تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 18 از 123 اولاول ... 81415161718192021222868118 ... آخرآخر
نمايش نتايج 171 به 180 از 1228

نام تاپيک: ✔ رفع اشکال سوالات درسی مباحث مقاطع دبیرستان و پیش دانشگاهی و کنکوری ها

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Jul 2006
    محل سكونت
    گیلان _ رشت

پيش فرض

ببینید همونطور که میدونید در بالاترین نقطه انرزی جنبشی و پتانسیل و در پایین ترین نقطه فقط انرزی جنبشی داریم پس در طول حرکت طبق قانون پایستگی انرزی این دو انرزی دایما در حال تبدیل به یکدیگرند پس طبیعتا انرزی جنبشی ثابت نخواهد بود و دایما در حال تغییر است و طبق رابطه ی این انرزی بواسطه ی این تغییر سرعت هم تغییر می کند. ... سرعت در بالاترین نقطه کمینه و سرعت در پایین ترین نقطه بیشینه است.

حرکت دایره ای یکنواخت هم فقط در سطح افق وجود دارد .
    ممنون
    ممنون ، روی این قسمت کمی شک داشتم که برطرف شد ...

کسی میدونه قوانین رنگ محلولها چطوریه؟ مثلا چه طوری میشه بدون حفظ کردن بدونیم cuso4 آبی رنگه؟ شما چطوری اینا رو یاد میگیرین که سر جلسه کنکور بدون اشکال توی ذهنتون بمونه و نیازی به حفظش نباشه؟
    تا حالا برای رنگ محلولها ، چیزی ندیدم ! ، فکر نمی کنم قاعده ی خاصی داشته باشه ، رنگ یکی از خصوصیات مواد هست ، اگر به چیز خاصی بستگی داشته باشه ، قابل تغییر میشه ! ، در هیچ کدوم از قسمتهای شیمی هم که رنگ مطرح بوده چنین چیزی توضیح داده نشده ، نه در کتاب و نه مثلا در کتاب های مهندس بازرگان ( حد اقل من تا حالا ندیدم ) ، من شخصا تمام موارد رو حفظ می کنم ، درواقع حفظ که نیست ، میشه گفت خصوصیات یک ماده رو باید دونست و رنگ هم جزء خصوصیات اون ماده هست ...
    مثلا در واکنش کوه آتشفشان ! ، خصوصیات واکنش دهنده ها و فرآورده ها رو باید دونست و رنگ هم جزء خصوصیات اونها هست ...

اما در مورد محلولها یک مورد هست که باید بهش توجه کرد و اون هم غلظت مواد درون محلول هست که هرچی غلظتشون بیشتر باشه ، رنگ مربوط به اونها در محلول بیشتر تاثیر میزاره و مثلا پر رنگ تر میشه ...

در مورد عربی هم بهتره دوستان جواب بدن ...

موفق باشی ...

2. 2 کاربر از Mahmood_N بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز Antonio Andolini's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    هر آن جا که یاری خوش است

پيش فرض

سلام!
    معادله ی نمادی تجزیه ی آمونیوم دی کرومات چی هست؟
    ممنون

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Jul 2006
    محل سكونت
    گیلان _ رشت

پيش فرض

معادله ی نمادی تجزیه ی آمونیوم دی کرومات چی هست؟
    تجزیه ی آمونیوم دی کرومات همون کوه آتشفشان هست که فکر کنم توی کتاب شیمی سه هست ...
    به هر حال ...
    معادله ی واکنش :

ویژگیهای واکنش :
    1. ماده ی جامد واکنش دهنده ( آمونیم دی کرومات ) به صورت بلور و به رنگ نارنجی هست و ماده ی جامد فرآورده به صورت پودر و به رنگ سبز هست
    2. ماده جامد واکنش دهنده به خوبی در آب حل میشه ( چون پیوند یونی داره ) در حالی که ماده ی جامد فرآورده در آب نامحلول هست
    3. جرم ماده ی جامد فرآورده از جرم ماده ی جامد واکنش دهنده کمتر هست ، چون مقداری از جرم واکنش دهنده به صورت گاز ( نیتروژن و بخار آب ) از اون خارج شده ...

موفق باشی ...

5. 3 کاربر از Mahmood_N بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Aug 2009

پيش فرض

ببینید من توی چند پست قبل تر گفتم که ما یک نیرویی داریم به اسم نیروی گریز از مرکز. که اصطکاک برای غلبه بر نیروی گریز از مرکز به اون سمت میشه. متاسفانه کتاب درسی هیچ حرفی از این نیرو نزده ....
    خیلی جالبه که اصلا ازش حتی نام نبرده ...
    این شکل رو عوض کردمش ببینید:

فرض کنید یک جسمی روی مرکز اون چهار تا فلش در سمن راست قرار داره. این صفحه یا چرخ که حرکت میکنه مسلما جسم دوست داره که توسط نیروی گریز از مرکز پرت بشه بیرون درسته ؟ پس حرکتی اگر باشه به سمت بیرون خواهد بود. درنتیجه برای جلوگیری از این که جسم به سمت راست یا بیرون پرتاب بشه نیروی اصطکاک رو داریم. که اغلب توی این جوری مسائل فرض می کنیم که مثلا جسم در آستانه جرکت قرار دارد و سپس F'r رو مساویFsmax قرار میدیم. که از اون مقدارمینیمم یا ماکسیمم سرعت و بسامد و ... رو بدست بیاریم.

دوست گرامی کتاب به این علت از این نیرو هیچ نامی نبرده چون نیروی گریز از مرکز چندین ساله که از کتابهای معروف جدید التالیف حذف شده و اصلا این نیرو معنا نداره بلکه این نیرو نیروی مرکز گرا هست که باعث می شه حرکن دایره ای داشته باشیم.

7. 2 کاربر از bn_ha بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه ramin 69's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2009
    محل سكونت
    tehran

پيش فرض

دوست گرامی کتاب به این علت از این نیرو هیچ نامی نبرده چون نیروی گریز از مرکز چندین ساله که از کتابهای معروف جدید التالیف حذف شده و اصلا این نیرو معنا نداره بلکه این نیرو نیروی مرکز گرا هست که باعث می شه حرکن دایره ای داشته باشیم.
    والا من که در حدی نیستم بگم این نیرو وجود داره یا نه منتهی این نیرو اسمش هر چی که هست حل مسائل حرکت دایره ای رو آسون تر میکنه ....

9. 2 کاربر از ramin 69 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Jul 2006
    محل سكونت
    گیلان _ رشت

پيش فرض

والا من که در حدی نیستم بگم این نیرو وجود داره یا نه منتهی این نیرو اسمش هر چی که هست حل مسائل حرکت دایره ای رو آسون تر میکنه ....
    نیرویی به نام نیروی گریز از مرکز وجود نداره ، این درواقع همون لختی هست که توی چند پست قبلی اشاره کردم ، یعنی نیرویی که در خلاف جهت نیروی مرکز گرا ایجاد میشه و باعث میشه که جسم در حال حرکت به سمت داخل دایره نره ...
    اما برای بیان این نیرو از واژه ی گریز از مرکز استفاده میشه ، در واژه ی گریز از مرکز ، منظور از مرکز همون مرکز دایره ی حرکت هست و منظور عاملی هست که باعث نرفتن به سمت مرکز دایره میشه ...
    کلیاتش به این صورته که طبق قانون اول نیوتون ، جسم همواره تمایل داره در همون خط راست حرکت کنه ، وقتی نیرویی به سمت داخل دایره به جسم وارد میشه ، جسم اصلا تمایل نداره که به سمت داخل بره و چون در حال حرکت هست ، مسیرش تغییر می کنه ، درواقع اگه نیروی مرکز گرا نبود ، نمی شد به صورت دایره ای مثلا یک تصبیح رو چرخون ، و با یک بار چرخوندن ، قبل از این که دوباره به حالت اول برگرده رها میشد و مستقیم می رفت ...
    هرچی سرعت بیشتر میشه ، عامل لختی خودش رو بیشتر نشون میده ، مثلا وقتی یکی می خواد از روی یک قطار که داره خیلی آروم میره بپره می تونه مطمئن باشه که صدمه نمی بینه ، اما اگه قطار با سرعت زیادی حرکت کنه ، اگه تصمیم پریدن داشته باشه ، نمی تونه مطمئن باشه که زنده بمونه ! ، یعنی بدنش تمایل بیشتری به مقاومت در برابر حرکت داره ، به خاطر همینه که شتاب مرکز گرا با سرعت رابطه ی مستقیم داره و هرچی سرعت بیشتر میشه شتاب باید بیشتر بشه و در نتیجه نیروی مرکزگرا هم بیشتر بشه تا جسم رها نشه ، ولی اگه سرعت از حد معینی بیشتر بشه جسم رها میشه ...
    در مورد لختی خیلی مثالها میشه زد که بیشتر قابل فهم باشه ، من یه نمونه بهت می گم کمی بررسیش کن ، چیز جالبیه ...
    فرض کن بین صندلی ها توی یک هواپیما وایستادی و هواپیما با سرعت 300 کیلومتر در ساعت ! داره حرکت می کنه ، حالا اگه به صورت عمود بپری به سمت بالا ، چه اتفاقی می افته ؟ می ری عقب و می چسبی به کف هواپیما ؟ توجه کن که وقتی می پری برای چند ثانیه بین سقف و کف هواپیما قرار می گیری ، و به هیچ جاش وصل نیستی که تو رو با خودش ببره ...
    یا مثلا فرض کن توی راهروی یک قطار ایستادی ، وقتی عمودی و به سمت بالا می پری چه اتفاقی می افته ؟ همون جایی که بودی فرود می یای یا کمی عقب تر ؟
    می تونی حدث بزنی که چه اتفاقی می افته ؟ نتیجه ای که گرفته میشه دقیقا به قانون لختی ربط داره ...
    من این سئوال رو از دبیر فیزیک سال دوم دبیرستانم پرسیدم ، هنگ کرد و یک جواب الکی داد که متوجه شدم اصلا نفهمیده ، ولی بعد از چند روز که با لختی بیشتر آشنا شدم فهمیدم کار خود نامردشه ... !

و نکته ی آخر اینکه نیروی گریز از مرکز یا همون نیرویی که از لختی حاصل میشه یک چیز نسبی هست و فقط ناظر می تونه اون رو درک کنه وگرنه نیروی خارجی ای به نام گریز از مرکز به جسم وارد نمیشه ...

موفق باشی ...
    Last edited by Mahmood_N; 22-11-2009 at 02:32.

11. این کاربر از Mahmood_N بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Aug 2005
    محل سكونت
    افلاک

پيش فرض

عبارت « نیروی گریز از مرکز» یه اصطلاح عوامانه هست و علمی نیست، چرا که اصلا چنین چیزی وجود نداره. چیزی که ما داریم «شتاب مرکزگرا» و «نیروی مرکزگرا» هست.

Last edited by Balrog; 22-11-2009 at 13:43.

آخر فروم باز shabeashegha's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2008

پيش فرض

دوم عربی: مگه (احصل) بر وزن (افعل) یکی از وزنهای مزید نیست؟پس چرا مجرد میگریمش؟ و سوال بعدی از عربی اینه که (مشاکل) چه نوع مشتقیه ؟ (اگه میشه راه حل گام به گام متوجه شدنشو توضیح بدین)
    پیشاپیش ازتون ممنونم
    بچه ها کسی جواب این سوال منو نمیدونه؟ تبسم خانم کمک کنین شما که استادین توی این درس
    حالا یه سوال از فیزیک دارم: جسمی از بینهایت تا مرکز یک آینه مقعر جابه جا میشود نحوه حرکت تصویر چگونه است؟
    1) پیوسته کند شونده
    2) پیوسته تند شونده
    3) سرعت و شتاب ثابت
    4) ابتدا کند شونده سپس تند شونده

جوابش پیوسته تند شونده است ولی سوال من اینه که چرا گزینه 4 نمیشه؟ مگه غیر از اینه که وقتی جسم از بی نهایت به مرکز میاد تصویر از کانون تا مرکز جابه جا میشه (یعنی کند شونده) بعد جسم از مرکز تا کانون که جابه جا میشه تصویر از مرکز تا بینهایت جابه جا میشه (یعنی تند شونده)
    چرا برداشت من غلطه؟
    Last edited by shabeashegha; 22-11-2009 at 14:11.

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Jul 2006
    محل سكونت
    گیلان _ رشت

پيش فرض

عبارت « نیروی گریز از مرکز» یه اصطلاح عوامانه هست و علمی نیست، چرا که اصلا چنین چیزی وجود نداره. چیزی که ما داریم «شتاب مرکزگرا» هست.
    درسته ، ولی شتاب و نیروی مرکزگرا به جای نیروی گریز از مرکز نباید استفاده بشه ، این دو تا در مقابل همدیگه اند ...
    همونطور که من و دوستان دیگه هم اشاره کردیم ، نیروی گریز از مرکز فقط یک اصطلاح برای بیان تمایل جسم برای مقابله با رفتن به سمت مرکز دایره ی حرکت هست ، که البته نیروی خارجی نیست و از خود جسم سرچشمه می گیره ...
    درواقع هر نیرویی که از خارج به جسم وارد بشه می تونیم به عنوان یک نیروی جداگانه در نظر بگیریم ، چیزی که ازش به عنوان گریز از مرکز یاد می شه ، دقیقا همون لختیه و یک نیروی خارجی نیست و نمیشه به عنوان یک نیروی خارجی اون رو شناخت ...

موفق باشید ...

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Jul 2006
    محل سكونت
    گیلان _ رشت

پيش فرض

حالا یه سوال از فیزیک دارم: جسمی از بینهایت تا مرکز جابه جا میشود نحوه حرکت تصویر چگونه است؟
    1) پیوسته کند شونده
    2) پیوسته تند شونده
    3) سرعت و شتاب ثابت
    4) ابتدا کند شونده سپس تند شونده

جوابش پیوسته تند شونده است ولی سوال من اینه که چرا گزینه 4 نمیشه؟ مگه غیر از اینه که وقتی جسم از بی نهایت به مرکز میاد تصویر از کانون تا مرکز جابه جا میشه (یعنی کند شونده) بعد جسم از مرکز تا کانون که جابه جا میشه تصویر از مرکز تا بینهایت جابه جا میشه (یعنی تند شونده)
    چرا برداشت من غلطه؟
    فکر کنم باید مشخص کنی که چه آینه ای ...
    مثلا در آینه ی محدب ، سرعت حرکت تصویر به اندازه ی جسم ربط داره ، وقتی جسم از بی نهایت به آینه ی محدب نزدیک میشه ، تصویرش بزرگ میشه و در نتیجه سرعت تصویر هم زیاد میشه ...

چیز دیگه ای توی سئوال نبود ؟!

البته خیلی وقته که این قسمت ها رو نخوندم ، شاید دوستان دیگه بتونن کمک کنن ...

موفق باشی ...

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 2 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 2 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •