تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 14 از 73 اولاول ... 41011121314151617182464 ... آخرآخر
نمايش نتايج 131 به 140 از 721

نام تاپيک: پرسش و پاسخ نجومی

حـــــرفـه ای kvhsade's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2012
    محل سكونت
    زير آسمون خدا

پيش فرض

برای این مسئله لازم نیست حتما از مدل نسبیتی استفاده کنین. از مدل نیوتونی کفاف میده. بهرحال اگه سرعت اون گوی حول کره داخل اون پارچه از حدی بیشتر باشه از داخل اون خمیدگی (میدان گرانشی) میگریزه و اصطلاحات بهش سرعت فرار جاذبه میگن. مثلا واسه اینکه یه موشک از جاذبه‌ی زمین بگریزه (یا به تعبیر شما از انحنای ایجاد شده توسط جرم زمین در «فضا-زمان»‌ دقت کنین فضا-زمان انحنا داره نه فضا) باید حدود ۱۱ هزار کیلومتردرساعت سرعت داشته باشه در مورد ماه حدود ۲۰۰۰ کیلومتربرساعت. حالا اگه زمین رو ساکن توی یه نقطه در داخل این میدان جاذبه‌ی خورشید بذاریم فورا شروع به سقوط کردن بر روی خورشید میکنه....اما واقعیت اینه که زمین ما نه داره سقول میکنه و نه فرار بلکه به خاطر سرعت اولیه‌ای که داشته ( اکثر ماها این اینرسی اولیه رو در حین تشکیل منظومه‌ی شمسی در نظر نمیگیریم) در مدار معینی به دور خورشید میچرخه (این مدار تا حدی از دایره خارجه که بحثش جداست...) و اصلا هم قرار نیست این مدارش تنگتر بشه چون ما اصطکاک هوا که نداریم! پس زمین در یه حالت اینرسی خاص به حرکت خودش در مدار ادامه میده (از لحاظ قانون دوم نیوتون هم میتونین با تعادل جاذبه و نیروی گریز مرکز ناشی از همون سرعت اولیه حین تشکیل منظومه‌ی شمسی تعادل رو ببینین).

الان ماهواره‌هائی که به اندازه‌ی کافی از جو خارج‌اند برای همیشه دور زمین میچرخند. اما ماهواره‌هائی که ولو کمی با جو در ارتباط هستند به خاطر از دست دادن انرژی و کاهش سرعت مداریشون کم کم در یک مدار مارپیچ (اونم شتاب‌گیرنده) به زمین سقول خواهند کرد. ماه هم همینطوره

ولی مشکلی هست که همه چیز اینقدر ایده آل نباشه (بخصوص در مورد ماه و زمین)‌ ناکاملی و عدم یکنواختی میدان جاذبه‌ی زمین (چیزی که توی این عکس میبینین) و مسائل دیگه که الان یادم نیست باعث میشه که ماه کم کم از زمین فاصله بگیره و بالاخره در مدت زمانی که اونم یادم نیست از مدار زمین خارج بشه...در مورد خورشید فکر نمیکنم مسئله‌ی مشابهی باشه (بجز تموم شدن سوخت خود خورشید که بحثش جداست...)

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

خلاصه در واقع زمین در یک تعادل سینماتیک با خورشید به سر میبره و این تعادل سبب این مدار خاص شده. شاید اگه زمین در لحظات قبل از تشکیل منظومه‌ی شمسی انرژی متفاوتی میداشت الان مدار گردشیش به دور خورشید متفاوت بود...

پ.ن: اون مثالی که زدین آزمایش نیست. فقط یه مدل برای توضیح مسئله است. اولین آزمایشی که خم شدن نور رو تائید کرد مربوط به یه کسوف بود در روسیه (دقیق یادم نیست ولی حوالی ۱۹۱۵ یا ۲۰ شاید چم شده آلزایمر گرفتم باید بازنشسته بشم
    سلام پس آيا ميتونيم بگيم ميدان گرانشي نيوتون همان خميدگي فضا زمان در نسبيت انشتين است؟بعدش واقعا ماهيت گرانش چيه؟آيا انشتين اون را قبول داشت؟چون معروفه كه ميگن وقتي انشتين براي زدن يك قاب عكس به ديوار از روي صندلي افتاد پايين بر خلاف نيوتون كه افتادن سيب از درخت را به جاذبه نسبت داد به جاذبه فكر نكرد

حـــــرفـه ای MasterGeek's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2009

پيش فرض

ببخشید جسارت میکنم، در تکمیل توضیح شما باید اضافه کنم اون کسوف در سال 1919 بود که توسط ادینگتون رصد شد...فکر میکنم توی آفریقا بود!
    بله حق با شماست (در ضمن جسارت چیه، علم و تاریخش که شوخی نداره، بحث علم کلام یا ... نیست. رفع اشتباها جای خوشحالی هم داره منم البته تخصصم فیزیک نیست و فقط یه فرد علاقمند هستم) ولی قضیه روسیه و ۱۹۱۵ بی علت نبود! یه چیزائي اون ته رسوب کرده بود:
    داستان این بود که در روسیه (شمال دریای سیاه، کریمه)‌ بهترین مکانی برای یک کسوف در سال ۱۹۱۴ بوده (۵ سال قبل از ۱۹۱۹) و انشتین خیلی مشتاقه که ازین فرصت بهره ببره خلاصه بعد از کش و قوس‌های زیاد و حتی حاضر شدن برای پرداخت پول به یه منجم جوان و فرستادنش به کریمه، جنگ جهانی اول که تازه شروع شده (۲۰ روز قبل از کسوف) دامنشونو میگیره و وسایلشون ضبط میکنن و زندانی میشن چند روز (خود انشتین در زوریخ بوده) اما اگر هم میرسیدن دو اشکال وجود داشت:
    ۱. طبق عکس‌هائی که گروه‌ آمریکائی ازون کسوف گرفته بودند شرایط ابری هوا اصلا مساعد نبود
    اما مهمتر این بود که:
    فرمول‌های انشتین در اون زمان ایراد داشت!!!!!!!!!! و اگه این کار انجام میشد یه شکست بزرگ برای انشتین بود و چه بسا ناامیدش میکرد (بعید بوده البته) و انشتین ۱ سال بعد ایراد فرمولشو پیدا میکنه و رقم انحراف رو ۲ برابر تئوری کلاسیک پیشنهاد میکنه
    و خلاصه اون لحظه‌ی بزرگ تاریخی فرامیرسه و در کسوف سال ۱۹۱۹ در آفریقا همونطوری که گفتین تئوری نسبت عام انشتین (حداقل خمش نور در اثر گرانش جرم) به اثبات میرسه

برای این مسئله به کتاب Einstein: His Life and Universe مراجعه کنین صفحات حدود ۲۰۰. توی گوگل فکر کنم آنلاین بتونین نگاهی بهش بندازین...

در کل جالب بود ممنون

3. 2 کاربر از MasterGeek بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای MasterGeek's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2009

پيش فرض

سلام پس آيا ميتونيم بگيم ميدان گرانشي نيوتون همان خميدگي فضا زمان در نسبيت انشتين است؟بعدش واقعا ماهيت گرانش چيه؟آيا انشتين اون را قبول داشت؟چون معروفه كه ميگن وقتي انشتين براي زدن يك قاب عكس به ديوار از روي صندلي افتاد پايين بر خلاف نيوتون كه افتادن سيب از درخت را به جاذبه نسبت داد به جاذبه فكر نكرد
    هم اون صندلی هم اون سیب بیشتر داستان هستن...
    ببینید تو این مدل‌ها معمولا مدل جدیدتر حالت کلی‌تر مدل قدیمی هست. یا دقیقتر و بهتر اینه که بگیم مدل قدیمی‌تر یه حالت خاص از مدل جدید‌تر هست. دلیل این مسئله اینه که علم براساس شواهد و آزمایش پیش میره و وقتی تئوری کلاسیک بارها و بارها آزموده شده و سربلند بیرون اومده و تقریبا تمامی مهندسی مکانیک امروزه رو در بر داره با کلی از پدیده‌های روزمره رو که به درستی پیش‌بینی میکنه این دیگه کنار گذاشتنی نیست منتهی ما به شرایطی برمیخورمی که این تئوری دیگه جوابی براش نداره یا اگه جوابی داره، غلطه و پیش‌بینی درستی نمیکنه. به همین خاطر مدل جدید که به وجود میاد (مکانیک کوانتوم یا نسبیت) اون حالت جدید رو توجیه میکنه ولی چون شرایطش تعمیم پیدا کرده خود تئوری هم تعمیم پیدا میکنه به زبان خلاصه:
    حد یک سیستم کوانتومی/نسبیتی وقتی به مقیاس ماکرو و سرعت پائین میریم میشه همون مکانیک نیوتونی خودمون. (قبلا فکر میکردن مکانیک نیوتونی آخرشه ولی الان فهمیدن که تازه اولشه )

در مورد اینکه ماهیت جاذبه چیه؟‌ این سوالی هست که هنوز فیزیکدان‌ها راجع بهش مطمئن نیستن گروهی از گراویتون به عنوان ذره‌های حامل جاذبه (درست مثل فوتون در نور)‌ صحبت کردن ضمن اینکه کشف ذره‌ی بوزون هیگز این مسئله رو تا حد زیادی تقویت کرد. بهرحال اینا مدل هستن. نسبیت عام هم راجع به ماهیت جاذبه چیزی نمیگه (جز اینکه یه خاصیت در اثر خمش فضا-زمان هست بیشتر کلیتشو بحث میکنه)

================
    البته سوالاتتون جالب هست و ناشی از کنجکاوی هست اما اگه این تاپیک کفاف نداد به بخش‌های تخصصی‌تر یا انجمن‌های تخصصی فیزیک مراجعه کنین. متاسفانه بحثش مفصله...(یه انجمن تخصص میشناسم ولی گفتم شاید مخالف قوانین باشه پس بیخیالش...)

پ.ن: در ضمن «کلاس درس» رو جست و جو کنین مطالب خوب آموزشی داره و توصیه میکنم یه نگاه بندازین (البته متاسفانه کامل نیست). اگه هم انگلیسیتون خوب هست که دیگه ...
    Last edited by MasterGeek; 01-09-2012 at 00:53.

5. این کاربر از MasterGeek بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Apr 2012
    محل سكونت
    زير آسمون خدا

پيش فرض

سلام اينطور كه من فهميدم نظريه نسبيت انشتين در رابطه با سرعت هاي نزديك به نور مي باشد آيا واقعا روزي ميرسه كه انسان به اين سرعت دست پيدا كند؟

آخر فروم باز majidli's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2012
    محل سكونت
    تهرانپارس

پيش فرض

دوستان نمیدونم جاش اینجا هست یا نه!!!!! میشه یه تلسکوپ تا 150 هزار تومن معرفی کنید؟

حـــــرفـه ای Babak's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2004

پيش فرض

دوستان نمیدونم جاش اینجا هست یا نه!!!!! میشه یه تلسکوپ تا 150 هزار تومن معرفی کنید؟
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

سلام
    اینجا مطرح بفرمایید

9. این کاربر از Babak بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jun 2004

پيش فرض

سلام اينطور كه من فهميدم نظريه نسبيت انشتين در رابطه با سرعت هاي نزديك به نور مي باشد آيا واقعا روزي ميرسه كه انسان به اين سرعت دست پيدا كند؟
    سلام
    با دانش امروزی در طبیعت و برای ماده (دقت کنید ماده فقط) حدی برای سرعت هست و اون هم مرز سرعت نوره. قبل از سرعت نور. طبق نظریه نسبیت ( که به خوبی در شتابدهنده های ذرات ازمایش شده) با افزایش سرعت جرم افزایش پیدا میکنه. در سرعت نور جرم به بینهایت میل میکنه. بینهایت جرم به بینهایت انرژی احتیاج داره برای به حرکت در اومدن. بینهایت انرژی دادن مشخصا ناممکنه.
    اما سرعت های پیش از سرعت نور فقط محدودیت تکنولوژیک هست و قطعا روزی بشر بهش دست پیدا میکنه.

برای خالی نبودن عریضه و درک سرعت نور عرض کنم که در صورتی که سفینه ای سرنشین دار به سرعت 90 درصد سرعت نور برسه (یعنی 270 هزار کیلومتر در ثانیه) و زمانی که نیاز به ترمز کردن رسید باید برای این ترمز، زمانی حدود 10 سال باید صرف بشه تا شتاب از اون سرعت به صفر برسه. در صورتی که ترمز با سرعت بیشتری ( زمان کوتاه تری) اتفاق بیوفته ساختار مولکولی بدن انسان متلاشی میشه.
    همینطور هست در زمان شتاب گرفتن . شتاب صفر تا 270 هزار کیلومتر بر ثانیه نباید کمتر از 10 سال باشه.

پیچیدگیهای سفر در سرعت های بالا بسیاره. البته قطعا زمانی که انسان به اون توانایی رسید اون مشکلات رو هم حل میکنه.

11. 5 کاربر از Babak بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Apr 2012
    محل سكونت
    زير آسمون خدا

پيش فرض

سلام من كتاب (نسبيت چيست؟نوشته لاندائو )را پيدا كردم به نظر مياد نسبيت را به زبان ساده بيان كرده است اگر كسي كتاب ديگري سراغ داره معرفي كنداميدوارم براي همه مفيد باشد.با تشكر

تاريخ عضويت
    Jun 2004

پيش فرض

بی نظیر ترین کتابی که من تا به حال در این نسبیت به زبان ساده و خصوصا برای درک کردن مفهوم نسبیت خوندم این بوده : چگونه مفاهیم نسبیت را درک کنیم
    متاسفانه این کتاب نشرش تموم شده و فقط میتونید از کتاب فروشی های که کتاب های کمیاب میفروشن پیداش کنید.

14. این کاربر از Babak بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

حـــــرفـه ای shabe.saket's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Lost Island

پيش فرض

منم كتاب نسبيت عام و خاص انيشتين رو پيشنهاد ميكنم
    البته به احتمال قوي پيدا كردنش سخت باشه
    چون ايني كه من دارم چاپش مال قبل از انقلاب ه...(صفحاتش ديگه زرد شده)
    متاسفانه الان بهش دسترسي ندارم كه بگم ناشر و مترجمش كيه
    كتابي سياه با عنوان زرد

16. این کاربر از shabe.saket بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •