تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 15 از 123 اولاول ... 51112131415161718192565115 ... آخرآخر
نمايش نتايج 141 به 150 از 1228

نام تاپيک: ✔ رفع اشکال سوالات درسی مباحث مقاطع دبیرستان و پیش دانشگاهی و کنکوری ها

پروفشنال Amirdb's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2009
    محل سكونت
    شیراز

پيش فرض

از استاد mehdi_7070 و دوست عزیز تبسم یه تشکر اساسی میکنم...!
    اسلوب رو خیلی خوب یاد گرفتم ...حسن تعلیل رو هم دارم میخونم...!
    واقعا دکمه تشکر زدن کافی نبود!
    مثالات تبسم هم فوق العاده بود...
    باور کن تبسم خانوم امسال دو رقمی میاره.دستش درد نکنه که این طور بچه ها رو راهنمایی می کنه.

2. 2 کاربر از Amirdb بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه morteza_bayan's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2009

پيش فرض

سلام اگه میشه یکی اینا رو مفهومی توضیح بده:
    1 در مورد جهت بردارها در حرکت دایره ای
    2 توی سوالهایی که میگن نیروی جانب مرکز چیه مثلا ماشینی که دور یک فلکه میچرخه
    ممنون

اگه نباشه جاش خالی می مونه petrose.kabir's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2009

پيش فرض

بچه ها من از شهرستان کتابای رمزینه گیرم نمیاد.چکار کنم
    شماره انتشاراتش چنده؟

پروفشنال Amirdb's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2009
    محل سكونت
    شیراز

پيش فرض

بچه ها من از شهرستان کتابای رمزینه گیرم نمیاد.چکار کنم
    شماره انتشاراتش چنده؟
    تلفنش:88326541
    پیش شماره تهران هم که 021 هست.
    هر کتابی که میخوای بگیری بگیر ولی حتما توی لیست کتابهات این دو تا کتاب باشه:1-کتاب کلاس دیفرانسیل رمزینه 2- کتاب کلاس فیزیک پیش رمزینه
    اگه این دو تا کتاب رو بگیرس تو این دو تا درس فول میشی.خیلی خوب توضیح دادند.
    Last edited by Amirdb; 17-11-2009 at 21:59.

6. این کاربر از Amirdb بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Aug 2009

پيش فرض

ممنون
    سلام دوست عزیز

ببینید به طور کلی نیرو بر اساس قانون دوم نیوتون همواره هم جهت شتاب است.در حرکت دایره ای هم نیرو ی جانب مرکز همواره به سمت شتاب هست که می شه مرکز دایره.در حرکت دایره ای به صورت قائم 2 نیروی دیگر هم در حرکت جسم دخیل هستند یکی mg و دیگری N.در پایینترین نقطه وزن به سمت پایین است و نیروی عمودی سطح به سمت بالا پس نیروی جانب مرکز می شه N- mg در بالای حرکت هم می شه mg - N .

2.هر نیرویی که باعث نگه داشتن جسم در مسیر دایروی می شه و اون رو از انحرافش جلوگیری می کنه می شه نیروی جانب مرکز.

حرکت ماشین در جاده بدون شیب عرضی:اصطکاک
    حرکت گلوله ی متصل به نخ:نیروی کشش نخ
    حرکت الکترون به دور هسته:نیروی الکترومغناطیسی

8. این کاربر از bn_ha بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

اگه نباشه جاش خالی می مونه morteza_bayan's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2009

پيش فرض

سلام دوست عزیز

ببینید به طور کلی نیرو بر اساس قانون دوم نیوتون همواره هم جهت شتاب است.در حرکت دایره ای هم نیرو ی جانب مرکز همواره به سمت شتاب هست که می شه مرکز دایره.در حرکت دایره ای به صورت قائم 2 نیروی دیگر هم در حرکت جسم دخیل هستند یکی mg و دیگری N.در پایینترین نقطه وزن به سمت پایین است و نیروی عمودی سطح به سمت بالا پس نیروی جانب مرکز می شه N- mg در بالای حرکت هم می شه mg - N .

2.هر نیرویی که باعث نگه داشتن جسم در مسیر دایروی می شه و اون رو از انحرافش جلوگیری می کنه می شه نیروی جانب مرکز.

حرکت ماشین در جاده بدون شیب عرضی:اصطکاک
    حرکت گلوله ی متصل به نخ:نیروی کشش نخ
    حرکت الکترون به دور هسته:نیروی الکترومغناطیسی

میشه برام باز کنی؟

آخر فروم باز shabeashegha's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2008

پيش فرض

در پایینترین نقطه وزن به سمت پایین است و نیروی عمودی سطح به سمت بالا پس نیروی جانب مرکز می شه N- mg در بالای حرکت هم می شه mg - N .
    مگه در قسمت بالای حرکت N+mg نیست؟ یا من اشتباه میکنم ؟

بچه ها یه سوال دارم:
    گلوله 100 گرمی به نخ 40 سانتی متصل است و در سطح قائم میچرخد. کمترین نیروی کشش نخ 1.5 نیوتن است بیشترین نیروی نخ چقدر است؟
    میدونم کمترین نیروی کشش نخ بالاترین نقطه حرکت و بیشترین نیروی کشش نخ پایین ترین نقطه حرکته ولی جواب رو درست به دست نمیارم. توی پاسخنامه هم روش تستی حل کرده که به دلم نمیچسبه و دوست دارم مفهومی یاد بگیرم . اگه لطف کنید راهنماییم کنید ممنون میشم

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Jul 2006
    محل سكونت
    گیلان _ رشت

پيش فرض

ممنون
    در مورد سئوال اولت فقط این نکته رو باید توجه کنی که بردار سرعت ( حرکت ) در هر لحظه بر مسیر حرکت ( محیط دایره ) مماس هست و شعاع دایره هم در نقطه ی تماس با بردار سرعت ، بر اون عمود هست ...
    از مماس بودن بردار سرعت بر محیط دایره میشه نتیجه گرفت که در حرکت دایره ای یکنواخت سرعت ثابت هست اما مسیر حرکت دائما در حال تغییر ...
    برای درک بهتر ، اثبات فرمول سرعت زاویه ای توی فصل 2 فیزیک پیش یک رو نگاه کن ...

اما در مورد سئوال دوم ...
    در حرکت دایره ای گفتیم که جهت سرعت همواره تغییر می کنه ، و می دونیم که عامل تغییر جهت سرعت نیرو هست ، پس باید نیرویی به جسم در حال حرکت وارد بشه تا جهت اون رو تغییر بده ، به عنوان مثال یک نخ رو در نظر بگیر که به ته اون یک جسمی ! وسله ، حالا اگه طناب رو روی سطح افقی بچرخونیم ، اون جسم یک مسیر دایره ای به شعاع طول طناب رو طی میکنه ، اما چرا رها نمیشه و در یک مسیر مستقیم نمی ره ؟ به خاطر نیرویی هست که نخش بهش وارد میکنه و اون جهت حرکتش رو تغییر می ده ، به این نیرو که باعث تغییر جهت حرکت جسم می شه ، نیروی مرکز گرا می گن ، دلیل این که مرکز گرا گفته میشه اینه که جهت نیرو همواره به سمت مرکز دایره هست ...
    هر نیرویی یک شتابی ایجاد میکنه ، شتاب ایجاد شده توسط نیروی مرکزگرا رو هم می گیم شتاب مرکز گرا که رابطه هاشون رو می دونی ...
    اما برای اینکه تشخیص بدیم در هر مورد نیروی مرکز گرا چی هست ، باید مرکز دایره ی حرکت و نیروهایی که به سمت مرکز هستند رو پیدا کنیم و بعد برآیند نیروهای مشخص شده میشه نیروی مرکز گرا ...
    مثلا اگه همون طنابی که مثال زدم رو به صورت عمودی بچرخونیم ، مثل چرخوندن یک تصبیح ! که شاید زیاد دیده باشی ! ، در بالای حرکت اگه بخوای نیروی مرکز گرا رو پیدا کنی اول باید نیروهایی که به سمت پایین و مرکز دایره هستند رو پیدا کنی ، که در اینجا یکی نیروی وزن خود جسم هست و یکی هم نیروی کشش طناب که برآیندشون ( در اینجا میشه جمع دو نیرو ) میشه نیروی مرکز گرا ، اما مثلا در پایین دایره ی حرکت ، نیروی وزن به سمت مرکز نیست بلکه برخلاف جهت مرکز هست ولی نیروی نخ همچنان به سمت مرکز هست ، باز برآیند این نیروها که در اینجا تفاضل هست میشه نیروی مرکز گرا ...
    در مورد حرکت خودرو کمی قضیه متفاوته ، نیروی مرکز گرایی که به خودرو وارد میشه به شیب عرضی جاده ربط داره ، هرچی شیب بیشتر باشه ، نیروی مرکز گرا هم بیشتر میشه ... ، درواقع نیروی مرکزگرا در اینجا نیروی اصطکاک بین جاده و چرخهای اتومبیل هست که به سمت مرکز دایره ی حرکت هست ...
    به عنوان مثال دیگه ، حرکت ماهواره ها به دور زمین هست که نیروی جاذبه ی زمین در این مورد به عنوان نیروی مرکز گرا عمل می کنه ...

بله ، در بالای حرکت ، mg به سمت پایین و N ( کشش نخ ) هم به سمت پایین هست ، پس میشه : mg + N

بچه ها یه سوال دارم:
    گلوله 100 گرمی به نخ 40 سانتی متصل است و در سطح قائم میچرخد. کمترین نیروی کشش نخ 1.5 نیوتن است بیشترین نیروی نخ چقدر است؟
    میدونم کمترین نیروی کشش نخ بالاترین نقطه حرکت و بیشترین نیروی کشش نخ پایین ترین نقطه حرکته ولی جواب رو درست به دست نمیارم. توی پاسخنامه هم روش تستی حل کرده که به دلم نمیچسبه و دوست دارم مفهومی یاد بگیرم . اگه لطف کنید راهنماییم کنید ممنون میشم
    سرعت در حرکت دایره ای یکنواخت ثابت و در نتیجه شتاب هم ثابت هست ، پس نیروی مرکز گرا هم همواره ثابت هست ، حالا در بالای مسیر نیروی مرکز گرا برابر نیروی وزن + کمترین نیروزی کشش نخ هست و در پایین بیشترین کشش نخ - نیروی وزن ، پس این دو مقدار با هم برابرند ( فرض می کنیم T1 کمترین کشش نخ و T2 بیشترین کشش نخ باشه ) :
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    پس بیشترین نیروی کشش نخ 3.5 نیوتن هست ...
    برخی مواقع اطلاعات اضافی هم توی سئوالها میدن ، مثل این سئوال که طول نخ ( شعاع دایره ) رو داده که نیازی بهش نیست ...

جواب درسته ؟ یا شاید اشتباه کردم ... !

موفق باشی ...
    Last edited by Mahmood_N; 18-11-2009 at 15:58.

12. 2 کاربر از Mahmood_N بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز Lamanta's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    ™Tehran

پيش فرض

چه ها يكي مي تونه يه آموزش كامل از رسم ساختار لوويس بزاره ؟!
    اگه توي نت نبود از روي كتاب هاتو بزاريد ممنونم
    خيلي نياز دارم !
    يه معلم شيمي داريم المپاد هاي آمريكا رو ازمون تست ميگيره با ريدينگ انگيليسي ! خلاصه دهنمون رو صاف كرده !

اگه نباشه جاش خالی می مونه ramin 69's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2009
    محل سكونت
    tehran

پيش فرض

ببینید دوستان. متأسفانه کتاب فیزیک پیش دانشگاهی این قسمت رو بد گفته(اشتباه گفته درواقع) ومنابع دیگه مثل قلم چی و گاج و ... هم مجبورن طبق اون تست ها رو حل کنن.
    برای همین هستش که اشخاص خیلی زیادی تو این بخش مشکل دارند.

درکل در حرکت دایره ای ما یه نیرویی داریم به اسم نیروی گریز ازمرکز (F'R) که اصلا در موردش در کتاب بحث نشده. واسه همین آدم تو مفهومش به مشکل میخوره

حالا اقا محمود توضیحات جامعی دادند ولی بازم اگه مشکلی بود بگید تا جزوه این قسمت رو بزارم.

موفق باشید

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •