تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 12 از 23 اولاول ... 2891011121314151622 ... آخرآخر
نمايش نتايج 111 به 120 از 224

نام تاپيک: بحث های تخصصی آنتی ویروس ها و نتایج تست های معتبر ← مقررات و آرشیو تستها در پست اول و دوم

كاربر فعال انجمن آنتی‌ويروس
    (کارشناس Emsisoft)
    xman681's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2012
    محل سكونت
    اصفهان يگانه شهر زيباي خدا

پيش فرض

سلام مسعود جان

خود شما استاد مایی عزیز به نظرت این تست منطقی هست ؟؟

این تست به نام عملکرد تداعی شده یعنی اینکه آنتی ویروس تا چه حد بر روی سرعت و کارایی کلی سیستم تاثیر گذار هست

اومده توی بخش هایی مثل کپی ، نصب نرم افزار و ... تست زده آنتی ویروس ها را ، حالا دو تا مسئله :

اگر میزان تاثیر بر روی سیستم و عملکرد کلی هست که بطور حتم کسپر جایی در رده دوم ندارد

کسپر را همه به اتفاق باور دارند که باعث کاهش کلی سرعت و کارایی سیستم می شود چطوری در رده دوم قرار گرفته است ؟؟؟؟

خود بنده سیستم Core i3 با 4 گیگ رم دارم

دیروز کسپر نصب کردم سرعت بوت من حدود 30 ثاینه افزایش نشون داد ، کاهش عملکرد سیستم کاملا مشخص بود بعد از نصب این سوییت

در صورتی که وقتی امسی را نصب کردم سرعت بوت من برگشت و ویندوز هم به حالت عادی برگشت

بطور حتم تاثیر آنتی ویروس ها بر میزان رم و سی پی یو ؛ تاثیر مسقیم بر عملکرد فاکتور های تست شده این موسسه داره

تست چندی پیش PCSL نشون داد امسی کمترین میزان CPU را در بین آنتی ویروس ها اشغال میکند و در میزان استفاده از رم هم شرایط بسیار بهتری نسبت به سایر آنتی ویروس ها دارد و در مجموع دوم شد حالا چطوری هست که در این تست جایگاه 11 را کسب میکند و حتی پایین تر از سوییت هایی مثل کسپر و بیت دیفندر قرار میگیرد

حالا جالب تر هم میشه :

من خودم به شخصا بیت را داشتم وقتی میخواستم فایلی را دانلود کنم حدود 5 الی 10 ثانیه تا دریافت لینک زمان می برد در صورتی که امسی تاثیر 0 داره

شما خودتون توی تاپیک اویرا فرمودید مشکل کاهش سرعت دانلود ها در اویرا هنوز پابرجاست حالا چطوری این آنتی ویروس امتیاز بالاتری نسبت به امسی بدون تاثیر دارد ؟؟؟

در مجموع این تست یا مسئله دیگری را تست کرده و به اشتباه عنوان زده است یا اینکه کاملا هدف دار اعلام نتایج کرده است

2. 6 کاربر از xman681 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای *Batman*'s Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت
    Virtual Environment

پيش فرض

سلام بر شما.

این تست به نام عملکرد تداعی شده یعنی اینکه آنتی ویروس تا چه حد بر روی سرعت و کارایی کلی سیستم تاثیر گذار هست
    اومده توی بخش هایی مثل کپی ، نصب نرم افزار و ... تست زده آنتی ویروس ها را ، حالا دو تا مسئله :
    اگر میزان تاثیر بر روی سیستم و عملکرد کلی هست که بطور حتم کسپر جایی در رده دوم ندارد
    کسپر را همه به اتفاق باور دارند که باعث کاهش کلی سرعت و کارایی سیستم می شود چطوری در رده دوم قرار گرفته است ؟؟؟؟
    خوب کپی،دانلود،نصب، اجرا و غیره کارهای روزمره ای هستن که هر کاربری انجام میده.پس این طبیعیه.
    اگر کسپرسکی جایی در رده دوم نداره پس نورتون هم در تست PCSL نباید در رتبه های آخر قرار میگرفت.حتی پایین تر از مکافی!
    ببینید خیلی راحت میشه از این مثالها پیدا کرده و نتایج رو برد زیر سوال.
    پس ما باید ببینیم هر تستی چه هدفی رو دنبال کرده و چه فاکتورهایی رو در نظر گرفته.
    Performance Test در AV-C و Virus-Test تقریبا شبیه به همدیگه ست.پس اگر AV-C مضحک باشه، Virus-Test هم مضحکه و این کارو سخت میکنه!
    مساله بعدی اینه که برنامه بنچ مارکِ PCSL رو خودشون ساختن و کسی از جزئیاتش خبری نداره و در اختیار عموم قرار نمیگیره.
    اما چند نفر هستن که PC Mark (محصول FutureMark ، سازنده 3D Mark که برای همه آشناست) رو قبول نداشته باشن یا بهش دسترسی نداشته باشن؟!

پس الان اگر بحث کسپرسکی و مکافی و نورتون و ... رو اگر کنار بگذاریم من دو تا دلیل براتون اوردم:
    1-شباهت تستهای AV-C و Virus-Test در بخش کارایی نشون میده نمیشه به راحتی این تستها رو زیرسوال برد و اونا رو مضحک دونست.
    2-PC Mark در مقایسه با برنامه بنچ مارک PCSL .
    AV-C از PC Mark استفاده کرد تا اگر ضعفی در تستهای خودش بود، با این تست اون نقص ها تا حد زیادی برطرف بشه و جوانب مختلف رو پوشش بده.

خود بنده سیستم Core i3 با 4 گیگ رم دارم
    دیروز کسپر نصب کردم سرعت بوت من حدود 30 ثاینه افزایش نشون داد ، کاهش عملکرد سیستم کاملا مشخص بود بعد از نصب این سوییت
    در صورتی که وقتی امسی را نصب کردم سرعت بوت من برگشت و ویندوز هم به حالت عادی برگشت
    بله قبول دارم.
    منم Rising رو نصب کردم و ویندوز با تاخیر زیادی بوت میشد اما امتیاز Rising از نورتون بالاتره!
    همونطور که گفتم از این مثال ها به وفور پیدا میشه و بهش کاری ندارم.

بطور حتم تاثیر آنتی ویروس ها بر میزان رم و سی پی یو ؛ تاثیر مسقیم بر عملکرد فاکتور های تست شده این موسسه داره
    بله رسالت Performance Test سنجش میزان استفاده از پردازنده و حافظه ست.
    اما در چه زمانی؟
    در زمان بیکاری سیستم
    در زمان اسکن
    هنگام باز و بسته کردن یک فایل
    هنگام اجرای یه فایل صوتی یا تصویری
    هنگام تبدیل فایلهای تصویری و صوتی
    هنگام دانلود فایل از اینترنت
    هنگام نصب و حذف برنامه ها
    هنگام فشرده سازی و یا استخراج فایلها
    هنگام بازی
    انتخابش با شما!
    شما خودتون توی تاپیک اویرا فرمودید مشکل کاهش سرعت دانلود ها در اویرا هنوز پابرجاست حالا چطوری این آنتی ویروس امتیاز بالاتری نسبت به امسی بدون تاثیر دارد ؟؟؟
    بله کاملا درسته.
    من به تست دانلود نگاه کردم و Avira نسبت به امسیسافت و بیت دیفندر یه پله پایین تر بود.
    خوب من به یک تست نگاه کردم و پاسخ سوال اون کاربر رو دادم اما مجموع تستها باعث جابجایی جایگاه آنتی ویروس ها شده نه فقط یک تست.

--------------------------
    چند صفحه قبل [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] عزیز نتایج این تست رو گذاشته بود که من ندیده بودم.ببخشید دیگه تکراری شد

4. 11 کاربر از *Batman* بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای vtn54's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2005

پيش فرض

سلام

متاسفانه وقتی سخن از تاثیر یک نرم افزار امنیتی (و یا کلا هر نرم افزار دیگری) بر روی سرعت کارکرد سیستم می‌شود همه به میزان اشغال Memory و CPU فکر می‌کنند.این شاید 10 سال پیش درست بود ولی در حال حاضر با توجه به مشخصات سیستمهای امروزی اصلا صادق نیست اکنون شما به ندرت سیستمی را پیدا می‌کنید که میزان Memory آن کمتر از 4 گیگابایت باشد در حالی که حتی میزان اشغال حافظه توسط سنگینترین نرم‌افزارهای امنیتی در شرایط معمولی حتی به یک هشتم این مقدار هم نمی‌رسد. در مورد CPU هم این امر صادق است هر وقت احساس کردید سیستم شما در اثر کار نر‌م‌افزار امنیتی سنگین شده است به میزان مصرف CPU نگاه کنید!
    حالا این سوال پیش می آید که پس چرا بعضی از این نرم‌افزارها از بقیه سنگینتر هستند. علت در بعضی موارد وجود باگهای نرم‌افزاری است مثلا افزایش شدید زمان Boot ویندوز در چند ماه اخیر در محصولات کاسپرسکی وجود یک باگ است که علارغم ارایه چند اصلاحیه هنوز برطرف نشده است.
    علت در بعضی موارد دیگر تداخل با سایر نرم‌افزارهای نصب شده روی سیستم است به همین دلیل است که یک نرم‌افزار امنیتی ممکن است روی سیستم یک نفر تاثیر چندانی نداشته باشد ولی سیستم یک نفر دیگر را (که حتی از نظر سخت افزاری از سیستم نفر قبلی قویتر باشد) به زانو دربیاورد.
    ولی شایعترین و مهمترین علت کاهش سرعت سیستم پس از نصب بعضی از نرم‌افزارهای امنیتی افزایش شدید میزان I/O Reads/Writes توسط آنها است. برخلاف سایر قطعات سخت افزاری (مانند Memory و CPU ) هارد دیسکها در طول سالیان گذشته پیشرفت چندانی نداشته‌اند (البته بحث SSD جدا است) و در حال حاظر در اکثر سستمهای کاربران خانگی هارد دیسکها گلوگاه‌های کاهنده سرعت هستند بنابراین طبیعی است هر نرم‌افزاری که میزان Reads/Writes را افزایش می‌دهد سرعت کل سیستم و سرعت پاسخدهی آن را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد.
    متاسفانه هیچ‌کدام از تستهای سنجش Performance میزان I/O Reads/Writes را در طول کاربرد معمولی سیستم توسط کاربران اندازه‌گیری نمی‌کنند برای همین هم نتایج ارایه شده توسط آنها ممکن است با تجربیات عملی کاربران یکی نباشد و نادرست به نظر برسد.

برای ارایه یک مثال عملی تصویری از Task Manager سیستم خودم را برایتان می‌گذارم که 5 عدد از سنگینترین و پر مصرفترین پروسه های سیستم را در طول کاربرد معمولی نشان می دهد و فکر کنم نیازی به توضیح بیشتر نداشته باشد:

Last edited by vtn54; 10-07-2013 at 13:25.

6. 18 کاربر از vtn54 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

(کارشناس Emsisoft)
    xman681's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2012
    محل سكونت
    اصفهان يگانه شهر زيباي خدا

پيش فرض

سلام

متاسفانه وقتی سخن از تاثیر یک نرم افزار امنیتی (و یا کلا هر نرم افزار دیگری) بر روی سرعت کارکرد سیستم می‌شود همه به میزان اشغال Memory و CPU فکر می‌کنند.این شاید 10 سال پیش درست بود ولی در حال حاضر با توجه به مشخصات سیستمهای امروزی اصلا صادق نیست اکنون شما به ندرت سیستمی را پیدا می‌کنید که میزان Memory آن کمتر از 4 گیگابایت باشد در حالی که حتی میزان اشغال حافظه توسط سنگینترین نرم‌افزارهای امنیتی در شرایط معمولی حتی به یک هشتم این مقدار هم نمی‌رسد. در مورد CPU هم این امر صادق است هر وقت احساس کردید سیستم شما در اثر کار نر‌م‌افزار امنیتی سنگین شده است به میزان مصرف CPU نگاه کنید!
    حالا این سوال پیش می آید که پس چرا بعضی از این نرم‌افزارها از بقیه سنگینتر هستند. علت در بعضی موارد وجود باگهای نرم‌افزاری است مثلا افزایش شدید زمان Boot ویندوز در چند ماه اخیر در محصولات کاسپرسکی وجود یک باگ است که علارغم ارایه چند اصلاحیه هنوز برطرف نشده است.
    علت در بعضی موارد دیگر تداخل با سایر نرم‌افزارهای نصب شده روی سیستم است به همین دلیل است که یک نرم‌افزار امنیتی ممکن است روی سیستم یک نفر تاثیر چندانی نداشته باشد ولی سیستم یک نفر دیگر را (که حتی از نظر سخت افزاری از سیستم نفر قبلی قویتر باشد) به زانو دربیاورد.
    ولی شایعترین و مهمترین علت کاهش سرعت سیستم پس از نصب بعضی از نرم‌افزارهای امنیتی افزایش شدید میزان I/O Reads/Writes توسط آنها است. برخلاف سایر قطعات سخت افزاری (مانند Memory و CPU ) هارد دیسکها در طول سالیان گذشته پیشرفت چندانی نداشته‌اند (البته بحث SSD جدا است) و در حال حاظر در اکثر سستمهای کاربران خانگی هارد دیسکها گلوگاه‌های کاهنده سرعت هستند بنابراین طبیعی است هر نرم‌افزاری که میزان Reads/Writes را افزایش می‌دهد سرعت کل سیستم و سرعت پاسخدهی آن را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد.
    متاسفانه هیچ‌کدام از تستهای سنجش Performance میزان I/O Reads/Writes را در طول کاربرد معمولی سیستم توسط کاربران اندازه‌گیری نمی‌کنند برای همین هم نتایج ارایه شده توسط آنها ممکن است با تجربیات عملی کاربران یکی نباشد و نادرست به نظر برسد.
    بسیار عالی واقعا ممنون از اطلاعات عالی تون

از مسعود جان هم تشکر میکنم

حقیقتا تست های خودمون و تجربیات کاربران متفاوت هست با محیط آزمایشگاهی موسسات

البته در این تست فکر کنم عامل مهم تری هم وجود داشته و اون سرعت اسکن های لحظه ای آنتی ویروس ها بوده که من گزارش را که مطالعه میکردم بهش برخورد کردم
    در بخشی از گزارش اشاره به این نکته داره و بطور حتم سرعت اسکن آنتی ویروس ها بر روی داده ها در هنگام کپی و آرشیو کردن هم در نتایجشون تاثیر گذار بوده است که شاید بشود بهتر نتایج را توجیه کرد

مثلا در تست شناسایی ابتدایی این موسسه شناسایی ضعیف محصول شرکت سیمانتک کاملا تعجب برانگیز بود و از دید ما کاملا غیر قبول

حتی وقتی به نتیجه محصولی مثل امسی سافت نگاه کنید می بینید که در واقع موتور این شرکت هیچ گونه شناسایی نداشته است در صورتی که در تست های دستی خودمون موتور این شرکت تشخیص بسیار خوبی در Zero day ها دارد ولی چرا در تست این موسسه هیچ گونه نشانه ای از شناسایی نیست برای ما تعجب برانگیز می شود

در کل شاید باید نگاه مساوی بین تست ها نداشته باشیم و به نتایج هر موسسه و آزمایشگاه بصورت کاملا جداگانه پرداخت بشه و از مقایسه بدور باشیم

ممنون
    موفق باشید

8. 10 کاربر از xman681 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Apr 2010

پيش فرض

سلام .اگه میشه یه مقایسه ای بین نورتون و بیت دفندر.یا خود تون انجام بدید یا از سایت های معروف.هر چی تخصصی تر بهتر. من نورتون خیلی قوی میدونستم حداقل به خاطر تعریف هایی که ازش میشد.شایدم به خاطر اینکه توی امضای [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] بود. ولی فایل 55 تایی که تو تاپیک "دانلود تروجان ها..." گذاشته بودن ضعف خودشو نشون داد.حالا یه مسئله ای برام پیش اومده نود32 با اون همه ضعفی که داشت خیلی راحت حداقل از پس 45 تا فایل براومد.ولی نورتون(بعد 2 روز آپدیت 35~).!!!بازم یه مسئله دیگه بیت دفندر هم 49 تا فایل رو شناخت.چرا یه آنتی ویروسی که تو مقایسه ها همیشه مقام اول رو داره.بازم تا حدودی ضعف نشون میده در این مورد.منظورم اینه که یه آنتی ویروسی معروف هم هست تکنلوژی های مختلف رو هم استفاده میکنه .چرا باید از آنتی ویروسی مثله نود کم بیاره.؟کلی میگم آنتی ویروسی که هزار تا تکنولوژی داره تو مقایسه ها هم همیشه مقام خوبی داره ولی از پس چند تا ویروس برنمیاد به هیچ دردی نمیخوره؟این حرف من تا چه حد واقعیت داره؟فقط نگین نمیشه ملاک اون 55 تا فایل رو دونست .خوب اگه این ملاک نیست پس ملاک چیه.اگه ملاک تو پرفورمنس... اینهاست .خب که چی یه موقع ویروسی اومد افتاد به جون سیستم مثل این مورد آنتی ویروس اصلا ویروس رو نشناخت.دیگه چه فایده ای داره؟
    Last edited by vb.mohsen; 24-07-2013 at 20:36.

پروفشنال ali.reihani's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2012

پيش فرض

کاربرvb.mohsen چرا شما اینقدر نود رو دست کم گرفتید اصلا شما آخرین ورژن اش رو نصب کردید.... یک هفته ای امتحان کنید!
    این تست هایی که سایت های av-test انجام میدهند خیلی مهم نیستند شما باید خودتون برید و آنتی ویروس رو برای چند روز تست کنید!
    بعدشم به این حداگثر10 ویروس اختلاف نمیشه گفت کدوم آنتی ویروس بهتره چون وقتی شما از یک آنتی ویروس که دیتابیش شرکتش جزو بزرگترین دیتابیس های دنیاست حداکثر تا 48 ساعت همه ویروس ها میفته تو چنگش!

11. این کاربر از ali.reihani بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Apr 2010

پيش فرض

48 ساعت گذشته از اون 55 تا 9 تا مونده بیت دفندر.فکر کنم 15-20 تا هم واسه نورتون مونده باشه.اتفاقا منم میگم .چرا نود قویتره.؟در صورتی که هم کارابرای سایت خیلیاشون به غیر از نود استفاده میکنن.حالا بیخیال مقایسه ها بشیم.خودمم از نود ضربه خوردم.یواش یواش به این نتیجه میرسم که هیچ فرقی بین آنتی ویروس ها نیست.

13. این کاربر از vb.mohsen بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Oct 2012

پيش فرض

48 ساعت گذشته از اون 55 تا 9 تا مونده بیت دفندر.فکر کنم 15-20 تا هم واسه نورتون مونده باشه.اتفاقا منم میگم .چرا نود قویتره.؟در صورتی که هم کارابرای سایت خیلیاشون به غیر از نود استفاده میکنن.حالا بیخیال مقایسه ها بشیم.خودمم از نود ضربه خوردم.یواش یواش به این نتیجه میرسم که هیچ فرقی بین آنتی ویروس ها نیست.
    در کل شما با داشتن این آنتی ویروس ها{نورتون و بیت} تابه حال از ویروسی ضربه ای خوردید؟؟!
    یک چیز دیگه ای هم هست اگر نود این چند تا رو شناخت باز یک وقت دیگه بیت میاد همه این ها رو میشناسه ولی نود چند تارو شناسایی نمیکنه!
    قرار نیست که آنتی ویروس همیشه جدیدترین ویروس ها رو همه رو بشناسه؟؟؟!
    Last edited by ali.reihani; 25-07-2013 at 02:16.

15. 2 کاربر از ali.reihani بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

(كارشناس COMODO)
    Jadda's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007
    محل سكونت
    اندر مقام توحید

پيش فرض

من از روزی که استارت فعالیت شما در انجمن آنتی خورده شد (چند هفته پیش) تا الان رفتار شما را زیر نظر گرفتم(به دلیل مسئله ای که با کومودو پیش اومد؛ یادتون هست که).... یه نکته ای رو میخوام بهتون بگم و امیدوارم ناراحت نشید: شما چرا اینقدر عجول هستید؟

نمیخوام مطالبی که در پستهای پراکنده خودتون در تاپیکهای مختلف نوشتید را اینجا جمع کنم و بعد نظر خودم را بنویسم تا به خیال خودم شما را از انحراف خارج کنم و راه درست را نشونتون بدم، نه.

منتها دلم نمیاد این نکته را نگم که: لطفا عجول نباشید.

....اونجا بعد از پایان بحثمون من بهتون گفتم که بهترین راه برای شما اینه که خودتون دست به کار بشید و چند آنتی مختلف را تست کنید و یکی را انتخاب کنید.....یادتون هست که. چرا این حرفو زدم؟

ببینید یه انتخاب به فکر و طرز نگاه برمیگرده....اگر سه نوع نگاه تعریف بکنیم میشه:1- مبتدی 2-متوسط 3-حرفه ای.....

نکته ظریف اینجاست: آب این سه گروه توی یه جوب نمیره!!!
    .
    .
    .
    .
    حالا فهمیدی چرا برخی توی امضاشون نورتون یا کسپر یا کومودو یا هرچیر دیگری هست، ولی یه عده میگن به درد نمیخوره! چون نگاه ها فرق میکنه.... در این باره میتونم خیلی صحبت کنم ولی همین مقدار بسه.

====

فرمودی به نظرتون هیچ فرقی بین انتی ها نیست...... تازه شروع کردی به تست آنتی به خاطر اینه.... باید کوله باری از تجربه بشی.....

در ابتدای کار به نظر میرسه همه آنتی ها مثل هم باشن... این درسته.... کلی نگاه میکنید....فرق چندانی بینشون نیست....... ولی آروم آروم که اومدی جلو و هی انواع و اقسام تستها را انجام دادی ..... سر بزنگاه... یه شبی یا یه روزی... میفهمی که عجب آنتی X ظاهرا با آنتی Y اینجا فرق داره.....

باید تست کنی تا اون لحظه برات خلق بشه...

اگر یه عده کاربر فعال در انجمن دل به یک آنتی بستن اون لحظه رو دیدن..... لحظه ای که شما ندیدی.... و خبر نداری... توضیح دادنی نیست....یه تسته...یه اتفاقه...یه لحظه ست...یه تجربست...یا حتی یک واقعیت تلخ روی سیستم شما.

عجله نکن.... صبر داشته باش...

17. 12 کاربر از Jadda بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Oct 2012

پيش فرض

اگر یه عده کاربر فعال در انجمن دل به یک آنتی بستن اون لحظه رو دیدن..... لحظه ای که شما ندیدی.... و خبر نداری... توضیح دادنی نیست....یه تسته...یه اتفاقه...یه لحظه ست...یه تجربست...یا حتی یک واقعیت تلخ روی سیستم شما.

عجله نکن.... صبر داشته باش...
    ببخشید استاد اینجا منظورتون ویروسی شدن از نود بود؟
    اگه نبود نمیخواد جواب بدید!!

19. 2 کاربر از ali.reihani بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •