی می شوند، دوم وابستگی سیستم عامل مک به سخت افزار خودش باعث میشه روی سخت افزارهای دیگه عملا کارایی نداشته باشه ضمن اینکه نشخه های کرک شده ی این سیستم عامل خودشون منبع باگ ها و مشکلات هستند.

قیمت بالا و بی دلیل سیستم های اپل هم دلیلی میشه تا تجربه ی این سیستم عامل کار سختی بشه!

علاقه دارم با سیستم عامل دیگری کار کنم
    اگر فقط بحث علاقه هست، شروع کنید با گنو/لینوکس، یک توزیع انتخاب کنید و کار کنید.

4. 3 کاربر از taia بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای Honradez's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2005

پيش فرض

مک سیستمی هست که کاملا یکپارچه طراحی میشه، یکی از عللی که باعث پایداری و سرعت مک میشه انطباق کامل سخت افزار و سیستم عامل هست، یعنی طراحان سخت افزار را مشخص می کنند و برای اون سیستم عامل طراحی می کنند. این باعث 2 اتفاق میشه، اول خود سیستم های اپل دارای کارایی خاصی می شوند، دوم وابستگی سیستم عامل مک به سخت افزار خودش باعث میشه روی سخت افزارهای دیگه عملا کارایی نداشته باشه ضمن اینکه نشخه های کرک شده ی این سیستم عامل خودشون منبع باگ ها و مشکلات هستند.

قیمت بالا و بی دلیل سیستم های اپل هم دلیلی میشه تا تجربه ی این سیستم عامل کار سختی بشه!

اگر فقط بحث علاقه هست، شروع کنید با گنو/لینوکس، یک توزیع انتخاب کنید و کار کنید.
    ولي خدايي مک يه چيز ديگست.

---
    من به دوستمون پيشنهاد ميکنم که Live CD يکي از توزيعهاي لينوکس رو امتحان کنن. فکر کنم کمک بزرگي بکنه. بهرحال ممکنه از سيستم عامل جديدي که ميگيد خوشتون نياد؛ پس بهتره که وقتي اين وسط تلف نشه. (اگه خوشتون نمياد حالا بفهميد)

6. 3 کاربر از Honradez بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز Nocturne's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2010

پيش فرض

بله علاقه هست اما نه فقط علاقه به محیط سیستم عامل.
    (برای مثال همون بحث کار با نرم افزارها رو هم شامل میشه)

---------- Post added at 10:48 PM ---------- Previous post was at 10:47 PM ----------

من به دوستمون پيشنهاد ميکنم که Live CD يکي از توزيعهاي لينوکس رو امتحان کنن. فکر کنم کمک بزرگي بکنه. بهرحال ممکنه از سيستم عامل جديدي که ميگيد خوشتون نياد؛ پس بهتره که وقتي اين وسط تلف نشه. (اگه خوشتون نمياد حالا بفهميد)
    من یک بار یک اوبونتو داشتم که بدون نصب اجرا میشد (با بوت شدن کامپیوتر از روی سی دی) منظور از live cd همون هست؟

حـــــرفـه ای Honradez's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2005

پيش فرض

بله علاقه هست اما نه فقط علاقه به محیط سیستم عامل.
    (برای مثال همون بحث کار با نرم افزارها رو هم شامل میشه)

---------- Post added at 10:48 PM ---------- Previous post was at 10:47 PM ----------

من یک بار یک اوبونتو داشتم که بدون نصب اجرا میشد (با بوت شدن کامپیوتر از روی سی دی) منظور از live cd همون هست؟
    بله. اگر خوشتون اومده که خيلي خوبه.

البته يه چيزي بگم خيلي هم کليه و نميدونم شما رو شامل بشه يا نه، ولي اگر دنبال يک تجربه جديد بطور کلي تو زمينه کامپيوتر هستيد پيشنهاد ميکنم - البته اگر تابحال نکرديد - شروع کنيد به برنامه نويسي. کم نيستن افرادي که به چشم يک لذت بهش نگاه ميکنن و خب البته منبع درآمد هم ميتونه باشه.

9. 2 کاربر از Honradez بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای milad_gta's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2009

پيش فرض

سلام دوستان و خسته نباشید .

یه سری مطالبی رو به نظرم باید بگم هرچند که تایپیک یه مدتیه پست نداشته ، این پستم برای پاسخ به دوستان! برای کسی که تایپیک رو میخونه و ابهاماتی براش پیش میاد ، طولانیه ولی خوندنش خالی از لطف نیست ، خصوصا از اواسط :

من نه طرفدارم گنو/لینوکسم ، نه ویندوز ! هر کدوم رو به جای خودش استفاده میکنم و ازشون لذت میبرم .

اما گنو/لینوکس رو دوست دارم ! چون فقط سیستم عامل نیست ، همونطور که دوستان گفتن یک اجتماع و فرهنگ هست . اساس و پایه open source هست ، چیزی که خیلی ها مفهموش رو در رایگان بودن میبینند که اینطور نیست و مفهموم والایی داره که هر کس توانایی درک اون رو نداره مگر اینکه با اون هم سرشت بشه . چیزی که نشانه آزادی هست ، نشانه امنیت ، پایداری ، دوستی و ... که باید خودتون درک کنید .

اینقدر به گنو/لینوکس اتهام زدن تو این تایپیک که نمیشه همه رو توضیح داد فقط یکسری رو ... خیلی خلاصه میگم .

os ای حالت دیکتاتوری داره که به شما چیزی رو تحمیل کنه ، گنو/لینوکس اینکار رو نمیکنه ! اینکه کسی توانایی ایجاد تغییرات در سیستم عامل رو نداره به خودش ارتباط داره ، گنو/لینوکس این اجازه رو به شما میده هرجور میخواید برای خودتون ویرایشش کنید اگر شما بار علمی اینکار رو ندارید مشکل شماست و اگر ویندوز هم این امکان رو به شما میداد نمیتونستید اینکار رو کنید .

ارتباط دادن دیکتاتوری بودن محصول به مصرف کننده هم از پایین بودن سطح آگاهی هست دلیل دیگه ای نمیبینم . چون قاتل با چاقو میکشه چاقو آلت قتاله هست و زمانی نجات دادن جان افراد با چاقو توسط پزشک هم تاثیری در تغییر طرز تفکر نداره که سطح آگاهی پایین باشه ... اصلا این موضوع نیازی به توضیح نداره ، عذر میخوام ولی هرکس که کمی قدرت درک داشته باشه خودش این موضوع رو متوجه میشه .

( خودمونی بگم ! آخه استفاده کردن یک کشور خاص از یه سیستم عامل چه ربطی به دیکتاتوری بودن سیستم عامل داره ، نه! واقعا اصلا فکر کردید ؟ )

پشتیبانی از قطعات سخت افزاری وظیفه سیستم عاملنیست ، این سازنده هست که باید قطعه خودش رو به سیستم عامل معرفی کنه تا سیستم عامل بتونه به بهترین روش اون رو به کار بگیره ! ولی با این حال درصد بالایی از سخت افزار ها توسط گنو/لینوکس پشتیبانی میشند و هر روز به تعداد اونها اضافه میشه ، به طوری که حتی آپدیت اونها هم در دستور کار قرار میگیره ، کدوم سیستم عامل اینکار رو انجام میده ؟

همینطور این توضیحات خالی از لطف نیستند :

مهم اینکه هیچ وقت در لینوکس BLUE SCREEN معنی نداره! مهم اینکه در لینوکس VIRUS جایگاهی نداره! مهم اینکه MULTIMEDIA & Graphic در لینوکس حرف اول رو می زنه! مهم اینکه لینوکس COMPATIBILITY رو برای تمامی برنامه هاش داره!
    در زیر چند مورد رو ذکر میکنم که چرا از لینوکس استفاده کنیم ؟

1 . آزادی ! مفهوم بزرگی در دنیای open source داره که خودتون باید بهش برسید .
    2 . همه چیز در دستان شما ، هیچ چیز بدون اجازه شما رخ نخواهد داد .
    3 . پایداری بالا ، ماه ها سیستموت رو خاموش نکنید .
    4 . نیازی به گشتن به دنبال نرم افزار ها نیست ، با چند کلیک بهترین گزینه رو انتخاب و نصب کنید .
    5 . چرا نرم افزار رایگان ، پایدار و امن رو به نسخه کپی شده ترجیح بدیم ؟ چرا امنیت و اخلاقیات خودمون رو زیر سوال ببریم ؟
    6 .درایور ها رو ندارید ؟ ، درایورتان گم شده !؟ نیازی به روزها جستجو نیست لینوکس اون رو میشناسه ، اون رو آماده برای نصب داره ...
    7 . بهترین و پایدارترین برنامه ها رو بدون نیاز به نصب در اختیار داشته باشید . نیازی به نصب pdf خوان ، آفیس و ... ندارید . اگر کاربر عادی باشید برای شما ایده آل خواهد بود
    8 . همیشه امن و پایدار بمونید ، تنها با چند کلیک تمام بخش های سیستم عامل و نرم افزارهاتون رو آپدیت کنید ، حفره ها رو ببنید و ... نیازی نیست که نگران باشید به شما آپدیت تعلق نخواهد گرفت .
    9 . نیازی به انتظار برای رفع باگ نیست اگر برنامه نویس هستید دست به کار بشید ، اگر نه با یک ریپورت در کمترین زمان مشکل شما حل خواهد شد و در آپدیت ها قرار خواهد گرفت ، نیازی نیست منتظر پروسه طولانی مدت شرکت هال Close source باشید جامعه قدرتمند گنو/لینوکس آماده رفع باگ هستند .
    10 . قدرت انتخاب رو به خودتون بدید ، خودتون محیط سیستم عاملتون رو انتخاب کنید .
    11 . از سیستم های قدیمی خود رایانه ای قدرتمند بسازید
    12 . آیا دوست دارید به جای یک میز کار چند تا داشته باشید ؟ درست مثل اینکه چند سیستم روشن در کنار هم دارید ! هر کدوم از کار ها رو در یک میزکار انجام بدید .
    13 . همیشه قدرتمند و پر سرعت بمونید .
    و ...

و اما چرا از لینوکس استفاده نکنیم ؟

اینکه یک فرد از ویندوز استفاده میکنه دلیل نمیشه که سطح دانش پایینی داشته باشه و استفاده از سیستم عامل کاملا به هدف افراد بستگی داره !

- اگر شما یک گرافیست حرفه ای هستید ، اگر به برنامه های Adobe یا شرکت های مشابه نیاز دارید به طوری که برنامه های مشابه در گنو/لینوکس نمیتونند نیازتون رو برطرف کنند ، میتونید از Wine استفاده کنید ! یا در ویندوز در آسودگی به سر ببرید و از این سیستم عامل لذت ببرید .

- اگر یک بازیخور هستید ویندوز برای شما بهتره شما به امکاناتی که ویندوز به شما میده بیشتر از لینوکس احتیاج دارید .

- اگر دوست دارین آخرین نسخه از برنامه مورد علاقتون رو داشته باشید و هر وقت خواستید فقط اون رو نصب کنید ویندوز برای شما بهتره .

- اگر از سیستم برای مصرف خانگی ، فیلم و موسیقی استفاده میکنید و تمایل دارید با سیستمی که رابط ساده تری داره کار کنید ، ویندوز پیشنهاد من هست ، ( اگر کمی به تغییرات تمایل داشته باشید لینوکس در این باره هم گزینه بهتریه دلیلش هم پایداری بالاتر هست ) .

انشاالله در این باره دلایل بیشتری رو تهیه و منتشر میکنم .

و اما اینکه Adobe و شرکت های مشابه برنامه خودشون رو برا گنو/لینوکس تولید نمیکنند بستگی به سیاست های خودشون داره به نظر شما هدفشون چیه ؟

مطالب بسیار زیاد هستند ، امیدوارم تا اینجاش مفید واقع شده باشه .

موفق باشید .

11. 3 کاربر از milad_gta بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز reza3600's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2006
    محل سكونت
    این دنیا

پيش فرض

سلام
    منم نظرات خودم رو میگم.
    1- اصولن اگه نرم افزاری خوب باشه اون نرم افزار باید برای سه تا سیستم عامل رایج مثل لینوکس و مک و ویندوز موجود باشه.
    2- در ضمن برنامه هایی مثل متلب و متمتیکا و میپل برای لینوکس هم وجود دارند. حداقل میپل و متمتیکا رو مطمئن هستم.
    با اینکه محیط ویندوز سون برام حذابه اما از ابونتو هم خوشم میاد و در کل از رایگان بودن ابونتو لذت فراوانی میبرم گرچه ممکنه برای خیلیها مهم نباشه.
    3- نمیشه کسی رو که برنامه کرک شده استفاده میکنه رو در ردیف دزدی قرار داد که از دیوار مردم بالا میره. اگه شما یه برنامه 600 دلاری داشتید و صاحب امتیاز اون بودید دوست داشتید دزد 600 دلار رو از جیبتون بزنه یا از برنامه ی کرک شدتون استفاده کنه
    4- دوستان ! هر کسی که نمیتونه پول این نرم افزار ها رو بده. شما بگید من از کجا بیارم که نسخه ی دانشجویی متیمتیکا رو که حدود 150 هزار تومن هست رو بخرم. از کجا پول بیارم تا پول کتابهای تخصصی ای رو که دانلود میکنم رو بدم. پول پرینتش به زور جور میشه وای به حال خودش. تخم مرغ شده 245 تومن !
    از کجا پول بیارم تا برنامه های مربوط به ازمون تافل و جی ار ای رو بخرم.
    5- به نظر من مشکل لینوکس اینه که به راحتی ویندوز نمیشه توش برنامه نصب کرد یعنی کار ادم با دو تا کلیک راه نمی افته. بسته های دبیان هم برای هم برنامه ای موجود نیست.
    6- وقتی قرار باشه به عنوان اولین سیستم عامل از ویندوز استفاده کنیم خب بهش عادت میکنیم و تغییر سیستم عامل خیلی سخته.
    7- از لینوکس پشتیبانی خوبی نمیشه. مثلن دانشگاه شریف یه سایتی برای خواندن و دانلود کتاب های الکترونیکی برای دانشجو ها فراهم کرده ولی این سایت برنامه ی خواندن کتاب ها رو فقط برای مک و ویندوز داره. البته از طریق مرورگر میشه با لینوکس کتابها رو خوند ولی برای پرینت کیفیت پایینتری نسبت به برنامه ی خود سایت داره

13. این کاربر از reza3600 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jan 2009

پيش فرض

reza3600 @

3 - کاملا مخالفم ، من اگه یه برنامه ام رو نال کنند دقیقا مثل این میمونه که از جیبم دزدیدن ، فرقی توش نمیبینم ! البته بیشتر شبیه کلاهبرداری هست ، مثل این میمونه شما برای یکنفر کار کنید یا بهش خدمات بدید ولی اون دستمزد شما رو نده ... خیلی بده نه ؟

4 - میشه از نسخه های مشابه رایگان یا ارزان تر استفاده کرد ، البته بیشتر محل زندگیمونه که اوضاع رو خراب کرده تا حد بالایی حق با شماست ...

7 - اون دیگه به پشتیبانی لینوکس ربط نداره ( البته فکر کنم منظورتون این بود که سایر ارائه دهنده های خدمات از لینوکس پشتیبانی نمیکنند ) اونم به خاطر سطح دید پایینشونه

بقیه رو هم که موافقم تا حدودی ...

15. این کاربر از milad_gta بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

آخر فروم باز reza3600's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2006
    محل سكونت
    این دنیا

پيش فرض

سلام
    در مورد نسخه های ارزان تر باید بگم که هیچ کدومشون به قدرت برنامه های تخصصی نیست. حداقل اینو در مورد برنامه های مربوط به رشته ی ریاضی و فیزیک میگم.
    بله وگرنه مثلن برنامه ای مثل scilab هست که مثل متلب هست و رایگانه ولی این کجا و متمتیکا کجا!
    در کل من فکر میکنم این وضع اقتصادی مردم هست که مردم رو مجبور میکنه کپی رایت رو در نظر نگیرن. اگه بخاییم به کپی رایت احترام بزاریم باید خیلی کارها بکنیم مثلن و از همه مهمتر و خییییییییییییلی حیاتی تر
    1- دانلود نکردن کتابهای تخصصی هست. من خودم توانایی پرداخت پول این همه کتاب رو ندارم و اصولن معتقدم علم باید رایگان باشه چون این علم از طرف دانشمندان بزرگ به رایگان به بشر داده شده.
    2- دانلود نکردن فیلمها و سریالها و مستند ها هست چه ایرانی چه خارجی. من به دیدن مستند بسیار علاقه دارم ولی در توانایی من نیست که بخام پول همه ی اونها رو بدم. شاید بتونم پول یکیشون رو بدم.
    3- استفاده نکردن از برنامه های پولی به شیوه ی کرک شده.

من خودم دارم کم کم از برنامه های ر ایگان استفاده میکنم توی ویندوز گرچه خود ویندوز کرک شده هست. و در حال کوچ به ابونتو هستم. و دارم کم کم قانون کپی رایت برنامه ها رو تا جایی که میتونم رعایت میکنم ولی موردهای اول و دوم رو حالا حالا ها نمیتونم رعایت کنم شاید ده سال دیگه وضع فرق کنه و بتونم !

مسئله اینه که وضع اقتصادی مردن اجازه ی همچین کاری رو نمیده.

البته فکر نمیکنم بحث در مورد قانون کپی رایت باشه ولی چون حرفش زده شد منم یه اشاره ای کردم.
    در کل با اینکه یه بنده ی خدایی رو که پول استفاده از برنامه های پولی رو نداره و از کرک شده ی اونها استفاده میکنه رو دزد خطاب کنیم مخالفم. احتمالن خیلی از مردم ندونن کپی رایت چی هست. خیلی هاشون هم برنامه های جایگزینی سراغ ندارن.
    من خودم تا یه سال اولی که کامپیوتر داشتم فکر میکردم اینترنت اکسپلورر تنها مرورگر اینترنت دنیا هست !
    Last edited by reza3600; 28-09-2011 at 12:22.

17. این کاربر از reza3600 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jan 2009

پيش فرض

حالا اینجا بحث کپی رایت نیست اما اصولش این هست کسایی که میدونند و میتونند ، بهتره کپی رایت رو رعایت کنند در نتیجه کسی که میدونه بهتره بره سمت برنامه های منبع باز یا رایگان که لینوکس یکی از مزیت هاش همین هست ، وقتی ما میگیم آزادی منظور فرا تر از رایگان بودنه ... :
    اما گنو/لینوکس رو دوست دارم ! چون فقط سیستم عامل نیست ، همونطور که دوستان گفتن یک اجتماع و فرهنگ هست . اساس و پایه open source هست ، چیزی که خیلی ها مفهموش رو در رایگان بودن میبینند که اینطور نیست و مفهموم والایی داره که هر کس توانایی درک اون رو نداره مگر اینکه با اون هم سرشت بشه . چیزی که نشانه آزادی هست ، نشانه امنیت ، پایداری ، دوستی و ... که باید خودتون درک کنید .
    اینه مزیت لینوکس ...

19. این کاربر از milad_gta بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •