تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 5 از 14 اولاول 123456789 ... آخرآخر
نمايش نتايج 41 به 50 از 138

نام تاپيک: کوچ اساسی به سمت اپن سورس

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Apr 2008

پيش فرض

سوال بعدی هم جوابش مثبت هست، اپن سورس بودن، با رایگان نبودن یا حق تکثیر نداشتن در تضاد نیست، بلکه صرفا اجازه ی مرور و دیدن کدهای سورس رو به عموم می دهد، مثال مشخص اوون سیستم عامل مک هست که با اینکه کد اپن سورس هست ولی شما باید اون رو بخرید و حق تکثیر ندارید.
    می دونم که اوپن سورس اصلا ربطی به قیمت نداره البته بیشتر آنها رایگان هستند، اما در مورد تکثیر، پس چرا ویکی پدیا در تعریف نرم افزار ازاد گفته که آزادی در تکثیر هم جز آزادی نرم افزاری هست؟ البته اگه اینطوری نیست باید از کجا فهمید که اون توزیع یا نرم افزار اجازه ی تکثیر میده یا نه مثلا در مورد اونتو یا پارسیکس حتما باید به طور مستقیم از سایت سفارش بدیم یا دانلود کنیم، نمیشه از فروشگاهی مثل لینوکس شاپ بخریم، البته از نظر قانونی و درستش می گم، وگرنه اینجا که تقریبا همه چی تکثیره !
    در مورد فروشگاه اوبنتو هم، خرید چه شکلیه؟ حتما باید کارت مستر یا ... داشته باشی، چطور می شه این کارت ها را گرفت ؟
    وای ! همش سوال می پرسم !!!!

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Apr 2008

پيش فرض

Javad_Ed
    درسته، مثلا حتی در بازار کتاب هم، کتاب های چاپ شده در مورد نرم افزار های اوپن سورس کمه، که به نظر من این بر میگرده به این که مردم در ایران هنوز با اوپن سورس آن چنان آشنا نیستند و این باعث میشه کسی سرمایه و وقتش رو برای ترجمه این کتاب ها نذاره.
    البته می توانیم از همین جا شروع کنیم کتاب های اوپن سورس ( البته یکی از دوستان این پیشنهاد را داده بودن در یه انجمن دیگه، که به نظرم عالیه)درست کنیم یا تاپیک ها را در قالب یک فایل جمع بندی کنیم.
    ممنون

حـــــرفـه ای taia's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2005
    محل سكونت
    چو ایران نباشد تن من مباد

پيش فرض

javad_ed عزیز، ممنون از تذکرت
    ولی فکر کنم کمی بی انصافی باشه، اینجا بارها کسانی آمده اند در مورد یک نرم افزار مثلا فتوشاپ یا افتر افکت یا هرچی دیگه سوال کردند ما هم معادل معرفی کردیم ولی هیچگاه سوالی دیگه پرسیده نشده، منظورم این هست که تا سوال نباشه جوابی هم نیست، تا کسی نیاد بگه ابزار x در openoffice چه می کنه که من نمیام آموزش بگزارم چون فرض رو بر این می زارم که همه بلد هستند، من خودم بارها از سوالات همین جا که خودم جواب دادم چیزها یاد گرفتم چرا؟ چون برای پیدا کردن جواب مجبور شدم برم اون برنامه یا مشکل رو برای خودم ایجاد کنم و ...
    کلا در لینوکس هنوز بسیاری سوالات مربوط به این هست که چگونه نرم افزار x رو نصب کنم، وگرنه ما خیلی خوشحال می شیم کاربران فعال دیگر تاپیک ها بیایند اینجا و یک نرم افزار تخصصی در زمینه ی کاریشون رو کامل توضیح بدهند و مثلا به سوالات پاسخ دهند.
    خود شما شروع کن، بگو از چه الگوها و نرم افزارهایی در ویندوز استفاده می کنی بعد ما معادل میگیم و شما شروع به تست کن.
    برای شروع هم نگاهی به این بیانداز:
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

تاريخ عضويت
    Aug 2005
    محل سكونت

پيش فرض

می دونم که اوپن سورس اصلا ربطی به قیمت نداره البته بیشتر آنها رایگان هستند، اما در مورد تکثیر، پس چرا ویکی پدیا در تعریف نرم افزار ازاد گفته که آزادی در تکثیر هم جز آزادی نرم افزاری هست؟ البته اگه اینطوری نیست باید از کجا فهمید که اون توزیع یا نرم افزار اجازه ی تکثیر میده یا نه مثلا در مورد اونتو یا پارسیکس حتما باید به طور مستقیم از سایت سفارش بدیم یا دانلود کنیم، نمیشه از فروشگاهی مثل لینوکس شاپ بخریم، البته از نظر قانونی و درستش می گم، وگرنه اینجا که تقریبا همه چی تکثیره !
    در مورد فروشگاه اوبنتو هم، خرید چه شکلیه؟ حتما باید کارت مستر یا ... داشته باشی، چطور می شه این کارت ها را گرفت ؟
    وای ! همش سوال می پرسم !!!!
    در این مورد ببینید هر شرکتی ممکن هست از یک لایسنس استفاده کنه برای مثال لایسنس های معروف مانند:
    GPL, LGPL , ISC , MPL, BSD که فکر کنم BSD خودش یکجورایی مانند ISC هست، حالا یک شرکت ممکن تحت هر کدام از این مجوز ها یا یک تفاهم خودساخته کار کنه، برای اطلاع هم باید سری به سایت یا سازندگان اوون سیستم بزنید.
    در مورد اوبونتو اجازه تکثیر، کپی از سی دی اریجینال یا از فایل iso به هر شکل قانونی هست و حتی در سایتش و روی سی دی هاش اعلام کرده برای گسترش از روی این سی دی تکثیر کنید :
    You are encouraged and legally entitled to Copy, Reinstall, Modify and redistribute this CD for yourself and your friends.
    حالا من در مورد پارسیکس و مجوزش دقیق نمی دونم ولی به احتمال زیاد اوون هم همین رویه رو داره.
    می بینید به شما اجازه تکثیر، تغییر از روی این توزیع داده شده.
    ولی همین رو ممکن هست یک شرکت دیگر برای توزیع خودش محدود کنه، هیچ تناقضی هم نیست.

در مورد خرید هم بله یا باید از paypal استفاده کنید یا مستقیم از مستر یا ویزا یا هر کردیت کارت دیگه ای که معتبر هست.
    نحوه ی گرفتن این کارتها رو هم در ایران نمی دونم باید از بانکها سوال کنید.
    Last edited by taia; 09-05-2008 at 13:35.

حـــــرفـه ای Javad_Ed's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2007
    محل سكونت
    ناکجاآباد

پيش فرض

javad_ed عزیز، ممنون از تذکرت
    ولی فکر کنم کمی بی انصافی باشه، اینجا بارها کسانی آمده اند در مورد یک نرم افزار مثلا فتوشاپ یا افتر افکت یا هرچی دیگه سوال کردند ما هم معادل معرفی کردیم ولی هیچگاه سوالی دیگه پرسیده نشده، منظورم این هست که تا سوال نباشه جوابی هم نیست، تا کسی نیاد بگه ابزار x در openoffice چه می کنه که من نمیام آموزش بگزارم چون فرض رو بر این می زارم که همه بلد هستند، من خودم بارها از سوالات همین جا که خودم جواب دادم چیزها یاد گرفتم چرا؟ چون برای پیدا کردن جواب مجبور شدم برم اون برنامه یا مشکل رو برای خودم ایجاد کنم و ...
    کلا در لینوکس هنوز بسیاری سوالات مربوط به این هست که چگونه نرم افزار x رو نصب کنم، وگرنه ما خیلی خوشحال می شیم کاربران فعال دیگر تاپیک ها بیایند اینجا و یک نرم افزار تخصصی در زمینه ی کاریشون رو کامل توضیح بدهند و مثلا به سوالات پاسخ دهند.
    خود شما شروع کن، بگو از چه الگوها و نرم افزارهایی در ویندوز استفاده می کنی بعد ما معادل میگیم و شما شروع به تست کن.
    برای شروع هم نگاهی به این بیانداز:
    کد:
    سلام انصافا من بی انصافی نکردم
    چون نگفتم شما جواب ندادین
    فکر کنم این تاپیک رو میگین برای معرفی (خب چون آرش عزیز داره mac میگیره)
    کد:
    شما میگین:
    کلا در لینوکس هنوز بسیاری سوالات مربوط به این هست که چگونه نرم افزار x رو نصب کنم
    منم دارم همین رو میگم چرا از این مرحله رد نمیشیم ؟
    خب همه ممکنه مثلا در ویندوز احتیاج به آموزش نرم افزار نداشته باشند ولی خب بعضی ها دارند
    همین الان میتونید برید اینجا ببیید چقدر سوال شده:
    کد:
    اون سایتی که دادین باید دانلود کرد و اینکه من اوبونتو ندارم و مندریوا نصبیدم
    آیا روی اون هم میشه نصبید ؟این همون بسته هست که توی linuxshop هم هست؟
    من بشخصه قول میدم دربازه مسائله گرافیگی و خصوصا مونتاژ وخلق جلو های ویژه آموزش بزارم
    البته مثله امضا شما من هم یک ماه و نیم دیگه کنکور دارم بعدش قشنگ میام توی انجمن لینوکس
    و اونوقت که شاهین کینگ عزیز عنوانمو ازم میگیره؟!cry
    در هر صورت این رو میتوم بگم که کسایی مثله شما که اینجا هستین سوالی نمیپرسین چون بلدین
    کسایی هم که بلد نیسن چون بسترش فراهم نیست و حوصله ی دردسر ندارن switch to windows ...
    راستی من فعلا بعلت باز نکردن تاپیک مندریوا از استفاده لینوکس منع و تحریم شدم دییی
    Last edited by Javad_Ed; 09-05-2008 at 13:44.

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Apr 2008

پيش فرض

taia
    خیلی خیلی ممنون، توضیحاتت توپ بود، جوابم روگرفتم.
    بازم مزاحمت می شم.

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Apr 2008

پيش فرض

سه تا سوال :
    1 - نرم افزار های اوپن سورس برای هر توزیع متفاوته، یعنی اگه یه نرم افزار روی اوبنتو نصب بشه ، ممکن با مثلا پارسیکس مشکل داشته باشه ؟
    2 - نرم افزار های اوپن سورس روی محیط ویندوز هم اجرا میشه ؟ ( چون فکرکنم اکثرا با ++c و جاوا و ... نوشته می شوند و قاعدتا باید استقلال از پلتفرم داشته باشند، این درسته ! )
    3 - سایتی رو می شناسید که یه فهرست از نرم افزار های جایگزین نرم افزار های غیر اوپن سورس تهیه کرده باشه ؟
    Last edited by Love it; 11-05-2008 at 00:36.

تاريخ عضويت
    Aug 2005
    محل سكونت

پيش فرض

اول: بستگی داره، اصولا اوبونتو و پارسیکس و آنهایی که بر پایه دبیان هستند با هم همخوانی خوبی دارند، و نهایتا شما با یکم زحمت می تونید به نصب نهایی در اینها برسید، برای نرم افزارهای مثلا rpm. هم می تونید از alien استفاده کنید.
    ولی راه بسیار خوب و مطمن استفاده از سورس هست، که بدون در نظر گرفتن توزیع خود می تونید انتظار نصب رو داشته باشید خیلی هم ساده و راحت هست با کلا سه دستور configure و make و make install
    دوم: در مورد جاوا، بله مستقل از پلتفرم هست، ولی فکر نکنم نرم افزاری توسط فقط جاوا نوشته شده باشه، و ++C هم که کلا مستقل نیست چون همواره فایل بایناری می سازه - در کل اگر نرم افزار نسخه ی ویندوز هم داشته باشه مشکلی نیست وگرنه فکر نکنم بشه
    البته نگاه به این نرم افزار هم خالی از لطف نیست
    کد:
    سوم: فکر کنم این سایت بدردتون بخوره
    کد:

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Apr 2008

پيش فرض

برای نرم افزارهای مثلا rpm. هم می تونید از alien استفاده کنید.
    ولی راه بسیار خوب و مطمن استفاده از سورس هست، که بدون در نظر گرفتن توزیع خود می تونید انتظار نصب رو داشته باشید خیلی هم ساده و راحت هست با کلا سه دستور configure و make و make install
    اینها یعنی چی ؟
    اینها در کتاب پارسیکس هست یا نه باید با تجربه اینها را یاد گرفت !
    در ضمن خیلی با حال جواب می دی، دمت گرم.

داره خودمونی میشه Zoolbia's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2008

پيش فرض

اینها یعنی چی ؟
    اینها در کتاب پارسیکس هست یا نه باید با تجربه اینها را یاد گرفت !
    در ضمن خیلی با حال جواب می دی، دمت گرم.
    سلام
    اگر منظورتون کلمات alien و configure و make و make install هست
    که alien برنامه ای است که به شما اجازه می ده پکیجهای نرم افزاری رو از فرمتی مثل rpm ( که برای فدورا و توزیع های مبتنی بر اون به که می ره ) به فرمتی همچون deb (که برای دبیان و توزیعهای مبتنی بر اون به کارمی ره ) تبدیل و یا حتی به صورت مستقیم پس از تبدیل نصب کنید
    سه دستور بعدی برای کامپایل ونصب سورس برنامه ها کاربرد دارند
    این مفاهیم فقط مختص پارسیکس نیستند و برای یادگیری مطالعه در کنار تجربه توصیه می شه

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •