تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 4 از 4

نام تاپيک: کاربرد مشتق

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Nov 2009

پيش فرض کاربرد مشتق

با درود
    دوستان من این همه مشتق گرفتیم و انتگرال اما یک کاربرد علمی اون رو راستش نفهمیدیم!
    مثلا اینجا طرف داره توضیح میده که نمودار اول میزان مطلوبیت هست . بعد میگه مشتق اولش مثبت هست و مشتق بعدی منفی.
    این که مشتق گرفته ازش برای چی بوده؟ میخواسته چی رو بهمون بگه؟
    خوب نمودار اول هم که داره ، منظور رو می رسونه..
    هر بار که مشتق میگیریم، عدد بدست امده کوچک تره میشه....درسته؟ در حالت عمومی و کلی..??
    مثلا کی بریم در یک مساله ، مشتق بگیرم؟ مثلا به درد مون بخوره؟
    والا ما زمانی که مشتق میخوندیم، کتاب فقط فرمول بود! معلم هم همین فرمول ها درس میداد. اون روز یک کتاب انگلیسی داشتم نگاه میکردم..دیدم هر چیزی که گفته.پشت سرش کاربرد عملی و مثال در عمل رو زده... ما یک مشت چیزی میخونیم و حفظ میکنیم..نه کاربردش میفهمیم ..نه چیزی دیگر...واسه همین راحت هم فراموش میشه
    بعد انتگرال میگن مساحت زیر نمودار
    مشتق چی؟
    ممنون
    این عکس ضمیمه کردم

کاربر فعال ریاضیات javad2015's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    تو شهرمون

پيش فرض

مشتق یعنی نسبت تغییرات مقدار یک تابع به ازای تغییرات خیلی کوچک یک متغیر تابع یعنی در واقع همون شیب نمودار .یعنی مثلا شما رابطه مساحت دایره رو داری که میاد بین مساحت دایره و شعاع اون رابطه ای رو برقرار میکنه.وقتی نسبت به شعاع مشتق میگیری میاد مشخص میکنه که شیب مماس نمودار در فلان نقطه از r چه قدر هست.

آخر فروم باز navid_fo's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2012

پيش فرض

با درود
    دوستان من این همه مشتق گرفتیم و انتگرال اما یک کاربرد علمی اون رو راستش نفهمیدیم!
    مثلا اینجا طرف داره توضیح میده که نمودار اول میزان مطلوبیت هست . بعد میگه مشتق اولش مثبت هست و مشتق بعدی منفی.
    هر بار که مشتق میگیریم، عدد بدست امده کوچک تره میشه....درسته؟ در حالت عمومی و کلی..??
    والا ما زمانی که مشتق میخوندیم، کتاب فقط فرمول بود! معلم هم همین فرمول ها درس میداد. اون روز یک کتاب انگلیسی داشتم نگاه میکردم..دیدم هر چیزی که گفته.پشت سرش کاربرد عملی و مثال در عمل رو زده... ما یک مشت چیزی میخونیم و حفظ میکنیم..نه کاربردش میفهمیم ..نه چیزی دیگر...واسه همین راحت هم فراموش میشه
    مشتق چی؟
    ممنون
    این عکس ضمیمه کردم
    سلام
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

حـــــرفـه ای Erfan.'s Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2010
    محل سكونت
    Solar System

پيش فرض

با درود
    مشتق چی؟
    ممنون
    این عکس ضمیمه کردم

در واقع شما یک تابع مطلوبیت کل دارید (تابع بالایی) و یک تابع مطلوبیت نهایی (تابع پایینی، که تابع مشتقِ تابعِ مطلوبیت کل هست)
    مفهومش اینه که شما اگر عددِ "شیب" هر نقطه از تابع مطلوبیت کل را روی یک تابع دیگه نمایش بدید، یک تابعِ جدید به وجود میاد. این تابع جدید، فقط میگه که به ازای مقدار های مختلفِ c، شیب تابع اصلی در اون نقطه چی بوده.
    مفهوم "نهایی" [marginal] در اقتصاد، همان مفهوم شیب یا مشتق در ریاضی است.

5. این کاربر از Erfan. بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •