تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

مشاهده نتيجه نظر خواهي: داوطلب کدام رشته در کنکور 90 هستید؟

راي دهنده
368. شما نمي توانيد در اين راي گيري راي بدهيد
  • ریاضی

238 64.67%
  • تجربی

91 24.73%
  • انسانی

26 7.07%
  • هنر

13 3.53%
صفحه 2 از 515 اولاول 1234561252102502 ... آخرآخر
نمايش نتايج 11 به 20 از 5146

نام تاپيک: ✔ کــنــکــور 90 ؛ مشاوره ، برنامه ریزی ، شیوه های برتر

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Oct 2009

8 مهم!

مطالبی که در پایین میاد مستقیما از وبلاگ شخصی آقای سجاد فولادی قلعه = نفر اول رشته ریاضی فیزیک کنکور سراسری ۸۷ برداشت شده است که امیدوارم بدردتون بخوره!

هشدار! تمام مطالبی که در ادامه می‌آید تنها تجربیات شخصی خودم، یا مطالبی است که از دیگران مانند مشاور و دوستان دریافت کرده‌ام و به نظر من برای کنکور مفید هستند. قطعاً همه‌ی انسانها متفاوتند و نمی‌توان برای همه یک نسخه پیچید! این در نهایت خود شما هستید که باید از میان راه‌های مختلف موجود بهترین راه که با روحیات شما سازگاری بیشتری دارد را برگزینید. این نوشته‌ها هم تنها یکی از چندین راه موجود را در موضوعات مختلف نشان می‌دهد. قطعاً این روش‌ها بهترین نیستند. من در قبال این نوشته‌ها هیچ مسئولیتی را بر عهده نمی‌گیرم!

سوال ۱) روزی چند ساعت درس بخوانیم؟
    این بدترین سؤالی است که یک دانش‌آموز میتونه بپرسه. ببینید، اصلاً و ابداً به ساعت نیست. خیلی کسایی بودن که با روزی ۳ تا ۴ ساعت رتبه‌های خفن آوردن و خیلی‌ها با ۱۳ تا ۱۴ ساعت رتبه‌ی قابل قبولی کسب نکردن. ولی نکته‌ی مهم اینه که ما خودمون ببینیم وضعمون چه‌جوریه و باید چه کارهایی بکنیم و حالا که این دوتا معلوم شد، می‌تونیم بگیم ما چقدر باید درس بخونیم. حواستون باشه؛ هیچوقت دنبال این نباشید که ببینید فلانی چقدر درس می‌خونه؛ توی ساعت مطالعه با خودتون رقابت کنید. همیشه بدانید: ساعت مطالعه یک امر شخصی است و برای هر فرد متفاوت است.

سوال ۲) اگه به ساعت نیست، پس به چیست؟
    این شد یک سؤال آدم‌وار! ببینید؛ مهم‌تر از ساعت مطالعه، کیفیت مطالعه است. خیلی وقت‌ها ما زیاد درس‌ می‌خونیم ولی چون توی مسیر درست نیستیم مثل یک سمند LX می‌مونیم که داره با سرعت زیاد طرفه دره می‌ره. البته همینجا بگم نه کیفیت را فدای کمیت کنید و نه کمیت را فدای کیفیت. هم کمیت و هم کیفیت هر دو باید با هم در حد قابل قبولی باشند. اما ما همیشه کیفیت یادمون میره و فقط ساعت رو بالا می‌بریم.

حالا پس چندتا چیز خیلی مهم میشن. اولا به نظر من باید ما خوب نقاط ضعف خودمون رو دقیق در بیاریم. مثلاً خودم رو مثال می‌زنم. توی تابستون من فهمیدم که توی هندسه، مثلثات و آنالیز ترکیبی از بقیه مطالب ریاضی ضعیف‌ترم؛ پس تصمیم گرفتم که حتماً بتونم این ضعف رو برطرف کنم، خیلی هم کار کردم و با زحمتی که سر اینا کشیدم دقیقاً همین سه مبحث نقاط قوت من توی کنکور شدن. پس نقاط ضعف خودمون رو پیدا کنیم و سعی کنیم با برنامه‌ریزی درست اون‌ها رو رفع کنیم.

یه عادت بدی که تقریباً توی بچه‌های همه‌جا دیده میشه اینه که همه وقتی نمی‌تونن تستی رو حل کنن، به سرعت میرن سراغ جوابش (حداکثر بعد از ۳ تا ۵ دقیقه تأمل). ولی بچه‌ها؛ همه درس می‌خونن ولی اون کسی موفق‌تره که ذهن قوی‌تره داشته باشه. خیلی وقت‌ها اتفاق میفتاد که ۱ ساعت می‌گذشت و من فقط ۱ تست حل می‌کردم! یعنی تا تست حل نمی‌شد، ولش نمی‌کردم! این‌طوری باعث می‌شد که ایده‌های زیادی بیاد توی ذهنم و ذهن آدم خوب ورزیده بشه. البته نتیجه‌ی این کاری که من طی سال انجام دادم رو توی خرداد دیدم؛ پس انتظار نداشته باشید خیلی زود نتیجه بگیرید. نکته‌ی دیگم اینه که افراط در اینکار زیاد خوب نیست، در هر صورت شما باید روی سرعت عمل خودتون هم کار کنید ولی خیلی خوبه که همچین تست‌های سختی رو جدا کنید و بشینید خیلی خیلی خوب و با تمرکز چندین دقیقه روشون فکر کنین. پس اگه سوالی حل نشد، لازم نیست بریم سراغ پاسخنامه، آنقدر روش فکر می‌کنیم تا حل بشه.

سوال ۳) همه‌چیز رو بخونیم؟
    به‌جز چیزهایی که سازمان سنجش از کنکور سراسری حذف کرده، همه‌چیز از تیتر بحث تا مطالب زیر شکل و خود شکل‌ها و نمودارها و پاورقی‌ها و . . . خوب مطالعه کنید. هیچ‌چیزی نیست که بتوان گفت در کنکور نمی‌آید. اتفاقاً طراحان به مطالبی که حدس می‌زنند توسط دانش‌آموزان به آنها اهمیت داده‌ نمی‌شود، توجه و عنایت زیادی دارند!

سوال ۴) عمومی یا اختصاصی، پیش یا پایه؟
    پیش و پایه نداره! همه‌چیز مهمه. عمومی و اختصاصی هم هر دو در نتیجه‌ی شما فوق‌العاده تأثیرگذارند. فقط چون دروس اختصاصی ماهیتی متفاوت دارند، نیاز به زمان بیشتری نسبت به دروس عمومی دارند. هرگز دروس عمومی را به بعد از عید انتقال ندهید. این مرز بندی پیش و پایه رو هم که حداقل من یکی نداشتم.

سوال ۵) ببخشید، گاج به شما زنگ نزد؟
    نه!

سوال ۶) شما عضو کانون بوده‌اید؟ اگر بوده‌اید چرا گفته‌اند شما در هیچ آموزشگاهی نبوده‌اید؟
    من عضو کانون نبودم و از کلاس‌ها و پشتیبان‌های کانون هم استفاده نکردم؛ فقط در ۱۱ آزمون قلم‌چی شرکت کرده‌ام، همین. من توی هیچ آموزشگاهی هم نبودم و فقط مدرسه می‌رفتم و از اساتید خوبم توی مدرسه بهره می‌بردم؛‌ حداقل توی تهران خیلی از مدارس برای کار کنکور کافی هستند.

سوال ۷) نظر شما راجع به برنامه‌ی کانون چیست؟ آیا شما با برنامه‌ی کانون درس می‌خواندید؟ همیشه به برنامه‌ی همه‌ی آزمون‌ها می‌رسیدید؟
    من هیچ‌وقت به برنامه‌ی هیچ آزمونی جز کنکور نرسیدم! با برنامه‌ی کانون هم درس نمی‌خواندم. در مورد برنامه‌ی کانون هم، به نظر من زیاد خود برنامه مهم نیست، مهم‌تر اجرای اونه. این یک جمله رو همیشه به یاد داشته باشین: یک برنامه‌ی متوسط که به طور کامل اجرا شود، بهتر از صدها برنامه‌ی قوی است که درست اجرا نشود. برنامه‌ریزی کاره خوبیه ولی عمل به‌اون خیلی مهمه. بچه‌ها فکر می‌کنن الآن اگه یه برنامه‌ی خیلی خفن بهشون بدن کار تمومه! نه پسر! اجراش خیلی خیلی مهمتره که ما توی همین جاشم هست که ضعف داریم.

سوال ۸) چه کتابهایی را توصیه می‌کنید؟
    اون زیاد مهم نیست، مهم اینه که هر کتابی رو که می‌خونید، کامل تا تهش بخونید. وقتی می‌گم کامل یعنی کتاب رو فوت آب باشید. این خیلی بهتر از اینه که ما چندین کتاب توی یه درس داشته باشیم که از هرکدوم یه چندتایی تست زدیم. اگر دنبال کتابهای خوب هستید، با یک پرس‌وجوی ساده می‌تونید اونا رو پیدا کنید.

به دلیل اصرار دوستان، من کتاب‌هایی که فکر می‌کنم مفید هستند رو اینجا معرفی می‌کنم تا همه بهره ببرن. البته اینها فقط کتابهایی هست که من دیدم و گرنه قطعاً کتب بهتری هم هستن که من ندیدم.

توجه! این کتاب‌ها نه همگی بهترین هستند و نه تنها شرط قبولی در کنکور. قطعاً کتاب‌های بهتری هستند که من بی اطلاع از آنها هستم. لطفاً هر کتابی که دارید تا انتها بخوانید و تحت تاثیر این لیست قرار نگیرید چون من همه‌ی کتاب‌ها را ندیده‌ام و کتابهایی را که دیده‌ام و خوانده‌ام گفته‌ام. لطفاً انتشارات‌های محترم هم سوءاستفاده نکنند.

ادبیات: ادبیات فارسی پیش دانشگاهی (۱)‌ مبتکران، دکتر کورش بقایی. این کتاب یک کتاب عالی برای درک مطلب و آرایه‌هاست. برای ادبیات ـ به نظر من ـ این کتاب و تست‌های کنکور از ۸۰ به بعد کافیست + خواندن خفن کتاب‌های درسی.
    عربی: گاج سفید
    معارف: نظری ندارم! بیشتر سعی کنید بخوانید.
    زبان: اندیشه‌سازان (مبتکران) دکتر شهاب اناری

دیفرانسیل: بانک تست حساب دیفرانسیل و انتگرال انتشارات رمزینه، مهندس مهربان + دیفرانسیل خوشخوان برای تسلط بیشتر
    تحلیلی: گاج سفید
    گسسته: خیلی زیادن!
    هندسه: اندیشه‌سازان (مبتکران)، مهندس فرهاد ابوالقاسمی
    فیزیک: گاج سفید + اندیشه‌سازان + کتاب عالی اتاق فیزیک برای پیش (۱) انتشارات فار
    شیمی: مبتکران مهندس بهمن بازرگانی

سوال ۹) سرعت عملم کم است، چه کنم؟
    اولین کاری که می‌کنید ماشین حساب را از طبقه‌ی سوم با سرعت اولیه V = 25m/s به پایین پرتاب کنید. ماشین حساب در سال پیش‌دانشگاهی دشمن شماست.

اما بعد؛ خوب سرعت عمل یهویی بدست نمی‌آید. قرص و شربت و کپسول هم نداره. ولی به نظر من تسلط خودش سرعت عمل میاره. واقعاً من تجربش رو ندارم زیاد ولی به نظرم اگه تست‌های آسون رو سعی کنیم توی زمانی کمتر از زمان استاندارد بزنیم و با خودمون یه همچین رقابتی راه بندازیم و کلاً زیاد تمرین کنیم، سرعت عمل خود به خود بدست می‌آد. یه بحثی هم سره تست آسون هست، که تست آسون درسته آسونه ولی به ما کمک می‌کنه تا روابط و معادلات معمول رو خیلی عالی به خاطر بسپاریم و سرعت انتقال ما سر جلسه افزایش پیدا می‌کنه.

یه نکته‌ای که هست، بحث محاسبه است، این خیلی مهمه. تست‌ها الآن وقت‌گیر و محاسباتی شدند. پس عادت کنید به ضرب ۶ رقم در ۶ رقم با اعشار اضافه! کسانی که صبورتر و با حوصله‌ترند، خیلی خیلی بهتر نتیجه می‌گیرند. همیشه سعی کنید بدون ماشین‌حساب کار خود را انجام دهید. [یک دانش‌آموز: آقا ما که همون بالاتر ماشین حسابمون رو پرت کردیم پایین!]

راستی یه نکته‌ی فوق‌العاده مهم برای سر جلسه: وقتی دیدید که یک سوال رو نمی‌تونید حل کنید، به محض مشاهده دوره شمارش خط بکشید و سوال رو رها کنید و گیر الکی به سوال ندید. وقتی که همه‌ی درسها رو تموم کردید با خیال راحت می‌تونید برگردید و تست رو سر فرصت جواب بدید. در این صورت الکی ذهنتون درگیر نشده و انرژی الکی صرف نکردید. اینکار تست شده و فوق‌العاده مؤثره. من خودم وقتی ریاضی تموم شد حدود ۱۰ تا سوال رو نزده بودم و سریع رهاشون کرد‌ه‌بودم ولی برگشتم و تونستم جوابشون بدم.

سوال ۱۰) معدل چند خوب است؟
    به نظرم الان به معدل فکر کردن زیاد درست نیست. چه معدلتون خیلی خوب باشه و چه بد دیگه کاریش نمی‌شه کرد، به نظرم شما باید تمام تمرکزتون روی او ۸۵ درصد باقی‌مانده باشه و ذره‌ای درباره‌ی تاثیر معدل و . . . فکر نکنید؛ چون نمی‌تونید دیگه عوضش کنید. تازه توی ۱۰ نفر اول هم معدل ۲۰ داشتیم، هم ۱۹/۶۱ (خودم) هم ۱۷ و خورده‌ای، پس کنکور خیلی مهمتر از معدله. [جوجه سومی‌ها به این بهانه یه وقت معدلتون رو خراب نکنین!]

سوال ۱۱) چه درصدهایی خوب است؟ درصدهای خودتون رو می‌تونید بگید؟
    اصلاً و ابداً نمی‌شه گفت؛ فقط سعی کنید حداکثر تلاشتون رو بکار بگیرید و هرچی سوال می‌تونید رو سر جلسه حل کنید. ممکنه یه سال درصد ۸۹ زبان عالی باشه، توی یک سال افتضاح. اگه درصدهای منم می‌خواید: ادبیات ۸۴، عربی ۱۰۰، دینی و زبان ۸۹ / ریاضی ۱۰۰، فیزیک ۹۴ و شیمی ۹۶ با معدل کتبی ۱۹/۶۱ .

سوال ۱۲) المپیادی بودید؟ در مدارس تیزهوشان درس می‌خواندید؟
    نه، المپیادی نبودم و نمی‌توانستم باشم! در مدارس تیزهوشان هم نبودم، چون تیزهوش نیستم؛ در مدرسه غیرانتفاعی سروش بودم.

سوال ۱۳) به نظر شما ۱۳ نحس است؟
    هرگز.

سوال ۱۴) برای غلبه بر استرس چه‌کار کنیم؟
    راستش من نمی‌تونم پاسخ خیلی قطعی به این سوال بدم، چون تجربه‌ی کافی ندارم. ولی می‌دونم اگه به طور واقعی به خدا توکل کنیم،‌ یعنی کارمون رو کامل و بدور از تنبلی انجام بدیم و نتیجه رو کامل به خدا واگذار کنیم، خود به خود این استرس از بین می‌ره. سر جلسه من یهو سر شیمی استرس گرفتم، ولی یه لحظه به خودم گفتم: «بابا! دست خداست، هر چی اون بخواد همونه، تو هم زحمتت رو کشیدی، دیگه بقیش دست تو نیست!» و واقعاً آروم شدم.

[جدید!] یه نکته خیلی مهمه. به نتیجه فکر نکنید. فکر به نتیجه خودش استرس‌زاست. ببینید، فرض کنید ۱ سال درس خوندین و روز کنکور حالتون بد میشه و همه‌چیز خراب. می‌خواید چی‌کار کنید؟ تا حالا فکر کرده‌بودید؟ من کلاً این ریلکسیشن و اینا رو زیاد قبول ندارم. ریشه‌ی آرامش در این کارها نیست. آرامش باید واقعی باشه نه مقطعی و الکی. همیشه امیدوار و رو به جلو حرکت کنید و به نتیجه فکر نکنید. یعنی تلاش کنید که هرچی میشه کمتر بهش فکر کنید، مطمئنم موفق میشید. برای خودتون حد رتبه نذارید؛ خودتون رو با بقیه مقایسه نکنید؛ از محیط‌های تنش‌زا دور کنید خودتون رو و فقط و فقط تلاش کنید.

سوال ۱۵) غیر حضوری، آری یا نه؟
    نظری ندارم. بهتر است با افراد آگاه‌تر از من مشورت کنید.

سوال ۱۶) اصلاً فکر می‌کردید این‌طوری شوید؟
    قبل از کنکور چرا، ولی بعدش نه! می‌خوام بگم که چیزی که مهمه اون باور ماست که باید با تلاش و توکل همراه بشه. کسی که فکر کنه: من که بابا از بچگی خنگ بودم الان هم قارقوزستان قبول می‌شم همین میشه و کسی که باور داشته باشه می‌تونه یه کاریه رو انجام بده؛ اگه به اندازه‌ی هدفش تلاش و توکل داشته باشه، حتماً به هدفش می‌رسه. ببنید من تلاش و توکل رو دارم با هم می‌گم، هیچکدوم بدون اون‌یکی کامل نیست.

سوال ۱۷) چرا مهندسی کامپیوتر ـ سخت‌افزار؟
    سوال شما از دو جنبه قابل بررسی است: ۱) چرا برق نه؟ چون علاقه‌ نداشتم. ۲) چرا مهندسی کامپیوتر ـ سخت‌افزار؟ چون علاقه داشتم! شمام حواستون باشه، رشته فقط برق شریف نیست. ببینید به چی علاقه دارید.

سوال ۱۸) تاثیر با خدا بودن؟
    حواستون باشه؛ شما بیش از هر چیز به آرامش نیاز دارید و «الا بذکر الله تطمئن القلوب»، حواستون به اوس‌کریم باشه، نه بخاطر کنکور، نه بخاطر چیز دیگه، فقط بخاطر خودش تا اونم دستتون رو بگیره.

سوال ۱۹) هر تست را چند بار بزنیم؟
    آنقدر بزنید تا مطمئن شوید مسلط شده‌اید. اگر در بحثی ایراد دارید، چند بار زدن تست‌های آن با فاصله‌ی زمانی منطقی کار خوب و نتیجه‌ بخشی است.

سوال ۲۰ [توسط m.k]) آیا خواندن چند باره دروس مفید است؟
    قطعاً. یکی از نکات مهم تسلط روی مطالب است. کسی که کتاب شیمی را مثل اسمش حفظ باشد، خیلی راحت‌تر به سوالات پاسخ می‌دهد. برای اینکه بتوانیم مطالب، خصوصاً مطالب حفظی را به خاطر بسپاریم، چند باره خواندن بسیار کمک می‌کند. به شرط آنکه اینکار با فاصله‌های زمانی مناسب انجام شود. ضمناً استفاده از شیوه‌ی لایتنر (خواندن ۱ روز، ۴ روز، ۸ روز، ۱۶ روز و ۳۲ روز بعد از اولین مطالعه ـ‌ یا چیزی شبیه این) در به‌خاطر سپاری مطالب بسیار مؤثر است. مثلاً‌ من کتاب یکی از کتاب‌های ادبیات را نزدیک به ۶ یا ۷ بار مطالعه کردم. فقط مواظب باشید، فواصل زمانی مناسب را در میان تکرارها رعایت کنید و حتماً در این زمینه با فردی آگاه مشورت کنید.

سؤال ۲۱ [توسط مهرداد]) از چه زمانی مطالعه برای کنکور باید آغاز گردد؟ اگر من تابستان را از دست داده باشم، آیا می‌توانم رتبه‌ی مورد نظر خود را بیاورم؟
    اینکه مطالعه برای کنکور رو از کی باید آغاز کرد، سوال آسونی نیست. مثلاً من خودم مطالعه‌ی جدی خودم رو از همون تابستون پیش شروع کردم ولی ممکنه کسه دیگه‌ای زودتر و یا دیرتر شروع کنه و موفق بشه. به نظر من هرچه زودتر بهتر، ولی اگه کسی مثلاً تابستونو از دست داد نباید حسرت بخوره. چون اعتقاد دارم هر وقت که انسان اراده کنه، می‌تونه به هدفش برسه؛ البته نه خیلی دیر! تابستون به نظر من وقتیه که هنوز مسابقه شروع نشده ولی یه عده شروع کردن به دویدن؛ خوب اینا یکم شرایطشون بهتره، ولی ایرادی نداره، با شروع مسابقه همگی با هم می‌دوییم و با یکم زور بیشتر به بقیه می‌رسیم!

سوال ۲۲ [توسط سهیل]) درسها رو چگونه مرور کنم؟ مثلاً دیفرانسیل رو هفته اول عالی میخونم اواخر هفته دوم که میام دوره کنم خیلی از مطالب یادم نیست.
    اولاً که مقدار زیادی از این خیلی طبیعیه و برای همه‌ی ما هست. ولی نکته‌ای که هست به مرور خوندن خیلی تاثیر بیشتری از یهویی خوندن داره. مثلاً به جای اینکه ۲۰۰ تا تست دنباله رو توی یک روز بزنم، میام این ۲۰۰ تا رو توی ۵ روز تقسیم می‌کنم؛ هم انرژی کمتری می‌بره و هم به جای ۱ روز، ذهن من ۵ روز با مطلب درگیر میشه. بعدشم باید دقت کرد که مرورهای منظم و با برنامه خیلی می‌تونه کمک کنه. در هر صورت وسواس رو کنار بگذارید تا بتونین درست درس بخونین. برای مرور کردن هم زدن تست‌هایی که اشکال داشتید و علامت گذاری کردید و همچنین زدن تست‌های جدید (در صورت تسلط کامل روی تست‌های قبلی) و در مورد دروس عمومی مطالعه چندین باره بهتون کمک می‌کنه.

سوال ۲۳ [توسط سهیل]) شما تفریح هم می‌کردید؟
    تفریحات جز لاینفک کار من توی سال پیش بود. هر چی فوتبال درست درمون بود رو دیدم، برای اولین بار توی عمرم تیاتر رفت، تو مدرسه می‌موندیم فوتبال بازی می‌کردیم، ولی روی برنامه‌! توجه کنید که اگه کارمون برنامه‌ریزی داشته باشه به هر کاری می‌رسیم ولی اگر همش بخوایم تفریح کنیم که نمی‌شه! اگه کسی کاراش درست برنامه‌ریزی بشه، دیگه می‌تونه به هرکاری برسه. فقط توجه کنید که باید تفریحاتتون رو کم کنید، نه اینکه اونها رو حذف کنید. تفریح هرچه کمتر بهتر، ولی نه خیلی کم!
    (رفیقم این بغل نشسته، میگه دروغ نگو خرخون!)

سوال ۲۴ [توسط m.k]) شما چه زمانی کتاب‌ها رو تموم کردین؟
    من ادبیات ۳ خودمو توی اردیبهشت و خرداد خوندم! ولی حجم زیادی از درس‌ها رو قبل عید تموم کردم. به‌نظر من تموم کردن درسها قبل از عید خیلی می‌تونه مفید باشه، چون بعد عید باید بیشتر به آزمون زدن، مرور کردن و جمع بندی پرداخت و این جز با تموم کردن حجم عمده درس‌ها قبل از عید میسر نیست. ولی اگه یکی دوتا درس هم بعد عید افتاد زیاد مشکلی نیست، فقط برنامه‌ریزی یادتون نره!

سوال ۲۵ [توسط مهرداد]) تراز و رتبه‌های شما توی آزمون‌های کانون چقدر بود؟
    یه نکته‌ی جالبی که در مورد من وجود داشت این بود که من هیچکدوم از آزمونای ضمن سال رو ۱ نشدم! حتی دوتا قلم‌چی جامع آخر رو ۲۵ و ۳۱ شدم! پس اصلاً تراز و رتبه‌ی آزمون‌ها ربط زیادی به رتبه و تراز آزمون‌های ضمن سال نداره ولی آدم باید توی همون شرایط هم سعی کنه که بهترین پیشرفت رو داشته باشه. مهم نیست چه ترازی میارید، مهم اینه که آزمون به آزمون بهتر از قبل شوید!

سوال ۲۶ [توسط pp8khat]) هندسه‌ رو چه‌جوری توی تابستون تموم کردین؟ چطوری هندسه رو خوندین؟
    من کی گفتم توی تابستون هندسه رو تموم کردم؟ من توی تابستون ضعف خودم رو شناسایی کردم؛ بعد چون هندسه باید فوق العاده به مرور یاد گرفته بشه، من هر شب تصمیم گرفتم ۵ تا ۱۰ تست هندسه بزنم و روشون حسابی فکر کنم (این ۱۰ تا شاید ۱ ساعت طول می‌کشید) و این برنامه با اینکه هر شب دقیقاً اجرا نشد ولی من هندسه‌ رو کامل و به مرور و در ضمن سال یاد گرفتم. کلاً هندسه چون خیلی ابتکاریه باید به مرور روش کار کرد و کم کم قوی شد. فکر کردن خفن یادتون نره! اصلاً مهم نیست در حال حاضر که هندسه رو توی زمان بزنید، فعلاً ذهن خودتونو هندسی کنید!

سوال ۲۷ [توسط مسی + رضوی]) شما در کدام آزمون‌ها شرکت می‌کردید؟ + نظر من در مورد آزمون‌های موجود (بر اساس سال ۸۶-۸۷)!
    من خودم ۱۱ تا آزمون قلم‌چی و ۳ تا آزمون جامع سنجش رو دادم. در مورد آزمون‌ها باید بگم از نظر کیفیت سوال توی دروس عمومی، آزمون‌های قلم‌چی و گزینه‌ی دو ضعیف‌ترین‌ها هستند. (با اینکه ادبیات‌های قلم‌چی عموماً سختند!) اما گاما و سنجش سوالات عمومی خوبی دارند. مخصوصاً گاما در دروس عربی و ادبیات سوالات واقعاً خوبی دارد. اما در مورد دروس اختصاصی وضع کمی متفاوت است. قلم‌چی هر ساله سعی کرده آزمون‌های خود را به کنکور نزدیک‌تر کند؛ سوالات اختصاصی آن عموماً کیفیت مطلوبی دارند. آزمون‌های گاما هم به همین شکل، اما سوالات شیمی گاما با سوالات شیمی قلم‌چی (البته سال گذشته که ما کنکور دادیم) غیر قابل مقایسه‌اند. سوالات شیمی گاما واقعاً عالی و حساب شده طرح شده‌ اند و هم‌سطح سوالات کنکور هستند. گزینه‌ی دو، به نظر من، یکی از آزمون‌های خیلی خوب در دروس اختصاصی است. من از سوالات اختصاصی آزمون‌های گزینه‌ی دو که اتفاقا در سایت
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    هم موجود است برای دوران جمع‌بندی در اردی‌بهشت استفاده کردم، به این صورت که هر یکی دو روز یک آزمون گزینه‌ی دو را از خودم امتحان می‌گرفتم. سوالات گزینه‌ی دو سوالات غالباً سختی هستند (مخصوصاً ریاضی) که مغز را واقعاً به چالش می‌کشند و برای همه‌ سطحی مناسب نیستند. با احتیاط سراغ آن بروید! و اما سنجش، دارای سوالات اختصاصی قوی نیست، البته دادن آزمون‌های جامع بعد از عید آن یک ضرورت است! جامعه‌ی آماری هم به ترتیب سنجش، قلم‌چی، گاما و گزینه‌ی ۲/ اکنون خودتان انتخاب کنید.

سوال ۲۸ [توسط رضوی]) واقعا دارم تلاش می کنم ولی وقت کم میارم. احساس می کنم نمی رسم.
    توجه کنید، اگر دید بلندمدت داشته باشید، یعنی بدانید که در چه موقعیتی از سال باید به کجا رسیده باشید، به موفقیتی بزرگ رسیده‌اید. مثلاً بدانید باید تا پایان آبان شیمی ۲ و سه فصل از فیزیک ۳ را تمام کنید. این‌گونه می‌‌توانید احساس آرامش کنید و با برنامه‌ریزی جزئی و زمان‌بندی مناسب نسبت به حجم کار به همه‌ی کارهای خود برسید. مشکل زمان برای همه هست، ولی هرگز برنامه‌ریزی را فراموش نکنید؛ چون شما می‌توانید به همه‌ی کارهایتان برسید، اگر برنامه‌‌ای هرچند ساده داشته‌باشید!

سوال ۲۹ [توسط شایسته]) یه مشکل بزرگی که دارم ریاضیه! مشکل من توی فهمیدن ریاضیه. مشکل من دقیقا اینه: وقتی ریاضی رو میخونم و سراغ حل تمرین میرم خوب حل میکنم ولی شاید یک هفته بعد بخوام تمرین حل کنم دچار مشکل میشم و بیشتر مطالبی رو که خوندم فراموش کردم.
    چیزی که به ذهن خودم می‌رسه اینه که اولاً ریاضی با دین و زندگی فرق می‌کنه، اگه شما یک مطلب رو شیرفهم بشید، خیلی سخت از یادتون می‌ره. به نظر من شما باید دید خودتون نسبت به ریاضی رو اصلاح کنید و مطالب رو واقعاً یاد بگیرید. روی مطالب استدلال کنید و تا نتوانستید چیزی را برای خودتون توجیه کنید و شهوداً بپذیرید ازش عبور نکنید، در غیر این صورت ممکنه خیال کنید که یاد گرفتید، در حالی که اصلاً یاد نگرفته‌اید.
    بعد، تمرین انسان را استاد می‌کند؛ تا جایی که می‌تونید توی ریاضی تمرین حل کنید. اگه امروز حد رو خوندین با یه وقت گذاشتن بیشتر حسابی و به مرور زمان ازش تمرین حل کنید. مثلاً اگه می‌خواید ۱۰۰ تا تست بزنید، همه رو توی یه روز نزنید و اون رو پخش کنید توی چند روز تا چند باره مرور بشه براتون. با مطلب اگه مدت زیادی درگیر باشید، بهتر یاد می‌گیرید. البته توی این زمینه با یه آدم کار بلد تر هم صحبت کنید.

سوال ۳۰ [توسط محسن]) میخواستم ببینم شما شیوه‌ی خوندن و تست زدنتون چه جوری بود؟
    این سوال رو تقریباً بالا توضیح دادم. اول ما باید روی مطالب درس مسلط باشیم. تست جایی برای یادگیری نیست. پس سعی نکنید که بخواهید با تست یاد بگیرید. اول درس را از روی یک منبع خوب (کتاب درسی فراموش نشود) بخوانید. سعی کنید سوالات ممکن را پیش‌بینی کنید، نکته در بیاورید، خوب شیر فهم شوید و مثالها را خودتان حل کنید و به جواب برسانید. الان شما آماده‌ی تست زدن‌ هستید؛ پس بروید سوال ۲ را بار دیگر کامل بخوانید.

سوال 31[توسط زهرا]) سلام، می شه لطفا نظرتون و در باره ی سوالات ریاضی ۸۷ بگید؟
    یه سری سوال زیاد وقت گیر و محاسباتی و واقعاً از کتاب درسی. خیلی خوب بود؛ گریه من یکی رو در آورد سر جلسه!
    Last edited by behnamrizi; 20-07-2010 at 10:55.

2. 8 کاربر از behnamrizi بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز sltavakoli's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2007
    محل سكونت
    Somewhere Near Love

پيش فرض

منم نظرمو بگم:

هر کاری میکنید از تفریحتون نزنید.جدی میگم !

4. 5 کاربر از sltavakoli بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه panizir's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2008

پيش فرض

بنده هم چند تا چيز به نظرم رسيد گفتم بگم.
    اول اينكه حتما خلاصه بنويسيد. از همين الان هرچي مي خونين ( نه ياد ميگيرين) و فكر ميكنين تا سال ديگه يادتون ميره رو بنويسيد.
    دوم اينكه حتما حتما تستايي كه ميزنين مهماشو علامت بزنين. نه اونايي كه غلط زدين. همه اونايي كه به نظرتون سخته يا نكته جديدي داره يا به شيوه جديدي حل شده.
    درباره درسها هم فقط عربي به ذهنم ميرسه كه از همين الان عربي 2و3 رو كاملا تركيب و تجزيه كنين.خيلي به تسلطتون كمك مي كنه. حوصله داشتين عربي1 هم تركيب و تجزيه كنين.
    بازم چيزي به ذهنم رسيد ميام ميگم.
    موفق باشيد.

6. 16 کاربر از panizir بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال sinasalar2007's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007

پيش فرض

منم بگم ؟ منم بگم ؟
    هیچ درسی رو از الان نگید میخوام بذارم برای بعد عید ، چون خود به خود دو سه درسی برای بعد عید میمونه که اگر هم شما بخواید بهش چیزی اضافه کنید دیگه فرصتی برای جمع بندی و مرور نمیمونه ...(حله ! این اولیش)
    اگه از الان بشینید شیمی 2 و 3 و فیزیک پیش 1 فصل 1 و 2 رو بخونید خیلی خیلی جلو میوفتید ، شاید بتونم بگم که یه گام بلند برداشتید برای کنکور (البته طوری بخونید که دو روز دیگه از یادتون نره ها ...) نگید که فصل 1 و2 فیزیک پیش رو از کجا بیارم بخونم دبیر درس نداده من باید چی کار کنم و از این حرفا ! شاید 70-80 درصد مطالب قبلا خونده شده تو فیزیک 2 فقط یه سری مفاهیم مثل قرقره و ماهواره و نیروی مرکزگرا بهش اضافه شده که از روی یه درس نامه ی کتب تستی هم میشه اینارو یاد گرفت
    ادبیات هم از روی گاج سبز نخونید لطفا ! مگه کنکور، امتحان نهاییه ؟ از نثر کتاب تو کنکور سوال نمیاد!(نمیشه گفت قطعا نمیاد ولی خوب شما به نثرهای قدیمی یه کم اهمیت بدید ( فقط یه کم ! ) شما فقط قسمت های ورده اند که ... و شعر های حفظی و تاریخ ادبیات و لغات اخر کتاب رو بخونید برای ادبیات حله کلا این گاج سبز خیلی وقت گیره و فقط به درد اوردن تراز بالا تو ازمون ها میخوره ! (خیلیا میرن میشینن تمام لغت های درسارو حفظ میکنن وهیچی هم از اون لغات توی کنکور نمیاد ! ( امسال فقط یه لغت اومد که توی قسمت واژه نامه نبود همین ! ولی اون تست رو میشد از روی کلمات دیگه به راحتی زد !) وقتی رو که میتونید به ریاضی اختصاص بدید نذارید برای خوندن گاج سبز
    سعی کنید اگه سفر میخواید برید همین روزا برید که دیگه وقتی گیرتون نمیاد ! چون اصلا به نظر من نباید بین دوران مطالعه تون وقفه ای ایجاد بشه در حد دو سه روز در ماه میشه یه استراحتی کرد ولی این دو سه روز نباید پشت سر هم باشه چون از برنامه های ازموناتون عقب میوفتید و دیگه جبران درس های نخونده سخت میشه
    توصیه ی اخر که خیلی خیلی مهمه رو حتما اجرا کنید :
    از سه دسته ادم به شدت دوری کنید :
    ادم هایی که استرس زیادی دارند ( چون به راحتی این استرس رو میتونن به شما منتقل کنن و این باعث میشه که نتونید روی درساتون تمرکز کنید و این طوری بشید )
    دوستانی که برای کنکور درس نمیخونن(جدایی از این ادما واقعا سخته ! چون عموما ادم های باحالی هستن ! این ادم ها چون خودشون درس نمیخونن نمیخوان بذارن شما هم درس بخونید و همش موجب دلسردیتون میشن ( مثلا اس ام اس میدن ما الان فلان جاییم جات خالی ! و ... یا این که هی میزنن تو سرتون که خاک بر سرت ،با این درس خوندن میخوای به کجا برسی و از این حرفا ! )
    دوستان درس خون ولی حسود ! ( اوف اوف اوف ! من چی بگم از این ادما دیگه خیلی از شما تجربه ی داشتن این نوع دوستا رو دارید ! )

روی هم رفته سعی کنید با یه ادم کنکوری 89 یا 88 در ارتباط باشید لزومی هم نداره که رتبه 1 منطقه تون باشه ! همین که برای کنکور درس خونده و کتاب ها رو خوب میشناسه کافیه چون خیلی خیلی میتونه بهتون کمک کنه ، خیلی از شماها بعضی اوقات دلسرد میشید که وجود این ادما خیلی خیلی مفیده ( من هم داشتم که از همین جا ازش یه تشکر جانانه میکنم ! )
    توصیه که خیلی زیاده بقیش رو بعدا براتون مینویسم
    موفق باشید

8. 14 کاربر از sinasalar2007 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Nov 2009
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

این چهارمین تاپیک کنکوره که تو پی سی شاهدش بودم!!!!!الان کاملاً به این نتیجه رسیدم که این جور تاپیکا زیاد راهگشا نیست!!!!نمیگم بی تاپیره ولی کاملاً موثر نیست . شاید تایه حدی کمک کنه خصوصاً این اولای کار که توصیه ها زیاده ولی بعد از یه مدت چون بهش عادت می کنی اصولاً دل کندن ازش سخته بیشتر وقت گیر میشه تا کمک کننده،از درس خوندن میندازه آدمو،چندبار که پشت سرهم بیای پست بدی علاقه مند میشی بحثی که توش شرکت کردیو ادامه بدی...
    به هرحال طبق تجربه خودم گفتم...سعی کنید زیاد خودتونو درگیر نکنید...ازما گفتن بود...

10. 4 کاربر از Feryal777 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز shifter's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2009
    محل سكونت
    uk.ac.ir

پيش فرض

همه دارن پست رزرو ميكنن كه!
    پس اين پست هم به نام ما ...تا تجربيات طلاييمو به طور تدريجي اينجا بگم.
    شاید تایه حدی کمک کنه خصوصاً این اولای کار که توصیه ها زیاده ولی بعد از یه مدت چون بهش عادت می کنی اصولاً دل کندن ازش سخته بیشتر وقت گیر میشه تا کمک کننده،از درس خوندن میندازه آدمو،چندبار که پشت سرهم بیای پست بدی علاقه مند میشی بحثی که توش شرکت کردیو ادامه بدی...
    به هرحال طبق تجربه خودم گفتم...سعی کنید زیاد خودتونو درگیر نکنید...ازما گفتن بود...
    بچه ها اين خيلي مهمه..مخصوصا اونايي كه مثل من معتاد به اينترنت و... هستن...!از همين الان سعي كنين كه كمش كنين...اما نه يهو ..مثلا هر دو روز حدوده يكي دو ساعت رو به كامپيوتر و اينترنت اختصاص بدين تا موقع پاييز و زمستون كه اوج درس خوندن و .. ميشه زياد اذيت نشين.
    اين تاپيك رو هم همينطور...زياد خودتونو درگير نكنين كه هر روز بهش سر بزنين...چون ادمو از درس خوندن ميندازه...يه پست ميدي بعد از چند ساعت وسوسه ميشي كه دوباره بياي ببيني كي تشكر كرده ازت يا فيدبك ها به پستت چيا بوده و....!
    ديگه اينكه از الان شروع نكنين روزي 10 ساعت بخونين تو كل تابستون كسي كه بتونه روزي 4 تا5 ساعت مفيد و البته پيوسته بخونه كلي از بقيه جلو افتاده...
    ديگه اينكه حتما حتما فقط يه برنامه داشته باشين كه باهاش جلو برين...حتي اگه مدرسه تون خودش ازتون ازمون ميگيره ديگه نرين قلمچي يا گزينه 2 ثبتنام كنين!
    بقيه نكات رو هم كه بچه ها گفتن!

(برنامه ريزي.خوداموزي.خودباوري: با برنامه درس بخوانيد پيشرفت كنيد!)

12. 10 کاربر از shifter بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز shabeashegha's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2008

پيش فرض

دیدم همه تجربیاتشونو ارائه دادن گفتم کم نیارم
    اینا تجربیات منه:
    1) از همین الان تصمیم بگیرین کدوم آزمون آزمایشی؟ کسی که آزمون آزمایشی شرکت نکنه یعنی یه قدم از بقیه عقبه . از رقابت نترسید . من خیلیارو دیدم که یا میان میگن من آزمون آزمایشی ثبت نام نمیکنم این چیزا الکیه مگه کنکوریای دهه 60 آزمون آزمایشی میدادن که از توشون رتبه یک در میومد؟! منم در جوابم میگم کنکور دهه 60 سوالاش عینا از متن کتاب بود رقابت هم مثل الان فشرده نبود. بقول هامون سبطی اون دوران اگه کسی ادبیات رو 100 نمیزد یه هفته عزای عمومی اعلام میکرد الان اگه کسی ادبیات رو بالای 70 بزنه جشن میگیره . یا اینکه خیلیا رو دیدم که آزمون آزمایشی ثبت نام میکنن فقط چندتای اول میان بقیه رو نمیان عوضش شروع میکنن به خیال بافی که اگه میومدم ترازم فلان میشد من توی سیر صعودیم
    2) تمام آزمونارو شرکت کنین حتی یه غیبت هم به شما ضربه میزنه آزمونای آزمایشی توی مدت 9 ماه برگزار میشه و شبیه حلقه های زنجیر میمونه یکیشون نباشه تا آخر دچار مشکل میشین (اینو شدیدا جدی بگیرین)
    3) پا به پای آزمونا برین جلو . اگه میبینین نمیرسین به آزمونا بگردین دنبال دلیل: ساعت مطالعتون کمه؟کند میخونید؟تفریحتون زیاده؟ تمرکز ندارید یا....
    مطمئن باشین ایراد از برنامه آزمونا نیست!! دنبال این نباشین که بگین برنامه آزمونا ایراد داره
    4) و اما کتاب. بقیه دوستان ختم کلام رو گفتن منم یه دفعه دیگه میگم. با دقت کتاب بگیرین که مجبور نشین کتاب عوض کنین
    5) یه توصیه به دوستان تجربی: از همین اول سال زمین شناسی رو بخونین حتی اگه پزشکی دوست دارین زمین شناسی رو هم بخونین تاثیرش توی رتبه فوق العادهست . ضمن اینکه فراموش نکنین از بین 500 هزار داوطلب تجربی فقط 1000 نفر وارد رشته پزشکی و دندون پزشکی میشن . شما مطمئن هستین جزو این هزار نفرین؟پس بی مورد رتبه خودتون رو خراب نکنین خوندن 2تا کتاب که تاثیر چشم گیریم توی کنکور داره چندان کار سختی نیست
    6) حرف رقیباتونو زیاد جدی نگیرین این که یکی میگه رتبه یک کنکور 87 عربی رو توی هفته آخر خونده 100 زده/ رتبه 2 کنکور ادبیات رو 1ساعت قبل کنکور خوند/ رتبه 3کنکور هم اصلا درس نخونده بود!!! اینا فکرای فلج کننده ایه باید در جواب بدونین که نه شما استعداد این رتبه هارو دارین (چه بسا استعدادتو بالاتر باشه) و ضمن اینکه از من بشنوید هیییییییییییییییچ درسی رو بعد از عید نمیشه شروع کرد و به سرانجام خوبی رسوند
    7) به ازای هر 14 روز یه روز رو کامل تعطیل کنین و برین هرتفریحی مایلین انجام بدین. بخدا خیلی تاثیر داره . من خودم روز شنبه ی بعد از آزمون قلم چی رو تعطیل میکردم عوضش یک شنبه با نشاط مینشستم درس میخوندم و اما اگه این کارو نکینین . بهتون قول میدم که به 2ماه نکشیده با دیدن کتاباتون احساس چندش آوری بهتون دست میده . در عوض 1ماه ناخواسته درس رو تعطیل میکنین و عملا از گردونه رقابت خارج میشین. پس ماهی 2روز تعطیل بهتر از اینه که 1ماه تعطیل کنین
    8) مواظب چاق شدنتون باشین

14. 16 کاربر از shabeashegha بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز MaaRyaaMi's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2008

پيش فرض

همه دوستان صحبت های خوبی کردن !

و اما خودم اگه بر می گشتم از اول ...

اینترنت رو کاملا بی خیال می شدم !

اینو جدی میگم ...

خیلی هم اهل کتاب خریدن نباشین ! چون من الان کلی کتاب رو دستم مونده !! که نصفشم نخوندم ...

یِ کتاب درست حسابی بهتر از اینه که صد تا کتاب واسه یِ درس بخرین ... مخصوصا اختصاصی ها ...

موفق باشین ... زود می گذره ...
    Last edited by MaaRyaaMi; 13-07-2010 at 13:02.

16. 8 کاربر از MaaRyaaMi بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز elendil's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2006
    محل سكونت
    مشاوره، طراحی سازه ، تاسیسات ، تهویه مطبوع

پيش فرض

دوستان عزیز قسمت ادبیات آپدیت شدش توی پست کتاب هام از اونجایی که کلا حرف واسه گفتن زیاده ( کنکوری های 89 هم که به نسبت میشناسن میدونن کم حرف نمیزنم تو زمینه مشاوره / کتاب / کنکور ) من سعی میکنم هر دفعه قسمت های قبلی اگه چیزی جا مونده هم اضافه کنم

فعلا ادبیات آپدیت شده در فرصت بعدی سعی میکنم تا جایی که بشه به بقیه دروس بپردازم

18. این کاربر از elendil بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

پروفشنال Haniiii's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2008

پيش فرض

8) مواظب چاق شدنتون باشین
    یکی از دوستام 3 ماه قبل از کنکور 89 که میدیدمش لاغر بوذ ! ... الان خیلی چاغ شده ؟! ( شکمش کاملا معلومه ! ) ... برای حل این مشکل چیکار میشه کرد ؟!

ممنون بابت مطالبی که نوشتین ! ... فقط یه چیزی شما حتما براتون پیش اومده که برنامتون با مدرسه یا آزمون فرق داشته باشه ! ... اینجور مواقع چیکار کنیم ؟! ..

مثلا من الان مدرسه میرم ! ... همه درسای پیش جز ادبیات و معارف رو داریم میخونیم ! ... گزینه 2 هم شرکت کردم ! ... و از برنامه گزینه 2 عقبم ! .. اما درسای مدرسه رو تقریبا باهاش جلو میرم ! ... چیکار میتونم بکنم ؟! ....

البته مشکلم بیشتر سر کمبود وقت هست ! ... به سال سوم که برسم فکر نمیکنم مشکلی پیش بیاد چون تازه خوندیمش ! ... واسه سال دوم چیکار کنم ؟! ..

یه مشکل دیگه ...

الان تو برنامه ریزی که گزینه 2 داره و آزموناش عربی ، ادبیات و بعضی مباحث رو به صورت درس به درس داره ازمون میگیره ! ... من موندم که کتاب ها رو بخونم ( روش کتاب سبز گاج ) .... یا اینکه بیخیال برنامه کوتاه مدت گزینه 2 و آزمون بشم و کتاب های موضوعی مثل درک متن هامون سبطی و عربی ایاد فیلی رو بخونم !؟

ممنون

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •