تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

مشاهده نتيجه نظر خواهي: به نظر شما عدم رویت دلیل بر عدم وجود است ؟

راي دهنده
47. شما نمي توانيد در اين راي گيري راي بدهيد
  • بله

9 19.15%
  • خیر

36 76.60%
  • نمی دانم

2 4.26%
صفحه 4 از 10 اولاول 12345678 ... آخرآخر
نمايش نتايج 31 به 40 از 97

نام تاپيک: { عدم رویت دلیل بر عدم وجود است ؟؟؟ }

کاربر فعال تاریخ، سبک زندگی و ادبیات Demon King's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2013
    محل سكونت
    Dreams

پيش فرض

من هم شنیدم یک اژدها توی یک غاری زندگی میکنه اما از بس خطرناکه کسی توی اون غار تاحالا نرفته و ندیدتش، هیچ اثری هم از اون اژدها از بیرون غار معلوم نیست.
    وجود این اژدها از نظر منطقی محتمل هست، چون تناقضی در تعریفش وجود نداره، مثلا میگیم موجودیست عظیم و بالدار که از دهانش آتش خارج میشود، این تعاریف قابل تصور است و وجود اژدها غیرممکن نیست. وجود جن هم به نظرم همین طور میاد، البته در موردش خیلی نخوندم که بدونم تناقضی توی ادعا ها هست یا خیر. اما به خاطر داشته باشید، چیزی که وجودش به طور منطقی محتمل باشه، دلیلی نداره که حتما وجود داشته باشه، و کسی که از وجود اون چیز خبر میده باید برای حرفش سند و مدرک داشته باشه، وگرنه ارزش این حرف ها همه در حد داستان و تخیل هست.
    اما تعریفی از روح وجود نداره که به طور منطقی محتمل باشه، ابتدا باید تعریف یک چیز به طور منطقی محتمل باشه بعد در مورد وجود داشتن یا نداشتنش صحبت کنیم، اگر چیزی "تعریفی منطقی و محتمل" نداشته باشه بحث در مورد "وجودش" معنایی نداره.

خوب شما یک دستگاه کاملا محدود و ضعیف و پر از خطا به اسم بدن انسان رو ملاک همه چیز قرار دادید و عادیه که بحث به نتیجه نرسه. حواس و مغز انسان به هیچ عنوان ابزار های دقیق، کامل و مطمئنی برای درک طبیعت نیستند(رجوع شود به کتاب زیست شناسی اول دبیرستان)، اگه با حواس 5 گانه همه چیز رو درک میکردیم دیگه نیازی به علم و فلسفه و ریاضی و ... نبود.

به قول یکی از دوستان بعضی چیز ها به باور انسان بستگی داره و علم اونو هیچ وقت ثابت نکرده از نظر من اونا وجود دارند اما چون
    هیچ دلیل علمی ندارم نمیتونم ثابت کنم مشکل شما هم اینه که تمام پدیده های دنیا رو در یک کلمه علم ​خلاصه میکنید.

کاربر فعال انجمن موضوعات علمی و علوم انسانی havzhini's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2012

پيش فرض

به قول یکی از دوستان بعضی چیز ها به باور انسان بستگی داره و علم اونو هیچ وقت ثابت نکرده از نظر من اونا وجود دارند اما چون
    هیچ دلیل علمی ندارم نمیتونم ثابت کنم مشکل شما هم اینه که تمام پدیده های دنیا رو در یک کلمه علم ​خلاصه میکنید.
    دوست عزیز باور یعنی چه؟
    خب کسی که به بابانویل باور داره یعنی بابانویل وجود داره؟( شب سال نو صبح توی جورابش کادو هم پیدا میکنه!!!)
    کسی که دچار مالیخولیا هست و همیشه یکی رو کنار خودش میبینه به اسم جکی و به وجود جکی ایمان هم داره و نمیشه از گل بهش کمتر گفت یعنی جکی وجود داره؟

باور داشتن به چیزی حتی اگر میلیاردها انسان بهش باور داشته باشن کوچکترین ارزشی نداره
    میلیونها نفر ایمان داشتن زمین مسطح هست و صدها نفر که گفتن زمین گرد هست رو در اتش سوزوندن ایا ایمان اونها زمین رو مسطح کرد؟
    میلیونها نفر (با استناد به کتابی) باور داشتن قلب مرکز تفکر هست ولی ایا ایمان اینها در قلبشون هست یا چیزی که علم اثبات کرده یعنی مغز؟

ایمان از نظر من یک نوع توهم و بیماری هست و نه بیشتر

در مورد نظرسنجی هم بنظرم این سوال بسیار ناقص و گول زننده هست و باید اصلاح بشه
    چون دوستمون تعریف کردن که منظور از رویت یعنی فقط قوای بینایی و باید این منظور در سوال مشخص باشه تا با رویت یعنی مشاهده و دریافت و شناخت اشتباه گرفته نشه
    Last edited by havzhini; 25-03-2014 at 10:02.

3. 6 کاربر از havzhini بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Aug 2013
    محل سكونت
    Dreams

پيش فرض

دوست عزیز باور یعنی چه؟
    خب کسی که به بابانویل باور داره یعنی بابانویل وجود داره؟( شب سال نو صبح توی جورابش کادو هم پیدا میکنه!!!)
    کسی که دچار مالیخولیا هست و همیشه یکی رو کنار خودش میبینه به اسم جکی و به وجود جکی ایمان هم داره و نمیشه از گل بهش کمتر گفت یعنی جکی وجود داره؟

باور داشتن به چیزی حتی اگر میلیاردها انسان بهش باور داشته باشن کوچکترین ارزشی نداره
    میلیونها نفر ایمان داشتن زمین مسطح هست و صدها نفر که گفتن زمین گرد هست رو در اتش سوزوندن ایا ایمان اونها زمین رو مسطح کرد؟
    میلیونها نفر (با استناد به کتابی) باور داشتن قلب مرکز تفکر هست ولی ایا ایمان اینها در قلبشون هست یا چیزی که علم اثبات کرده یعنی مغز؟

ایمان از نظر من یک نوع توهم و بیماری هست و نه بیشتر

در مورد نظرسنجی هم بنظرم این سوال بسیار ناقص و گول زننده هست و باید اصلاح بشه
    چون دوستمون تعریف کردن که منظور از رویت یعنی فقط قوای بینایی و باید این منظور در سوال مشخص باشه تا با رویت یعنی مشاهده و دریافت و شناخت اشتباه گرفته نشه
    بله ... ولی شما چرا پست های منو کامل نمیخونی ؟ ... من دارم میگم باور انسان ها قابل اثبات علمی نیست و اشتباه شما در برداشت پست های من دلیل بر این نیست که ایمان رو یک توهم بدونید و این نوعی توهین به انسان های با ایمان است.

5. این کاربر از Demon King بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

کاربر فعال انجمن موضوعات علمی و علوم انسانی havzhini's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2012

پيش فرض

بله ... ولی شما چرا پست های منو کامل نمیخونی ؟ ... من دارم میگم باور انسان ها قابل اثبات علمی نیست و اشتباه شما در برداشت پست های من دلیل بر این نیست که ایمان رو یک توهم بدونید و این نوعی توهین به انسان های با ایمان است.
    دوست عزیز اینجا محل بحث و مناظره هست و به چالش کشیدن صحبتها و نقد کردن توهین نیست

صحبتهای شما رو من کامل خوندم و ایا شما مگر نفرمودید
    بعضی چیز ها به باور انسان بستگی داره و علم اونو هیچ وقت ثابت نکرده از نظر من اونا وجود دارند
    این حرف یعنی چه؟
    ایا غیر این هست وجود ایمان رو دارید به عنوان مدرک و دلیل ارائه میدید؟
    بنده هم عقیده دارم ایمان نه تنها کوچکترین نزدیکی به مدرک بودن نداره و ایمان میلیارها نفر هرگز دلیل بر وجود چیزی نیست( چند مثال در پست قبل زدم) بلکه تعریف من از ایمان دقیقا مساوی کلمه توهم هست یعنی بدون داشتن مدرک و دلیل و استدلال عقلی و منطقی پذیرفت یک مطلب
    Last edited by havzhini; 25-03-2014 at 18:36.

7. 5 کاربر از havzhini بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Aug 2013
    محل سكونت
    Dreams

پيش فرض

دوست عزیز اینجا محل بحث و مناظره هست و به چالش کشیدن صحبتها و نقد کردن توهین نیست

صحبتهای شما رو من کامل خوندم و ایا شما مگر نفرمودید

این حرف یعنی چه؟
    ایا غیر این هست وجود ایمان رو دارید به عنوان مدرک و دلیل ارائه میدید؟
    بنده هم عقیده دارم ایمان نه تنها کوچکترین نزدیکی به مدرک بودن نداره و ایمان میلیارها نفر هرگز دلیل بر وجود چیزی نیست( چند مثال در پست قبل زدم) بلکه تعریف من از ایمان دقیقا مساوی کلمه توهم هست یعنی بدون داشتن مدرک و دلیل و استدلال عقلی و منطقی پذیرفت یک مطلب
    من دارم میگم از نظر من اونا وجود دارن و نگفتم که همه باید به وجود اون اعتقاد داشته باشن.

حـــــرفـه ای B3HZ@D's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2007

پيش فرض

من دارم میگم از نظر من اونا وجود دارن و نگفتم که همه باید به وجود اون اعتقاد داشته باشن.
    درود

یک چیزی رو که باید توی بحث ها علمی و اثباتی یاد بگیریم و اون اینه که باید برای مدعیات خودمون دلیل و مدرک ارائه بدیم .
    افراد میتونن به خیلی چیزها باور داشته باشن ولی باور داشتن دلیلی بر وجود نیست . توی این جور مباحث باورها به کنار زده میشه و از شما مدرک و سند و اثبات درخواست میشه .

شما قراره ادعا رو برای مخاطب جا بندازین و تنها راهش اینه که از قواعد خاص و پذیرفته شده در راه اثبات استفاده کنین . " یکی از موارد مهم در این زمینه اینه که باور یا ادعای شما قابل بررسی - قابل آزمایش و قابل تکرار باشه. "
    در ضمن نباید انتظار داشته باشین که مخاطب باورهای شما رو قبول داشته باشه . چون که باورها مشترک نیستن .

وقتی مخاطب باور شما رو قبول نداشته باشه نمیشه اونو "توهین" قلمداد کرد . در اصل شما در راه اثبات ناتوان بودین یا این که دلایل شما قانع کننده نبوده و دلیلی برای قبول باور شما وجود نداشته .

10. 7 کاربر از B3HZ@D بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای Sara's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    Sea

پيش فرض

در ابتدا نظر کلی خودم راجع به تاپیک بگم. این تاپیک می تونست از پربارترین تاپیک ها باشه اما به شدت درگیر توضیح ابتدایی ترین مسائل شده. که بخوام نقل قول بگیرم خیلی طولانی میشه. به هر حال:
    ببینید پس با ابن توصیف ابزار اثبات شما برای خودتون باور خودتون یا دیگران هست. مشکل ما این نیست منطق ما این هست همونطور که منطق شما جمله ای هست که در مورد باورهاتون اشاره کردم. چرا اسمش رو میذارید مشکل؟ آیا این حق رو به خودتون می دید که اگر فردی ابزار شناختش بر خلاف شما باشه مشکل داره؟ در چه زمینه ای مشکل داره؟ مشکل نداشتن دقیقا یعنی چی؟ و دقیقا به چی می خواید برسید؟
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] :چون دوستمون تعریف کردن که منظور از رویت یعنی فقط قوای بینایی و باید این منظور در سوال مشخص باشه تا با رویت یعنی مشاهده و دریافت و شناخت اشتباه گرفته نشه
    اتفاقا من هم اول همین اشتباه رو کردم. نکته خوبی رو گفتید. برای همین نظر کلی دادم راجع به این تاپیک.
    من دارم میگم باور انسان ها قابل اثبات علمی نیست و اشتباه شما در برداشت پست های من دلیل بر این نیست که ایمان رو یک توهم بدونید و این نوعی توهین به انسان های با ایمان است.
    ببینید شما ایمان believe رو با مذهب اشتباه گرفتید. بنده هم ایمان یا باور به هر مساله ای که اثبات علمی نداشته باشه قبول ندارم.
    بله من با همه ی شما موافقم جن و ارواح هیچ ثبات علمی ندارن ولی روش های احضار اونها در همه جا موجوده اما کار بسیار خطرناکیه که اصلا کسی طرف اونها نمیره.
    شک نکنید اگر روش علمی قابل اثباتی وجود داشت افرادی به دنبال اثبات این قضیه می رفتند. عزیز من یک کشور هزینه های هنگفت می کنه فضانورد به کهکشان می فرسته با تمام خطرات و بارها هم آزمون و خطا می کنه یا هزاران کشف و اختراع دیگه، بعد شما در مورد روح و جن می فرمایید: کار بسیار خطرناکیه که اصلا کسی طرف اونها نمیره.
    منظور کامل من از عدم رویت حس کردن با قوای پنجگانه به طور عادیه و نه اینکه میکروسکوپ یا تلسکوپی باشه.
    خب مشکل اینه منظور کامل شما اصلا کامل نیست. بخوام با منظور شما پیش برم باید بگم ماشینم رو در پارکینگ نمی بینم پس نیست. چون لحظه رو هم باید در نظر بگیریم. لحظه رو هم در نظر نگیریم. شما سلول های بدنتو که که با چشم غیر مسلح نمی بینی پس وجود ندارن. دیگه کلاً این چه سوالی بود مطرح کردین؟ یه کم فکر می کردین...
    *
    در مورد جن و روح و ... هم من هر چی فیلم و عکس و ویلاگ و ... دیدم توسط افراد عادی و ناشناخته بود. در کل انسان به دنبال هبجان هست. به حصوص عامه مردم ... و این دست خرافات محصول همین افکار هست.

نکته خوبیه که سوالتون رو پرسیدید اما مساله اینه که دیدگاه شما یک دایره بسیار کوچک هست و سوال شما دایره بسیار بزرگ و می خواهید در این دایره بزرگ فقط برای دیدگاه خودتون جواب بگیرید. اندکی در این زمینه ها مطالعه تون رو بیشتر کنید.
    Last edited by Sara; 25-03-2014 at 19:57.

12. 7 کاربر از Sara بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Aug 2013
    محل سكونت
    Dreams

پيش فرض

در ابتدا نظر کلی خودم راجع به تاپیک بگم. این تاپیک می تونست از پربارترین تاپیک ها باشه اما به شدت درگیر توضیح ابتدایی ترین مسائل شده. که بخوام نقل قول بگیرم خیلی طولانی میشه. به هر حال:

ببینید پس با ابن توصیف ابزار اثبات شما برای خودتون باور خودتون یا دیگران هست. مشکل ما این نیست منطق ما این هست همونطور که منطق شما جمله ای هست که در مورد باورهاتون اشاره کردم. چرا اسمش رو میذارید مشکل؟ آیا این حق رو به خودتون می دید که اگر فردی ابزار شناختش بر خلاف شما باشه مشکل داره؟ در چه زمینه ای مشکل داره؟ مشکل نداشتن دقیقا یعنی چی؟ و دقیقا به چی می خواید برسید؟

اتفاقا من هم اول همین اشتباه رو کردم. نکته خوبی رو گفتید. برای همین نظر کلی دادم راجع به این تاپیک.

ببینید شما ایمان believe رو با مذهب اشتباه گرفتید. بنده هم ایمان یا باور به هر مساله ای که اثبات علمی نداشته باشه قبول ندارم.

شک نکنید اگر روش علمی قابل اثباتی وجود داشت افرادی به دنبال اثبات این قضیه می رفتند. عزیز من یک کشور هزینه های هنگفت می کنه فضانورد به کهکشان می فرسته با تمام خطرات و بارها هم آزمون و خطا می کنه یا هزاران کشف و اختراع دیگه، بعد شما در مورد روح و جن می فرمایید: کار بسیار خطرناکیه که اصلا کسی طرف اونها نمیره.

خب مشکل اینه منظور کامل شما اصلا کامل نیست. بخوام با منظور شما پیش برم باید بگم ماشینم رو در پارکینگ نمی بینم پس نیست. چون لحظه رو هم باید در نظر بگیریم. لحظه رو هم در نظر نگیریم. شما سلول های بدنتو که که با چشم غیر مسلح نمی بینی پس وجود ندارن. دیگه کلاً این چه سوالی بود مطرح کردین؟ یه کم فکر می کردین...
    *
    در مورد جن و روح و ... هم من هر چی فیلم و عکس و ویلاگ و ... دیدم توسط افراد عادی و ناشناخته بود. در کل انسان به دنبال هبجان هست. به حصوص عامه مردم ... و این دست خرافات محصول همین افکار هست.

نکته خوبیه که سوالتون رو پرسیدید اما مساله اینه که دیدگاه شما یک دایره بسیار کوچک هست و سوال شما دایره بسیار بزرگ و می خواهید در این دایره بزرگ فقط برای دیدگاه خودتون جواب بگیرید. اندکی در این زمینه ها مطالعه تون رو بیشتر کنید.

منظور من به صورت کلی بود نه در یه لحظه در ضمن شما در نظر سنجی گزینه ی بله رو زدید و این با سخنان شما تناسبی نداره.

حـــــرفـه ای Sara's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    Sea

پيش فرض

شما در نظر سنجی گزینه ی بله رو زدید و این با سخنان شما تناسبی نداره.
    دقت کنید لطفاً و پست رو با دقت بخونید و نتاقض رو دقیقا مشخص کنید. بله بنده همونطور که در پستم هم به صورت کلی عرض کردم با توجه به این تعریف:

عدم وجود شواهد قابل تایید (بطور کلی نه صرفا رویت توسط چشم) دلیل لازم و کافی برای باور به عدم وجود است ولی دلیل کافی برای عدم وجود نیست. مفهوم باور (Belief) رو با دانش (Knowledge) نباید اشتباه گرفت.
    جوابم بله بوده. در این تعریف دقت کنید فرق باور و دانش مشخص شده.

رویت : با توجه به پست هایی که خوندم شما تعریف درستی از رویت نداشتید و در جایی گفتید:
    منظور کامل من از عدم رویت حس کردن با قوای پنجگانه به طور عادیه
    اما جواب من در نظر سنجی با توجه به تعریف درست رویت بود.
    Last edited by Stream; 25-03-2014 at 22:27. دليل: حذف کردن پاراگراف پاسخ به پست حذف شده

كاربر فعال اتومبیل، متفرقه، سبک زندگی MOHAMMAD_ASEMOONI's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زمین پهناور خدا (أرضُ اللّٰه الواسعة)

پيش فرض

درودیک چیزی رو که باید توی بحث ها علمی و اثباتی یاد بگیریم و اون اینه که باید برای مدعیات خودمون دلیل و مدرک ارائه بدیم . افراد میتونن به خیلی چیزها باور داشته باشن ولی باور داشتن دلیلی بر وجود نیست . توی این جور مباحث باورها به کنار زده میشه و از شما مدرک و سند و اثبات درخواست میشه .شما قراره ادعا رو برای مخاطب جا بندازین و تنها راهش اینه که از قواعد خاص و پذیرفته شده در راه اثبات استفاده کنین . " یکی از موارد مهم در این زمینه اینه که باور یا ادعای شما قابل بررسی - قابل آزمایش و قابل تکرار باشه. "در ضمن نباید انتظار داشته باشین که مخاطب باورهای شما رو قبول داشته باشه . چون که باورها مشترک نیستن .وقتی مخاطب باور شما رو قبول نداشته باشه نمیشه اونو "توهین" قلمداد کرد . در اصل شما در راه اثبات ناتوان بودین یا این که دلایل شما قانع کننده نبوده و دلیلی برای قبول باور شما وجود نداشته .
    سلام .
    یکی از شگردها در گفتگو و تبادلِ نظر این هست که با استفاده از دلیلهائی که برای طرفِ مقابل قابلِ قبول هست سعی کنیم قانعش کنیم و دلیل و برهان بیاریم وگرنه صد سال قانع نمیشه .
    در ضمن یکی از غیر ممکنهای این دنیا این هست که بخواین کسی رو که نمیخواد قانع بشه قانع کنین .
    Last edited by MOHAMMAD_ASEMOONI; 25-03-2014 at 21:59. دليل: سطربندی

16. این کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •