تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

مشاهده نتيجه نظر خواهي: بهترین رشته ی دانشگاهی از نظر شما کدام است؟

راي دهنده
305. شما نمي توانيد در اين راي گيري راي بدهيد
  • مهندسی مکانیک

52 17.05%
  • مهندسی برق

57 18.69%
  • مهندسی صنایع

19 6.23%
  • مهندسی عمران

28 9.18%
  • مهندسی معماری

11 3.61%
  • مهندسی هوا فضا

12 3.93%
  • مهندسی الکترونیک

5 1.64%
  • مهندسی کامپیوتر (سخت افزار و نرم افزار)

82 26.89%
  • مهندسی شیمی(پلیمر و ....)

12 3.93%
  • مهندسی نساجی

1 0.33%
  • مهندسی کشاورزی

2 0.66%
  • مهندسی معدن

3 0.98%
  • مهندسی پزشکی

9 2.95%
  • مهندسی نفت

12 3.93%
صفحه 12 از 18 اولاول ... 28910111213141516 ... آخرآخر
نمايش نتايج 111 به 120 از 174

نام تاپيک: >> بهترین رشته چیست ؟ <<

ناظر انجمن آموزش عالی Alireza SM's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2010

پيش فرض

کلا مکانیک و برق خیلی با هم تفاوت دارن ولی مکانیک من فکر کنم کاربردی تر باشه.
    (حالا طرفدارای برق نریزن سرم )
    بله مكانيك خيلي كاربرديه ولي نه تو ايران كه هفتاد درصد كارخانجات صنعتيشون قراره تا چندسال آينده شروع كنن هب اخراج كارگراشون . صنعت برق هم گسترش پيدا نميكنه تو كشور ولي وضعش حداقل تا يه 10سال اينده بهتر از مكانيك و صنايع هست .
    عمران هم بد نيست الان ولي حيف كه اشباع شده تو كشور

2. 3 کاربر از Alireza SM بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای MasterGeek's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2009

پيش فرض

فکر کنم مکانیک کاربردی تر باشه
    بهتر بود میگفتین:

"فکر کنم مکانیک ملموس تر باشه"

4. این کاربر از MasterGeek بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

اگه نباشه جاش خالی می مونه farhad1122's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2008
    محل سكونت
    کهکشان راه شیری!

پيش فرض

بهتر بود میگفتین:

"فکر کنم مکانیک ملموس تر باشه"
    ملموس؟؟!؟ ها ای که الان وگفتی یعنی چه؟؟

تاريخ عضويت
    Aug 2009

پيش فرض

بازار کار برق بیشتر تو گرایش قدرت هست و مثلا گرایشی مثل مخابرات با وجود سخت بودن عملا بازار چندانی نداره. اول قدرت بعد هم الکترونیک. مهندسی مکانیک هم تو یه مایه است با برق. راستی چیزی که برایه من عجیبه پر طرفدار بودن مهندسی کامپیوتر هست تو نظر سنجی. البته یه چیزی من بگم اونم اینه که الان کلن بازار کار برایه همه رشته ها خرابه. نمونه اون همین آزمون استخدامی آموزش و پرورش که فارغ التحصیلای دانشگاههای دولتی ، حتی با مدرک فوق تو رشته های فنی هم توش شرکت کرده بودن. تا همین 3 یا 4 سال پیش کمتر کسی با مدرک لیسانس مهندسی حاضر بود بره معلم بشه.( نمی خوام به معلم ها توهین کنم ها). ولی امسال 600 هزار نفر تو این آزمون شرکت کردن. دیگه عمق فاجعه بازار کار تو ایران رو خودتون بخونید. زیاد فکرتون رو در گیر چه رشته ای خوبه نکنید.

تو استخدام بند .پ. حرف اول رو میزنه. تو همین تاپیک هم نمونه ها ش هست....
    مخابرات در همه گرایشهاش جزء سخت ترین های برق هست (از لحاظ معیار عمق و وسعت ریاضی)....کنترل هم تا حدی همینجوره ولی کمی رقیقتر
    ولی بحث بازار کارش درست نیست.....الان نمیخوام وارد جزئیات شم...بعضی از تخصصهای این رشته بسیار بسیار تخصصی میشن طوری که وقتی توی شهری مثل تهران آگهی استخدام داده میشه واسه 6 ماه کسی مراجعه نمیکنه
    اینکه میگن قدرت بیشتر کار داره به دو دلیل هست: 1)حق امضاء توی مسائل مربوط به تاسیسات الکتریکی و ....2) در ایران بیشتر کار با موتورهای الکتریکی رواج داره و نیاز به مهندس و تکنیسین دارن در حالی که قطعات الکترونیکی یا مخابراتی به شکل پکیج وارد میشن و عملا و اصولا نیازی به مهندس نداره بیشتر مسئول خرید نیاز دارند (ازین جهت)
    در کنار این کنترل هم گرایش توپی هست و کارش هم خوبه....متخصصش هم کمه.......خیلی هم بین برقی ها پرطرفداره..........یکی از فراوانترین فرصتهای استخدام توی بحثهای ابزاردقیق هست البته الکترونیکی ها درین بحثها هستند...

گرایش الکترونیک هم تو مقطع لیسانس تقریبا آچارفرانسه برق هست....و در همه زمینه ها هستند ولی مشکل اینه که مهندسای ما سطحشون پائینه و تنها در حد میکرو های معمول و طراحی عادی براساس یه میکرو سواد دارند یا سیستم های کنترل صنعتی ساده....کاری که تکنیسین ها هم راحت از پسش برمیان واسه همین در این سطح تخصصی نیست ولی وقتی کار اصول انجام شه توی سطوح بالا و سیستم های پیچیده تر (جائی که تئوری دانشگاه بیشتر به کار میاد تا تجربه) متخصص خیلی کم داریم.....البته اینجا متخصص چینی میاریم که سطحشون مثل جنساشون از خوبهای ایرانی خیلی کمه ولی خوب....
    این رشته توی ارشد هم خیلی تخصصی میشه و عموما از وادی کار و بار خارج میشه...مثلا ساخت و طراحی قطعات الکترونیکی مثل ترانزییستور و بحث نیمه هادی ها یا لیزرهای نیمه رسانا یا طراحی مدارات VLSI و .... اینا چیزائی هستند که به درد دره ی سیلیکون در کالیفرنیا میخورن تا ایران
    مهندسی پزشکی هم به الکترونیک و مخابرات نزدیکه و کاراشون رو الکترونیک ها و مخابراتی ها هم انجام میدن ازون رو توی بحثهای عمومی تر نمیتونن دخالت کنن....(یکی از بارزترین گلایه های بچه های مهندسی پزشکی)

واقعیت دیگه اینه که توی استخدام دولتی گرایش رو نمیپرسن مثلا ممکنه با لیسانس مخابرات برین نیروگاه حتی ممکنه برین تو قسمت مکانیکی

برق در معنی عامش به لحاظ کاربردی از همه مهندسی ها بیشتر کاربرد داره.....فرصت کاریش بیشتره ولی خوب مهندساش هم زیادن...

با همه اینا اگه متخصص خوبی در رشته تون باشین همه این گرایشها و باقی رشته های منهندسی پولساز هستند...شک نکنین.....

یه نکته هم بگم اینکه میگن تجربه، تجربه و ... و درسهای دانشگاه بیربط هستن و ازین حرفا.....
    درسته: اگر در سطوح پائین کار کنین...جائی که قراری یه کار تکراری و روتین رو انجام بدین...
    غلطه: وقتی به سطوح بالا و به معنی واقعی کار مهندسی فکر میکنین....

7. 6 کاربر از MasterGeek بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Aug 2009

پيش فرض

ملموس؟؟!؟ ها ای که الان وگفتی یعنی چه؟؟
    وقتی دانشجو میشین بخصوص سال اول و دوم.....توی برق چیزی رو به اون صورت حس نمیکنین همه چیز غیرقابل لمس و تا حدی انتزاعی هست...
    ولی در مکانیک همه چیز ملموسه...استاتیک...دینامیک.... ترمو.....سیالات.........اینا همه شون ملموس هستند چون پدیده های معمول فیزیکی هستند....
    معمولا دانشجوهای برق باید در مراحل اول به خودشون بقبولونن که این اینجوریه....وقتی مسئله رو حل میکنین ... هر جور فرضی میتونه محتمل باشه....
    ولی توی مکانیک توی حل مسئله دانشجو میتونه بفهمه که مثلااین چرخ دنده در چه جهتی خواهد چرخید خلاصه وقتی مسئله رو حل میکنه....نسبت به چیزی که داره اتفاق میافته دید داره..........ولی دانشجوی برق بعد از چند سال تازه به بعضی مسائل عادت میکنه چون قابل لمس نیستند چیزای روزمره و شهودی نیستند.....
    این نه بده نه خوبه....ماهیت این دو رشته اینجورین همونطوریکه ماهیت درس حسابان با جبر فرق میکرد...همونطوری که فیزیک الکتریسیته یه جور دیگه بود تا فیزیک مکانیک در دبیرستان.

اما صحبتی که راجع به کاربرد شده بود....برعکسه...برق کاربردهای بیشتری در صنعت داره چون تعریف مهندسی برق هم خودش خیلی وسیعه (قدرت، کنترل، الکترونیک، دیجیتال، مخابرات، بیوالکتریک) که همه اینا شامل بحثهای وسیعی میشن...خیلی وسیعتر از (جامدات، سیالات، ساخت و تولید)...اما مشکل اینه که این کاربرد زیاد متخصص زیاد هم داره

9. 7 کاربر از MasterGeek بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه farhad1122's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2008
    محل سكونت
    کهکشان راه شیری!

پيش فرض

از جواب کامل شما خیلی خیلی خیلی ممنونم. فکر نمی کردم یکی این قدر کامل بهم جواب بده.(اگه می تونستم صد بار دکمه ی تشکر رو براتون میزدم اما حیف که فقط یه بار میشه زدش) واقعاً ممنونم. اما نوشته هاتونو که خوندم دو تا سوال برام ایجاد شد. 1. چه چیزی باعث میشه یه مهندس، مهندس خوبی بشه؟ این که مثلاً فرد یه دانشگاه خوب مثل شریف یا امیرکبیر یا تهران یا صنعتی اصفهان بره می تونه تضمین کنه که اون مهندس، مهندس خوبیه؟ یا بیشتر تجربه باعث میشه یه مهندس خوب بشه؟ 2. اگه مهندسای برق زیادن، مهندسای مکانیک هم خیلی زیادن، من بیستر همکلاسیام که رتبه های خوب اورده بودن مکانیک رو زدن. و کلاً در اطرافیانم خیلیا مکانیک می خونن اما برق رو کمتر میرن دنبالش. پس مکانیک هم مثل برق باید برای کار مشکل داشته باشه، اما پس چطور میگن برا کار بهتر از برقه؟(با توجه به اینکه با توجه به گفته های شما کاربردهای برق وسیع تره)
    ممنون

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Apr 2006

پيش فرض

MasterGeek شما احتمالا کنترل نمیخونی ؟

اگه نباشه جاش خالی می مونه bida's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2008

پيش فرض

راستی بچه هایی که می خوان در مورد برق و گرایشهاش و مکانیک و ... اطلاعاتی کسب کنن یه سایتی هست به اسم باشگاه مهندسان ایران . آدرسشم هست
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    تو اون هر رشته ای یه قسمت جدا داره. الان خیلی خوب نیست ولی اولا که تازه راه افتاده بود کلی متخصص هر رشته تو قسمت مربوط به اون رشته بود و صحبت های خوبی مطرح می شد. یه سرچ بزنین کلی مطلب پیدا می کنید و نگاه نسبتا خوبی به همتون میده. تاپیک های قدیمیش البته خیلی مفید تر بود چون الان شده بیشتر باشگاه دانشجویان و مهندسان آینده ایران. ولی باز هم خیلی مطالب خوبی در مورد گرایشها و شاخه های انواع مهندسی و همینطور بازار کارها پیدا کنید.

بخش برق و مکانیک وعمران و مهندسی شیمیش خوبه . من بقیه رو نمیدونم. توصیه می کنم سراغ بخشهایه کامپیوتر و It اون نرید که خاک مرده پاشیدن...

اما چند نکته رو در نظر بگیرید:
    1- ممکنه گیج بشید چون انواع نظرات مطرح شده، پس دیگه زحمت اینکه بفهمید کدوم نظر بر اساس اطلاعات یه فرد باتجربه بیان شده یا نظر یه دانشجویه سال اولی هست که ممکنه فقط از رو احساس و تعصب حرف زده باشه ، با خودتونه.

2- ممکنه یه کمی حالتون گرفته بشه که رشته ای که انتخاب کردید ، ایراد زیاد داره یا بر عکس کلی ذوق کنیذ که به به چه رشته ای امسال قبول شدم... پس حواستون باشه.

پروفشنال REGISTERED-USER's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2010
    محل سكونت
    تنهایی مطلق

پيش فرض

از جواب کامل شما خیلی خیلی خیلی ممنونم. فکر نمی کردم یکی این قدر کامل بهم جواب بده.(اگه می تونستم صد بار دکمه ی تشکر رو براتون میزدم اما حیف که فقط یه بار میشه زدش) واقعاً ممنونم. اما نوشته هاتونو که خوندم دو تا سوال برام ایجاد شد. 1. چه چیزی باعث میشه یه مهندس، مهندس خوبی بشه؟ این که مثلاً فرد یه دانشگاه خوب مثل شریف یا امیرکبیر یا تهران یا صنعتی اصفهان بره می تونه تضمین کنه که اون مهندس، مهندس خوبیه؟ یا بیشتر تجربه باعث میشه یه مهندس خوب بشه؟ 2. اگه مهندسای برق زیادن، مهندسای مکانیک هم خیلی زیادن، من بیستر همکلاسیام که رتبه های خوب اورده بودن مکانیک رو زدن. و کلاً در اطرافیانم خیلیا مکانیک می خونن اما برق رو کمتر میرن دنبالش. پس مکانیک هم مثل برق باید برای کار مشکل داشته باشه، اما پس چطور میگن برا کار بهتر از برقه؟(با توجه به اینکه با توجه به گفته های شما کاربردهای برق وسیع تره)
    ممنون
    من یه چیزی رو وسط حرف دوستمون بگم

1- من الان خودم مهندس هستم ... ولی هزارتا مهندس دور و برم هست که حقوق بالایی داره ولی وقتی یه کارگر شرکت ما با اون حرف میزنه کم میاره قد بز حالیش نی ! چرا ؟ چون مهندس نیست! مهندس به کسی میگن که به حقوقش فکر نکنه تا میتونه دنبال کسب تجربه باشه ! اداره استارنداردهاش شرکت نفت طرف 20 ساله داخلش کار میکنه یکبار ننشسته استاندارد API رو بخونه ! بعد هم توی بحث هیچی حالیش نیست کم میاره ! چرا ؟ نه اینکه علاقه نداشته ، تنبله ! مهندس نباید تنبل باشه ، اکتیو باش هر چیزی میبینی بپرس چرا ، به دلیلش که رسیدی میشی مهندس

2- ببین شرکت ها و کارخانجات و کارگاه ها ، تولید پلاستیک سازی هم باشند ، یک مهندس مکانیک همیشه دارند چون هم کار تولید رو میتونه انجام بده ، هم کنترل کیفیت ، هم مدیر پروژه ، هم مدیر فنی ولی یه مهندس برق از یه دستگاه مکانیکی و اصول ساخت چقدر سر در میاره ؟ نهایت کار 90 درصد کارگاه ها با یک تکنسین برق که از بیرون میارن حل میشه ولی تولید دست کی باید باشه ؟ بحث فنی و مهندسی دست کی باید باشه ؟

به ازای 10 تا شغل برای مهندسین رشته های مادر ، 4 تاشون مکانیک هستند و 3 تا برق و 3 تا کامپیوتر ... بزار بیشتری داره ، کار بیشتری هم براشون هست

---------- Post added at 10:12 PM ---------- Previous post was at 10:07 PM ----------

آقا راستی شرکت ما دنبال یه نفر مهندس کنترل پروژه هست ، شرکت هم توی اهوازه ...

کسی کنترل پروژه کار کرده و الان بیکاره و تجربه حداقل 2 سال داره به من خبر بده (پ.خ بزنه)

Banned
    تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    حکومت خود مختار خودم یه گوشه ایستگاه فضایی

9

تفاوتای اساسی بین کامپیوتر سخت افزار و برق الکترونیک چیه...؟

راستیتش من امسال چیز زیادی نخوندم... هم سراسری و هم آزاد رو به جز زبان و یکی دو درس عمومی و کمی شیمی/فیزیک (در حد 10 درصد!) رو ریــــ-ــدم... سراسری که مجاز به روزانه و شبانه نشدم و هر چی پیام گ*وز و مجازی پجازی بود رو به ترتیب کیفیت (!) زدم...! آزادم که اومد هیچ کدومو قبول نشده بودم...

حالا انتخاب خوب دانشگاه آشغال (آزاد) رشته برق الکترونیک یکی از دانشگاهای استان مازندرانشه... با اینکه خودم زیاد راغب نیستم با اینکه جاش خوبه ولی اصرار دارن که برو.....!

من در کل تو تمام این زندگی نکبت بار به فضا و سخت افزار کامپیوتر (کمی نرم افزار) علاقه دارم و زیادم تو قید و بند شغلش و اینا نیستم (مثلاً فضا که علاقه وافرمه خیـــــــــــلی پول توشه واقعاً!!!!!)... از لحاظ اقامتم حل میشه نهایتش یه جایی اجاره میکنیم همگی با هم میریم...! فقط مشکلش اینه که دل کندن از این شهر مزخرف تهران واقعاً سخته... به خصوص بازارای کامپیوتر/مترو/هایپر استار و غیره... میدونم که i miss tehran میشم شدید...

کمتر چرند بگم... در کل به نظرتون تفاوتای بین کامپیوتر سخت افزار و برق الکترونیک چیه و به نظرتون میتونم توش موفق باشم...؟

البته میدونم که مشترکات زیادی دارن و میشه بعداً تغییر رشته داد...

برادران و خواهران، مؤمنین و مؤمنات عزیز به ما یه هلپکی برسونید در مورد این رشته و مائم دعا میکنیم ایشاللا برید بیت پا بوسی...
    Last edited by Cleeev; 07-09-2010 at 04:24.

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •