تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 104 از 123 اولاول ... 45494100101102103104105106107108114 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1,031 به 1,040 از 1228

نام تاپيک: ✔ رفع اشکال سوالات درسی مباحث مقاطع دبیرستان و پیش دانشگاهی و کنکوری ها

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Dec 2009

پيش فرض

کی گفته پتانسیل بیشتر منهای کمتر بشه ؟ وقتی میگن که VAB یعنی پتانسیل A منهای پتانسیل B و وقتی هم میگن VBA یعنی پتانسیل B منهای پتانسیل A باید بشه . که البته توی مدارها معمولا فقط قدرمطلقش مدنظره و به علامت کاری ندارن ولی اگه با علامت خواسته باشن یا علامت توی گزینه ها لحاظ شده باشه باید به علامت هم دقت کنی . کلا اینجوری به سبک مبتکران عمل کنی بهتره :

اول با استفاده از محاسبه مقدار اختلاف پتانسیل رو تعین کن
    بعد با استفاده از مفههوم اختلاف پتانیل الکتریکی علامت رو تعیین کن یعنی اگه بار مثبت در جهت میدان جابجا شده باشه پتانسیلش کاهش پیدا کرده و اگه در خلاف جهت میدان جابجا شده باشه پتانسیلش افزایش پیدا کرده ( بار منفی هم دقیقا برعکسش هست در هر دو مورد )

vab و vba رو میدونم.ولی متن سوال رو عینا نوشتم...و نگفته vab یا vba مسئله ی منم همینه
    اون فصل سه (میدان) که گفتم عنوان بالای صفحه بود... این تست مربوط به فصل سه کتاب درسی هست.
    گفته:
    در شکل رو به رو اختلاف پتانسیل بین دو نقطه ی A و B برابر 2.5 ولت است.مقاومت R چند اهم است؟
    مدارش هم اینه:
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

تو پاسخنامه بخشی از جواب اینه:
    Va + 5i - 6 + 2i = Vb ==> Va - Vb = 6 - 7i ==> 2.5 = 6 - 7i ==> i = 0.5 A
    منم میگم من اومدم این قسمت رو این جوری حل کردم:
    Vb - 2i + 6 - 5i = Va ==> Vb - Va = 7i - 6 ==> 2.5 = 7i - 6 ==> i = 8.5/7 A

چرا راه من غلطه ؟

ممنون
    Last edited by eshghe abi; 06-11-2011 at 13:25.

داره خودمونی میشه Demon_342's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2009
    محل سكونت
    این بماند ... !

پيش فرض

سلام ....

این سوالو یکی راه حلشو بگه :

A=10^(2*1390)-10^1390 +1

[2sqrtA]= ?

{{{{ 10 به توان (2 ضربدر 1390 ) ، منهای 10 به توان 1390 ، به علاوه ی 1 }}}}

آخرشم براکت {{{{ 2تا رادیکال A }}}}

مرسی ...

اگه نباشه جاش خالی می مونه aminjigar's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2011

پيش فرض

vab و vba رو میدونم.ولی متن سوال رو عینا نوشتم...و نگفته vab یا vba مسئله ی منم همینه
    اون فصل سه (میدان) که گفتم عنوان بالای صفحه بود... این تست مربوط به فصل سه کتاب درسی هست.
    گفته:
    در شکل رو به رو اختلاف پتانسیل بین دو نقطه ی A و B برابر 2.5 ولت است.مقاومت R چند اهم است؟
    مدارش هم اینه:
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

تو پاسخنامه بخشی از جواب اینه:
    Va + 5i - 6 + 2i = Vb ==> Va - Vb = 6 - 7i ==> 2.5 = 6 - 7i ==> i = 0.5 A
    منم میگم من اومدم این قسمت رو این جوری حل کردم:
    Vb - 2i + 6 - 5i = Va ==> Vb - Va = 7i - 6 ==> 2.5 = 7i - 6 ==> i = 8.5/7 A

چرا راه من غلطه ؟

ممنون
    خوب ببین وقتی گفته میشه اختلاف پتانسیل بین A و B فلان مقدار هست یعنی Va-Vb=فلان مقدار !

شما اگه بخوای پتانسیل نقطه B رو از نقطه A کم کنی باید -2.5 بزاری... به این قاعده حرکت بر روی

حلقه های مدار و مشخص کردن افت پتانسیل روی اجزای مدار می گن KVL که تو دانشگاه می خونین

بازم اگه سوالی در مورد فیزیک 3 دبیرستان دارین من در خدمتم

راستی اینم بگم اگه بگن اختلاف پتانسیل بین B و A برابر با یه مقداری باید Vb رو از Va کم کنی

این یه قاعده هست
    Last edited by aminjigar; 07-11-2011 at 14:51.

4. 2 کاربر از aminjigar بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Dec 2009

پيش فرض

خوب ببین وقتی گفته میشه اختلاف پتانسیل بین A و B فلان مقدار هست یعنی Va-Vb=فلان مقدار !

شما اگه بخوای پتانسیل نقطه B رو از نقطه A کم کنی باید -2.5 بزاری... به این قاعده حرکت بر روی

حلقه های مدار و مشخص کردن افت پتانسیل روی اجزای مدار می گن KVL که تو دانشگاه می خونین

بازم اگه سوالی در مورد فیزیک 3 دبیرستان دارین من در خدمتم

راستی اینم بگم اگه بگن اختلاف پتانسیل بین B و A برابر با یه مقداری باید Vb رو از Va کم کنی
    این یه قاعده هست
    ئه چی جالب من فکر نمیکردم تو حالت نوشتاری ترتیب مهم باشه
    کم کم داشتم به این نتیجه میرسیدم کتاب اشتباه داره
    دستتون درد نکنه خداخیرتون بده دو سه روز هی فکر میکردم چرا این طوره تستای مشابه از نظر موضوع رو از چند کتاب بررسی کردم اغلب یا نوشتن Vab و Vba یا مشخص کردن Va-Vb .این مدلی پیدا نکردم
    KVL و KCL که تو دبیرستان هم میخونیم همین سوم ولی اسم انگلیسیشو بهمون نمیگن (من توی کتاب خیلی سبز خوندم)

فقط یه سوال:
    فکر کنم منظورتون اینه Va رو از Vb کم کنم یعنی Vb-Va درسته؟
    چون Vb رو از Va کم کنم میشه همون Va-Vb .
    ولی این طور که من برداشت کردم ترتیب گفتن اهمیت داره و با هم فرق دارند این دو.درسته؟یا من بد برداشت کردم و دارید میفرمایید در هر دو حالت یکیه؟
    شغل و حرفه : در حال مطالعه برای کنکور ارشد ! (پاره وقت:MTN)
    موفق باشید

ممنون.

6. این کاربر از eshghe abi بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Mar 2011

پيش فرض

ئه چی جالب من فکر نمیکردم تو حالت نوشتاری ترتیب مهم باشه
    کم کم داشتم به این نتیجه میرسیدم کتاب اشتباه داره
    دستتون درد نکنه خداخیرتون بده دو سه روز هی فکر میکردم چرا این طوره تستای مشابه از نظر موضوع رو از چند کتاب بررسی کردم اغلب یا نوشتن Vab و Vba یا مشخص کردن Va-Vb .این مدلی پیدا نکردم
    KVL و KCL که تو دبیرستان هم میخونیم همین سوم ولی اسم انگلیسیشو بهمون نمیگن (من توی کتاب خیلی سبز خوندم)

فقط یه سوال:
    فکر کنم منظورتون اینه Va رو از Vb کم کنم یعنی Vb-Va درسته؟
    چون Vb رو از Va کم کنم میشه همون Va-Vb .
    ولی این طور که من برداشت کردم ترتیب گفتن اهمیت داره و با هم فرق دارند این دو.درسته؟یا من بد برداشت کردم و دارید میفرمایید در هر دو حالت یکیه؟
    موفق باشید

ممنون.
    قربونت...

من اون بالا خوب نگفتم شاید ریاضی وار بگم بهتره:

اختلاف پتانسیل بین A و B برابر با مقدار X یعنی: Vab=Va-Vb=X

اختلاف پتانسیل بین B و A برابر با مقدار X یعنی: Vba=Vb-Va=X

اون KVl و KCl دبیرستان فقط به جواب درست می رسونه ولی خوب روش درستی نیست و از نظر

مفهومی غلطه... ولی شما همون جوری که کتابتون گفته یاد بگیر
    Last edited by aminjigar; 08-11-2011 at 07:26.

8. این کاربر از aminjigar بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Dec 2009

پيش فرض

سلام مجدد
    یه سوال دیگه از فصل پنج کتاب فیزیک خیلی سبز (فصل چهارم کتاب درسی) با موضوع مغناطیس :
    تست 18 فصل پنج کتاب خیلی سبز صفحه 365 اومده شکل زیر رو داده و گفته اون دو قطب چیه:

تو جوابشم اومده A قطب S و B قطب N است. (تو شکل بالا اون قسمت که قطب ها رو مشخص کردم که s هست یا n رو خودم زدم)
    سوال من اینه که اصلا مگه همچین شکلی میشه؟این دو تا همدیگرو دفع کردند پس باید همنام باشند تازه از یکی داره خط میدان خارج میشه و اون یکی داره بهش وارد میشه... مگه شکل نباید این طوری باشه :

؟
    ممنون

آخر فروم باز ashjaee's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2007
    محل سكونت
    مشهد

پيش فرض

سلام ....

این سوالو یکی راه حلشو بگه :

A=10^(2*1390)-10^1390 +1

[2sqrtA]= ?

{{{{ 10 به توان (2 ضربدر 1390 ) ، منهای 10 به توان 1390 ، به علاوه ی 1 }}}}

آخرشم براکت {{{{ 2تا رادیکال A }}}}

مرسی ...
    جوابش چی میشه؟ دو ضربدر ده به توان 1390 منهای 1 ؟ اگه همینه بگین راه حلم رو بزارم چون نمی دونم درسته یا نه.

11. این کاربر از ashjaee بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه Demon_342's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2009
    محل سكونت
    این بماند ... !

پيش فرض

جوابش چی میشه؟ دو ضربدر ده به توان 1390 منهای 1 ؟ اگه همینه بگین راه حلم رو بزارم چون نمی دونم درسته یا نه.
    آره همین میشه ...

ALt3rnA ی عزیز هم جواب رو پیغام خصوصی کردن ...

ولی حالا شما راه حلشم بذار شاید کسه دیگه هم خواست ببینه ..

مرسی

تاريخ عضويت
    Mar 2011

پيش فرض

سلام مجدد
    یه سوال دیگه از فصل پنج کتاب فیزیک خیلی سبز (فصل چهارم کتاب درسی) با موضوع مغناطیس :
    تست 18 فصل پنج کتاب خیلی سبز صفحه 365 اومده شکل زیر رو داده و گفته اون دو قطب چیه:

تو جوابشم اومده A قطب S و B قطب N است. (تو شکل بالا اون قسمت که قطب ها رو مشخص کردم که s هست یا n رو خودم زدم)
    سوال من اینه که اصلا مگه همچین شکلی میشه؟این دو تا همدیگرو دفع کردند پس باید همنام باشند تازه از یکی داره خط میدان خارج میشه و اون یکی داره بهش وارد میشه... مگه شکل نباید این طوری باشه :

؟
    ممنون
    خطوط میدان از قطب N خارج و به S وارد میشه با دونستن همین می تونی به تست جواب بدی؛ خب من سوال رو نمی دونم

مثلا گفته 2 تا آهن ربا رو به هم نزدیک می کنیم خطوط میدان چیه یا نه شکل رو کشیده فقط گفته قطب ها چیه؟

شاید 2 تا آهن ربا باشن که تو فاصله دوری باشن اون شکل هم فقط برای مشخص کردن قطب ها بهتون داده شده

نه چیز دیگه ای، در ضمن خب ممکنه تحت تاثیر میدان خارجی هم قرار بگیرن و خطوط میدان طبیعتا دیگه اون شکل

اولیه رو ندارن؛ یه توصیه چون زدی کنکوری به عنوان کسی که این دوران رو گذرونده بهت می کنم

60 درصد تستا جوابش آسون تراز اون چیزیه که فکرشو می کنی فقط باید وقتی به اون سوال جواب می دی فکرتو

رو اون سوال بذاری و به فکر بقیه سوالات نباشی؛ سخته ولی میشه

14. این کاربر از aminjigar بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Dec 2009

پيش فرض

خطوط میدان از قطب N خارج و به S وارد میشه با دونستن همین می تونی به تست جواب بدی؛ خب من سوال رو نمی دونم

مثلا گفته 2 تا آهن ربا رو به هم نزدیک می کنیم خطوط میدان چیه یا نه شکل رو کشیده فقط گفته قطب ها چیه؟

شاید 2 تا آهن ربا باشن که تو فاصله دوری باشن اون شکل هم فقط برای مشخص کردن قطب ها بهتون داده شده

نه چیز دیگه ای، در ضمن خب ممکنه تحت تاثیر میدان خارجی هم قرار بگیرن و خطوط میدان طبیعتا دیگه اون شکل

اولیه رو ندارن؛ یه توصیه چون زدی کنکوری به عنوان کسی که این دوران رو گذرونده بهت می کنم

60 درصد تستا جوابش آسون تراز اون چیزیه که فکرشو می کنی فقط باید وقتی به اون سوال جواب می دی فکرتو

رو اون سوال بذاری و به فکر بقیه سوالات نباشی؛ سخته ولی میشه
    سلام.
    بله اون نکته رو میدونستم و ممنون از توصیتون و اتفاقا من دقیقا تستو درست زدم چون دیدم اون شکلایی که ما یاد گرفتیم وقتی دو آهنربا رو نزدیک میکنیم هیچکدوم این شکلی نمیشه...در نتیجه گفتم حتما منظورش همون نکته ای هست که اول گفتید یعنی با خودم گفتم تست غلطه بعد خودمو گذاشتم جای طراح و با دید اون حلش کردم (چون نمیخواستم بدون اینکه جواب بدم برم سراغ پاسخنامه) ولی بعد حل تست و مراجعه به پاسخنامه دنبال جوابم بودم که چرا این شکلی شده

سوال دقیقا اینه:
    - در شکل رو به رو ، A و B قطب های دو آهن ربای میله ای هستند.کدام یک از گزینه های زیر صحیح است؟
    جوابشم: A,قطب S و B,قطب N است.
    شکلشم مثل همون شکل اول دو تا قطب از دو آهنربا رو به روی هم هستند با همین حدود فاصله و همین شکل خطوط فقط اون S و N رو که زیر آهنرباها هست خودم مشخص کردم و مجهول سواله.
    تو پاسخنامه تشریحیشم فقط گفته "واقعا زشته کسی تا این جای کار اومده باشه و نتونه این تست رو حل کنه!"

سوال بعدیشم گفته در تست 18 (تست قبل) ، کدام قطب قوی تر است؟
    جوابشم میشه A و تو تشریحی نوشته: وقتی دو آهنربا را در کنار هم قرار می دهیم،خطوط میدان آهن ربای قوی تر کم تر از آهنربای دیگر از شکل اولیه اش خم می شود.همان طور که در شکل ارائه شده ر صورت تست 18 می بینید ،خط میدان وارد شده به قطب A کم تر از خط میدان خارج شده از قطب B خم شده و از حالت مستقل خود برگشته است لذا قطب A قوی تر از B است.

(این طور که از پاسخ این تست برداشت میشه دو آهنربا کنار هم هستند)
    ممنون.

16. 2 کاربر از eshghe abi بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •