تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 12 از 37 اولاول ... 2891011121314151622 ... آخرآخر
نمايش نتايج 111 به 120 از 370

نام تاپيک: نرم افزارهای زمین شناسی + آموزش

داره خودمونی میشه masbeh's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2007
    محل سكونت
    تهران

11 .....

سلام

با تشکر از اینکه به پرسش های من پاسخ میدید

من 3 تا سوال داشتم !
    1- ایا برای درستی و تست آزمایش ( ترکیب و تقسیم باندها ) راه حل دیگه ای هم هست ! مثلا اگر از تقسیم باند 3 بر 4 محیط های آهن دار اثبات بشه ! ایا گزینه دیگری هم هست که به ما کمک کنه که این ازمایش صحیح است یا نه ؟

2 - با عملیات بر روی باند ها ایا میشه عارضه محیط های سنگ گرانیت ( یه هم خانواده انها ) مثل گابرو - سینیت - و ... را تشخیص داد ! محیط های سیلیسی چطور ؟

3- یا این برنامه رایگان و ترکیب 3 باند ابی/سبز/قرمز : عکس خروجی چه به ما میفهماند و در واقع هدف این برنامه از گرفتن فقط این سه باند چی هست ؟

متشکر و ممنون

سلام

1. هر ماده ای بر روی زمین یک رفلکتنس خاص داره مثلا گیاهان در باند 4 بالاترین رفلکتنس رو نشون میدن و راه تشخیصشون از سایر مواد همین باند 4 یا تقسیم یا ضرب اون در یه باند دیگس. این رفلکتنس برای هر ماده ای یکتاست بنابراین زمانی که ما برای تشخیص مگنتیت از تقسیم باندهای 4 و 3 یا 5 استفاده میکنیم احتمال اینکه اون منطقه مگنتیت باشه خیلی زیاده و همینطور که میبینی قبلا رو این موضوع کار شده و مقالش موجوده.....
    البته بعدها که بیشتر با مباحث زمین و معدن مثل ژئوشیمی، ژئوفیزیک و .... آشنا بشی میتونی از روشهایی برای تشخیص بهتر یک منطقه استفاده کنی......یکی از این روشهایی که میتونی استفاده کنی روش Weight Of Evidence هست که روسها از این روش زیاد استفاده کردن.....

2. بله اگه رخنمون داشته باشه میشه......تو اینترنت یه سرچ بکن پیدا میکنی.

3. در مورد این نرم افزار و ENVI باید بگم که تا با اصول ریموت سنسینگ آشنا نباشی نمیتونی ازشون استفاده لازم رو ببری....سوالی که پرسیدی مربوط به مبحث شناخت انواع تصاویر در ریموت سنسینگ میشه که جزو مسایل اولیه ریموت هستش.....اینکه اینقدر این مسایل رو با علاقه و پشتکار دنبال میکنی و وقت و هزینتو صرفش میکنی واقعا خیلی عالیه ولی فکر کنم تو این مسئله با منهم عقیده باشی که تا یک سری اصول رو ندونی نمیتونی با نرم افزارهای تخصصی اون رشته کار کنی....با این مقدمه طولانی برسیم به جواب سوالت:
    همینطور که میدونی سنجنده های سنجش از دور از پنجره یا باندهای مختلفی برای ثبت امواج الکترومغناطیسی که از زمین منعکس میشه استفاه میکنند و همه این باندها هم تو ناحیه بینایی انسان نیستن مثلا سنجنده ماهواره لندست یک سری باندها داره که امواج IR رو ثبت میکنه....خب برای اینکه ما بتونیم این امواجی که تو ناحیه دید مانیستن رو بصورت یک تصویر ببینیم نرم افزارهای سنجش از دور دادهای این باندها رو با روشهایی که خودشون دارن به یک تصویر تو ناحیه دید انسان تبدیل میکنن....باز هم همونطور که میدونی یک تصویر رنگی رو میشه از سه رنگ آبی/قرمز/وزرد ساخت و این نرم افزارا کار دیگه ای که میکنن اینه که با گرفتن سه باند از عکس ما یه عکس رنگی از منطقه به ما نشون میدن....حالا بر اساس اینکه کدوم باندها روبه عنوان آبی، قرمز یا زرد تعریف کنی عکس ما میتونی مدل های مختلفی داشته باشه.....
    پیشنهاد میکنم یه سر به آدرس زیر بزنی و همه مطالبشو بخونی....محصوصا پرسش و پاسخاشو....

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

2. این کاربر از masbeh بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

پروفشنال Fxsignal's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2007

پيش فرض

سلام

ممنون از جوابتون
    من کتاب " اصول سنجش از راه دور نوین و تعبیر و تفسیر تصاویر ماهواره ای دکتر سید کاظم علوی پناه" رو دارم و مطالبشو میخونم
    البته اعتراف میکنم که خیلی از بخش هاشو نمیفهمم ( چون رشته من کاملا متفاوت با زمین شناسی است )
    اما خوب یه طرح کلی رو واسم تداعی میکنه !
    دوست عزیز من کلیه مطالب شما رو میخونم و هر روز فقط به خاطر شما میام تو انجمن ! بسیار سپاسگذارم !
    1-در نرم افزار ENVI در قسمت " band math " - گزینه spectral math هم وجود داره تفاوت این 2 تا چیه ؟
    2- من در قسمت band math از فرمول زیر استفاده کردم
    float (s1)/float(s2)
    که به جای s1=band 5 و s2=band 4 در واقع 5 تقسیم 4 شد !( برای بدست آوردن محیط مگنتیت )
    و شما جای دیگه گفته بودید ( 3 تقسیم 4 ) درسته ؟
    اگر این فرض من درست باشه من دریک منطقه چندین نقطه سیاه رنگ رو دیدم !( البته اگر نشون دهنده محیط مگنتیت نقاط مشکی رنگ باشه )
    حال از کجا باید فیلتر هایی به کار برد که نقاط ضعیف و یا خطاها رو برداشت ؟
    مثلا من با اعمال linear تصاویر متفاوت تری میگیرم !
    3- تصویر حاصل از تقسیم نقاط سیاه سفید و خاکستری است ؟ ایا میشه راهی بگید که با اعمال تقسیم ( محیط مگنتیت ) و به کار بردن RGB تصویر رنگی بگیرم ( در واقع میشه تصویر رنگی از تقسیم باند ها بگیرم ؟ )
    اینو راه حلشو پیدا کردم ! فقط حالا کدوم نقاط یا رنگ یا .... نشون دهنده محیط مگنتیت است ؟
    اینا میاحثی است که در کتاب آموزش نرم افزار ENVI ( سید باقر فاطمی ) نیامده است !
    با تشکر
    Last edited by Fxsignal; 03-01-2010 at 23:59.

تاريخ عضويت
    Jul 2007

پيش فرض

من متوجه شدم که محیط های آهن دار زرد رنگ است ؟
    البته من در جایی خوندم که از تقسیم 4 بر 5 ( 4/5 ) باند ها و 5 بر 7 ( 5/7 ) و 3 بر 1 ( 3/1 ) هم محیط آهن دار میده ! ولی من کردم ولی رنگ زرد رو ندیدم ! اما یه متنی هست که نتونستم مفهمش متوجه بشم ؟
    شما یه تفسیر میکنید از این !

.... image shows the gossans and iron rich zones (yellow) within the
    metavolcanic sequence generated by density slicing technique
    این تکنیکی که گفته چطور در ENVI میشه به کار برد !

تاريخ عضويت
    Jul 2007

پيش فرض

یه سوال ؟

یه جا دیدم که میگفت یکی از بهترین تصاویر برای گرفتن و پیجویی انواع اطلاعات زمین شناسی تصاویر استر است ؟
    مثلا :
    کد:
    ...

تاريخ عضويت
    Jul 2007

پيش فرض

راستی من از تصاویر GLS 2005 استفاده میکنم
    البته GLS 2000 هم دارم ...

تاريخ عضويت
    Jul 2007

پيش فرض

یه مشکل دیگم واسم به وجود اومده ! اینکه RBG بعد از عملیات تقسیم باید حتما انجام شئد تا محیط های مگنتیت نمایان شود !
    و اگر هست چه باند هایی باید بگذارم واسه سه رنگش ! و اصول قرارگیری RBG بعد از عملیات math band چیه ؟
    و مشکل دوم اینه که مثلا میخواهم پوشش گیاهی سالم رو تشخیص بدم باید باند 3 رو مساوی 4 قرار بدم ! خب این چطور انجام میشه :
    من این کارو کردم ولی جوابی ندیدم ! b3 eq b4

با سپاس

تاريخ عضويت
    Jul 2007

پيش فرض

با سلام
    دوست عزیز و گرامی یه سوالی که واسه من پیش اومده در نرم افزار ERMapper هست ؟
    برای استفادع از landsat TM wizard باید یه Dataset که دارای 7 باند باشه لازم دارم ! ولی من نمیتونم این رو درست کنم ! میشه راهنمایی کنید که چطور میتونم در نرم افزار ERmapper 7.1 یه dataset 7 بانده درست کنم
    Last edited by Fxsignal; 08-01-2010 at 01:39.

تاريخ عضويت
    Jul 2007

پيش فرض

یه متنی داشتم میخوندم این رو دیدم ! لطفا راهنمایی فرمایید
    involves different spectral bands:
    RI = (B7 - B2) / (B7 + B2) formul 1
    and can be visualized by a grayscale image where the
    bright area specifies possible minerals .The
    mineral classes could be highlighted by a translation
    as:
    RIs = RI + 100 formul 2
    and by a color palette such as yellow for gold, red for
    iron
    فرمول 2 در نرم افزار Envi کاربردش در کجاست ؟ مفهومش چیه !

با سپاس فراوان

تاريخ عضويت
    Jul 2007

پيش فرض

با سلام ! تو این چند روز روی مشکلات که بالا اشاره شد فکر کردم و با تونستم یکی یکی همشون رو رفع کنم ! و الان تقریبا هیچ مشکل ندارم ! با استفاده از نرم افزار ER mapper 7.1 تونستم محیط های الترسیون و آهن دار و رسی و سلیکایی رو بیابم ! البته سوال که فراوون است اما الان مشکل که واقعا توش گیر کردم اینه که چون تصاویر ماهواره من خام است یعنی بصورت مربعی است با زاویه ! اینا رو باید موزاییک کنم و بعدش تصحیح هندسی و آخر کار هم لایه بندی مجدد ! بصورتی که بصورت استاندارد 1:100000 ایران دربیاد ! البته تا قسمت هایی جلو رفتم فقط 2 سوال واسم مونده !
    1- واسه موزاییک کردن باید هر باند مجزا انجام بشه یا میشه کاری کرد همه باند ها با هم باشند !
    2- تصحیح هندسی و لایه بندی مجدد تصویر بصورت 1:100000 رو میخواهم کامل یاد بگیرم ! واقعا توش موندم !
    3- بهترین نرم افزار واسه این کار چیه !

داره خودمونی میشه masbeh's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2007
    محل سكونت
    تهران

11 ........

با سلام ! تو این چند روز روی مشکلات که بالا اشاره شد فکر کردم و با تونستم یکی یکی همشون رو رفع کنم ! و الان تقریبا هیچ مشکل ندارم ! با استفاده از نرم افزار ER mapper 7.1 تونستم محیط های الترسیون و آهن دار و رسی و سلیکایی رو بیابم !
    سلام
    FXsignal جان دست مارو هم بگیر....این چند وقت حسابی کولاک کردیا....

سوالاتی که داشتی برات حل شده ولی اگه بازم مشکلی توشون داشتی بگو تا فکرامونو رو هم بریزیم ...هم یه چیزی تو یاد بگیری هم من.....

1. تو ENVI موزائیک کردن روی تصویر انجام میشه و نیازی نیس تا برای هر باند این کارو انجام بدی فقط کافیه تصاویرت رو لود کنی و موزائیکینگ رو انجام بدی...

2. یه سر به آدرس زیر بزن...

کد:
    3. تو این زمینه زیاد اطلاعات ندارم ولی بنظر من ENVI بهتر از بقیه س...

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •