تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 2 از 2 اولاول 12
نمايش نتايج 11 به 16 از 16

نام تاپيک: Archlinux

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Feb 2008

پيش فرض

ولی اصن ساده نیست به نظر من سادگی یعنی مک و کارای استیو جابز نه آرچ
    2 مورد وجود داره یکی رابط کاربری که به صورت عوامانه بگیم دسکتاپ و دومی مدیریت سیستم که مربوط میشه به مسایل پیکربندی و سرویسها و ...
    از نظر رابط کاربری شاید هیچ تفاوتی بین دیستروها نیست مثلا من فقط از kde استفاده میکنم و فدورا - آرچ - freebsd و چند تا دیستروی دیگه رو با kde بالا آوردم.همشون عین همند.یعنی سادگی و پیچیدگی یکسانی از این جهت هست.

شعار سادگی آرچ بر میگرده به جنبه مدیریتی سیستم به نظر من.اگر شما نخواید خودتونو درگیر فایلهای متنی مربوط به پیکربندی کنید تو همه دیستروهای عمده رابط های گرافیکی برای تنظیمات وجود داره.یه رابط تحت وب وجود داشت که پیکربندیهای پیشرفته رو انجام میداد ولی الان خاطرم نیست.تو آرچ هم این ابزارها مثل بقیه دیستروها موجوده.
    مزیت پیکربندی مستقیم اینه که در صورت بروز مشکل و بالا نیامدن محیط گرافیکی شما فلج نمیشی.تعریف سادگی متفاوته اما آرچ اونو اینجوری معنی میکنه :
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    سعی شده هیچ چیز اضافه ای نباشه فقط یه محیط شبه یونیکس پایه با حداکثر شفافیت و بدون پنهان کردن زوایای سیستم و درعین حال به خوبی سازمان یافته و در دسترس.فایلهای پیکربندی تمیز و آرایش یافته و به درو از شلوغی و درهم و برهمی و پنهان سازیها و تجریدی که در دیستروهای کاربر پسندتر(کاربر عوام پسندتر) در پس لایه گرافیکی اعمال میشه.
    هر کاربری خودش باید تصمیم بگیره سیستم خودشو چطوری رسم کنه چه چیزهایی رو نصب کنه و ...
    چند تا کاربر اوبونتو میشناسید که از apparmor سر دربیارند.تو آرچ شما اگر این راهکار امنیتی رو بخواید باید خودتون نصب کنید و باهاش درگیر بشید پس ازش سر درمیارید.یا چند تا کاربر فدورا از selinux سر درمیارند ...

فلسفه آرچ تاکید داره سعی بر پنهان کردن پیچیدگیهای ذاتی گنولینوکس باعث پیچیده تر شدن اون میشه.اگر فرومهای سایر دیستروها رو با فروم آرچ یا جنتو مقایسه کنید و به سوالات کاربرا توجه کنید متوجه این قضیه میشید.
    کسی که میاد سراغ اوبونتو معمولا تو کشور ما از سرزمین ویندوز اومده و بدون یادگیری میخواد یه ویندوز جدید رو باهاش کار کنه.توسعه دهندگان اوبونتو هم اینو میدونند و سعیش رو کردند.اما واقعیت اینه که لینوکس لینوکسه و معمولا خیلی از این دسته کاربرای با بروز اولین مشکل از لینوکس فرار میکنن.

چیزی که تو آرچ جذابه احترام به شعور کاربره که خودش سیستمش رو بسازه و همه کاربران آرچ power user فرض میشند.تو آرچ به علت خام بودنش و محول کردن اختیارات به کاربر بعضی تنظیمات باید توسط خود کاربر انجام بشه که ویکی آرچ به صورت مختصر و ساده اونا رو آموزش داده.
    فقط اولش سخته.یادگیری ویندوز هم اولش سخت بوده.حتی یادگیری یه نرم افزار هم سخته.فکر میکنید تو ایران چند تا maya کار درست و حسابی داشته باشیم ؟؟؟

2. این کاربر از Ahmad24 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Feb 2008

پيش فرض

اموزش خوبی بود.تا بحال انجام این کار به فکرم نرسیده بود. البته من یکی دوسالی هست که از توزیعی به غیر از ارچ استفاده نکردم
    از توی chroot هم باید بشه chroot کرد؛ غیر از این هست؟
    پیشنهاد می کنم دستور ها رو در تگ CODE قرار بدید تا راحت تر بشه خوند و از کاراکتر های # و $ هم استفاده کنید که مشخص بشه کدوم دستور با کدوم سطح کاربری باید اجرا بشه.
    اول پست گفتم که باید به root لاگین کرد پس نیازی به # و $ نیست.دستورا رو هم که گذاشتم اضافس همون متن فارسی روشنه.به کاربر آرچ بگید ف تا فرحزاد میره.اگر خواستید یه آموزش کامل نصب با این روش بذارید در هر حال آموزشهای اصلی رو شما باید بذارید.(برای کاربرای ساده بخصوص)
    تو chroot ظاهرا میشه chroot زد اما نمیدونم محدودیتهای chroot اضافه تر میشند یا نه.فکر نکنم مشکلی ایجاد کنه.
    chroot یه محیط محدود شده توسط سیستم عامل اصلیه و توسط اون کنترل میشه به همین جهت بهش میگن زندان chroot یه زندان تو زندان خوب اصولی نیست.گرچه chroot دوم هم مستقیما با فایل سیستم اصلی bind میشه

تاريخ عضويت
    Feb 2008

پيش فرض

یه آموزش مناسب برای نصب آرچ تو سایت [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] امده یه پاراگرافش برام جالب بود که علت گرایش من به آرچ بوده که از زبان آقای Swapnil Bhartiya نقل میکنم :
    کد:

تاريخ عضويت
    Feb 2008

پيش فرض نصب آرچ بدون پارتیشن بندی مجزا کنار ویندوز روی پارتیشن ویندوزی

قبلا گفته بودم میشه آرچ رو بدون پارتیشن بندی مجزا کنار ویندوز روی پارتیشن ویندوزی نصب کرد و من دارم اینکارو میکنم که پس از تکمیل آموزشش رو قرار میدم
    البته با اینکه کامل تکمیل نشده ولی به وضعیت پایدار و قابل قبولی رسیده که حالا آموزشش رو اینجا قرار میدم.پست قبلی من تو همین تاپیک که نحوه نصب آرچ رو از طریق یه لینوکس لایو یا نصب شده دیگه رو آموزش میداد و پست اول تاپیک رو باید خونده و درک کرده باشید.
    توجه : کلیه دستورات با مجوز root اجرا شود.با دستور su به root لاگین کنید.
    هدفی که من در نظر گرفتم نصب آرچ روی یک فایل ایمیج raw(خام) روی پارتیشن NTFS ویندوزی و بوت اون از طریق ویندوز و بدون نیاز به نصب هر لینوکسی روی پارتیشن فیزیکی بود که ابتدا توی فروم آرچ لینوکس ایران سوالش رو مطرح کردم و همونطور که توقع داشتم هیچ جوابی نگرفتم.سوالی که من کرده بودم تحت عنوان [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] به صورت زیر بود :
    با سلام
    طبق تحقیقی که کردم نصب و بوت آرچ روی یه فایل مستقر روی پارتیشن ntfs ویندوز ممکنه.مطالبی که من پیدا کردم ناقصه و قدیمی مربوط به initscript که حالا جاشو داده به systemdبا دستور dd یه فایل خام ایجاد و با دستور mkfs.ext4 اونو فرمت و با دستور mount اونو سوار و با pacstrap بسته های baseو ntfs-3g و fuse و net-tools رو روی پارتیشن مجازی نصب میکنیم.باید یه hook به خصوص ایجاد بشه و به mkinitcpio.conf اضافه بشه و یه سری تغییرات دیگه و ایمیج initramfs سفارشی ساخته بشه.من مطلبی به درد بخوری راجع به syntax منوی گراب و به خصوص آرگومانهایی که به کرنل فرستاده میشند پیدا نکردم.فقط منوی گراب مربوط به نصب از طریق ایمیج ایزوی arch موجود بود.کسی هست که اطلاعات دقیقی از این فرآیند داشته باشه.خیلی میتونه به درد بخوره.
    ابتدا نیاز به یه فایل خام با حجم مناسب(حدود 10 گیگ) روی پارتیشن ntfs داشتم البته با یک شرط و اون اینکه این فایل باید یک تکه باشد(و fragment نباشد)درایور ntfs-3g موجود در لینوکس که برای خواندن و نوشتن در پارتیشنهای ntfs مورد استفاده قرار میگیرد متاسفانه نمیتواند یک تکه بودن فایل ایجاد شده رو تضمین کند به نحوی که من روی پارتیشن ntfs خالی با حجم 19.5 گیگ فایلی با حجم 11 گیگ ایجاد کردم که 218 تکه داشت !!! به ناچار باید فایل در سیستم عامل ویندوز ایجاد گردد.فرض کنید پارتیشن ntfs در ویندوز با درایو f و ترجیحا خالی میباشد.با دستور زیر یک فایل با حجم 10 گیگ روی آن ایجاد میشود :
    کد:
    حجم فایل به بایت است و دستور باید در خط فرمان اجرا شود.پس از ایجاد فایل با defragmenter ویندوز یا با نرم افزار wincontig در ویندوز یا filefrag در لینوکس باید اطمینان حاصل کنید فایل یک تکه باشد.برای سادگی فعلا از هارد اینترنال اصلی استفاده کنید البته روی هارد اکسترنال هم میتوان اینکار را انجام داد ولی نیاز به تغییراتی دارد که فعلا راجع به آن تحقیق نکردم(تیاز به wait جهت آماده سازی و سوار کردن سیستم فایل از درایو usb میباشد)حالا به لینوکس لایو یا نصب شده بوت کنید و فایل را آماده کنید.درایو ntfs من در مسیر /media/Programming & Storage/ سوار شده است. در کلیه دستورات شما باید آن را جایگزین کنید(با mount point خودتان)
    کد:
    پیرو آموزش قبلی در این [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] باید فایل root-image.fs(حاوی سیستم فایل لایو آرچ به فرمت squashfs) را از ایزوی آرچ اکسترکت و در همان درایو حاوی arch.img قرار دهید.حالا باید فایل خام arch.img را فرمت کنید تا قابل استفاده باشد :
    کد:
    با دستور mkfs.ext4 فایل سیستم ext4 روی ایمیج خام ایجاد میگردد ابتدا سوالی از کاربر میشود که با y پاسخ دهید.خروجی این دستور :
    کد:
    دستور زیر را وارد کنید:
    کد:
    سیستم فایل لایو سی دی نصب آرچ در مسیر tmp/arch_iso/ سوار میشود و فایل arch.img در زیر شاخه mnt/ از آن نصب میشود.با دستور زیر به سی دی لایو نصاب آرچ chroot و base آرچ را طبق آموزشهای تاپیک نصب کنید فقط لازم نیست از دستور genfstab برای ایجاد etc/fstab/ استفاده کنید:
    کد:
    در دستورات بالا بعد از chroot مخزن multilib در فایل پیکربندی etc/pacman.conf/ فعال میکنیم که فقط برای معماری x86_64 مفید است.با دستور pacstrap گروه های نرم افزاری base و base-devel را نصب میکنیم.با دستور pacman باید fuse و ntfs-3g نصب شود.دستور آخر هم ورودی مورد نیاز برای فایل etc/fstab/ را میسازد.با دستور exit از محیط chroot سی دی لایو نصاب آرچ خارج میشویم و حالا باید به ایمیج محل نصب آرچ chroot بزنیم :
    کد:
    حالا نوبت به ویرایش فایل etc/locale.gen/ میرسد به جای ویرایش دستی میتوان از دستورات زیر استفاده کرد :
    کد:
    با یک دستور grep میتوان مطمین شد فایل به درستی ویرایش شده باشد :
    کد:
    در ادمه :
    کد:
    به جای forozan شما نام دیگری را برای hostname وارد کنید و به جای ahmad هم نام کاربری خودتان را.حالا نوبت به تغییرات بنیادینی میرسد که برای بوت لازم است برای این تغییرات از منابع زیر کمک گرفته شده است:
    کد:
    البته هر دوی این منابع قدیمی و مربوط به initscript هستند در حالیکه هم اکنون آرچ به systemd مهاجرت کرده و میباست تغییرات مناسب اعمال شود ولی کمک عمده ای کردند. برای باز کردن لینک googlecode باید از شیلتر شکن استفاده کرد.دستور زیر را تایپ کنید :
    کد:
    متن زیر را به درون این محیط کپی پیست و فایل را ذخیره کنید :
    کد:
    دستور زیر را تایپ کنید :
    کد:
    متن زیر را به درون این محیط کپی پیست و فایل را ذخیره کنید :
    کد:
    با دستور nano /lib/initcpio/init فایل init را برای ویرایش باز کنید و قبل از خط mount_handler=default_mount_handler چند خط زیر را وارد کنید :
    کد:
    حالا خط "${mount_handler} /new_root" را پیدا و با ۲ خط زیر جایگزین کنید :
    کد:
    حالا دستور mkinitcpio -p linux رو اجرا کنید تا فایل initramfs ایجاد بشه.دیگه میتونید exit رو تایپ و از محیط chroot خارج شید.محض اطمینان پس از خروج دستور sync رو اجرا کنید.جالا باید یه ورودی در فایل boot/grub/grub.cfg/ ایجاد کنید تا سیستم عامل آرچ مستقر روی ایمیج رو بتونید بوت کنید:
    کد:
    با توجه به اینکه هارد شما gpt باشه یا msdos یکی از ۲ گزینه بالا رو اضافه کنید(اکثرا msdos هستند) دستورات load_video و set gfxpayload=keep رو میتونید(و یا باید) حذف کنید.سینتکس صحیح رو با مرور فایل grub.cfg و مشاهده اون میتونید بفهمید.به ورودیهای قبلی توجه کنید.ضمنا sda8 در سیستم من ممکن است با سیستم شما متفاوت باشد عدد 8 را با شماره پارتیشن ntfs حاوی arch.img جایگزین کنید.اگر نام فایل ایمیج متفاوت است آنرا نیز تغییر دهید.فایل را دخیره و ری استارت کنید و ...من kde و درایور گرافیک رو رو این سیستم نصب کردم و این یه نما از اون :
    یه سری مطالب و ملاحظات وجود داره که تو پست بعدی میگم.
    Last edited by Ahmad24; 25-01-2014 at 07:40.

6. این کاربر از Ahmad24 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Feb 2008

پيش فرض

پیرو پست قبلی از اونجایی که عنوان آموزش نصب آرچ بدون پارتیشن بندی مجزا کنار ویندوز روی پارتیشن ویندوزی هست آیا روشی هست که فقط با استفاده از ویندوز و بدون نیاز به بوت از سی دی یا usb بوتیبل آرچ یا یه لینوکس دیگه بشه فقط تو محیط ویندوز این ایمیج رو درست کرد؟
    جواب سوال مثبته.با یه ماشین مجازی مثل virtualbox به همراه فایل ایزوی آرچ میشه به راحتی آموزش رو از داخل ویندوز انجام داد.فقط تنها مطلب بوت منیجر grub2 هست.این بوت منیجر با عنوان grub2win برای ویندوز موجود است و کاملا شبیه grub2 اصلی لینوکس است و در محیط لینوکس suse کامپایل و ایجاد شده است.از سایت sourceforge قابل دانلود است و آموزش خاصی نیاز ندارد گرچه فایل pdf و chm راهنما به همراه فایل دانلود شده موجود است.از سینتکس grub2 به طور کامل پشتیبانی میکند و یک ورودی به منوی بوت ویندوز اضافه میکند.شخصا اینکار را تست کرده ام.محتوی فایل grub.cfg نرم افزار grub2win :
    کد:
    موقعی که از ماشین مجازی برای نصب لینوکس روی ایمیج استفاده میکنید پارتیشن ntfs حاوی فایل خام arch.img ایجاد شده رو به صورت share شده با ماشین مجازی قرار دهید تا از داخل ماشین مجازی به آن دسترسی داشته باشید و کلیه مراحل مشابه آموزش میباشد به جز ایجاد ورودی در منوی بوت(اگر لازم بود ماشین مجازی رو به صورت administrator اجرا کنید)
    من برای این اجرای این آموزش از آرچ نصب شده روی هارد بهره گرفتم تا نیازی به دانلود پکیجها نباشد و مراحل با گامهای اضافه انجام شد.به این ترتیب که پس از سوار کردن ایمیج خام و فایل سیستم نصاب آرچ به ترتیبی که گفته شد قبل از chroot زدن دستورات زیر را انجام دادم :
    کد:
    بعد از chroot اول به نصاب آرچ هم با دستور زیر مسیر cache پک من را تغییر دادم که دوباره بسته ها را دانلود نکند و از کش محلی استفاده کند :
    کد:
    برای کسانی که از ADSL استفاده میکنند و مدم آنها از طریق کابل شبکه به کارت شبکه onboard سیستم وصله میشه میتونن اسکریپت زیر رو در ریشه ایمیج محل نصب آرچ با نام connect.sh ایجاد کنند تا پس از ری استارت و بوت اول به راحتی به اینترنت کانکت بشند :
    کد:
    پس از ایجاد اسکریپت در مسیر ایمیج که میتونه قبل از chroot زدن هم انجام بشه(tmp/arch_iso/mnt/connect.sh) باید با دستور chmod +x connect.sh اونو به حالت اجرایی در بیارید.توجه کنید که این اسکریپت فقط بار اولی که به محیط متنی بوت میشید کاربر داره و بعدا حذفش کنید.البته باید تو chroot اول که تو نصاب آرچ قرار داریم ۲ بسته net-tools و ppp نصب شده باشد(با دستور pacstrap یا pacman -r /mnt) تا این اسکریپت درست کار کنداین اسکریپت username و Password رو پرسیده و در فایل پیکربندی قرار میدهد و کانکشن را استارت میکند و اگر پیغام Connection is ready for use,Have Fun داد یعنی کانکشن برقرار شده.
    ضمنا این اسکریپت dnsرو به سرورهای گوگل تغییر میدهد و فایل etc/resolv.conf/ را قفل میکند تا سرور dhcp آنرا با سرورهای ISP رونویسی نکند که حتما اینکار باید انجام شود.

من هرجا آموزشی قرار دادم که از منبع استفاده شده منبع اونو ذکر کردم اگر ذکر نشده حاصل کار خودمه مثل این اسکریپت(البته همه دانشم از اینترنته ولی نه اطلاعات خام کپی شده)
    سعی کردم هرچی گفتم تست شده باشه فقط فعلا نمیتونم نصب از ماشین مجازی رو تست کنم چون 2.5 گیگ کش پک من در سیستم من برای معماری x86_64 هست اما تو ماشین محازی مجبورم فقط معماری i686 رو داشته باشم و زورم میاد پکیج ها رو دانلود کنم.اما اینقدر با ماشین مجازی کار کردم که راحت و با اطمینان راجع بهش صحبت کنم.
    این آموزش کامل نیست گرچه سیستم پایدار و خوبی شکل میده.علت این امر هم مشخصه.عمل shutdown یا restart برعکس بوته.یعنی پارتیشنها به ترتیبی که سوار شدند باید پیاده شند و آخرین پارتیشن که ریشه باشه در نهایت پیاده و سیستم خاموش میشه.در این پیکربندی این فرآیند به مشکل میخوره. یعنی سیستم فایل ntfs نمیتونه unmount بشه چون ریشه روش قرار داره.ریشه هم نمیتونه unmount بشه چون ntfs بازه و در حال استفاده یعنی یه حلقه IO تشکیل میشه اما مشکل خاصی ندیدم.نیاز به یه سرویس systemd هست که درست قبل از shutdown کارهایی رو انجام بده که فعلا چیزی راجع بهش نمیدونم.
    اگر مثل من از هسته کامپایل شده توسط خودتون استفاده میکنید تنها راه نصبش تو ایمیج استفاده از دستور pacman -r /mnt -U هست و به این ترتیب نمیتونید از نام گروه برای نصب توسط pacstrap استفاده کنید و باید نام تک تک پکیجها به pacstrap بدید.که البته کار آسونیه.

8. 2 کاربر از Ahmad24 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Feb 2008

پيش فرض

ایا میشه به جای ایمیج خام از یه ایمیج هارد با فرمت VHD یا ...استفاده کرد؟
    جواب این سوال مثبته و من اینکارو کردم.فقط تنها موردی که ایجاد میکنه اینه که باید فایل vmlinux و initramfs به خارج از ایمیج کپی بشند تا امکان بوت باشه چون دستور loopback نمیتونه ایمیج vhd رو لودکنه.متاسفانه ماژول loopback گراب از آفست پشتیبانی نداره و البته کاربران دبیان همچین تقاضایی از توسعه دهندگان گراب داشتند.(البته یه ویرایش تجاری از گراب به نام vboot وجود داره که اینکارو میکنه)
    وقتی دستور mount به پارتیشن از نوع loop برخورد میکنه در عمل دستور losetup را فراخوانی و پارتیشن رو سوار میکنه.
    دستور losetup دارای ۲ آپشن offset و sizelimit هست که با این ۲ آپشن میشه پارتیشن حاوی لینوکس رو از درون یه فایل ایمیج سوار کرد به عنوان مثال :
    کد:
    با استفاده از parted میشه آفست و سایز رو به دست آورد :
    کد:
    پس از تایپ parted و فایل ایمیج دستور داخلی unit را تایپ B به معنی بایت رو انتخاب میکنیم و با تایپ p جدول پارتیشن مستقر در ایمیج چاپ میشود.ستون start آفست و ستون size همان سایزیه که برای قرار دادن در دستور mount لازمه.
    البته با دستور fdisk هم میشه این اطلاعات رو کسب کرد ولی parted کلا بهتر و راه دست تره.

خوب حالا این سوال پیش میاد که چه مرضیه همون فایل خام کار مارو بی دردسر راه میندازه ، سری که درد نمیکنه چرا توپ پارچه بپیچیم ؟؟؟
    جواب اینه که ویندوزهای ویستا به بعد به صورت native بوت از ایمیج vhd رو ساپورت میکنن.ویندوز xp هم با کمی انگولک این نوع بوت رو ساپورت میکنه.خوب حالا با این آگاهی میتونیم آرچ رو هم وسط این ویندوزها روی ایمیج vhd نصب و بوت کنیم.یه ایمیج vhd مولتی بوت ویندوز و لینوکس.

آیا میشه روی یه ایمیج vhd از چند پارتیشن برای لینوکس استفاده کرد؟ برای ریشه و home و boot و ...
    نمیگم نمیشه ولی اینکارو نکنید.مشکل درست میشه موقع بوت(شاید من راهشو نمیدونم).از LVM استفاده بشه تو این پیکربندی بهتره.البته من از lvm استفاده نمیکنم.چون بلد نیستم تو ویندوز چطوری lvm رو باز کنم.
    Last edited by Ahmad24; 24-01-2014 at 23:53.

10. این کاربر از Ahmad24 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

صفحه 2 از 2 اولاول 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •