تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 131 از 177 اولاول ... 3181121127128129130131132133134135141 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1,301 به 1,310 از 1769

نام تاپيک: همه چیز درباره مودمها در گنو/لینوکس

اگه نباشه جاش خالی می مونه shs8's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2007
    محل سكونت
    yaZd

پيش فرض

به نام خدا

راهنمای نصب مودمهای اینترنال با چیپستintel536ep

سلام به همه عزیزان. من با سر وکله زدن فراوان با درایور های بیرون داده شده برای این مدل از مودم بالاخره توانستم این مودم را روی کرنل ۲.۶.۲۵ روی توزیع fedora 9 نصب کنم. به خاطر همین گفتم یه مقاله آماده کنم تا بقیه هم که این مودم رو دارند بتوانند مودم خودشان را در لینوکس نصب کنند .

با توجه به اینکه چیپست های intel536 جزو آن دسته از مودم های اینترنالی است که بیشترین شانس را برای نصب در محیط لینوکس دارند.

در زیر نحوه دریافت درایور و نصب آن را بررسی میکنیم. نکته قابل توجه این است که فعلا این آموزش برای کرنل های نسخه ۲.۶ میباشد نه نسخه های دیگر از کرنل ها.

مرحله ۱: به سایت زیر بروید و نسخه درایور intel-536ep-2.56.76.0_2008_03_22.tar.bz2 را دریافت کنید :

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

مرحله۲ :
    آن را از حالت سورس در دایرکتوری home/ خارج نمایید.
    سپس در ترمینال با کاربر ریشه وارد بشوید و دستور های زیر را وارد کنید :
    کد:
    کد:
    مرحله ۳: توسط فایل برویزر مثل konqueror یا dolphin وارد پوشه ای به نام coredrv شوید.

مرحله ۴ : حال دنبال فایل متنی با اسم makefile بگردید و آن را باز کنید .

مرحله ۵ : دنبال خطی بگردید که دارای خطوط زیر باشد :
    کد:
    سپس متن فوق را پاک کرده و با دقت به جای آن متن زیر را کپی نمایید :
    کد:
    حالا بعد از ویرایش انجام شده makefile را ذخیره کنید . . .

مرحله ۶: اگر تا اینجا مراحل را درست رفته باشید برای امتحان بخواهید شروع به نصب کنید در فایلی به نام modstage ایراد میگیرد و چیزی شبیه پیغام unable to locate .536core.lib.cmd میدهد.

مرحله ۷: جای هیچ نگرانی نیست چون حل شدنی است. مجددا وارد فولدر coredv شوید.
    سپس از این قضیه اطمینان کسب کنید که برویزر شما توانایی نشان دادن فایل مخفی(hidden files) را داشته باشد.
    برای این کار عموما به منوی view رفته و تیک گزینه show hidden files را حتما بزنید.

مرحله ۸: حال دنبال فایلی به نام intel536.mod.o.cmd. بگردید و سپس آن را باز کنید.
    بعد از این کار در فایل باز شده ۹ مورد آرگومان برای تغییر داریم که همگی filepath هستند.
    ۶ تای این خطوط در نزدیکی بالای فایل است و ۳تای دیگر نیز در پایین قرار دارد .
    شما نیاز دارید تا در این قسمت اسم فایل ها را در ۹ قسمت بر طبق ترتیب و جدول زیر و با دقت فراوان تغییر دهید :

کد:
    بعد از انجام تغییرات بالا در قسمت بالای تکست ادیتور روی file کلیک کنید و ...save as را فشار دهید٬ :سپس فایل را با عنوان زیر ذخیره کنید :
    کد:

مرحله ۹: حال به دنبال فایلی به نام coredrv.c بگردید و با رفتن به گزینه file و انتخاب ...save as آن را با عنوان زیر ذخیره کنید :
    کد:

نکته مهم : در دور مرحله بالا توجه کنید که فایل را پس از تغییرات با همان اسم ذخیره نکنید بلکه با عنوان های جدید و با انتخاب ...save as فایل را بدون ذخیره روی نام قبلی ذخیره کنید.

مرحله ۱۰ : کار تمام شد تنها مانده نصب و پیکره بندی درایور مودم. حالا کنسول یا ترمینال را باز کرده و به ترتیب زیر عمل کنید :

کد:
    کد:
    کد:
    کد:
    خب٬ با انجام دستور های بالا در شاخه /dev/modem فایل مربوطه ساخته میشود.

من در اینجا شرح انجام تنظمیات را در میز کار kde میگویم که انجام آن در گنوم هم یکسان است . . .

- کنسول را ببندید و برنامه kppp را باز کنید.
    - وارد قسمت ... Configure شوید سپس سر برگ modems را انتخاب نمایید .
    - حال روی new کلیک کنید.
    - در پنجره باز شده مجدد سر برگ modem را انتخاب نمایید و گزینه ... Query modem را انتخاب نمایید تا مراحل نصب مودم و شناسایی آن به پایان رسد.

مودم نصب شد و کار تمام شد .
    موفق باشید٬ احمد (ahmadra)
    سلام دوست عزیز
    این ترمینال کا بر ریشه چیی بعدم من مودمم همینه اما تو سوزه می خوام کار کنم
    و من اون دستوری روکه اول گفتین تو هریک از سه ترمینال امتحان کردم فایده نداشت

حـــــرفـه ای rootnt's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2005
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

سلام دوست عزیز
    این ترمینال کا بر ریشه چیی بعدم من مودمم همینه اما تو سوزه می خوام کار کنم
    خیلی فرقی نمی کنه تو کدوم توزیع می خواهید نصب کنید
    ترمینال روت همون ترمیناله با دسترسی روت
    شما ترمینال رو باز کن و بعد دستور su رو بزن و بعد پسورد
    می شه ترمینال روت

کـاربـر بـاسـابـقـه Ahmad-Ra's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت
    KDE

پيش فرض

دوست عزیز باید بگم متاسفانه این درایور فقط و فقط روی کرنل 2.6.25 جواب میده... هنوز درایور جدید برای کرنل 2.6.27 نیومده! ( پس ببینید کرنل شما چیست)

در ضمن این درایور فقط برای Intel536ep هست...

تاريخ عضويت
    Oct 2007
    محل سكونت
    yaZd

پيش فرض

جنابrootntفرمودند که این درایور به مودم من می خوره

بازم اگه می بینید که نمی خوره یه کمکی به من بکنبد

سلام دوستان م از کجا باید کرنلم رو پیدا کنم
    و بعد مشخصات مودمم من
    کد:
    است
    Last edited by rootnt; 16-01-2009 at 17:30. دليل: ۳ پست پشت سر هم

حـــــرفـه ای rootnt's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2005
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

دوست عزیز دقت کن که گفت این درایور فقط برای کرنل ۲.۶.۲۵ هست و برای کرنلهای بالاتر هنوز درایوری منتشر نشده
    یعنی اینکه درایور درسته
    شما باید با دستور uname -r چک کنید ببنید ورژن کرنل روی لینوکستون چنده
    اگر همین بود که خدارو شکر
    وگرنه متاسفانه کاری نمی شه کرد

تاريخ عضويت
    Oct 2007
    محل سكونت
    yaZd

پيش فرض

حالا من توسوزه چجوری می توانم وصل اینتر نت شم
    همگی دوستان می دونید که من تازه کارم
    پس هرکی بلده کمک کنه
    مدل مودم من:
    کد:
    هست حالا من باید چیکار کنم ؟
    لطفاًکمکم کنید
    از نصب درایور مودم تا ساخت کانکشن وبعد کانکت

حـــــرفـه ای m a j r i x's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2005

پيش فرض

حالا من توسوزه چجوری می توانم وصل اینتر نت شم
    همگی دوستان می دونید که من تازه کارم
    پس هرکی بلده کمک کنه
    مدل مودم من:
    کد:
    هست حالا من باید چیکار کنم ؟
    لطفاًکمکم کنید
    از نصب درایور مودم تا ساخت کانکشن وبعد کانکت
    YaST / network devices / modem / modem device

Banned
    تاريخ عضويت
    Jan 2009

پيش فرض

به به ! با عرض سلام و خسته نباشید ! بلاخره این وانتی هم رسید ! بنده الان با دو تا توزیع پارسیکس و اوبنتو هستم !

من مدل مودمم Genius GM56PCI-L هست ... همون طور که گفتم توزیع های اوبنتو و پارسیکس رو فعلا دارم !

اگه میشه یه توضیحاتی در مورد این مدل مودم بدین ! البته این دیال آپ موقته ... بعدش هم باید آموزش Dlink d200 رو برای ADSL رو ببینم !!!

Banned
    تاريخ عضويت
    Jan 2009

پيش فرض

در ضمن اون برنامه ای که توی پست اول دادین کار نمی کنه ! (فکر می کنم دوباره این پرشین گیگ دون شده !)

Banned
    تاريخ عضويت
    Jan 2009

پيش فرض

خوشحال میشم اگربتونم کمکی کنم من این مدلمودم رو تو فدورا نصب کردم .
    البته نه خیلی راحت باید حوصله و صبر داشته باشی ونامید نشی.
    خوندن صفحات انتهای این تاپیک هم توصیه میشود.
    اینو یکی از دوستان گذاشته بود خواندنش مفیده.

--------------------------------------------------------------------------------

*** متن زير را در سايت سيمرغ ديدم و عينا به اينجا منتقل كردم ***

هوالمحبوب :
    با سلام خدمت دوستان عزيز . چند وقتي بود كه تقريبا در تمامي انجمن هاي سايت يك سوال به طور گسترده مطرح ميشد و آن هم نصب مودم در لينوكس بود .
    جالب است كه بهانه بسياري از دوستان براي كار نكردن با لينوكس ؛ نداشتن مودم در آن بود .
    پس بر آن شدم تا تمامي تجربيات و مقالاتي كه خوانده بودم را يكجا جمع آوري كرده و خدمتتان تقديم كنم :
    منابع :
    - سايت مجيد آنلاين - آراز صمدي - برنامه نويس - وبلاگهاي لينوكسي

تذكر :
    اگر سوالي در مورد نصب مودم داريد،آن را در اينجا مطرح كنيد و از ايجاد پستهاي جديد جدا خود داري كنيد.

1-مقدمه

يكي از اولين سوالاتي كه معمولا كاربران تازه كار لينوكس مي پرسند طريقه نصب لينوكس است.براي جواب دادن به اين سوال ابتدا بايد به مقدمه اي در مورد مودمها و انواع آن بپردازيم.
    مودمها به طور كلي به دو دسته تقسيم مي شوند.مودمهاي InternalوExternal.
    مودمها ي External مودمهايي هستند كه خارج از كيس نصب مي شوند و ومعمولا از كيفيت و سرعت بهتري برخوردارند.نصب مودمهاي External در لينوكس تقريبا بدون هيچ مشكلي امكان پذير است.مودمهاي Internal مودمهايي هستند كه به صورت كارت در اسلاتهاي PCI بر روي مادر بورد نصب مي شوند.دسته بزرگي از اين مودمها WinModem نام دارد.WinModemها به علت عدم استفاده از يك سري سخت افزارها از قيمت كمتري نسبت به مودمهاي External برخوردارند.اين مودمها معمولا خاصيت DSP(Digital Signal Processing) را ندارند.به مودمهاي فاقد DSP مودمهاي Soft مي گويند. WinModem ها همچنين بعضي از توابع چيپست هاي Controller based را با تركيبي ازنرم افزار و ديگر سخت افزارها (از جمله CPU) شبيه سازي مي كنند.به اين نوع مودمها مودمهاي بدون كنترلگر يا Controlerless مي گويند.
    شناسايي WinModem ها در لينوكس معمولا با مشكل روبرو است.البته نا گفته نماند كه شناسايي اين مودمها در ويندوز هم با مشكل روبرو است.شناسايي اين نوع مودمها در ويندوز با وجود يك راه انداز(Driver) امكان پذير است و شناسايي آنها به صورت PnP(Plug and Play) با مشكلات فراوان روبرو است.شركتهاي سازنده Winmodem ، به طور رسمي درايورهايي را براي ويندوز تهيه كرده اند.اما تعداد اين درايور ها براي لينوكس بسيار اندك است.از حدود سال 2000 تلاشهاي پي گيري براي نوشتن درايورهاي WinModem براي لينوكس آغاز شد كه ما حصل آن در سايت معروف [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] موجود است.در اين مقاله سعي شده است طريقه كلي نصب WinModemها در لينوكس شرح داده شود اما با توجه به عدم پشتيباني رسمي بسياري از شركتها سازنده Winmodem از لينوكس ممكن است در نصب يك مودم خاص با مشكل روبرو شويد.

2-نيازمنديهاي نصب

اين مقاله با اين فرض نوشته شده است كه شما با لينوكس آشنايي داريد و اطلاعاتي از قبيل كار با خط فرمان،طريقه نصب برنامه ها و غيره را ميدانيد.
    قبل از شروع كار به يك سري اطلاعات نياز داريد.اين اطلاعات عبارتند از : نسخه Distro،نسخه كرنل و نوع چيپست مودم.

2-1:تعيين نسخه كرنل:

براي اين كار مي توانيد از دستور:

كد:
    uname –r

استفاده كنيد.اليته براي اطلاعات دقيقتر بايد به فايلهاي كرنل مراجعه كنيد.همچنين در بعضي Distro ها (به ويژه RedHat)معماري كامپيوتر نيز براي نصب مهم است.(مثلا:i486،i586،i686،K6،Athlon و غيره)

2-2:تعيين چيپست(Chipset)
    اين بخش يكي از مهمترين بخشهاي كار است.براي تعيين چيپست راههاي مختلفي وجود دارد.چيپست هاي معروفي كه لينوكس از آنها پشتيباني مي كند به شرح زير هستند:

1. IBM Mwave (ThinkPad 600E)
    2. Lucent LT
    3. ESS
    4. PCTel
    5. Conexant/Rockwell HSF
    6. Intel(Ambient)
    7. 3Com
    8. AMR

براي تشخيص چيپست مي توانيد از برنامه هاي مربوطه استفاده كنيد.يكي از اين برنامه ها PCIUtils است.اين برنامه كوچك (96 كيلوبايت) توسط بعضي توزيعات منتشر مي شود.اما اگر آن را نداريد،مي توانيد آن را از آدرس زير داونلود كنيد:
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    طريقه كار با آن بسيار ساده است.كافي است پس از نصب آن دستور lspci را صادر كنيد.اين برنامه اطلاعات تمام اسلاتهاي PCI را چاپ مي كند.به شكل 1 نگاه كنيد.
    در اين شكل مي بينيد كه برنامه PCIUtils تمامي اسلاتهاي PCI واطلاعات آنها را نمايش داده است.در آخرين خط اسلات مربوط با مودم نمايش داده شده است كه نشان مي دهد چيپست مودم من Lucent است.

نكته:معمولا نام چيپست با نام مودم متفاوت است.نام مودم من Genius است و مدل آن GM56PCI-L ذكر شده است.اما همان طور كه ديديد نام چيپست آن Lucent است.
    از برنامه هاي ديگر scanModem است.اين برنامه علاوه بر تشخيص مودم،نام درايور مناسب آن را نيز اعلام مي كند.اين برنامه بيشتر براي چيپستهاي Lucent/Aegre كار برد دارد و من شخصا آن را با مودمهاي ديگر امتحان نكرده ام.به هر صورت مي توانيد آن را از اينجا داونلود كنيد.
    پس از UnZip برنامه آن را به دايركتوري مناسبي كپي كنيد و آن را با اين دستور اجرا كنيد:

كد:
    sh scanModem

(به M بزرگ توجه كنيد)
    براي اجراي اين برنامه ، توجه به دو نكته ضروري است:
    1. حتما آن را بر روي يك پارتيشن لينوكسي اجرا كنيد؛
    2. حتي الامكان براي اجراي آن به صورت root وارد سيستم شويد.(يا از دستور su استفاده كنيد.)
    پس از اجراي برنامه ، يك سري اطلاعات درباره برنامه ظاهر مي شود كه با كليد Enter آنها را رد كنيد.در مرحله بعد اطلاعات فني براي اجراي آن ظاهر مي شود كه از اين مطالب، توجه به دو نكته بالا بسيار مهم است.با فشار Enter اين قسمت را نيز رد كنيد.در قسمت بعدي،برنامه به شناسايي مودم شما مي پردازد واگر مودم شما توسط اين برنامه شناخته شد ، درايور لازم و آدرس داونلود آن نيز ظاهر مي شود.
    همچنين مي توانيد از اطلاعات سيستم عامل نيز براي شناسايي چيپست استفاده كنيد.در لينوكس دز دايركتوري /proc/pci مي توانيد به اطلاعاتي در اين زمينه دست يابيد.همچنين در ويندوز مي توانيد از برنامه System information استفاده كنيد.(شاخه components/modem)

3-يافتن درايور و نصب آن:

3-1:يافتن درايور مناسب:
    نكته مهم:قبل از انتخاب درايور به تطابق آن با چيپست مودم،نسخه كرنل و معماري كامپيوتر اطمينان حاصل كنيد.اشتباه در
    انتخاب درايور مناسب تمام تلاشهاي شما را به هدر مي دهد.
    براي يافتن درايور مي توانيد به سايت زير برويد:
    در اين سايت جديد ترين اخبار درباره درايورها يافت مي شود.شما پس از يافتن چيپست مودم(با استفاده از بخش بالا) مي توانيد مستقيما به بخش مورد نظر خود برويد.
    از ديگر سايتها مي توان به سايت Winmodems are not modems اشاره كرد كه در اين سايت موجود اند:

براي يافتن درايورهاي مناسب براي مودمهاي Lucent به سايت زير برويد:

براي مودمهاي Conexant به سايت زير برويد:

توضيح:درايورهاي موجود در سايت بالا (به غير از درايور 14400 bps) پولي هستند و بايد براي آنها پول بپردازيد.
    همچنين توزيع SuSE نسخه 9 بعضي از winmodem ها شناسايي و نصب مي كند.
    و البته هيچ وقت گوگل را فراموش نكنيد!
    و سر انجام در صورتي كه در مورد نصب مودم خود مشكل پيدا كرديد به HOWTO زير مراجعه كنيد:

3-2:نصب درايور
    درايورها عموما به دو صورت RPM يا سورس عرضه مي شوند.
    براي نصب RPM مي توانيد از RPMDrake يا Kpackage استفاده كنيد.اگر مي خواهيد آن را با خط فرمان نصب كنيد از دستور زير استفاده كنيد:

كد:
    rpm –Uvh product_name.rpm

براي نصب درايور به صورت سورس ، پس از باز كردن فايل فشرده و كپي آن به دايركتوري مناسب ، از دستورات زير استفاده كنيد:

كد:
    ./configure
    make
    make install

نكته بسيار مهم:براي نصب بعضي درايورها ،نياز به تنظيمات كرنل و كامپايل كردن دوباره آن است و از راههاي عادي نصب نمي شود.بنابراين براي جلوگيري از اتلاف وقت ،مقاله زير را بخوانيد.

در اين مقاله ،شما مي توانيد با چگونگي نصب مودمها در لينوكس آشنا شويد.اين مقاله تنها براي آشنايي شما با اين مطلب نوشته شده و راه حل كلي را نشان مي دهد.من به شخصه مطالعه HOWTO زير را به شدت توصيه مي كنم.

نصب انواع مودم ها :

در اينجا نصب چند نوع مودم را براي مثال ذكر ميكنم :

براي نصب مودم Intel 536ep :

روي نسخه هاي مختلف لينوکس مثل زوزه،ردهت،ردفلگ و مندريک به آدرسي زير مراجعه کنيد:
    فايل فشرده رو که باز کنيد مي تونيد راهنماي نصب رو هم توش پيدا کنيد.
    مثلا براي نصب روي ردهت:

كد:
    make clean
    make 536ep
    make install

براي اينکه نوع مودمتون رو تشخيص بدين مي تونين از ويندوز کمک بگيرين مثلا توي XP رو Mycomputer راست کليک کنيد بعد Properties و بعد تب Hardware بعد از اون هم دکمه Device maneger رو کليک کنيد.توي صفحه اي که مي ياد مودم رو انتخاب کنيد و اسم کاملش رو يادداشت کنيد.

يک تجربه براي مودم هاي zoltrix سه چيپ :

از اسكن مودم اگر استفاده كنيد به راحتي وع مودم را تشخيص ميدهد و يا در Google بدنبال
    hcfpcimodem-0.99lnxtbeta03042700
    بايد جستجو كرد
    رهنماي نصب ساده است ..اما پس از نصب حتما Restart كنيد.
    براي اين مودل نيز :
    FMHSP56PCI

در ضمن براي مودم Creative V90 و V92 درايور وجود نداره .
    طبق استناد به این پست و خود جعبه ی مودم !!!! نوع مودم من lucent (agere) هست ...

ولی اون سایتی که ایشون برای نصب مودم این نوع داده بودن به کار بنده نیومد ... اینم بگم که من درایور ویندوز این کارت رو دارم ... به کار می آد ؟

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •