تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 4 از 9 اولاول 12345678 ... آخرآخر
نمايش نتايج 31 به 40 از 90

نام تاپيک: چرا باید از گنو/لینوکس استفاده کنیم؟

پروفشنال thelastblack's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2008
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

من کلا میگم باید کاربرای ایرانی و خارجی رو جدا بررسی کرد...
    میتونی به یه خارجی بگی دیگه لازم نیست واسه سیستم عامل و نرم افزاراش پول بدی. بیا ubuntu ,mint نصب کن جواب همه ی کارات رو میده. با احتمال خوبی اون هم قبول میکنه و مشتاق میشه...
    تو ایران چی؟ بری بگی بیا لینوکس نصب کن که چی شه؟ وقتی طرف برا ویندوز پول نمیده مگه کرمش داره بیاد لینوکس نصب کنه؟ تازه با ویندوز راحت تر هم هست... من واقعا نمیدونم بهش چی بگم که بیاد سمت لینوکس و ویندوز رو ول کنه...
    تازه بیشتر کاربرا حرفه ای نیستن. یعنی کار خاصی نمیکنن حوصله هم ندارن با کامپیوترشون ور برن و چیز جدید تجربه کنن..

من خودم از arch استفاده میکنم و ازش راضیم. ولی واقعا چجوری یکی رو راضی کنم که بیا arch نصب کن بعد خودت همه چی رو نصب کن و تنظیم کن؟ من خودم رو حرفه ای نمیدونم ولی با این کارا حال میکنم و اومدم سمت لینوکس. ولی یه کاربر عادی چی؟

2. این کاربر از thelastblack بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه zxo004's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2008
    محل سكونت
    Philippines

پيش فرض

آخه بدبختی اینجاست که تو کشورهای خارجی هم اون جور باید و شاید استفاده نمی کنند!!!!!!!!!!!!!!!
    و بدبختی دیگه اینه که یا لینوکس رو نمیشناسند اصلا چیه!خوردنیه؟تو جیب جا میشه؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!و یا اگه هم می شناسند یک تصور وحشتناک.مثلا همه چیزش خط فرمانی است و محیط گرافیکی نداره!
    در کل ایرانی ها و خارجی ها رو هم نمیشه جدا کرد.چون در کشورهای دیگه هم اینجوریه.

4. 2 کاربر از zxo004 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای Honradez's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2005

پيش فرض

هم يه کم دير دارم نظر ميدم و هم بيش از حد تازه‌کارم در زمينه لينوکس. ولي اجازه ميخوام که نکته‌اي رو بگم.

خيلي بحث رايگان بودن مطرح نيست. اکثر لپ‌تاپها روي خودشون ويندوز دارن و ظاهرا توي خارج حتي PCها هم همراه با ويندوز بصورت پکيج ارائه ميشن. پس غالب افرادي که کاربر ويندوزند - چه در ايران و چه در خارج - مسئله پرداخت هزينه اون رو ندارن.

چيزي که بنظرم باعث تعداد کم کاربراي لينوکس ميشه اينه که اصولا کوچ کردن از ويندوز به لينوکس نيازمند اينه که شما يک وقتي رو بگذاريد و يه سري چيزها (يعني چيزهايي که در ويندوز به يک شکلي هستند و در لينوکس به شکل ديگه) رو ياد بگيريد. مگر ملت روزي چند ساعت وقت دارند که بخوان بشينند نحوه کار با مثلا لينوکس اوبنتو رو ياد بگيرن؟

مگر اينکه لينوکس بخواد يه چيز جديدي به کاربراش ارائه بده که ويندوز نميده، يعني به بياني ضعفي رو نداشته باشه که ويندوز داره. خب شايد بشه اينو توي سرعت بهترش و امنيتش و (اونطور که من شنيده‌ام) هنگ‌کردنهاي کمترش جستجو کرد. اما خب در ازاي چه؟ لينوکس چه جايگزيني براي نرم‌افزارهاي Adobe داره؟ چه جايگزيني براي نرم‌افزارهايي داره که ابزار کار دانشجوها هستند؟ (مثلا متلب يا اتوکد) فراموش نکنيم که اوپن سورس بودن اگر شما برنامه‌نويس نباشيد به هيچ دردتون نميخوره. (در جواب اين جمله که "اگر لينوکس عيب داره، چون اوپن سورسه، ميتونيد خودتون برطرفش کنيد.") اگر مي‌بينيد مکينتاش اپل کم کم داره حداقل بين کساييکه حاضرن پول بيشتر بدن جا پيدا ميکنه، بخاطر اينه که در ازاي سرعت و امنيت و پايداري، چيزي رو از شما نميگيره.

بعد اگر اينها مرتفع شد آنوقت ميشود رفت روي بحث آشنا نبودن مردم و تصورات غلط. همون جايگاهي که الان اوپن‌آفيس داره که بنظرم چيزي نمونده که بتونه کاملا هم‌سطح آفيس مايکروسافت قراره بگيره.

6. 6 کاربر از Honradez بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای taia's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2005
    محل سكونت
    چو ایران نباشد تن من مباد

پيش فرض

هم يه کم دير دارم نظر ميدم و هم بيش از حد تازه‌کارم در زمينه لينوکس. ولي اجازه ميخوام که نکته‌اي رو بگم.

خيلي بحث رايگان بودن مطرح نيست. اکثر لپ‌تاپها روي خودشون ويندوز دارن و ظاهرا توي خارج حتي PCها هم همراه با ويندوز بصورت پکيج ارائه ميشن. پس غالب افرادي که کاربر ويندوزند - چه در ايران و چه در خارج - مسئله پرداخت هزينه اون رو ندارن.

چيزي که بنظرم باعث تعداد کم کاربراي لينوکس ميشه اينه که اصولا کوچ کردن از ويندوز به لينوکس نيازمند اينه که شما يک وقتي رو بگذاريد و يه سري چيزها (يعني چيزهايي که در ويندوز به يک شکلي هستند و در لينوکس به شکل ديگه) رو ياد بگيريد. مگر ملت روزي چند ساعت وقت دارند که بخوان بشينند نحوه کار با مثلا لينوکس اوبنتو رو ياد بگيرن؟

مگر اينکه لينوکس بخواد يه چيز جديدي به کاربراش ارائه بده که ويندوز نميده، يعني به بياني ضعفي رو نداشته باشه که ويندوز داره. خب شايد بشه اينو توي سرعت بهترش و امنيتش و (اونطور که من شنيده‌ام) هنگ‌کردنهاي کمترش جستجو کرد. اما خب در ازاي چه؟ لينوکس چه جايگزيني براي نرم‌افزارهاي Adobe داره؟ چه جايگزيني براي نرم‌افزارهايي داره که ابزار کار دانشجوها هستند؟ (مثلا متلب يا اتوکد) فراموش نکنيم که اوپن سورس بودن اگر شما برنامه‌نويس نباشيد به هيچ دردتون نميخوره. (در جواب اين جمله که "اگر لينوکس عيب داره، چون اوپن سورسه، ميتونيد خودتون برطرفش کنيد.") اگر مي‌بينيد مکينتاش اپل کم کم داره حداقل بين کساييکه حاضرن پول بيشتر بدن جا پيدا ميکنه، بخاطر اينه که در ازاي سرعت و امنيت و پايداري، چيزي رو از شما نميگيره.

بعد اگر اينها مرتفع شد آنوقت ميشود رفت روي بحث آشنا نبودن مردم و تصورات غلط. همون جايگاهي که الان اوپن‌آفيس داره که بنظرم چيزي نمونده که بتونه کاملا هم‌سطح آفيس مايکروسافت قراره بگيره.
    می دونید حرفهای شما کاملا درسته، در مورد نبود نرم افزارهای جایگزین مناسب در برخی زمینه ها و یا به قول شما کمبود وقت برای یادگیری یک سیستم عامل جدید و ... کاملا صحیح هست.
    اما یک مورد رو من یادآوری می کنم، شاید به نظر خیلی ایده آل گرایانه باشه ولی ببینید من خودم حداقل 1 سالی هست برنامه نویسی نکرده ام و خوب به طبع دنبال دیدن فایلهای سروس برنامه ها هم نبوده ام، بنابراین بحث اپن سورس بودن برای من به شخصه فایده ای نداشته، این صحیح، اما در پشت کلمه ی اپن سورس و همچنین نرم افزار رایگان، یک فلسفه خوابیده و اون آزادی هست.
    آزادی در نرم افزار از چند بحث متفاوت تشکیل شده.

اولین بحثش رو فکر کنم بدونید! لینوس تروالدز هنگامی که کرنل لینوکس رو نوشت اون رو با کپی رایت عرضه کرد، شاید در حدود 1 سال (یا بیشتر و کمتر)، زمانی کرنل لینوکس به شهرت رسید که تروالذز اون رو کد باز کرد و بعد در پروژه ی GNU به کار گرفته شد، لینوس تروالدز، لینوس تروالدز شد چرا که یک برنامه ی ساده رو به نام خودش ولی آزاد ارائه داد و الان به یکی از کاملترین کرنل های دنیا تبدیل شده که شاید واقعا خود تروالدز نقش چندانی در اون نداشته باشه! پس بر خلاف اونچه که همیشه گفته میشه ما برنامه بنویسیم و کد باز بدیم بیرون که چی بشه،کافی هست سیر تکاملی برنامه های موفق کد باز رو مرور کنید! افرادی که شاید الان از بزرگان شرکت هایی چون IBM باشند و تمام شهرتشون به خاطر 100 خط برنامه باشه که کد باز بیرون دادند و الان تبدیل شده به یکی از قویترین ویرایشگرهای فیلم!

بحث دوم آزادی، ببین شما گفتی adobe و چندتا دیگه، تا زمانی که شما نخواهی حرفه ای از این برنامه ها استفاده کنی واقعا به نظرت ارزش داره که بری و هزینه ی نسبتا سنگین خرید رو تقبل کنی؟ قیمت پایه ی US $699.00 به نظرتون منطقی هست اگر شما یک کاربر خانگی باشید؟
    استفاده از کرک هم که بارها گفتیم، دزدی دزدی هست! اگر می خواهید خودتون رو گول بزنید کاری نداریم! ولی استفاده از کرک با بالا رفتن از دیوار یک شرکت و باز کردن گاو صندوق اون و دزدی هیچ فرقی نداره! شما با نصب کرک فوتوشاپ در واقع حداقل 600 دلار از این شرکت دزدی کرده اید!
    حالا خود کاربر می دونه، که می خواد لقب دزد رو داشته باشه یا شرافتمندانه زندگی کنه!
    شما در دنیای کد باز و نرم افزارهای رایگان یک چیز رو خوب می دونید، دارید کاملا قانونی و بدور از هر گونه عملی که دزدی نام بگیره از یک برنامه استفاده می کنید، و این یعنی آزادی از نگاه دوم.

بحث سوم، آزادی در تغییر هست، درسته به قول شما همه که برنامه نویس نیستند، اما خیلی ها هستند! برای مثال می گم، ببینید توزیع ردهت یک توزیع تجاری هست که باید براش پول پرداخت بشه بسیاری از شرکت های بزرگ برای سرور خودشون این توزیع رو انتخاب می کنند، اما تکلیف شرکت های کوچک و یا کاربران خانگی که می خواهند تجربه ی کار با توزیعی قوی در زمینه ی سرور داشته باشند چیه؟
    ردهت تجاری هست ولی همچنان کد باز! اینجاست که گروهی از برنامه نویسان جمع میشوند و کدهای ردهت رو بررسی می کنند و تغییر می دهند و توزیعی مانند centos بیرون می آید با قدرت ردهت ولی رایگان! و البته کمی تغییرات.

بحث چهارم، آزادی در یادگیری هست، که مربوط نمیشه زیاد.

خلاصه خیلی بحث های دیگه هم هست، ولی کلا مطلب این هست که اپن سورس یک کلمه هست ولی یک فلسفه پشتش خوابیده که اگر شما اون فلسفه رو درک کنید باور کنید با وجود مشکلاتی که هست رو میارید به سمتش و خوب گنو/لینوکس هم یکی از اونهاست.
    به جرات می گم همونطور که 4 سال پیش هم گفته شد و دیدیم که شد، نرم افزارهای جایگزین مطمئن باشید کامل خواهند شد، باور کنید روزی همین GIMP که امروز کلی نقد بهش هست از فوتوشاپ قویتر خواهد بود ولی خوب یک مشکل در اپن سورس کندی حرکت هست که همین باعث شده کمی کارها زمان ببره.

8. 5 کاربر از taia بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Aug 2005

پيش فرض

می دونید حرفهای شما کاملا درسته، در مورد نبود نرم افزارهای جایگزین مناسب در برخی زمینه ها و یا به قول شما کمبود وقت برای یادگیری یک سیستم عامل جدید و ... کاملا صحیح هست.
    اما یک مورد رو من یادآوری می کنم، شاید به نظر خیلی ایده آل گرایانه باشه ولی ببینید من خودم حداقل 1 سالی هست برنامه نویسی نکرده ام و خوب به طبع دنبال دیدن فایلهای سروس برنامه ها هم نبوده ام، بنابراین بحث اپن سورس بودن برای من به شخصه فایده ای نداشته، این صحیح، اما در پشت کلمه ی اپن سورس و همچنین نرم افزار رایگان، یک فلسفه خوابیده و اون آزادی هست.
    آزادی در نرم افزار از چند بحث متفاوت تشکیل شده.

اولین بحثش رو فکر کنم بدونید! لینوس تروالدز هنگامی که کرنل لینوکس رو نوشت اون رو با کپی رایت عرضه کرد، شاید در حدود 1 سال (یا بیشتر و کمتر)، زمانی کرنل لینوکس به شهرت رسید که تروالذز اون رو کد باز کرد و بعد در پروژه ی GNU به کار گرفته شد، لینوس تروالدز، لینوس تروالدز شد چرا که یک برنامه ی ساده رو به نام خودش ولی آزاد ارائه داد و الان به یکی از کاملترین کرنل های دنیا تبدیل شده که شاید واقعا خود تروالدز نقش چندانی در اون نداشته باشه! پس بر خلاف اونچه که همیشه گفته میشه ما برنامه بنویسیم و کد باز بدیم بیرون که چی بشه،کافی هست سیر تکاملی برنامه های موفق کد باز رو مرور کنید! افرادی که شاید الان از بزرگان شرکت هایی چون IBM باشند و تمام شهرتشون به خاطر 100 خط برنامه باشه که کد باز بیرون دادند و الان تبدیل شده به یکی از قویترین ویرایشگرهای فیلم!

بحث دوم آزادی، ببین شما گفتی adobe و چندتا دیگه، تا زمانی که شما نخواهی حرفه ای از این برنامه ها استفاده کنی واقعا به نظرت ارزش داره که بری و هزینه ی نسبتا سنگین خرید رو تقبل کنی؟ قیمت پایه ی US $699.00 به نظرتون منطقی هست اگر شما یک کاربر خانگی باشید؟
    استفاده از کرک هم که بارها گفتیم، دزدی دزدی هست! اگر می خواهید خودتون رو گول بزنید کاری نداریم! ولی استفاده از کرک با بالا رفتن از دیوار یک شرکت و باز کردن گاو صندوق اون و دزدی هیچ فرقی نداره! شما با نصب کرک فوتوشاپ در واقع حداقل 600 دلار از این شرکت دزدی کرده اید!
    حالا خود کاربر می دونه، که می خواد لقب دزد رو داشته باشه یا شرافتمندانه زندگی کنه!
    شما در دنیای کد باز و نرم افزارهای رایگان یک چیز رو خوب می دونید، دارید کاملا قانونی و بدور از هر گونه عملی که دزدی نام بگیره از یک برنامه استفاده می کنید، و این یعنی آزادی از نگاه دوم.

بحث سوم، آزادی در تغییر هست، درسته به قول شما همه که برنامه نویس نیستند، اما خیلی ها هستند! برای مثال می گم، ببینید توزیع ردهت یک توزیع تجاری هست که باید براش پول پرداخت بشه بسیاری از شرکت های بزرگ برای سرور خودشون این توزیع رو انتخاب می کنند، اما تکلیف شرکت های کوچک و یا کاربران خانگی که می خواهند تجربه ی کار با توزیعی قوی در زمینه ی سرور داشته باشند چیه؟
    ردهت تجاری هست ولی همچنان کد باز! اینجاست که گروهی از برنامه نویسان جمع میشوند و کدهای ردهت رو بررسی می کنند و تغییر می دهند و توزیعی مانند centos بیرون می آید با قدرت ردهت ولی رایگان! و البته کمی تغییرات.

بحث چهارم، آزادی در یادگیری هست، که مربوط نمیشه زیاد.

خلاصه خیلی بحث های دیگه هم هست، ولی کلا مطلب این هست که اپن سورس یک کلمه هست ولی یک فلسفه پشتش خوابیده که اگر شما اون فلسفه رو درک کنید باور کنید با وجود مشکلاتی که هست رو میارید به سمتش و خوب گنو/لینوکس هم یکی از اونهاست.
    به جرات می گم همونطور که 4 سال پیش هم گفته شد و دیدیم که شد، نرم افزارهای جایگزین مطمئن باشید کامل خواهند شد، باور کنید روزی همین GIMP که امروز کلی نقد بهش هست از فوتوشاپ قویتر خواهد بود ولی خوب یک مشکل در اپن سورس کندی حرکت هست که همین باعث شده کمی کارها زمان ببره.
    بنظرم خيلي خوب بود اگر لينوکس ساپورت اون برنامه‌ها رو داشت و ميتونست جايگزين ويندوز بشه براي همه. من با يکي دو تا توزيعش کار کردم (جدي نگيريد منظورم اوبنتو و اوپن سوزه هست!!) خيلي سبکتر و راحتتر از ويندوز بودن.

درمورد بحث دزدي و 600 دلار و اينها هم انصافا همه که از اين راه استفاده نمي‌کنن. اين مشکل خيلي از دانشجوهاست. فرض کنيد يک مبحثي کلا براساس نرم‌افزار متلب باشه. خب تا عين اين نرم‌افزار براي لينوکس نباشه که نميشه کاري کرد. اصلا بحث پول مطرح نيست: اي بسا دانشگاه هزينه تهيه نرم‌افزار رو تامين کنه. و ميدونيم تعداد زيادي از اين نرم‌افزارها هستند که ابزار کار افراد حرفه‌اي اند. گذشته از اون، خيلي از ابزارهاي کاربران عادي هم معادل لينوکسي ندارن. مثلا دوستي داشتم که از نبودن ooVoo (ابزار چت تصويري) براي لينوکس گله مي‌کرد.

خيلي خوبه اگر ما شاهد معادلهاي اوپن‌سورس نرم‌افزارهاي مطرح باشيم. کما اينکه اوپن‌آفيس انصافا خيلي خوب نشون داده. ولي تا زمانيکه همه نرم‌افزارهاي ريز و درشت مورد استفاده براي لينوکس هم منتشر بشن (يا معادل درخوري براشون پيدا بشه) شکي نيست که اين عدم پشتيباني يکي از عوامل اصلي کاربران کم لينوکس در جهانه.

مشکلي که بنظرم شايد نياز باشه سراغ راههايي اقتصادي و تجارتي براش رفت (همونطور که مثلا فايرفاکس امروزه از طريق نوارابزار گوگل و اينها کسب درآمد ميکنه و مرورگرشو گسترش ميده) يا اينکه بسمت ترکيبي از ابزارهاي اوپن سورس و رايگان (مثل همينها که هستند) و ابزارهاي پولي (مثل همانها که نيستند: Adobe و متلب و...) رفت.

شايد خود سيستمي که لينوکس و کار گسترش اون رو ميچرخونه که برآمده از همون تفکر اوپن سورس است، مانعيه براي حرکت لينوکس به سمتي که نيازهاي کاربران بيشتري در سطح جهان رو برآورده کنه. سيستمي که - البته به نظر من - انگار چيزي نداره که در ازاي توليد نرم‌افزار سازگار باهاش توسط مثلا Adobe، بپردازه.

10. 2 کاربر از Honradez بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه zxo004's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2008
    محل سكونت
    Philippines

پيش فرض

من خودم کاری ندارم که لینوکس بهتره یا ویندوز.(البته نه کلا) ولی یکی از دلایلی که من از لینوکس و نرم افزارهای اپن سورس استفاده میکنم اینه که میبینم نرم افزار چقدر از سخت افزار عقب افتاده . طی چند سال مثلا هارد از 40 گیگ رسید به 2000 گیگ یا خیلی چیزهای دیگه اما نرم افزار چی؟ کاری که شرکتها میکنند اینه که یه تغییر جزئی تو نرم افزار میدن و میشه یه نسخه جدید از یک نرم افزار.
    ما چقدر با سیستم عامل ها مشکل داریم!همیشه پیغام خطا ، همیشه باگ ، همیشه دیر بالا اومدن سیستم عامل ، کار با نرم افزارها و هزاران چیز دیگه.
    اگه اینجوری پیش بره فاتحه نرم افزار خونده است.یعنی اگه این شرکت های close source باشند همینه.نرم افزار پیشرفت نمیکنه.
    ریچارد استالمن این رو 28 سال پیش فهمید.

12. 3 کاربر از zxo004 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Aug 2005

پيش فرض

من خودم کاری ندارم که لینوکس بهتره یا ویندوز.(البته نه کلا) ولی یکی از دلایلی که من از لینوکس و نرم افزارهای اپن سورس استفاده میکنم اینه که میبینم نرم افزار چقدر از سخت افزار عقب افتاده . طی چند سال مثلا هارد از 40 گیگ رسید به 2000 گیگ یا خیلی چیزهای دیگه اما نرم افزار چی؟ کاری که شرکتها میکنند اینه که یه تغییر جزئی تو نرم افزار میدن و میشه یه نسخه جدید از یک نرم افزار.
    ما چقدر با سیستم عامل ها مشکل داریم!همیشه پیغام خطا ، همیشه باگ ، همیشه دیر بالا اومدن سیستم عامل ، کار با نرم افزارها و هزاران چیز دیگه.
    اگه اینجوری پیش بره فاتحه نرم افزار خونده است.یعنی اگه این شرکت های close source باشند همینه.نرم افزار پیشرفت نمیکنه.
    ریچارد استالمن این رو 28 سال پیش فهمید.
    آره ولي خب خيليها حاضرن از پيغامهاي خطا و باگها و Don't Sendهاي وسط کار و... بگذرن بخاطر اينکه به امکانات نرم‌افزارهاي Closed Source دسترسي پيدا کنن.

ويرايش (در جواب پست پايين آقا فرهاد، جهت اينکه بيخودي تعداد پستهام زياد نشه): من هم دقيقا همينو ميگم. خوبه که يه کم رويکردشون تجارتي و اقتصادي بشه.
    Last edited by Honradez; 02-08-2011 at 20:55.

14. 2 کاربر از Honradez بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Aug 2006

پيش فرض

گنو لینوکس آینده خیلی روشن دارد اگر سیر و پیشرفت در ۴ سال گذشته رو نگاه کنیم خیلی پیشرفت خوبی داشته و زنگ خطر برای شرکتهای انحصاری هست.

یه بدی که نرم افزارهای اوپن سورس داره اینه که خیلی کند پیشرفت میکنن و با این شرایطی که دارن اصلا به هیچ وج نمیتونن جایگزین نرم افزارهای قدرتمند پولی شن مگر اینکه ساپورت مالی به کمکشون بیاد.

16. 3 کاربر از farhad_realmadrid بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای taia's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2005
    محل سكونت
    چو ایران نباشد تن من مباد

پيش فرض

بنظرم خيلي خوب بود اگر لينوکس ساپورت اون برنامه‌ها رو داشت و ميتونست جايگزين ويندوز بشه براي همه. من با يکي دو تا توزيعش کار کردم (جدي نگيريد منظورم اوبنتو و اوپن سوزه هست!!) خيلي سبکتر و راحتتر از ويندوز بودن.

درمورد بحث دزدي و 600 دلار و اينها هم انصافا همه که از اين راه استفاده نمي‌کنن. اين مشکل خيلي از دانشجوهاست. فرض کنيد يک مبحثي کلا براساس نرم‌افزار متلب باشه. خب تا عين اين نرم‌افزار براي لينوکس نباشه که نميشه کاري کرد. اصلا بحث پول مطرح نيست: اي بسا دانشگاه هزينه تهيه نرم‌افزار رو تامين کنه. و ميدونيم تعداد زيادي از اين نرم‌افزارها هستند که ابزار کار افراد حرفه‌اي اند. گذشته از اون، خيلي از ابزارهاي کاربران عادي هم معادل لينوکسي ندارن. مثلا دوستي داشتم که از نبودن ooVoo (ابزار چت تصويري) براي لينوکس گله مي‌کرد.

خيلي خوبه اگر ما شاهد معادلهاي اوپن‌سورس نرم‌افزارهاي مطرح باشيم. کما اينکه اوپن‌آفيس انصافا خيلي خوب نشون داده. ولي تا زمانيکه همه نرم‌افزارهاي ريز و درشت مورد استفاده براي لينوکس هم منتشر بشن (يا معادل درخوري براشون پيدا بشه) شکي نيست که اين عدم پشتيباني يکي از عوامل اصلي کاربران کم لينوکس در جهانه.

مشکلي که بنظرم شايد نياز باشه سراغ راههايي اقتصادي و تجارتي براش رفت (همونطور که مثلا فايرفاکس امروزه از طريق نوارابزار گوگل و اينها کسب درآمد ميکنه و مرورگرشو گسترش ميده) يا اينکه بسمت ترکيبي از ابزارهاي اوپن سورس و رايگان (مثل همينها که هستند) و ابزارهاي پولي (مثل همانها که نيستند: Adobe و متلب و...) رفت.

شايد خود سيستمي که لينوکس و کار گسترش اون رو ميچرخونه که برآمده از همون تفکر اوپن سورس است، مانعيه براي حرکت لينوکس به سمتي که نيازهاي کاربران بيشتري در سطح جهان رو برآورده کنه. سيستمي که - البته به نظر من - انگار چيزي نداره که در ازاي توليد نرم‌افزار سازگار باهاش توسط مثلا Adobe، بپردازه.

درسته دقیقا، حرفتون درسته.

در مورد دزدی هم، 100% من به خودم جرات چنین توهینی رو به کسی نمی دم، ولی متاسفانه خیلی ها (قطعا نه همه!) از نرم افزارهای کرک شده استفاده می کنند! الان نمی دونم چی هست تو بازار ایران، قبلا سری کینگ بود که 7-8 تا دی وی دی رو می خریدیم 14 هزار تومان و از شیر مرغ تا جون آدمیزاد توش بود! به جرات میشه گفت اگر تمام اون برنامه ها رو با هم جمع می بستیم باور کنید از 100 میلیون تومان ارزششون می گذشت! و اون موقع همه داشتند! من خودم سیستمم رو یکبار سال 83 آپگرید کردم طرف بهم رایگان یکی از همون ها رو داد البته اون موقع چندتا سی دی بود، خوب از نرم افزارهای مثلا اسکرین سیور های 3-4 دلاری تا برنامه های گرافیکی مانند 3D max و غیره توش بود.
    و خوب قبول کنید اگر ایران 100 تا کاربر کامپیوتر داره حداقل 80 تاشون از اینجور سی دی و دی وی دی ها استفاده می کنند، واقعا جز همون سیستم های پک شده مثل لپ تاپ ها و یا دسکتاپ های پک شده، کدام کاربر ایرانی هست که ویندوز اصل داشته باشه و بابتش پول داده باشه؟ بحث کاربر ایرانی هم فقط نیست، یکبار دیگه هم گفتم درجایی خیلی از این سایت های فایل شرینگ و فروم های بزرگ از آلمان و آمریکا سرور دارند، و خیلی ها از اروپا و آمریکا دانلود می کنند! ما فکر می کنیم در خارج از ایران همه دنبال کپی رایت هستند، در حالی که کاملا برعکس! در تمام دنیا این نگاه هست، که چرا من برای یک سیستم 400 دلاری باید 100 دلار پول سیستم عامل، 200 - 300 دلار پول نرم افزارهای جانبی مانند آفیس و ... بدم؟!
    کافی هست از google trends استفاده کنید و واژه ی مثلا Photoshop crack رو انتخاب کنید، می بینید که از هر کشوری این واژه جستجو شده حالا در کشورهای در حال توسعه بیشتر و در توسعه یافته ها کمتر، ولی همه جای دنیای این عبارت رو جستجو کرده اند.
    یعنی میشه یک نتیجه گرفت که در ذهن کاربر کامپیوتر استفاده از کرک دزدی نیست!
    ولی همونطور که شما گفتید 100% خیلی ها هم هستند که به حقوق منتشر کننده ها احترام می گزارند و قانونی می خرند، من منکر این امر نیستم.
    صرفا گفتم در نیای اپن سورس و برنامه های رایگان همه و همه به حقوق منتشر کننده احترام می گزارند به قول یکی در یک وبلاگی اگر برنامه نویس هستید سهمتون از استفاده از یک برنامه ی اپن سورس تست و بر طرف کردن باگ هاست و توسعه بیشتر، اگر برنامه نویس نیستید سهمتون استفاده ی بیشتر و کمک به مشهور شدن اون هست. مانند مثال فایرفاکس که زدید، همین که فایرفاکس نصب بشه و همین که عنوان محبوبترین مرورگر رو بگیره کافی هست تا این شرکت مثلا با پیش فرض کردن موتور جستجوی گوگل به اندازه ی فروش تک تک نسخه های IE درآمد زایی کنه.

سرعت پایین هست اما، و کار کند پیش می ره، اگر شرکت های نرم افزاری به جامعه ی کد باز بپیوندند مطمئن باشید تا 3-4 سال آینده وضع تغییر می کنه، ولی تا زمانی که شرکت های نرم افزاری به قولی مونوپولی بازی کنند و دنبال قطب شدن باشند خوب سد ها را باید یکی یکی از پیش رو برداشت و این زمان بر هست!

18. 4 کاربر از taia بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز Nocturne's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2010

14 چرا لینوکس؟!

سلام. مدتیست میخوام سیستم عامل جدیدی رو تجربه کنم.
    میخواستم از شما که لینوکس کار هستید بپرسم چرا لینوکس رو انتخاب کردید؟

20. این کاربر از Nocturne بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •