تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 33 از 34 اولاول ... 23293031323334 آخرآخر
نمايش نتايج 321 به 330 از 332

نام تاپيک: صحبت پیرامون مسائل حاشیه ایی مربوط به صدا

ناظر انجمن MP3 Player peaceful1's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2010
    محل سكونت
    Utopia

پيش فرض

دوستان یک سوال دارم که شاید خیلی به اینجا مربوط نباشه اما بی ربط هم نیست! برای آیفون چه پلیری نصب کنم که بهترین بازده و اکولایزر حرفه ای داشته باشه ؟
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

چند نمونه خوب:
    Onkyo HF player
    BBE SoundMax Pro
    JVC Smart Music Control
    WestoneAudio By BBE Sound
    vTune
    SonicMax Pro
    به سلیقه هست این ها به ملاک های شخصی من بود

2. 3 کاربر از peaceful1 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه HusseinR's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2009

پيش فرض

حرف شما درسته اما در مهندسی چیزی که مهمه اینه که خطا و اعوجاج (تغییر شکل موج) به حدی ناچیز باشه که بشه با تقریب خوبی از آن صرف نظر کرد. حد خطا هم در این موارد تشخیص گوش انسان تعیین میکنه که ثابت شده گوش انسان توانایی تشخیص نمونه با نرخ بالای 40KHz رو نداره.
    بله کاملا موافقم.

فقط تجربه شخصیم رو عرض کنم که خیلی بستگی به نوع آهنگ و سبک اون داره. در سبکهایی که صداها (فرکانسها) زیاد و متنوع هست و اغلب ریتم تندی دارن٬ تشخیص میتونه آسون تر باشه و تفاوت احتمالا محسوس تر.

قطعات دیجیتال از خیلی ارزون تا خیلی گرون مسلما موج سینوسی صدا رو دستکاری میکنن که هرچه مقدارش کمتر باشه البته بهتره.
    اما در ستاپ کاملا آنالوگ قابلیتی بالقوه هست که دستکاری امواج ناچیز و ناچیزتر باشه.
    این فقط تجربه حقیره ممکنه از اساس غلط باشه!

4. 3 کاربر از HusseinR بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای rave-87's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2010

پيش فرض

رسیدن به موج صوتی اصلی آنالوگ از طریق دیجیتال هنوز غیر ممکنه.
    به هیچ وجه این اشتباه رو نکنید. تصور اینکه موج دیجیتال یک مشت پله هست، تصور بسیار غلطی هست. تئوری نمونه برداری و فرکانس نایکوئست تئوری های علمی ثابت شده هستند. اگر اینقدر ساده بود که با یک نمودار ساده می شد تئوری نمونه برداری رو زیر سوال برد، دیگه این تئوری اینقدر معروف نمی شد.
    من توی تاپیک توی فروم ایران هدفون هم این بحث ها رو کردم، چند تا لینک ویدئوی آموزشی اونجا گذاشتم، حتماً اون ها رو ببینین.
    موجی که از فایل دیجیتال نشأت می گیره، به هیچ وجه پله نیست و کاملاً پیوستست. نکته تئوری نمونه برداری دقیقاً همینه که میگه" اگر در هر ثانیه 44100 بار از موج آنالوگی نمونه بگیرید، در هنگام تولید موج جدید از نمونه های گرفته شده، تنها موج تولیدی، همون موج اصلی خواهد بود." اینکه این نمودارها رو با پله نشون می دن، داستانش یک چیز دیگست. متأسفانه حتی شرکت های بزرگ از این ناآگاهی سواستفاده می کنن و بدتر از اون اینه که خیلی از مهندس های صدا هنوز این رو نمی دونن.

6. 3 کاربر از rave-87 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

ناظر انجمن MP3 Player peaceful1's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2010
    محل سكونت
    Utopia

8. 5 کاربر از peaceful1 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jan 2009

پيش فرض

موجی که از فایل دیجیتال نشأت می گیره، به هیچ وجه پله نیست و کاملاً پیوستست.
    سلامی دوباره
    مگه ۰ و ۱ پیوسته است که موجش بتونه پیوسته باشه؟
    داستان پله ها چی هست؟
    سپاس

10. این کاربر از HusseinR بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    May 2010

پيش فرض

سلامی دوباره
    مگه ۰ و ۱ پیوسته است که موجش بتونه پیوسته باشه؟
    داستان پله ها چی هست؟
    سپاس
    سلام

یک سوال می پرسم. از هر دو نقطه در صفحه مختصات دو بعدی چند تا خط راست میگذره؟ از هر سه نقطه تو صفحه مختصات دو بعدی چند تا سهمی می گذره؟ ...
    ریاضیات اثبات می کنه که از هر دو نقطه فقط یک خط راست می گذره و اون خط کاملاً یکتاست.
    از هر سه نقطه مشخص، فقط یک سهمی می گذره و اون سهمی یکتاست.
    حالا این یعنی چی؟
    یعنی اینکه اگر من به شما فقط مختصات اون دو نقطه رو بدم، شما فقط و فقط می تونید اون خط رو رسم کنین. اگر مختصات اون سه نقطه رو بدم، شما فقط و فقط می تونید همون سهمی رو رسم کنید و الا آخر.

اینجا هم قضیه همونه. اون پله هایی که می بینین، صرفاً همین نقطه هان. موج هم همون خط یا سهمی هست.
    تئوری نمونه برداری دقیقاً همون حرفی رو میزنه که من اول این پستم در مورد وجود خط یکتا با استفاده از دو نقطه زدم.
    تئوری نمونه برداری می گه موجی که از این نقطه های نمونه برداری شده می گذره، فقط و فقط می تونه یک موج باشه و اون موج یکتاست. فرکانس نایکوئست تعیین کننده اینه که شما چند تا نقطه نیاز دارین تا بتونین اون موج رو رسم کنین.
    حالا مسئله اصلی اینه، وقتی شما با 2 تا نقطه می تونید یک خط رو رسم کنید، با 3 تا نقطه هم همون خط می شه، با 4 تا نقطه هم همون خط می شه، با 5 تا نقطه و ...
    توی موج صدا هم همینطوره، با 44100 بار، دقیقاً همون موج تولید میشه، با 48000 نقطه هم همون و با 96000 هم همون.

جالبه که تمامی تست های علمی عملی هم این رو تأیید می کنن. ولی باز:
    When it comes to listening, the human imagination is more powerful than reality

این ویدئو رو حتماً ببینید.
    اگر دیدید چند بار ببینید.

12. 4 کاربر از rave-87 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jan 2009

پيش فرض

مرسی
    دو نکته مهم به نظرم میاد.
    صفر و یک دیجیتال صرفا چند نقطه نیست که اونا رو بهم وصل کنیم تا یک خط یا سهمی تشکیل بشه. شاید بشه برای یک ها نقطه ای تصور کرد اما برای صفر نمیشه عدم نقطه تصور کنیم. فرض کنید سیگنالی با کد 0101100010110 داریم. اون سه تا صفر چطور میتونه تشکیل نقطه ای برای نمونه برداری سیگنال بده؟
    دوم اینکه نمونه برداری در واحد زمان انجام میشه نه مکان پس قیاس اون با محور مختصات و رسم خط و سهمی به نظرم صحیح نیست.

اگر تفاوتی در اعداد و ارقام نمونه برداری نبود پس مثلا با ۲۰۰۰۰ یا حتی ۱۰۰۰۰ هم میشد موج صدا رو بخوبی نمونه برداری کرد. حداقل رو همون ۴۴۱۰۰ درنظر گرفتن که دوبرابر محدوده شنوایی انسان باشه.
    درنهایت بله همون ذهنیت و پاسخ مغز ماست که حرف آخر رو میزنه.

تاريخ عضويت
    May 2010

پيش فرض

مرسی
    دو نکته مهم به نظرم میاد.
    صفر و یک دیجیتال صرفا چند نقطه نیست که اونا رو بهم وصل کنیم تا یک خط یا سهمی تشکیل بشه. شاید بشه برای یک ها نقطه ای تصور کرد اما برای صفر نمیشه عدم نقطه تصور کنیم. فرض کنید سیگنالی با کد 0101100010110 داریم. اون سه تا صفر چطور میتونه تشکیل نقطه ای برای نمونه برداری سیگنال بده؟
    دوم اینکه نمونه برداری در واحد زمان انجام میشه نه مکان پس قیاس اون با محور مختصات و رسم خط و سهمی به نظرم صحیح نیست.

اگر تفاوتی در اعداد و ارقام نمونه برداری نبود پس مثلا با ۲۰۰۰۰ یا حتی ۱۰۰۰۰ هم میشد موج صدا رو بخوبی نمونه برداری کرد. حداقل رو همون ۴۴۱۰۰ درنظر گرفتن که دوبرابر محدوده شنوایی انسان باشه.
    درنهایت بله همون ذهنیت و پاسخ مغز ماست که حرف آخر رو میزنه.
    اون یک مثال بود که منطق کار مشخص بشه.
    1- اون کدها که می گید، عدد در مبنای 2 هستن. اگر نمی تونید تصورشون کنید، به مبنای ده برگردونینشون.

مثلاً اون عددی که نوشتید، عددش در مبنای ده 2838 می شه و حاصل نمونه برداری 13 بیتی هست.
    2-
    شما X رو هرچی می تونی بگیری، چه مکان، چه زمان، چه تولید، چه تولد چه مرگ چه ...
    من نگفتم تفاوتی نیست. گفتم بالای 40 هزار بار، تفاوتی نیست.
    تئوری می گه باید 40000 بار نمونه گرفت. بیشتر از این بگیرین، چیز جدیدی به دست نمیارین، کمتر بگیرین، فرکانس هایی رو از دست می دین.
    ما چیزی به عنوان پله در عمل نداریم، همش یک مشت نقطه است.

Signal sampling representation. The continuous signal is represented with a green colored line while the discrete samples are indicated by the blue vertical lines.
    Last edited by rave-87; 10-06-2015 at 17:06.

15. 4 کاربر از rave-87 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jan 2009

پيش فرض

بازم خیلی ممنون
    نکته بله در همین تفاوت هاست. حالا اگه کسی تفاوتی احساس میکنه ناچاریم بهش احترام بذاریم. من خودم به شخصه تفاوتی رو تشخیص نمیدم البته. اما فکر میکنم آهنگ تا اهنگ هم باز فرق داره. اینکه چه سبکی رو مبنای تست بگیریم خیلی مهمه بنظرم.
    در آخر وقتی حداقلی رو درنظر میگیرن انتظار میره بیشتر از اون هم بتونه تفاوتی ایجاد کنه!
    مرسی

17. 2 کاربر از HusseinR بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2010

پيش فرض

این جا ما داریم براساس علم صحبت می کنیم، علم می گه زمین گرده. حالا اینکه ما با چشم نتیجه دیگه ایی می گیریم چیز دیگه ایست.
    این حداقل برای اینه که اون موج اصلی تولید بشه. یعنی حداقل 40 هزار نمونه 16 بیتی نیازه تا موج اصلی بدست بیاد. نقطه بیشتر بگیرید، فرکانس های بالای 20 هزار هرتز رو دارید می سازید و فرقی در موج بین 0 تا 20 هزار هرتز نداره.

حالا هی شما چونه بزن
    باشه من موشکلی ندارم با نظر دیگران. هرکی می تونه هر نظری داشته باشه. فقط این رو باید قبول کرد که علم چیز دیگه ایی داره می گه. این رو نمیشه قبول نکرد. نمی شه گفت از نظر علمی 24 بیت بهتر از 16 بیت هست. نمی شه از نظر علمی گفت 96 هزار بهتر از 44100 هست.

البته توجه داشته باشید همه این بحث ها برای موقعی بود که داریم آهنگ گوش می دیم. مگرنه در هنگام ضبط و مستر، 24 بیت و 96 هزار هرتز کارایی دارن.
    Last edited by rave-87; 11-06-2015 at 21:13.

19. 3 کاربر از rave-87 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •