تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 10 از 28 اولاول ... 6789101112131420 ... آخرآخر
نمايش نتايج 91 به 100 از 271

نام تاپيک: روشهای صرفه جویی و کاهش هزینه ها ؛ تجربیات شما در این زمینه چیست ؟

کـاربـر بـاسـابـقـه rozbeh85's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2005

پيش فرض

محمد جان چجوری آدم خودش خودشو آرایش کنه؟
    البته من یه روز توی موقعیتی بودم که مجبور به این کار شدم
    ولی نتیجه کار خیلی خنده دار از آب دراومد
    من از زمان دانشجویی خودم موهام رو میزدم، 6 سال تو ایران بعدشم اولین کاری که آمدم خارج کردم این بود که یه موزر گرفتم با شونه، تازه اینجا بدبختی هم هست، تو حموم باید حتما بری توی وان کوتاه کنی، مو از وان بریزه بیرون چون آب رو نداره بدبختیه.
    ولی خیلی خیلی به صرفه است و کلی صرفه جویی میشه، فکر کن هر 3 هفته 25 دلار آدم میزاره تو جیبش جدا از وقت و بنزین رفت و آمد.
    بعد از 2 یا 3 بار هم آدم دستش میاد، من الان بدون آینه خیلی خوشگل اصلاح میکنم، تمیز و صاف و مرتب.

2. 7 کاربر از rozbeh85 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای Atghia's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2011
    محل سكونت
    تهران کثیف

پيش فرض چگونه ولخرج نباشیم!

10 توصیه کاربردی برای ولخرج ها

1 - پول زیاد حمل نکنید
    اگر ولخرجی معضل زندگی تان شده و هر ماه برای پول های زیادی که هدر می دهید غصه می خورید. اگر کنترل خرج هایتان از دستتان خارج شده . اولین وساده ترین راهکار این است که به اندازه نیاز هر روزتان پول حمل کنید. اینطوری هم دزدان احتمالی کیفتان را ناامید می کنید، هم از خرج های زیادی جلوگیری خواهید کرد.
    این قانون شامل کارت های بانکی هم می شود. لازم نیست همیشه کارت بانکی شما در جیبتان باشد.

2 - با ولخرج ها نگردید
    تاثیر کمال همنشین را هیچ وقت از یاد نبرید. دوستان ولخرج شما را ولخرج می کنند، از آنها فاصله بگیرید. نه اشتباه نکنید حرف خسیس ها این نیست که دوستان ولخرجتان را رها کنید بلکه با آنها در مکان هایی قرار بگزارید که امکان ولخرجی کم تر است. یک مرکز خرید ویایک رستوران گران قیمت محل مناسبی برای قرار گذاشتن با ولخرج ها نیست.

3 - برای خرید سقف بگذارید
    برای هر نوع خریدی از لباس و تفریح گرفته تا مسافرت رفتن خود قاعده و قانون تعریف کنید. این به معنی خود آزاری نیست دقت کنید این توصیه ها برای کسانی است که از اعتدال خارج شده اند و نیاز به کنترل دقیق دارند. اگر جزء ولخرج ها نیستید و می توانید تعادل را رعایت کنید لازم نیست خیلی سخت بگیرید اما برای ولخرج ها تا باز گشتن به مسیر درست این یک راهکار ضروری است.

4 - تب مارک ها را ترک کنید
    کالاهای مارک دار باکلاس هستند، زندگی بدون مارک غیرممکن است را کلا کنار بگذارید. سراغ کالاهای باکیفیت و با قیمت مناسب بروید لزوما هرکالای گرانی با ارزش و با کیفیت نیست.

5 - دلیل داشته باشید
    برای هر خرجی دلیل داشته باشید. یعنی هر وقت می خواهید برای هرکاری پولی خرج کنید اول از خودتان سوال کنید چرا دارم این پول را خرج میکنم و در مقابلش چه چیزی به دست می آورم.

6 - چانه بزنید
    هرچیزی را که فروشنده ها می گویند قبول نکنید. حتما تا جایی که راه دارد چانه بزنید در ایران برای هرکالایی امکان چانه زنی وجود دارد. پس از فرصتتان استفاده کنید.

7 - تنبلی را کنار بگذارید
    ولخرج ها همیشه منتظرند تا از اول ماه دیگر از ولخرجی دست بردارند و رویه منطقی برای خرج کردنشان در پیش بگیرند اما متاسفانه اول ماهشان هیچ وقت نمی آید. از همین امروز شروع کنید و کار امروز را به فردا نیندازید.

8 - حساب پولتان را داشته باشید
    همیشه باید بدانید که موجودی حسابتان چقدر است و جیبتان چقدر پول دارد . خیلی از افراد هستند که از موجودی حسابشان بی اطلاع اند. این امر باعث می شود که کنترل مخارج و درآمد ها دشوار شود.

9 - خرید عمده یک راهکار ساده
    مواد شوینده گالنی به صرفه تر از ظرف های کوچک است. یک جعبه 10 تایی دستمال کاغذی یک بسته جایزه دارد. علاوه براین هر روز کالاها گران می شود . خرید عمده به معنای خرید زیاد نیست بلکه به این معنی است که کالاهای مصرفی که هر روز به آنها احتیاج دارید را به شکل عمده و مصرف چند ماه بخرید

10 - آهسته و پیوسته پیش بروید
    همیشه پس انداز کنید هر چقدر مبلغتان کم باشد مهم نیست مهم این است که همیشه به پس انداز فکر کنید و از هرمبلغی که به دست می آورید مبلغی هرچند اندک را پس انداز کنید.

منبع: banki.ir

4. 7 کاربر از Atghia بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

كاربر فعال اتومبیل، متفرقه، سبک زندگی MOHAMMAD_ASEMOONI's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زمین پهناور خدا (أرضُ اللّٰه الواسعة)

پيش فرض صرفه جوئی در هزینه ی مکالمات خارج از کشور و بین شهری و شهری با استفاده از روش مناسب

سلام بر همگی .
    عیدتون و سال نوتون مبارک باشه .
    در مورد راههای اقتصادیِ تماس با خارج و تماس با ایران هم اگر تجربه هاتون رو بنویسین ممنون میشم .
    چندتاش رو بنده ذکر میکنم .
    1- قیمت مکالمات از ایران به خارج تقریبا در همه ی کشورها ارزونتر از تماس از خارج به ایران هست .
    یعنی میتونین وقتی کاری با کسی تو ایران دارین و میخواین با تلفن باهاش صحبت کنین , یه تک زنگ بهش بزنین و قطع کنین تا اون شخص به شما زنگ بزنه .
    البته تماس از موبایل به خارج گرانتر از تلفن معمولی هست .
    اگر هم قراره پول مکالمات رو شما بهشون بدین , وقتی پرینت بگیرند مشخصه با شما چقدر حرف زده اند .
    2- ارسال پیامک با حروف انگلیسی چون میشه 160 حرف نوشت در یک مسج . البته مسج از ایران به خارج خیلی ارزونتر از خارج به ایرانه .
    در ضمن بنده امتحان کردم بیشتر وقتها اگه مسج طولانی باشه نمیرسه . بهتره هر مسج فقط همون 160 حرف و جدا جدا فرستاده بشه .
    3- استفاده از تلفن اسکایپ .
    الان تو ایران شرکت رایتل آگهی داده با پرداخت ماهیانه 50 هزار تومن میشه یک ماه مسج زد و حرف زد و از اینترنت نا محدود پر سرعت استفاده کرد !!!
    اگه حرفشون درست باشه برایِ خیلیها باصرفه هست .
    با تلفن اسکایپ میشه با کیفیت خوب تماس گرفت ( موبایل به موبایل از طریق اینترنت )
    3- استفاده از ایمیل و میشه بعد از ارسال ایمیل با یک تک زنگ به طرف مقابل خبر داد که براش ایمیل فرستادین اون هم همینطور با تک زنگ خبر میده که ایمیل فرستاده .
    4- استفاده از مسنجر
    5 - از قیمت مکالمات تلفونهای ماهواره ای ( ثریا ) خبر ندارم اما فکر کنم در بعضی جاها تماسش اقتصادی باشه
    =====================================

گاهی اوقات هم میشه فقط با یک تک زنگ به طرف مقابل پیغاممون رو برسونیم مثلاً بهش بگیم من میرم اونجا اگر کارم انجام شد بهت تک زنگ میزنم یعنی کارم تمام شد اگر زنگی نزدم یعنی کارم تمام نشد .
    حتی توی ایران هم میشه از اسکایپ استفاده کرد که برایِ کسانی که اینترنت ماهیانه دارند تو موبایلشون خیلی اقتصادی هست .
    راستی اسکایپ تو ایران کار میکنه ؟
    Last edited by MOHAMMAD_ASEMOONI; 21-03-2013 at 01:44.

6. این کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت

پيش فرض هواکش دستشوئی و حمام رو سالی یک بار سرویس کنین تا ده پونزده سال خراب نمیشه

سلام .
    با یکی از اقوام رفتم بازار گفت یه هواکش هم میخواد بخره برای حمامشون .

گفتم مگه حمامتون هواکش نداره ؟
    گفت چرا ولی سوخته .
    گفتم از کجا فهمیدی سوخته ؟
    گفت صدا میده اما نمیچرخه .
    گفتم هواکش نو نخر تا برگردیم خونه تا ببینی بیخودی میخواستی هواکش نو بخری چون نسوخته .
    برگشتیم خونه هواکش رو خیلی راحت باز کردیم و دیدیم پر از گرد و خاک هست
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

قسمتهای پلاستیکی که جدا شدنی بود رو شستیم شد مثل روز اولش
    پروانه رو هم آروم از جاش در آوردیم و با دستمال کاغذی دور محور رو خوب تمیز کردیم .
    بعدش دو قطره روغن موتور ماشین زدیم به محور و چرخوندیمش و چند بار بالا پائینش کردیم تا روغن خوب نفوذ کنه توی بوشِ محور .
    درپوش پشتش رو هم باز کردیم و محور پشتش رو هم به همون شکل تمیز و روغنکاری کردیم و روغن زیادی رو تمیز کردیم تا گرد و خاک بهش نچسبه .
    بعدش همه چیز رو بستیم و راهش انداختیم , کاملاً نرم و بی صدا کار میکرد مثل روز اولش .
    تعجب کرده بود .
    بهش گفتم هواکش هم مثل هر چیز دیگه احتیاج به سرویس و نگهداری داره .
    باید سالی یک بار تمیز بشه تا ده بیست سال کار کنه و خراب نشه .
    ===================================

بعضی از هواکشها پروانه اش بالانس نیست و موقع کار میلرزه و صدا میده و بوشِ محور رو هم خراب میکنه .
    اون پره ای که همیشه پائین وایمیسه از همه سنگینتره .
    یک تکه چسب نواری الومینیومی بچسبونین روی پره ی مقابلش تا همه ی پره ها بالانس بشه .
    برای تستِ بالانس هم باید با چرخوندنِ پروانه , هر دفعه یک پره پائین وایسه . اگر همیشه یک پره پائین وایمیسه پس از بقیه سنگینتره .

این سرویس فقط 10 دقیقه طول میکشه اما کلی پول صرفه جوئی میشه .
    توجه مهم :
    حتماً قبل از سرویس , برق هواکش رو کاملاً قطع کنین .
    ایمنی بر همه چیز مقدم هست .
    حتی اگر قُرقُریِ هواکش ( بوش ) گشاد شده باشه و محور تو جاش لق میزنه باز هم میشه خیلی راحت قرقری رو تعویض کرد .
    مغازه هائی که بلبرینگ و کاسه نمد میفروشند دارند .
    Last edited by MOHAMMAD_ASEMOONI; 23-07-2013 at 20:53. دليل: تصحیح

8. 10 کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای Atghia's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2011
    محل سكونت
    تهران کثیف

پيش فرض 8 راه ساده برای صرفه جویی در هزینه ها که فکرش را هم نمی کنید

1. تا حد امکان از غذای بیرون بپرهیزید:

این روزها از ضرر و زیان هایی که غذاهای آماده برای سلامتی دارند، زیاد می شنوید. اما یکی دیگر از مضرات این غذاها پول های بی زبانی است که خرجشان می شود.
    از جمله بهترین راه هایی که می توانید در هزینه هایتان صرفه جویی کنید، آشپزی کردن و لذت بردن از خوردن غذای خانگی است.

2. فهرستی از خریدهایتان تهیه کنید:
    زرق و برق سوپر مارکت ها و مراکز خرید معمولا هر فردی را جذب خود می کند. وسوسه خرید از این اماکن یکی از مهمترین دلایل بالا رفتن هزینه هاست.
    اگر دوست دارید پول کمتری در سوپرمارکت ها و مراکز خرید خرج کنید، پیش از رفتن به چنین اماکنی، لیستی از خرید های خود تهیه کنید و البته سعی کنید وسوسه نشوید!

3. تاریخ انقضای محصولات را بخوانید:
    کار چندان سختی به نظر نمی رسد. تعجب آور است که برخی افراد بدون توجه به تاریخ انقضای محصولات غذایی مختلف از جمله لبنیات، گوشت، مرغ، تخم مرغ و غیره ، پای آنها پول می دهند.
    با خواندن تاریخ انقضای محصولات گوناگون با یک تیر دو نشان می زنید، هم پولتان را هدر نداده اید و هم به سلامتی خود توجه کرده اید.

4. به جای خرید کتاب آنها را از کتابخانه به امانت بگیرید
    هرگاه امکان داشته باشد، به جای خرید کتاب آن را از کتابخانه به امانت بگیرید. عضویت در کتابخانه یا هزینه ندارد یا هزینه جزئی را برای شما به دنبال خواهد داشت.
    حسن دیگر این کار این است که کتابخانه ها هم جای خوبی برای مطالعه و درس خواندن هستند و هم تنوع کتاب در آنها زیاد است.
    اگر مجبور به خریدن کتاب هستید، حتما کتابی را انتخاب کنید که محتوای آن متناسب با هدفتان باشد، نه اینکه پولش را بدهید و استفاده ای هم نبرید.

5. گران نخرید
    اگر خواستید اجناس گران قیمت بخرید، حتما قیمت آن را از چند فروشگاه بپرسید. به این ترتیب کسی نمی تواند سر شما کلاه بگذارد.
    اگر پیش از خرید اجناس، به ویژه اجناس گرانقیمت، تحقیقات لازم را انجام دهید، هم کالای مورد نظرتان را خریده اید و هم پول اضافه پرداخت نکرده اید.

6. برنامه منظمی برای نگهداری و تعمیرات احتمالی خودروی خود داشته باشید:
    از کارهایی مثل تعویض روغن، تنظیم باد لاستیک ها و دیگر کارهای مربوط به خودروی شخصی خود هیچگاه غافل نشوید.
    اگر دیر بجنبید و خودرویتان را به حال خود رها کنید، آنوقت مجبورید بعدا پول بیشتری برای تعمیر و نگهداری آن صرف کنید.

7. در استفاده از وسایل برقی دقت لازم را داشته باشید:
    هنگامی که از وسایل برقی مانند چایی ساز، سشوار، کامپیوتر و … استفاده نمی کنید و یا به مسافرت می روید حتما دو شاخه برق را از پریز بکشید چرا که درصورتی که دو شاخه در پریز باشد این وسایل در حالت آماده به کار قرار گرفته و برق کمی مصرف می کنند که در طولانی مدت این مصرف کم، موجب هزینه ای زیاد خواهد شد.

8.پول زیادی بهمراه نداشته باشید:
    همیشه حساب دقیق موجودی پول های خود را داشته باشید. اگر جز افراد ولخرج هستید همیشه مقدار کمی پول در کیف خود قرار داده تا زمانی که وسوسه می شوید تا خرید کنید با کمبود پول مواجه شده و نتوانید خرج بیهوده ای انجام دهید.

منبع:آلامتو

10. 7 کاربر از Atghia بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت

پيش فرض صرفه جوئی 147 هزار تومنی در مبارزه با سوسکهای خانه

سلام
    یکی از اقوام بنده یک آپارتمان اجاره کرد .
    یک هفته بعد از اسباب کشی متوجه شد توی آپارتمان پر از سوسک هست .
    اونقدر از سوسک بیزار و متنفر بود که تصمیم گرفت به هر قیمتی که شده سوسکها رو از بین ببره .
    توی کانالهای تلوزیونی تبلیغ یک دستگاه رو دیده بود که 150 هزار تومن قیمت داره و با امواج صوتی فرکانس بسیار پائین که برای انسان قابل شنیدن نیست سوسکها رو فراری میده !!!
    تصمیم گرفت بره همون رو بخره .
    بهش گفتم صبر کن توی نت بگردیم ببینیم مردمی که اون دستگاه رو خریداری کردند نظرشون چیه .
    توی گوگل نوشتیم
    من دستگاه .... خریدم سوسک . به جای نقطه چین اسم دستگاه رو نوشتیم .
    چند سایت پیدا کردیم برای فروشش که مردم نظراتشون رو نوشته بودند و همگی شاکی بودند که بی اثر هست .
    بعدش این چند کلمه رو جستجو کردیم :
    خمیر سوسک
    یک محصول پیدا کردیم به اسم «اِمحا» که توسط یک خانم خانه دار ایرانی اختراع شده و کاملاً غیر سمی هست و اون خانم از فروشش میلیارد شده .
    قیمت فقط 3000 ت
    رفتیم خریدیم و زدیم توی لوله های فاضلابِ سینکِ ظرفشوئی و لوله ی فاظلابِ لباسشوئی.
    الان شش ماه گذشته و حتی یک دونه سوسک هم ندیده توی خونه
    با این کار 147 هزار تومن صرفه جوئی شد
    اگر در مورد امحا اطلاعات میخواین , توی گوگل بنویسید
    امحا سوسک
    Last edited by MOHAMMAD_ASEMOONI; 15-11-2013 at 11:05.

12. 8 کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای V E S T A's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

فکر می کنم امحا سوسک رو کاملا پودر می کنه(مثل چیزی که منفجر میشه) برای همین محو میشه و اثری از سوسک باقی نمی مونه..ولی پودرِ سوسک کماکان تو فضای آشپزخونه وجود داره و در فضا پخش شده .به نظر خود امحا هم یه مقدار از نظر بهداشتی باید مورد داشته باشه ..

14. 2 کاربر از V E S T A بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای ملا نصرالدین's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2007
    محل سكونت
    پایتخت

پيش فرض

نه خمیر امحا و بسیاری از خمیرهای دیگر سوسک ها رو نه پودر میکنه نه میکشه
    بلکه اونها رو مستقیم به چاه های فاضلاب هدایت میکنه.به قول یکی از دوستانم میگفت سوسک ها انجا انقدر اب میخورند تا بمیرند

اشکال این خمیرها اینه که باید صبر کنی سوسک بره اون رو بخوره
    و در ضمن حتما باید در مسیر رفت و امد سوسک ها باشد
    و برای کسانی که حیوانات خانگی دارند که ازادانه توی خانه رفت و امد میکنند خوب نیست(احتمال خورده شدن خمیر به وسیله ی حیوانات خانگی)

در کل من امحا رو رد نمیکنم ولی بودن کسانی که مثل من نتیجه نگرفتند

حالا برای اینکه پستم به موضوع ربط داشته باشه یه نکته ای رو هم برای صرفه جویی بگم

دوستانی که به شدت اخر هر ماه با کمبود بودجه مواجه میشوند فقط یک ماه ریز تمام خرید ها و خرج ها را بنویسند.نکته ی مهم اینه که دلیل اون هزینه رو هم بنویسند
    حتی پول تاکسی.حتی پول یه ادامس

یکی از دوستان من این کار رو انجام داد.اخرش به این نتیجه رسید که به دلیل مهمانی هاست که خرج و دخلش با هم جور نمیشود.از طرفی وقتی یک نفر زنگ میزنه میخواد بیاد خانه ی ادم که نمیشه بهش گفت نیا
    پس تصمیم گرفت کمی از رفت و امدهای خودش را کم کند و به این صورت مهمان کمتر امد
    شاید از نظر عرف کارش جالب نبود.ولی حداقل الان اخر ماه کم که نمیاره هیچ کمی هم پس انداز میکنه
    Last edited by ملا نصرالدین; 15-11-2013 at 12:57.

16. 5 کاربر از ملا نصرالدین بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت

پيش فرض

سلام دوستان
    ممنون از اینکه به این تاپیک سر میزنید و نظر میدین
    خود اون خانم توی سایتش نوشته این خمیر که از مواد غیر سمی ساخته شده باعث تشنگی شدید سوسکها میشه و اونقدر آب میخورند که میمیرند
    بهترین جای برای خمیر زدن , داخلِ دهانه ی لوله ی فاضلابِ سینکِ ظرفشوئی و روشوئی ( توی دیوار ) و لوله ی فاضلابِ لباسشوئی ) توی دیوار ) هست چون دیده نمیشه اصلاً و برای حیوانات خانگی هم خطری بوجود نمیاره .

اما اگر سوسکها خصوصاً سوسکهای ریز نفوذ کرده باشند به داخلِ کابینتِ آشپزخونه و گاز و یخچال , بهتره کمی از اون خمیر مالیده بشه داخلِ اونها ( در قسمتهای مخفی و غیر قابلِ دید )
    Last edited by MOHAMMAD_ASEMOONI; 21-11-2013 at 22:34. دليل: تصحیح

18. 4 کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت

پيش فرض بیشتر انواع شیرآلات به آسونی قابلِ تعمیر هست . اونها رو تعویض نکنین .

سلام .

خیلی جاها دیدم که مردم بیخودی شیرآلاتِ خونه رو فقط خاطر چکه کردن عوض میکنند !!!
    دوستان عزیز همه ی شیرها بدون استثناء قابلِ تعمیر هستند .
    شیر ظرفشوئی , شیرفلکه , شیر روشوئی , شیر زیر ظرفشوئی که آب رو قطع میکنه , شیرهای معمولی , شیرهای مسی , شیرهای دوش حمام , شیرهای کروم و غیره همگی قابلِ تعمیر هست خیلی ساده و آسون .
    برایِ مثال شیر روشوئی که آب سرد و گرم رو تنظیم میکنه
    اگر این شیر رو محکم میکنین اما چکه میکنه , این مشکل فقط از یک دونه واشر لاستیکی هست که پوسیده یا لِه شده و باید تعویض بشه . فقط همین .

اون واشر لاستیکی توی بازار فراوونه و ارزان هم هست .
    تازه میتونین خودتون یه واشر توی خونه درست کنین که سالها کار کنه .
    دمپائی اسفنجی کم همه وقتی خراب میشه میندازنش دور , کفیِ اون دمپائی کلی به درد میخوره و میشه باهاش بهترین واشر رو درست کرد .
    بیشتر مغازه هائی هم که لاستیکِ صنعتی میفروشند حاضرند یه تکه ی کوچک لاستیکی با ضخامت 5 میلیمتر مجانی بهتون بدند که چند تا واشر میشه باهاش درست کرد.
    کفاشیها هم همیشه چند تکه لاستیکِ بُریده و به درد نخور دارند که مال لاستیکهائی هست که میچسبونند تهِ کفشها . اون هم جون میده برای واشر درست کردن .
    اگر کمربند بلند خریدین یک تکه اش رو بُریدین , اون هم خیلی مناسب هست اما یادتون باشه که اون طرفی که براق هست باید رو به پائین نصب بشه تا آب رو خوب ببنده .

باید با حوصله یک تکه ی دایره اب ازش ببُرین و وسطش رو با پیچ گوشتی سوراخ کنین و کنی روغن یا گریس هم بهش بزنین و نصبش کنین . از روز اولش هم بهتر میشه .

اگر از توی دسته ی شیر آب چکه میکنه , این مشکل از یک واشر لاستیکیِ حلقه مانند هست که سابیده شده و آب ازش میزنه بیرون .

درست کردنش مثل آب خوردنه .
    فقط کافیه کمی تفلون بپیچین دورش ( فقط یک یا دو دور ) بعدش کنی روغن یا گریس بزنین روی تفلن و نصبش کنین .
    تا ماهها و شاید هم سالها چکه نمیکنه .
    اما روش بهتر اینه که با سنجاق قفلی خیلی آروم اون واشر لاستیکیِ حلقه مانند ( اُ رینگ O RING ) رو از جاش دربیارین و 2 دور تفلن بپیچین روی شیاری که اُرینگ نصب میشه بعدش اُرینگ رو نصب کنین روش . اینطوری اُرینگ کمی قَطور و ضخیم میشه و دیگه محاله آب بده .
    البته باید با زور تویِ مغزیِ شیر نصب بشه و بعد از چرب کردنِ اُرینگ با گیریس تا راحت جا بره و موقع باز و بسته کردنِ شیر سابیده نشه و بیشتر عمر کمه .

اگر از دسته خیلی آب میریزه میتونین اون واشر لاستیکیِ حلقه مانند ( اُ رینگ O ring ) رو عوض کنین . میتونین هم سه چهار دور تفلن بپیچین روش که ضخیم تر بشه .
    باید اونقدر تفلن بپیچین که به زور بره توی جاش و دسته ی شیر بعد از نصبش کنی سفت بچرخه اما دیگه کاملاً آب بندی میشه
    این عکس رو هم ببینید
    در عکس C یک گیره ی فلزی در سر شیر دیده میشه .
    اگر اون گیره رو با پیچ گوشتی دو پخ ( دو سو ) بکشین بیرون میتونین محور رو فشار بدین تا از پائین دربیاد و اون اُرینگ ( واشر لاستیکیِ حلقوی ) رو ببینین .
    بهترع قبل از تعمیر واشرها اول با سمباده ی 80 یا برس سیمی یا یک شیئ آهنی رسوبات و گچ رو از روی همی قطعات تمیز کنین و به قسمتِ حلزونی که باعثِ بالا پائین شدنِ واشر میشه گریس بزنین تا هم چکه برطرف بشه و هم اینکه شیر نرم باز و بسته بشه .
    این قسمت از شیر رو بهش میگن مغزی و توی بازار فروخته میشه اما نیازی به خریدش نیست چون در بیشتر موارد قابلِ تعمیر هست .

خرابی شیر از اونجا شروع میشه که باید خیلی سفتش کنین تا آب رو قطع کنه و کم کم چکه کردن شروع میشه .
    نکته ی مهم :
    شیری که سالم هست رو زیاد سفت نکنین چون عمر واشر لاستیکیش کم میشه . فقط به اندازه ی لازم سفتش کنین نه بیشتر .
    این هم عکس یک مغزی

Last edited by MOHAMMAD_ASEMOONI; 12-12-2013 at 13:49. دليل: تصحیح و اضافه

20. 6 کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •