تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 17 از 123 اولاول ... 71314151617181920212767117 ... آخرآخر
نمايش نتايج 161 به 170 از 1228

نام تاپيک: ✔ رفع اشکال سوالات درسی مباحث مقاطع دبیرستان و پیش دانشگاهی و کنکوری ها

داره خودمونی میشه Ali-ch's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2009
    محل سكونت
    خونمون

پيش فرض

[quote=shabeashegha;4412261]
    بچه ها یه سوال دارم:
    گلوله 100 گرمی به نخ 40 سانتی متصل است و در سطح قائم میچرخد. کمترین نیروی کشش نخ 1.5 نیوتن است بیشترین نیروی نخ چقدر است؟
    [/quote]
    سلام جواب همون 7.5 میشه
    حالا چجوری؟ کار و انرزی که خوندید؟
    کمترین کشش در بالاترین نقطه (1.5)یعنی جایی که mg و T رو به پایین است وجود دارد. پس نیروی جانب مرکز را mg+T بوجود می آورد. پس:
    Mg+T=(mv2)÷R1+1.5=(0.1×v2 ) ÷0.4 v2 = 10
    حالا با کار و انرزی سرعت در پایین تریننقطه رو بدست میاریم(سطح پتانسیل در پایین ترین
    نقطه حرکته)
    Mgh+0.5 m v2 =0.5 mv2
    0.5×0.1×10 + 0.1×10×0.8 = 0.5×0.1×v2
    v2=26
    حالا دوباره با حرکت دایره ای کشش رو پیدامیکنیم(در پایین ترین نقطه نیرو وزن و کشش است)
    T-mg=(mv2 )÷R T-1=(0.1×26)÷0.4 T = 7.5
    امیدوارمفهمیده باشی ببخشید اگه بد نوشتم
    آخهخیلی وارد نیستم
    مرسی

(آگه مشکلی داشتی pmبده)

2. این کاربر از Ali-ch بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Aug 2009

پيش فرض

مگه در قسمت بالای حرکت N+mg نیست؟ یا من اشتباه میکنم ؟

بچه ها یه سوال دارم:
    گلوله 100 گرمی به نخ 40 سانتی متصل است و در سطح قائم میچرخد. کمترین نیروی کشش نخ 1.5 نیوتن است بیشترین نیروی نخ چقدر است؟
    میدونم کمترین نیروی کشش نخ بالاترین نقطه حرکت و بیشترین نیروی کشش نخ پایین ترین نقطه حرکته ولی جواب رو درست به دست نمیارم. توی پاسخنامه هم روش تستی حل کرده که به دلم نمیچسبه و دوست دارم مفهومی یاد بگیرم . اگه لطف کنید راهنماییم کنید ممنون میشم
    بله ببخشید من اشتباه کردم

اگه نباشه جاش خالی می مونه morteza_bayan's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2009

پيش فرض

توی حرکت ماشین به دور فلکه نیروی مرکز گرا نیروی اصطکاک بین جاده و چرخ اتومبیل هست ، فقط همین یک نیرو به عنوان نیروی مرکز گرا در نظر گرفته میشه ، شکل زیر رو کشیدم ، ببین به درد می خوره ! :

چون جاده شیب نداره ، نیروی وزن جسم ( اتومبیل ) با نیروی عمودی تکیه گاه که از طرف زمین به جسم ( اتومبیل ) وارد میشه برابره ، پس هر دو خنثی می شن و اثری توی برآیند ندارن و نیروی مرکز گرا فقط نیروی اصطکاک هست ...
    یک مثال توی کتاب هست که توش یک پیچ رو به طناب وصل کرده و روی میز به صورت افقی می چرخونه ، اونجا هم اصطکاک وجود داره و هم نیروی کشش نخ ولی خودش گفته که از اصطکاک صرفه نظر می کنیم پس در اونجا فقط باید نیروی کشش نخ رو در نظر بگیری برای نیروی مرکز گرا ، البته در اونجا هم نیروی وزن جسم توسط نیروی عمودی تکیه گاه خنثی میشه ...
    توجه کن که این نیروی اصطکاک حتما سرعت رو کاهش نمی ده ، بلکه سرعت می تونه ثابت باشه ولی جهت حرکت تغییر کنه ...

موفق باشی ...
    ببخشید مگه جهت اصطکاک خلاف جهت حرکت نیست؟
    چرا اینجا اصطکاک به سمت مرکز دایره است؟

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Jul 2006
    محل سكونت
    گیلان _ رشت

پيش فرض

سلام دوستان کمک کنید...........
    یکی این نامعادله رو حل کنه .....
    میخواستم ببینم که درست حل کردم؟؟؟
    اگه نه پس اینو چجوری میشه حل کرد.....(یا اگه درسته پس چرا تو 1- باز هم نامعادله جواب داره؟؟؟)
    خلاصه یه کمک کلی کنید در حل نامعادلات...
    مرسی
    جواب اون نا معادله رو آقا رامین گذاشت اما قبل از دیدن اون جواب من هم یک جواب آماده کرده بودم که می زارم ، این جواب کمی گام به گام هست ! که به درک بهتر کمک می کنه ...

همون طور که آقا رامین هم اشاره کردن ، یکی از نکاتی که در حل نامعادله باید رعایت بشه ، نحوه ی ضرب کردن یا طرفین وسطین کردن مقادیر دو طرف نا معادله هست ...
    به تصویری که گذاشتم نگاه کن ، یک قسمت رو با ستاره علامت گذاری کردم ، در اون قسمت اگه منفی 2 رو که در مخرج هست در طرف دیگه ظرب کنی و علامت نا معادله رو هم عوض نکنی ، همه چیز به هم می ریزه و جواب X > 1/3 رو میده که باز جواب نهایی میشه همونی که خودت بدست آوردی ...
    همیشه باید توجه کرد که مقدار منفی در دو طرف نامعادله ضرب نشه ، اگر منفی ضرب شد جهت نا معادله باید عوض بشه ، برای این که قاطی نکنی ، اول علامتها رو تاثیر بده و در آخر طرفین وسطین کن ...
    موفق باشی ...

ببخشید مگه جهت اصطکاک خلاف جهت حرکت نیست؟
    چرا اینجا اصطکاک به سمت مرکز دایره است؟
    راستش نمی دونم چطوری باید توضیح داد ، کتاب هم هیچ اشاره ای به این مورد نکرده ...
    در ایجا نیروی اصطکاک در یک جهت نیست ، چرخهای ماشین مستقیم نیستن و موقع دور زدن چرخها هم به طرفین می چرخند ، به نوعی میشه گفت برآیند اصطکاک های ایجاد شده در جهات مختلف به سمت مرکز هست ...
    به این نکته هم توجه کن که وقتی فرمان ماشین به سمت مثلا چپ چرخونده میشه ، بدنه ی ماشین به سمت راست میره و چرخها هم تمایل دارن که به سمت راست برن ، درواقع طبق انرثی یا لختی تمایل دارن که با رفتن به سمت چپ مقابله کنن و این باعث اصطکاک میشه ، اگه قانون لختی رو مرور کنی بهتر متوجه میشی ...
    اگه برای درس و یا کنکور می خوای بدونی لازم نیست زیاد خودت رو درگیر کنی ممکنه در یک سئوال مشابه باعث اشتباه کردنت بشه ولی اگه از روی کنجکاوی می خوای بدونی نو پرابلم ! ...

موفق باشی ...

6. 3 کاربر از Mahmood_N بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Jul 2006
    محل سكونت
    گیلان _ رشت

پيش فرض

بچه ها یه سوال دارم:
    سلام جواب همون 7.5 میشه
    کمترین کشش در بالاترین نقطه (1.5)یعنی جایی که mg و T رو به پایین است وجود دارد. پس نیروی جانب مرکز را mg+T بوجود می آورد. پس:
    Mg+T=(mv2)÷R→1+1.5=(0.1×v2 ) ÷0.4 → v2 = 10
    حالا با کار و انرزی سرعت در پایین تریننقطه رو بدست میاریم(سطح پتانسیل در پایین ترین
    نقطه حرکته)
    Mgh+0.5 m v2 =0.5 mv2 →
    0.5×0.1×10 + 0.1×10×0.8 = 0.5×0.1×v2 →
    v2=26
    حالا دوباره با حرکت دایره ای کشش رو پیدامیکنیم(در پایین ترین نقطه نیرو وزن و کشش است)
    T-mg=(mv2 )÷R → T-1=(0.1×26)÷0.4 → T = 7.5
    امیدوارمفهمیده باشی ببخشید اگه بد نوشتم
    آخهخیلی وارد نیستم
    مرسی

(آگه مشکلی داشتی pmبده)
    ممنون ، ولی توی راه حلی که گذاشتید ، سرعت تغییر کرده ! در حالی که باید ثابت باشه ( حرکت دایره ای یکنواخت ) ... ، یا من اشتباه می کنم ؟ !

...

آخر فروم باز ashjaee's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2007
    محل سكونت
    مشهد

پيش فرض

یه راه دیگه هم داشت...که از سه طرف یه مقدار کم می کردی و میشد عبارت رو به صورت قدر مطلق P کوچکتر از K نوشت و اونوقت نا معادله رو حل کرد.....اما از اون راه هم که میرفتم یه جواب دیگه بدست میومد.....
    امتحان کن...
    سلام.
    من اول که سوال رو دیدم همین راه به ذهنم اومد. این راه کوتاهتر و بهتره.
    اول به نامعادله -1 اضافه می کنیم.

حالا طریفین نامعادله را بر 3 تقسیم می کنیم

9. این کاربر از ashjaee بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

اگه نباشه جاش خالی می مونه ramin 69's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2009
    محل سكونت
    tehran

پيش فرض

راستش نمی دونم چطوری باید توضیح داد ، کتاب هم هیچ اشاره ای به این مورد نکرده ...
    در ایجا نیروی اصطکاک در یک جهت نیست ، چرخهای ماشین مستقیم نیستن و موقع دور زدن چرخها هم به طرفین می چرخند ، به نوعی میشه گفت برآیند اصطکاک های ایجاد شده در جهات مختلف به سمت مرکز هست ...
    به این نکته هم توجه کن که وقتی فرمان ماشین به سمت مثلا چپ چرخونده میشه ، بدنه ی ماشین به سمت راست میره و چرخها هم تمایل دارن که به سمت راست برن ، درواقع طبق انرثی یا لختی تمایل دارن که با رفتن به سمت چپ مقابله کنن و این باعث اصطکاک میشه ، اگه قانون لختی رو مرور کنی بهتر متوجه میشی ...
    اگه برای درس و یا کنکور می خوای بدونی لازم نیست زیاد خودت رو درگیر کنی ممکنه در یک سئوال مشابه باعث اشتباه کردنت بشه ولی اگه از روی کنجکاوی می خوای بدونی نو پرابلم ! ...

موفق باشی ...
    ببینید من توی چند پست قبل تر گفتم که ما یک نیرویی داریم به اسم نیروی گریز از مرکز. که اصطکاک برای غلبه بر نیروی گریز از مرکز به اون سمت میشه. متاسفانه کتاب درسی هیچ حرفی از این نیرو نزده ....
    خیلی جالبه که اصلا ازش حتی نام نبرده ...
    این شکل رو عوض کردمش ببینید:

فرض کنید یک جسمی روی مرکز اون چهار تا فلش در سمن راست قرار داره. این صفحه یا چرخ که حرکت میکنه مسلما جسم دوست داره که توسط نیروی گریز از مرکز پرت بشه بیرون درسته ؟ پس حرکتی اگر باشه به سمت بیرون خواهد بود. درنتیجه برای جلوگیری از این که جسم به سمت راست یا بیرون پرتاب بشه نیروی اصطکاک رو داریم. که اغلب توی این جوری مسائل فرض می کنیم که مثلا جسم در آستانه جرکت قرار دارد و سپس F'r رو مساویFsmax قرار میدیم. که از اون مقدارمینیمم یا ماکسیمم سرعت و بسامد و ... رو بدست بیاریم.
    Last edited by ramin 69; 20-11-2009 at 09:11.

داره خودمونی میشه Ali-ch's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2009
    محل سكونت
    خونمون

پيش فرض

ممنون ، ولی توی راه حلی که گذاشتید ، سرعت تغییر کرده ! در حالی که باید ثابت باشه ( حرکت دایره ای یکنواخت ) ... ، یا من اشتباه می کنم ؟ !

...
    ببینید همونطور که میدونید در بالاترین نقطه انرزی جنبشی و پتانسیل و در پایین ترین نقطه فقط انرزی جنبشی داریم پس در طول حرکت طبق قانون پایستگی انرزی این دو انرزی دایما در حال تبدیل به یکدیگرند پس طبیعتا انرزی جنبشی ثابت نخواهد بود و دایما در حال تغییر است و طبق رابطه ی این انرزی بواسطه ی این تغییر سرعت هم تغییر می کند. ... سرعت در بالاترین نقطه کمینه و سرعت در پایین ترین نقطه بیشینه است.

حرکت دایره ای یکنواخت هم فقط در سطح افق وجود دارد .
    ممنون
    باز هم اگه مشکلی بود در خدمتم

12. این کاربر از Ali-ch بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

پروفشنال soheilsmart's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴

پيش فرض

این ها سوال هایی بود که تو تاپیک کنکور 87 مطرح شده بود که بعضیاش جواب داره بعضیاشم نه
    کلا چیز بدی نیس:(دیدنش ضرر نداره) !
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

14. این کاربر از soheilsmart بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

آخر فروم باز shabeashegha's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2008

پيش فرض

[quote=shabeashegha;4412261]
    بچه ها یه سوال دارم:
    [/quote]
    سلام جواب همون 7.5 میشه
    Mg+T=(mv2)÷R1+1.5=(0.1×v2 ) ÷0.4 v2 = 10
    نقطه حرکته)
    Mgh+0.5 m v2 =0.5 mv2
    0.5×0.1×10 + 0.1×10×0.8 = 0.5×0.1×v2
    v2=26
    T-mg=(mv2 )÷R T-1=(0.1×26)÷0.4 T = 7.5
    سلام واااااقعا ممنون از لطفتون عالی توضیح دادین

حالا چندتا سوال دیگه :
    اول شیمی: کسی میدونه قوانین رنگ محلولها چطوریه؟ مثلا چه طوری میشه بدون حفظ کردن بدونیم cuso4 آبی رنگه؟ شما چطوری اینا رو یاد میگیرین که سر جلسه کنکور بدون اشکال توی ذهنتون بمونه و نیازی به حفظش نباشه؟
    دوم عربی: مگه (احصل) بر وزن (افعل) یکی از وزنهای مزید نیست؟پس چرا مجرد میگریمش؟ و سوال بعدی از عربی اینه که (مشاکل) چه نوع مشتقیه ؟ (اگه میشه راه حل گام به گام متوجه شدنشو توضیح بدین)
    پیشاپیش ازتون ممنونم
    Last edited by shabeashegha; 20-11-2009 at 13:21.

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •