تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 7 از 7

نام تاپيک: بیزینس خانوادگی آری یا خیر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اگه نباشه جاش خالی می مونه amlak021's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2013

14 بیزینس خانوادگی آری یا خیر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

در این تاپیک به این موضوع می پردازیم که آیا بیزینس خانوادگی یا وارد کردن و شروع شغلی با افراد فامیل مثلا خواهر زن یا پسر عمو و .... کار درستی هست یا نه؟
    چه تجربه هایی در این زمینه دارید؟
    آیا باعث اختلاف خانوادگی میشه یا باعث تحکیم روابط؟

تجربه شخصی من:
    1)6 سال قبل کار تکثیر cd , .... را با پسر عموم که دوست صمیمیم هم بود شروع کردم در اولین سفارشمون قرار بود 200 هزار سود کنیم که 100 سهم من و 100 سهم اون بود.پس از تحویل کار فردی رو معرفی کرد و به بهانه اینکه ایشون در گرفتن این سفارش نقش اصلی رو داشته 50 تومن از سود من رو خورد.در دومین سفارش ما 2500 تا dvd خام به قیمت دونه ای 125 خریده بودیم البته چون پام شکسته بود پسر عموم برای خرید رفت.بعد از تحویل سفارش موقع حساب و کتاب دبه کرد که چون من برای خرید این dvd ها رفتم پس متعلق به من بودن و هر dvd رو که 125 خریده بودیم با من 350 حساب کرد.و بعد این کلا بیزینس رو تعطیل کردم و تا الان هم روابط تیره شده البته به خاطر عموم هیچ دعوای حقوقی مطرح نکردم.فقط با یه ضرر مالی و اتلاف وقت یه بیزینس که می تونست خیلی موفق باشه پایان یافت.

2)کار بعدیم رو با پسر دایی و دختر دایی هام شروع کردیم.که فروش انواع موتور های آب و لوازمش بود.پسر داییم بسیار خوش برخورد - تحصیل کرده -مظلوم نما بود اولین سفارشمون هزینه ش 400 تومن می شد که قرار بود پسرداییم موتور رو نصب کنه و تحویل بده و 400 تومن رو بگیره و یه سود خیلی کم در حد 30 هزار تومن رو بین خودمون تقسیم کنیم.(در ضمن با مشتری هم قیمت رو فیکس کرده بودیم.)بعد از اینکه برگشت حدود 1 ساعت بعد مشتری عصبانی زنگ زد که چرا نگفته بودید هزینه نصب انقدر میشه و فهمیدم که حدود 250 تومن هزینه نصب و راه اندازی گرفته.خلاصه کاری با مشاجرات بعدیش و حوادث دیگه ندارم.اون مبلغ 250 تومنی که کلاهبرداری کرده بود رو به مشتری از جیب خودم پس دادم و اولین سفارش آخرین سفارشمون شدو باز هم اینبار به احترام دایی بزرگ چیزی نگفتیم.

3)تمام این موارد بد و تجربه های تلخ رو بزاریم کنار.2 تا دوست خیلی خوب دارم که راننده تاکسی بودن جفتشون تاکسی ها رو فروختن و با پولش جایی رو اجاره کردن و یه سرمایه اولیه ای جور شد و به همراه خانم هاشون - برادرها و خواهر زن ها و پسر عمو و دختر عمو ...... یه شرکت پیک موتوری تشکیل دادن.الان جزو چند شرکت پیک موتوری خیلی موفق هستند که تونستن قرارداد های خیلی خوبی با سازمان های مختلف برای تحویل نامه و مرسولاتشون ببندن مشتری های معمولی هم که زیاد دارن. خیلی صمیمی تر شدن.هیچ مشکل مالی که برنخوردن هیچ جونشونم برای هم دیگه میدن.

2. 5 کاربر از amlak021 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

كاربر فعال اتومبیل، متفرقه، سبک زندگی MOHAMMAD_ASEMOONI's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زمین پهناور خدا (أرضُ اللّٰه الواسعة)

پيش فرض

سلام .
    شما موضوع مهمی رو مطرح کردین .
    در هر کاری باید سیستم طوری باشه که نه امکان خطا و اشتباه وجود داشته باشه نه امکان سرقت و اختلاس و تقلب .
    برای همین هست که دوربین نصب میکنیم , قفل میذاریم , نگهبان میذاریم , دزدگیر میذاریم , روی خط تلفنِ محل کار دستگاه ضبط مکالمات نصب میکنیم , بازرس میذاریم , حسابرس میاریم , انبارگردی میکنیم , دستگاه بازرسی کارکنان نصب میکنیم و غیره .
    خیانت از اطمینان شروع میشه .
    در کار مثل غریبه ها باید با هم تعامل داشته باشیم . هر کسی هم بدش اومد یا یک کاری کرده میخواد رسوا نشه یا خیال داره یه کاری انجام بده میخواد لو نره .
    سیستم کارتون رو طوری طراحی کنین که احتمال اشتباه خطا و سوء استفاده و سرقت و اختلاس تا حدِ امکان به صفر نزدیک بشه .
    بعضیها خراب نیستند اما وقتی فرصت پیدا بشه براشون خراب میشند چون باطنشون پاک نیست .
    اگر سیستم کار , فرصتهای خراب شدن رو ببنده دیگه کسی نه خراب میشه نه سرقت و اختلاس پیش میاد .
    Last edited by MOHAMMAD_ASEMOONI; 06-05-2014 at 13:15. دليل: تصحیح

4. 2 کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه amlak021's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2013

پيش فرض

بله من هم حرفتون رو قبول دارم و تایید می کنم.ولی سیستم کاری ما به خاطر کوچک بودن کسب و کار اصلا وجود خارجی نداشت من می خواستم یه کار کوچیک راه بیفته بعد تازه بیایم راجع به این مسائل صحبت کنیم البته از نتیجه کار معلومه که اشتباه بوده ولی خب خودتون فکر کنید چقدر میتونه زشت باشه که توی بیزینس کوچیکی مثل تکثیر cd هم بخواد این اتفاقا بیفته اصلا به ذهنم خطور نمی کرد.بعد معمولا یه علاقه برادرانه بین پسر عمو ها یا پسر دایی ها هست اینه که من اصلا به فکر این مشکلات نبودم.
    خیلی موارد هم هست که بدون همین سیستم های نظارتی و ..... وکاری خیلی خوب همه امور پیش میره و کسی هم سر فامیلش کلاه نمی زاره.ولی خب قطعا وجود یه پروسه نظارتی خیلی بهتره.

6. این کاربر از amlak021 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

كاربر فعال اتومبیل، متفرقه، سبک زندگی MOHAMMAD_ASEMOONI's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زمین پهناور خدا (أرضُ اللّٰه الواسعة)

پيش فرض

سلام .
    اگه میخواین دستِ حروم تو کار نیاد , اگه میخواین مشکلات به حداقل برسه در کار , باید بدونِ در نظر گرفتنِ کوچکی و بزرگیِ کار , از همون لحظه که دارین تویِ ذهنتون نقشه ی کار برایِ کسبِ درآمد رو میکشین , همون موقع ( قبل از شروع کار ) برایِ کارتون یک سیستم شفاف و دقیق و کارشناسانه طراحی کنین که احتمال اشتباهِ بشری و سرقت و اختلاس و خیانت رو تا حدِ امکان به صفر برسونه .
    اگر یک نفر بخواد با همسر و بچه هاش یا پدر و مادرش و خواهرش و برادرش یک تجارت رو شروع کنه , هیچکس نمیتونه بهش تضمین بده که چون با نزدیکترین بستگانش داره کار میکنه پس احتمال سرقت و اختلاس و خیانت و اشتباه وجود نداره .
    برعکس , در اینجور مواقع باید بیشتر مراقب بود چون هر چی اطمینان و اعتماد بیشتر میشه احتمالِ خطا و خیانت بیشتر میشه چون خیانت از اطمینان شروع میشه .
    Last edited by MOHAMMAD_ASEMOONI; 06-05-2014 at 22:32.

8. 2 کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای ملا نصرالدین's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2007
    محل سكونت
    پایتخت

پيش فرض

ببینید مشکلی که کسب و کارتون داشته اینه که شما حواستون به اطرافیانتون نبوده و بهشدت همون اول کاری اطمینان کردید

برای اون cd ها باید از قبلش میدونستید که هیچ کسی مجانی کاری رو برای ادم انجام نمیده.پس قبل از شروع کار باید در مورد شیتیل اون یارو صحبت میکردید
    برای بار دوم هم شما برای خرید باید با فامیلتون میرفتید...درسته که پای شما شکسته بود ولی باید اژانس میگرفتید و میرفتید ولی شما فقط بهش اعتماد کردید و این اشتباه شما بود.

مورد دوم هم باز شما اعتماد کردید.هر وسیله ای که برای مشتری میبندید و هر هزینه ای که از مشتری دریافت میکنید باید ثبت کنید و از مشتری امضا بگیرید
    اینجوری هم برای حساب و کتاب بعدی شما مناسب هست و هم جای شکایت را از مشتری میگیرد و هم این مشکلات بوجود نمی اید

متاسفانه شما گرفتار اعتماد بیش از حد شدید
    البته فامیل هم با شما بد تا کردند
    ولی کسب و کاری معمولا موفق میشود که اولا فامیل قصد خیانت و کلاه برداری رو نداشته باشند از طرفی همه چیز هم روی اصول و حساب و کتاب باشد وکسی از وظیفه ای که دارد سر باز نزند

متاسفانه فامیل خوب کم پیدا میشه

10. این کاربر از ملا نصرالدین بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

پروفشنال a6543210's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2008
    محل سكونت
    بیژن یورد

پيش فرض

بنده با تجربه چندین باره ای که داشتم به هیچ وجه شراکت رو قبول ندارم
    خودمون به شخصه از دوست و فامیل و ... زیاد خوردیم .
    شریک خوب باید خیلی صفات داشته باشه مثل:
    صداقت
    صبر
    زحمت کشیدن
    پا پس نکشیدن
    و ....
    خیلی صفات دیگه که مطمعنا کمتر کسی پیدا می شه داشته باشه

در هر حال به نظرم کسی بتونه با خونوادش اگه مطمعن هستن کاری رو شروع کنه بهتره تا با دوست و پسر عمو ...

12. این کاربر از a6543210 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

مدیر انجمن اینترنت و شبکه Milad4171's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2009
    محل سكونت
    Iran

پيش فرض

من افرادی رو میشناسم که شرکت رو اداره میکنن که اعضاش همه با هم آشنا و فامیل درجه 1 هستند!
    به نظرم خیلی هم بد نیست اطفاقاً تو این جامعه بی اعتماد ، خیلی ها مجبورن به خودشون فقط اعتماد کنن! ( با اینکه اونم به نوعی مشکل بوجود میاره بعداً )
    به نظر من خیلی هم خوبه! ( البته حیطه فعالیت اون افراد باید مشخص باشه )

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •