تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 3 از 4 اولاول 1234 آخرآخر
نمايش نتايج 21 به 30 از 31

نام تاپيک: .:جایگزینی واژگان پارسی با واژگان بیگانه :.

آخر فروم باز *Necromancer's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2006
    محل سكونت
    Graveyard

پيش فرض

امروز جدا کردن واژه های عربی هم غیر ممکن و هم بیهوده ست
    اما وظیفه ای که داریم اینه که جلوی هجوم لغات انگلیسی رو بگیریم

Banned
    تاريخ عضويت
    Jan 2009
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

من نمیدونم تعریف شما در مورد یک "زبان" چیه ؟ باید این رو بدونید که برتری زبانی در هیچ زبانی وجود نداره و این زبان ها فقط از نظر ادبیات میتونن بر یکدیگر برتری داشته باشن.منتها به دلیل قدرت و تولید علم کشور های صحبت کننده به اون زبان تعدادی کلمه وارد یک زبان دیگه میشه (وام گیری واژه)
    موقعی هم که میخوایم از یک کلمه خارجی تو فارسی استفاده کنیم باید دو تا نکته رو در نظر بگیریم : 1) اون کلمه معادل فارسی داره یا نه 2) اگر معادل داره اون معادل رایج یا متداول هست یا نه
    ولی برای کلماتی که تو فارسی معادل نداریم ولی از یک زبان دیگه به فارسی وارد شده نیازی نــــیــســـت که بیایم خارجی ستیزی کنیم و معادل براش درست کنیم ولی ازش استفاده ای نکنیم .
    مثلاً فرهنگستان (بخوانید کودکستان) زبان فارسی کلمه کــارمـایه رو معادل "انرژی" قرار داده ولی همونطور که میبینیم در تمامی کتاب های درسی ایران که توسط نهاد های دولتی تالیف و چاپ میشن از کـــلمه "انـــرژی" استفاده شده و نه کارمایه .
    و خیلی از کلمات دیگه که معادل سازی براشون انجام شده ولی کاملاَ بی مصرف هستن و کلمه خارجیشون استفاده میشه :
    وبسایت : تارنما
    وبلاگ : تارنوشت
    لوستر : دورتاب و . .... . .

اما وظیفه ای که داریم اینه که جلوی هجوم لغات انگلیسی رو بگیریم
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    فارسی بیشتر از فرانسوی وام گرفته تا انگلیسی و چون سالی 25000 لغت در انگلیسی متولد میشه که اکثر اون ها اصطلاحات تخصصی علوم مختلف هست، اگر قرار بشه از اون ها استفاده بشه استفاده میشه و هیچ معادل سازی هم در کار نیست .

3. 2 کاربر از Anika بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Aug 2006
    محل سكونت
    Graveyard

پيش فرض

فارسی بیشتر از فرانسوی وام گرفته تا انگلیسی و چون سالی 25000 لغت در انگلیسی متولد میشه که اکثر اون ها اصطلاحات تخصصی علوم مختلف هست، اگر قرار بشه از اون ها استفاده بشه استفاده میشه و هیچ معادل سازی هم در کار نیست .
    تو اون لینک به نمونه جالبی برخوردم:
    chimie شیمی‌ shimi chemistry

خود لغت شیمی که از فرانسه به فارسی اومده از لغت کیمیا گرفته شده و برگشت داده شده به زبان فارسی

5. این کاربر از *Necromancer بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

اگه نباشه جاش خالی می مونه kral_pontiac's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2008

پيش فرض

نمیدونم چه اصراری دارین که معادل سازی کنید همه چی رو

زبان ما جزو زبانهای اشتقاقی هست
    یعنی با اضافه کردن پسوند به آخر ریشه یه کلمه تازه درس میشه
    حالا من یه کلمه بگم شما میتونید اونو معادل سازی کنید ؟
    نه مسلما !!

یا مثلا همین کلمه کامپیوتر !! که از ریشه کامپیوت مشتق شده ( تو انگلیسی ) که به معنی محاسبه هست
    حالا فرهنگستان ( یا به قول دوستمون ، کودکستان ، و به قول خودم گاگولستان ) اومده به جای کامپیوتر رایانه جایگزین کرده که اصلا ریشه نداره که بخاد حالا معنی محاسبه هم بده یا نه !!
    زبانی که کل لغاتش وارداتی هست امکان نداره پالایش بشه . پالایش همچین زبانی یعنی تولد یه زبان دیگه !!!

7. این کاربر از kral_pontiac بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

HUB

آخر فروم باز N O V A L I S's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    Tehran

پيش فرض

زبانی که کل لغاتش وارداتی هست امکان نداره پالایش بشه . پالایش همچین زبانی یعنی تولد یه زبان دیگه !!!
    جالبه!!!!!!
    (البته من هم به زبان ترکی ارادت چندانی ندارم ولی مشکلی هم با آذری زبانهای عزیز ندارم!)

فعلا در تاپیک مشترک میشم تا مطالعه کنم و سندهای معتبری رو از طرف اشخاص معتبر که اصرار بر این موضوع داشتن ارائه کنم...

9. 2 کاربر از N O V A L I S بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه kral_pontiac's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2008

پيش فرض

جالبه!!!!!!
    (البته من هم به زبان ترکی ارادت چندانی ندارم ولی مشکلی هم با آذری زبانهای عزیز ندارم!)

فعلا در تاپیک مشترک میشم تا مطالعه کنم و سندهای معتبری رو از طرف اشخاص معتبر که اصرار بر این موضوع داشتن ارائه کنم...
    نمیدونم دقیقا منظور شما چیه
    اگه منظورتون اینه که پست من همراه با غرض ورزیه ، سخت در اشتباهید . این یه واقعیته ! شما تو همین پستتون ریشه یابی کنید ببینید چند درصدش وارداتیه !!!
    حال همین پست خود رو وارایش کنید !! ببینید خنده دار میشه یا نه !

ضمنا ، زبان تورکی نیازی به ارادت نداره .
    و یه ضمنا دیگه اینکه از اون مدارک معتبرتون از اشخاص معتبرتر یه سند واسه وجود زبانی به اسم زبان آذری بیارید تا بلکه ما هم به راه هدایت شدیم

و اینکه لطفا جوابی به این پست بنده که در خلاف جهت تایپیک باشه ندین تا جهت تایپیک منحرف نشه .
    ممنون

---------- Post added at 06:00 PM ---------- Previous post was at 05:58 PM ----------

و جالبتر میشه وقتی که شما جواب این سوالات بنده رو بدین !!

حالا من یه کلمه بگم شما میتونید اونو معادل سازی کنید ؟
    نه مسلما !!

یا مثلا همین کلمه کامپیوتر !! که از ریشه کامپیوت مشتق شده ( تو انگلیسی ) که به معنی محاسبه هست
    حالا فرهنگستان ( یا به قول دوستمون ، کودکستان ، و به قول خودم گاگولستان ) اومده به جای کامپیوتر رایانه جایگزین کرده که اصلا ریشه نداره که بخاد حالا معنی محاسبه هم بده یا نه !!

تاريخ عضويت
    Aug 2006
    محل سكونت
    Graveyard

پيش فرض

به نقل از ویکیپدیا:
    واژهٔ رایانه از مصدر رایانیدن ساخته شده که در فارسی میانه به شکلِ rāyēnīdan و به معنای «سنجيدن، سبک و سنگين کردن، مقايسه کردن» يا «مرتّب کردن، نظم بخشیدن و سامان دادن» بوده است. این مصدر در زبان فارسی میانه یا همان پهلوی کاربرد فراوانی داشته و مشتق‌های زیادی نیز از آن گرفته شده بوده. در زبان فارسی نو یا همان فارسی (دری) این فعل و مشتق‌هایش به کار نرفته‌اند.
    مطالعه ی بیشتر:
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    پست های حاوی توهین باید پاک بشن امیدوارم برخورد مدیریتی لحاذ بشه
    فرهنگستان ( یا به قول دوستمون ، کودکستان ، و به قول خودم گاگولستان)
    Last edited by *Necromancer; 28-05-2010 at 17:24.

12. 2 کاربر از *Necromancer بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Mar 2008

پيش فرض

گسترش سره‌نویسی یک عمل کاملاً احساسی و بی‌فایده ست که نه تنها سودی نداره؛ مشکل هم ایجاد میکنه. «زبان» یک ابزاره. اصل کیفیت‌اشه نه پیشینه‌اش. بهترین کار هم همونطور که دوستمون گفتند جلوگیری از ورود واژه‌های جدیده (از راه دانستن معادلشون).

14. این کاربر از danial_848 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Aug 2006
    محل سكونت
    Graveyard

پيش فرض

و جالبتر میشه وقتی که شما جواب این سوالات بنده رو بدین !!
    ما که جواب شما رو دادیم
    البته واضحه که انتظار اش رو نداشتید که جوابی وجود داشته باشه
    بنابراین قبل از ول دادن گلواژه های همچون:
    سطح سواد خود را بالا ببرید
    صد البته توهین کردن از روی جهل، موجب کثر شان اساتید ادبیات پارسی نمی شود.
    Last edited by *Necromancer; 02-06-2010 at 14:38.

داره خودمونی میشه topoly1000's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2006
    محل سكونت
    هر جا غیر از ایران.

پيش فرض

اگه امکان داره این کلمه رو هم اصلاح کنید :

داشبرد = تخته برادر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •