تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 9 از 9

نام تاپيک: چرا ایرانی‌ها شاد نیستند؟

ناظر انجمن موضوعات علمی و فنی-مهندسی M o h a m m @ d's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2011
    محل سكونت
    همین دوروبر

پيش فرض چرا ایرانی‌ها شاد نیستند؟

یک استاد دانشگاه گفت: «در جامعه ای که شادی نیست ازدواج به تاخیر می افتد، روحیه طلاق بالا می رود، اقتصاد آسیب می بیند چراکه مردم با روحیه پژمردگی سر کار می روند و میزان بازدهی افراد کاهش پیدا می کند.»

نشریه فوربس اخیرا در گزارشی شادترین کشورهای جهان در سال 2013 را معرفی کرده است. در این گزارش 142 کشور جهان در هشت زمینه اصلی اقتصاد، کارآفرینی و فرصت‌ها، دولت، آموزش، سلامت، اطمینان و امنیت، آزادی‌های فردی و سرمایه اجتماعی و بر اساس 89 متغیر مورد مطالعه قرار گرفته و با یکدیگر مقایسه شده‌اند که در نتیجه آن ایران در رتبه 101 دنیا قرار گرفته است.

دکتر امان الله قرایی مقدم جامعه شناس و استاد دانشگاه در گفتگو با فرارو گفت: «هشت موردی که در این تحقیق برای بررسی میزان شادی کشورها شاخص سازی شده است کاملا درست است. وقتی بیکاری وجود دارد، اقتصاد خراب است، تامین اجتماعی خوبی وجود ندارد، امید به آینده و زندگی کم است، تورم و گرانی و احساس ناامنی در جامعه وجود دارد مسلما میزان شادی کاهش خواهد یافت.»

وی ادامه داد: «لذا هشت شاخصی که در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفتند به درستی عوامل ایجاد شادی در جامعه هستند.»

وی افزود: «شادی و نشاط امری تزریقی نیست و وقتی تورم وجود دارد، دخل و خرج مردم برابر نیست، دلار هر روز بالا و پایین می رود و ناامنی اقتصادی بوجود می آورد، دخترها ترس دارند که در خیابان مزاحم آنها شوند و برنامه های تلویزیون رضایت مردم را جلب نمی کند همگی باعث می شود شادی و نشاط در جامعه رخت بر بندد.»

این جامعه شناس اظهار کرد: «برخوردهای نامناسب، بگیر و ببندها، نطق برخی نمایندگان در مجلس و ... همگی باعث ایجاد غم در جامعه می شود.»

وی ادامه داد: «کاهش شادی و نشاط در جامعه حتی باعث می شود ما به لحاظ نظامی و امنیتی نیز در کشور با مشکل مواجه شویم. بنده سال ها قبل و در جمع استادان دانشگاه در شورای عالی انقلاب فرهنگی سخنرانی داشتم و به این موضوع اشاره کردم.»

قرایی مقدم گفت: «شادی و نشاط به عنوان یکی از مهم ترین پدیده های اجتماعی، پدیده ای تام و کامل است که عوامل متعدد اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و دینی، پدیده های طبیعی همچون دریا، جنگل، رودخانه، سرسبزی و خشکی و همچنین سرمایه اجتماعی، توسعه و رفاه و تامین اجتماعی، آرامش و توسعه عدالت و کاهش اختلاف طبقاتی، ارتباطات مناسب اجتماعی یعنی ارتباطات معنوی به جای ارتباطات صوری و ظاهری، قوانین و مقررات قضایی همچون به کار گرفتن حقوق ترمیمی به جای حقوق تنبیهی، قوانین و مقررات اداری در بورکراسی حاکم بر جامعه، نحوه برخورد مسئولان و وسایل ارتباط جمعی، برنامه های رادیو و تلویزیون، پوشش و لباس زنان و مردان و همچنین پیرایش آنها، در و دیوار خیابان ها و نوشته های روی آنها، نوع رنگ ماشین ها، پیرایش و نگهداری درختان خیابان ها، پاکیزگی و مناسب بودن پیاده روها و معابر و هزاران عامل دیگر در آن موثر هستند و از آن تاثیر می پذیرند.»

وی ادامه داد: «بنابراین نشاط و شادی از همه عوامل اجتماعی و طبیعی تاثیر می پذیرد و در همه پدیده های اجتماعی چون بروز یا جلوگیری از انواع آسیب های اجتماعی همچون طلاق، فرار دختران، اعتیاد به مواد مخدر، قتل و جنایت، بیماری روحی و روانی، ضعف های دینی و اخلاقی، نوع رفتار و کردار و ارتباطات مردمی با یکدیگر، بالا بردن بهداشت جسمی و روحی، افزایش میزان متوسط طول عمر، موقعیت تحصیلی و شغلی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تاثیر می گذارد.»

وی افزود: «در جامعه ای که در آن شادی و نشاط وجود ندارد یا کمرنگ است توان اقتصادی، بهره وری و بازدهی در حداقل است، خلاقیت و نوع آوری و شکوفایی استعداد (خودیابی) بروز نمی کند، پژمرده می شود و می میرد. فرار مغزها صورت می گیرد و نارضایتی و آشوب های اجتماعی افزایش می یابد.»

این استاد دانشگاه اظهار کرد: «در جامعه ای که نشاط و شادی در آن کمرنگ است و غم و اندوه و مصیبت زدگی از اشعار و لطایف آن بر می خیزد حتی نیروی نظامی و انتظامی در دفاع از کشور و سرزمین بی تفاوت و تسلیم پذیر می شوند.»

وی ادامه داد: «از این رو از نظر جامعه شناسان شادی و نشاط نه تنها در بعد اجتماعی، بلکه در ابعاد اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، تربیتی، نظامی و غیره تاثیر همه جانبه دارد و زیر ساخت بسیاری از مسائل و نیروهای محرکه جامعه است.»

وی افزود: «در جامعه ای که شادی نیست ازدواج به تاخیر می افتد، روحیه طلاق بالا می رود، اقتصاد آسیب می بیند چراکه مردم با روحیه پژمردگی سر کار می روند و میزان بازدهی افراد کاهش پیدا می کند.»

قرایی مقدم تصریح کرد: «لذا در یک جمله باید گفت شادی و نشاط اساس جامعه است و جامعه ای که در آن شادی وجود ندارد هیچ چیز ندارد.»

asriran.com

2. 8 کاربر از M o h a m m @ d بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال علوم انسانی mohammad varaste's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2011
    محل سكونت
    کشور37 شهر 37 کوچه37 پلاک37

پيش فرض

مطالب بالا رو نخوندم
    ولی اینو مطمنم هرجا آزادی نباشه و به جاش خرافات و رسوم مسخره باشه قطعا وضعیتش غیر عادی میشه.
    شادی وقتی میاد که آدم هرکاری که دوست داره انجام بده (مخصوصا کارهای لذت بخش) اما ما تو ایران حتی یه اینترنت درست و حسابی نداریم چه برسه به چیزای دیگه
    (خودم میدونم اینجور حرف زدنا تکراری و یا به قول بعضیا خز شده اما حقیقت همینه چه خز شده باشه و همه بدونن چه نه !)

4. 2 کاربر از mohammad varaste بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال علوم انسانی فرهنگ دانشجو's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2013

پيش فرض

درود،

ضمن پذیرش این موضوع که پدیده هایی مانند شادی را می توان از منظر اجتماعی هم نگریست وبه کالبد شکافی عوامل وجود یا عدم وجود آن در یک جامعه پرداخت ، اما از زاویه ء فردی نیز می توان به این مقوله نگاه کرد.
    به نظر من عامل شادی افراد یک جامعه تا حد زیادی وابسته به شرایط درونی یا فردی است. یعنی به نگرش فرد و ساختار ذهنی و ائدئولوژی حاکم بر ذهن او بستگی دارد. چرا که به عنوان نمونه افراد زیادی با وجود دارا بودن امکانت ورفاه بسیار از زندگی لذت واقعی نمی برند ودر مقابل افرادی دیگری هستند که بادارا بودن حد اقل امکانات ، زندگی شادی دارند. پس نمی توان عوامل اجتماعی را به عنوان تنها فاکتور بوجودآورندهء شادی درنظر گرفت. ...

6. 4 کاربر از فرهنگ دانشجو بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال انجمن موضوعات علمی و علوم انسانی havzhini's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2012

پيش فرض

درود،

ضمن پذیرش این موضوع که پدیده هایی مانند شادی را می توان از منظر اجتماعی هم نگریست وبه کالبد شکافی عوامل وجود یا عدم وجود آن در یک جامعه پرداخت ، اما از زاویه ء فردی نیز می توان به این مقوله نگاه کرد.
    به نظر من عامل شادی افراد یک جامعه تا حد زیادی وابسته به شرایط درونی یا فردی است. یعنی به نگرش فرد و ساختار ذهنی و ائدئولوژی حاکم بر ذهن او بستگی دارد. چرا که به عنوان نمونه افراد زیادی با وجود دارا بودن امکانت ورفاه بسیار از زندگی لذت واقعی نمی برند ودر مقابل افرادی دیگری هستند که بادارا بودن حد اقل امکانات ، زندگی شادی دارند. پس نمی توان عوامل اجتماعی را به عنوان تنها فاکتور بوجودآورندهء شادی درنظر گرفت. ...
    با نظر شما کاملا مخالف هستم
    یعنی اینکه عامل شادی افراد وابستگی بسیار بسیار زیاد به عوامل بیرونی دارد تا فرد از درون هم شاد باشد
    در کل تمام احساسات انسان وابستگی مستقیم به این دارد که محیط چه چیزی برای فرد داره که کدام احساسات فرد تحریک بشه، یعنی وقتی ما بوی خوبی استشمام کنیم احساس لذت خواهیم داشت و وقتی بوی بدی استشمام کنیم احساس بدی خواهیم داشت
    اینکه گفته بشه افرادی در رفاه هستن ولی بازم افسرده هستن و شاد نیستن کاملا اشتباه هست چون رفاه فقط یک فاکتور برای شادی هست که در همین مقاله هم به خوبی اشاره شده عوامل زیادی در شادی تاثیر دارند
    ممکنه فردی رفاه مالی عالی نداشته باشه و 7فاکتور دیگه در این مقاله رو در حد عالی داشته باشه پس شاد خواهد بود و برعکسش فردی رفاه مالی عالی داره ولی مثلا سلامتی نداره یا امنیت اجتماعی نداره پس افسرده خواهد بود

همین که شما میفرمایید "
    نگرش فرد و ساختار ذهنی و ائدئولوژی حاکم بر ذهن"
    دقیقا یعنی همین که اجتماع و فرهنگ چه نگرش و ساختار ذهنی و ائدئولوژی بر فکر و ذهن فرد حاکم کند تا فرد احساس شادی درش وجود داشته باشد
    اجتماعی که فقط فرهنگ مرگ و دشمنی و تنفر از دیگران رو از کودکی در ذهن افراد فرو میکنه درون فرد چطور شادی رشد کنه؟
    وقتی فرد هیچ امنیت شغلی مالی جانی و ... ندارد و همیشه باید نگران فردای خودش باشه چطور شادی درونش بروز خواهد کرد؟
    وقتی هیچ امکاناتی اموزشی و تفریحی در اختیار نداشته باشه چطور شاد خواهد بود؟

پس عوامل اجتماعی و فرهنگی و کلا تاثیرات محیطی اصلیترین و مهمترین فاکتور در شکلگیری احساسات فردی و اجتماعی هستن.

8. 6 کاربر از havzhini بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Dec 2013

پيش فرض

درود ،
    دوست گرامی؛

اگه اشتباه نکنم شما دو بار کلمه ؟ "کاملا " رو در بیانتون به کار برده اید ولی من از محتوای کلی گفته هاتون اینو برداشت نکردم که "کاملا" با نظر من مخالفید.مثلا در پایان نوشته تون اومده که ثاثیرات محیطی اصلی ترین ومهمترین فاکتور در....، ونفرمودید تنها عامل ؛ که حتی اگه این طور هم باشه باز هم در بیان آن آزادیدواز نظر من دوست داشتنی وقابل احترام.
    اما با این همه فکر کنم شما هم تایید می کنید که در این اجتماع افراد زیادی رو بشه سراغ گرفت که با وجود اینکه در جامعه ای زندگی می کنندکه در اون گریه واندوه ارزش به شمار میره و دشمنی وتنفر تبلیغ میشه و...،بازم درونی شاد دارند وبه همه چیز عشق می ورزند و...باور من اینه که این گونه افراد از نگرش متفاوت از آنچه اکثریت عوام جامعه دارند بر خوردارندکه متفاوت از اونا عمل می کنند.....
    شاد باشید و برقرار

10. این کاربر از فرهنگ دانشجو بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

کاربر فعال تاریخ، سبک زندگی و ادبیات Demon King's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2013
    محل سكونت
    Dreams

پيش فرض

مردم ایران مردم بسیار خوب و با وفایی هستن ولی متاسفانه داره بهشون ظلم میشه و زور بالا سرشونه. شاید علت شاد نبودنشون همین باشه. تاریخ نشون داده هرجا کاری رو به کسی اجبار کنی اون رو انجام نمیده که هیچ برعکسش رو انجام میده و همین باعث افسردگی و ناراحتی مردم اون شهر میشه. یه مثال میزنم مثل رضا خان که خواست حجاب رو از بین ببره و کشف حجاب رو اجبار کرد و مردم معترض شدن. چرا؟؟؟ چون دستور رضا خان اجبار بود و زور بالای سر مردم بود. متاسفانه این دوره زمونه به هر علتی : مشکلات اقتصادی, فساد اجتماعی و ... باعث جلوگیری از ازدواج جوانان میشه و این دومین علت شاد نبودن ایرانیان است و سوم که از همه مهمتره اعتقاد به خرافات و خراب کردن مذهب و دینه . دین اسلام بهترین دین دنیا اما نه با خرافات!!! همانطور یک اروپایی میگفت من در کشور های اسلامی مسلمان دیدم اما اسلام ندیدم اما در کشور های اروپایی اسلام دیدم و لی مسلمان ندیدم. خرافات ضد شادیه و تا وقتی مردم ایران به خرافات و خیالات خودشون ادامه بدن رنگ شادی رو نخواهند دید

12. این کاربر از Demon King بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

کاربر فعال انجمن موضوعات علمی و علوم انسانی havzhini's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2012

پيش فرض

درود ،
    دوست گرامی؛

اگه اشتباه نکنم شما دو بار کلمه ؟ "کاملا " رو در بیانتون به کار برده اید ولی من از محتوای کلی گفته هاتون اینو برداشت نکردم که "کاملا" با نظر من مخالفید.مثلا در پایان نوشته تون اومده که ثاثیرات محیطی اصلی ترین ومهمترین فاکتور در....، ونفرمودید تنها عامل ؛ که حتی اگه این طور هم باشه باز هم در بیان آن آزادیدواز نظر من دوست داشتنی وقابل احترام.
    اما با این همه فکر کنم شما هم تایید می کنید که در این اجتماع افراد زیادی رو بشه سراغ گرفت که با وجود اینکه در جامعه ای زندگی می کنندکه در اون گریه واندوه ارزش به شمار میره و دشمنی وتنفر تبلیغ میشه و...،بازم درونی شاد دارند وبه همه چیز عشق می ورزند و...باور من اینه که این گونه افراد از نگرش متفاوت از آنچه اکثریت عوام جامعه دارند بر خوردارندکه متفاوت از اونا عمل می کنند.....
    شاد باشید و برقرار

متاسفانه ما( شخص خودم هم!) بدون داشتن کوچکترین اشنایی با بیس ابتدایی خیلی از علوم نظرات کاملا تخصصی میدیم و کاملا! اشتباه.
    مثالش همین بحث که باید حداقلهایی از جامعه شناسی و روانشناسی رو مسلط بود تا کسی بتونه تجزیه و تحلیل درستی داشته باشه

جامعه رو کلیت میسازه و در بحثهای اجتماعی بر روی کلیت و اکثریت همیشه بحث میشه نه اقلیت و استثناعات
    در هر موردی که بخواد بررسی بشه استثنا میتونه وجود داشته باشه ولی چون اون استثاناعات وجود دارن پس میتونیم حکم کلی بدیم؟افراد زیادی از سرطان خلاص میشن ولی ایا باید گفت سرطان بیماری کشنده نیست؟
    اکثریت عوام هم انسان هستن و قرار نیست با چسباندن لفظ عوام ارزش و مرتبه اکثریت رو پایین بیاریم و تمام مشکل رو به گردن خودشون بندازیم
    افراد که شما میفرمایید در همچنین اجتماعاتی درونی شاد دارن اتفاقا جای شک در سلامت روانیشون باید داشت که چطور این همه مرگ و درد و نابهنجاری برشون اثری نداشته و فکرشون درگیر نمیشه و از خودشون شادی بروز میدن

جمله زیبایی هست که میگه : آنانیکه همیشه در آرامش هستند لاابالی ترین آدمهایند .

14. این کاربر از havzhini بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

آخر فروم باز total_overdose's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2008
    محل سكونت
    کاکو شیرازیم ما.

پيش فرض

به نظر من باید اینجوری پرسید! چرا ایرانیها باید شاد باشند!؟
    چون عواملی که شادی رو از بین میبره تو کشور ما بمراتب بیشتر از عواملی هستن که شادی میارن.

16. 3 کاربر از total_overdose بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Dec 2013

پيش فرض

سپاس از شما ،
    به خاطر اینکه وقت گذاشتید و به نظرات من اگر چه سطحی وغیر کار شناسی توجه کردید.

18. این کاربر از فرهنگ دانشجو بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •