تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 5 از 11 اولاول 123456789 ... آخرآخر
نمايش نتايج 41 به 50 از 101

نام تاپيک: سفر زمان از دید نظریه های فیزیک

حـــــرفـه ای seymour's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2006
    محل سكونت
    Tehran

پيش فرض

کاملا درسته! آقا قربونه دهنت! نمیدونم چرا اینا با من دعوا دارن. فحش ناموس که ندادم! نتایجه تحقیقاتمو نوشتم!
    در ضمن هر آدمی جایز الخطاس، ممکنه منم خیلی جاها اشتباه کرده باشم ولی چیزایی که فهمیدم و میدونم رو گفتم، اگه اشتباهه شما درستشو بگو منم یاد بگیرم، ولی دعوا نداریم که، شما کل قضیه رو زیر سوال میبرین، شاید همین الان خیلی اکتشافات جدید شده باشه که هنوز هیشکی خبر نداره
    در ضمن من خدا که نیستم، منم اشتباه میکنم مثل هر آدم دیگه ای در ضمن شماها هم که اینارو میدونین احتمالا تو درساتو یا چیزایی مثل اون یاد گرفتین
    ولی این چیزا به من 15-16 ساله چه ربطی داره؟ اینارو با کلی تلاش یاد گرفتم، حالا اگه اشتباهه شما به عنوان بزرگتر راهنماییم کن ولی کل قضیه رو زیر سوال نبر

پس نتیجه میگیریم که هر چیزی که بتونه به سرعت نور برسه جرم نداره، درسته؟!

یادم نیست کجا شنیدم ولی شنیده بودم که جرم داره هرچند خیلی خیلی کم.
    اشکال نداره دوست من ... من اتفاقاً همون اول هم حدس زدم که احتمالاً شما علاقه مندی ای به این قضیه پیدا کردی و پی اش رو گرفتی اما بهردلیلی (تازه شروع کردی به مطالعه در این مورد - دسترسی به منابع نداری - و...) هنوز روی بعضی موارد مسلط نیستی ... برادر کوچیکتر من هم 16 ساله شه و من حس بد یا دشمنی نسبت به شما ندارم ... مطمئن باش دوستان دیگه هم منظور بدی نداشتن ...

//

اگه غیر از این باشه دچار مشکل میشیم - بله

//

آزمایش هایی گزارش شده که که مثلاً جرمش رو اندازه بگیرن (که حالا 0 یا هر عدد دیگه ای اعلام بشه)، اما نتایجشون قطعی نیست و نتونستن اون فرض رو نقض کنن (در مقابل تحقیقاتی داریم مثلاً روی سیاهچاله ها که برعکس ثابت می کنن که جرمش دقیقا صفره).. و ضمناً همونطور که گفتم بسیاری از تئوری های فیزیک برای پایه "دقیقا صفر بودن" اون هستش ... یه مقاله خوب در همین مورد : [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    Last edited by seymour; 18-10-2009 at 20:31.

2. 3 کاربر از seymour بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال انجمن نجوم و اخترشناسی Soheil-Green's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2007
    محل سكونت
    www.GreenOnline.ir

پيش فرض

حالا چندتا سوال من از شما میپرسم

این مساله جنبه تئوریک قوی داره و اصلاً اگه غیر از این باشه الکترودینامیک کوانتومی دچار [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] میشه ! ..
    2تا مساله:
    1-طبق همون منبعی که خودتون اعلام کردی گفته از نظر منطقی جرم فوتون صفر و اگه نباشه تئوری الکترودینامیک کوانتومی دچار مشکل میشه

2- به نظر شما، مثل تمام نظریه های تاریخ( با تمام طرفدار ها و قدرت تئوریشون) امکان اینکه این نظریه - حتی 1%- دارای اشکالاتی باشه نیست؟ (نگفتم این نظریه ایراد داره ها! پرسیدم: امکانش نیست؟!)

یه سوال دیگه که تقریبا بی ربطه:
    میدونیم که سرعت گردش زمین 11کیلومتر بر ثانیه است ولی ما چیزی نمیفهمیم {مثالشو پایین نوشتم}
    با توجه به این، اگه زمین با سرعت نور بچرخه چی میشه؟

این تیکه ی پایین رو یه تیکه نامربوط و خارج متن تصور کنید:
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    جالبه که وقتی با ماشین با سرعت 20 کیلومتر (در ساعت!) حرکت میکنیم وقتی ترمز میکنیم یا گاز میدیم پرت میشیم تو شیشه! ولی وقتی زمین با سرعت 11 کیلومتر (در ثانیه!) میچرخه هیچی مون نمیشه و احساس هم نمیکنیم
    شاید این به خاطر جاذبه ی قویه زمینه بنابراین شاید اگه دستگاهی که (فرزندانمون در آینده!!!) خواهند ساخت رو بتونیم طوری بسازیم که مارو یا هر چیزی رو با گرانش قوی نگه داره و اونوقت خودش رو با سرعت نور بچرخونیم بشه با مشکل تیکه تیکه شدن بدنمون کنار بیایم (منظورم بحث بعد از اینکه تونستیم جسمی رو به سرعت نور برسونیمه ها!(الان باز یه سری میگن که نمیشه!)
    {{ توجه : این تیکه رو یه بحث متافیزیک فرض کنید و گیر ندید به همون یه بند نظریه نسبیت که نمیشه....!}}
    Last edited by Soheil-Green; 18-10-2009 at 22:27.

پروفشنال Leyth's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2008
    محل سكونت
    کرج

پيش فرض

سلام.
    فوتون همیشه در حال حرکت هست دیگه درسته؟
    خب در این صورت مطمئنا جرمش صفر هست.

مگر اینکه جرم فوتون رو در حالت سکون بخواهیم بگیم...

تاريخ عضويت
    May 2007
    محل سكونت
    www.GreenOnline.ir

پيش فرض

اشکال نداره دوست من ... من اتفاقاً همون اول هم حدس زدم که احتمالاً شما علاقه مندی ای به این قضیه پیدا کردی و پی اش رو گرفتی اما بهردلیلی (تازه شروع کردی به مطالعه در این مورد - دسترسی به منابع نداری - و...) هنوز روی بعضی موارد مسلط نیستی ... برادر کوچیکتر من هم 16 ساله شه و من حس بد یا دشمنی نسبت به شما ندارم ... مطمئن باش دوستان دیگه هم منظور بدی نداشتن ...
    خیلی ممنون!
    فکر کنم واسه اینه که این شاخه از فیزیک ( فیزیک کوانتوم) مثل بقیه علوم نیست که ساده بتونی بفهمی و درکشون کنی
    خود فیزیک علم سختیه چه برسه به فیزیک کوانتوم و بعضی مباحث متافیزیک!

سلام.

من فکر نکنم حرکت دائمی یه جسم مبنی بر صفر بودن جرمش باشه!
    (اگه فوتون صفر هم باشه نباید به این ربطی داشته باشه)

حـــــرفـه ای Babak's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2004

پيش فرض

2- به نظر شما، مثل تمام نظریه های تاریخ( با تمام طرفدار ها و قدرت تئوریشون) امکان اینکه این نظریه - حتی 1%- دارای اشکالاتی باشه نیست؟ (قابل توجه دوستان قمه به دست!: نگفتم این نظریه ایراد داره ها! پرسیدم: امکانش نیست؟! باز الان نیاین بریزین سرم!)
    صد در صد دارای اشکال هست. یا بهتره بگیم دارای نقص. مثل نظریه نیوتن که اگر چه بسیاری از مسایل گرانش رو توضیح میده ولی بدلیل لحاظ نکردن نسبیت در تبیین بسیاری پدیده ها (رخداد های سرعت بالا یا تحت تاثیر انحنای فضا) ناکام میمونه. نظریه نسبیت میاد و مشکل رو حل میکنه (مثل اختلالات مدار عطارد تحت تاثیر انحنای فضای اطراف خورشید) . اما نسبیت هم نمیتونه همه مسایل رو حل کنه.
    نیاز داریم به نظریه جدید برای حل مسایل لاینحل فیزیک. تکلیف پیش از مه‌بانگ، رخداد های درون سیاه چاله، تکلیف ماده تاریک، انرژی تاریک و ... .

اگر مشکلات فناوری حل بشه ما به سرعت 99.999999999999 درصد سرعت نور در خلا میتونیم برسیم. مانع علمی وجود نداره براش. خود این سرعت دنیا رو از این رو به اون رو میکنه برامون. تصور کند شدن زمان در این سرعت وحشتناکه. فضانوردمون 1 ساعت با این سرعت بره بیاد، تو زمین 100 ها سال گذشته.

جالبه که وقتی با ماشین با سرعت 20 کیلومتر (در ساعت!) حرکت میکنیم وقتی ترمز میکنیم یا گاز میدیم پرت میشیم تو شیشه! ولی وقتی زمین با سرعت 11 کیلومتر (در ثانیه!) میچرخه هیچی مون نمیشه و احساس هم نمیکنیم
    شاید این به خاطر جاذبه ی قویه زمینه بنابراین شاید اگه دستگاهی که (فرزندانمون در آینده!!!) خواهند ساخت رو بتونیم طوری بسازیم که مارو یا هر چیزی رو با گرانش قوی نگه داره و اونوقت خودش رو با سرعت نور بچرخونیم بشه با مشکل تیکه تیکه شدن بدنمون کنار بیایم
    خودتون در مثال یاد آوری کردین که توی ماشین ، ما وقتی متوجه تغییر میشیم که تغییری در سرعت اتفاق میوفته. مطمئن باشین که زمین هم اگر ناگهان متوقف بشه همه ما خیلی واضح متوجهش میشیم.
    من راه عملی مقاومت در برابر تلاشی سلولی رو راه شیمیایی ( یه دارو یا چیزی مشابه) یا تغییرات ساختاری در بدن انسان میدونم. توضیح شما هم شاید عملی باشه، قرار دادن فضانوردان در حصاری گرانشی یا هر چیزه دیگه.
    توضیح: من اون مثال رو زدم تا درکی از سرعت نور برامون ایجاد بشه . مطمئنم دانشمندا آینده که میتونن مرز سرعت رو رد کنن میتونن فکری برای حفاظت از فضانورد ها هم بکنن.

خودمونی: اگه با دقت یکباره دیگه نوشته های منو بخونین من نه سر جنگ با کسی دارم نه هیچ چیز دیگه. خوشحال هم میشم سوژه بحث بیاد وسط. فقط توقع دارم وسط یه بحث دانشی نظرات مبتنی بر تخیل بی پایه وسط نیاد.
    آرزوی موفقیت دارم.
    جدا به همه دوستان پیشنهاد میدم کتاب هایی که معرفی کردم رو مطالعه کنن.

یاداوری: حتما زمان تحقیق و مطالعه علمی به منابع متفاوت مراجعه کنید . اشتباهات وحشتناکی در کتب علمی دیدم که اساس اون علم رو بر باد میده. یک ترجمه غلط .

7. 2 کاربر از Babak بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه mahdicivic's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2007
    محل سكونت
    همینجا

پيش فرض

سلام.

ببخشید من جسارت می کنما. مقاله جناب Soheil-Green رو خوندم. خیلی قشنگ و ساده و یه جاهاییش مبهم صحبت کرده ولی در کل من ازش بسیار ممنونم.
    در مورد این بحث آخر که درباره جرم فوتون دارید، اکثرا بر این عقیده ان که یه جرم بسیار کوچیکیه که چون با سرعت نور حرکت می کنه به انرژی تبدیل میشه. و جرم فوتون در حال سکون رو هم صفر در نظر می گیرن.
    در مورد حرکت با سرعت نور هم باید عرض کنم کسی تا حالا نگفته که نمیشه با سرعت بیشتر از نور حرکت کرد، بحث سر اینه که اگر بشه این کارو کرد اصول حاکم بر جهان که به وسیله انیشتن کشف شده رو باید رد کرد. اینم اضافه کنم که چند وقت پیش یه ستاره منفجر شد و یه هاله از گرد و غبار برای مدت کوتاهی با 0.99999 سرعت نور حرکت کرد. ولی باز هم به سرعت نور نرسید.
    در کل بیش از چند صد سال کسی رو حرف نیوتن حرف نمی زد اما الان تو دانشگاه ها راحت قانون های نیوتن رو نقض می کنن. حالا اون که قانون بود چه برسه به این صحبتا که همش نظریس. با این وجود من با سهیل عزیز موافقم که نباید رو یه نظریه پافشاری کرد.(البته اگر نظریه معتبر باشه و درست مطرح شده باشه.)
    Last edited by mahdicivic; 18-10-2009 at 21:33.

9. 2 کاربر از mahdicivic بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jun 2004

پيش فرض

آیا ماده تاریک هم توسط سیاه چال ها بلعیده میشه؟؟؟ با توجه به شمار بالای سیاه چال ها میشه گفت مقدار ماده تاریک رو به کاهشه؟؟؟
    احتمالا بله.
    با حساب اینکه خود سیاه چاله ها هم بخشی از ماده کیهان هستن، نسبت سیاه چاله به ماده غیر سیاه چاله ای! در عالم بسیار بالاست. حالا حالا ها ماده داریم که سیاه چاله ها ببلعن. و یه نکته. اگه محاسبات و تحلیل ها درست باشه و ماده تاریک واقعا یک ماده باشه ( منظورم اینکه اشکالات گرانشی عالم وافعا نشان دهنده وجود ماده نا پیدا باشه و نه یک نقص در نظریات برای تبیین ساز و کار عالم) مقدارش بسیار بسیار بیشتر از ماده معمولی کیهانه.

11. 3 کاربر از Babak بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jun 2004

پيش فرض

در کل بیش از چند صد سال کسی رو حرف نیوتن حرف نمی زد اما الان تو دانشگاه ها راحت قانون های نیوتن رو نقض می کنن
    نظریه نیوتون هنوز هم برای تبیین بسیاری پدیده ها از گردش سیارات به دور خورشید گرفته تا گردش کل مجموعه ستارگان کهکشان ها بدور هم و مجموعه های کهکشانی به دور هم صادقه. اصلاحیه به نام نسبیت شامل انحنای فضا + محدود بودن عالم + محدود بودن سرعت گرانش و ... روش انجام شد.
    نظریه های تایید شده فعلی بر مبنای آزمایش (مثل نسبیت انیشتین و تکامل داروین) نقض نمیشن، اصلاح میشن. خود انیشتین هم هیچ وقت نگفته بود نظریه اش کامله. یا همه چیز رو توضیح میده. تا آخر عمر هم در تلاش برای ارائه نظریه جدید بود.

13. 3 کاربر از Babak بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2007
    محل سكونت
    www.GreenOnline.ir

پيش فرض

خدمت دوست عزیز Babak:
    نمیدونم شما لحنت اونطوری بود یا من بد متوجه شدم ولی شما تو صحبتاتون به کلی از پایه این مباحث رو زیر سوال بردین و همشو با توجه به اینکه جسمی نمیتونه به سرعت نور برسه رد کردین (شاید من اینطور متوجه شدم)
    ولی خوشحالم که نظرتون عوض شد و دید مثبت تری پیدا کردید

صد در صد دارای اشکال هست. یا بهتره بگیم دارای نقص. مثل نظریه نیوتن که اگر چه بسیاری از مسایل گرانش رو توضیح میده ولی بدلیل لحاظ نکردن نسبیت در تبیین بسیاری پدیده ها (رخداد های سرعت بالا یا تحت تاثیر انحنای فضا) ناکام میمونه. نظریه نسبیت میاد و مشکل رو حل میکنه (مثل اختلالات مدار عطارد تحت تاثیر انحنای فضای اطراف خورشید) . اما نسبیت هم نمیتونه همه مسایل رو حل کنه.
    نیاز داریم به نظریه جدید برای حل مسایل لاینحل فیزیک. تکلیف پیش از مه‌بانگ، رخداد های درون سیاه چاله، تکلیف ماده تاریک، انرژی تاریک و ... .

اگر مشکلات فناوری حل بشه ما به سرعت 99.999999999999 درصد سرعت نور در خلا میتونیم برسیم. مانع علمی وجود نداره براش. خود این سرعت دنیا رو از این رو به اون رو میکنه برامون. تصور کند شدن زمان در این سرعت وحشتناکه. فضانوردمون 1 ساعت با این سرعت بره بیاد، تو زمین 100 ها سال گذشته.
    منم همینو میگفتم دیگه!

خودتون در مثال یاد آوری کردین که توی ماشین ، ما وقتی متوجه تغییر میشیم که تغییری در سرعت اتفاق میوفته. مطمئن باشین که زمین هم اگر ناگهان متوقف بشه همه ما خیلی واضح متوجهش میشیم.
    کاملا درسته! نمیدونم چرا بعضی وقتا مخم کار نمیکنه و حتی این چیزای ساده رو هم یادم میره!

من راه عملی مقاومت در برابر تلاشی سلولی رو راه شیمیایی ( یه دارو یا چیزی مشابه) یا تغییرات ساختاری در بدن انسان میدونم. توضیح شما هم شاید عملی باشه، قرار دادن فضانوردان در حصاری گرانشی یا هر چیزه دیگه.
    نمیدونم چرا ولی من نمیتونم منظورمو درست برسونم و به قول معروف فن بیانم ضعیفه! منظور من از یه پوشش (تو مقاله) همین راه حل شما بود، به نظر منطقی میاد و بعید نیست که در آینده عملی بشه

یاداوری: حتما زمان تحقیق و مطالعه علمی به منابع متفاوت مراجعه کنید . اشتباهات وحشتناکی در کتب علمی دیدم که اساس اون علم رو بر باد میده. یک ترجمه غلط .
    کاملا درسته! من روزی 200 بار اینو به خودم میگم ولی بازم یادم میره، به دوستان هم همینو پیشنهاد میکنم
    بار ها این اشتباهات واسه من پیش اومده ( بیشتر تو مقالات)
    مثلا یه بار سرعت نور رو فراموش کرده بودم(!) :d
    تو یه جا نوشته بود 30 کیلومتر بر ثانیه! یجا نوشته بود 30 هزار کیلومتر، یجا دیگه گفته بود 300 هزار کیلومتر! آخرسر نفمیدیم چی شد!
    اشتباهات علمی تو مقالات زیاده به خصوص وقتی توسط یه فرد غیر متخصص ترجمه میشن

مقاله جناب Soheil-Green رو خوندم. خیلی قشنگ و ساده و یه جاهاییش مبهم صحبت کرده ولی در کل من ازش بسیار ممنونم.
    خیلی ممنون!لطف دارین، اون قسمتای مبهمشم به خاطرهمون فن بیان ضعیفمه، شما ببخشید!
    ایشالا وقتی ادامه ی مقاله رو نوشتم، کل مقالات رو یکی میکنم ، اشکالاتشو رفع میکنم و میدم به یه نفر واسه ویراستاری تا دیگه از این مشکلات پیش نیاد

در مورد این بحث آخر که درباره جرم فوتون دارید، اکثرا بر این عقیده ان که یه جرم بسیار کوچیکیه که چون با سرعت نور حرکت می کنه به انرژی تبدیل میشه. و جرم فوتون در حال سکون رو هم صفر در نظر می گیرن.
    در مورد حرکت با سرعت نور هم باید عرض کنم کسی تا حالا نگفته که نمیشه با سرعت بیشتر از نور حرکت کرد، بحث سر اینه که اگر بشه این کارو کرد اصول حاکم بر جهان که به وسیله انیشتن کشف شده رو باید رد کرد. اینم اضافه کنم که چند وقت پیش یه ستاره منفجر شد و یه هاله از گرد و غبار برای مدت کوتاهی با 0.99999 سرعت نور حرکت کرد. ولی باز هم به سرعت نور نرسید.
    در کل بیش از چند صد سال کسی رو حرف نیوتن حرف نمی زد اما الان تو دانشگاه ها راحت قانون های نیوتن رو نقض می کنن. حالا اون که قانون بود چه برسه به این صحبتا که همش نظریس. با این وجود من با سهیل عزیز موافقم که نباید رو یه نظریه پافشاری کرد.(البته اگر نظریه معتبر باشه و درست مطرح شده باشه.)
    منم حرف شما رو قبول دارم!(خوش حالم که یه نفر منظورمو درک کرد!)

نظریه نیوتون هنوز هم برای تبیین بسیاری پدیده ها از گردش سیارات به دور خورشید گرفته تا گردش کل مجموعه ستارگان کهکشان ها بدور هم و مجموعه های کهکشانی به دور هم صادقه. اصلاحیه به نام نسبیت شامل انحنای فضا + محدود بودن عالم + محدود بودن سرعت گرانش و ... روش انجام شد.
    درسته و دلیلش هم این بود که قوانین نیوتن با تمام درستیش، بعضی جاها رو اشتباه کرده بود که توسط نسبیت اصلاح شد
    حرف منم اینه که شاید نسبیتم با تمام درستیش یه جاهایی اشتباه کرده و باید اصلاح بشه

بازم از همه تشکر میکنم که وقت گرانبهاشونو واسه خوندن مقاله صرف کردن و نظرات ارزشمندشونو گفتن
    اگر هم چیزی رو بد فهمیدم، یا بد گفتم و شما بد فهمیدید عذر میخوام
    منم قصد جنگ ندارم، به قول دوست عزیزمون seymour ، هدف ما اینه که چیزی به اطلاعاتمون اضافه بشه نه اینکه دعوا کنیم

15. 3 کاربر از Soheil-Green بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه Codename 77's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2009
    محل سكونت
    Kaktuss Group

پيش فرض

دوستان یکی نیست سفر دز زمان از طریق نظریه انیشتین توضیح بده .
    در نظریه انیشتین چطور می شه به آینده سفر کرد ؟
    ممنون

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •