تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 193 از 307 اولاول ... 93143183189190191192193194195196197203243293 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1,921 به 1,930 از 3062

نام تاپيک: شروع کار با لینوکس

آخر فروم باز tajrobenik's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2008

پيش فرض

.............................
    توزیع ی از لینوکس هست که به طور پیش فرض روش نرم افزاری برای بک آپ گیری از درایو ها باشه ؟

حـــــرفـه ای taia's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2005
    محل سكونت
    چو ایران نباشد تن من مباد

پيش فرض

.............................
    توزیع ی از لینوکس هست که به طور پیش فرض روش نرم افزاری برای بک آپ گیری از درایو ها باشه ؟
    وجود یا عدم وجود چنین توزیعی اساسا محل سوال نیست، چرا که خیلی راحت روی هر توزیعی شما می تونید برنامه های بک آپ گیری رو نصب کنید، البته اگر قصد شما بک آپ گرفتن از یک پارتیشن باشه، خیلی راحت میشه به صورت دستی هم این کار رو انجام داد، ولی گرفتن بک آپ از سیستم عامل کمی کار رو مشکل می کنه.

در سایت زیر لیست کاملی از این نرم افزارها وجود داره که می تونید خیلی راحت از هر کدام که مناسب کارتون هست استفاده کنید. در این لیست از برنامه های ساده ی بک آپ گیری با عملیات ساده همچون بک آپ گیری بر اساس یک زمان بندی، تا بک آپ گیری از سرورها و سیستم های خارجی و بک آپ گیری فشرده و ... وجود داره، که فکر می کنم اولین برنامه در لیست بیشتر به کار شما بیاد.

دوستان، خیلی خوب میشه در مورد توزیع های مختلف مختصری توضیح بدین، یا یه تاپیک نقد باز کنیم، نظرتون چیه؟!
    ببینید، توضیح مختصر با نقد فرق می کنه، توضیح مختصر رو در تاپیک هر توضیح بدید، اگر توضیح کامل باشه به فهرست مطالب هم اضافه خواهد شد.

اما تاپیک نقد و بررسی،
    در این مورد اگر دوستان واقعا قصد بحث تخصصی و علمی، یعنی صحبت از روی سند و مدرک (که به طبع این سند و مدرک باید از سایت ها و یا مقالات معتبر باشه، نه از وبلاگ چند دوست - البته وبلاگ گسترش دهندگان هم قابل قبول هست) و بدور از نظرات شخصی و غیر تخصصی (مانند اینکه به نظر من فدورا از مینت بهتره چون منوهاش زیبا تره! ) و خلاصه یک بحث درست و حسابی بکنیم، چون خود من هم از سوالات تکراری خسته شدم و بدم نمیاد که یک بحث علمی بکنیم که در حینش مجبور بشیم یه چندتایی مقاله و شاید حتی کتاب هم بخونیم.
    در مورد تاپیک هم، یک تاپیک باز می کنیم، اگر خدا خواست و تغییرات انجمن گنو/لینوکس هم انجام شد و زیر انجمن ها درخواستی هم ایجاد شدند، بعدا خود تیم مدیریت تفکیک پست ها رو بر اساس تاپیک های مجزا انجام میده.
    اما باز هم تاکید می کنم اگر تاپیک به سمت بحث غیر تخصصی بره، کل تاپیک پاک خواهد شد.

هماهنگیهای بیشترش رو هم با مدیر انجمن انجام خواهم داد خودم، چون فعلا سر بچه های تیم مدیریت انجمن یکم شلوغه.

موفق باشید
    Last edited by taia; 03-07-2011 at 11:09.

3. این کاربر از taia بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Nov 2008

پيش فرض

وجود یا عدم وجود چنین توزیعی اساسا محل سوال نیست، چرا که خیلی راحت روی هر توزیعی شما می تونید برنامه های بک آپ گیری رو نصب کنید، البته اگر قصد شما بک آپ گرفتن از یک پارتیشن باشه، خیلی راحت میشه به صورت دستی هم این کار رو انجام داد، ولی گرفتن بک آپ از سیستم عامل کمی کار رو مشکل می کنه.

در سایت زیر لیست کاملی از این نرم افزارها وجود داره که می تونید خیلی راحت از هر کدام که مناسب کارتون هست استفاده کنید. در این لیست از برنامه های ساده ی بک آپ گیری با عملیات ساده همچون بک آپ گیری بر اساس یک زمان بندی، تا بک آپ گیری از سرورها و سیستم های خارجی و بک آپ گیری فشرده و ... وجود داره، که فکر می کنم اولین برنامه در لیست بیشتر به کار شما بیاد.
    اگه بخوایم فقط سی دی لایو رو استفاده کنیم :::
    و در کل با سیستم نصب نرم افزار در لینوکس آشنا نباشیم ...
    چی؟
    آیا باز هم می گین اساسا محل سوال نیست؟

تاريخ عضويت
    Aug 2005
    محل سكونت

پيش فرض

اگه بخوایم فقط سی دی لایو رو استفاده کنیم :::
    و در کل با سیستم نصب نرم افزار در لینوکس آشنا نباشیم ...
    چی؟
    آیا باز هم می گین اساسا محل سوال نیست؟
    عرض کردم خدمتتون، شما می خواهید بکآپ بگیرید از یک پارتیشن، خوب خیلی راحت با هر دیسک لایو هر توزیعی بوت کنید (الان تمام توزیع های معروف از NTFS پشتیبانی می کنند) و خیلی راحت به صورت دستی از تمام فایل های پارتیشن مورد نظرتون یک بکآپ بگیرید! دیگه یک کپی کردن ساده هم نرم افزار نیاز داره؟!

اما اگر یک توزیع نصب کردید و مثلا برنامه های زیادی هم روش نصب کردید و می خواهید بکآپ بگیرید که دفعه ی بعد که سیستم نصب می کنید نیاز نباشه دوباره اون همه برنامه و تنظیم رو انجام بدید برای راحتی کار از نرم افزارها استفاده می کنند، که با فرض اینکه شما حداقل چندین برنامه نصب کردید که می خواهید بکآپشون رو بگیرید (اگر نه بکآپ از یک سیستم خالی به چه درد می خوره؟!) قطعا شما سیستم نصب نرم افزار در لینوکس رو بلد هستید.

پس می بینید که اساسا محل سوال نیست!

تاريخ عضويت
    Nov 2008

پيش فرض

عرض کردم خدمتتون، شما می خواهید بکآپ بگیرید از یک پارتیشن، خوب خیلی راحت با هر دیسک لایو هر توزیعی بوت کنید (الان تمام توزیع های معروف از NTFS پشتیبانی می کنند) و خیلی راحت به صورت دستی از تمام فایل های پارتیشن مورد نظرتون یک بکآپ بگیرید! دیگه یک کپی کردن ساده هم نرم افزار نیاز داره؟!

اما اگر یک توزیع نصب کردید و مثلا برنامه های زیادی هم روش نصب کردید و می خواهید بکآپ بگیرید که دفعه ی بعد که سیستم نصب می کنید نیاز نباشه دوباره اون همه برنامه و تنظیم رو انجام بدید برای راحتی کار از نرم افزارها استفاده می کنند، که با فرض اینکه شما حداقل چندین برنامه نصب کردید که می خواهید بکآپشون رو بگیرید (اگر نه بکآپ از یک سیستم خالی به چه درد می خوره؟!) قطعا شما سیستم نصب نرم افزار در لینوکس رو بلد هستید.

پس می بینید که اساسا محل سوال نیست!
    من می خوام یک سی دی لایو ( از هر نوع توزیع لینوکس )
    بزارم توی سی دی رام بوت بشه .......
    و بدون این که نرم افزاری نصب کنم ...
    توسط نرم افزار های درون خوده این توزیع بتون از درایو ویندوزم بک آپ بگیرم و یا بک آپ رو برگردونم ...

نکته : با سی دی لایو دیگه می تونم ... اما می خوام حداقل بخاطر همین کار کوچیک هم که شده از لینوکس استفاده کنم ( البته مزیت هایی هم داره برام)

حـــــرفـه ای rootnt's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2005
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

خوب گفتن دیگه
    مثلا اگر با دیسک زنده اوبونتو سیستم رو بوت می‌کنی یک فایل بروزر (ناتیلوس) باز کن و از قسمت سمت چپ روی پارتیشنی که می‌خوای کلیک کن تا مونت بشه
    بعد از داخل اون پارتیشن روی هر چی می‌خوای با کپی پیست ساده بک آپ بگیر
    مثلا کپی کن بریز تو یه پارتیشن دیگه به همین سادگی
    احتیاج نیست قضیه رو پیچیده کنی

8. این کاربر از rootnt بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Nov 2008

پيش فرض

خوب گفتن دیگه
    مثلا اگر با دیسک زنده اوبونتو سیستم رو بوت می‌کنی یک فایل بروزر (ناتیلوس) باز کن و از قسمت سمت چپ روی پارتیشنی که می‌خوای کلیک کن تا مونت بشه
    بعد از داخل اون پارتیشن روی هر چی می‌خوای با کپی پیست ساده بک آپ بگیر
    مثلا کپی کن بریز تو یه پارتیشن دیگه به همین سادگی
    احتیاج نیست قضیه رو پیچیده کنی
    پ::::
    چه جالب یعنی برای بک آپ گرفتن از ویندوز یا لینوکس و یا مک احتیاج به نرم افزار نیست ...
    و با کپی و پیس کردن معمولی این امکان پذیره ؟؟×!

حـــــرفـه ای rootnt's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2005
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

ویندوز و مک رو نمی‌دونم اما لینوکس آره به همین سادگی
    مثلا کل پارتیشنی که روش لینوکس نصب کردی رو کپی می‌کنی یه جای دیگه بعد برای برگردوندنش هم همه رو کپی میکنی رو پارتیشنی که می‌خوای
    با چند تا تغییرات کوچیک می تونی همون لینوکس رو دوباره راه بندازی
    اون تغییرات هم اول نصب گراب هست و بعد اگر پارتیشنی که بک آپ رو ریستور کردی فرق کرده باید تنظیمات فایل etc/fstab/ رو تغییر بدی

ابزار هم وجود داره اما سادش این بود
    مثلا ابزارهایی مثل tar برای فرده سازی یا dd برای اینکه از بک آپت یه ایمیج تهیه کنی

11. 2 کاربر از rootnt بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه Abismo Negro's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2010
    محل سكونت
    Tehran , Iran

پيش فرض

راستش من واقعن متوجه این موضوع که چطور استفاده از بعضی از صورتک های خاص اون هم به این تعداد بالا آخر تمام جملات تمسخر نیست ولی بنده که تنها صفات نیک و پسندیده به کار بردم و تمام احترام رو در گفتارم حفظ کردم تمسخر هست.
    درباره بحث مدیر بودن و تأثیرش روی نظرات عمومی هم قبل تر توضیح دادم ولی گویا مورد پذیرش نیست.بگذریم
    بنده برای اولین بار اومدم در بخش لینوکس این انجمن یک پست دادم و در این تاپیک و در پاسخ یکی از دوستان که درباره توضیح اصلی بنده که چند سال عمرم رو مدام توش کار کردم نظر شخصیم رو بیان کردم و ایراداتی که نسبت به ابونتو میدیدم و مزیت‌هایی که احساس میکردم سوزه نسبت به ابونتو دارا هست هم برای دوستمون بیان کردم که شاید هم نباید اینطور مطرح میکردم که در پست های بعدی این مساله رو پذیرفتم ولی دوستان مایل به ادامه جدل(اسم دیگه ای به ذهنم نمیرسه واقعن) بودند.و البته تصور می‌کنم که این جوی که مدیران و درصد زیادی از کاربران هواداران دبیان و نوادگانش هستند هم به محکوم کردن بنده شدت بخشید.
    در ارتباط با گیمپ واقعن من نمیدونم چی بگم.بنده هم دیده بودم دلایل کنونیکال(یا کارمندان تولید کننده و میشه گفت گسترش دهنده ابونتو رو) ولی به نظر شخصی من کاملن دلایل غیر موجهی هست.ابتدا درباره اینکه آیا واقعن گیمپ تا اون حد پیچیده هست و آیا نرم‌افزار پیچیده‌تری به صورت پیش‌فرض در ابونتو نصب نشده؟ و مساله دیگه اینکه برفرض Fspot تا چه حد پاسخگوی نیازهای یک کاربر(حتی کاربر عادی) هست؟
    این مثالی که درباره paint و photoshop زدید یه جور قیاس مع الفارغ هست.واقعن من ارتباطش رو نمیفهمم. ماکروسافت در کدام یک از نسخه های پیشین ویندوز فتوشاپ رو ارائه میداد که الان بیاد با paint جایگزینش کنه؟ و مساله بعدی اینکه ماکروسافت که جزو بزرگترین عرضه کنندگان نرم افزارهای تجاری هست چه ارتباطی میتونه با یک کمپانی گسترش دهنده گنو/لینوکس داشته باشه که از این نظر بخوان شبیه هم باشن؟
    ماکروسافتی که میاد حتی همون ویژگیهای ابتدایی wordpad رو هم بعد از ویندوز xp ازش میگیره و به جاش trial ها و تبلیغات آفیس رو به جهت فروش میزاره باید عمل‌کرد ابونتو باهاش یکی باشه؟
    مساله بعدی اینکه چطور این احساس رو فقط عزیزان کمپانی کنونیکال داشتند؟
    کلیه گسترش دهنده های SUSE , PC Linux , Mint و کلی توزیع دیگه که شاید بشه لیست کرد اینجا و تقریبن همگی هم توزیع هاشون رو به اسم توزیع‌هایی مناسب کاربران عادی عرضه ( یا همان گسترش و پخش) میکنند در اشتباه هستند که یک نرم‌افزار حرفه‌ای رو به صورت پیش‌فرض در دیسک های زنده و … قرار میدن و فقط کنونیکال به این درجه از هوشمندی رسیده که این نرم‌افزار (اون هم با این گسترش و محبوبیت روز افزون و خیره کننده ای که Gimp داره‌)مناسب کاربرها نیست.
    خوب این استدلال رو میشه واسه خیلی چیزها کرد.مثلن Libreoffice ویژگیهای بسیار حرفه‌ای و پیچیده‌ای داره. چرا نمیان Abiword رو جایگزینش کنن؟یا فایرفاکس در مواردی خیلی پیچیده و حرفه‌ای هست.چرا نمیان با یه چیزی تو مایه‌های Epiphany یا Midori عوضش کنن؟
    حتی بعضی توزیع‌ها مثل فدورا که تقریبن خیلی نرم افزارهارو از دیسک زنده حذف میکنن اقدام به توزیع یه سری نسخه های تخصصی میکنن برای مقاصد حرفه ای.که من دقیقن با نسخه گرافیک فدورا تحت عنوان Fedora Design suite کار کردم کار کردم مدتی و گیمپ رو هم به صورت پیش‌فرض نصب داشت.ولی در ابونتو همچین چیزی ندیدم بنده.کلن یه نسخه عرضه میشه.کوبونتو و زوبونتو هم که والا چیز خاصی نمیبینم توش به جز ۲ تا دسکتاپ که اینقدر روش کار شده و زحمت کشیده شده که گویا تفاوتی با نسخه های زنده ارائه شده در سایت دسکتاپ(DE) مربوطه نداره.
    حتی همون ویندوز نسخه های حرفه‌ای تر هم ارائه میده (حداقل اسمن) Home , Pro , Ultimate .و حتی اگر هیچ تفاوت بزرگی هم توش وجود نداشته باشه( که زیاد اینطور نیست)‌باز هم تنها یک نسخه و آن هم مناسب کاربر تازه کار نیست.
    واقعن درباره این مساله ی Gimp به نظرم به هیچ عنوان حداقل از نظر بنده( و اطلاعات کمم) منطقی نیست .
    مساله بعدی که بیان فرمودید و فرمول انجامش رو هم توضیح دادید ( که یکی از گزینه های بسیار آشکار و ساده ی موجود در Yast هست ولی چون ابونتو بهتر هست ما میپذیریم)‌بحث samba server بود که بنده به عنوان یکی از مثال‌ها عرض کردم.
    تعریف شما از کاربر عادی چی هست؟
    این کاربر عادی از فضا که نمیاد. کاربر عادی و غیر عادی همه در دنیایی زندگی میکنند که پر از کاربران و سیستم‌های انحصاری مثل ویندوز هست.و نیاز به ارتباط متقابل و سازگاری با این سیستم‌ها دارند.
    کاربر عادی از نظر شما شخصی هست که فقط از یک مرورگر استفاده میکنه و ۴ تا عکس میبینه و با هیچ کاربر دیگری(از هیچ سیستم عامل دیگری جز ابونتو‌) در ارتباط نیست؟
    بنده به شخصه خودم یه کاربر بسیار عادی بودم که نیاز به شبکه شدن در محل کارم برای کارهای بسیار عادی مثل پرینت و انتقال اطلاعات از طریق شبکه داشتم.
    هکر و برنامه نویس و گیک و مشغول در لابراتوار با پشتیبانی Novell و canonicalهم نبودم.و واقعن تصور نمیکنم این بحث شبکه شدن با سیستم‌های ویندوزی تا اون حد که شما عنوان میکنید مبحث تخصصی باشه که نیاز بهش واقعن به ندرت پیش بیاد.البته واقعن تعریف شما از کاربر عادی برای من روشن نیست.اگر کاربر عادی از نظر شما چیزی هست که در بالا عرض کردم بنده حرفی برای گفتن ندارم.

فقط یک سؤالی برای بنده پیش میاد .اساسن اون فرد چه نیازی به نصب گنو/لینوکس داره؟
    وقتی نه مساله سازگاری با ویندوز و .. .مطرح هست و نه بحث آرمان‌های انسانی لینوکس( و به طبع توزیع کنندش و مشارکت در این پروژه وسیع انسانی)اهمیت داره . پس چرا یک کاربر عادی بیاد و لینوکس نصب کنه؟ چون ویروسی نشه؟
    برخلاف ادعای بعضی عزیزان که میفرمایند ویندوز خیلییی خیلییییی نا امن هست و پر از ویروس هست بنده اصلن چنین نظری ندارم.بله ویندوز اکس پی سرویس پک ۱ بدون نرم‌افزار امنیتی آپدیت شده و دیواره آتش ممکنه نا امن باشه ولی شما یک ویندوز ۷ به روزرسانی شده با آنتی ویروس رایگان Microsoft security essentials و حتی Windows firewall هم داشته باشید میشه گفت این حرف این دسته از عزیزان به هیچ عنوان اعتباری نداره.پس در صورتی که هدف از نصب لینوکس برای کاربر عادی یکی از اهداف بالا نباشه(صرفنظر از فاکتور اقتصادی که در کشور ما چندان مطرح نیست) این کاربر دقیقن به چه دلیل میاد و لینوکس نصب میکنه؟ و آیا این دلایل کافی هست؟
    شما هر دلیلی که بنده میارم و قبول دارم رو از پایه رد میکنید. حتی مساله گسترش دهنده های توزیع هارو که عرض کردم شما به کاربر عادی ربط میدید و در‌واقع صورت مساله رو پاک میکنید.کاربر عادی به کنار.بنده یک پرسش شخصی دارم از شما.واقعن برای شما کاربر بسیار حرفه‌ای این مساله ارزش و اهمیتی نداره؟واقعن من نمیدونم در این مورد چی بگم.

از بحث شیرین Gnome و KDE گفتید که تقریبن همه میدونن که SUSE روی هر دوش به شدت کار میکنه ولی بعضی از توزیع‌ها اینطور نیستند مثل ابونتو تقریبن میونه خوبی با KDE نداشته و نداره و یا حتی فدورا. از بحث گنوم و کی دی ای و مقایسه ویژگیهای ظاهری و نرم‌افزارها و مقایسه حقیقی قابلیت‌های gtk و Qt که بگذریم بحث انتخاب رو مطرح کردید و در حقیقت اگر بنده درست متوجه شده باشم(اگر نه اشتباه بنده رو تصحیح بفرمایید) میفرمایید که هیچ جانبداری انجام نمیدید.
    و یعنی در حقیقت از نگارش و بیان صفر درجه و بی طرفانه حمایت میکنید.
    ولی تقریبن محور تمام پست های شما هواداری از یک توزیع ( یا یک خانواده از توزیع ها) هست.حتی آواتار شما مثل بنده(که بنده بعد از ایجاد این جدل در این تاپیک این آواتار رو قرار دادم)در حقیقت یکی از مصادیق هواداری از توزیع محبوب هست.و آیا شما واقعن تصور میکنید با این مدال خوشرنگ ناظر انجمن و ستاره‌های فراوانی که داریدو .. این آواتار و جبهه ای که در مقابل یک توزیع یا در حمایت از یک توزیع خاص میگیرید تأثیری روی کاربرهای عادی یا تازه وارد هایی که از این انجمن بازدید میکنند نخواهد داشت؟

فرمودید هیچ نیازی در مستند صحبت کردن درباره گفته هاتون به بنده نمیبینید و در حقیقت(اینطور که بنده با زبان و ادبیات پارسی ضعیفی که دارم متوجه میشم) نظر بنده درباره گفته‌های شما اهمیتی برای شما ندارد.
    از این لطف واقعن سپاسگذارم و در حقیقت این درجه از خضوع و خشوع شما قابل ستایش هست.و اما اینکه فرمودید بنده با طعنه و یا چی گفتم. باید عرض کنم که خیر .به هیچ عنوان.
    من(برعکس شما) در یکی از درجه پایین‌ترین دانشگاههای کشور تحصیل کردم و نمرات بسیار ضعیفی هم داشتم. ولی یک مساله که آموختم این هست که وقتی در یک بحث دوطرفه(یا چند طرفه. تفاوتی ندارد) اقدام به بیان مطلبی(به ویژه در ارتباط با تجربیات و مشاهدات شخصی مینماییم بایستی از نظر منطقی مستندات و شواهدی را مبنی بر صحت گفته‌ها و آزمایش‌های خود ارائه کنیم.
    شاید این مساله از نظر شما اشتباه باشد و باید فقط گفته هارا ارائه کرد(بدون ارائه منبع)و اگر اینطور است بنده از شما به علت جسارتم پوزش میطلبم.
    و اکنون هم که شما وب سایت معروف distrowatch را به عنوان شاهدی بر صحت گفته‌های خود معرفی کردید که سیستم رتبه بندی و آمار این وب سایت همانطور که در خود وب سایت درج شده معرف حضور همگان هست.
    و ملاک طبقه بندی توزیع‌ها در این سایت صد البته قابلیت‌ها و توانایی‌ها و امکاناتشان در مقایسه با سایر توزیع هاست و نه فقط کلیک کردن.

درباره پیشنهاد ایجاد تاپیک مقایسه و نقد و بررسی بین توزیع‌ها که واقعن جالب هست که در این سالهای فعالیت انجمن ایجاد نشده جای تشکر هست که این پیشنهاد توسط جناب taia مطرح شده.
    (این رو جدی نگیرید شوخی هست. انشاالله عزیزان با همکاری مدیریت به بررسی مزایای ubuntu و debian و برتری هاش نسبت به سایر توزیع‌ها و همچنین معایب اون توزیع‌ها پرداخته خواهد شد و منتقدین ubuntu هم با حمایت و تشکر کاربران به صلابه کشیده خواهند شد.)

در آخر من اصلن فکرش رو هم نمیکردم که بیان کردن چند مورد نقد به ابونتو اینقدر موجب خشم هواداران متعصبش بشه و واقعن از این جسارت پوزش میطلبم.در این بحث یک‌طرفه هم که بیشتر حالت جدل(به سبک روحانیون شیعه ی قم )‌رو گرفته بنده اصلن خواستار این ریختی شدنش نبودم و همین جا پیروز میدان(واقعن یه همچین حالتی پیدا کرده بحث)‌ رو جناب taia اعلام میکنم و از بابت انتقاد از ubuntu و برتر دانستن opensuse اظهار ندامت و پشیمانی کرده و بخشش عزیزان متعصب را طلب دارم.

تاريخ عضويت
    Aug 2005
    محل سكونت

پيش فرض

راستش من واقعن متوجه این موضوع که چطور استفاده از بعضی از صورتک های خاص اون هم به این تعداد بالا آخر تمام جملات تمسخر نیست ولی بنده که تنها صفات نیک و پسندیده به کار بردم و تمام احترام رو در گفتارم حفظ کردم تمسخر هست.
    درباره بحث مدیر بودن و تأثیرش روی نظرات عمومی هم قبل تر توضیح دادم ولی گویا مورد پذیرش نیست.بگذریم
    بنده برای اولین بار اومدم در بخش لینوکس این انجمن یک پست دادم و در این تاپیک و در پاسخ یکی از دوستان که درباره توضیح اصلی بنده که چند سال عمرم رو مدام توش کار کردم نظر شخصیم رو بیان کردم و ایراداتی که نسبت به ابونتو میدیدم و مزیت‌هایی که احساس میکردم سوزه نسبت به ابونتو دارا هست هم برای دوستمون بیان کردم که شاید هم نباید اینطور مطرح میکردم که در پست های بعدی این مساله رو پذیرفتم ولی دوستان مایل به ادامه جدل(اسم دیگه ای به ذهنم نمیرسه واقعن) بودند.و البته تصور می‌کنم که این جوی که مدیران و درصد زیادی از کاربران هواداران دبیان و نوادگانش هستند هم به محکوم کردن بنده شدت بخشید.
    ببینید دوست عزیزم، صفات نیک و پسندیده ی شما در یک بحث خودتون می دونید چه گونه هست. بگزریم.
    بنده نگفتم شما تازه کارید و یا چندین سال هست عمرتون رو در گنو/لینوکس گزراندید، نظرات هم اینجا جز پاسخ های سوالات تکنیکی بیشتر شخصی هست.
    و اما در ادامه:

در ارتباط با گیمپ واقعن من نمیدونم چی بگم.بنده هم دیده بودم دلایل کنونیکال(یا کارمندان تولید کننده و میشه گفت گسترش دهنده ابونتو رو) ولی به نظر شخصی من کاملن دلایل غیر موجهی هست.ابتدا درباره اینکه آیا واقعن گیمپ تا اون حد پیچیده هست و آیا نرم‌افزار پیچیده‌تری به صورت پیش‌فرض در ابونتو نصب نشده؟ و مساله دیگه اینکه برفرض Fspot تا چه حد پاسخگوی نیازهای یک کاربر(حتی کاربر عادی) هست؟
    این مثالی که درباره paint و photoshop زدید یه جور قیاس مع الفارغ هست.واقعن من ارتباطش رو نمیفهمم. ماکروسافت در کدام یک از نسخه های پیشین ویندوز فتوشاپ رو ارائه میداد که الان بیاد با paint جایگزینش کنه؟ و مساله بعدی اینکه ماکروسافت که جزو بزرگترین عرضه کنندگان نرم افزارهای تجاری هست چه ارتباطی میتونه با یک کمپانی گسترش دهنده گنو/لینوکس داشته باشه که از این نظر بخوان شبیه هم باشن؟
    ماکروسافتی که میاد حتی همون ویژگیهای ابتدایی wordpad رو هم بعد از ویندوز xp ازش میگیره و به جاش trial ها و تبلیغات آفیس رو به جهت فروش میزاره باید عمل‌کرد ابونتو باهاش یکی باشه؟
    مساله بعدی اینکه چطور این احساس رو فقط عزیزان کمپانی کنونیکال داشتند؟
    کلیه گسترش دهنده های SUSE , PC Linux , Mint و کلی توزیع دیگه که شاید بشه لیست کرد اینجا و تقریبن همگی هم توزیع هاشون رو به اسم توزیع‌هایی مناسب کاربران عادی عرضه ( یا همان گسترش و پخش) میکنند در اشتباه هستند که یک نرم‌افزار حرفه‌ای رو به صورت پیش‌فرض در دیسک های زنده و … قرار میدن و فقط کنونیکال به این درجه از هوشمندی رسیده که این نرم‌افزار (اون هم با این گسترش و محبوبیت روز افزون و خیره کننده ای که Gimp داره‌)مناسب کاربرها نیست.
    خوب این استدلال رو میشه واسه خیلی چیزها کرد.مثلن Libreoffice ویژگیهای بسیار حرفه‌ای و پیچیده‌ای داره. چرا نمیان Abiword رو جایگزینش کنن؟یا فایرفاکس در مواردی خیلی پیچیده و حرفه‌ای هست.چرا نمیان با یه چیزی تو مایه‌های Epiphany یا Midori عوضش کنن؟
    اول اینکه اون مطلبی که گذاشتم ایکاش کامل می خوندید:
    نظر شما رو به صحبت نوومن یکی از گسترش دهندگان GIMP بعد از حذف این برنامه از لیست برنامه های پیش فرض اوبونتو جلب می کنم:
    اون صحبت از طرف یکی از گسترش دهندگان برنامه ی GIMP بود و نه گسترش دهندگان اوبونتو!
    مثال مایکروسافت رو مع الفارغ دونستید، عزیزم، خدمتون عرض کردم، من نگفتم اوبونتو باید از سیاست های ویندوز پیروی کنه، ولی با توجه به اینکه ویندوز به هر جهت درصد بالایی در حدود 90 درصد بازار سیستم عامل ها رو داره، کارهاش قطعا بی دلیل نبوده.
    سوال می پرسم از شما در مورد اینکه گفتید همه یک کاری را می کنند و حالا یک شرکت فهمیده غلطه! اگر تمام دنیا رو بیاورند به مصرف گوشت قرمز، و در این میان یک کشور مصرف گوشت قرمز رو مضر اعلام کنه، اون کشور اشتباه کرده؟!
    دوست عزیزم، سوال می پرسم از شما، کاربری که می خواهد یک فایل موسیقی گوش کند به یک پلیر نیاز دارد یا یک ادیتور پیشرفته ی موسیقی؟
    گفتید چرا دیگر ابزارهای پیشرفته وجود داره! دوست عزیزم کدام امکان فایرفاکس را شما پیچیده توصیف می کنید؟ (البته اگر باز برای ما وارد تنظیمات نشوید!) نرم افزارهای office از نامشون پیداست، برای کارهای دفتری طراحی شده اند، یک کاربر عادی برای نوشتن یک متن می تواند از ابزار ساده ی gedit استفاده کند، نه ابزار پیشرفته. اما چون اکثریت کاربران امروزه کارهای مختلفی را با نرم افزارهای office می کنند گذاشتن پیش فرض می تونه بر این دلیل باشه! اما چند درصد از کاربران همین سایت کارهای پیشرفته ی ویرایش عکس می کنند.
    تازه اگر حرف شما را در حرفه ای خواندن فایرفاکس و نرم افزارهای آفیس قبول کنم!
    که امیدوارم حق قبول نکردن رو داشته باشم!

حتی بعضی توزیع‌ها مثل فدورا که تقریبن خیلی نرم افزارهارو از دیسک زنده حذف میکنن اقدام به توزیع یه سری نسخه های تخصصی میکنن برای مقاصد حرفه ای.که من دقیقن با نسخه گرافیک فدورا تحت عنوان Fedora Design suite کار کردم کار کردم مدتی و گیمپ رو هم به صورت پیش‌فرض نصب داشت.ولی در ابونتو همچین چیزی ندیدم بنده.کلن یه نسخه عرضه میشه.کوبونتو و زوبونتو هم که والا چیز خاصی نمیبینم توش به جز ۲ تا دسکتاپ که اینقدر روش کار شده و زحمت کشیده شده که گویا تفاوتی با نسخه های زنده ارائه شده در سایت دسکتاپ(DE) مربوطه نداره.
    حتی همون ویندوز نسخه های حرفه‌ای تر هم ارائه میده (حداقل اسمن) Home , Pro , Ultimate .و حتی اگر هیچ تفاوت بزرگی هم توش وجود نداشته باشه( که زیاد اینطور نیست)‌باز هم تنها یک نسخه و آن هم مناسب کاربر تازه کار نیست.
    واقعن درباره این مساله ی Gimp به نظرم به هیچ عنوان حداقل از نظر بنده( و اطلاعات کمم) منطقی نیست .
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    مساله بعدی که بیان فرمودید و فرمول انجامش رو هم توضیح دادید ( که یکی از گزینه های بسیار آشکار و ساده ی موجود در Yast هست ولی چون ابونتو بهتر هست ما میپذیریم)‌بحث samba server بود که بنده به عنوان یکی از مثال‌ها عرض کردم.
    تعریف شما از کاربر عادی چی هست؟
    این کاربر عادی از فضا که نمیاد. کاربر عادی و غیر عادی همه در دنیایی زندگی میکنند که پر از کاربران و سیستم‌های انحصاری مثل ویندوز هست.و نیاز به ارتباط متقابل و سازگاری با این سیستم‌ها دارند.
    کاربر عادی از نظر شما شخصی هست که فقط از یک مرورگر استفاده میکنه و ۴ تا عکس میبینه و با هیچ کاربر دیگری(از هیچ سیستم عامل دیگری جز ابونتو‌) در ارتباط نیست؟
    بنده به شخصه خودم یه کاربر بسیار عادی بودم که نیاز به شبکه شدن در محل کارم برای کارهای بسیار عادی مثل پرینت و انتقال اطلاعات از طریق شبکه داشتم.
    هکر و برنامه نویس و گیک و مشغول در لابراتوار با پشتیبانی Novell و canonicalهم نبودم.و واقعن تصور نمیکنم این بحث شبکه شدن با سیستم‌های ویندوزی تا اون حد که شما عنوان میکنید مبحث تخصصی باشه که نیاز بهش واقعن به ندرت پیش بیاد.البته واقعن تعریف شما از کاربر عادی برای من روشن نیست.اگر کاربر عادی از نظر شما چیزی هست که در بالا عرض کردم بنده حرفی برای گفتن ندارم.
    عزیزم شما دوست نداری جملات پست های من رو کامل بخونی نه؟!
    با منبع خدمتون عرض کردم، اوبونتو از نسخه ی 9.04 به بعد به صورت پیش فرض با شبکه های ویندوزی به طور خودکار کار می کند، و من خودم هم در 10.10 بدون مشکل این تجربه را داشته ام.
    و جز کسانی که می خواهند سرور داخلی لینوکسی نصب کنند کاربران دیگر نیازی به نصب samba server ندارند!

فقط یک سؤالی برای بنده پیش میاد .اساسن اون فرد چه نیازی به نصب گنو/لینوکس داره؟
    وقتی نه مساله سازگاری با ویندوز و .. .مطرح هست و نه بحث آرمان‌های انسانی لینوکس( و به طبع توزیع کنندش و مشارکت در این پروژه وسیع انسانی)اهمیت داره . پس چرا یک کاربر عادی بیاد و لینوکس نصب کنه؟ چون ویروسی نشه؟
    برخلاف ادعای بعضی عزیزان که میفرمایند ویندوز خیلییی خیلییییی نا امن هست و پر از ویروس هست بنده اصلن چنین نظری ندارم.بله ویندوز اکس پی سرویس پک ۱ بدون نرم‌افزار امنیتی آپدیت شده و دیواره آتش ممکنه نا امن باشه ولی شما یک ویندوز ۷ به روزرسانی شده با آنتی ویروس رایگان Microsoft security essentials و حتی Windows firewall هم داشته باشید میشه گفت این حرف این دسته از عزیزان به هیچ عنوان اعتباری نداره.پس در صورتی که هدف از نصب لینوکس برای کاربر عادی یکی از اهداف بالا نباشه(صرفنظر از فاکتور اقتصادی که در کشور ما چندان مطرح نیست) این کاربر دقیقن به چه دلیل میاد و لینوکس نصب میکنه؟ و آیا این دلایل کافی هست؟
    شما هر دلیلی که بنده میارم و قبول دارم رو از پایه رد میکنید. حتی مساله گسترش دهنده های توزیع هارو که عرض کردم شما به کاربر عادی ربط میدید و در‌واقع صورت مساله رو پاک میکنید.کاربر عادی به کنار.بنده یک پرسش شخصی دارم از شما.واقعن برای شما کاربر بسیار حرفه‌ای این مساله ارزش و اهمیتی نداره؟واقعن من نمیدونم در این مورد چی بگم.
    اینکه چرا یک کاربر به توزیع های لینوکس روی می آوره، می تونه موضوع یک تحقیق باشه، با چندین پرسشنامه می شه دلایل رو مشخص کرد.
    اما از نظر من، آنچه مهم هست، فرهنگ گنو/لینوکس هست.
    انتخاب توزیع در مرحله ی بعد هست.

از بحث شیرین Gnome و KDE گفتید که تقریبن همه میدونن که SUSE روی هر دوش به شدت کار میکنه ولی بعضی از توزیع‌ها اینطور نیستند مثل ابونتو تقریبن میونه خوبی با KDE نداشته و نداره و یا حتی فدورا. از بحث گنوم و کی دی ای و مقایسه ویژگیهای ظاهری و نرم‌افزارها و مقایسه حقیقی قابلیت‌های gtk و Qt که بگذریم

باز هم نظر شخصی! دوست عزیزم، شما از روی کدام منبع اطلاعاتی می گویید که سوزه به شدت روی گنوم و KDE کار می کنه اما اوبونتو نه؟ و یا از کجا می دانید که اوبونتو رابطه ی خوبی با KDE نداره؟!
    گفتم اگر بحث نقد و بررسی هست دلیل بیاورید!

بحث انتخاب رو مطرح کردید و در حقیقت اگر بنده درست متوجه شده باشم
    (اگر نه اشتباه بنده رو تصحیح بفرمایید) میفرمایید که هیچ جانبداری انجام نمیدید.
    و یعنی در حقیقت از نگارش و بیان صفر درجه و بی طرفانه حمایت میکنید.
    ولی تقریبن محور تمام پست های شما هواداری از یک توزیع ( یا یک خانواده از توزیع ها) هست.حتی آواتار شما مثل بنده(که بنده بعد از ایجاد این جدل در این تاپیک این آواتار رو قرار دادم)در حقیقت یکی از مصادیق هواداری از توزیع محبوب هست.و آیا شما واقعن تصور میکنید با این مدال خوشرنگ ناظر انجمن و ستاره‌های فراوانی که داریدو .. این آواتار و جبهه ای که در مقابل یک توزیع یا در حمایت از یک توزیع خاص میگیرید تأثیری روی کاربرهای عادی یا تازه وارد هایی که از این انجمن بازدید میکنند نخواهد داشت؟
    آواتار من شخصی هست دوست عزیز،

وقتی از من سوال میشه کدام توزیع برای من خوبه، دوست عزیزم، من نظر شخصی خودم رو می گم، چون 5 سال پیش که شروع کردم به کار با گنو/لینوکس 3 توزیع که اتفاقا اپن سوزه هم بود (و هنوز هم سی دی هاش رو دارم) نصب کردم و اوبونتو برای من خوشایند بود، در جواب می گم توزیع هایی مانند اوبونتو، پارسیکس و مینت توزیع های مناسبی هستند باز برید نصب کنید و ببینید کدام توزیع رو خشتون می آید!
    شما پستی از من بیار که من گفته باشم فقط اوبونتو!
    آخه عزیزم حرف منطقی بزن، من یک آدم هستم و گرایشی دارم، و بر اساس گرایشم دیگران رو راهنمایی می کنم و یک اعتقاد هم دارم گنو/لینوکس با 5 سال پیش فرق کرده، امروز همه کار با چندتا کلیک انجام میشه (چیزی که خود من ازش گله دارم!!!) به نظر من فرقی بین توزیع ها نیست و با این فکر توزیع های مورد علاقه ی خودم در ابتدای کارم رو به کاربران توصیه می کنم ( با اینکه خودم خیلی وقته حتی اوبونتو رو نصب هم نکردم!).

و یک مسئله رو هم بگم من هیچ وقت مقابل توزیعی جبهه نگرفتم، حتی در بحث با شما من نگفتم اپن سوزه خوب نیست، بحث من صحبت شخص شماست. شما یک پست از تمام سالهای فعالیت من بیار که من در اون در مقابل توزیعی لینوکسی جبهه گرفته باشم، بله در مقابل BSD ها بوده ولی هیچ وقت در مورد توزیعی لینوکسی بد نگفتم! عیب جویی کرده ام شاید ولی با ارجاع به مرجع بوده.

فرمودید هیچ نیازی در مستند صحبت کردن درباره گفته هاتون به بنده نمیبینید و در حقیقت(اینطور که بنده با زبان و ادبیات پارسی ضعیفی که دارم متوجه میشم) نظر بنده درباره گفته‌های شما اهمیتی برای شما ندارد.
    از این لطف واقعن سپاسگذارم و در حقیقت این درجه از خضوع و خشوع شما قابل ستایش هست.و اما اینکه فرمودید بنده با طعنه و یا چی گفتم. باید عرض کنم که خیر .به هیچ عنوان.
    عزیزم،
    گفتم من نیازی به اثبات حرفم به شما ندارم، نگفتم نظر شما برای من محترم نیست! بنده از یک تجربه ی شخصی صحبت می کنم شما از من دلیل و مدرک خواستید گفتم می خواهید قبول کنید می خواهید خیر!

عذر می خواهم از خدمتون، اگر دوستی به سفری برود، و در برگشت مثلا از خاطره ی شنا در دریا برای شما صحبت کند، اولا شما آن را آزمایش می خوانید؟! ثانیا از او دلیل و مدرک می خواهید؟!!
    عرض کردم چند سال پیش در انجمنی لینوکسی عضو بودم و کارهایی کردم و از تجربه ی آنجا می گم افراد خودشون به اوبونتو گرایش داشته اند!!! همین! نه آزمایشی بوده، نه کار تحقیقاتی بوده! یک تجربه ی شخصی! شما دلیل خواستید گفتم نیازی به اثبات تجربه هام ندارم!

آیا این عدم اهمیت حرف شما برای بنده است؟!
    در مورد طعنه هم، خوب خدا رو شکر، اگر سو تفاهمی بوده عذر خواهی میکنم.

من(برعکس شما) در یکی از درجه پایین‌ترین دانشگاههای کشور تحصیل کردم و نمرات بسیار ضعیفی هم داشتم. ولی یک مساله که آموختم این هست که وقتی در یک بحث دوطرفه(یا چند طرفه. تفاوتی ندارد) اقدام به بیان مطلبی(به ویژه در ارتباط با تجربیات و مشاهدات شخصی مینماییم بایستی از نظر منطقی مستندات و شواهدی را مبنی بر صحت گفته‌ها و آزمایش‌های خود ارائه کنیم.
    شاید این مساله از نظر شما اشتباه باشد و باید فقط گفته هارا ارائه کرد(بدون ارائه منبع)و اگر اینطور است بنده از شما به علت جسارتم پوزش میطلبم.
    باز هم عرض میکنم، من در همون پست اولش گفتم
    " اگر من اوبونتو رو هنوز توزیع مناسبی برای شروع می دونم، به این دلیل هست که اولا در مهاجرت فقط سیستم عامل شرط نیست! دوما خیلی ها رو به سمت گنو/لینوکس کشوندم که اوبونتو رو مناسب دیدند"
    عزیزم، آزمایش و تحقیق یک بحث هست، تجربه یک بحث!
    این گفته من صرفا بر این مطلب بود که "من هنوز اعتقاد دارم چون"!
    دوست عزیزم، ارائه دلیل و مدرک برای اثبات صحبتم زمانی نیاز هست که من بخواهم حرفم را به شما اثبات کنم، در حالی که عرض کردم من به دنبال اثبات حرفم نیستم، شما اصلا بگیر من دروغ گفته ام!
    حرف من، تجربه ی من ملاک کار من هست!

درغیر این صورت دیدید که در جواب شما در پست قبلی برای تمام گفته هایم منبع ذکر کردم، حال قضاوت با دوستان!

و اکنون هم که شما وب سایت معروف distrowatch را به عنوان شاهدی بر صحت گفته‌های خود معرفی کردید که سیستم رتبه بندی و آمار این وب سایت همانطور که در خود وب سایت درج شده معرف حضور همگان هست.
    و ملاک طبقه بندی توزیع‌ها در این سایت صد البته قابلیت‌ها و توانایی‌ها و امکاناتشان در مقایسه با سایر توزیع هاست و نه فقط کلیک کردن.
    محبوبیت چرا بوجود می آید؟

درباره پیشنهاد ایجاد تاپیک مقایسه و نقد و بررسی بین توزیع‌ها که واقعن جالب هست که در این سالهای فعالیت انجمن ایجاد نشده جای تشکر هست که این پیشنهاد توسط جناب taia مطرح شده.
    (این رو جدی نگیرید شوخی هست. انشاالله عزیزان با همکاری مدیریت به بررسی مزایای ubuntu و debian و برتری هاش نسبت به سایر توزیع‌ها و همچنین معایب اون توزیع‌ها پرداخته خواهد شد و منتقدین ubuntu هم با حمایت و تشکر کاربران به صلابه کشیده خواهند شد.)
    با دلیل و مدرک و منبع وارد گوی شو و جواب همه را بده تا به صلابه کشیده نشوی.

اینجا دوست عزیز، ناظر دیگر انجمن m a j r i x از کاربران قدیمی سوزه هست، hosein-mec تا جایی که یادم هست sabayon استفاده می کرد، rootnt مدیر انجمن از طرفداران جنتو هست.
    حالا چرا شما خوشت می آید کل انجمن رو اوبونتو پرست جلوه بدی نمی دونم!

در آخر من اصلن فکرش رو هم نمیکردم که بیان کردن چند مورد نقد به ابونتو اینقدر موجب خشم هواداران متعصبش بشه و واقعن از این جسارت پوزش میطلبم.در این بحث یک‌طرفه هم که بیشتر حالت جدل(به سبک روحانیون شیعه ی قم )‌رو گرفته بنده اصلن خواستار این ریختی شدنش نبودم و همین جا پیروز میدان(واقعن یه همچین حالتی پیدا کرده بحث)‌ رو جناب taia اعلام میکنم و از بابت انتقاد از ubuntu و برتر دانستن opensuse اظهار ندامت و پشیمانی کرده و بخشش عزیزان متعصب را طلب دارم.
    باز هم قضاوت با کاربران سایت که چه کسی تعصب به خرج داد!

لازم هست دوباره از پست هاتون نقل قول کنم؟

در ضمن چون بحث کلا بی ربط شد، و چون خودم در بحث شرکت داشتم و شرط انصاف نیست که کاری بکنم، از مدیر انجمن درخواست دارم، پست های این بحث رو بازدید کنند، اگر صلاح بود پاک و یا منتقل شوند، و اگر نه هم که باشند سر جایشان.

موفق باشید

14. 2 کاربر از taia بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •