تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 14 از 18 اولاول ... 4101112131415161718 آخرآخر
نمايش نتايج 131 به 140 از 175

نام تاپيک: بهترین زمان برای تعویض دنده

Banned
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    والدیبیباس

پيش فرض

من با پرشیا به 4 که میرسه دنده عوض میکنم. خوشم نمیاد بیشتر بره

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Oct 2007
    محل سكونت
    ..::Dream::land ::..

پيش فرض

خوب دوست عزیز من که توی این پست چیزی به اسم رد لاین ندیدم... ( البته لازم به ذکره با این حرف که مناب ترین دور برای شتابگیری دور ماکس گشتاور هست مخالفم. چرا که برای شتابگیری و دارگ باید روی کات آف ( رد لاین) عوض کرد ولی حداکثر گشتاور بهترین زمان برای تعویض دنده هست)

در ضمن شما اگه به حرف این تاپیک کار کرده باشید به نظرم کامل ترین پست ، پست 11 همین تاپیک هست.

به هر حال من ازتون عذر میخوام و امیدوارم به بزرگی خودتونن ببخشید. و همچنین از این به بعد سعی کنید دنده رو روی 3500-3700 عوض کنید

خیلی ممنون نیازی به عذر خواهی نیست همین قدر که راهنمایی کردید ازتون متشکرم البته تجربه ی خوبی شد واسم
    در ضمن با همه ی حرفاتون موافقم
    من الان 5 ساله با پرايد انژكتوري دارم رو رد لاين دنده مي دم هيچي نشده البته نه هميشه هر وقت كه جلوم باز بوده

در ضمن نكته مهم رو شما فراموش كردي كه دوو سيلو انژكتوري نيست و قابليتهاي ماشين انژكتوري اصلا با كاربراتوري قابل مقايسه نيست تو ماشين انژكتوري ecu هست كه همه چيز رو تحت نظر داره..
    محض اطلاع عرض کنم ایین ماشین انژکتوری بوده و با ecu ! کنترل میشه ..

در ضمن دوو سيلو رو داري 12 13 سال تو سرش ميزني .. ديگه ماشيني نيست كه بخواد باهاش گاز بدي ..
    6 ساله نه 10-12 سال !

در ضمن دوو سيلو به قول دوستان كات آف نداره و تا هرجا گاز بدي گاز مي خوره كه توي ماشين هاي انژكتوري محدوده كات آف داريم كه براي پرايد 6000 دور هست كه بيشتر گاز نمي خوره يعني ECUنمي ذاره در حالي كه تو كاربراتوري پرايد تا 7500 دور گاز ميخوره ..

در ضمن ماكسيمم قدرت و باالطبع رد لاين ماشين كاربراتوري بين 200 تا 500 دور زير ماشين انژكتوري هست براي پرايد ميشه 5500 براي انژكتوري و 5000 دور براي كاربراتوري ... يعني اون قدري كه ماشين انژكتوري رو مي توني گاز بدي كاربراتوري رو نبايد ...

و انژكتور آفريده شد !
    بازم میگه کاربراتور

3. این کاربر از ar.behnam بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

اگه نباشه جاش خالی می مونه tatu_lover1366's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    mashhad

پيش فرض

من الان 5 ساله با پرايد انژكتوري دارم رو رد لاين دنده مي دم هيچي نشده البته نه هميشه هر وقت كه جلوم باز بوده
    میخوام ببینم که این حرف شما یعنی اینکه شما دنده 1 رو هم روی رد لاین میکشی 2 دیگه؟

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Jun 2007

پيش فرض

میخوام ببینم که این حرف شما یعنی اینکه شما دنده 1 رو هم روی رد لاین میکشی 2 دیگه؟
    5500......

اگه چشاتو تو آب نمك نخوابوندي آره! (شوخو!)
    Last edited by damn; 25-04-2009 at 17:21.

پروفشنال davidjoker's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2008
    محل سكونت
    جایی که فقط دو نفر هست...

پيش فرض

سلام دوستان. یکی از فامیل های ما که از آلمان اومده بود من این سوال رو ازش پرسیدم : بهترین موقع دنده عوض کردن کی هستش؟ گفت: (فامیلمون اونجا bmw z4 داره) بهترین موقع برای دنده عوض کردن روی خط قرمز هست. دلیلش هم این بود که: عمر ماشین طولانی تر میشه.

حـــــرفـه ای D r i v e r's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2008
    محل سكونت
    کرمانشاه

پيش فرض

سلام دوستان. یکی از فامیل های ما که از آلمان اومده بود من این سوال رو ازش پرسیدم : بهترین موقع دنده عوض کردن کی هستش؟ گفت: (فامیلمون اونجا bmw z4 داره) بهترین موقع برای دنده عوض کردن روی خط قرمز هست. دلیلش هم این بود که: عمر ماشین طولانی تر میشه.
    عمر ماشین طولانی تر میشه؟؟؟؟؟!!!!!
    مثلا برای ماشینی مثل پراید اگه بخوای همش رو رد لاین عوض کنی که بعد از 4 - 5 ماه موتور فاتحش خوندست که
    نه عزیزان به این جمله که دوستمون گفتن توجه نکنین (با عرض پوزش از دوستمون )
    من از اون bmw خبر ندارم ولی برای ماشین های تولید داخل رد لاین عوض کردن یعنی فشار بیش از حد و .....

8. 2 کاربر از D r i v e r بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

در آغاز فعالیت mahdi_joker's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2009
    محل سكونت
    اصفهان

پيش فرض تورو خدا کشکی عدد نگین!!!!یا علمی بگین یا تجربی!!!!!

چه جالب!!!
    چه نظرات جالبی!!!!
    از اینهمه نظر که من برخیشون رو خوندم هیچکدوم به درد بخورد نبود!!
    خدایی از کجچاتون میارین این اعداد 3700 یا 3500 یا 5000 یا 500000000000!!!!!
    یکی از دوستان که اسم چندتا ماشین رو گذاشته بود و 4 تا رقم روبروش نوشته بود!!!من که نفهمیدم از کجا این اعداد بسیار عجیب اومده بود!!!

حرف از گشتاور میشد!
    اما کسی اسمی از قدرت موتور نمیگه!!!

با اجازتون بنده کمی شرح میدم!!!

فکر کنم برای تفهیم به صورت ساده باید با مثال پیش برم!!
    مثال:
    ماشین شما تو 2500 حداکثر گشتاور و تو 5000 دور حداکثر توان موتور رو میده بر فرض!!(تو کاتالوگ خرید تمام ماشینها این موضوع ثبت شده که تو چه دوری حداکثر توان و تو چه دوری حداکثر گشتاور رو داره)
    به این بازه میگن دور خود تنظیم!!!
    بهتره دور برای ماشین هم بین همین دورهاست!!!
    وقتی دور موتور به 2500(تو این مثالی که زدم.تو هر ماشینی متفاوته)میرسه بهترین حالت رو برای شتاب گیری داره و شما وقتی گاز بدین ماشین شروع میکنه به شتاب گیری به صورت سریع و با حداکثر قابلیتش!!
    و تا وقتی شتاب میگیره که به حداکثر قدرت موتور برسین که تو مثال ما 5000 فرض شده!!!
    بعد از اون دور هم به موتور آسیب میرسه هم شک نکنین که قدرت ماشین کم میشه و دلیل منطقی هم داره!!!چون موتور نمیتونه خوب پر از هوا بشه و تخلیه بشه و راندمان پایین میاد!

حالا میان یه red line هم میگذارن اون آخر!
    رسیدن به خط قرمز یعنی موتور ممکنه نتونه تمام قسمتهای متحرک روغن کاری کنه و این یعنی خورد شدن و شکستن و خط برداشتن سیلندر و هزاران مشکل ریز و درشت که ممکنه بر اثر نرسیدن روغن رخ بده!

اما اصل داستان و اینکه کجا باید دنده بدیم!
    تو همون ماشین فرضی که مثال زدم شما وقتی دنده یک رو میزنی شروع به حرکت میکنی!گاز میدین تا دور موتور میرسه به 4000.اگه رانندگیه پر شتاب رو بخواین و اینکه زمانی که برای دنده دادن صرف میکنین میزان افت دور موتور رو جبران کنین بازهم گاز میدین تا به 5000 برسین!بیش از اون دیگه غیر منطقیه!چون قدرت و شتاب شما افت میکنه!
    حالا کلاچ رو میگیرین و دنده میدین!وقتی پاتون رو از روی کلاچ بردارین وابسته به سرعت دنده دادن شما موتور یه افت دور پیدا میکنه!سعی کنین اینقدر سریع باشین که دور موتور از 2500 که تو مثال ما حداکثر گشتاور حاصل میشد رو رد نکنین و مثلا به 1800 دور نرسه دور موتورتون!چون باعث کاهش شتابتون میشه!

این برای رانندگیه اسپرت بود!

اما برای رانندگیه عادی:
    لزومی نداره به ماشینتون فشار بیارین و تا 5000 تا گاز بدین!
    به چند دلیل:
    1-کاهش مصرف سوخت
    2-فشار نیاوردن به موتور
    3-ایجاد افزایش استحلاک!
    ...
    پس باید با توجه به دور موتور و کشش خودرو یه نقطه متعادل برای دنده دادن رو پیدا کنین!
    جایی که نه خیلی گاز داده باشین و نه اینقدر گاز نداده باشین که بعد از دنده دور موتورتون کمتر از دوری بشه که که ماشینتون حداکثر گشتاور رو میداد!!!
    مثلا تو این مثالی که زدیم شما اگه تو 3500 دنده بدین و سرعت دنده دادنتون جوری باشه که دور موتور کمتر از 2500 بشه این اشتباهه!!!
    یا باید سرعت دنده دادنتون رو زیاد کنین یا بیشتر گاز بدین!

نمیدونم میدونین یا نه اما:
    خودروریی مثل 206 اتوماتیک مجهز به سامانه هوشمند برای گیربکسشه!اکثر خودروهای روز دنیا این سامانه رو دارن.یه چیزی مثل ecu!! که کار این سامانه برای گیربکس اینه که خودش بررسی میکنه و میبینه که شما که پشت فرمونی اسپرت رانندگی میکنی یا ساده!!!و با توجه به این موضوع بهترین دور موتور رو برای دنده دادن پیدا میکنه!!!!!

راستی یه نکته دیگه:این که میگن دور بالا به ماشین دنده بدین خوبه نکته داره!!!!
    شما وقتی تو دور پایین به ماشین دنده میدی و این دور کمتر از حداکثر گشتاور شما هم باشه کلا ماشین رو هرچی گاز بدین راه نمیره!!!!بهش میگن دنده مرده!!!!این حالت برای موتور ضرر داره و عمر رینگهای کمپرسی موتور رو کاهش میده و به روغن سوزی می افتین!
    اما اگه زیادی بالا دنده بدین شاید بر اثر سرعت گاز تو مانیفولدها و موتور و چسبندگیه بالایی که رینگها به سیلندر میارن کمی تمیز بشه موتور و کمتر جرم بگیره!!!اما اصلا ارزش نداره!!شما بنزین سوپر بزن یا مکمل و موتور شو بریز به جای گاز دادن زیاد به موتور و داغون کردن موتور!!!گاهی لازم میشه دور موتور رو پر کنین و طوری نیست!اما اینکه بگی همیشه رو رد لاین دنده میدی خوب موتور رو پیاده میکنی اینجوری!!!

امیدوارم به کسی توهین نکرده باشم و کسی نرنجیده باشه و مطالبی که عرض کردم به دردتون بخوره!

شاد و موفق باشین

حـــــرفـه ای Farshadd's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2007
    محل سكونت
    خرم آباد

پيش فرض

اول اینکه عضویتتون رو به سایت تبریک میگم و امیدوارم لحظات وبی رو در کنار هم در این سایت داشته باشیم و بتونیم در کنار هم حداکثر استفاده رو از اطلاعات همدیگه کنیم.

اما چند نکته هست که در طول پاسخ دادنم به اونها اشاره میکنم

چه جالب!!!
    چه نظرات جالبی!!!!
    از اینهمه نظر که من برخیشون رو خوندم هیچکدوم به درد بخورد نبود!!
    نکته انجمنی: تمسخر دیگر کاربران و عقاید و نظرات آنها به دور از اخلاق انسانی مجازی هست.

خدایی از کجچاتون میارین این اعداد 3700 یا 3500 یا 5000 یا 500000000000!!!!!
    یکی از دوستان که اسم چندتا ماشین رو گذاشته بود و 4 تا رقم روبروش نوشته بود!!!من که نفهمیدم از کجا این اعداد بسیار عجیب اومده بود!!!
    قطعا منظورتون از یکی از دوستان من بودم و در پست [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] همین تاپیک.
    چند سالی میشه که تقریبا همه خودرو سازی ها سایت دارن. پیشنهاد میکنم اگه واقعا نمیدونین این اعداد از کجا اومدن حداقل یه سر به سایت خودرو ساز ها بزنید.

اگه نمیدونید این اعداد چین ، همون حداکثر گشتاور هست که در همون پست 11 هم گفتم:

دور موتور برای حداکثر گشتاور بیشتر خودرو های داخلی
    من تعجب میکنم که چرا این اعداد اونقدر براتون عجیب اومد.

حرف از گشتاور میشد!
    اما کسی اسمی از قدرت موتور نمیگه!!!
    ببخشید.
    اولا چون تعویض دنده باید با توجه به گشتاور تعیین بشه بنابر این اسم بردن از قدرت موتور برای بهترین زمان نیاز نیست.

دوما من نمیدونم شما چطوری تاپیک رو خوندید که میگید کسی به دور موتور اشاره نکرده. خوهشا بعد از اینکه به سایت خودرو ساز ها رفتید و متوجه شدید دور حداکثر گشتاور (به قول شما "اعداد بسیار عجیب!!") از کجا اومده، یه سر هم برگردید به همین تاپیک و با دقت تاپیک رو بخونید تا متوجه بشید که به قدرت موتور اشاره شده یا نه.
    برای نمونه پست شماره 15 که گفتم:
    قدرت موتور و حداکثر گشتاور ارتباطشون با هم زیاد مستقیم نیست. و در واقع ارتباط خاصی بین قدرت موتور و حداکثر گشتاور وجود نداره.

مثلا ممکنه در یه خودروی 400 اسب حداکثر گشتاور در دور 2800 حاصل بشه و در یه خودروی 62 اسبی مثل پراید هم در دور 2500/2800 .
    یا مثلا پست شماره 20 که سهیل گفته:

همه میدونیم در یک دوری از موتور ما به ماکزیمم گشتاور و در دوری نیز به ماکزیمم قدرت میرسیم . مهمترین اصل در شتاب گیری گشتاور خودرو است . ( در خودرو های یک کلاس )
    و ...

وقتی دور موتور به 2500(تو این مثالی که زدم.تو هر ماشینی متفاوته)میرسه بهترین حالت رو برای شتاب گیری داره و شما وقتی گاز بدین ماشین شروع میکنه به شتاب گیری به صورت سریع و با حداکثر قابلیتش!!
    و تا وقتی شتاب میگیره که به حداکثر قدرت موتور برسین که تو مثال ما 5000 فرض شده!!!
    بعد از اون دور هم به موتور آسیب میرسه هم شک نکنین که قدرت ماشین کم میشه و دلیل منطقی هم داره!!!چون موتور نمیتونه خوب پر از هوا بشه و تخلیه بشه و راندمان پایین میاد!
    دوست عزیز، باز هم توجه نکردید. بهترین زمان برای تعویض دنده، فرق میکنه با بهترین زمان تعویض دنده برای شتابگیری.
    این نکته در پست شماره 15 هم اشاره شده که باز هم شما نادیده گرفتید:

عویض دنده در چه دوری انجام بشه ؟

قبل از هر چیز انتخاب هدف :

1-رسیدن به بالاترین شتاب ممکن
    .
    .
    .
    2- رسیدن به حداقل مصرف سوخت
    یا در پست های دیگه هم دیگر دوستان اشاراتی کردن.

که البته به نظر من بهترین زمان برای تعویض دنده همون گشتاوره و برای شتابگیری کمی فرق میکنه. (طبق تعریف گشتاور)

اما اصل داستان و اینکه کجا باید دنده بدیم!
    تو همون ماشین فرضی که مثال زدم شما وقتی دنده یک رو میزنی شروع به حرکت میکنی!گاز میدین تا دور موتور میرسه به 4000.اگه رانندگیه پر شتاب رو بخواین و اینکه زمانی که برای دنده دادن صرف میکنین میزان افت دور موتور رو جبران کنین بازهم گاز میدین تا به 5000 برسین!بیش از اون دیگه غیر منطقیه!چون قدرت و شتاب شما افت میکنه!
    حالا کلاچ رو میگیرین و دنده میدین!وقتی پاتون رو از روی کلاچ بردارین وابسته به سرعت دنده دادن شما موتور یه افت دور پیدا میکنه!سعی کنین اینقدر سریع باشین که دور موتور از 2500 که تو مثال ما حداکثر گشتاور حاصل میشد رو رد نکنین و مثلا به 1800 دور نرسه دور موتورتون!چون باعث کاهش شتابتون میشه!

این برای رانندگیه اسپرت بود!
    همه این حرفتون همین حرفاییه که در زیر میگم. فقط شما چون خواستی محتوای تاپیک رو انکار و علم خودتون رو اثبات کنید، از اونجا که نمیشد محتوی تاپیک رو مستقیم انکار کرد، ادبیاتتون رو عوض کردید.

پست شماره 11:
    البته به نظر من باید یکم دور موتور از حداکثر گشتاور بگزره و بعد دنده عوض کرد.
    پست شماره 20:

1-رسیدن به بالاترین شتاب ممکن
    .
    .
    .
    ...
    ما .باید دنده رو در دوری تعویض کنیم که بعد از شیفت , دنده بعدی در دور ماکزیمم تورک یا همون 3500 قرار بگیره .

یعنی در خودروی 405 ( سمند پارس ) در دور 4500 . که اگر عمل شیفتینگ رو انجام بدید دنده بعدی روی دور 3500 گاز میخوره یعنی ماکزیمم گشتاور و این بهترین حالت برای شتاب گیری شما هست .
    پست شماره 64:

برای بیشترین شتاب: دور کات آف (خط قرمز)
    برای شتاب و دور مناسب: حداکثر گشتاور
    برای کمترین شتاب: دوری که دنده جا بره

اما برای رانندگیه عادی:
    لزومی نداره به ماشینتون فشار بیارین و تا 5000 تا گاز بدین!
    به چند دلیل:
    1-کاهش مصرف سوخت
    2-فشار نیاوردن به موتور
    3-ایجاد افزایش استحلاک!
    ...
    پس باید با توجه به دور موتور و کشش خودرو یه نقطه متعادل برای دنده دادن رو پیدا کنین!
    جایی که نه خیلی گاز داده باشین و نه اینقدر گاز نداده باشین که بعد از دنده دور موتورتون کمتر از دوری بشه که که ماشینتون حداکثر گشتاور رو میداد!!!
    مثلا تو این مثالی که زدیم شما اگه تو 3500 دنده بدین و سرعت دنده دادنتون جوری باشه که دور موتور کمتر از 2500 بشه این اشتباهه!!!
    یا باید سرعت دنده دادنتون رو زیاد کنین یا بیشتر گاز بدین!

پست شماره 21:

سهل جان من هم توی این پستا این مطلب که روش تاکید دارید رو ذکر کردم (کمی بالاتر از حداکثر گشتاور دنده عوض کردن.)
    پست شماره 21:

البته سهیل عزیز کم شدن دور موتور در فاصله زمانی بین تعویض دنده ها بستگی به سرعت دنده عوض کردن و شرایط و نوع خودرو و ... هم داره.
    در ضمن بیشتر گاز دادن در یک دنده معین یا خلاص همون بالا بردن دور موتور هست دیگه که اگه زیاد تعویض دنده طول بکشه باز هم باید تا همون 5000ی که گفتید بره. بنابراین به نظر من بهتره سرعت تعویض دنده رو افزایش بدیم.

امیدوارم به کسی توهین نکرده باشم و کسی نرنجیده باشه و مطالبی که عرض کردم به دردتون بخوره!
    توهین الزاما به معنی فحش دادن نیست. وقتی تمامی مطالب و نظرات افرادی رو که کاملا صحیح و علمی هم هستن با حالتی تمسخر گونه به باد انتقاد مییرید، خودش یک توهینه، البته انتقاد هیچ اشکالی نداره، ولی در صورتی که هم محترمانه باشه و هم اثبات بشه.

==============================

من پست شما رو چند بار خوندم. ولی چیز زیاد خاصی ندیدم که با پستها قبلی در این تاپیک فرقی داشته باشه. نمیدونم، شاید شما واقعا منظورتون چیز دیگه باشه.
    ولی تا جایی که من متوجه شدم اجالتا حرفاتون همون چیزاییه که من و سهیل و دیگر دوستان در ابتدای تاپیک گفته بودیم. ولی شما خیلی تمایل داشتید اونا رو انکار و رد کنید به همین دلیل ادبیاتتون رو عوض کدید و حرف هاتون رو به شکل دیگه زدید.

مگر حرف ما غیر از این بود که بهترین زمان برای تعویض دنده ، زمانیه که موتور به حداکثر گشتاور خودش میرسه و حداکثر گشتاور برای هر خودرویی در دور خاصی اتفاق میوفته. پس بهتره ما دور ها رو بدونیم و کمی بالاتر از اون دور دنده عوض کنیم تا بعد از تعویض دنده روی حداکثر گشتاور باشیم؟؟

آیا شما منکر این قضیه هستید؟؟ (اگر هستید خوب خواهشا توضیح کامل و شفاف بدید شاید ما در اشتباهیم)
    یا اینکه به دورهایی که برای حداکثر گشتاور دادیم شک دارید؟؟ ( اگه این اعداد خیلی براتون عجیبه و بهشون شک دارید لطفا از منابعی معتبر تر برای ما دور های حداکثر گشتاور رو بیارید. منابعی معتبر تر از سایت سازنده و دفترچه های راهنما و ...)

======

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] هم حاوی مطالب ارزنده و کاملا علمی هست. از دوستانم میخوام بخونید.

ما هم این آرزو رو برای شما و همه دوستان دیگه داریم.

از همگی عذر میخوام پر حرفی کردم.

11. 4 کاربر از Farshadd بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه aaamirrr's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2007
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

آقا فرشاد شما چقدر دقیق و نکته سنج هستی. اینو خوندم احساس کردم کل تاپیک ها رو حفظی. عجب دقت و حافظه ای داری!

من ه میبینم ماشین میکشه یا نمیکشه بعدا عوض میکنم ولی معمولا رانندگی آروم رو ترجیح میدم که اونم به خاطر یه تجربه بد بدست آوردم. واسه همین دور بالا نمیبرم معمولا. اینجوری موتور نه زور زیادی میزنه! نه بهش فشار میاد. هر ماشینی یه لمی داره و هر رانندگی و راننده ای هم اصول خودشو.

13. 2 کاربر از aaamirrr بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه 4ve30n4's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    کهکشان NGC 6397

پيش فرض

5500......

اگه چشاتو تو آب نمك نخوابوندي آره! (شوخو!)
    بعد 1 ماه باید موتور را پیاده کنه.. آخه چه کاریه تووی این ترافیک هر چقدرم که گاز بدی باز 50 متر جلوتر باید ترمز بزنی وایسی.. فقط مصرفت را بالا بردی و ماشین را مستهلک کردی

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •