تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 201 از 307 اولاول ... 101151191197198199200201202203204205211251301 ... آخرآخر
نمايش نتايج 2,001 به 2,010 از 3062

نام تاپيک: شروع کار با لینوکس

داره خودمونی میشه hamedjanam's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2009

پيش فرض

البته توی ویندوز اگه از فایروال استفاده کنید باعث افت سرعت میشه ولی توی لینوکس فایروالها سرعت اینترنت رو کم نمیکنه

اوبونتو واسه شروع خوبه ولی اگه میخوای حرفه ای کار کنی باید بعد از یه مدت دیگه از توزیع های حرفه ای تر استفاده کنی
    من می خوام لینوکس نصب کنم ولی خیلی کم در موردش می دونم ، این سوالا رو اگر جواب بدید ممنون میشم :

1-کدوم لینوکس رو نصب کنم ؟ خودم یه جورایی نظرم روی Ubuntu هستش ولی مطمئن نیستم

2-من بیشتر کارم دانلود و اینترنت و فیلم و موسیقی هستش و اصلا برنامه نویسی و بازی کارای گرافیکی و از این جور کارا نمی کنم اوبونتو این امکانات رو بدون نصب برنامه خودش داره ؟ دانلود منیجیر و کلاینت تورنت (مثل uTorrent ) رو میشه روش نصب کرد؟ می تونه اکثر فرمت های تصویری وصوتی رو پخش کنه ؟ یا لینوکس دیگه ای بهتر هستش ؟

3-من چون تو کار دانلودم (شغلمه یه جورایی ) ممکنه سیستم چند ماه خاموش نشه همین الان که تو ویندوزم می تونم بگم سیستم 2-3 ماه خاموش نشده یعنی اگر خاموش بشه یا گیر کنه ممکنه کلی ضرر کنم یعنی یکی از دلایلی که می خوام لینوکس نصب کنم همینه چون ویندوز رو بعد از هر چند مدت یه بار چون گیر میکنه باید ریست کرد پس بازم یه لینوکس می خوام که زیاد گیر نداشته باشه چی میگن بهش ...باگ ؟؟ (بابا نخندید یادم نیست اسمشو)

4-زیاد هم سیستم نخواد البته من سیستمم بالاس (رمم 2 گیگه )ولی چون همیشه هم درحال دانلودم هم فیلم پخش میشه هم مثلا دارم سی دی رایت می کنم هم 500 تا صفحه اینترنت بازه یه جورایی توی ویندوز کم میاورد سیستمم.
    در آخر هم ظاهرش بدک نباشه حالا خیلی هم لازم نسیت ژیگول باشه.
    می دونم شاید همه چیزایی که گفتم برای یه سیستم عامل نامعقول باشه ولی لطفا بهترین رو بهم معرفی کنید،اولویت هم با شماره 2 بعد هم 3 هستش.

باتشکر فراوان.مسعود
    این سوال خوبیه اما کسی جوابشو نداد یکی راهنمایی کنه !

در ضمن من از دیروز از صفحه 1 شروع کردم دارم میخونم الانم صفحه 148 هیتم بعد اینکه رسیدم به 200 !! میام سوالامو میپرسم اینو از الان میگم چون تا الان 4 صفحه سوال نوشتم که بپرسم ! اساتید لینوکس آماده باشید

تاريخ عضويت
    Aug 2009

پيش فرض

سلام دوستان بالاخره بعد 3 روز تونستم هر 200 صفحه رو با ظریب اطمینان 65 درصد بخونم و یه چیزایی دستگیرم بشه اما خوب این دلیل نمیشه سوالی در مرود این سیستم عامل نپرسم چون بعضی قسمتهایورمتوجه نشدم یا اصلا جوابی قانع کننده ندیدیم !
    اینهکه حالا از استاتید لینوکس تقاضا دارم حداقل به حرمت این 200 صفحه ای که خوندنم یه ندا بدن و این سوالاتم رو پاسخ بدن .البته من میخوام تو هارد 500 ام یه ویندوز
    xpو یه 7 و در کنار اونها یه لینوکس ابونته مال پرند 2012 رو نصب کنم !!!
    سیستمم نصبتا قوی هست 4 گیگ رم و هارد 500 و سی پی یو 2.8 و کارت گرافیکم هم جی فورسه تصمیم دارم اول یه خورده باهاش آشنا بشمو بعد یه مدت دیگه اگه باهام سازگار بود به قول دوستان کوچ کنم بیام تو این سیستم عامل نازنین با عوض شدم بکراندش که خیلی حال کردم !.
    میخوام قبل از اینکه نصبش کنم تمام اطلاعتی رو که لازم دارم
    رو به دست بیارم تاکه بیشتر و آماده تر بشم برای شروع باهاش و چون همیشه به سلسله مراتب اعتقاد داشتم همه ی این 200 صفحه رو خوندم بنا به توصیه دوستان و نیز تنها توزیعی که به صورت حرفه ای دستم هست از آبونتو شروع میکنم و حالا سوالاتی که درست متوجه نشدم رو می پرسم:

1-من با دی وی دی لایو یه بار یه نگاه انداختم بهش و خوشم اومد ازش سوالم اینه که آیا تفاوتی بین اجرا به حالت لایو با اجرا در حالتی که نصب شده در کیفیت تصویر! و اجرا شدن فایلهای مثلا
    mp3 و امکانات دیگه وجود داره ؟؟چون اونطوری که خودش میگه تمام آخرین آپدیتهاش داخل دی وی دی هست ولی د ر حالت لایو که mp3 نخوند یعنی امکان داره اگه نصبش کنم اون قابلیتو بگیره !؟

2-آیا منظور از عوض کردن میز کار در آبونتو مثل همون عوض کردن تم در ویندوز هست ؟؟؟ یا یه چیز دیگه اس؟
    3-آیا هر توزیع براخودش دسته نرم افزار های خاصی داره ؟؟یا همهی نرم افزار های نوشته شده برا لینوکس در تمام توزیع ها جواب میده برنامه هاشون به هم میخورن ؟؟یا برا هرتوزیع باید دنبال نرم افزار توزیع خودش بگردی ؟اگه جواب منفیه برای کدوم توزیع نرم افزار های بیشتری- قوی تری - بروز تری وجود داره؟؟
    4-چون من در حال حتاضر دوتا ویندوز
    xp!! دارم و
    مدل مدم من هم
    d- link 2640هست و بهصورت pppo!! نصبه بصورت لایو با نت رفتن مشکلی نداشتم آیا این نشون میده که اگه نصبشم کنم مشکلی نخوام داشت؟!؟!
    5- آیا نرم افزار
    wine که بعضی نرم افزار های ویندوز رو میتونه نسب کنه و بعضی هاشو نمیتونه میخواستم بدونم اون دستهای رو که میتونه نسب کنه بعدا مشکل ساز کنه نمیشن یا اینکه چیز الکییه و بگیر نگیر داره (حداقل اون چیزی رو که نصب میتونه بکنه بعدا ازیت نکنه )و در ضمن اگه یه برنامه فرضا کرک یا کی گانی داشت که باید روش کلیک کنی و مثل exe هست که مشکل نداره در کل با کی گان هاو فایلهای کرک که برا فعال کردن نرم افزارها الزامیه باهاشون مشکل نداره که ؟؟؟
    6-میدونیم که ویندوز اگه اورژینال باشه میتونه آپدیتهاشو از اینترنت خودش خودکار بگیره نیاز ی نیست بری دانلود کنی یا خودت اقدام کنی آیا آبونته هم ایننطوریه یا باید خودت دستی اقدام کنی برای آپدیت شدنش /؟؟
    7-تو ویندوز یه برنامه رو مثلا یه بار نصب میکنی بعد حذف میکنی بعد همون و همون ورژنو نصب کنی تو بعضی نرم افزارها نمیزاره و بیاد مثلا از یه نرم افزاری مثل پرفکت آنستالر اینکارو بکنی آیا لینوکس هم اینطوریه ؟ و در مورد آپدیت شدن نرم افزارها هم بعضا میبینی داری مثلا چت میکنی یهو یه برنامه بالامیاد میگه میخوایی آپدیت کنی یانه میخواستم بدونم تو لینوکس هم اینطوریه ؟؟؟؟یا اونم باید خودت اقدام کنی ؟؟؟
    8-آیا میشه لینوکس آبونته رو رو اکسترنال هارد نسب کرد ؟؟؟؟؟

9-من خودم یه چندتا وبلاگ دارم که توشون از فلش زیاد استفاده کردم با dvd لایو که رفتم اصلا فلش نشون نمیداد آیا تو لینوکس اگه سایتی با فلش باشه نمیشه دیدش یا نرم افزاری برای اینکار هم وجود داره ؟؟؟؟؟یعنی آبونته که با فلش مشکلی نداره فایلهای فلش رو چه تو خود سیسم چه تو وب نشون میده و میشه مشاهده کرد ؟؟؟؟
    10-آیا برای لینوکس آنتی ویروس وجود داره ؟؟ و اگه داره یه آنتی ویراس مینوته برای تمام توزیع هاش کار کنه یا نه اونم باید بنابه توزیعی که داری انتخاب بشه ؟؟؟ و نیز آپدیت شدن این آنتی ویروس چطوریه دستیه یا میتونه از وب خودش بگیره ؟
    11-الان که با لایو کار میکنم در این حالتش که نمیشه نرم افزاری توش نصب کرد درسته ؟؟؟بایدکامل نصب کنم تا بعد بشه نرم افزار نصب کرد روش درست میگم دیگه ؟؟؟
    12-چون من خوره ی نرم افزارم هرچی دم دستم بیاد نصب خوام کرد میخواستم بدونم باید در هنگام نصب فضای کدوم قسمت رو زیاد بگیرم تا بعدا به مشکل برنخورم (درایو
    c من توایکس پی 70 گیگه! )
    13-آیا سایت خاصی وجود داره که نرم افزارهای لینوکس رو بشه ازش دانلود کردو بشه روش به عنوان یه مرجع خوب برای نرم افزارهای لینوکس آبونته حساب کرد ؟؟یعنی هرچی نیاز بود بریم اونجا دانلود یا آپدیت کنیم (هرچند هنوزم با مفهوم کلمه ی مخزن نا آشنا هستم و نتونستم هضمش کنم که چی چیه!! )
    وآیا تعداد نرم افزار های به درد بخور برای آبونته حداقل به اندازه ی نصف نرم افزارهای به درد بخور برای ویندوز هست ؟؟؟
    14-من یه
    xp و یه ویندوز 7 خواهم داشت البته اگه خدا بخواد میخواستم بدونم اگه بعد اینا که کامل درایورهاشون رو هم نصب کردم بیام لینوکس نصب کنم آیا برای لینوکس هم باید درایورهارو نصب کنم یا دیگه نیازی نیست (این سوال رو در مورد ویندوز 7 که بعد xpنسب خواهم کرد هم دارم !!)
    15-آیا برای لینوکس آبونته کلمه ی افکتهای ویژ که میگن همون تم در ویندوزه؟؟
    16-تا اونجایی که متوجه شدم اگه من 5 تا درایو داشته باشم و تو 3تای اولشون به ترتیب
    xp -سون -آبونته نصب کنم وقتی با xpو یا ویندوز 7بالا بیام اونوقت به خاطر اینکه فرمت پارتیشن درایوی که آبونته توش نصبه براشون نا آشناست اون درایو دیده نمیشه و من عملا 4 تا درایو رو میتونم مشاهده کنم درسته ؟؟؟؟اما وقتی با لینوکس بالا میام اگه فرمت پارتیشنها ntfs باشه همشونو لینوس میبینه درسته ؟؟ ! البته تا اونجایی که متوجه شدم تو لینوکس درایو مفهموی نداره و فضا است که دیده میشه یا محاسبه میشه یا در نظر گرفته میشه !! درسته ؟؟
    17-آیا لینوکس آبونته مثل ویندوز ریستور پوئنت داره ؟؟یا نرم افزاری که این کارو براش بکنه ؟؟ که اگه تنظیماتشو زدیم داغونش کردیم برگردیم سر جای اولش؟؟؟
    18-در مورد اون نرم افزار
    open office که شبیه officeمایکرو سافت هست اگه مثلا من توش یه سندی رو آماده کردم و بخوانم ببرمش تو یه چاپ و تکثیری که فقط افیس مایکروسافت رو داره چاپش کنم آیا پسوندش قابل شناسایی برای ویندوز هستش ؟؟در مرود فونتهاش چطور ؟؟
    19 - تااونجایی که متوجه شدم میشه فنتهای ویندوز رو کپی کرد و انداخت و لینوکس آبونته و مشکلی نداره و به هم سازگاری دارن درسته ؟؟؟

میدونم تعداد سوالات زیاده اما اگه به همشون جواب بدین خیلی ممنون میشم چون کسی که تازه میخواد با لینوکس آشنا بشه مثل من مجبور نشه بره از اول 200 صفحه رو بخونه !لطفا اگه سوالی کردم که خیلی تکراری بود یا به نظرتون خیلی خیلی مبتد ی در حدی که نیازی به توضیح نمیبینید هست لطفا با این وجود بهش جواب بدیدن چون کسایی که میخوان وارد لینوکس بشن خیلی سوال دارن حتی اگه خیلی مبتدی و .. بود! بازم جواب بدین چون مطمئن شدن از یه چیزایی د رشروع کار خیلی مهمه .
    فقط خواهش میکنم به همهی سوالات پاسخ بدیم من 200 صفحه رو خوندم دیگه اینجا حق آب و گل دارم پس خواهشن راهنمایی کنید .

کاربر فعال انجمن گنو/لینوکس Open-Source's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2008
    محل سكونت
    usr/src/linux/

پيش فرض

سلام دوستان بالاخره بعد 3 روز تونستم هر 200 صفحه رو با ظریب اطمینان 65 درصد بخونم و یه چیزایی دستگیرم بشه اما خوب این دلیل نمیشه سوالی در مرود این سیستم عامل نپرسم چون بعضی قسمتهایورمتوجه نشدم یا اصلا جوابی قانع کننده ندیدیم !
    اینهکه حالا از استاتید لینوکس تقاضا دارم حداقل به حرمت این 200 صفحه ای که خوندنم یه ندا بدن و این سوالاتم رو پاسخ بدن .البته من میخوام تو هارد 500 ام یه ویندوز
    xpو یه 7 و در کنار اونها یه لینوکس ابونته مال پرند 2012 رو نصب کنم !!!
    سیستمم نصبتا قوی هست 4 گیگ رم و هارد 500 و سی پی یو 2.8 و کارت گرافیکم هم جی فورسه تصمیم دارم اول یه خورده باهاش آشنا بشمو بعد یه مدت دیگه اگه باهام سازگار بود به قول دوستان کوچ کنم بیام تو این سیستم عامل نازنین با عوض شدم بکراندش که خیلی حال کردم !.
    میخوام قبل از اینکه نصبش کنم تمام اطلاعتی رو که لازم دارم
    رو به دست بیارم تاکه بیشتر و آماده تر بشم برای شروع باهاش و چون همیشه به سلسله مراتب اعتقاد داشتم همه ی این 200 صفحه رو خوندم بنا به توصیه دوستان و نیز تنها توزیعی که به صورت حرفه ای دستم هست از آبونتو شروع میکنم و حالا سوالاتی که درست متوجه نشدم رو می پرسم:

1-من با دی وی دی لایو یه بار یه نگاه انداختم بهش و خوشم اومد ازش سوالم اینه که آیا تفاوتی بین اجرا به حالت لایو با اجرا در حالتی که نصب شده در کیفیت تصویر! و اجرا شدن فایلهای مثلا
    mp3 و امکانات دیگه وجود داره ؟؟چون اونطوری که خودش میگه تمام آخرین آپدیتهاش داخل دی وی دی هست ولی د ر حالت لایو که mp3 نخوند یعنی امکان داره اگه نصبش کنم اون قابلیتو بگیره !؟

2-آیا منظور از عوض کردن میز کار در آبونتو مثل همون عوض کردن تم در ویندوز هست ؟؟؟ یا یه چیز دیگه اس؟
    3-آیا هر توزیع براخودش دسته نرم افزار های خاصی داره ؟؟یا همهی نرم افزار های نوشته شده برا لینوکس در تمام توزیع ها جواب میده برنامه هاشون به هم میخورن ؟؟یا برا هرتوزیع باید دنبال نرم افزار توزیع خودش بگردی ؟اگه جواب منفیه برای کدوم توزیع نرم افزار های بیشتری- قوی تری - بروز تری وجود داره؟؟
    4-چون من در حال حتاضر دوتا ویندوز
    xp!! دارم و
    مدل مدم من هم
    d- link 2640هست و بهصورت pppo!! نصبه بصورت لایو با نت رفتن مشکلی نداشتم آیا این نشون میده که اگه نصبشم کنم مشکلی نخوام داشت؟!؟!
    5- آیا نرم افزار
    wine که بعضی نرم افزار های ویندوز رو میتونه نسب کنه و بعضی هاشو نمیتونه میخواستم بدونم اون دستهای رو که میتونه نسب کنه بعدا مشکل ساز کنه نمیشن یا اینکه چیز الکییه و بگیر نگیر داره (حداقل اون چیزی رو که نصب میتونه بکنه بعدا ازیت نکنه )و در ضمن اگه یه برنامه فرضا کرک یا کی گانی داشت که باید روش کلیک کنی و مثل exe هست که مشکل نداره در کل با کی گان هاو فایلهای کرک که برا فعال کردن نرم افزارها الزامیه باهاشون مشکل نداره که ؟؟؟
    6-میدونیم که ویندوز اگه اورژینال باشه میتونه آپدیتهاشو از اینترنت خودش خودکار بگیره نیاز ی نیست بری دانلود کنی یا خودت اقدام کنی آیا آبونته هم ایننطوریه یا باید خودت دستی اقدام کنی برای آپدیت شدنش /؟؟
    7-تو ویندوز یه برنامه رو مثلا یه بار نصب میکنی بعد حذف میکنی بعد همون و همون ورژنو نصب کنی تو بعضی نرم افزارها نمیزاره و بیاد مثلا از یه نرم افزاری مثل پرفکت آنستالر اینکارو بکنی آیا لینوکس هم اینطوریه ؟ و در مورد آپدیت شدن نرم افزارها هم بعضا میبینی داری مثلا چت میکنی یهو یه برنامه بالامیاد میگه میخوایی آپدیت کنی یانه میخواستم بدونم تو لینوکس هم اینطوریه ؟؟؟؟یا اونم باید خودت اقدام کنی ؟؟؟
    8-آیا میشه لینوکس آبونته رو رو اکسترنال هارد نسب کرد ؟؟؟؟؟

9-من خودم یه چندتا وبلاگ دارم که توشون از فلش زیاد استفاده کردم با dvd لایو که رفتم اصلا فلش نشون نمیداد آیا تو لینوکس اگه سایتی با فلش باشه نمیشه دیدش یا نرم افزاری برای اینکار هم وجود داره ؟؟؟؟؟یعنی آبونته که با فلش مشکلی نداره فایلهای فلش رو چه تو خود سیسم چه تو وب نشون میده و میشه مشاهده کرد ؟؟؟؟
    10-آیا برای لینوکس آنتی ویروس وجود داره ؟؟ و اگه داره یه آنتی ویراس مینوته برای تمام توزیع هاش کار کنه یا نه اونم باید بنابه توزیعی که داری انتخاب بشه ؟؟؟ و نیز آپدیت شدن این آنتی ویروس چطوریه دستیه یا میتونه از وب خودش بگیره ؟
    11-الان که با لایو کار میکنم در این حالتش که نمیشه نرم افزاری توش نصب کرد درسته ؟؟؟بایدکامل نصب کنم تا بعد بشه نرم افزار نصب کرد روش درست میگم دیگه ؟؟؟
    12-چون من خوره ی نرم افزارم هرچی دم دستم بیاد نصب خوام کرد میخواستم بدونم باید در هنگام نصب فضای کدوم قسمت رو زیاد بگیرم تا بعدا به مشکل برنخورم (درایو
    c من توایکس پی 70 گیگه! )
    13-آیا سایت خاصی وجود داره که نرم افزارهای لینوکس رو بشه ازش دانلود کردو بشه روش به عنوان یه مرجع خوب برای نرم افزارهای لینوکس آبونته حساب کرد ؟؟یعنی هرچی نیاز بود بریم اونجا دانلود یا آپدیت کنیم (هرچند هنوزم با مفهوم کلمه ی مخزن نا آشنا هستم و نتونستم هضمش کنم که چی چیه!! )
    وآیا تعداد نرم افزار های به درد بخور برای آبونته حداقل به اندازه ی نصف نرم افزارهای به درد بخور برای ویندوز هست ؟؟؟
    14-من یه
    xp و یه ویندوز 7 خواهم داشت البته اگه خدا بخواد میخواستم بدونم اگه بعد اینا که کامل درایورهاشون رو هم نصب کردم بیام لینوکس نصب کنم آیا برای لینوکس هم باید درایورهارو نصب کنم یا دیگه نیازی نیست (این سوال رو در مورد ویندوز 7 که بعد xpنسب خواهم کرد هم دارم !!)
    15-آیا برای لینوکس آبونته کلمه ی افکتهای ویژ که میگن همون تم در ویندوزه؟؟
    16-تا اونجایی که متوجه شدم اگه من 5 تا درایو داشته باشم و تو 3تای اولشون به ترتیب
    xp -سون -آبونته نصب کنم وقتی با xpو یا ویندوز 7بالا بیام اونوقت به خاطر اینکه فرمت پارتیشن درایوی که آبونته توش نصبه براشون نا آشناست اون درایو دیده نمیشه و من عملا 4 تا درایو رو میتونم مشاهده کنم درسته ؟؟؟؟اما وقتی با لینوکس بالا میام اگه فرمت پارتیشنها ntfs باشه همشونو لینوس میبینه درسته ؟؟ ! البته تا اونجایی که متوجه شدم تو لینوکس درایو مفهموی نداره و فضا است که دیده میشه یا محاسبه میشه یا در نظر گرفته میشه !! درسته ؟؟
    17-آیا لینوکس آبونته مثل ویندوز ریستور پوئنت داره ؟؟یا نرم افزاری که این کارو براش بکنه ؟؟ که اگه تنظیماتشو زدیم داغونش کردیم برگردیم سر جای اولش؟؟؟
    18-در مورد اون نرم افزار
    open office که شبیه officeمایکرو سافت هست اگه مثلا من توش یه سندی رو آماده کردم و بخوانم ببرمش تو یه چاپ و تکثیری که فقط افیس مایکروسافت رو داره چاپش کنم آیا پسوندش قابل شناسایی برای ویندوز هستش ؟؟در مرود فونتهاش چطور ؟؟
    19 - تااونجایی که متوجه شدم میشه فنتهای ویندوز رو کپی کرد و انداخت و لینوکس آبونته و مشکلی نداره و به هم سازگاری دارن درسته ؟؟؟

میدونم تعداد سوالات زیاده اما اگه به همشون جواب بدین خیلی ممنون میشم چون کسی که تازه میخواد با لینوکس آشنا بشه مثل من مجبور نشه بره از اول 200 صفحه رو بخونه !لطفا اگه سوالی کردم که خیلی تکراری بود یا به نظرتون خیلی خیلی مبتد ی در حدی که نیازی به توضیح نمیبینید هست لطفا با این وجود بهش جواب بدیدن چون کسایی که میخوان وارد لینوکس بشن خیلی سوال دارن حتی اگه خیلی مبتدی و .. بود! بازم جواب بدین چون مطمئن شدن از یه چیزایی د رشروع کار خیلی مهمه .
    فقط خواهش میکنم به همهی سوالات پاسخ بدیم من 200 صفحه رو خوندم دیگه اینجا حق آب و گل دارم پس خواهشن راهنمایی کنید .

به نام خدا.

امیدوارم مفاهیمی مانند سیستم عامل و بعد از اون هسته سیستم عامل و پوسته سیستم عامل رو باهاش آشنایی داشته باشی و اگر نداری بهتر که یه سر به ویکی پدیا برنی:

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ولی من با یه توضیح ساده و اجمالی از این مفاهیم بحث رو ادامه میدم.
    سیستم عامل پل ارتباطی بین سخت افزار و کاربر سیستم میباشد و میتوان وظیفه سیستم عامل را کار کشیدن از سخت افزار موجود دانست ( یعنی اگر سیستمی (سخت افزاری) فاقد سیستم عامل باشد با یک تکه سنگ فرق چندانی ندارد).
    سیستم عامل ساختار لایه ای دارد (ساختار لایه ای کره زمین که توی ابتدایی میخوندیم رو تجسم کن) ، که در پایین ترین سطح (داخلی ترین لایه) هسته سیستم عامل (Kernel) وجود دارد که وظیفه ارتباط مستقیم با سخت افزار را بر عهده داشته و ساز و کار هایی را فراهم میاورد تا لایه های در سطح بالا تری (لایه های بیرونی تر) بدون هیچ دغدغه ای از سخت افزار کار بکشند (بوسیله متدهایی که کرنل فراهم میاورد). که لینوکس نام یک کرنل میباشد .
    در سطح بعد از هسته ، پوسته (shell) قرار میگیرد که بطور مستقیم با کاربر در ارتباط است یعنی رابط بین کاربر و هسته ، shell میباشد. که به shell ، رابط کاربر (User Interface) نیز گفته میشود که به دو صورت متنی (CLI) و گرافیکی (GUI) میباشند. بنیاد GNU یکسری ابزار حیاتی پوسته را مهیا کرده و با ترکیب این ابزار با هسته Linux سیستم عامل کاملی را بوجود آوردند که به آن Gnu/Linux گفته میشود. (هسته لینوکس ، پوسته گنو).

و اما بعد...

۱. نه خیر. تفاوتی بین حالت نصب شده با حالت لایو وجود ندارد و کیفیت تصویر منوط بر شناسایی درست کارت گرافیکی شما میباشد.(که قاعدتا بعد از تصب سیستم عامل بر روی سیستم اقدام به نصب درایور های مورد نیاز میکنیم) . علت عدم پخش فایل mp3 شما نبود کدک مورد نیاز شما در سی دی اوبونتو میباشد و ربطی به حالت اجرای آن ندارد. (که میتوان کدک های مورد نیاز را از طریق اینترنت نصب کرد).

۲. همانطور که در بالا شاره کردم ، رابط کاربری به دو صورت متنی و گرافیکی میباشد و بصورت یک برنامه جانبی روی سیستم اجرا میشود ، که به این برنامه جانبی گرافیکی که رابط کاربری را برای ما فراهم میاورد دسکتاپ یا میزکار گفته میوشد. که دسکتاپ های مخلفی برای گنو/لینوکس موجود میباشد و کاربر بسته به نیاز و سلیقه خود از آنها استفاده میکند ، حتی ممکن است که کاربر حالت متنی را به دسکتاپ های گرافیکی ترجیح دهد (عمولا در سرور ها بدین گونه است). از جمله معروفترین دسکتاپ های گرافیکی KDE و Gnome میباشد که اوبونتو بطور پیشفرض از دسکتاپ گنوم استفاده میکند.

۳. نه خیر. هر توزیع نرم افزار خاص خود را ندارد و نرم افزار مد نظر شما در همه توزیع ها قابل اجراست.
    - غالبا برای نصب نرم افزار در لینوکس ، سورس آن را دریافت و بعد از کامپایل کردن آن ، آنرا استفاده میکنیم. (این روش در همه توزیع ها و برای همه پکیج ها واحد است).
    - میتوان پکیج های از پیش کامپایل شده را دریافت و از آنها استفاده نمود ، در این روش حجم بسته های دریافتی کم میشود و از زمان کامپایل (که قت گیرست) ، فاکتور گرفته میشود. (تقریبا همه توزیع ها قابلیت اجرای پکیج های از پیش کامپایل شده را دارا میباشند ولی نمیتوان همه پکیج ها را بصورت از پیش کامپایل شده یافت ، در نتیجه باید از حالت اول نیز بهره برد).
    - بعضی توزیع ها پکیج های از پیش کامپایل شده را به علاوه بعضی از وابستگی ها و یا تنظیماتی ، درون پک هایی قرار میدهند (مانند فایل های installer در ویندوز) و بوسیله package manager اقدام به نصب آنها میکنند که package manager وظیفه ی نصب نرم افزار ، بهنگام سازی دیتابیس سیستم و حذف پکیج هایی در صورت لزوم ، بر عهده دارد. مثلا در توزیع دبیان پک های deb توسط package manager ی با نام APT و یا در توزیع فدورا پک های rpm توسط yum مورد استفاده قرار میگیرند (در این روش پک هایی که توسط یک package manager خاص پشتیبانی میشوند ، توسط سایر package manager ها قابل استفاده نیستند بدین معنی که اگر توزیعی از یک package manager خاص استفاده میکند فقط قادر است که پک هایی که قابل استفاده توسط آن package manager هستند را پشتیبانی کند [ولی جای نگرانی نیست ، با روش های مختلفی میتوان از پک های مختلف در توزیع های مختلف استفاده کرد] ).
    -خلاصه در گنو/لینوکس مشکی به اسم عدم سازگاری نرم افزار در توزیع های مختلف عملا وجود ندارد.

۴. نه ، هیچ مشکلی نیست.

۵. در مورد wine من زیاد با هاش کار نکردم چون استفاده از اون رو منطقی نمیدونم ، چونکه اگه میخواستم از نرم افزارهای ویندوزی استفاده کنم همون ویندوز رو بدون هیچ غصه ای () استفاده میکردم و غالبا برای نرم افزارهای تجاری که توی ویندوز موحود هست ، معادل آزادش پیدا میشه. ولی در کل wine فایل های اجرایی ویندوز رو در صورت وجود کتابخونه های مورد نیازش بدون دردسر اجرا میکنه.

۶. البته توی همون ویندوز هم تا خودت مجوز بهش ندی الکی چیزی آپدیت نمیشه. توی اوبونتو هم میتونی نحوه آپدیت رپ خودت مشخص کنی (مثل همون ویندوز - مثلا بصورت دستی و یا اتوماتیک و یا در زمانی خاص و ...).

۷ . چون توی ویندوز چیزی به اسم ریجستری داریم و تنظیمات توی اون ذخیره میشه برای حذف نرم افزار نیاز به نرم افزار های خاصی مثل همون که نام بردی پیدا میشه تا بصورت کامل تنظیمات اون نرم افزار رو از رو سیستم و رجیستری پاک کنه ولی در سیستم های unix-like (که لینوکس هم توی همین دسته قرار میگیره) تنظیمات همه در فایل های متنی و ساده ای قرار میگیرن و خیلی راحت میتوان با پاک کردن فایل های یک نرم افزار اون رو بصورت مطلق از روی سیستم حذف کرد ، یکی علل های پایداری سیستم های unix-like نسبت به ویندوز همین موضوع هستش.

۸ . بله میشه ، خیلی راحت میشه اونو روی دیسک های usb نصب کرد.

۹. چون فلش تحت یک لایسنس تجاری ارائه میشه ، این پلاگین بصورت پیشفرض روی توزیع های رسمی لینوکس موجود نیست ،‌شما میتونی با قبول لایسنس اون ، اونو روی سیستمت نصب و استفاده کنی. (مشکل خاصی توی این زمینه نیست).

۱۰ . اصلا نیازی به آنتی ویروس نداری چون اولا تعداد ویروس هایی که برای لینوکس موجوده به تعداد انگشتان یه دست هم نمیرسه (میشه گفت که ویروسی در کار نیست) ، ثانیا به دلیل ساختار لینوکس در مورد اجرای فایل های اجرایی در سطوح مختلف ،‌ آنتی ویروسی نیاز نیست. (ولی میتونی در صورت لزورم از فایروال های مختلف استفاده کنی). در مورد قسمت دوم سوالت در بالا توضیح داده شد.

۱۱. چرا میشه ولی بعد از ریبوت دیگه در کار نیستند ،‌پس نصب نرم افزار در حالت لایو منطقی نیست. بله.

۱۲. بستگی داری که چجوری تقسیم کنی و چه درایو هایی رو به چه دایرکتوری هایی اختصاص بدی ولی در حالت عادی فرض میکنیم که یه درایو داری و root ت روی
    اون قرار داره پس هرچی حجم درایوت بیشتر بشه بهتره.

۱۳. همونطور که بالا اشاره کردم روش های مختلفی برای نصب نرم افزار هست که توضیع های مختلف ، با توجه به package manager شون ،‌ پک هایی روی یه مشت سرور و یا هاست داردند که package manager در صورت نیاز به یک پک خاص به اون سرورها مراجعه و اونا رو بعد از دانلود نصب میکنه .(اصطلاحا به این سرورها یا هاست ها که پک های مورد استفاده اون توزیع روشون قرار داره مخرن میگن). بهترین راه نصب نرم افزار توی یک توزیع استفاده از package manager اون هستش چون package manager در هنگام نصب یه نرم افزار در صورت نیاز به وابستگی (dependency) خاص اون ها رو هم نصب مکنه که اگه خود ما بخواهیم به صورت دستی یه نرم افزار رو نصب کنیم ممکنه ساعت ها وقتمون رو برای مهیا مردن وابستگی هاش تلف کنیم. پس چیزی به اسم یه سایت برای دانلود نرم افزا و نصب آفلاین اون منطقی نیست مگر در مواردی که بنا به هر دلیلی اون پکیج خاص توی مخازن موجود نباشه در اینصورت میشه اون پکیج رو از سایت سازنده دریافت و استفاده کرد.
    - بله ، n برابر ویندوز براش نرم افزار هست (البته بجای n عدد صحیح و مثبت قرار بده).

۱۴. کلا وقتی برای یه سیتم عامل درایور نصب میکنی ،‌فقط برای همون نصب کردی و حتی اگه n تا سیستم عامل مشابه همون روی سیستم داشته باشی باید بصورت جدا روی هر کدام نصب کنی (این در مورد xp , 7 که سوال داشتی).
    و درایورهایی که توی ویندوز استفاده میکنی توی لینوکس قابل استفاده نیستند.

۱۵ . نه ، اگه دیده باشی یه سری نرم افزار خاص رو میشه روی ویندوز نصب کرد که یه سری ویژگی ها رو به دسکتاپ ما میده (مثلا چرخش و ...) ،‌ بطور پیشفرض پکیج هایی روی اوبنتو نصب هست که یه سری ویژگی ها افکت ها رو در اختیار دسکتاپ ما قرار میده.

۱۶. درسته.

۱۷. در جریانش نیستم. (دوستان اوبونتو کار جواب بدن)

۱۸. بله میتونید خروجیش رو بعنوان فایل آفیس مایکروسافت ذخیره کنید و در مورد فونت هم هیچ مشکلی ندارید.

۱۹ . نه مشکل خاصی نداره.

4. 6 کاربر از Open-Source بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال thelastblack's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2008
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

دوست عزیز در مورد برنامه‌ها بگم که تو اوبونتو ما USC یا همون Ubuntu Software Center رو داریم که توش پر از برنامه هست... هر چی بخواهی می‌تونی از اونجا دانلود کنی، بدون هیچ نگرانی در مورد نرم‌افزار...
    واسه بک‌آپ هم می‌تونی بعد از نصب با یه دستور ساده‌ی dd از کل پارتیشن لینوکس بک‌آپ بگیری که اگه مشکلی پیش اومد دوباره همه چی رو برگردونی...

6. این کاربر از thelastblack بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Aug 2009

پيش فرض

Open-Source عزیز واقعا ممنونم که این همه وقت گذاشتی و به همه ی سوالاتم دونه به دونه جواب دادی واقعا ممنوم فک نمیکردم به این زودی ها به همشون برسم مرسی
    thelastblack عزیز از شما هم ممنونم.
    اگه بازم سوالی پیش اومد مزاحمتون میشم فعلا باید برم یه خورده با اینا ور برم تا برام تفهیم بشه

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Dec 2011

پيش فرض نصب نرم افزار

سلام به همه.
    من کاربر جديد لينوکس هستم.نرم افزارهايي با پسوند .tar.gz دانلود کردم، بعضيشو تونستم نصب کنم.از ./configure و make و make install ولي اکثرشونو نميتونم. يا ./configure جواب نميده و يا اگه پيکر بندي شد make و make install جواب نميده.readme رو هم خوندم چيز درست و حسابي دستگيرم نشد. توي بسته ها install.sh نيست.لطفا راهنمايي کنيد.

کاربر فعال انجمن گنو/لینوکس Open-Source's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2008
    محل سكونت
    usr/src/linux/

پيش فرض

سلام به همه.
    من کاربر جديد لينوکس هستم.نرم افزارهايي با پسوند .tar.gz دانلود کردم، بعضيشو تونستم نصب کنم.از ./configure و make و make install ولي اکثرشونو نميتونم. يا ./configure جواب نميده و يا اگه پيکر بندي شد make و make install جواب نميده.readme رو هم خوندم چيز درست و حسابي دستگيرم نشد. توي بسته ها install.sh نيست.لطفا راهنمايي کنيد.
    خوب ممکنه وابستگی های (dependency) مورد نیازش فراهم نباشه.
    در ضمن اگه پیغام خطایی رو که میگری بزاری بهتر میشه کمک کرد.

همونطور که توی چندتا پست قبل گفتم ، راحترین و بدون دغدغه ترین راه برای نصب یه پکیج توی یه توزیع استفاده از package manager اونه.

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Jul 2007

پيش فرض

سلام دوستان
    من تازه با این سیستم عامل آشنا شدم.نصبش هم کردم در کنار ویندوز یه اوبانتو نصب کردم. حالا چند تا سوال دارم
    1-پسوند نرم افزارها چیه؟
    2-نحوه نصب نرم افزارها
    3-نحوه دیدن درایوها
    4-یه کتاب آموزشی خوب؟
    اگه شماره پست هایی که جواب منو دارند رو بدید متشکر می شم خیلی گشتم جوابی نگرفتم
    متشکرم

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Mar 2008

پيش فرض

سلام
    سلام دوستان
    من تازه با این سیستم عامل آشنا شدم.نصبش هم کردم در کنار ویندوز یه اوبانتو نصب کردم. حالا چند تا سوال دارم
    1-پسوند نرم افزارها چیه؟
    برای فایلهای اجرایی پسوندی وجود نداره
    بستگی داره
    یعنی چی؟
    گوگل!!

12. این کاربر از danial_848 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

حـــــرفـه ای MrGee's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2008
    محل سكونت
    کرج

پيش فرض

سلام دوستانمن تازه با این سیستم عامل آشنا شدم.نصبش هم کردم در کنار ویندوز یه اوبانتو نصب کردم. حالا چند تا سوال دارم1-پسوند نرم افزارها چیه؟2-نحوه نصب نرم افزارها3-نحوه دیدن درایوها4-یه کتاب آموزشی خوب؟اگه شماره پست هایی که جواب منو دارند رو بدید متشکر می شم خیلی گشتم جوابی نگرفتممتشکرم
    معمولا برنامه ها رو با پكيج منيجر خود اوبونتو نصب مي كننبراي ديدن درايوهاي ntfs ويندوز از بسته ntfs-3g استفاده كنيدبراي كتاب آموزشي هم مي تونيد به اينجا مراجعه كنيد [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

14. این کاربر از MrGee بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •